RG :N AANBOD ersknecht. EERSTE BLAD Bij de Jaarwisseling. Binnenland DINSDAG 31 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 1935-1936. Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling Burgemeesters-secrBtarissen-ontvangers. Belangrfjksts Nieuws aoe mnmm 11 geven er |mannetje" pastilles, begster en en Advertenties aw" worden aan- de verschillende der Posterijen. |ek, die uitsluitend en VRIJDAGS Ltst, worden op- line advertentiën is 6 regels A 0.75 [of nummer 0.85 uitbetaling [cht, dat hij met in- AGENT is gewor- tNTR. SUIKER-MIJ pE Jz., Grijpskerke. jS in alle prijzen [keuze Babyjurkjes, ijes, keepjes, lui- sloopjes, lakentjes, S, Gravenstraat 313, 3RING Koekjes, j Gebakjes. Berliner tppen, Boterpunten ind: Bakker VAN 1 Gortstraat, Middel- |>OT PAKHUIS met lofplein, hoek voor in te Middelburg. ISAAC DE WOLFF, I TE KOOP, Ieren met ped. en letters C. P., Boek- Lange Burg B 10, IKOOP: lONHUIS, 53, Middelburg. )OF, V 53, Middel- re lijk gevraagd I, G 44, Nieuwdorp. handelaren Irden rENTIËN en ■1MENTEN id aangenomen Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingen Ö.2Ü. Losse nummers 5 cent. medggssllapn §0 e$ai pst- yegsl, SSHas Advsrt-satiën Dinsdags es YÉié&m ïö.fo, KJ vooruitbetaling. Dads? letter tl stoitc fD.sii, Bil contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Een jaar van sterflijkheid, Van korte levensdagen, ia wederom voorbij met al zijn vreugd en plagen. Het jaar 1935 behoort tot het verleden. Een jaar van sterflijkheid met al zijn vreugd en plagen is wederom voorbij. Vreugd en plagen. Ja, maar plagen en zorgen toch wel het meest. Dit wil niet zeggen, dat er met name wat ons land betreft, niet zeer veel was, dat tot dankbaarheid kan stemmen. Eiken dag nieuw waren ook in 1935 de weldaden en zegeningen des Heeren. Terugziende, moeten wij het met dank baarheid erkennen dat de trouw des Heeren groot was en dat opnieuw aan ons bewaarheid werd: Hij handelt nooit met ons naar onze zonden; Hoe zwaar, hoe lang wij ook zijn wetten schonden, Hij straft ons, maar naar onze zonden nietl Wanneer wij trachten het wereldleven zooals dat in het voorbijgaande jaar ge leefd werd te overzien, dan komen we tot de conclusie, dat er over heel de wereld groote onrust was en toenemende span ning. De economische toestand bleef on danks bet feit, dat men bier en daar eenige verbetering meende te bespeuren, ver van gunstig. Het bedrijfsleven is finaal ontwricht en ook al was er dan in sommige stre ken een kleine opleving waar te nemen, zoo wijst toch alles er op dat op een al gemeene en definitieve verbetering nog weinig kans bestaat. Daarvoor is noodig herstel van het ge schokte vertrouwen, en dat is het juist wat in dezen tijd ontbreekt. Zelfs schijnt het soms alsof het algemeene wantrouwen voortdurend grooter wordt. Men weet niet nu minder dan ooit wat de toekomst zal brengen. Staan we weer opnieuw aan den vooravond van een grooten oorlog? Niemand die bier een afdoend antwoord kan geven, maar in breede kringen heerscht de opvatting dat een kleinigheid voldoende kan zijn om het oorlogsvuur opnieuw te doen oplaaien. Gelukkig heeft het ook in 1935 niet ontbroken aan pogingen om uitbarstingen van geweld te voorkomen, De Volkenbond is voortdurend in de weer geweest om door onderhandelingen conflicten te vermijden en zelfs is een zij het dan tot op zekere hoogte mislukte poging gedaan om door toepassing van sancties het geweld terug te dringen en het r e c h t in het internationale leven hoog te houden. Veel resultaat heeft het optreden van den Volkenbond tot nu toe niet gehad. De spanning is gebleven en het is niet gelukt de onrust te doen verdwijnen. In het Verre Oosten blijft de toestand nog altijd dreigend. Japan zet zijn penetratiepogingen in China onverstoord voort en tracht op die wijze zijn behoefte aan expansie te bevre digen. Hoe dit op den duur zal gaan, valt niet te voorspellen. Maar landen als Amerika en Engeland ho iden terdege rekening met de moge lijkheid van een gewapend