DE ZEEUW 4 4? (Je Dochter van den Opperrechter \H(OFFIE ILysendyk GEEL MERK DIE MEN BUU HEEL LEKKER VINDT TWEEDE BLAD NHUIS Goes. ANBOD fvaars De oeconomische en sociale verschijnselen in het derde kwartaal. Zijdeteelt in Nederland? Uit de Provincie. (N.-B.) itsluitend IJDAGS rden op- ertentiën Is 0.75 mer 0.85 ling LES. Borsa- olliwood. U N WESTEN, 8, Goes. Tele- B00NEN. JONGH, Gr. UX Middelburg. HANDEL, nakken, Vi- dspelen. Ma kelen^ ERS, geeft v. Werkzoe- el. Inl. seer, wstr. 57. Be- racht, Midd. 3 uur. ippen in. 1 's Ochtend met verras- E DRAAK, R, aan den dijk No. 60, aterleiding. enstraat 33, GD: IS. Bureau „De nber. Zoutelande. VAN VRIJDAG 27 DEC. 1935. Nr 74. IN DE WERELD ALS GEHEEL EENIGE VOORUITGANG. In Nederland nog geen teekenen van opleving. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is een overzicht samengesteld be treffende de economische en sociale ver schijnselen in het derde kwartaal 1935. In den aanhef, waar de algemeens we reldconjunctuur kort wordt behandeld, wordt bij alle verscheidenheid tusschen de landen, toch in de wereld als geheel genomen, eenige stijging der conjunctuur geconstateerd. Voor een deel nam de bedrijvigheid weliswaar toe als gevolg van regeeringsmaatregelen, maar toch ook was de invloed merkbaar van de gunstige marktpositie van verschillen de grondstoffen en stapelartikelen. De productie van belangrijke industrieele ar tikelen vond weer op grootere schaal plaats dan voorheen, en de werkloosheid was in vele landen aanmerkelijk kleiner dan een jaar geleden. Een merkwaardige stijging in den bui- tenlandschen handel is in October vrijwel overal waar te nemen. Het is niet uitge sloten, dat die verbetering in zekere ma te verhand houdt met het Italiaansch- Ahessynische conflict, hoewel ook de an dere hierboven genoemde factoren van in vloed zijn. Een deel van de conjunctuur verbetering wordt ook toegeschreven aan de in den laatsten tijd vrijwel algemeene uitbreiding der bewapening. Ten aanzien van N ederland wordt het volgende opgemerkt: In tegenstelling met de meeste der hier boven genoemde landen vertoonde Neder land nog geen teekenen van opleving. Dewerkloosheid steeg verder, ook na de eliminatie der sei zoeninvloeden. De productie in de n ij- verheid bleef op een laag peil; de geheele toestand draagt hier nog een sterk depressief karakter. Voor den landbouw was de weers gesteldheid niet in allen deele gunstig. De prijzen daalden aanvankelijk, maar voor granen kwam er later een verbetering in verhand met den internationalen politie- ken toestand. Ten aanzien van de veeteelt kan worden medegedeeld, dat in de eerste helft van het derde kwartaal de prijzen van de meeste veeteeltproducten over het algemeen daalden, later kwam er voor eenige een verandering ten goede. De tuinbouw ondervond aanvan kelijk schade van de groote droogte, de fruitteelt later van het stormach tige weer. Bijdezeevisscherij waren de besommingen der stoomtreilers, bij over het geheel 'kleinere vangsten, gemiddeld nog weer iets lager dan verleden jaar, al maakte September hierop een gunstige uitzondering. Op de meeste goe derenmark- ten was de stemming vaster dan in het vorige kwartaal. Vooral werd aan het eind van het kwartaal de handel in ver schillende goederen gestimuleerd door de vrees voor internationale conflicten. De vastere stemming was vooral waar te ne men op de