Smeila SmeÜa SmeBa Stneita De beperking van de goederenlevering aan België. VRIJDAG 3 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 10 s JAARGANG! Nö. W Wereldverdwazing. Buitenland. De oorlog in Abessynië. zó in de melk, zó opgelost vlug oplossende anijsblokjes kou-verdrijvend Binnenland lalanarpsts ïïimm Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgever» Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 70.20. Losse nummers 5 cent, Advenentiën 20 cent per regel, IngczomieL. mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fC.Tb, bij vooruitbetaling. Onder letter u motto fö.iju. Bij contract belangrijke korting. De nieuwjaarsrede van Minister Colijn was niet in optimistiscben toon gesteld. Maar en dat is het erge er zul len weinigen zijn die durven zeggen dat hij bij! de teekening van den toestand te donkere kleuren gebruikte. De bekwame schrijver van de jaarover zichten in de „Standaard" komt tot geen andere conclusie. Niets nog wijst er op, zegt bijl, dat de wereldverdwazing weldra een eind zal nemen en bet over heel de linie komt tot een) bezinning, die ons een hoopvoller toekomst spelt. De internationale toestand staat, ja óók in bet teeken van uitgestoken banden, maar meer nog in dat van dreigende vuisten. Zeker, we willen niet voorbijzien wat er van de zijde der ordenende krachten gedaan wordt, maar: „Het feit is niet te loochenen dat de destructieve krachten nog altijd sterker zijn dan de constructieve. Het geestelijke staat machteloos tegenover bet materi- eele. Wat de economische samenwerking betreft, om tot „normale" toestanden in bet ruilverkeer te komen, blijft bet bij fraaie betuigingen en welwillende verze keringen. Elk land houdt nog steeds zijn aandacht geconcentreerd op eigen pro blemen en zelfzuchtige oogmerken. Voor offers van beteekenis deinst men terug; men werkt ieder voor zich zelf, en zinkt al dieper weg in bet moeras. Niet in de ontzaglijke technische ont wikkeling onzer dagen ligt, naar men soms meent, de oorzaak van bet kwaad, maar daarin dat er geen geestelijke kracht aanwezig is om die technische ontwikkeling te leiden en dienstbaar te maken aan de verheffing van het mensch- dtim." Wat hier gezegd wordt, is maar al te juist. Men wacht naar tijd van genezing, maar bet is alom nog verschrikking. De vernieling der Zweedsche ambulance. Verbitterde stem ming tegen Italië. De toestand aan de fronten. Regen op komst. Het Internationale Roode Kruiseomité beeft de aanvullende inlichtingen over den omvang van de raanp, die bet Itali- aansche bombardement bij de Zweedsche Roode Kruis-ambulance beeft veroorzaakt en over de juiste toedracht, ontvangen. Twee Zweden, waaronder dr Hylander, zijn ernstig gewond, 23 Abessyniërs zijn om bet leven gekomen en 50 gewond. Voor de Zweden is bet bombardement dus gunstiger afgeloopen, dan eerst werd gemeld, bet feit als zoodanig verandert er echter niets door. Het bestuur van bet Zweedsche Rooide Kruis is reeds 'bijeen gekomen onder voor zitterschap van Prins Karei, die een rede uitsprak, waarin bij o.a. zeide, dat bet te vreezen was, dat de ramp van de Zweedsche ambulance gekenschetst moest worden als bet resultaat van een onwaar dige daad. Het Zweedsche volk, waarvan de ambulance een geschenk was, evenzeer ten bate der Italiaansche als der Abes- synisobe slachtoffers, heeft een gevoel van verontwaardiging. De jongste berichten, waaruit blijkt, dat bet personeel der ambulance niet zulke zware verliezen geleden beeft als men oorspronkelijk vreesde, verminderen niet de verantwoordelijkheid van den aanval ler. Het bestuur van het Roode Kruis heeft besloten een volledig onderzoek te eisohen naar de verantwoordelijkheid voor bet bombardement. Wel bijzonder irriteerend is do wijze, waarop men in Italië over deze schande lijke daad spreekt en schrijft. Erkende men zijn fout, dan was althans iets ge wonnen, maar daarvan is niets te bemer ken. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Italiaansche staatssecretaris Suvich op Nieuwjaarsdag den Zweedsohen gezant beeft ontvangen. „Er was 'bevel gegeven aldus de staatssecretaris tot bombardement van bet Abessynische Somalifront als vergel dingsmaatregel tegen de wreedheden, die door de Abessyniërs op Italiaansche ge vangenen waren gepleegd. In de omgeving van Dolo bad! het bombardement een groep gewapende Abessyniërs en eenige tenten, die tot bet Abessynische leger- commando behoorden, ten doel. Het s c h ij n t, dat een bom is inge slagen in de nabijheid van de ambulance en dr Hylander verwond beeft. Terwijl 'hij zijn leedwezen beeft 'betuigd over dit voor val, heeft Suvich de aandacht van den Zweedsohen gezant gevestigd op de ten- dentieuse voorstellingen die van de ge beurtenis zijn gegeven om de openbare meening in Zweden te misleiden". De Romeinsche pers kondigt Donder dagavond krachtige représaille-maatrege len aan tegen de Abessynische troepen die de bescherming van bet Roode Kruis- embleem op onduldbare wijze misbruiken. Volgens bet blad kunnen de gruwelen en de schendingen van bet internatonale recht door de Abessynische troepen te ge- legenertijd met de documenten bewezen worden. Alle oorlogsmiddelen moeten toe gepast worden. Met ziet dus, dat volgens Italië de Abes syniërs feitelijk de schuldigen zijn van den bomaanval. Tegelijk met de bommen der Italianen werd een mededeeling omlaag geworpen waarin werd gezegd: „Gij hebt één van onze vliegeniers, dien gij gevangen geno men hadt, gedood door hem te onthoof den. Gij krijgt hier wat gij verdient". D'e Abessynische regeering heeft ech ter een communiqué gepubliceerd naar aanleiding van de Italiaansche verklaring dat de Abessyniërs twee gevangen geno men vliegers hebben onthoofd. Deze verklaring wordt in het commu niqué gekenmerkt als een „afschuwelijke leugen, die als dekmantel moet dienen voor een ware vrijbuitersdaad". Donderdagavond heeft een woordvoer der van de Italiaansche Regeering de Roode Kruis-ambulances der vreemde mogendheden in Abessynië gewaarschuwd zich niet op te houden aan het front en na te laten in de tenten een schuilplaats te verschaffen aan Abessyniërs. Dreigement van den Negus. Keizer Haile Selassie beeft Donderdag in een nota aan den Volkenbond gedreigd de particuliere bezittingen van Italianen in Abessynië in beslag te zullen nemen, indien Italië voortgaat het oorlogsrecht te schenden. Aan de fronten. De bedreiging van Makalle neemt toe. Het schijnt dat de Italianen hun voor posten Zuidelijk van die stad reeds heb ben teruggetrokken. De Abessynische troepen naderen de stad ondanks de luchtaanvallen der ïta- linanen steeds dichteT onder leiding van Ras Moelocheta. Deze Ras staat aan het hoofd van de elitetroepen der Abessijnen, waaronder zich een gedeelte der keizerlijke garde bevind. Donderdagavond werd van Abessijnsche zijde meege deeld, dat de Italianen waren genoodzaakt de geheele pro vincie Tigre te ontruimen tot de linie Aksoe mA doe a—A d i - grat, behalve een ge bied s- stroofc van Adigrat tot Ma- kalle. In het Zuiden schijnt de toestand ook vTij ernstig te zijn voor de Italianen. Ras Desta is Dolo nu zeer dicht genaderd. Vier Italiaansche vliegtuigen hebben bommen geworpen op Daggah Roer. In verband met de herhaalde bombardemen ten van deze plaats vraagt men zich af, wat nog van de plaats over kan zijn, te meer daar zij nooit zeer belangrijk is ge weest. Het is niet meer dan een punt van bijeenkomst van karavanen in Somali- land. Het voornaamste van de plaats is de Egyptische ambulance, doch men weet niet, zoo schrijft men sarcastisch uit Addis Abeba, of deze het doelpunt is van de Italianen. De actie in Scire en in Tembien zal volgens de berichten binnen korten tijd stil gelegd moeten worden in verband met den regefi, die dit jaar, tot ongerief van de Italianen, vroeg schijnt te komen. Met het beginnen der kleine regens, verliest het Italiaansche leger zijn be- wegingsmogelijkh