Raden van Arbeid se® mnmm na, n Bêfangrfjkgte Nieuws MAANDAG 30 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Wijziging van de Drankwet. Uit de Provincie rr^-rsrr~rf rmm Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad„De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advênentiën SO cent per regel. IngozondcL; mededeelingen 60 eens per regel. Kleme Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fC.75, bij vooruitbetaling, ünuer letter ei motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. In verband met den postdienst op Nieuwjaarsdag moet „De Zeeuw" morgen, Dinsdag, vroeg verschijnen. H.H. adver teerders en correspondenten gelieven hier mee rekening te houden. De Abessyniërs heroveren Abbi Addi. Makalle door hen be dreigd? De kansen schijnen zich nu weer ten gunste van Abessynië te wijzigen. De regeering van Abessynië bevestigt, dat Abessynische troepen Abbi Addi (on geveer 50 km ten westen van Makalle) hebben bezet. Aan Italiaansche zijde werden 20 of ficieren gedood, waaronder een aantal inlandsche officieren; 100 Eritreeërs werden krijgsgevangen gemaakt en 12 mitrailleurs vermeesterd. De Abessynsche troepen vielen de hoofdstad van bet gebied Tembien bij ver rassing aan en verdreven bet inlandsche garnizoen. Hoewel de Abessyniërs werden ontvan gen met mitrailleurvuur en bombardee- rende vliegtuigen, brachten zij den Ita- liaanschen troepen aanzienlijke verliezen toe. Naar verluidt trokken de Italianen zich |a(l strijdende terug in bet gebied van Sjiré, tot ongeveer 80 km ten noodwesten van Abbi Addi. Men zegt dat zij alle in landsche kerken op hun weg in brand hebben gestoken. Deze aanval schijnt, naar Reuter meldt, een onderdeel te vormen van een groot strategisch plan van het Abessynische hoofdkwartier, beoogende de Italianen te dwingen, een aanzienlijk deel der pro vincie Tigre door hen te doen ontruimen. Inderdaad zijn Ras Seyoem en Ras Kassa met hun legermacht van 50.000 man thans in staat, de Italianen voort durend lastig te vallen en den Italiaan- sohen opmarsch te stuiten. Wellicht zul len zij' er zelfs in slagen, den vijand te dwingen terug te trekken, waardoor het front op het Noordelijk oorlogstooneel weder versmald zou kunnen worden. De voornaamste gevechten om Abbi Addi vonden Zondag en Maandag j.l. plaats en waren bijzonder verbitterd. Aan beide zijlden vielen een buitengewoon groot aantal gewonden en dooden.. Tegelijkertijd wordt in bet communiqué verklaard, dat de Italianen de provincie Schire bijlna geheel hebben ontruimd en thans ten westen van Aksoem staan. De Abessyniërs is het thans gelukt Makalle aan drie zijden in te sluiten. Officieel is niet medegedeeld, of de Abessyniërs ook voornemens zijn, den weg naar het Noorden eveneens af te snij'- en een belegering van Makalle te wagen, dan wel zullen pogen de Italiaansche be zetting uit de 3tad te werpen. De gevechten bijl Abbi Addi begonnen Zondag bijl het aanbreken van den mor gen. Onder bevel van Dedsjasmatsj Haile Kebeda vielen de Ethiopiërs de stad aan en verdreven de bezetting na een hevigen strijd. Den volgenden morgen werd bet gevecht ten Noord-Oosten van de stad weder hervat, waar, volgens bet offici- eele bericht van Haile Kebeda „alle mo derne oorlogsmiddelen in actie werden gebracht: geweren, kanonnen, bommen en tallooze machinegeweren, welke een helsch concert maakten. „Het bleek evenwel," aldus het bericht van Haile Kebeda, „dat God de eenvoudige Abes synische soldaten beschermt. De Leeuw van Juda triomfeert." De militaire toestand is dus belang rijk gewijzigd. Be gevechten in het Tigre- gebied geven den mdruk, dat de oorlog nu werkelijk begint. De vijandige legers zijn nu met elkander in contact getreden. Op den linkervleugel heeft Dedjas Aye- loe, die opereert in de bergen van Tsjire een basis gevestigd te Enda Selasi, met het oog op den opmarsch naar Aksoem. In het centrum van den linkervleugel bevindt zich Ras Seyoem. Zijn doel zou Adoea zijn. In het midden van het front staat Dedjas Haile Kebeda, die in het Tembien-gebied een groote bedrijvigheid ontplooit ten Westen van Makalle. In het centrum van den