Het nieuwe verdrag met Duitsohland. BERTELS III N is EERSTE BLAD U1JU snel te genezen, A. C. van der REST, Ass. Apotheker, ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Vlig^sgÊ» g§M hsm ess& De groote tegenstelling. Een principieele wijziging in het Duitsche standpunt ten aanzien van Nederlandsche landbouwproducten. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Hlmws flip lastigs verkoudheid w% H fm pijnlijke hoesten I kunt IJ direct llll JL verzachten,, éen lepel „HERB EX" KRU1DENH0NING f 0,90 en f 1,60 per flaeon. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan lederen zak lWW—HB————WBWMWW—wa—l I i I I K> Uitg.: N.Y. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw p=r kwartaal, waekCoonnemsnies ¥Spy ïviiddslburg. Gog* <i" ASv§?tsat4ëa 86 eest p@e ?ê§gl Ssgescsé^ snedédêeiiagen 66 cent pe? --egel. Sidhe Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, Lij vooruitbetaling. Onder letter cl moiïe f ö.oó. Bij ec-ntraci. belangrijks korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In den politieken strijd kan men nog telkens de meening hooren verkondigen, dat Dr A. Kuyper de antithese zou heb ben uitgevonden. Zijn bedoeling daarbij zou geweest zijn in ons volk een scherpe tegenstelling te weeg te brengen en door op die tegen stelling voortdurend de nadruk te leggen, ons volk in twee partijen te verdeelen. Een en ander natuurlijk met de gedachte om op die wijze politieke winst te kunnen behalen. Grootere dwaasheid al vloeide ze dan ook uit den mond en de pen van vooraanstaande mannen is nauwelijks denkbaar. Immers, de anti-these is bijtna zoo oud als de menschheid. Zij1 was er vanaf het oogenblik dat Adam en Eva in bet para dijs aan de inblazingen van den duivel gehoor gaven en aan God den Heere de gehoorzaamheid opzegden. De anti-these werd openbaar bijl Kaïn en Abel toen Kaïn inplaats van naar de waarschuwende stem des Heeren te luis teren, aan God den rug toekeerde en zijn broeder doodsloeg. V De anti-these kwam eveneens tot uiting bij1 de komst van Jezus Christus in het vleesch. Het Kerstverhaal spreekt toch niet al leen van den zang der engelen, van de aanbidding der herders en van het hulde betoon van de wijzen uit bet Oosten, maar het maakt ook melding van Koning He- rodes, die met geweld poogde den gebo- ren Koning te dooden en Zijn rijk te verstoren. Herodes wordt ons beschreven als een zelfzuchtig en achterdochtig vorst, die alles en een ieder uit den weg ruimde, die naar zijn meening zijn. positie in ge vaar zou kunnen brengen. De mededeeling dat te Bethlehem een Koningskind geboren was, dat naar het woord van den profeet was voorbestemd een Leidsman van het volk Israël te we zen, was dan ook wel geschikt om hem op de onzalige gedachte te brengen alle klei ne kinderen te Bethlehem van het leven te berooven. Maar dit was het niet alleen. Zooals de wijzen uit het Oosten begre pen dat het Kindeke in de kribbe recht had op hun aanbidding en eerbiedige hulde, zoo is waarschijnlijk ook bij He rodes, voorgelicht als hij1 was door de schriftgeleerden, wakker geworden het besef, dat 'een meerdere dan David hier was, dat hij! hier te doen had met den be loofde der Vaderen, van wien Zacharias getuigd had, dat Hij zou zijn „een ver lossing van onze vijanden en van de hand aller dergenen die ons haten". En dat wilde hij1 niet. En daarom klonk het: weg met dezen. Er is de laatste jaren veel gesproken over het moderne Jezus-beeld. Wijsgeeren en dichters en leidende fi guren in het sociale en politieke leven hebben zich een beeld van Jezus gevormd, los van de Schriften. Zoo heeft men o.a. gesproken van het sociale en van het anarchistische Jezus beeld. Socialisten en communisten en anar chisten en andere aan hen verwante groe pen hebben vol eerbied gesproken van den Jezus zooals zijl die zich hadden ge dacht. Maar het is niet de Jezus waarvan de Engelen hebben