Weermacht en werkloosheid. DONDERDAG 9 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG 84 Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissing«.n f 0.29. Losss nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het is al geruimen tijd geleden, dat wij de vraag aan de orde hebben gesteld, of het niet in 's lands belang moet worden geacht onze weermacht te versterken, mede door een belangrijke uitbreiding van het contingent. Deze zaak heeft twee kanten. In de eerste plaats gaat het hierbij1 om onze landsverdediging. Dat de internationale verhoudingen van dien aard zijn, dat versterking van de weermacht noodzakelijk moet worden geacht, is buiten kijf. Minister Colijn heeft er in zijn Nieuw jaarsrede de aandacht op gevestigd, dat de kansen om buiten een eventueel groot Europeesch conflict te blijven, thans heel wat geringer schijnen dan in 1914 het geval was. Dhr Colijn staat in deze opvatting niet alleen. Maar toch kan wel worden gezegd dat de kansen, dat we onze neutraliteit zullen kunnen handhaven, grooter zijta, wanneer onze weermacht prima in or de is. In verband hiermede verdient verster king van het contingent ongetwijfeld aan beveling. Maar de zaak heeft ook een anderen kant. Duizenden jongelieden zijn zonder werk niet alleen, maar ook zonder eenig re delijk uitzicht dat zaji in het arbeidspro ces zullen warden ingeschakeld. Door middel van werkkampen e.d. wordt getracht de bezwaren hieraan ver bonden eenigermate te verminderen, maar het is een lapmiddel in elk opzicht. Het getal jonge menschen dat in deze kampen ondergebracht kan worden is be trekkelijk gering en de tijd die zij' daar door kunnen brengen tekort, om eenige afdoende verbetering te brengen. Werd daarentegen het legercontingent uitgebreid, dan zou de arbeidsmarkt zeer belangrijk worden ontlast. Duizenden jonge menschen zouden van doodenden lediggang zijn verlost, ze zou den weer worden gewend aan orde en tucht, hun lichamelijke en zedelijke be langen zouden beter worden verzorgd, terwijl ze een grootere kans zouden krij gen op een plaats in het leger van den arbeid. En het landsbelang zou in niet geringe mate zijn gebaat. De hoogst bedenkelijke verslapping van de weerkracht van ons volk zou althans eenigermate worden gestuit, en de weer macht zou beter dan nu aan haar doel beantwoorden. Italië probeert verdeeldheid onder de Abessijnen te zaaien. Ontwikkelen zich groote ge vechten Nu het, zooals alles er op wijst, den Italianen in Abessynië niet voor den wind gaat, gaan ze het op een andere manier probeeren. Volgens een officieele mededeeling heb ben de Italiaansche vliegtuigen op 5 en 6 Januari, over het geheele Tigre-front strooibiljetten uitgeworpen, waarin de be volking van Tigre, Godjam, Oeaglasta en Yedjoe wordt aangespoord, op te staan tegen de centrale regeering. „De regeering van Addis Abeba maakt zich uitsluitend bezorgd voor de belan gen der provincia Choa", aldus in den oproep, „zij kan onmogelijk gansch Ethi opië besturen. Tot dusver hebt gij het juk gedragen van die regeering, maar het bracht u nimmer voordeel. Legt af die slavernij! leeft in vrede in he't land, dat uw eigendom is." Het communique van Addis Abeba, dat dit meldt, voegt er aan toe, dat deze tot rebellie ophitsende Italianen vergeefs werken. Tegenover menschen, die gifgas sen gebruiken en ambulances bombar deeren, zal Ethiopië eensgezind pal staan. Intusschen is het in Godjam inderdaad tot een opstand gekomen. Naar echter verluidt, is de rebellie reeds weer onderdrukt, dank zij de krach tige tusschenkomst van de inwoners der provincie zelf, die op deze wijze hun trouw aan den negus hebben getoond. De opstand was van weinig belang, zoo meldt Addis Abeba, maar toch wel in staat eenige 'binnenlandsche moeilijk heden te scheppen. Hij was niet pro- Italiaansch maar een uiting van zekeren politieken naijver tusschen eenige kleine hoofden, die gebruik maakten van den huidigen abnormalen toestand. In Ethiopische kringen legt men er den nadruk op dat de waarschijnlijke mislukking van