rechtervleugel ligt Ras Kassa. Hij' zou oprukken naar Ma kalle, vanuit het Zuiden. Aan den uiter sten rechtervleugel opereert Dedjas Kas sa Sebabt ten Oosten van Makalle. De Abessynsche troepen wekken den indruk, dat zij trachten Makalle te om singelen. Zooals men weet, vormt deze stad het uiterste door de Italianen be zette punt, dat thans gevaar loopt van de achterhoede te worden afgesneden. Te Addis Abeba wordt officieus verno men, dat een groote gecombineerde actie van Ras Seyoem en Ras Kassa aan het Tigre-froxit voor de deur staat In tegenstelling met dit Abessynsche nieuws! meldt de oorlogscorrespondent van het D.N.B. nit Asmara, dat de situa tie aan het Noordelijke front op het oogenblik niet als ongunstig voor de Ita lianen kan worden beschouwd. De Italianen geven wel het verlies van twee vliegtuigen toe. De piloten verniel den de toestellen, welke niet meer kon den opstijgen en bijgestaan door 'n deta chement spahis, bereikten de mannen weer veilig de Italiaansche linies. Vol gens een bericht uit Port Said zijn de Italiaansche troepentransporten door het Suez-kanaal in de week, die eindigde op 28 December, aanzienlijk toegenomen. Volgens de kanaal-autoriteiten zijn 10.346 officieren en manschappen verscheept. Verder zijn 2966 arbeiders door het ka naal gebracht. Toch blijft het opmerkelijk, dat de Ita lianen zoo heelemaal niets doen. Er was toch aan bet Noordelijk front een aan zienlijke troepenmacht der Italianen. Waar is die gebleven? Sommige deskundigen vermoeden, dat er Italiaansche troepen naar Westelijk Eritrea, naar de grens van Soedan zijn gebracht. In het Zuiden. Volgens een Un. Press bericht uit Mo- gadiscioi hebben de Italianen ter bescher ming van hun uiterste linkerflank aan het Ogadenfront ten Zuid-Westen van Dodo een 10 M. breede prikkeldraadver sperring opgericht, die zich langs een woestijmstrook van vier-en-vijftig kilome ter tusschen de rivieren Juba en Parma uitstrekt. Door den aanleg van deze barricade heeft bet commando van de Italiaansche strijdkrachten in het Ziuiden de plan nen van de Abessyniërs, om den linker vleugel van Graziani op te rollen, een hinderpaal in den weg gelegd. De prikkeldraadversperring is nog ver sterkt met zware machinegeweren en licht geschut. Hierdoor zonden de troepen van Ras Desta den laatsteu tjjld niets heb ben kunnen uitrichten. OVERWINNING VAN LAVAL. Na een langen dag van discussie over Laval's buitenlandsebe politiek, verwierp de Fransche Kamer een motie, waartegen de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld, met 296 tegen 276 stemmen, met een meerderheid dus van 20 stem men voor de regeering. Vervolgens werd een vertrouwensmotie aangenomen met 304 tegen 261 stemmen: een meerderheid van 43 stemmen. Het is wel een zwakke meerderheid, maar voor het oogenblik kan Laval weer verder. In een uitvoerige rede heeft hij zijn be leid trachten te verdedigen, maar men krijgt niet den indruk, dat hij een krach tige politiek wil. Hij wil liever kool en geit (Engeland en Italië) sparen en is in alles buitengewoon voorzichtig. In het schetsen der moeilijkheden en gevaren is Laval zeer uitvoerig, maar in wat hij. nu eigenlijk wil erg vaag. Men krijgt zoo het idee, dat hij wel anders zou optreden, als er onmiddellijke Fransche belangen in het geding waren. Dat trouwens Laval heeft aangestuurd op een z.g.n. vredesverdrag, dat droop van onrecht tegen Abessynië, zegt wel ge noeg. Het initiatief voor verdere sancties wordt nu aan Londen, en indirect aan Washington overgelaten. Laval's houding is dus eer passief dan actief. Dte Fransche buitenlandsche politiek blijft hinken op twee gedachten. Het zegt ook wel iets, dat men te Rome met voldoening den uitslag van het debat in de Fransche Kamer heeft verno men. De Italiaansche pers is wel zeer vriendelijk tegenover Laval. Koning Leopold zou weer bemiddelen. De „D'aily Mirror" beweert,- dat het doel van de reis van den koning van Bel gië naar Engeland is een bemiddelings poging tusschen Italië en Engeland, waarvan het initiatief zou uitgegaan zijn van de gemalin van den prins van Pie- mont. Van andere zijde wordt echter gemeld, dat