MAANDAG 6 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND ■503 JAARGANG No. De voorgestelde instelling van een weerfonds. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux I.ange Vorststraat, 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. AcivarlÈ-iüën. 30 cent pv: regel. i...c«scnde° xnededeèlsngen cent pe.- regel, Llc.'.ne Advertenti-n Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter il motte fö.iö Bij contract belangrijke korting. Het Voorl. Verslas der Tweede Kamer. Personeelvraagstuk en lichtingssterkte. Verschenen is het Voorloopig Verslag der 'Iweede Kamer over de wetsontwer pen tot instelling van een Fonds ter ver betering van de materieele uitrusting van de landmacht en van de zeemacht voor zooveel de kustdefensie van Nederland betreft, en tot vaststelling van de begroo ting van dat fonds voor 1936. Verscheidene leden konden zich niet vereenigen met de meening van de regee ring, dat de gewijzigde internationale ver houdingen aanleiding zijn, de materieele uitrusting van het in 1922 aanvaarde le- gerstelsel thans met meer spoed te vol tooien. Zijl betreurden, dat de regeering bli)k geeft weinig vertrouwen te hebben in het vredeswerk van den Volkenbond. Het indienen van deze ontwerpen be treurden zij1 ook daarom, omdat daardoor aan het pacifistisch streven hier te lan de, dat ook in het buitenland weerklank vindt, afbreuk wordt gedaan. Erkenden deze leden niet de noodza kelijkheid van opvoering van de gevechts- waarde der weermacht, zij waren boven dien van oordeel, dat het een vreemden indruk zou maken, in dezen tijld, waarin zooveel bezuinigingen op allerlei gebied van sociaal en cultureel belang worden aangebracht, voor de defensie nieuwe millioenen beschikbaar te stellen. Zij' wa ren van oordeel, dat Nederland kan vol staan met een weermacht, in staat de orde in het binnenland te handhaven en de Volkenbondsplichten te vervullen. Vele andere leden onderschreven daar entegen de uiteenzetting der regeering omtrent de internationale verhoudingen en voegden daaraan toe, dat ook de ver houdingen in den Pacific in dit verband volle aandacht verdienen. Met de regee ring waren zij; van oordeel, dat de gewij zigde internationale toestand bijzondere voorzieningen ter versterking van de weermacht noodzakelijk maakt. Inder daad hebben de meeste landen van Eu- roipa in de laatste jaren hun weermacht reeds aanzienlijk versterkt, of zijln bezig dit alsnog te doen; het zou onverantwoord zijn onzerzijds daartegenover geen maat regelen te treffen. Op de onmiddellijke hulp van anderejp. mogen wij, niet reke nen. In het hegin zullen wij' geheel op eigen kracht zijn aangewezen. Voorkomen is hier beter dan afwachten en daarom moeten wijl, nu het nog tijd is, alle krach ten inspannen om onze weermacht pa raat te doen zijn. Dat onze weermacht tegen die taak opgewassen kan zijn, heb ben de jaren 19141918 bewezen. Verschillende leden, tegenstanders van het voorstel, achtten fondsvorming een onjuist middel ter bereiking van het ge stelde doel. Zij; achtten het uitschrijven van een leening, zonder hetwelk de vor ming van het fonds wel niet mogelijk zal zijln, slechts geoorloofd voor uitgaven ten behoeve van productieve werken, die ten minste zoo lang dienst doen, als de looptijd van de leening duurt. Naar hun meening behooren de voorgestelde voor zieningen uit den- gewonen dienst be kostigd te worden, althans de aflossing behoort in een veel sneller tempo dan 20 jaar te geschieden. Dan zou echter aan zienlijke verhooging van de defensiebe groting