markten van koloniale produc ten, waar ook de omzetten toenamen. De g r o o t h a n d e 1 s p r ij z e n trokken, over het geheel gedurende het derde k'wartaal aan, met uitzondering van de plantaardige voedingsmiddelen, waar voor Augustus een minimum gaf. Van September op October valt een belangrijke stijging te zien. D'ebuitenlandsche handel was gedurende het derde kwartaal -naar om vang en waarde, ook rekening houdende met het over het algemeen doorgaans F E U 1 L LET O N 25) o— „Goeden nacht, vader, en mogen je drankjes je zuster goed doen." „Dank u, jonge mannen. Jullie hebt een goed hart." Langzaam sleepte hij' zich voort, zwaar op zijn stok leunend, tot hiji Fleetstraat bereikte. Hier was ook alles stil. Het was ondertusschen half twaalf geworden. Hij begon nu sneller te loopen en toen hij Ludgate bereikte, sclieen hij op zijn hoede te zijn. Hij1 ging de Fleetgevangenis voorbij en stak half weg tusschen Lud gate en St. Pauls kerk de' straat over en sloeg toen een nauw straatje in, dat op de rivier uitliep. Daarop sloeg hij1 nu die, dan deze straat in, tot hiji zich. eindelijk op den oever der rivier bevond. Het water stond hoog, want 'twas vloed, maar geen enkel teeken van leven werd gezien in de armelijke woningen, die langs de rivier gebouwd waren. Hij1 scheen nu te zien, wat hij' verlang de, want hij' gaf een zucht van verlich ting en wendde zich toen westwaarts, stak de Farringdon Road over, en ging slappe seizoen, zeer ge. mg; Cctobe- ver toonde echter ook hier een aanzienlijke vermeerdering, waarop November over het geheel slechts een betrekkelijk gerin ge reactie gaf. In den toestand van de Nederlandsche zeescheepvaart bracht het derde kwartaal geen verandering, maar in Oc tober en November kreeg ook deze haar deel in de algemeene opleving; nagenoeg alle vrachtschepen kwamen in de vaart en de vrachtprijzen stegen. Vergeleken met Juni was het indexcij fer voor de kosten van levens onderhoud van arbeidersgezinnen in Amsterdam, in September vrijwel on veranderd; het stond echter 3 pet. lager dan in September 1934. De daling der loonen duurt voort. DE REGEERING WAARSCHIJNLIJK TOT STEUN BEREID. Van verschillende zijden worden den laatsten tijd in ons land plannen ter spra ke gebracht tot vestiging van een zijde industrie met een daaraan verbonden zijde-teelt. Het is een plan dat nogal opzien baart, omdat het groote publiek lang in de mee ning verkeerde, dat ons land voor zijde teelt niet geschikt was. Men 'kende vooral zuidelijker gelegen landen als Frankrijk, Italië en Japan als zijdelanden en meen de, dat het klimaat van deze landen een onontbeerlijke voorwaarde voor de zijde teelt was. Zoo actueel als deze plannen ook zijn, zoo nieuw als zij menigeen ook in de ooren zullen klinken, zoo jong zijn ze ech ter niet meer. Reeds in 1929 werd in ons land de Nederlandsche Zijdeteeltvereeni- ging opgericht met het doel om zoo mo gelijk tot vestiging van een zijde-industrie te geraken. In dien tijd zou een zijde-industrie nog een goed rendeerend bedrijf zijn geweest, wat zij op het oogenblik niet kan zijn, doch het schijnt, dat zich toen, zooals bij elke nieuwe onderneming moeilijkheden hebben voorgedaan, die een spoedige uit voering van de plannen verhinderden. In middels waren de, magere jaren aange broken, die de kans op een economisch gunstig resultaat deden vervliegen. In 1934 