den opstand toont, dat de politieke eenheid veel sterker is dan sommigen geloofden en dat de verdedi ging van het vaderland die eenheid hechter heeft gemaakt. Nieuwe gevechten. Volgens te Addis Abeba verbreide ge ruchten zouden zich aan het Noordelijk, zoowel als aan het Zuidelijk front groote gevechten ontwikkelen. In het Noorden moeten de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem, gebruik ma ken van het plotseling intreden van den regentijd, welke Italië's gemotoriseerde afdeelingen tot nonactiviteit dwingt, om met krachtige afdeelingen hun reeds eer der begonnen opmarsch naar Aksoem voort te zetten. De Italianen, genesteld in blokhuizen, machinegeweerstellingen en terreinver sterkingen, zouden echter verbitterden weerstand bieden. Andere geruchten melden, dat de leger groep van Ras Desta in het Zuiden tot den aanval is overgegaan. De Abessyniërs zouden hier straalsgewijze in drie ver schillende colonnes oprukken, de eerste colonne naer Jet, de tweede naar Lugh Ferrandi en de derde langs de grens van Kenya. Ras Desta zou deze aanvalstaktiek heb ben gekozen, om zich te hoeden voor ver rassingen op zijn vleugels. Hij zou 60 duizend man ter beschikking hebben. 'Officieel wordt uit Addis Abeba mede gedeeld, dat geheel Tembien ten westen van Ma kalle door de Abessyniërs is heroverd. De Italianen vluchtten zonder tegenstand te bieden en lieten een tank en een vracht auto achter. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Ita lianen op hun terugtocht een dorp in brand staken. Een bericht uit Erythreêsche bron spreekt deze Abessijnsche zege tegen, zonder echter op den toestand in Tem bien in te gaan, zooals de Italianen zich dien denken. Opmerkelijk zijn verder de berichten over de nieuwe troepenverschepingen naar Oost-Afrika. De reserve-officieren van de lichting 1907, behoorende tot het corps van het luchtvaartcommissariaat, zijn ook onder de wapenen geroepen. •Het heeft er allen schijn van, zoo meldt i men uit Addis Abeba, dat de luchtbom bardementen eenigen tijd worden ge staakt. Gisteren is slechts één Italiaansch verkenningsvliegtuig gesignaleerd. De an dere Italiaansche vliegtuigen, die deze week boven Abessynisch gebied versche nen zijn, hebben zich er toe bepaald op ruiende pamfletten in het Amharisch uit te strooien. Welingelichte militaire waarnemers voorspellen een nieuw Italiaansch offen sief, zoodra de Alpendivisie „Val Pus- teria" op het Abessynische Noordfront zal zijn gearriveerd, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid eind Januari zal plaats hebben. De Val Pusteria-divisie bestaat uit drie regimenten, waaronder tevens bergartil- lerie. Talrijke eenheden der divisie zijn afkomstig van regimenten, welke voor heen aan de Fransche en Oostenrijksche grens hebben gelegen. Volgens de profetieën dezer waarne mers zal het doel van den opmarsch al lereerst Amba Alagi zijn, teneinde de natuurlijke strategische linie naar 'het Takkaze-dal te heroveren. Bij den nieuwen opmarsch zouden, naar schatting, een kwart millioen man schappen, behalve de luchtmacht, in het veld worden gebracht. Un. Press meldt: Nadat de buitenge woon hevige regenval der laatste dagen alle krijgsoperaties op het Noordelijk front onmogelijk heeft gemaakt, trachten de Italiaansche troepen thans systema tisch de in het Takkaze- en Tembienge- bied verstrooide Abessynische vrijscharen uit te hongeren. Deze tactiek der Italianen bestaat hierin, dat ze zwaar bewapende afdee lingen bij de waterreservoirs en rond de graanschuren der inboorlingen concen- treeren. De Abessyniërs hebben het dan ook nog niet gewaagd, zich in de omge ving dezer troepen te vertoonen of op te houden. DE REGEN EN HET ABESSYNSCHE KERSTFEEST DOEN HET VUUR ZWIJGEN. De ambulances moeten een veiliger plaats kiezen. Onze V.P.B.