BEHELS EERSTE BLAD VOORKOM HOESTEN „HERBEX" Kippen nog niet aan den !eg? Begrooting van het Landbouw-Crisisfonds. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 11 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG ?Ia. 86 A. C. van der REST, Ass. Apotheker „Berfrels' kunstkorrel"! do, evenals et lichaam, aaromtrent illende li- geeft het ite van het huid. buik 55 15 59 15 57 21 60 20 het vleesch >ij tarwe is Lere granen pig vleesch, veel vet in d. Dat zien het vleesch Le maisvoe- ret, bij de pet. en bij ig personen ter keuring f ij zen toe- de mais- i smaak en waren deze einde, want .1 in granen weten of er .ltaten wan- er 2, 3 of 5 urlijk moch- eten als ze genschijnlijk veel uit zal er geeft. De trassend en verwachten, rende 7, 10, t drie groe- aal per dag nen daarbij dieren aan- m 21 dagen 2 13 3 16 5 15 verschillende steeds drie betere uit gaf dan 2 we dus hoe /an veel be- hierbiji iets ter bezig ge- voor kuiken- paar maaltij- rul aange- ;er betere re- 10de waarbij Deze laatste den gebeelen sche voerbak- lusten is na- maar het deze droog- het op neer) ad verdragen oogst belang en, n.l. de in- •ranen op de r kippen. De doordat men nadeesche re- iaar herhaald tuurlijk altijd q in het bui igheden daar dan bij' ons, waarde voor gen geven om >ok onderzoe- voor ons land en. Bk, zooals we el de legpres- ten belangrijk •aan dat men r waarop men HENNEPE. reffende, kun- rden gezonden ergaardesingel igel voor ant- ermelden. RBER1CHT. van 11 Jan.: ge, later afne- ot "Westelijke bewolkt met ,oe regenbuien, dag 3 u Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA, 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingpn f 0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ,g 3 u.: 752. etsen: Naar aanleiding van wat wij een week geleden schreven over de belangen van den Middenstand, werd ons de opmerking gemaakt, dat het behoud van den Mid denstand toch moeilijk als een econo misch belang kan worden beschouwd en dat deze stand in verband met de gewij1- zigde maatschappelijke verhoudingen toch voorbestemd is om te verdwijnen. Bijl oppervlakkige beschouwing schijnt de laatste opmerking niet geheel zonder grond. Het grootbedrijf toch kan goedkooper produceeren dan de kleine middenstan ders. Een vèr doorgevoerde specialisatie maakt het mogelijk, dat de kostprijs daalt, mede omdat procentsgewijze de al- gemeene onkosten lager kunnen zijn. Reeds jaren geleden is dan ook voor speld, dat de dagen van den middenstand geteld waren en er waren de statistieken die aan deze voorspelling grond gaven. Deze theorie vond temeer ingang, om dat ziji volkomen paste in het ontwikke lingssysteem zooals men zich dat gedacht had. De maatschappelijke tegenstellingen zoo hadden de grondleggers van het So cialisme verkondigd, zouden steeds scher per worden. De middenstand zou wegvallen en dan zouden tegenover elkaar staan aan de eene zijde een betrekkelijk kleine groep van kapitalisten, die voortdurend rijker en machtiger zou worden, en aan den an deren kant het groote leger van proleta riërs, de niet-bezitters, wier ellende voortdurend zou toenemen. Zoo was de theorie of liever, het werd voor velen langzamerhand een be ginsel, een dogma, dat met te meer vuur beleden werd, naarmate de practijk daar mee meer in overeenstemming scheen te komen. De laatste jaren is er, wat dit betreft, wel eenige kentering gekomen. Ten spijt van schoonschijnende theorieën blijkt steeds duidelijker, dat de middenstand over het algemeen nog weinig neiging vertoont om te verdwijnen. Verschillende factoren werken hiertoe mede. Daar is b.v. de electriciteit, die vooral voor den industrieelen midden stand van groote beteekenis is. Voorts is er de niet te onderschatten factor van het eigenbelang. De groote-bedrijven zijn on getwijfeld in staat economisch te werken, maar gemist wordt toch vaak de persoon lijke toewijding die meer in het klein bedrijf wordt gevonden. Het oog van den meester heeft grooten invloed. Dag en nacht vaak is de eigenaar die meer dan vroeger profiteert van wat gedaan wordt tot bevordering van de vakbekwaamheid in de weer om zijtn bedrijf vooruit te brengen. Het is vooral daardoor, dat de klein- industrie nog weinig neiging vertoont can te