het bezoek van koning Leopold van België aan Engeland van geen enkele po litieke beteekenis en van zuiver particu lieren aard is. Het doel van het bezoek is, een chirurg te raadplegen, om de litteekens op zijn ge laat, opgeloopen bij het noodlottige auto ongeluk in Zwitserland, zooveel mogelijk onzichtbaar te maken. De werkloosheid in België. In de week welke per 21 December is geëindigd, valt opnieuw een stijging der werkloosheid in België te constateeren en wel met 11.500. Het totale aantal werkloozen bedraagt thans 199.300. Se dert begin December is de werkloosheid met 25.000 gestegen. Sedert begin Novem ber bedroeg de toeneming 40.000 tegen verleden jaar in dezelfde periode 43.000. EEN KRACHTIGE AARDBEVING GEREGISTREERD. Epicentrum bij Sumatra. Door de seismografen van het observa torium te Alipore is een aardbeving van groote hevigheid geregistreerd, waarvan het epicentrum volgens berekening op 1900 K.M. van Calcutta moet liggen. Ook het seismografisch instutuut te Wurtemberg heeft een krachtige aardbe ving geregistreerd, welke epicentrum op 9500 K.M. in Oostelijke richting moest zijn gelegen. Te Londen en te De Bilt is de aardbe ving eveneens door de instrumenten op- geteekend. Moskou achtte de haard der aardbe ving gelegen in de nabijheid van Su matra. Te Smyrna is een hevige aardbeving gevoeld. De bevolking snelde de straat op. Berichten over schade werden echter niet Ontvangen. Hedenmiddag werd gemeld: Eén aardbeving, waarvan het epicen trum op de Batoe-eilanden, tegenover de Westkust van Sumatra moet gezocht worden, is Zaterdagmorgen op vele plaat sen in Oost-Indië gevoeld. Ook Zaterdag middag en Zondag zijin nog naschokken geregistreerd. Uit, Padang wordt gemeld, dat de aard schok Zaterdagmorgen om 9 uur één mi nuut heeft geduurd. De interlocale ver bindingen zijln verbroken. Velen zijln uit de buizen gevlucht. Te Sibolga zijn ver schillende winkelhuizen ingestort. Te Ambon werd hedenmorgen 7 u. 12 een zwakke aardbeving geregistreerd uit Oostelijke richting. Te Ford de Kok en Medan is Zaterdag morgen de aardschok gevoeld. Persoon lijke ongelukken worden echter niet ge meld. Ook rapporten over de aangerichte schade ontbreken nog. Nog steeds onrust in Venezuela? Het gerucht gaat, dat in vier staten van Venezuela een opstandige beweging wordt voorbereid. De koude In Amerika. Die sneeuwstorm en de koude in het Amerikaanscbe Midden-Westen en in een deel van de Zuidelijke staten hebben 210 slachtoffers geëischt. Vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden en op de met sneeuw en ijs be dekte straatwegen gebeuren vele ver keersongelukken. Italië oogst goud. Ook uit Nederland. Te Rome zijn de laatste dagen via de Italiaansche consulaten uit verschillende landen, belangrijke hoeveelheden goud, zilver en contanten binnengekomen. Uit Amsterdam, Rotterdam en Heerlen werden door tusschenkomst van de in beide eerst genoemde steden gevestigde consulaten gouden sieraden tot een gezamenlijk ge wicht van 5 Kg. ontvangen. Hierbij be vonden zich ook enkele giften van Ne derlanders. Arbeidsplicht voor vrouwen. In zijn nieuwjaarsboodschap aan den Arbeidsdienst geeft Hitier te verstaan, dat de wet op den verplichten arbeidsdienst voor vrouwen in Duitschland in 1936 zal worden afgekondigd. Korte Berichten. Tengevolge van den dooi en den re genval hebben in talrijke deelen van Zuid- en Midden-Engeland groote over stroomingen plaats gehad. Boven het Kanaal woedden zware stor men, die een ernstige stagnatie in het scheepvaartverkeer veroorzaakten. Volgens het blad „Vradini" heeft Venizelos. de oude onruststoker, besloten, een der eerste dagen van Januari naar Griekenland terug te keeren en direct naar Kreta te gaan, zonder Athene aan te doen. 1 Een slaapwagen-conducteur van Zwitsersche nationaliteit en twee Oosten rijkers zijn in Italië gearresteerd wegens deviezensmokkel. De conducteur trachtte 200.000 lire te smokkelen, de Oostenrij kers 100.000 lire. Zij werden veroordeeld tot geldstraffen ten bedrage van het ge smokkelde bedrag en werden vervolgens uitgewezen. Om de salarissen der staatsambte naren in België in overeenstemming