gezongen. Het is niet de Christus der Schriften. Tegen zulk een Jezus zon ook He rodes geen bezwaar hebben gemaakt. Maar wel vreesde hij den Koning waar van de wijzen gewaagden en waarvan de profeten hadden geprofeteerd, dat Zijn heerschappij1 is een eeuwige heerschappij1. Hier werkte de antithese. De groote tegenstelling die ook nu nog het geheele leven beheerscht. De groote strijd die telkens weer in anderen vorm ontbrandt wordt be heerscht door de vraag: Voor of tegen den Christus. Zij komt tot uiting zoowel bij' hen die zich openlijk tegen den Christus stellen als bij' hen die zich een Jezus-beeld vor men naar hun eigen goeddunken en die bij alle hulde, die zij1 dezen Jezus brengen, Zijn luister verdonkeren en Zijn heerlij1- ken Naam met voeten treden. Zij het ons daarbij gegeven welbewust partij te kiezen en over alle levensgebie den op te heffen de banier van onzen Koning In het vervolg op de voorloopige mede- deelingen omtrent het te Berlijn ondertee- kende nieuwe verdrag nopens de regeling van het Nederlandsch-Duitsche goederen verkeer voor het jaar 1936 wordt 'het vol gende gemeld: De tekst van het verdrag is vrij wel gelijk aan dien van het verdrag van 22 December 1934, dat thans voor het afge- loopen jaar 'heeft gegolden. Daarnaast zijn afzonderlijke overeenkom sten gesloten, die op de uitvoering van het verdrag betrekking hebben. In de eerste plaats1 zijn bij de onderhan delingen op de tarieven, reap, verla gingen van invoerrecht voor verschillende Neder landsche goederen, die reeds in het thans afloopende verdrag waren be paald, bevestigd. De belangrijkste veranderingen zijn: een consolidatie resp. verlaging van het invoerrecht voor verschillende soorten za den, in het bijzonder groentenzaden; een verlaging van bet invoerrecht op druiven van 15 mark op 7 mark; de vaststelling van 'het invoerrecht op o e /t e t s op 65 mark per 100 'K.G.; en de invoering van een z.g. tarief contingent voor gloeilam pen (een regeling dus volgens welke een zeker Kwantum tegen lager invoerrecht, wat daarboven uitgaat tegen hooger in voerrecht, kan ingevoerd worden). De Nederlandsche uitvoer van landbouw producten enz. Met betrekking tot de voornaamste uit- voerproducten van den Nederlandsohen landbouw en veeteelt: boter, kaas, eieren en melkproducten (gecondenseerde melk e.d.) brengt het verdrag een niet onbe langrijke wijziging ten opzichte van de regeling, die over 1934 en 1935 heeft be staan. Vóór deze producten 'heeft D'uitschland in 1934 en 1935 een prijs betaald, die bo ven, in sommige gevallen niet onbelang rijk boven, den prijs van de wereldmarkt was gelegen. In verband met verschillende overwe gingen van beide zijden, waarover zoo aanstonds nog wat meer, is overeengeko men, dat de invoerprijs thans lager zal gesteld worden, maar dat hiertegenover een grooter kwantum kan warden inge voerd, zoadat de opbrengst ongeVeer de zelfde zal blijven als zij in 'het loopende jaar is geweest. Met betrekking tot den invoer in D'uitschland van boom- en Moemkwee- kersprodncten, bloemen en bloembollen is er geen verandering van beteekenis te vermelden. Ten aanzien van den Duitschen invoer in ons land zijn practisoh gesproken voor alle Duitsche goederen, waarvoor hier te lan de een contingent bestaat, nieuwe contin genten overeengekomen. De nieuwe con tingenten zijn over 't algemeen lager dan die voor 1935. Wat betreft delan dbouwpro- d u c t e n (boter, kaas, eieren, spek, groenten enz.) kan er van een princi pieele wijziging in het Duitsche stand punt gesproken worden. De Duitschers hebben het beginsel van de autarkie fei telijk losgelaten en zijn er op uit, uit hun beperkte koop-kracht te halen wat zij er uit kunnen halen om door invoer van hun nijpend tekort aan vetten te voorzien. Onze export-handel in de genoemde goederen heeft onder het verdrag van 31 December 1933 (dat voor 1934 gold) ge durende