cfJets bijzonders EERSTE BLAD De kosten van het Lager Onderwijs. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 7 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50© JAARGANG No. m Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. In eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goe3 en Vlissmgon 10.20. Losse nummJrs b cent. Advert,entten 30 cent aer regel ingezonden mededeel ingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Kan het niet anders? De Maasbode ontving van „een alleszins bevoegd persoon" een artikel waarin een plan wordt ontwikkeld om te komen tot verlaging van de onderwijs uitgaven. Wiji laten de hoofdzaken van de daarin ontwikkelde denkbeelden hier volgen. De regeering aldus deze deskundige, deelt mee, dat het lager onderwijs 100 millioen kost. Op 31 Dec. 1934 waren er 1.148.906 leerlingen bij het g.l.o. en 86.752 biji het u.l.o. Nemen we aan, dat een u.l.o. leerling 2% maai zooveel kost als een leerling g.l.o., dan hebben we 1.365.686 of globaal 1,37 millioen leerlingen. Rekenen we voor Toezicht, De partement en verdere onkosten 4 mil lioen, dan blijft er 96 millioen of f 70 per leerling over. De bijzondere school beeft 5 soorten kosten: a. rente en aflossing van geschatte ge bouwen, die vóór 1920 bestonden; b. salarissen met kindertoeslagen e.d.; c. kosten voor schoonhouden, verwar ming, leermiddelen, meubels enz. exploi tatiekosten genoemd; d. nieuwbouw en verbouw van scholen en verandering van inrichting; e. storten van waarborgsom bij nieuw en verbouw. a. Zou ik willen laten, zooals bet thans is geregeld. De gebouwen zijn geschat, de gemeenten, die anders destijds zelf had den moeten bouwen, betalen voor het ge bruik de rente van de scbattingssam- men. b en c. Voor iederen leerling g.l.o. ont vangt bet bestuur per jaar f 60 van bet Rijk en f 10 van de gemeente (gedeelte lijk door schoolgeld terug te krijigen). Daarvan moeten betaald worden de sa larissen, die niet lager mogen zij'n dan thans, en de exploitatie. Voor iederen u.l.o. leerling 2 maal die bedragen. d. Voor nieuw- en verbouw en verande ring van inrichting wordt een bouwfonds gevormd. Iedere gemeente betaalt aan bet Rijk per jaar voor eiken leerling van een lagere of een u.l.o school f 1. Wordt het fonds te groot, dan vermindert de biji- drage. e. De gemeente blijft betalen de rente van de waarborgsommen, zooals dat thans is geregeld, totdat de waarborg sommen zijn terugbetaald. Nieuwe waar borgsommen komen er niet, omdat alles uit het bouwfonds wordt betaald. Voordeelen van bet bovenstaande zon den o.a. zijin: a. De salarissen kunnen blijven, zooals ze nu zijn. b. Het Rijk bezuinigt een bedrag van 1,37 millioen X f 10 f 13,7 millioen, verminderd met de extra bijdragen en de kosten voor de controle. c. De besturen worden geheel vriji en weten vooraf over welk bedrag ze elk jaar kunnen beschikken. d. Er komen nagenoeg geen nieuwe wachtgelders bij'. e. v\lle scholen worden volgens de Grondwet naai denzelfden maatstaf be handeld. Ik zou 35 millioen willen reserveeren voor de kleine scholen, die als streek- j scholen, restscholen of vluchtheuvels) niet kunnen worden gemist en 0,7 mil lioen besteden aan controle van Rijks wege op gemeente-en schoolbesturen en voor andere, onvoorziene uitgaven. Scholen van dezelfde richting kunnen zich tot groepen vereenigen. Wat er van een groote school overblijft, wordt besteed aan een kleine, dan zijtn beide geholpen en voor de gemeenschap is bet niet duur der Concentratie wordt aan de school besturen overgelaten. De gemeenten mogen voor de openbare scholen niet meer besteden aan salaris sen en exploitatie dan het vastgestelde bedrag. Zou het als uitzondering nood zakelijk zijn, b.v. in een gemeente, waar behalve groote bijzondere scholen slechts een kleine openbare school is of omge keerd dan wordt die