te brengen met het indexcijfer der levens middelen zal minister-president van Zee land in den ministerraad voorstellen de salarissen van 10.000 francs en lager van 1 Januari 1935 af met 5 procent te ver- hoogen. Kolonel Lindbergh zou, volgens ge ruchten in luchtvaartkringen naar En geland komen om daar bestuurder te wor den van een groote luchtvaartmaatschap pij. die plannen heeft een dienst over den Oceaan in te richten. Reeds zijn een zestal groote vliegboo- ten besteld, ieder groot genoeg om 32 pas sagiers en een volledige bemanning en de noodige vracht te kannas vervoeren met een kruissnelheid van 140 mijl per uur. —i Volgens mededeeling van het Japan- sohe ministerie van marine omvat het bouwprogram van de Japansche vloot 90 schepen met totaal 221.000 ton waterver plaatsing. 28 schepen van in totaal 56 000 ton zijn reeds gereed gekomen, 40 worden nog ge bouwd en met 22 zal het volgend jaar worden begonnen. Uit Edinburg wordt gemeld, dat bij een hotelbrand, ondanks het krachtdadig optreden der brandweerlieden, 3 perso nen in de vlammen zijn omgekomen, 7 personen werden gewond in een zieken huis opgenomen. HET NIEUWE HANDELSVERDRAG MET DE VER. STATEN. De nieuwe Invoerrechten worden zeer snel toegepast. Naar aanleiding van de totstandko ming van het nieuwe handelsverdrag met de Ver. Staten deelt de Holland Amerika- Lijtn o.m. mede, dat zij van de douane autoriteiten te New-York bericht heeft ontvangen dat de nieuwe invoerrechten reeds zullen worden toegepast op zen dingen die per s.s. Maasdam 18 Januari van Rotterdam worden verscheept, zelfs indien dit stoomschip nog in de maand Januari te New York arriveert. Voor waarde ia daarbij, dat de importeurs hun zendingen op 1 Febr. of later laten in klaren. Zooals bekend, moet de inklaring te New York binnen 2 maal 24 uur na aankomst van het stoomschip plaats vin den; de maatschappij zal haar medewer king verleenen, dat de gpederen die met het s.s. Maasdam worden verscheept niet voor 1 Februari behoeven te worden in geklaard. STEUNVERGQEDING ERWTEN. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erw ten en schokker-erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 8 December tot en met 14 December, voor de kwaliteitsklassen G en D respectievelijk f3.30 en f2.80 per 100 kg zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorsebte gele erwten, voldoende aan de standaardmon sters G en D, zal resp. f3 en f2,50 per 100 kg bedragen. Ontwerp-Cursuswet inzake aanvullend onderwijs ingetrokken. Minister Slotemaier de Bruine heeft thans ingetrokken het ontwerp van de z.g. Cursuswet tot regeling van het aan vullend onderwijs. Het eerste ontwerp voor deze wet werd op 2 Februari 1929 ingediend. Het werd later gewijzigd door minister Terp s tra, doch ook -dit gewijzigde ontwerp vond bliji- kens het in Februari 1931 uitgebrachte voorloopig verslag weinig instemming bij de Tweede Kamer, die meende dat het ten onrechte uitging van de gedachte, dat er een groote behoefte bestaat aan onder wijs voor de niet meer leerplichtige jeugd. Na dit voorloopig verslag bleef het ont werp sluimeren en thans is het een roem- loozen dood gestorven. Opheffing verbod van verpachting? Aan het Voorl. Verslag der Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet is het volgende ont leend: Vele leden hadden niet zonder verwon dering kennis genomen van het voorstel het verbod van de z.g. verpachting op te heffen en deze in de wet te regelen. Zij' keurden het af, dat thans reeds voorgesteld wordt, wegens veelvuldige ontduiking, het in 1931 zorgvuldig ge kozen standpunt te verlaten en de ver pachting, waartegen indertijd zoo groote bezwaren uit de Kamer zijn gerezen, te erkennen en te regelen. Onwettige daden van ontduikers en woekerpachtprijizen vragende vergun ninghouders mogen niet de norm zijn waarnaar de wetgever zich richt. In ieder geval zou een dergelijke prin- cipieele aangelegenheid niet in dit ont werp, dat overigens een technische her ziening beoogt, thuishooren. Daartegenover konden verschillende andere leden zich met de voorgestelde principieels wijziging vereenigen; hier door zal worden