is evenwel de Gooische Zijde- teeltvereenigïng onder presidium van den burgemeester van Huizen, den heer J. W. Egberts, opgericht en door deze vereeni- ging worden thans krachtige pogingen in het werk gesteld om de zijdeteelt in ons land te verbreiden. Zij wordt vooral gedreven door het sociale belang, dat door de ves tiging van een zijdeteelt, eventueel ge volgd door een industrie, gediend is. Om te beginnen geeft de zijdeteelt werkver schaffing, zonder dat er veel geld mee ge moeid is. Men moet het niet zóó zien, dat men, bescheiden beginnende, aan vele men- schen dagtaken zou kunnen verschaffen. Zijdeteelt, van den betrekkelijk geringen omvang, dien zij in ons land maar zal krijgen, kan een bij'werkje zijn, dat in nor male tijden een aardige bijverdienste kan verschaffen en dat op het oogenblik voor velen een hoogst welkome bezigheid kan zijn, die niet van de onaangenaamste soort is. Dit zijn zeker voordeelen, die men niet gering moet achten ook al doet de onmoge lijkheid van economisch rendement zich op het oogenblik wel zeer onaangenaam ge voelen. In den goeden tijd bracht een K.G. cocons f 77.50 op, tegen een kostprijs van f 3.504.50. Thans mag men de op brengst niet hooger schatten dan op f 1.50 zoodat regeeringssteun voorloopi'g wel zeer gewenscht zou zijn. Er bestaat een gegronde hoop, dat de regeering ook tot steunverleening bereid is. De hier ter sprake gebrachte regee ringssteun, die trouwens niet zoo groote kapitalen zou vergen,- wordt zeker gemo tiveerd door het feit, dat men met de zij de-industrie een niet onaardig bedrag in het land zou kunnen houden. Er worden nog jaarlijks voor een zes tot zeven milli- oen zijde en zijden stoffen in ons land ge ïmporteerd; een zijde-industrie zou het grootste gedeelte daarvan in ons land zelf kunnen verdienen. De vraag, of er een zijdefabriek in ons land zal worden opgericht is welbe schouwd alleen maar afhankelijk van de toen weer door een doolhof van straten en steegjes, tot hij' op een plein kwam „Temple Church", mompelde hij'. „Ik zal maar weer naar dezelfde plek gaan." Voorzichtig naderde hij de kerk en verborg zich toen in de schaduw ach ter een der hooge muurstukken telkens scherp om zich heen turend. „Een lange weg om een korten afstand af te leggen," mompelde hij, „maar 'tis zoo het best." Hij' legde zijn hand aan de linkerheup, alsof hij daar iets zocht; toen maakte hij iets los en zijn zwaard hing weer vrij1. Nadat hij dit gedaan had, kon hij' zich niet van lachen onthouden. „In elk geval heb ik mij kranig gehou den", zei hij. Het was een stille nacht. Slechts nu en dan werd een geluid gehoord. 'tWas bovendien koud, zoodat de straatroovers geen prooi konden bemachtigen. Geduldig wachtte de man achter den kerkmuur. Eens of tweemaal verbeeldde hij zich gefluister en voetstappen te hoo- ren, maar hij was er niet zeker van. Daar sloeg de klok het middernachtelijk uur. En nauwelijks was de echo van den laat sten klokslag weggestorven, of hij voelde een zachten druk op zijn arm. „Kom, is u gekomen, juffrouw Maria?" zei hij rustig. hoeveelheid coco® 3, welke er geprodu ceerd wordt. In Twente wordt voor het oprichten van een zijdefabriek veel ge voeld. Kan het echter niet, althans voor- loopig niet tot het oprichten van een zij defabriek komen, dan zijn de cocons toch niet voor niets geproduceerd. Men kan ze ook verkoopen aan het