conflict. Het feit, dat de vloot-conferenties tot nu toe tot geen enkel positief resultaat hebben geleid, geeft weinig hoop voor de toekomst. Er blijkt uit, dat het vertrou wen in de wederzijdsche vreedzame be doelingen ontbreekt en dat een strijd om de oppermacht in het Verre Oosten niet tot de onmogelijkheden behoort. Voor ons land is het hier dreigende gevaar van bij zondere beteekenis, omdat onze Indien, met name voor Japan, een begeerens- waardige buit bij een eventueel con flict wel niet buiten beschouwing zul len blijiven. Er zullen trouwens weinigen zijn, die gelooven, dat wanneer daarginds het oorlogsvuur ontstoken wordt, de brand niet naar Europa zal overslaan. Intusschen zet de Volkenbond zijta po gingen tot behoud van den vrede voort. Geve God, dat dit pogen in 1936 niet tot onvruchtbaarheid zal worden gedoemd. De ontnupemngs-conferentie is in het afgeloopen jaar, evenals in 1934, geen stap verder gekomen. Toch blijft het feit dat er nog geconfereerd wordt en dat er althans een pogen is om den bewape ningswedloop te stuiten, niet zonder be teekenis. In Italië zijn opnieuw de ooriogsklok- ken gaan luiden. Reeds in de eerste week van 1935 heeft Abessynië onder de aandacht van den Volkenbond gebracht dat er moeilijkhe den met Italië dreigden. Aanvankelijk was er de hoop, dat door een accoord tusschen Italië en Frankrijk, waarbij aan eerstgenoemd land 50.000 mijlen Afrikaansch gebied in Lybië werd afgestaan, de spanning zou verminderen. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Reeds in April werden 7500 Italiaan- sche arbeiders naar Afrika gezonden ter voorbereiding van de militaire operaties en op 2 October gaf de Duce bet bevel om de vijandelijkheden in Abessynië te be ginnen. Ondanks de grondige voorbereiding was tot nu toe bet succes van de Italiaan- scbe legioenen betrekkelijk gering. Mussolini en zijn raadgevers hebben, naar nu wel gebleken is, de moeilijkheden onderschat en volgens de laatste berich ten is de positie van de Italiaansche le gers ver van gunstig. Een oogenblik scheen het alsof Italië door de scherpe toepassing van de Vol- kenbonds-sancties genoodzaakt zou wor den den rooftocht op te geven, maar dank zijl de wankelmoedige houding van Laval is dit gevaar voor Italië afgewend. Waartoe tenslotte de oorlog tusschen Italië en Abessynië zal leiden, valt niet te voorspellen. Maar wel staat nu reeds vast dat de economische en financieele positie van Italië geweldig geschokt wordt en dat mede als gevolg van dit conflict het algemeen wantrouwen is toe genomen en de onrust vermeerderd. Wij kunnen er niet aan denken, ia dit korte overzicht allerlei bijzonderheden te verwerken. Slechts enkele belangrijke punten stip pen wij aan. Griekenland, dat in 't begin van dit jaar een poging tot revolutie had te weer staan, heeft in October zijn Koning te- ruggegroepen. Frankrijk heeft dit jaar reeds zijn der de Kabinet. Het ministerie-Bouisson werd vervangen door het Kabinet Flan- din, dat reeds in Juni plaats moest ma ken voor het Kabinet-Laval, hetwelk de grootste moeite heeft op de been te blij ven. Bij de stemming op j.l. Zaterdag had het nog een kleine meerderheid. Het wantrouwen ten opzichte van de buiten- landsche politiek van dit Kabinet is ech ter zoo groot, dat het niet waarschijnlijk is dat het zich nog langen tijd staande zal kunnen houden. In Duitschland werden veel groote woorden gesproken. De algemeene toe stand is evenwel ver van gunstig. Naast de invoering van den algemeenen dienst plicht, de uitbreiding van het beroeps leger en het uittreden uit den Volken bond, trok hier vooral de aandacht het scherpe optreden van de nationaal-socia- listen tegen de Kerken, voorzoover die aan Gods Woord wenschen vast te hou den. Dat de volksstemming in het Saarge- bied terugkeer naar Duitschland tenge volge zou hebben, werd algemeen ver wacht. Dank zijl het optreden van den Volkenbond had de stemming een uiterst kalm verloop. Engeland heeft zich dit jaar nog al ge roerd in de