-correspondent aan het Ita liaansche front, Sven Olaf son, schrijft: Van het front d.d. 8 Jan.: Het regent hier weer. Niet geregeld, maar met tus schenpoozen. Het is echter niet een van die druilregentjes, welke men om dezen tijd in verschillende deelen van Europa gewoon is, doch telkens vallen er flinke buien, die den grond doorweeken en de troepenbewegingen alsmede het transport van levensmiddelen, ammunitie enz. be moeilijken. Ook de vijandelijkheden nemen onder deze omstandigheden een anderen vorm aan. Van Italiaansche zijde bepaalt men zich den laatsten tijd in hoofdzaak tot een defensieve houding, aangezien blijkbaar in het hoofdkwartier is besloten, voorloo- pig geen pogingen te wagen om het front vooruit te brengen. Van Abessynsche zijde schijnt de viering van het Kerstfeest, wel ke in Ethiopië later plaats heeft dan bij ons, mede te werken tot een tijdelijken stilstand van de militaire operaties. Wie er echter ook rust mogen kennen niet de Italiaansche vliegtuigen. On danks de aanbeveling om zich niet te laag te wagen, kunnen de vliegers blijkbaar aan de verzoeking geen weerstand bie den, als zij boven de vijandelijke linies zijn, met het gevolg, dat den laatsten tijd enkele machines door de Abessynen om laag zijn geschoten. Dezen volgen tegen woordig namelijk de taktiek, om hun af weergeschut goed verdekt op te stellen en geen schot daarmede te lossen, zoolang de vliegers zich nog op zoodanige hoogte bevinden, dat de Abessynsche artilleris ten, die nog niet sterk zijn in het schieten op een bewegend doel, weinig kans zou den hebben op treffers, doch daarentegen hun positie zouden verraden. Daarom geven zij geen teeken van le ven, zoolang de bommen omlaag worden geworpen. Daarna hebben de Italiaansche vliegers de gewoonte, tot op tamelijk ge ringen afstand de aarde te naderen, ten einde den vijand met hun machinegewe ren te bestoken. D'it is het oogenblik, waarop het afweergeschut in werking treedt; en inderdaad zijn, zooals gezegd, hieraan reeds een paar vliegers ten offer gevallen. Het valt te betreuren, dat door Itali aansche vliegers schade is toegebracht aan ambulances en lazaretten. Deze inci denten zijn te wijten aan een noodlottigen samenloop van omstandigheden. Ook aan Italiaansche zijde bejammert men het ge beurde, doch men is er over verontwaar digd, dat in een deel van de buitenland- sche pers de onderstelling wordt uitge sproken, dat hier opzet in het spel zou zijn. De vraag is, of de ambulances Abes synsche zoowel als Europeesche er niet beter aan zouden doen, hun tenten op te slaan op zoodanigen afstand van de militaire troepen, dat zij' bij' een even tueel luchtbombardement geen onmiddel lijk gevaar kunnen loopen. Op het plateau van Tembien, vóór Ma- kalle, heerscht op het oogenblik, voor het eerst sinds ettelijke dagen, betrekkelijke rust, zoowel tengevolge van den regen als van de Abessynsche feestdagen. Hier worden anders nog steeds verwoede ge vechten geleverd, zijl het dan niet op zoo groote schaal, dat men van een veldslag kan spreken. Daartoe ontbreekt de noo- dige samenhang bij' de Abessynsche troe pen. Nog altijd zijn het afzonderlijke groepen, nu eens zwakker, dan weer ster ker, die den strijd aanbinden. Was de Italiaansche soldaat aanvanke lijk geneigd, met een zekere geringschat ting op de troepen van den Negus neer te zien waarvoor dan ook wel eenige reden was, uithoofde van hun bewape ning, vaak kinderachtig, vergeleken bij die der Italianen thans weet hij ze beter naar waarde te schatten en erkent, dat zij niet te versmaden tegenstanders zijn. Het is zeer waarschijnlijk, dat hun be tere bewapening sterk er toe heeft bijge dragen om hun zelfvertrouwen te verhoo- gen, terwijl ook de steun van hun geschut een niet weg te cijferen factor is, ofschoon deze in werkelijkheid niet veel te betee- kenen heeft. (Nadruk verboden.) VLOOTCONFERENTIE IN GEVAAR. Zitting tot Vrijdag verdaagd. De besprekingen ter vlootconferentie te Londen zijn gistermiddag in een ernstige impasse geraakt als gevolg van de weige ring van Japan de Britsche, Fransche en Italiaansche plannen inzake de uit wisseling der gegevens betreffende even- tueelen nieuwbouw van oorlogsschepen te overwegen. Op dit punt staat Japan geheel alleen. De zitting van de vlootconferentie is tot Vrijdag verdaagd. Intusschen zal men hebben te beslissen of het, gezien de hou ding van Japan, nog zin heeft door te gaan met het voeren van besprekingen op qualitatieve basis, Het is mogelijk, dat tusschen Enge land, Amerika, Frankrijk en Italië een beperking van de scheepstonnage's tot stand komt, hetgeen van groot belang zou zijn voor de belastingbetalers. In Amerikaansche kringen is men te leurgesteld over de houding van Japan. 