buitenland. Mosselenverkoop. Het Centraalverkoopkantoor geeft nu weer consenten af voor den uitvoer van geschoonde mosselen naar Frankrijk, ook voor het rayon Parijs. D'e verzending daarheen was 2 Dcc. stopgezet om den Franschen mosselkweekers gelegenheid te geven hun mosselen af te zetten. Deze toestand heeft dus ruim drie weken ge duurd. Men rekent nu op een flinke vraag uit Frankrijk. Van den hooizolder gevallen. De 15-jarige zoon van den landbouwer Acda te Kwadendamme, had bet ongeluk bij zijn werk op den hooizolder, van bo ven uit de schuur naar beneden te vallen. Do jongeman is met een zware hersen schudding opgenomen. De weg Bergen op Zoom-Vlissingen. De minister van Waterstaat heeft het gedeelte van den weg Bergen op Zoom Vlissingen, gelegén tusschen den Hoger- waardpolder en den provincialen weg van Bergen op Zoom naar Hoogerheide, dat sedert 21 December j.l. voor het openbaar verkeer is open gesteld, inge deeld in de eerste klasse. A. N. W. B. Tot lid van het algemeen bestuur van den A. N. W. B., de afdeeling Zeeland, is benoemd de heer M. Wagtho, burge meester te Groede. Goes. De collecte voor het Crisis-comité bracht f 52.77 op, alsmede een extra Kerstgave van f 10. D'e verkoop van Kersttakjes ten be hoeve van de werkloozenzorg beeft Dins dag ongeveer f 130 netto opgebracht. Middelburg. De tentoonstelling der M. T. V. De jaarlijksche tentoonstel ling van pluimvee en konijnen, uitgaan de van de M.T.V., is Dinsdagavond ge opend in de bovenzaal van „De Een dracht'. De vice-voorzitter van de M.T.V., de heer J. L. Wigar.d, heette bij ont stentenis van den voorzitter, de aanwezi gen welkom, in het bijzonder den burge meester van Middelburg, den heer M. Fernhout. Spr. wees er op, dat Goes zich thans ook heeft aangesloten en als zoodanig samen werkt met de M.T.V. Spr. betreur de het, dat het ledental nog iets zakt. Hierna verzocht spr. den burgemeester de tentoonstelling te openen. De burgemeester verklaarde sympathiek te staan tegenover de M.T.V. Spr. wees op de groote waarde van het ei, die men al meer en meer ging erken nen en die leidde in 1886 tot oprichting van Avicultura en in 1901 tot die van de V.P.N. De bij de M.T.V. aangesloten vereeni- gingen bestaan uit personen, die werken uit liefhebberij. Bijna ieder heeft een of andere liefhebberij, er zijn veel verkeerde liefhebberijen, maar hier geldt het een edele en voortreffelijke liefhebberij. Een materialist vraagt alleen wat ver dien ik er aan? Maar hier geldt het lief de voor de natuur, waaronder men ver staat liefde voor de planten, de bloemen en ook zeker voor de dieren. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de tentoonstelling door een groot bezoek moge slagen. De voorzitter dankte den burge meester voor de sympathieke wijze, waar op hij de tentoonstelling had geopend. Ingezonden Mededeeling. „Ja, ik ben gekomen, Sir Benedictus Trelawney," zei ze, zijn stem nabootsen de. „Maar ik maakte geen omwegen, zoo als u deedt, om hier te komen. Ook ver telde ik niemand, dat ik een zieke zuster had biji de St. Pauls kerk, die nu en dan toevallen had. Och, Sir, geef mij ook van uw drankjes, want ik mocht ze den een of anderen dag eens noodig hebben." Ze sprak op fluisterenden toon, maar toch kon hiji ieder woord duidelijk ver staan. Bovendien hoorde hij haar lachen, zoodat zij! in haar schik scheen te zijn. Ook Trelawney