internationale politiek. De sterke aandrang op den Volkenbond om ten opzichte van Italië het recht te hand haven moge mede door het eigenbelang beïnvloed zijn, het feit blijft toch dat met name van uit Londen een krachtige poging werd gedaan om in het interna tionale leven het recht te stellen boven de macht. België werd in het afgeloopen jaar zwaar getroffen doordat Koningin Astrid op zoo tragische wijze om het leven kwam. In Maart werd bier bet Kabinet Theu- nis vervangen door het ministerie Van Zeeland, bet tiende Kabinet sinds den wapenstilstand in 1918. Het was onder dit Kabinet dat de devaluatie van de Belga een feit werd. Een wanhoopsdaad, die echter niet tot het gewenschte gevolg heeft geleid. En dan Nederland. Het nog in zoovele opzichten rijk ge zegende Nederland, ook in 1935. Zeker, ook hier werden de droeve ge volgen van de crisis terdege gevoeld. De economische toestand is zoo moge lijk nog slechter dan een jaar geleden. Met de financiën van het Rijk en van vele gemeenten is het nog altijd slecht ge steld. Het bedrijfsleven gaat gebukt onder zware lasten en groote zorgen, de werk loosheid teistert breede lagen van ons volk en de nood waaronder dientengevol ge duizenden gezinnen gebukt gaan is niet te peilen. Het heden ia donker en somber ia de toekomst. Maar naast de zorgen hoe groot ook, waren er ook de niet te tellen en niet ge noeg te waardeeren zegeningen. Ons Vorstenhuis bleef ons gespaard en de band tusschen Oranje en Nederland werd nauwer toegehaald. Ook het Kabmet-Colijn zij het dan gereconstrueerd bleef voor ons land behouden. Een oogenblik scheen het alsof Golijin plaats zou moeten maken voor een ande ren minister-president, maar de op 25 Juli uitgebroken Kabinetscrisis werd reeds vier dagen later opgelost doordat de beer Colijn een nieuw Kabinet in hoofdzaak gelijk aan het vorige kon vormen. De samenstelling van het Kabinet on derging niet geringe veranderingen. Op 13 Januari overleed minister Kalff, die werd opgevolgd door Jhr. van Lith de Jeude. Op 13 Mei verliet Mr Maxchant in ver band met zijd overgang naar de R.K. Kerk, het Ministerie. Zijn plaats werd eerst tijdelijk en daarna definitief inge nomen door Prof. Slotemaker de Bruïne, die aan Sociale Zaken werd opgevolgd door Mr. Slingenberg. Op 3 Juni werd op diens verzoek ont slag verleend aan Minister Steenbergbe, die Prof. Gelissen tot opvolger kreeg. En dan eindelijk nam Dr Deckers af scheid van Defensie waar Minister Colijn voorloopig zijn plaats inneemt om over te gaan naar bet nieuw gevorm de ministerie van Landbouw. Tal van mutaties dus. Maar de kapitein is aan 'troer geble ven. En de koers bleef dezelfde. De samenwerking van Kabinet en par lement had tot resultaat dat belangrijke wetsontwerpen werden aangenomen. Wij noemen naast de diverse bezuini- gingsontwerpen de wijziging van de Kies wet, de regeling betreffende uitverkoopen, het cumulatie-ontwerp, en verschillende ontwerpen inzake versterking van de in komsten. Het afgeloopen jaar was mede belang rijk in verband met de verkiezingen voor de Prov. Staten, de Gemeenteraden en gedeeltelijk de Eerste Kamer. Bij de Statenverkiezingen waren het vooral de Liberalen en de Vrijz. Democra ten die zware verliezen leden ten voor- deele van de N.S.B., die voor het eerst en met goed succes aan de verkie zingen deelnam. En bij de raadsverkie zingen waren het weer dezelfde partijen die geklopt werden, maar nu ten voor- deele van de S.D.A.P. De rechtsche partijen en met name Ook de A.R. partij, kwamen wel niet geheel ongehavend, maar toch met betrekkelijk klein verlies uit den strijd. Onze luchtvaart, die overigens regel matig vooruitging, bad dit jaar zware verliezen te lijden. Wij herinneren slechts aan het ver ongelukken van: „De Leeuwerik" op 6 April, 7 dooden. „De Kwikstaart" op 14 Juli, 6 dooden. „De Marahoe" op 17 Juli, geen dooden. „De Gaai" op 20 Juli, 13 dooden. Een sombere lijst. Wij zouden nog kunnen gewagen van de vele regeeringsmaatregelen die geno men werden om het