een zekere periode goede zaken kunnen maken op de Duitsche markt, om dat bij de (Duitschers toen nog de autarkie op den voorgrond stond en zij het als hun belang beschouwden, dat de Nederland sche producten niet tegen lageren prijs werden ingevoerd dan waarvoor de Duit sche aan de markt kwamen. Doch de doorwerking hiervan ia tenslotte toch, wegens den druk die er later (en ook thans nog) door de clearing is komen te liggen, schadelijk geweest voor onzen uit voer naar Dtaitschland voor tal van pro ducten. Van Duitsche zijde was de oppositie te gen den te hoogen prijs gaandeweg in kracht toegenomen. De Duitschers bleken niet langer geneigd hem te betalen. Van de zijde onzer delegatie is men 'hiervoor gezwicht. De overwegingen waren, dat het niet geraden was den Duitschen klant te verspelen, dat Nederland in D'uitsch land onder de invoerende landen met zijn hooge prijzen voor de genoemde produc ten alleen stond en de duurste te zijn een kwade reputatie is, dat de hoogere prijs de hoeveelheid van den aanvoer moest be perken en -daardoor het binnendringen van de concurrentie op afzetgebieden, die onze producten altijd voor zich alleen ge had hebben (Rijnland en Westfalen), in de hand moest werken en tenslotte dat het van intern Nederlandisch standpunt niet wijs genoemd kan worden den export naar een bepaalden kant kwantitatief be perkt te 'houden, om dan in de noodzake lijkheid te komen de overtollige produc ten op andere markten tegen afbraakprij- zen van de hand te doen. Spanning onder beide partijen. Tegenstrijdige berichten. Het is weer moeilijk om wijs 'te wor den uit de tegenstrijdige oorlogsberich ten. De Italianen melden in den sector van Takazze geen Abessijnsche soldaten meer te vinden, maar de Abessyniërs maken in hetzelfde gebied steeds nieuwe vorderingen. Hoe de werkelijke toestand aan het Noordelijk front thans is, is dus moeilijk uit te maken. De Abessyniërs, zoo wordt uit Addis Abeba gemeld, hebben Donderdag op den in Westelijke richting loopenden weg van Makalle naar Tembien de verbindingen afgesneden. Zij namen een reeks stellin gen, welke dien weg bestrijken, en elf machinegeweren. De dezer dagen door de Abessyniërs veroverde Italiaansche stellingen bevin den zich in de bergachtige streek van Tembien. Naar vandaar verluidt, werden de Italiaansche strijdkrachten door een sterke Abbessijnsehe afdeeling plotseling verrast en na een kort, doch hevig ge vecht teruggeslagen. In officieele kringen heersch't groote tevredenheid over het Abessynische suc ces in het Tembien-gebied. Opvallend zijn de Abessynsche mede- deelingen over een op handen zijnden aanval, die zou plaats vinden met kleine afdeelingen over een zeer breed front. Een niet bevestigd bericht maakt verder melding van het vertrek van den negus uit Dessie, waaruit wel valt af te leiden, dat er in het Abessynsche kamp een groote spanning heerscht. De Abessyniërs schijnen vrij dicht in de buurt van Makalle steeds gevechten te leveren met Italiaansche wachtposten. Het is wel duidelijk, dat de Abessyniërs bezig zijn in Noordelijke richting op te trekken. Vredesvoorwaarden van den Negus. De vredesvoorwaarden van den negus zouden, naar uit geloofwaardige bron ge meld wordt, omvatten de terugtrekking der Italiaansche troepen, schadeloosstel ling voor Abessynië als so-uvereine staat door de mogendheden. De voorwaarden van den negus omvat ten eveneens de demarkatie van de gren zen tussohen Abessynië en de Italiaansche koloniën door een internationale commis sie, benoemd door den volkenbond. Abessynië zou gaarne buitenlandschen bijstand en raad ontvangen op econo misch, financieel en administratief ge bied, doch geen enkele Italiaansche amb tenaar zou worden geaccepteerd. Ofschoon de eisch inzake schadeloos stelling vermeden zou kunnen worden, is het onwaarschijnlijk, dat de Abessy niërs, tenzij1 zijl verslagen worden, op an dere dan