onvermijdelijk zijn, iets waar toe zij; in geen geval zouden medewerken. nderen zouden zich over hun bezwa ren tegen fondsvorming kunnen heenzet- ten, indien de regeering bereid zou zijn, den aflo'ssingstermijn aanzienlijk korter te stellen dan 20 jaar. Sommige leden vroegen of ten behoeve van het fonds niet een bijzondere leening zou kunnen worden aangegaan tegen verlaagde rente; zij verwezen naar hel voorbeeld van Engeland. Tot hun leedwezen hadden vele leden in de Memorie van Toelichting een uit eenzetting gemist van de gevolgen, wel ke voorgestelde verbeteringen op mate rieel gebied zouden hebben ten aanzien van het personeelvraagstuk. Sommigen hunner betoogden, dat de weermacht van den Staat een harmo nisch geheel behoort te zijn: een aantal mannen, van te weinig materiaal voor zien, zooals het nu is, is even verkeerd als een hoeveelheid materieel met te wei nig mannen om het te bedienen, zooals het worden zal, als dit wetsontwerp wet wordt. Verscheidene andere leden, die zich met deze laatste beschouwingen geheel konden vereenigen, achtten daarnaast betere oefening van het personeel nood zakelijk. Door uitbreiding van het contin gent zal worden bereikt, dat een geringer aantal lichtingen voldoende is om het leger op oorlogssterkte te brengen. Voorts zou het bezwaar, dat bij mobilisatie een groot aantal lichtingen den eersten oefe- ningstijd en de herhalingsoefeningen te lang achter zich hebben om voldoende geoefend te zijn, ondervangen worden door verhooging van het aantal herha- lingsoefeningen tot ten minste drie. Voorts bepleitten deze leden verlenging van den eersten oefeningstijd voor de onbereden wapens. Naar het oordeel van enkele leden zou een aanvaardbaar compromis zijn te be reiken met een lichtingssterkte van 28.000 man, waarvoor een jaarcontingent van 35.000 man wordt vereischt. Daarbij' zou den 12 lichtingen noodig zijn om in de behoeften der oorlogsorganisaties te voorzien. Daar de geoefendheid van de negende en verdere lichtingen onvoldoen de is te achten zou hierbij' een derde herhalingsoefening moeten worden inge voerd. Deze leden raamden de kosten van een en ander op 5 millioen. Verscheidene leden koesterden zeer ernstige bezwaren tegen het doen ver vaardigen van chemische en physische strijdmiddelen, waarvoor 1.200.000 wordt aangevraagd. Naar hun meening hebben deze strijdmiddelen een aanval lend karakter, dat niet in overeenstem ming is met de bedoeling van de aanhan gige ontwerpen, welke er op gericht is de middelen tot defensie te verbeteren. Verscheidene leden merkten op, dat de Memorie van Toelichting, voor wat het materieel der zeemacht betreft, aanvan kelijk den indruk wekt, dat het aange vraagde bedrag van f 9.063.200 uitslui tend dient voor de zuiver defensieve kustverdediging hier te lande door middel van mijnenvelden, behoudens een tweetal uitzonderingen. Deze uitzonderingen blij ken echter meer geld te vorderen dan de hoofdzaak. Verscheidene leden verklaarden, voor wat de zeemacht betreft, het bdjteondere bezwaar te hebben, dat de uitgaven daar voor verdeeld blijven. Immers de ontwer pen hebben alleen de strekking te voor zien in de kustverdediging van Neder land. Over de kosten der maritieme de fensie voor Nederlandsch-Indië zal nog afzonderlijk worden beslist. Het is niet gewaagd om te verklaren, dat het wetsontwerp niet dienen kan voot herstel van den achterstand in aanbouw op maritiem gebied. Aanvaarding zal dus meebrengen de noodzakelijkheid van veel grooter uitgaven binnen enkele jaren met ten slotte een financieelen last, die