economisch leven weer op gang te brengen, op de moeiten waarmee het bedrijfsleven had te worste len, op de zorgen van den middenstand, van land- en tuinbouw, van werkgevers en arbeiders, maar wij doen het niet. Wij herinneren nog alleen aan het groote voorrecht, dat we een regeering hadden die wel het gezag wist te hand haven, maar die niet als in andere landen de volksvrijheden aantastte; dat in ons land de vrijheid van Godsdienst volkomen werd gehandhaafd, dat we hier niet zuchten onder den druk van een dictator. Vanzelf richt zich bij de jaarwisseling het oog op de toekomst. Wat zal de toekomst brengen? Wij weten het niet. Wiji weten alleen dat er bij de volken niet is een terugkeer naar God en Zijn Woord. Daarom blijft de toekomst zoo donker. Want wie God verlaat, heeft smart op smart te vreezen. Maar wij1 weten ook, dat de toekomst in Gods hand is. Dat wij ook in 1936 niet afhankelijk zijn van het noodlot, waarop een der leiders in Duitschland een beroep deed, maar dat God regeert, dat Hijl zal besturen, waken. Wij geven ons opnieuw weer over aan Gods zorgen, want in Zijn Vaderhand zijn wij zoo weigeborgen. Hij1 zij in 't nieuwe jaar weer onze Hulp en Kracht: wie wandelt in Zijn licht, doolt nimmer in den nacht. Ingezonden Mededeellng. 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEM A O", SNEEK FABRIKANTEN VAN KINO PEPERMUNT Het A. 'N. P. meldt uit Washington: In sommige kringen overweegt men, het verleden week onder leiding van den staatssecretaris voor buitenlandsche za ken Cordell Huil tot stand gekomen han delsverdrag tusschen de Vereenigde Star ten en Nederland aanhangig te maken bij het Opperste Gerechtshof der Veree nigde Staten, om te trachten, het han delsverdrag in een proefproces in strijd met de grondwet te laten verklaren. De regeering bezit de bevoegdheid tot het sluiten van handelsverdragen, zonder dat deze door het congres geratificeerd be hoeven te worden. De tegenstanders van de New Deal, die van meening zijn, dat het met Nederland gesloten verdrag ver schillende zwakke punten heeft, stellen zich op het standpunt, dat de regeering zich hiermee congresbevoegdheden heeft toegeëigend, en dus in strijd met de grond wet heeft gehandeld. Distillateurs zijn ontevreden over de verlaging van 50 pot. op het invoerrecht op Nederlandsch gedistilleerd. De zuivel- boeren van het Midden-Westen zijn on tevreden over de verlaging van de invoer rechten, en door de verlaging van de rech ten op koloniale producten uit Nederl.- Indië voelen zich vooral de Philippijnen achtergesteld. In Porto-Rico is men te leurgesteld door de verlaagde rechten op Nederlandsohe tabak en vooral op dek blad, waarvoor Porto Rico het monopolie hoopt te krijgen. In al deze kringen is men bereid, een actie tegen het handels verdrag te steunen. Bij Kon. besluit van 28 December is bepaald, dat met ingang van 1 Januari a.s. in de na te noemen gemeenten de bediening van secretaris door den burge meester wordt bekleed Biggekerke, Boschkapelle, Brouwers haven, Cadzand, Colijnsplaat, Domburg, 's-Heer Arendskerke, Hengstdijk, Hoofd plaat, Kats, Koewacht, Nieuw- en St. Joosland, Noordgouwe, Noordwelle, Os- senisse, Overslag, Ovezande, Philippine, Retranchement, Rilland-Bath, Ritthem, Sas-van-Gent, Scherpenisse, Sluis, West- dorpe, Zuiddorpe. BOTER VOOR FRANKRIJK. Het Crisis-Zuivelbureau deelt mede, dat in den loop van December door de Fran- sc'he regeering invoervergunningen voor 5000 quintalen boter aan importeurs zijn afgegeven. Blijkens mededeeling van den rijkslandbouwconsulent te Parijs wordt door de Fransche regeering overwogen alsnog verdere invoervergunningen voor een hoeveelheid van 6000 quintalen af te geven do Fransche importeurs zouden vrij zijn te bepalen, uit welke landen zij de hoeveelheden willen betrekken. NIEUWE SALARISREGELING VOOR VLIEGTUIGBESTUURDERS BIJ DE K. L. M. Na besprekingen zijn de directie der K. L. M. en de bestuurders op de lucht lijn Nederland-Indië met elkaar tot over eenstemming gekomen betreffende een nieuwe salarisregeling. Deze nieuwe regeling beteekent een niet onbelangrijke vermindering in de inkom- Binnenland. Amerikaansch verzat tegen het Neder- landsoh-Amerikaansch handelsverdrag. De Nederlandsohe ambulance ia in Abes synië aangekomen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De positie van Abbi Addi onzeker. De strijd in de Duitsdhe kerk. sten van deze vliegers, doordat in de toe komst behalve de vastgestelde vergoeding betaald zal worden naar gelang van het werkelijk aantal gevlogen uren, hetgeen vroeger niet het geval was. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat deze nieuwe regeling tot ernstige mee- ningsverschillen zou leiden, maar ton slotte werd toch overeenstemming be reikt. Gisteravond hadden de vliegers ecu laatste bijeenkomst onder leiding van den voorzitter van hun vereeniging, Van Bal- kom, waarbij ook 'hun rechtsgeleerden raadsman, Mr E. Vogels, tegenwoordig was. Bij deze nieuwe salarisregeling zijn vooral betrokken de vliegers van de oude garde, zooals Smirnoff, Geyssendorffer, Scholte, Van Dijk, Dnimelaar enz. De nieuwe regeling gaat op 1 Januari in. NEDERLAND KRIJGT EEN WERELD OMROEP. Naar de „Maasb." mededeelt heeft de minister van Binnenlandsch Zaken goed gunstig beschikt, na ingewonnen advies van den radioraad, op het verzoek van den K. R. O. om ingaande 2 Februari 1936 meermalen per week Nederlandsche wereldprogramma's te verzorgen. Deze uitzendingen zullen worden be stemd voor de verschillende werelddeelen en daarom met z.g.n. gerichte zenders, verbreid worden. Hiervoor zal van diver se Philips ultra-korte golfzenders gebruik gemaakt worden. Kermisviering op Zondag. In de Tweede Kamerzitting van 12 Nov. 1.1. is art. 4 van de Zondagswet ter sprake gekomen. Minister De Wilde ant woordde toen den beer G. v. d. Zaal. dat hij in geval van overtreding steeds de wet zal uitvoeren en er direct werk van maken. In verband hiermee heeft thans het A.-R. raadslid H. Bontsema te Deventer aan den Burgemeester van die plaats ge vraagd of hij voortaan in géén geval de kermis op Zondag wil doen aanvangen vóór afloop van alle godsdienstoefeningen dus 's avonds na acht uur, of het in de bedoeling ligt hierop exploitanten etc. duidelijk te wijzen, opdat zij er zich later niet over zullen beklagen, dat voortaan ook in Deventer bet wetsartikel zal ge handhaafd worden. Nederlandsche Sierteeltcenlrale. De Minister van Landbouw en Yisscbe- rij heeft in plaats van den heer A. D. C. Pooleman, aan wien met ingang van 1 Augustus j.l. eervol ontslag als zooda nig is verleend, tot directeur van de stichting Nederlandsche Sierteeltcentrale benoemd den heer G. G. Segers in D'en Haag. Uit de Anti-Rev. partij. Ten behoeve van degenen, die belang stellen in het referaat van Prof. Gros heide over „Natuur en Genade", gehouden ter vergadering der Antirevolutionaire Partij op 31 October j.l. te 's-Gravenhage wordt medegedeeld, dat dit referaat ge publiceerd is in het Maandblad „Antire volutionaire Staatkunde" van December 1935. Overdrukken van dit artikel zijn in beperkte hoeveelheid verkrijgbaar bij den uitgever, den heer J. H. Kok te Kampen, tegen den prijs van tien cent. Ten einde teleurstelling te voorkomen wijzen we er echter op, dat men alleen bij spoedige aanvrage waarborg heeft, één of meer overdrukken te ontvangen. De betrekkingen tusschen Ned.-indië en Japan. De Asahi Gimboen meldt, dat met het oog op het toenemen van de Japansche oeconomische belangen in Zuid-Oost-Azië de regeering Joenasoebe Jasoekawa, di recteur van de Insoei Boesjan Kaisja. als voorzitter van een Japansche oeconomi sche missie naar Siam en Nederl.-Indië zal zenden om de oeconomische omstan digheden te bestudeeren en de vriend schappelijke betrekkingen te bevorderen. Weer een nieuwe partij. Naar het „Hdbl.'' vernam is de heer K. H. Tusenius te IJmuiden, vroeger kringleider en daarna gewestelijk com missaris voor Noord-Holland der N.S.B.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1