tegemoet gekomen aan sinds jaren gevoelde bezwaren van het bedrijfsleven. Zij juichen het toe, dat de minister een verruiming voorstelt, op een puntj, waart de wet niet strikt to© te passen is. Sommigen dezer leden wilden zelfs ver der gaan en bepleitten, dat een vergun- Binnenland. Het nieuwe handelsverdrag met Amerika. Samenvoeging van Raden van Arbeid te Goes en Middelburg. Protest der Z.L.M. tegen verlaging tarwe- richtprijs. Aardbeving in Oost-Indië. De loonbijslagregeiing voor land- en tuin bouw in 1936. Crisispluimveeouderijbesluit te verwach ten. Buitenland. Süccossen der Abessyniërs. D© Italianen teruggedrongen. De overwinning van Laval. De koude in Amerika. ning of een verlof A steeds op een ander zou kunnen worden overgeschreven. Het minimum is thans bereikt, waar mede aan de bestaande behoefte kan wor den voldaan. Verdere daling zou bij' eeni- ge economische verbetering, clandestiene verkoopgelegenheden doen ontstaan. Verschillende groepen van leden waren met de regeering van oordeel, dat er in dezen tijd aanleiding bestaat aan de ver- gunnings- en verlofbodrijven eenigermate tegemoet te komen in de moeilijkheden, welke deze bedrijven ondervinden; echter had men de tegemoetkoming gaarne min der bescheiden gezien en vreesde men niet een toeneming van het gebruik van zwak-aloobolische dranken. Nederland, aldus deze leden, behoort wat alcoholge bruik betreft, tot de matigste landen van EUropa. Deze leden waren echter onderling ver deeld wat betreft de in de wet aan te brengen wijzigingen. Eenige leden vroegen een voorziening tegen bet verkoop en van zwak-alcoholi- sche dranken in allerlei zaken waar deze verkoop niet thuis hoort: kruideniers-, groenten- en fruitwinkels verkoopen b.v. goedkoope wijhen zonder verlofsrecht te betalen. Sommige leden bepleiten een breede technische herziening van de Drankwet. Naar ons ter oore komt worden met ingang van 1 Mei a.a. de Raden van Ar beid te Goes en Middelburg vereenigd. Als plaats van vestiging is Middelburg aangewezen. Het auto-ongeluk te Kortgene. In verband inet de Vrijdagavond j.l. te Kortgene plaats gehad hebbende aanrij ding met een auto, waarbij een persoon werd gedood en een met een beenbreuk naar het ziekenhuis te Goes is overge bracht, stelde de Justitie uit Middelburg Zaterdag j.l. een onderzoek ter plaatse in. Er werd door haar te Goes de aldaar ver toevende aangeredene als getuige gehoord De motordeskundige Vijgebaom uit Vlis- singen onderzocht de auto. Er werden foto's genomen. Naar men ons uit betrouwbare, hoewel niet-justitioneele bron mededeelde, 'har perde er iets aan de remmen van de auto. Ook de verlichting was niet in orde. Er waren lampjes van 6 volt in de lantaarns geschroefd, hetgeen te zwak genoemd werd. Koplichten waren niet aanwezig. Zondagmiddag kwam Dr Hulst uit Lei den ter plaatse. Deze heeft het lijk ge rechtelijk geschouwd. Onze correspondent te Kortgene heeft een onderhoud gehad met den automobi list, dhr Visser te Wissenkerke. Dhr Visser vertelde het volgende: Ik reed met mijn auto vanaf Colijns- plaat langs den molen van Kortgene. Over den straatweg wilde ik via Geersdijk huis waarts rijden. Daar er op Kortgene, ter gelegenheid van den derden Kerstmis, dansmuziek was, waren er veel fietsers onderweg. In de buurt van de boerderij van Iz. van Maldegem kwam ik wel 20-30 fietsers tegelijk tegen in de richting van Kortgene. Ze reden naast en achter el kaar, doch allen rechts van den weg. Ook ik reed rechts van den weg in de richting Geersdijk. De lichten van de auto had ik gedempt, voor het gemak van de vele fietsers. Opeens zag ik rechts van den weg drie menschen. Meteen dat ik het zag gebeurde bet ongeluk. Ik reed plm. 25 K.M. Dhr Roodzand, een der aangeredenen vertelt: Ik geloof niet, dat dhr Visser 25 K.M. reed. Zijn snelheid was grooter. Van te voren heb ik geen licht gezien; ook hoorde ik den auto niet aankomen. Op 'het moment dat het ongeluk gebeurde zag ik het licht wel, doch het was toen reeds te laat. Onderweg passeerden ook wij verschillende fietsers. Toen het ongeluk gebeurde was er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1