kleine bijzondere of openbare school zoodanig extra van Rijkswege gesteund, dat de salarissen en de exploitatie behoorlijk betaald kunnen worden. Geen verzoeken meer aan de gemeente raden om geld voor boeken, gordijnen of matten ex artikel 72. De besturen beslis sen zelf, wat ze al of niet zullen aan schaffen of verbeteren. Ze beslissen ook over het aantal leerkrachten, dat niet minder mag zijn dan nu, zoodat er thans niemand op wachtgeld komt. Van het eventueel overblijvend geld mogen toela gen worden gegeven aan het personeel voor afzonderlijke bevoegdheden of werk zaamheden en voor alles, wat den goe den gang van het onderwijl® bevordert, De controle op de uitgaven geschiedt -door het Rijk, b.v, door één Rijksaecoun- tant toe te voegen aan elk college van Gedep. Staten, die gemeente- en schoolbe sturen geregeld (1 maal per 3 jaar, zoo als nu) controleert. Aan Gedep, Staten de taak, de besturen op gemaakte fouten te wijzen. Niet besteed geld wordt terug gestort in Rijks- en Gemeentekas naar verhouding der bijdragen, Besturen, wier scholen, onderwijs, of toestanden aan de scholen niet aan rede lijke eischen voldoen, worden door de In spectie aangemaand, verbeteringen aan te brengen. De Onderwijsraad kan, den In specteur geboord, aan den Minister voor stellen, een onwillig bestuur de subsidie geheel of gedeeltelijk te onthouden. Be roep op de Kroon blijft steeds mogelijk. De Onderwijsraad, of het bedoelde col lege beeft slechts uit te maken of de wettelijk gestelde voorwaarden voor op richting of uitbreiding, voor bouw of ver bauw van een school, aanwezig zijin." - Dit plan trekt aan door zijn eenvoud en overzichtelijkheid. Discussie er over zal waarschijnlijk wel niet uitblijven. In dat geval hopen we onze lezers op de hoogte te houden. Weinig nieuws van de fronten. Hevige regenval. Voert Italië wat tegen Lybië in het schild? De eigenlijke oorlogsberichten hebben vandaag niet veel te beteekenen. De Ita lianen hebben zich weer bezig gehouden met luchtaanvallen. De Abessijnen vier den bun Kerstfeest. Italiaansche berichten maken melding van het overloopen van tal van stammen uit bet Zuiden van Ogaden naar de Ita lianen. De militaire activiteit in Noord-Abes synië is ook door den bevigen regenval tot stilstand gekomen. Dit heeft tot ge volg, dat verrassende aanvallen op de Italianen achterwege moeten blijven. Verder wordt er over en weer gekib beld over het bomhardeeren van de am bulances door Italië en het misbruik ma ken van het Roode Kruis-teeken door Abessynië. Van Italiaanscbe zijde wordt gemeld: ■Bij verkenningsvluchten in het Quo- ramgebied bemerkten de vliegers een groot wit doek met een rood kruis. Ge wapende Abessyniërs verborgen zich on middellijk onder het doek. Dit feit werd gefotografeerd. Hieruit blijkt, hoe moeilijk het is voor de Italiaanscbe vliegers vast te stellen, waar het Roode Kruis terecht en waar het valschelijk wordt gebruikt. Andere vliegtuigen hebben fotografi sche opnamen gemaakt van wapen- en munitiedepots en levensmiddelen opslag plaatsen te Harrar, dat door de Abes syniërs is verlaten, teneinde de stad on der bescherming van bet Roode' Kruis te laten. Te Dessie, dat de zetel is van den genexalen staf, vindt men eveneens vele Roode Kruisemblemen. Uit Addis Abeba daarentegen wordt geseind De Ethiopische regeering zou met het oog op het bombardeeren van ambulan ces voornemens zijn voortaan alle Roode- Kruis-instellingen te camoufleeren door ze onder te brengen in tenten van aard kleur en ze op verborgen plaatsen te in- stalleeren. De regeering van Abessynië verlangt, dat de Volkenbond een onpartijdig onder zoek zal doen instellen naar de wijze, waarop de vijandelijkheden door twee oorlogvoerende legers op Abessynisch grondgebied worden gevoerd. De regeering van Abessynië verplicht zich de taak van deze commissie in