verdwijnen en misschien zij 't dan in eenigszins anderen vorm een nieu we toekomst tegemoet gaat. Hetzelfde geldt tot op zekere hoogte van den handeldrijvenden middenstand. Ook hier speelt de persoonlijke toewij ding een belangrijke rol. De middenstan der kent zijn publiek en zal het mogelijke doen om aan billijke en soms zelfs onbil lijke eischen tegemoet te komen. Er wordt vaak geklaagd over een te veel aan middenstanders. En niet zonder reden. Eenige regeling, of wil men orde ning. hierbij zooals die ook door de Middenstandsbonden gewenscht wordt, schijnt dan ook niet overbodig. och moet ook hierbij met de practijk gerekend worden. Van zekere zijde heeft men getracht de meening ingang te doen vinden, dat wan neer de Overheid ging ingrijpen en hel geheele distributieproces aan zich trok, de distributie veel meer economisch ge regeld zou kunnen worden. In het afgetrokkene zou dit mogelijk zijn, aangenomen althans, dat de Over heid in staat was een dergelijke taak naar behooren uit te voeren. Maar dan ook nog alleen als alle men- schen naar één model gevormd waren, indien ze allen één smaak en één karakter hadden. In een karakterlooze maatschap pij! zou zulk een doodsche en doodende eenvormigheid mogelijk zijn. Maar zoolang de maatschappij' uit le vende wezens bestaat, uit menschen met eigen aanleg en karakter, zoolang is er ook plaats voor een middenstand, die zich daarbij1 weet aan te sluiten. Daarnaast kan worden vastgesteld, dat omgekeerd het leven en strijden van den middenstand karakter-vormend werkt. Het is een stand die aan het leven be trekkelijk weinig eischen stelt, die gewoon is lange dagen te maken, aan te pakken, te ploeteren om vooruit te komen. Niet ten onreohte spreekt men van den nie ren middenstand. Hieruit volgt niet, dat dus alles maar bijl het oude moet blijven. Ook de middenstand heeft rekening te houden zooals zij trouwens gewoon is te doen met de wisselende eischen van den tijd. Hij zal hebben mee te werken om het productie-distributie-apparaat niet onnoodig kostbaar te maken. Wanneer de middenstand blijft op de plaats die hem in het maatschappelijk leven is aangewezen en aan zijn dienende roeping beantwoordt, dan is er geen re den om zijn verkwijding en verdwijning te verwachten, maar dan zal sterker wor den de overtuiging dat de middenstand in de maatschappelijke keten een onmisbare schakel vormt. Camouflage van ongunstige uitkomsten? De steun aan de kleine boeren. Verlaging vaste lasten. Critiek op de Visscherijcentrale. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot vaststelling van -de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Land bouw-Crisisfonds voor het dienstjaar '36. Vele leden hadden ernstige bedenkin gen tegen de voorgestelde verandering in den opzet der begrooting. 'Gaarne zou men van de Regeering ver nemen, hoe groot het bedrag is, dat voor den oogst 1935 nog in 1936 betaald zal moeten worden, en hoe groot dus het te kort op het dienstjaar 1935 zou zijn, in dien het oude systeem gehandhaafd bleef. Bij den ongunstigen financieelen toe stand van bet Landbouw-Crisisfonds achtte een aantal leden het niet langer verantwoord, ook de turfgraver ij' en de viss c h er ij uit dit fonds te steu nen. Deze takken van bedrijf, die met den landbouw geenszins in rechtstreeksch ver band staan, zullen naar de meening de zer leden op andere wijze gefinancierd moeten worden. Verscheidene leden achtten het hun plicht, op te komen tegen de veel ver breidde opvatting, dat het de crisismaat regelen zijn, die de eerste levens behoeften duur maken. Zoolang loo- nen en kosten huiten den landbouw zoo veel hooger zijn dan die in den land bouw, is het, naar de meening dezer le den, onbillijk, den landbouw op het ge bied der aanpassing nog verder de spits te laten afbijten door de richtprijzen te verlagen. Sommige leden waren van oordeel, dat de Regeering te kort is geschoten in haar taak, de kosten van het levensonderhoud te verlagen door vermindering der dis- trhbutiekosten. Zoo zou om slechts één voorbeeld te noemen een einde gemaakt dienen te worden aan den toestand, dat voor het rondbrengen van melk even veel betaald wordt als voor het produceeren daarvan. Om een aanmerkelijke verlaging van