genoemde voorwaarden over den vrede willen onderhandelen. Engeland krijgrt antwoord. Thans is antwoord binnen gekomen van de aan de Middellandsche Zee gele gen landen, die door Engeland gepost zijn met betrekking tot de houding, die zij denken aan te nemen ten aanzien van den wederzijdschen bijstand krachtens het volkenbondspact. De betreffende landen zijn Frankrijk, Joego-Slavië, Griekenland en Turkije. Alle hebben geantwoord, dat zij hun verplichtingen krachtens par. 3 van art. 16 ingeval van een niet-uitgelokten aan val op Engeland in de Middellandsche Zee zullen vervullen. Deze verplichting moet natuurlijk niet worden verward met militaire sancties, waarvan hier geen sprake is. ONRUSTIGE KERSTDAGEN IN ADDIS ABEBA. Groot Abessijnsch offensief waarschijnlijk. Onze V.P.B.-correspondent te Addis Abeba, seint uit Addis Abeba, d.d. 27 December 1935: Na een gedwongen verblijf van zestien dagen in het hospitaal te Addis Abeba, waar een van de kwaadaardige Abessijn sche koortsen mij had gebracht, s'ta ik op het punt naar Dessie, dat als ver blijfplaats van den negus thans de me tropool van Abessynië is geworden, te vertrekken. De Kerstdagen heb ik echter nog in de Abessijnsche hoofdstad doorgebracht. Het was echter geen Kerstdag-temperatuur. Zelfs des nachts wees de thermometer nog een temperatuur van 32 graden aan. De atmosfeer is in Addis Abeba gela den men voelt als het ware, dat er groote dingen gebeuren. De Abessijnen zelf vieren hun Kerst feest eerst in het begin van Januari, en dit keer zal het feest beperkt blijven tot eenigè kerkelijke plechtigheden, wat voor de Ethiopiërs, 'die hoe matig ook ove rigens op hun tijd van flink eten en drinken houden, een hard gelag moet zijn. Nu de Parijsche voorstellen op niets zijn uitgeloopen, is de toestand aller ernstigst geworden, en het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat juist ge durende de jaarwisseling en de Abessijn sche Kerstdagen een groote slag zal wor den geleverd. De geruchten, die hierom trent in Addis Abeba de ronde doen, zijn vrij positief. Naar ik uit doorgaans wel ingelichte bron vernam, zullen de Abes sijnen binnen enkele dagen aan het noor delijk front een groot offensief onderne men, waarbij men het vooral op den rechter vleugel van de Italianen schijnt voorzien te hebben. De 'kleinere gevech ten, die de Abessijnsche troepen in de afgeloopen week met zooveel succes aan het noordelijk front hebben geleverd, moeten dan ook als voorloopers van het eigenlijke offensief worden beschouwd. Het doel van dezen Abessijnschen op- marsch is zonder eenigen twijfel de her overing van de heilige stad Aksoem, waarvan de Ethiopiërs het verlies nim mer hebben kunnen verkroppen Volgens een officieel communiqué zouden de Abessijnsche troepen nog slechts tien 'kilometer van deze stad verwijderd zijn. Mochten de Ethiopiërs er werkelijk in slagen Aksoem te heroveren, dan zou dit voor den negus van buitengewoon groot voordeel zijn. In de eerste plaats zou een dergelijke overwinning een zeer gunstige uitwerking hebben op den geest, die in de Abessijnsche troepen heerscht en bo vendien zou men de voorste Italiaansche linies geheel afsnijden van het meer naar achteren gelegen gedeelte van de troepen. De voorste Italiaansche linies zouden dan verstoken zijn van eiken aanvoer van levensmiddelen, wapens en munitie. Naar hier verder verluidt, zou aan dit offen sief door niet minder dan 300.000 Abes sijnsche krijgslieden worden deelgenomen. Aan het Zuidelijk front. Geheel anders is de huidige situatie aan het Zuidelijk front. De Abessijnen denken er niet over hier 'tot den aanval over te gaan. Veeleer is het hier de Abessijnsche tactiek om de troepen van generaal Gra- zi-ani zoo veel mogelijk af te matten en hun eiken opmarsch te beletten Op een offensief van Abessijnsche zijde behoeft men dan ook niet fe rekenen. Wel schijnt men er echter