alle opzichten te zullen vergemakkelijken. Het bombardement der Engelsch-Egyp- tische ambulance bij' Daggahoer op Za terdag j.l. wordt officie! bevestigd. Het bombardement maakte geen slacht offers onder het buitenlandsche perso neel der ambulance. Italiaansche duikbootbasis aan de kust van Lybië Naar het heet, zou in een baai aan de Middellandsche Zee, ongeveer 140 km. ten Westen van Solloem, een Italiaansche basis voor onderzeeërs zijn ingericht. Deze baai moet omringd zijn door hooge bergen en groote grotten bevatten, die men nog verder heeft uitgegraven, om er de ammunitie, brandstof enz. in op te slaan. Verder moet de baai diep genoeg zijn, om er de duikbooten onder water te stajtionneeren. Dan verluidt, dat de oase Dsjaraboeb ten Westen van Siwa ln Lybië militair is versterkt. Voor de verzorging der troe pen met drinkwater moeten talrijke bronnen zijn gegraven. Verder hoort men nog vertellen, dat in Lybië 1230 vlieg tuigen zijn samengetrokken, alsmede 800 tanks, die er speciaal op berekend zijn, om lange tochten door de woestijn te kunnen maken. In Erythrea, tegenover de Engelsche grens van den Soedan, staan Italiaansche troepen; in Kassalla, aan de overzijde, moeten daarentegen Britsche strijdkrachten zijn opgesteld. Verder wordt nog bericht, dat Enge land in de woestijn tusschen Lybië en den Nijl drie groote vliegvelden in ge reedheid heeft gebracht, n.l. in Mersa Matroek, in Solloem en in Siwa. De hoofdbasis moet Mersa Matroek zijn, dat onder de bescherming ligt van Engelsche oorlogsschepen. Tenslotte weet men nog te vertellen, dat tusschen Siwa en de Wadi Natroen Egyptische soldaten 19 loopgraven-stellingen hebben aangelegd. De Londensche Sunday Dispatch meldt, dat het Engelsche stoomschip Scithia, dat 20.000 ton meet, is verbouwd tot troe- penitransportschip. De Scithia zal reeds a.s. Woensdag van Southampton naar Alexandrië vertrekken met troepen, tanks, gesehut en ander oorlogsmateriaal. Waarschijnlijk zullen binnenkort ver scheidene schepen van de White Star Line, a.m. de Laurentic, de Laconia en de Samaria voor hetzelfde doel eveneens warden gerequireerd. Frankrijks voorzorgsmaatregelen in de Middellandsche Zee. De Marine-correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat Frankrijks bijdrage tot de voorzorgsmaatregelen in de Mid dellandsche Zee in verband met den hul digen poli'tieken toestand, bestaat uit de demonstratie van een machtig Fransch eskader aan de kust van Marokko. Het tweede Fransche eskader, dat heden de oorlogshaven van Brest verlaat, blijft in de nabijheid van Gibraltar en kan in geval van nood in 3 of 4 dagen het Oos telijk bekken van de Middellandsche Zee bereiken. Een tweede belangrijke maat regel van Frankrijk is de met grooten spoed begonnen aanbouw van een nieuwe vlootbasis te Mers-El-Kebir bij Oran in Algerije. Deze vlootbasis heeft ten doel den oor logsschepen grootere bescherming te ver- leenen tegen aanvallen uit de lucht, dan het geval is met de groote vlootbasis Biserta in Tunis, welke van Zuid-Europa uit gemakkelijk met vliegtuigen te berei ken is. DE HOUDING VAN FRANKRIJK. Naar verscherping der sancties? Onze V.P.B.-correspondent te Parijs schijft ons; Een van de meest onzekere factoren in het Italiaansoh-Abessynisch conflict was de twijfelachtige houding, die de Fran sche regeering te dien aanzien aannam. Thans schijnt Parijs zijn houding be paald te hebben. Het is algemeen bekend, dat de spreek buis van de regeering de „Temps" is. De hoofdartikelen in dit blad waren tot op den laatsten dag van het afgeloopen jaar zeer „objectief" geschreven. Steeds woog men de argumenten van beide partijen zeer zorgvuldig tegen elkaar af en wan neer men zich met het Italiaansche stand punt bezig hield werd nooit vergeten, de gronden, waarop Rome zijn actie baseer de en rechtvaardigde weer te geven. Door