ed en Een belangrijk Italiaansoh offensief in het Noorden behoort dan de eerste drie maanden tot de onmogelijkheden, als Mussolini zijn leger tenminste niet vol komen in het verderf wil storten. Terwijl het zware geschut der Italianen en hun tanks en vrachtwagens onbruik baar zullen zijn, zullen de Abessijnsche guerillatroepen, die gewend zijn door de modder te ploeteren, dag en nacht een 'gewaar zijn voor de Italiaansche verbin dingen. En dan bestaat voor de Italianen nog het gevaar, dat de koorts in alle hevig heid zal uitbreken en hun troepen teis teren. Hoe de posities van de Italianen in Scire en in Tembien zijn is niet geheel duidelijk. De Abessyniërs hebben bier op het oogenblik echter goede kansen, om dat de Italianen versterkingen naar Ma- kalle hebben moeten sturen. De versterkingen aan de Egyptisch-Libische grens. In een bericht uit Solloum wordt mel ding gemaakt van de militaire voorzorgs maatregelen aan beide zijden van de Egyptisch-Libische grens. Volgens dit bericht zouden Italiaansche wachtposten dag en nacht op de daken der forten staan en het oog houden op alle bewe gingen aan de Egyptische zijde. Hunnerzijds houden de troepen van 't Egyptische kameelrijderscorps, die over de heuvelen zijn verdeeld het oog op de Italiaansche draadversperringen. Telkens wanneer in de nabijheid van Solloum troepenbeweging ontstaat stijgt een Ita- liaanscb vliegtuig op dat echter zorgvul dig aan de Libische zijde van de grens blijft. Nieuwjaarsmorgen hebben manoeuvres van Engelsche en Egyptische troepen met pantserwagens en vrachtauto's plaats gehad. Aan de Italiaansche grenswachten werd op een dien betreffende vraag ge antwoord, dat er slechts sprake was van een nieuwjaarspleohtigheid. Indien van het Westen uit een aanval wordt ondernoemen op Solloum, zal het lot van de stad onzeker zijn. Tot dusver is de stad slechts bewaakt geworden door een bataljon Egyptische infanterie. Men Leeft aangenomen, dat de Italiaansche opmarsch van Cyrenaika uit pas op 240 K.M. van de grens op tegenstand zou stuiten. In de afgeloopen 2 weken zijn te Sol loum Engelsche versterkingen aange bracht. Wat wil Japan? De nieuwjaarsboodschap van Kawas- jima, den minister van oorlog, aan het Japansche volk zegt, dat Japan aan ver dere beproevingen het hoofd moet bieden en de territoriale onaantastbaarheid van Mandsjoerije moet bevestigen. „De toe stand in de landen, die Japan omringen, staat nog onder den zwaren druk der mogendheden en is zoo netelig, dat het smeulende vuur noodlottig kan blijken. De hinderpalen moeten worden opge ruimd, overwonnen door de gemeen schappelijke inspanning van publiek en militairen. Nooit is de vereende inspan ning van het geheele volk zóó dringend noodzakelijk geweest als op dit oogen blik. Japan zal zich ontoombare inspan ning moeten getroosten om zich een weg te banen door de beproevingen." Verstoorde Nieuwjaarsrede. De radiorede van den president van Estland, ter gelegenheid van de jaarwis seling werd plotseling onderbroken. De president bad een volksstemming aange kondigd over het bijeenroepen van een nationale vergadering in Februari van dit jaar en sprak vervolgens over de om- wentelingspoging van 8 December j.l. Hier werd de uitzending plotseling on derbroken. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de leiding naar den zender door een misdadigen aanslag was verbroken. Vermiste Fransche vliegers teruggekeerd. De beide Fransche vliegers Saint Exu- pery en Provost zijn gister in Gaïro aan gekomen. H)un toestel heeft in den nacht van 29 op 30 December tijdens zeer ongunstig weer en in volslagen duisternis den bo dem geraakt, waarbij het waterreservoir van het vliegtuig werd vernield. De vliegers zijn toen te voet op weg naar Cairo gegaan. Na een tocht van 3 dagen door de woestijn ontmoetten zij volkomen uitgeput en bijna stervend van dorst, een ingenieur die hen naar Cairo beeft vergezeld. De schaarschte van sommige levens middelen