lachte. De nacht was koud en vochtig: een dikke mist omhulde alles, maar de aanwezigheid van het meisje maakte den nacht voor hem tot een schoone Juni-morgen, „Wel, Sir Trelawney," ging zij voort, „hebt u reeds een besluit genomen?" „Waarover?" vroeg hij'. „Of ik een keukenmeid ben, dan wel een kamenier." „Geen van beiden." „Wat dan?" „Een schoone, edele jonge dame, die mijl vriendelijk behandeld heeft en mij verzocht heeft hier vannacht te komen." „Ach, houdt toch op met dien onzin. Daarvoor is het nu geen tijd." „Een man mag toch zeggen, wat hem op het hart ligt", antwoordde Bene- De bekroningen. De keurmeesters, die Dinsdag hun werk verricht hebben, kenden de volgende prij zen toe. Afdeeling hoenders. Aan de volgende personen uit Middel burg: J. Melse 1 tweede; J. Simpelaar 1 eerste, 1 tweede; J. J. Valkier 1 eerste, 2 tweede; J. J. Antheunisse 5 eerste, 2 tweede, 1 derde; H. van Boven 2 eerste; C. Joziasse 1 eerste, W. H. Antheunisse 1 eerste, 1 tweede; W. de Pagter 1 tweede, Aan de volgende personen uit Goes; A. Priester—Meliefste 3 eerste, 3 tweede, 1 derde; J. Wisse 2 eerste, 2 tweede, 2 E.V.; A. Corstanje, 5 eerste, 2 tweede; J. van Splunder 1 eerste. Verder: M. J. Rottier, Vlissingen 2 eerste, 1 tweede, 1 derde, 1 E.V.; I. J. Luteijn, Vlissingen 4 eerste; J. v. Splunder, Sou burg 2 eerste, 1 tweede; M. Steijn, Hoe- dekenskerke 3 tweede, 3 derde, 2 E.V.; Mevr. Kraamer, 'tZand 1 eerste; A. H. Dijkmeijer, Schildwolde 5 eerste; P. Pol derman, Koudekerke 1 eerste. Afdeeling Dwerghoenders: Aan de volgende personen uit Middel burg: A. Francois 1 eerste, 3 tweede; W. de Pagter 2 eerste; J. J. Antheunisse 3 eerste, 3 tweede, 2 derde; J. C. Vogelen zang 1 eerste; C. Baas 4 eerste, 1 tweede; J. J, Valkenier 5 eerste; M. C. v. d. Driest 2 eerste, 1 tweede; J. Simpelaar 1 eerste. Verder: W. Anker, Vlissingen 1 derde; M. J. Rottier, Vlissingen 1 tweede; Gebr. Adema, Vlissingen 3 eerste; J. van Splun der, Souburg 2 tweede; W. Kerkhove, Souburg 1 eerste, 1 derde; P. Jacobse, Souburg 1 eerste, 1 tweede; H. J. Anto- nisse, Souburg 1 eerste; mevr. Kraamer, 't Zand 2 eerste; J. A. de Jonge, Eind hoven 3 eerste. Afdeeling Sierdulven: J. A. Maat, Middelburg 1 eerste, 1 derde; II. Vader, Oostkapelle 1 E.V.; A. Mari- nusse, Oostkapelle 1 tweede, 1 derde, 1 Z.E.V. Afdeeling Postduiven: Aan de volgende personen uit Middel burg: E. A. Polvliet 2 tweede; C. Joziasse 1 eerste, 1 tweede; G. de Blaeij 2 derde, 1 vierde, 1 Z.E.V.P. L. van Overbeeke 4 tweede, 1 derde; R. Dirven, 1 eerste, 1 Z.E.V.; J. Lamain 2 eerste, 1 derde, 1 E.V. Verder: P. Pantus, Koudekerke 1 eer ste, 1 tweede; W. Schut, Eibergen 1 twee de; J.an Sturm, Veere 1 eerste, 1 tweede, 1 derde, 2 Z.E.V. en 1 E.V.; J. Koens, Lewedorp 2 tweede; Mr J. J. Snoep, St.- Laurens 1 eerste, 1 derde, 1 Z.E.V. Afdeeling K o n ij n e n Aan de volgende personen uit Middel burg: J. C. Moens 1 Z.E.V.; N. Cornelisse 2 eerste, 1 tweede; A. A. Clement 4 eerste, 2 tweede, 1 derde, 1 E.V.; P. J. den Hol lander 3 eerste; J. C. Vogelenzang 4 eer ste, 2 derde; J. L. Wigard 1 eerste; C. van Sluijs 1 eerste; P. C. Jansen, 2 eerste, 2 tweede, 2 derde, 1 E.V.; J. H. Wigard 1 Z.E.V.; W. de Pagter 1 eerste, 2 tweede. Aan de volgende personen uit Goes: A. Corstanje 2 eerste, 1 tweede; M. J. de Jong 1 tweede, 1 derde, 1 Z.E.V. Aan de volgende personen uit Vlissin gen: M. J. Rottier 