'Heden hebben particuliere besprekin gen tusschen de delegaties plaats gehad, om te pogen dè Japanners hun houding te doen veranderen. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Belijdenisbeweging verdeeld. De centrale broederraad der belijdenis- beweging besloot om aan de uitspraken der synode te Barmen en te Dahlem vast te houden en voorts een commissie van zeven leden te benoemen die weer een nieuw kerkbestuur (oppositiebestuur) moet benoemen. Deze conclusie, met 1711 stemmen aanvaard (onder de tegenstemmers be hoorden landsbisschop dr Mahrarens en de Zuid-Duitsche bisschoppen) beteeke- nen, dat de Voorloopige Kerkleiding der belijdenisbeweging ter zijde is gesteld. De commissie van zeven bestaat uitsluitend uit aanhangers der radicale groep, o.a. ds Martin Niemöller, ds H. Asmussen enz. De groep: Mahrarens is er niet in vertegenwoordigd en wilde dat trouwens ook niet. Daarmee is een scheuring in de belijdenisbeweging ingetreden, waarbij eenerzijds de groote belijldeniskerken staan van Hannover, Beieren, Wurtem- berg, Baden, Geref. Hannover en Oost- Friesland en vele provinciale landsker- ken, anderzijds de broederraden van Ber- lij'n-Brandenburg, Silezië, Westfalen, Rijnland met het Geref. Wuppertal en eenige kleinere kerken. Het deel der belijd denisbemeging, dat thans omder leiding van ds Niemöller den strijd voortzet, zal misschien o<p een afscheiding aanstu ren. Hauptmann strijdt voor zijn leven. Gouverneur Hoffmann heeft meege deeld, dat Bruno Hauptmann zich for meel tot 'hem heeft gewend, met het ver zoek Zaterdagmorgen voor het Hof van genade te mogen verschijnen, om per soonlijk voor zijn leven te pleiten. Radio-station overvallen. In den afgeloopen nacht hebben 20 gewapende en gemaskerde mannen het radio-station-van Lima (Peru) overval len. Zij slaagden er in de employé'e en kunstenaars, die zich verzetten, te over meesteren, en bet gebouw te bezetten, waarna zij doordrongen tot de studio. Hier hielden zij een toespraak van onge veer 10 min. gericht tegen de regeering, waarna zij weer vertrokken, zonder dat men er in slaagde hen te arresteeren. Het water in Frankrijk zakt. Het peil van de Seine, Rhone en Ga ronne is thans ook dalende. "Wat de Loire betreft, waarvan het water het centrum van de stad Nantes dreigt te overstroomen, hoopt men, dat de gistermorgen ingezette val zal voort duren. De regen hield gedurende den dag niet op, maar de toestand is minder critiek en de ontvangen berichten doen een snelle verbetering van den toestand voor zien. Opstanden in Oost-Siberië. Uit Hsingking worden berichten ont vangen over talrijke Sovjet-Russische sa menzweringen in Oost-Siberië. Ongeveer 200 bomaanslagen zouden zijn gepleegd op spoorwegen en militaire objecten. Ook wordt bericht, dat in het Baikal- gebied een opstand onder de boeren zou zijn uitgebroken. Eenige honderden per sonen zouden zijn gearresteerd en met gifgas terechtgesteld. Een „Zeppelin" betaald maar niet geleverd. Het „Neue Wiener Tageblatt'' heeft uit Stamboel bericht ontvangen, dat daar in de staatsarchieven een kwitantie is ge vonden voor een bedrag van 100.000 Turk- sche ponden, tijdens den oorlog door Turkije uitbetaald aan Duitschland voor den aankoop van een Zeppelin. Het luchtschip is echter nooit geleverd. De Turksche ambassadeur te Berlijn is uitgenoodigd, zich met de Zeppelinfahrie- ken in verbinding te stellen ter ophelde ring van deze aangelegenheid. Korte Berichten. Te Buenos Aires is de orde hersteld. Er zijn ca. 2000 personen gearresteerd, o.w. de voornaamste vijf leiders. Het ver keer functionneert weer normaal. De