in Abessijnsche militaire kringen van overtuigd te zijn, dat de Italianen hier binnenkort weer meer ac tief zullen worden. De negus zendt dan ook nog voortdurend troepenversterkin gen naar he't zuiden. In Addis Abeba. Het leven gaat in Addis Abeba betrekkelijk zijn gewonen gang. Ik zeg: betrekkelijk, omdat het krijgshaftig vertoon van met geweren en lansen zwaaiende inboorlingen nog maar steeds blijft voortduren. Zelfs hun ge beden laten deze ech'te natuurkinderen met veel lawaai gepaard gaan. En gebe den wordt er op het oogenblik veel in Abessynië. De kerkelijke overheid heeft n.l. geproclameerd, dat de Abessijnsche bevolking een week lang tot en met a.s. Zaterdag zal moeten vasten en dagelijks in den morgen en in den avond voor de blijvende onafhankelijkheid van het land moet bidden. Deze proclamatie werd in alle deelen van Addis Abeba door pries ters bekend gemaakt en naar ik bemerkt heb, houdt de bevolking zich streng aan dit kerkelijk bevel. Betreedt men 's mor gens in de vroegte of 's avonds tegen den tijd, dat de duisternis invalt, een kerk, dan vindt men deze tot den nok j toe gevuld met biddenden. In regeerdngskringen weet men te ver- tellen, dat deze kerkelijke proclamatie door den negus, die van Dessie uit alle militaire acties leidt, is geïnspireerd en met de komende gebeurtenissen aan het front in verband staat. DOOR Binnen'ana. Steun aan de kleine boeren en tuinders. Minister Deckers wijzigt de varkenspoli- tiek. Verlaging tarwe-richtprijs. Het nieuwe handelsverdrag met D'uitsch land. Ernstig auto-ongeluk te Kortgene. Buitenland. Dë oorlog in Abessynië. Spanning onder de Abessynifrs. De Middellandsche Zee-sta,ten antwoor den Engeland. De spoorwegramp in D'uitschland. Ingezonden Mededeeling. Lange Kerkstraat 42 GOES. DE SPOORWEGRAMP IN DUITSOHLAND. Tooneelen van vrees«lijk lijden. De spoorwegramp in Thüringen, die op den vooravond van Kerstmis Duitsoh land met rouw en ontzetting sloeg, blijkt in zijn noodlottige gevolgen een nog groo teren omvang te hebben, dan de eerste 'berichten deden- vermoeden. ■Het verschrikkelijke ongeluk heeft aan 33 menschen het leven gekost. Tien per sonen werden ernstig en 7 lichter ge wond. De machinist van den D-trein heeft klaarblijkelijk de vertraging, die den trein had ondervonden, willen inhalen, en is daardoor minder oplettend geworden. Hij heeft het signaal, dat op onveilig stond, niet in acht genomen. Dit feit wordt door den machinist, die zelf ernstig gewond in het ziekenhuis ligt, toegegeven. Het duurde eenigen tijd, nadat de eerste berichten over de ramp in Gross- Heringen ontvangen waren, voor men reddingsoolonnes georganiseerd had. AUe bureaux waren uiteraard reeds gesloten en in de meeste woningen had men de Kerstboomen al ontstoken. Bovendien werd het reddingswerk ernstig belem merd door de sneeuw en de heerschende vorst. Het terrein van de ramp bood een ont- zettenden aanblik. Alle. inzittenden van bet laatste rijtuig, dat in de rivier geslingerd was, 'zijn of wel op slag gedood, dan wel in het ijs koude water verdronken. Aan het reddingswerk werd deelgeno men door het garnizoen van Naumburg en door groepen S.A.-mannen, die met 'koortsachtigen ijver een aanvang maak ten met bet bergen van dooden en ge wonden. Het moeilijkste werk was het bergen van de slachtoffers uit den in de rivier gestorten wagen. Daartoe moesten zich verscheidene manschappen te water be geven, hetgeen bij1 de heerschende, ijzige koude ontzaglijk veel eischte van de krachten der mannen. Een later bericht meldt: Van de tot nog toe gevonden 32 dooden (niet 33, zooals oorspronkelijk verluidde) zijn er thans 30 geïdentificeerd. Nog niet Ingezonden Mededeeling. Do van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek- Je*, varkens- en pluimveevoeder. Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar oï coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1