2 eerste; J. F. Berting 3 eerste, H. Siegers 1 derde, 1 E.V.; Gebrs Adema 9 eerste, 2 tweede, 2 derde, 2 E.V. Aan de volgende personen uit Wol- phaartsdijk: G. Remijnse 1 eerste, 1 derde; G. van Strien 1 eerste, 2 tweede, 2 Z.E.V.; J. Katsman 1 derde; M. Kopmels 2 Z.E.V.; Gebrs Katsman 1 eerste; G. J. Kramer 1 tweede A. J. Kramer 1 tweede. Verder: P. A. Snoep, Wemeldinge 1 derde; M. v. d. Broeke, Vrouwenpolder 1 eerste, 1 tweede; A. M. Bouterse, Geers- dijk 1 eerste, 2 derde, 3 Z.E.V,; J. Roose, St.-Laurens 2 eerste, 3 tweede, 1 derde en 1 Z.E.V.; C. Vermeulen, St.-Laurens 1 tweede; M. Harmsen, Nieuwland 1 derde, 1 Z.E.V.; A. P. Dingemanse, St.-Laurens 2 eerste, 1 tweede, 1 derde; P. J. Terwoert Jr, Koudekerke 2 eerste, 1 tweede; Jac. Blaakman, Schoondijke 1 eerste; C. Ver meulen, St.-Laurens 1 eerste; J. Goud, 's-Heer Arendskerke 8 eerste, 2 tweede, 5 derde en 3 Z.E.V.; J. de Voogt, Oostburg 1 tweede. Loopeenden: S. Janse, Nieuw land 1 eerste. De bekers werden als volgt toegekend: verzilverde wisselbeker voor mooiste toom of trio, aan J. J. Anthonisse, Middel burg; jubileumbeker voor mooiste toom dwerghoenders aan H. J. Antonisse, Vlis singen; zilveren wisselbeker voor mooi ste konijn aan P. J. den Hollander, Mid- dictus. „Uw zwaard heeft u vanmorgen terug ontvangen?" „Anders zou ik hier niet geweest zijn. Maar zeg mij, juffrouw Maria, hoe hebt u 't terug gekregen, hoe deed u het mij1 toekomen, en hoe weet u, welken weg ik vannacht gevolgd ben?" „Ssst, spreek niet zoo luid," zei het meisje, want in zijn opgewondenheid had hiji zijln stem verheven. „Geloof mijl, Sir Trelawney, u wandelt op de snede van een zwaard, en als anderen wisten wat ik weet, zou ik geen stuiver voor uw le ven willen geven." „En wat weet u dan, juffrouw Maria?" Een oogenblik zweeg zij. Toen scheen zijl iets te willen zeggen, maar er kwam geen geluid over haar lippen. „Zeg het mij* toch," drong Trelawney hij haar aan, „zeg mij, hoe u hierheen is gekomen, zonder dat ik u gezien heb. Hoe kon u zoo plotseling voor mij! verschijnen, alsof u uit een dezer graven waart verre zen". „Vraag mij niets," antwoordde zij. „Want dit zeg ik u, ik zal geen woord spreken over al deze zaken, nooh u ver tellen, wie ik ben of waar ik vandaan kom. Niet dat het van eenige beteekenis zou zijn, want wij zullen elkaar na dezen nacht niet weerzien." Ingezonden Mededeeling. delburg; verzilverde wisselbeker voor mooiste konijn aan Adr. de Cock te Til burg; wisselbeker voor mooiste postduif aan C. Joziasse, Middelburg en wissel beker voor mooiste haan of hen aan A. H. Dijkmeijer, Schildwolde. Kloetlnge. „G looting's Gemengd K o o r". In den namiddag van den twee den Keistdag is, als naar gewoonte, door Gloeting's Gemengd Koor, direoteur de heer S. J. Tamminga, in de Ned. Herv, Kerk een uitvoering gegeven. Dat deze uitvoeringen zeer op prijs worden gesteld bleek ook thans weer uit de groote toeloop van het publiek. De kerk was geheel gevuld. En, al willen wij ook voorop stellen dat dit koor groote belangstelling verdient, toch moeten wij zeggen, dat deze uitvoering op ons niet dien indruk heeft teweeg gebracht als wel voorheen het geval was. Dit is voor het grootste deel wel toe te schrijven aan de samenstelling van het programma en de keuze der nummers. Wij vonden daar in, nevens weinig Kerstliederen, een bonte mengeling van liedereu. Wil