po litie ontdekte een complot, dat ten doel had den gouverneur Fresco, van de pro vincie Buenos Aires te vermoorden. Zij arresteerde vier personen. Volgens de „Daily Herald" is de Ja- pansche pers een felle campagne begon nen tegen Groot-Brittannië. Binnenland. Minister Gelissen over het Vreemdelin genverkeer. Minister Deckers in Denemarken. Vermindering van de bietengarantie. Buitenland. Opmarsch der Abessyniërs in het Noor den? Dd vlootconferentie in gevaar? De gisteren gehouden conferentie tusschen mijneigenaren en mijnwerkers in Engeland heeft vooralsnog niet tot een overeenstemming geleid. Uit Oost-Siberië wordt gemeld, dat aldaar een zeer strenge koude heerscht. In de afgeloopen dagen wees de thermo meter tot 60 graden koude aan. Naar uit het Noordelijk Lappen- district van Zweden gemeld wordt, zou daar een koude heerschen van ruim 40 graden. Groote kudden wolven hebben de rendierkudden overvallen. Naar vernomen wordt is het Duit- sche Roode Kruis voornemens deel te ne men aan het internationale Roode Kruis werk in Abessinië door het zenden van geneesheeren, medicijnen en sanitaire in stallaties. Men doet opmerken, dat dit deelnemen geenszins beteekent dat men partij kiest vóór Abessynië. D'e Koning van Griekenland heeft aanwijzing gegeven, dat bijna 5000 Ve- nezulististische ambtenaren, die ontsla gen waren als gevolg van de revolutio naire beweging in Maart, weer in dienst moeten worden genomen. KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO. Naar wij! vernemen, zal behalve de Ko ningin, ook Prinses Juliana van Vrijdag a.s. af voor eenige dagen intrek nemen in het paleis 't Loo. De vorstelijke per sonen zullen de reis van Den Haag naar Apeldoorn per auto afleggen. DE TWEEDE KAMER. Het Tweede Kamerlid ir L. J. M. Fe- ber zal binnenkort aftreden als lid van de Tweede Kamer in verband met zij In wethouderschap van Den Haag. Zijn op volger op de lij'st, prof. mr G. P. M. Rom- me, heeft te kennen gegeven, dat hij een eventueele benoeming niet zal aanvaar den; vervolgens komt de heer H. E. v. d. Brule, lid van den gemeenteraad vaD Rotterdam, aan de beurt. RENTEZEGELS INVALIDITEITSWET. Naar men meldt, is bij de Raden van Arbeid op verzoek van den minister van Sociale Zaken een onderzoek aanhangig gemaakt, naar de vraag, of het in ver band met de gewijzigde tijdsomstandighe den niet wenschelijk moet worden geacht over te gaan tot wijziging van het loon- klassenbesluit voor de Invaliditeitswet. Dat onderzoek geschiedt mede aan de hand van een door een commissie uit de Raden van Arbeid opgesteld advies. Volgens de invaliditeitswet moet voor iederen arbeider, wiens jaarlijksch loon van f 900 tot f 3000 bedraagt, 60-cents zegels worden betaald, terwijl bij' een Kon. besluit voor alle arbeiders boven de 2ll jaar, ongeacht de loonshoogte, even eens 60 cents zegels worden geplakt. Ge noemde loonnormen worden nu door sommige groepen werknemers niet meer in overeenstemming geacht met de thans geldende loonen en wel in het bijlzonder ten aanzien van de land-, tuin- en veen arbeiders en van de jeugdige personen. Onderhandelingen in het bouwbedrijf. De drie werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben onderhandelingen aangeknoopt met de drie werknemersor ganisaties over het sluiten van een col lectieve arbeidsovereenkomst voor 1936. In November hebben de R.-K. bouwpa- troonsbond en de Christelijke Aanne- mersbond het alleen door hen als werkge vers gesloten contract opgezegd. De Ne- derlandsche aannemers- en patroonsbond voor de bouwvakken had de collectieve overeenkomst niet geteekend, doch zijn leden sloten zich in de practijk bijl de voorwaarden door de andere werkgevers organisaties aanvaard, aan. Bij de nu aangevangen ouderhandelingen zitten alle drie de werkgeversorganisaties weer aan de conferentietafel. De onderhandelingen hebben in zoo verre al tot een resultaat geleid, dat men het eens is geworden over een clausule, die zekerheid geeft omtrent de naleving

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1