de productie-kosten te bereiken, wordt door een groot aantal leden allereerst verlaging van de op het landbouwbe drijf rustende vaste lasten, waaronder de pachten en hypotheekrenten de voornaamste plaats innemen, nood zakelijk geacht. Met het oog daarop drongen zij er bij den Minister op aan, zijn invloed te willen aanwenden om een spoedige behandeling van het wetsont werp betreffende de verlaging van vaste lasten en dat 'betreffende de landbouw- bypotheken mogelijk te maken Een te "root gedeelte van den landbouwsteun komt nog steeds aan het grondkapitaal ten goede, vooral nu in verschillende streken de pachten weer stijgen. Sommige leden wezen er op, dat de landbouwpolitiek niet los te maken is van de algemeene économische politiek. Huns inziens kan dit alleen geschieden door aanpassing van de waarde der N e - derlandsche munt aan de veran derde omstandigheden. Andere leden verklaarden, zonder hier op thans nader te willen ingaan, dat zij van devaluatie geen heil verwach ten, ook niet voor den landbouw. Wat betreft de verlaging van vaste lasten merkten verscheidene dezer leden op, dat men zich van de resultaten daarvan niet te veel moet voorstellen. Verscheidene leden meenden tot hun leedwezen te moeten constateeren, dat met het tot nu toe gevoerde crisisbeeld niet is bereikt, wat men zich daarvan had voorgesteld, n.l. het verzekeren van de instandhouding der b e d r ij - ven. De minister erkent zelf, dat de nood in land- en tuinbouw stijgende is. 'Sommige dezer leden vestigden de aan dacht op de mogelijkheid van een betere regeling van den export. Zoo meenden zij, dat de beperking van den invoer van eieren in Engeland een gevolg is geweest van den ongebreidelden uitvoer in de voorafgaande maanden. Verscheidene andere leden wezen er op, dat de steun niet op de juiste wijze wordt verdeeld. Met betrekking tot het vraagstuk van den steun aan de kleine boeren gaf men te kennen, dat verbetering van den toestand van deze categorie van landbouwers verkregen zou kunnen wor den, indien het tegenwoordige stelsel van steunverleening werd veranderd in een systeem van garanties. Bij de toewijzing van garantieproduc ten toch kan een zekere degressie worden toegepast; de kleine boer, die weinig risico kan dragen, zal daardoor iets meer bescherming genieten dan een boer mei een bedrijf van middelmatigen of grooten omvang. Een andere groep van leden was even zeer van oordeel, dat de kleine boeren nog onvoldoende gesteund worden. De Commissie van Rapporteurs voegt hier aan deze beschouwingen enkele op merkingen toe omtrent twee zeer belang rijke beslissingen der regeering genomen na het afdeelingsonderzoek, n.l.: 1. dat uit het landbouw-'Crisisfonds aan noodlijdende kleine boeren een be drag in eens zal worden uitgekeerd, en 2. dat de richtprijs voor tarwe wordt verlaagd van f 10 tot f 9. Zij betreurt, dat deze beslissingen ge nomen zijn op een zoodanig tijdstip, dal de leden der Kamer zich daaromtrent niet in de afdeelingen hebben kunnen uitspreken. Wat punt 1 betreft wil zij als haar oordeel te kennen geven, dat de invoe ring van de individueele omstandigheden als factor 'bij de steunverleening als systeem sterke afkeuring verdient. Sommige leden vroegen, of de minister bereid is te bevorderen, dat aan de kleine boeren credieten ver schaft worden, evenals dat met den mid denstand geschiedt. Anderen waarschuwden opnieuw tegen het streven om aan de kleine boeren uit het Landbouw-Crisisfonds méér steun te verleenen. Wat men aan de kleine boeren méér geeft, moet men aan de grooteren ontnemen en dezen moeten dat verlies weer verhalen op de landarbeiders en de ambachtslieden. Om in den nood van de kleine boeren te voorzien zal de hulp van het Departement van Sociale Zaken moe ten worden ingeroepen. Verscheiden leden drongen er weder op aan, onverwijld een fundamen- teele wijziging te brengen in de landbouwcrisispolitiek in dezen zin, dat de Overheid zich bepaalt tot het geven van algemeene richtlijnen en voorts tot het oefenen van controle en het verleenen van haar sanctie, terwijl verder bet uitwerken van te nemen maat regelen zou worden overgelaten aan de organisaties der belanghebbenden zelf. Sommige leden meenden, dat de uit voering der