niet kan worden gedragen. Het uiterste, waartoe deze leden hun medewerking zouden kunnen verleenen, zou zijn een maritiem defensie-systeem, doelmatig ingericht op den grondslag van de tegenwoordige uitgaven. Weer een ambulance gebombar deerd. Dr Hylander vertelt. Het 'bommenwerpen op ambulances sohijnt den Italianen in Abessynië goed bevallen te zijn. Reuter meldt n.l. uit Ad dis Abeba, dat wederom een Roode Kruis- ambulance in de nabijheid van Dagga- boer aan het zuidelijk front door Italiaan- eche vliegtuigen zou zijn gebombardeerd. D'e binnenkomende berichten, waaron der een officieel communiqué van de Abessynische regeering, bevestigen deze geruchten. De gebombardeerde Roode Kruis-ambulance was de Egyptisch-Ahes- synische, waarbij zich ook twee Britsc'he missionarissen bevonden. De ambulance heeft aanzienlijke schade geleden. De boinbardementsaanval zou zijn uit gevoerd door vijf Italiaansohe vliegtuigen Officieele persoonlijkheden wijzen er op dat het Roode Kruis te Daggaboer op 2 K.M. afstand van de stad gelegen is, zoo dat men aan een vergissing bij het doel kiezen niet kan gelooven. Men telt talrijke gewon den onder de verpleegden. Deze nieuwe aanval op het Roode Kruis heeft onder de vreemdelingen een levendige verontwaardiging gewekt. Maar daarvan schijnt Italië zich wei nig aan te trekken. Het gaat rustig door met zijn „heldendaden". Daaronder mo gen we ook wel rekenen het werpen van gasbommen. D'e Italianen schijnen thans op alle fronten tot het gebruik van gas, als oor logsmiddel te zijn overgegaan. Buitenlandsche militaire waarnemers zijn van meening, dat het hoofdzakelijk om traan- en bedwelmingsgassen gaat, die in hun uitwerking niet op een massa moord, doch veeleer op demoraliseering der Abessynische troepen zijn gericht. Tegelijkertijd wordt uit Dessie verno men, dat de Italianen het gebied ten Zui den van Makalle, sedert het einde van December dagelijks met bommen hebben bestrooid. In totaal zijn naar schatting, door de Itali aansohe aviateurs drie duizend gasbommen naar beneden geworpen. De Abessynische verliezen tengevolge van deze reeks bombardementen bedra gen tien dooden en vijftien gewonden. Een Zweed overleden. Een lid van het personeel van de Zweedsehe ambulance, welke Maandag jl. door Italiaansohe vliegtuigen werd ge bombardeerd, Dr Lundstroem genaamd, is overleden aan de bekomen kwetsuren. Dr Lundstroem werd tot nu toe niet op gegeven als gewond. Dit bericht werd medegedeeld door Dr Hylander, den gewonden leider der am bulance, die per vliegtuig te Addis Abeba is aangekomen. Dr Hylander heeft medegedeeld, dat er geen twijfel aan is, of h e t bombar dement geschiedde opzet te 1 ij k. Verscheidene dagen voor het bombardement hadden Italiaansohe vlieg tuigen den geheelen omtrek met machine geweervuur bestookt. Op den ochtend van het bombardement bevond Dr Hylander zich in de operatie zaal, toen een regen van bommen en ma chinegeweerkogels op het kamp neder daalde. Ik had, zoo zegt hij', nog net den tijd om twee groepen van drie vliegtuigen boven de ambulance waar te nemen, toen viel ik in zwijm. Toen ik bijkwam, zag ik een afschuwelijk bloedig tooneel, dat on der geen woorden is te brengen. Tal van lijken, stervenden en gewon den lagen om mij heen. De kreten en zuch ten van de gewonden en het gekraak van de vernielde tenten maakten de verschrik king nog erger. Om zoo te zeggen, zijn al onze voorra den vernield en wij moesten onze toevlucht nemen tot de primitiefste middelen om de gewonden te verzorgen. Ten minste 100 brand -en explosieve