in Duitschland. In den laatsten tijd zijn sommige za ken in Duitschland, die levensmiddelen verkoopen, er toe overgegaan, als voor waarde voor het verkoopen van levens middelen, die schaars of niet in elke ge- wensche hoeveelheid voorradig zijn, te stellen, dat de koopers tegelijkertijd an dere artikelen afnemen. Aangezien men van officieele zijde hierin een ontduiking van de bepalingen tot beteugeling van prijsverhoogingen ziet, wanneer bovendien de minder koopkrachtige bevolking benadeeld wordt, heeft de minister voor de levensmiddelen- voorziening en van landbouw een veror dening uitgevaardigd, waarbij bovenver melde handelwijze verbaden wordt. Hetzelfde geldt voor den verkoop van veevoeder. De overstroomingen in Zuid-Engeland. De overstroomingen in het Zuiden van Engeland hebben gisteren een on rustbarenden omvang aangenomen. De Theems, waarvan de waterstand reeds sedert verscheidene dagen zeer hoog is, blijft stijgen en de weerbe richten van den Atlantischen Oceaan kondigen nieuwen regen aan. In groote gedeelten van het Theemsdal moet bet verkeer met bootjes onderhou den worden en eenige dorpen zijta van de buitenwereld afgesneden. In Kent, het graafschap met de be- Ingezondsn Madedseling. Verkrijgbaar bi] Uw winkelier in aantrekkelijke pakjes d 10 cents, bevattende 12 tabletten voor even zoveel koppen melk. langrijkste fruitteelt van Engeland, staan vele boomgaarden onder water. Korte Berichten. Op de Marine-werf te Brest is een kraan gevallen op de hier voor repa ratie-doeleinden liggende onderzeeboot Achille. Een arbeider werd gedood en 2 andere ernstig gewond. Indien men Hauptmann gratie wei gert zal de veroordeelde worden terecht gesteld met 18 journalisten als getuigen. Geen enkele vrouw zal de terechtstelling bijwonen. Lindbergh beeft aan de pers ver klaard, dat zijn bezoek aan Engeland op geen enkele wijze verband houdt met za ken. NATIONAAL CRISIS COMITÉ. Een bedrag van f 95.865.25 uitgekeerd. Het Nationaal Crisis Comité deelt mede: In de periode van 15 tot en met 30 De cember 1935 werden door het Nationaal 'Crisis Comité aan de Plaatselijke Co- mité's uitkeeringen gedaan tot een bedrag van f 95.865,25, waarvan vo'or een be drag van f 33.850 in den vorm van na- tura en kolen. Voor 24 bijzondere geval len werd door tusschenkomst van de Plaatselijke Gomité's f 1.737,50 verstrekt. ZWAKKE OPLEVING IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Allerwege hoorde men aan het eind van 1935 en hoort men nu bij het nog zoo jonge begin van 1936 wel wat blijdere klanken met betrekking tot de scheep vaart. Er komt opleving in de scheep vaart; opgelegde schepen zijn weer in de vaart, er worden weer marconisten ge vraagd, en als men de beschouwingen van de deskundigen volgt, gaat het vol gens hun inzicht niet om een tijdelijke incidenteele opleving. Zij nemen aan, dat het dieptepunt van de depressie is bereikt en dat wij' be tere tijden zien gloren, hoe zwak bet schijnsel ook nog moge zijn. Rotterdam, dus meldt de „Telegr.", merkt deze opleving vanzelfsprekend, maar het behoudt toch zijn zorgen. Het blijft de Antwerpsche bedreiging voelen, maar het kan toch betere cijfers toonen over de laatste maand van het afgeloo pen jaar dan tot nu toe mogelijk was. De stijging, hoewel nog gering en eerder wij zend op een stabilisatie, blijft aanhou den. De burgemeester van Ambt-Hardenberg. Ontslag-aanvrage inge trokken? Naar de „Zwolsche Crt." verneemt, heeft de heer H. H. Weitkamp, burge meester van Ambt-Hardenberg, zijn ont slagaanvrage als zoodanig ingetrokken na een onderhoud met den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Het blad heeft zich met den heer Weit kamp in verbinding gesteld met het ver zoek dit bericht, dat het uit zeer bevoeg de bron vernam, te bevestigen of te ont kennen en in het eerste geval, eenige mededeelingen te doen omtrent de mo tieven, die hem tot zijn besluit hebben geleid. De heer Weitkamp vond het ech ter niet gewenscht thans eenige nadere inlichtingen te geven, en het bericht zelf wenschte hij noch te bevestigen, noch te ontkennen. Nu het ontslag niet doorgaat, is het ziekteverlof van den burgemeester ver lengd. Binnenland. Vragen van den heer Van den Heuvel over de verlaging van den tarweprijs. Pluimveehouderij en graanrechten. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De bommen op de Zweedsche ambulance. Terugtocht der Italianen? De overstroomingen in Engeland. Uit de dakpannen-industrie. Uit naam van de commissie van toe zicht der dakpannenprijsconventie vraagt men plaats voor het volgende; In de dakpannenindustrie is een prijs- conventie tot stand gekomen, waarbij ruim 90 pet. der Nederlandsche dakpan nenindustrie is aangesloten. Alle dakpannen zullen voortaan bij af levering in hun diverse kwaliteiten van een kenteeken worden voorzien en wel; voor eerste soort een roode streep, voor tweede soort een witte streep, voor derde soort een blauwe streep. Het groote voordeel van deze regeling is, dat de belanghebbenden, al of niet deskundig, kunnen constateeren welke kwaliteit dakpannen zij op him bouwwer ken ontvangen. Stappen bij de Belgische regeering. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Kem pen, in verband met de gevolgen, voor Nederlandsche belanghebbenden voort vloeiende uit de Belgische koninklijke be sluiten van 1 October 1935 inzake be perking van levering van buitenlandsche producten aan Belgische overheidslicha men, heeft minister Gelissen het volgende medegedeeld. Bij! een ingesteld onderzoek ia geble ken, dat deze besluiten in hoofdzaak in houden een samenvatting van reeds ter zake bestaande regelingen, die tot nog toe niet tot klachten aanleiding hebben gege ven. In hoeverre uit de nieuwe besluiten nadeelen voor bestaande Nederlandsche belangen zijn te duchten, hangt in hoofd zaak af van de wijze, waarop de besluiten toegepast zullen worden. Nadere inlich tingen hieromtrent worden bijl de Belgi sche regeering ingewonnen. In afwachting van het resultaat van 't ingestelde onderzoek werden démarches bij1 de Belgische regeering ondernomen, ten einde hetzij' intrekking der besluiten te verkrijgen, Hetzij! een zoodanige toepas sing daarvan, dat geen nadeelen voor Nederlandsche bedrijfstakken of in Bel gië gevestigde Nederlandsche belangen daaruit zouden voortvloeien. De vraag, of de besluiten zoo niet met de letter, dan toch met den geest van bet op 20 Febr. 1933 met Beigië gesloten vestigingsverdrag in strijd kunnen ko men, acht de minister in zooverre van minder belang, waar dit verdrag door partijen nog niet is bekrachtigd. De minister erkent, dat bet aanbeveling zou verdienen, de onzekerheid over de gevolgen van deze Belgische maatregelen te doen wegnemen, voordat nieuwe on derhandelingen met België over het we- derzijidsche handelsverkeer worden ge opend. Dit hangt echter niet alleen van de Nederlandsche regeering af. Overigens staan, zoo besluit de minister, deze maat regelen slechts in een los verband tot be doelde onderhandelingen, die in de eerste plaats gevoerd worden ter wederzijdsche vaststelling van invoercontingenten. Morgen naar Middelburg. Zooals reeds is geannonceerd, wordt morgen (Zaterdag) te Middelburg een belangrijke vergadering gehouden. De heer J. Schouten, lid van de Tweede Ka mer te Rotterdam, z,al des namiddags in de Vergenoeging spreken over „Het eco nomisch beleid van de Regeering en Pa trimoniums taak". Natuurlijk zullen de leden van Patri monium, waarvan de vergadering uit gaat, in zoo groot mogelijk getal aanwe zig zijn om dezen bekwamen en bekenden spreker te hooren. Maar verder, zoo wordt ons gemeld, zijn ook belangstellende geestverwanten, zooals leden van A.R. en G.H. kiesver- eenigingen, van Chr. Middenstands- en vakorganisaties, van Chr. Boeren- en Tuindersbond, enz. van harte welkom. Na de lezing zal er gelegenheid voor bespreking zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1