deze methode laadde de toonaangevende Fransche courant den schijn op zich, de Italiaansche houding minstens voor de helft rechtvaardig te vinden. Met de jaarswisseling schijnt men ech ter met deze methode gebroken te hebben, want een dezer dagen publiceerde de „Temps" een artikel, waarin een over zicht over den toestand aan het begin van 1936 werd gegeven. Dit overzicht had als kop„Het keerpunt in de Ethio pische crisis". Het hoofdartikel komt echter veeleer neer op een keerpunt in de Fransche houding tegenover deze crisis. In welingelichte kringen wist men, dat tot nog toe in Frankrijk de meening heerschte, dat zuiver militair gezien, Ita lië uiteindelijk de overwinning zou beha len. De „Tëmps" schrijft echter nu: „Wan neer de negus zich niet door den op- marsch van zijn tegenstander in de pro vincies Tigre en Ogaden uit het veld heeft laten staan, is het niet waarschijn lijk, dat hij thans, nu hij al zijn krach ten geconcentreerd heeft, zal terugwijken. Men is genoodzaakt, daaruit de conclusie te trekken, dat de militaire af loop van het conflict nog in bet geheel niet vast staat...." Italië heeft een principieele fout be gaan, toen het weigerde, de vele pogingen om onderhandelingen op gang te brengen Ingezonden Mededeellng. TONNEMA C'E - SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT in overweging te nemen. Zooals de dingen thans liggen zegt de „Temps" be staat er geen kans, dat dergelijke onder handelingen toch nog plaats zullen kun nen vinden. De „Tëmps" ziet in de voortzetting van de militaire actie „geen verstandige daad". „D'e ervaring, die Italië op het GO'genblik opdoet, bewijst weer eens het feit. dat een oorlog zich zelf niet be taalt en dat hij de offers niet waard is, die hij van een groot volk eischt. Dë Fransche houding onderscheidt zich thans in niets meer van de Engelsche en howeel ook van een verscherping van de sancties in dit artikel geen sprake is, is dit toch de eenige logische conclusie, die men er uit zal trekken. In de laatste week van deze maand zal waarschijnlijk het voorstel tot verscner- ping van de sancties worden gedaan door wien is nog niet bekend +enzij dezer dagen nog van andere zijde ge tracht wordt om uit de doodloopende steeg te geraken. (Nadruk verboden.) De houding van Engeland inzake het Italiaansch-Abessijnsch geschil. De Oeuvre houdt zich bezig met de vraag, waarom de Britsche generale staf onder alle omstandigheden zoo snel mo gelijk een einde wenscht te maken aan den strijd in Abessynië. Terwijl het aan vankelijk scheen alsof Engeland zou wachten tot de Italiaansche actie in Abessynië zou doodloopen, blijkt thans dat de Britsche generale staf van een andere meening is. Hij wenscht, dat de oorlog onmiddellijk wordt beëindigd. Want indien Italië beslissend zou wor den geslagen, zou deze overwinning van een gekleurd ras op blanken onaange name gevolgen voor de koloniale mogend heden kunnen hebben. Engeland vreest dan nieuwe onrust in Egypte, Palestina en Indië. Met het oog op het Europeesche over wicht zou Engeland verder niet wen- schen, dat de militaire betrekkingen van Italië al te zeer zouden achteruit gaan. Daarom dringt de generale staf er op aan, dat de sanctiemaatregelen worden uitgebreid tot een petroleum-embargo. Te Londen, Parijs en 'Genève is men van meening, dat de op 20 Januari bij eenkomende Volkenbondsraad zal beslui ten tot afkondiging van het embargo op petroleum, met ingang van 1 Febr. De vlootconferentie. Eden, die Hoare opvolgde als minister van buitenlandsche zaken, is thans ook, als Hoare's opvolger, gekozen tot voorzit ter van de vlootconferentie. Drie nieuwe plannen, afkomstig' van Engeland. Frankrijk en Italië, en alle betrekking hebbende op de quantitatieve beperking der vloten en vastlegging we derzijds der bouwprogramma's zullen den gedelegeerden vandaag worden ter