verschillende crisismaatrege len zooveel mogelijk gelegd dient te wor den in handen van organen, waarin naast de direct belanghebbenden, boeren en arbeiders, ook de consumenten ver tegenwoordigd zouden moeten worden. Eenige leden vroegen de aandacht van den Minister voor het feit, dat de land bouwcoöperaties haar bemoeiingen steeds meer uitbreiden ten nadeele van den middenstand. In den laatsten tijd is te Meppel vanwege een organisatie van boeren zelfs een drukkerij opgericht, welke wordt betaald met de gelden, ten behoeve van de boeren in den vorm van hoogere prijzen opgebracht door den con sument en dus ook door den midden stand. Zij waren van oordeel, dat de boe ren zich bij hun eigen bedrijf dienen te houden, en zij verzochten den Minister, daartoe zijn invloed te willen aanwenden. Verscheidene leden opperden bezwaren tegen de thans geldende steunregeling voor den verbouw van aardappe len. De heffing achtten zij te hoog, voor al omdat de prijzen der consumptie-aard- appelen nog zeer laag zijn. Eenige leden bepleitten, aan de k 1 e i- ne verbouwers van aardappelen de van hen geheven gelden te restitueeren. Verscheidene leden stelden de vraag, of het in verband met den dalenden wereldvoorraad aan suiker niet mogelijk is, aan de suikerbietenteelt hier te lande eenige uitbreiding te geven. Zij hadden daarbij vooral het oog op de werk gelegenheid ten plattelande. Kan de minister, zoo vroegen eenige leden, de belanghebbenden er niet toe brengen, het aantal fabrieken in te krim pen en de campagne te verlengen? Dit zou hun inziens tot een besparing leiden. Verscheiden leden waren van oordeel, dat de richtprijs voor tarwe nog te laag is. Bij de verlaging van dien prijs is, zoo meenden zij, te veel gelet op den bijzonder grooten oogst van het Ingezonden Mededeeling. LANGDURIG NEEM DIRECT KRUIDENHONING Ook voor Kinderen. Bevat geen verdoovingsmiddelen. ONMIDDELLIJK VERZACHTEND en GENEZEND Per flacon f0,90 en f 1.60 L. Kerkstraat 42, GOES. jaar 1934. Nu in 1935 de oogst weer nor maal is geweest, werd wederom met ver lies gewerkt. In ieder geval drongen de leden er op aan, den richtprijs van de tarwe niet opnieuw te verlagen. Het akkerbouwbedrijf kan geen verdere in komstenverlaging dragen, iedere verdere daling der inkomsten zal moeten lei den tot vergrooting van de werkloosheid door ontslag van arbeiders of tot nog verdere vermindering der loonen. Sommige leden waren van oordeel, dat bij de tarwesteunregeling niet is gehandeld naar den regel, dat door de maatregelen ten bate van den landbouw de overige bevolkingsgroepen niet zwaar der mogen belast worden. De tarweprijzen zijn op de internatio nale markt gestegen en toch is de last, dien de tarwesteun via de prijzen van bloem en meel en dus ook brood aan de bevolking oplegt, niet verminderd. In tegendeel, de broodprijs is iets gestegen. In verband met het voorgaande wilden deze leden tevens een opmerking maken over het verlies van f 5.300.000, dat de tarwetransactie van de regeering in 1934 heeft opgeleverd wegens de grootte van den oogst en de daaruit vloeiende nood zakelijkheid om veel vrije tarwe met ver lies te verkoopen. Verscheidene andere leden meenden, dat de voorstelling, als zou de broodprijs verhoogd zijn, alleen in zooverre juist is, dat deze verhooging slechts in enkele plaatsen tot stand gekomen is. Dat de tarwetransactie in 1934 verlies heeft op geleverd, is inderdaad het gevolg van den grooten oogst van dat jaar. Verscheidene leden uitten ernstige iri- tiek op het gevoerde beleid in zake de pluimveehouder ij. Verscheidene leden oefenden ernstige critiek op het uitblijven van een regeling, welke de pluimveehouderij reserveert voor die bedrijven, welke daartoe het meest geschikt zijn. Er behoort huns in ziens een einde te komen aan den toe stand, dat naast tal van personen buiten den landbouw ook de groote landbouw- en veehoudersbedrijven belangrijke hoe veelheden eieren aan de markt brengen. Eenige leden wezen er op, dat vele klachten worden gehoord over de werk wijze der Visscherijcentrale. f! Sommige leden drongen aan op cen tralisatie van den oesterverkoop. Opnieuw werd op bescherming van de Zoetwatervisscherij aangedrongen. Eenige leden stelden de vraag, of