bommen wer den neergeworpen, welke door machinegeweersal vo's werden gevolgd. Alle tenten werden vernield, de opera tietent vertoonde 450 gaten; 28 verpleeg den werden gedood. Er bestaat, zegt Dr Hylander, geener lei verontschuldiging voor het bombarde ment. De ambulance was voorzien van de Roode Kruisteekenen volgens de interna tionale conventie, die uitstekend zichtbaar waren. De Italiaansohe bewering dat Abessijnscbe aanvoer ders en soldaten 'n schuil plaats zochten in de am bulance, is volslagen on gegrond. Het medisch personeel, dat zic'h in de operatiezaal bevond, verklaart, dat de toe stellen zeer laag vlogen, klaarblijkelijk in het besef, dat zij geen beschieting had den te vreezen. Een Abessynisch verzoek aan Genève. D'e Abessinisch regeering heeft tot de Commissie van Dertien te Genève het dringend verzoek gericht, een onpartijdig onderzoek te willen instellen naar de wijze waarop Abessynië en Italië den oor log voeren. Van vooraanstaande Abessynsche zijde wordt verklaard, dat men ten zeerste ver ontwaardigd is over het voortdurende bombardeeren van Roode Kruis-posten door de Italianen, en dat men zich af vraagt wat de groote Europeesche mo gendheden tegen deze schending der hei ligste instelling zullen doen. Zaterdag werden hevige luchtaanvallen door de Ialianen op het Noordelijk front uitgevoerd. In N.-W. Abessynië werden twee Italiaansohe toestellen neergescho ten. Officieel wordt uit Rome medegedeeld, dat twee Italiaansche vliegers zijn neer geschoten en gedood. De verliezen der Italianen. Volgens een officiële Italiaansche sta tistiek zijn bij: de veldtocht in Oost-Afrika in de maand December 12 officieren en 63 onderofficieren en manschappen ge sneuveld. Het aantal dooden en vermist ten tot het einde des jaars wordt aange geven met resp. 86 en 14. In December zijn 6 officieren en 68 onder-officieren en manschappen gestorven aan ziekten of ongelukken. Voor den geheelen duur van de veldtocht tot dusver bedraagt dit aantal sterfgevallen wegens ziekten en ongelukken 390. Volgens een tweede officieele statistiek bevinden zich thans in Eritrea en Soma- liland 50.000 Italiaansche werklieden. In totaal heeft Italië dit jaar 61.000 werk lieden naar Eritrea verscheept. Hiervan werden 11.339 wegens het afloopen van bun contract of om andere redenen weer naar hun land terug vervoerd, terwijl 259 in Oost-Afrika zijn gestorven. Erg betrouwbaar ziet deze statistiek er niet uit. Eén van tweeën: de Italianen verstaan de kunst om oorlog te voeren zonder verliezen te lijden óf ze laten de inlandsche troepen de kastanjes uit het vuur halen en blijven zelf uit de gevaar lijke zone. De geheimzinnige Ras Koeksa. Uit Asmara, dus uit Italiaansche bron wordt gemeld, dat Ras Koeksa, de schoonzoon van den Abessynisohen kei zer, wiens overloopen naar de Italianen indertijd als een der groote Italiaansche overwinning werd beschouwd, in Ti- gre op bevel van den Italiaansohen op perbevelhebber gearresteerd is. Het zou thans zijn gebleken, dat zijn overloopen een doorgestoken kaart tusschen hem en den Negus was en dat Ras Koeksa was belast met het verwekken van een opstand achter de Italiaansche linies. Rome bevestigt, dat tal van Abes synsche hoofdlieden ter dood zijn ge bracht, zonder echter de reden dezer te rechtstellingen op te geven. Een bericht, dat Ras Koeksa zou zijn gefusilleerd, wordt van Italiaansche zijde formeel tegengesproken. DE REDE VAN ROOSEVELT. In het vervolg van zijn rede heeft- pre sident Roosevelt nog gezegd; Die volken, die expansie zoeken, her stel van