hand gesteld. In de zitting van morgen zullen deze voorstellen besproken worden. De vroegere door Engeland en Japan Binnenland. Onze ambulance Is nog in Addis Abeba. Beteugeling van mechanisatie ln de siga ren-industrie. Regeling van de teelt van late aardap pelen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De regen belem mert de operaties. De houding van Frankrijk en Engeland. Moreele tegenslag voor president Roose velt. ingediende voorstellen kunnen, althans in hun oorspronkelijken vorm, als afge daan worden beschouwd. Rusland en Japan. Volgens te Tokio ontvangen berichten heeft de sovjet-unie aan de Noordelijke en Oostelijke grenzen van Mandsjoekoeo twaalf radio-zenders opgericht, welke sy stematisch bolschewistische propaganda voeren in Chineesche, Japansche en Mandsjoerijsche taal. Ook in Noord-Ghina valt een intensieve propaganda der sovjets waar te nemen. De militaire autoriteiten in Kwan- toeng en Noord-Ghina hebben reeds de eerste afweermaatregelen getroffen door het instellen van een bijzonder scherpe grenscontrole, welke ten doel beeft paal en perk te stellen aan de herhaalde grens- schendingen van Russische zijde en acht te slaan op de sovjet-Russische propa ganda. Amerika's financiën. In zijn in de beide huizen van bet con gres voorgelezen boodschap betreffende de nieuwe bondsbegrooting, beeft president Roosevelt medegedeeld, dat het te kort in bet belastingjaar, dat 30 Juni 1936 eindigt, 3234 millioen dollar zal bedragen. Dit is 1300 millioen dollar minder dan de president verwachtte bij de indie ning van de begrooting. Deze verbetering is een gevolg van het economisch herstel van de Vereenigde Staten in bet afgeloo pen jaar. Voor het jaar, dat 30 Juni 1937 eindigt voorspelt de president een dificit van slechts 1098 millioen. Ernstige financieele en moreele slag voor president Roosevelt. Gelijktijdig met de jaarlijksche bood schap van den president betreffende de 'begrooting heeft het Opperste Gerechts*- hof der Vereenigde Staten van Amerika vonnis geveld tegen de Amerikaansche landbouwwetten, de z.g.n. „Agricultural Adjustment Act". Door dit vonnis worden de bewuste wetten in strijd met de grondwet ver klaard, waarmede tevens baar bestaans grond vervalt. Het vonnis wordt dan ook beschouwd als een zware slag voor Roosevelt en zijn economische politiek. Evenals de N. R. A. zal thans dus de A. A. A. moeten worden afgeschaft. Ook voor de 'begrootingsplannen der regeering is dit vonnis een zware tegen slag. In de motiveering van het vonnis wordt verklaard, dat de regeering geen volmacht bezit, de landbouwproductie te controlee- ren. Tengevolge van bet vonnis zal het con- troleprogram der regeering voer den oogst van tarwe, rijst, tabak, mais, sui ker, aardnoten, rogge en hop buiten wer king worden gesteld. Ook ten aanzien van katoen worden de processing taxes in strijd met de grondwet geacht. Hauptman's terechtstelling uitgesteld. De terechtstelling van Bruno Haupt- man, welke was vastgesteld op 14 Ja nuari, is tot een naderen datum verscho ven. Naar wordt verklaard zal elke moge lijkheid worden aangewend om de moord op het kind van Lindbergh volledig op te helderen, alvorens de terechtstelling te laten doorgaan. Stakings-onlusten. Te Northamptonshire, waar Zaterdag eenige honderden man personeel van de autobussen in staking zijn gegaan, zijn ernstige incidenten ontstaan. Te Isham deden de stakers een aanval op een hulp-autobus, trokken den chauf feur van zijn plaats en wierpen hem in het water. In bewusteloozen toestand en met een zware verwonding aan het hoofd werd hij eruit gehaald. Korte Berichten. Het communitisch opperbestuur te Moskou heeft Torgler uit de partij ge- stooten en Popoff en Taneff gedegradeerd, wegens bun laffe houding" tijdens bet rijksdagbrandproces.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1