men deze liederen zingen, waarom dan niet beter gegroepeerd? Nu kregen we, om maar iets te noemen onder ur 8a „Rozenlied", onder 8b „Wiegelied" en onmiddellijk daarop onder 8c „Ontwaakt gij die slaapt en sta op uit de doön". Een betere keuze en samenstelling is van zeer groot belang voor het welslagen eener uitvoering. Wij hebben hiermede niet ge zegd dat de zang op minder peil stond dan weleer. Er zijn natuurlijk altijd nrs die niet ten volle slagen en het is ook moeilijk om altijd de vereischte stem ming in verband met den tekst weer te geven. In 2b „Geloof" van Alice Nahon ontbrak het daar wel eens aan; ook wer den daar sommige lettergrepen wat al te vluchtig vertolkt. Nr. 6b vonden wij wat al te vaag en ijl weergegeven. Een kleine vergissing als bij' den inzet van 5b is niet van ernstigen aard. Dit geschiedde ge lukkig met gesloten monden. Overigens moeten wij' met lof gewagen van de weergave van sommige liederen. Zoo herkenden wij den roem van het koor in de vertolking van het „Kerst lied" van Jan Nieland, „Salve Regina" van Henri Nieuwenhoven en zeker niet het minst in het koraalmatige „Ont waakt" van J. Bastiaans. Deze met meer andere liederen zijn prachtig weergege ven, terwijl 7a „Ic weet een ïeyn Gasteel" bijzonder mooi door mannenstemmen werd ingezet. Over het geheel viel sterk op de zuiver heid van toon, waarmede werd gezongen. Wijl mogen wel zeggen dat „Gloeting's Ge mengd Koor" onder de bekwame leiding van den heer S. J. Tamminga een plaats inneemt, die zeer te respecteeren is. In deze uitvoering zijn onder goede lei ding van den heer J. H. Tamminga door een orkest enkele nrs gespeeld. Het pro gramma van dit orkest bestond uit een voudige muziek. Waarschijnlijk zal de keuze hiervan wel verband houden met de beperkte gelegenheid tot samenwerking en studie. Gespeeld werden twee nrs van Tschaikowsky, n.l. „Chanson" en „Ghant sans paroles", die zeer goed zijn weerge geven. Verder „Melodie in F" van Ru binstein, waarvan wij meer hadden ver wacht. Tot slot „Melodie" van Cesar Franck. Om de verdienstelijke vertolking van dit programma mag den leider een woord van lof niet worden onthouden. Openings- en slotwoord werden door ds Raams uitgesproken, waarbij' de goede gewoonte werd gevolgd, om met het zin gen van een Psalm of Gezangvers door alle aanwezigen te beginnen en te ein digen. „Dat hebt u gisteravond ook gezegd." „Ja, en ook toen was het mij ernst. Maar nadat ik u verlaten had, hoorde ik nog iets. Het was toevallig maar 't be treft u." „Betreft 't mijl?" „Ja, u; daarom zond ik u 't zwaard terug en heb de woorden er op gekrast, „Ja, maar, hoe hebt u 't zwaard kun nen krijigen?" „Vraag mijl niets; ik kan u niets vertel len. Maar gisteravond heb ik u kunnen helpen en daarna bleek mij, dat, zonder verdere hulp, dit alles toch nog nutteloos zou zijin." „Verdere hulp? Hulp van u is altijd goed, juffrouw Maria en ik hoop, dat ik ze dikwijls mag noodig hebben, zoodat ontmoetingen als deze er het gevolg van zijta." „Wat zoudt u om zulke ontmoetingen geven? Zijl kunnen voor u niets beteeke- nen." „Ik heb den geheelen dag aan dit oogenblik gedacht, sedert ik de letters op het zwaard zag. Hoe zou 't ook anders kunnen, toen ik mij de heldere oogen van den vorigen avond nog herinnerde?" „Welke heldere oogen?" „Die van u natuurlijk". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5