onrechtvaardige toestanden, uit voorafgegane oorlogen voortvloeiende, die afzetgebieden zoeken voor hun handel, voor hun bevolking, of zelfs gelegenheid om hun eigen vreedzame bijdragen aan den voortgang der beschaving te toonen, slagen er niet in dat geduld te toonen dat noodig is om langs redelijken en wetti gen weg, door vreedzame onderhandelin gen, of volgens de schoonste beginselen der rechtvaardigheid zulks te bereiken. Zij zijn dan teruggekeerd tot het oude vertrouwen in het recht van den sterk ste, en tot het fantastische geloof, dat al leen zij zijn uitgekozen om een zending in de wereld te hebben, die alle andere landen noodig hebben en zullen aanhoo- ren. En die anderen zullen hun onder worpen zijn. Ik erken dat deze woorden niet aange naam zijn voor het land, dat, begrijpend, ■dat het voor hem bestemd is, zich aan trekt wat gezegd wordt. Ik zeide in 1933, dat 85 of 90 pet. van de volken ter wereld tevreden was met hun grenzen en dat zij bereid waren nog meer hun bewapeningen te verminderen, indien andere landen bereid waren het zelfde te doen. Dat is vandaag nog waar. Het geldt op het oogenblik nog sterker. Den wereld vrede en den wil tot goede verstandhou ding staat slechts 10 of 15 procent der menscbheid in den weg. Dat is de reden, waarom de pogingen o<m te komen tot beperking van de be wapening niet alleen mislukt, maar ge volgd zijn door nieuwe bewapeningen in de lucht en op het water en dat is ook de reden, waarom de pogingen om te komen tot een beperking van de bewape ning ter zee voor de komende jaren zoo weinig succes hebben. D'e vrede wordt in gevaar gebracht door velen. En de vrede is alleen bedreigd door hen, die de macht voor zichzelven zoeken. De Vereenigde Staten kunnen geen andere hou ding aannemen dan een strikte neutraliteit. Indruk in Italië. D'e indruk van deze rede in Italië sohijnt gunstig te zijn. Men is namelijk van meening, dat de regeering der Vereenigde Staten, door den uitvoer van petroleum toe te staan in normale hoeveelheden, een unanimi teit van de leden van den volkenbond ten gunste van een embargo moeilijker, zoo niefr onwaarschijnlijk maakt. Hoewel volgens de inlichtingen de pe troleum, afkomstig uit de Vereenigde Sta ten, op zichzelf genomen slechts een zesde vormt van de hoeveelheid, die noodig is ter dekking van de Italiaansohe behoef ten, zou ze toch, indien de volkenbond een embargo op petroleum zou afkondi gen, een niet te versmaden hulp beteeke^ nen. Met betrekking tot den uitvoer van wa/- pens en van munitie brengt de boodschap van Roosevelt geenerlei wijziging in den huidigen toestand. De Katholieke Kerk weigert deel te nemen aan den vredes-oproep. De leider van de Evangelische vrije kerk in Engeland, Dr Berry, deelde mede, dat de Katholiel/: kerk heeft geweigerd deel te nemen aan den vredes-oproep van de protestantsche aartsbisschoppen, welke gister in vele Engelsche kerken is voor gelezen. Men heeft den paus niet alleen uitgenoodigd mee te werken, doch hem zelfs de leiding aangeboden. De paus heeft dit evenwel afgewezen en verklaarde, dat 'hij zijn opvatting reeds voldoende duide lijk uiteen heeft gezet. Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het Weerfonds. O'nze fruitteelt en het verdrag met Amerika. Rede van den heer J. Schouten te Mid delburg. Buitenland. De rede van Roosevelt. Amerika's tekorten. Storm en regen in Frankrijk. De kerkstrijd in Dnitschland. De Londensche vlootconferentie komt weer bijeen. Heden middag komt de vlootconferen- tie van Londen na de Kerstvacantie we derom bijeen, onder voorzitterschap van den Britschen minister van Marine, Lord Monsell. Begonnen zal worden met het voortzetten van de besprekingen van de Britsche, Japansche en Amerikaansche voorstellen. De kerkstrijd in DuDsuhland, De broederraad der belijdende Duitse he kerk heeft met 17 tegen .11 stemmen be sloten, de besluiten te handhaven der sy node te D'ahlem. waarbij den leden der belijdende kerk iedere samenwerking wordt verboden met de door den staat in gestelde kerkelijke commissies. Voorts besloot de broederraad degenen, die zich niet aan dit verbod houden, uit te sluiten van alle kerkelijke functies.. Naar men gelooft, zal de bisschop van Hannover, dr Mahrarens, die de politiek van den Rijksminister van Eeredienst, Kerrl. gunstig gezind is, zijn functies in het voorloopige kerkbestuur moeten neer leggen. Derhalve schijnt de opvatting van ds Niemöller, die een compromis met den nationaal-socialistischen staat van de hand wijst, de overwinning te hebben be haald. Tekort van bijna vier milliard op Amerika's begrooting. D'e uitgaven der Amerikaansche regee ring in 1935 hebben bijna het dubbele der inkomsten bedragen. De uitgaven bedroegen 7.612 millioen dollar, de inkomsten 3.857 millioen dol lar, zoodat er over het betreffende jaar een tekort is van 3.755 millioen dollar. D'e openbare schuld bereikte op 31 De cember een nieuwe recordhoogte. Zij1 be droeg toen 30.557 millioen dollar tegen 28.478 milloen dollar op 31 Dec. 1934. Storm en regen in Frankrijk. Zware stormen en hevige regens heb ben Frankrijk geteisterd. Onafzienbare vlakten zijn door de rivieren onder water gezet Op verscheidene plaatsen ziet het er dreigend uit, en het noodweer heeft in het departement Indre et Loire reeds een ongeluk veroorzaakt, dat nog goed is af- geloopen. Op een gegeven oogenblik is in deze streek namelijk een spoorbrug bezweken, juist op het moment, dat een trein de brug passeerde. De locomotief sloeg om, terwijl de laatste wagon uit de rails liep. Hoewel de materieele schade vrij aan zienlijk is zijn de passagiers er met den schrik afgekomen. Bij Tonnerre (dep. Yonne) is het tot een ongeval gekomen, dat eveneens ern stiger: omvang had kunnen aannemen, maar dat niet minder gelukkig is af- geloopen. Er zijn in de omgeving van Tonnerre namelijk geweldige rotsmassa's losgeraakt, die een aantal huizen en werk plaatsen bedolven hebben. Doch ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beangstigende was van de rivieren. Van dag tot dag nemen de overstroo mingen van de Fransche rivieren een ern stiger vorm aan.Uit alle provincies wordt materieele schade gemeld en voorloopig sohijnt nog geen kans te bestaan, dat de was zal verminderen. Te Ghateaubourg nabij Rennes, werd een klein meisje door 'het water meegesleurd en is verdronken. Overal is het vee omgekomen. In ver scheidene deelen des lands stroomt het water tot aan de eerste verdieping van ■de huizen. Vele dorpen rijzen als eenzame eilanden uit het water op en zijn geheel van de buitenwereld afgeloten. Vooral in Oost- en Zuid-Oo'st-Frankrijk is de toe stand gevaarlijk. De Noire staat bij Nan tes megr dan 8.5 M. hoog. De fabrieken in de omgeving zullen vermoedelijk hun •deuren moeten sluiten. Nabij Rochefort sur Mer is een stuwdam bezweken, waar door uitgestrekte landerijen zijn over stroomd. D'e bewoners van talrijke plaat sen moesten in alleinjl 'hun woningen verlaten en konden slechts met moeite het leven redden. Sedert 1910 'heeft men een dergelijke ramp niet meer meege maakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1