de invoer van buitenlandsche snoek, die vaak weer als Nederlandsche snoek wordt uitgevoerd, niet geheel kan worden verboden. Sommige leden hadden vernomen, dat de verkoop van gedroogde garna len in Nederland met uitsluiting van alle anderen in handen is gegeven van een naamlooze vennootschap, die zich voorheen niet met dezen verkoop bezig hield en daaraan nu een aanzienlijke pro visie verdient. De ondernemingen, die vroeger dezen verkoop in handen had den, zouden daardoor gedupeerd zijn. Van het Noordelijk front geen nieuws. Felle strijd in het Zuiden. Volgens mededeelingen uit Addis1 Abe ba is aan het Zuidelijk front gedurende de afgeloopen week heftig gestreden. De Abessijnsche troepen zouden daar bij buitengewoon veel succes hebben ge boekt. Volgens Abessijnsche 'beschrijvingen is het dezen troepen gelukt, krachtige afdee lingen Italianen te verrassen. Na een bloedig gevecht gaven de Italianen den strijd op en trokken zich terug. Daarbij lieten zij, zooals in het Abessijnsche com muniqué wordt gezegd, een hooggeplaatst officier van het blanke leger en eenige honderden Somali-Askaris in het strijd perk aohter. Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het landbouwcrisisfonds. Dr Colijn in Zuid-Frankrijk. De belasting op plezierreizen. Buitenland. Felle strijd in Zuid-Abessynië. Van het Noorden weinig nieuws. Hevige storm in Engeland en Duitsch- land. Vele dooden en gewonden en groote materiëele schade. De crisis op de vlootconferentie. Ingezonden Mededeeling. Neemt dan toch proef met Hiermede verkrijgt U spoedig een hooge eierproductie bi] lage voederkosten. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Voorts zouden de Abessijnsche troepen zes tanks, negen machinegeweren en een radio-station hebben buitgemaakt. De eigen verliezen werden onbeteeke- nend genoemd. Toch zou men geneigd zijn uit andere berichten op te maken, dat de Italianen in het Zuiden ook eenig succes hebben te boeken, ondanks de krachtige bedreiging van Ras D'esta. Hoe het zij', Ras D'esta heeft verster king gevraagd en de Italiaansche gene raal Graziani is genoodzaakt geweest ver schillende afdeelingen van zijn troepen, van Geledi en Gorrahei naar het Zuid westen te dirigeeren, waardoor hij zijn strijdkrachten, die hestemd waren voor den opmarsoh naar Dzjidzjiga en Harrar heeft moeten verzwakken. De kans, dat ras Desta den linkervleu gel van de Italianen zal omsingelen, is wel verkeken. Zijn troepen moeten een flink eind in Noordelijke richting zijn teruggeslagen. De Italianen kondigen hier een op- marsch aan. Ze kunnen dat doen, omdat de regens in het Zuiden nog niet in die mate als in het Noorden de krijgsver richtingen belemmeren. In het Noorden melden de Italianen een nieuw succes bij Amba Aradam, on geveer 20 K.M. Zuidelijk van Makallé. De Abessyniërs zijn hier van twee kanten door de Italianen bestookt en moesten, met achterlating van een groot aantal dooden en gewonden, tenslotte wederom het veld ruimen. Inmiddels zegt dit gevecht weinig van den toestand in het Noorden. Van de actie in Tembien en in Scire ontbreken alle berichten. En die is wel zoo belang rijk. De uitbreiding van de sanctie- maatregelen. Reuter meldt uit Londen, dat men daar in politieke kringen van meening is, dat de Vasconcellos, de president van de com missie van achttien, na de vergadering van de commissie van 13 op 20 Jan. de commissie van 18 te 'Genève bijeen zal roepen, die zich dan zal hebben uit te spreken over een uitbreiding van de sanctie-maatregelen tegen Italië i.e. het uitvaardigen van een petroleum embargo. Indien deze procedure gevolgd zou wor den, zouden de consequenties zeer be langrijk kunnen zijn. Immers, zoo rede neert men, door de besprekingen te ope nen over een uitbreiding van de sanctie maatregelen, ontloopt men de noodzaak, dat de een of andere natie het initiatief neemt om een petroleumembargo voor te stellen. Door de commissie van achttien bijeen te roepen, stelt de voorzitter van deze commissie de Engelsche vertegenwoordi gers en die der andere naties in de ge legenheid hun houding te bepalen tegen over een petroleumembargo zonder dat zij zelf het initiatief daartoe behoeven te nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1