Smetta Smetta Smetta Smetta EERSTE BLAD Een dwaze motie. Werk voor onzo scheepswerven. Buitenland. De oorlog in Abessynië. fangrijkste liyws Binnenland VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No, ?4 zó in de melk, zó opgelost vlug oplossende anijsblokjes kou-verdrijvend Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J, J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 os? kwartaal, weekabonnementen. veer Middelburg. Goes sa Ylissingnn ',0.20. Lossn aamsnerj 5 cent. Advsrteatiëa 30 cent por regel. Ingebonden, mededealingen 30 eant pa? regal, KLMaa Advsrtsntiin Pissdsp m Ysjdags .f0,75, bij veoruitbstsHnf, Onder latte? cf metis iöM. Bij contract belangrijks korting, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De afdeeling Den Haag van het Ne- derl. Onderwijzersgenootschap heeft het noodig geacht een motie aan te nemen, waarin een afkeurend oordeel wordt uit gesproken over de houding van de „ker kelijke" fracties in de Tweede Kamer bij de behandeling van het bezuinigingsont- werp op het Onderwijs. Deze motie luidt: „De afd. Den Haag van het N.O.G., kennis genomen hebbende van de hou ding der kerkelijke fracties in de Tweede Kamer bi} de behandeling van het bezui- nigings ontwerp- op het' Onderwijs; constateerende, dat in verband met 's lands financiën bezuiniging, ook op het onderwijs, onafwijsbare plicht is voor elk rechtgeaard Vaderlander; in aanmerking nemende, dat de voor standers van en de dienaren bij het open baar onderwijs met woord en daad blijk hebben gegeven zich aan die bezuiniging niet te willen onttrekken; spreekt baar diepe verontwaardiging uit, over deze houding, zoozeer in strijd met de meest elementaire rechtsbeginse len en getuigende van totaal gemis van opofferingsgezindheid en vaderlands liefde." Een dwaze motie, die getuigt van wei nig kennis van zaken. Er is toch geen sprake van dat de rech terzijde niet wenschte te bezuinigen. Het ging bij baar optreden niet tegen de bezuiniging maar tegen de aantasting van het recht en de vrijheid van bet bijl- zonder onderwijs. Terecht werd door den heer Terpstra opgemerkt, dat bet abc van de vrijheid van onderwijs, waarvan de financieels gelijkstelling onderdeel is, is, dat een bij zondere school welke aan de objectieve normen van de wet voldoet, moet worden gesubsidieerd, niet slechts als de Over heid baar noodig acht, maar juist ook als zij baar niet noodig acht. In dit laatste komt juist de vrijheid uit. Het was dit grondbeginsel, hetwelk door de Regeering werd verlaten, zoodat de rechterzijde baar niet kon volgen. „Wij willen, zoo betoogde de beer Terp stra verder, dat het bijzonder onderwijs evengoed als het openbare offers zal brengen. Het heeft een zeer belangrijk offer bo ven bet openbare gebracht in Augustus 1933, toen de voorwaarden van de stich ting van bijzondere scholen zoozeer zijtn verzwaard, dat sindsdien de uitbreiding, de natuurlijke vooruitgang, bijna geheel is verhinderd. Dit beeft reeds in belang rijke mate concentreerend gewerkt. Het brengt opnieuw een belangrijk offer, doordat bij dit wetsontwerp de vergoe dingen der gemeenten aan de schoolbe sturen voor de reeds in 1920 bestaande schoolgebouwen met plm. 1 millioen per jaar worden verminderd." Er wordt op gewezen, dat de vrijwillige concentratie betrekkelijk weinig resultaat heeft opgeleverd. Hierbij' wordt echter over het hoofd ge zien, dat het aantal scholen dat voor con centratie in aanmerking komt betrekke lijk gering is, en dat voorts de Regeering verzuimde maatregelen te nemen dat waarborgsommen werden teruggegeven en de vergoeding voor schoolgebouwen van vóór 192Ö werd geregeld. Reeds in Juli 1934 hebben de organi saties van bijzondere scholen Minister Marcbant er op gewezen dat zij' de vrij- willige concentratie niet zouden kunnen bevorderen indien de teruggave van de waarborgsommen en van de vergoeding niet werd geregeld. Men wachtte echter tevergeefs. Geen wonder dat de resultaten der vrijiwillige concentratie niet groot waren. De rechterzijde in de Kamer treft geen blaam, maar lof. Zij beeft gezorgd dat de bezuinigings wagen in het goede spoor bleef. Voor het aannemen van moties als hierboven gesignaleerd bestaat niet de minste grond. OPDRACHTEN AAN „DE KLOP" EN „WILTON FEYENOORD". De N.V. Scheepswerf en Machinefa briek "De Klop te Sliedrecbt beeft op dracht gekregen voor den bouw van zes elevatorschepen, elk met een laadvermo gen van 1200 ton. De schepen krijgen de volgende afme tingen: lengte 53 meter, breedte over de spanten 9.60 meter en holte 3.20 meter. De werf Wilton-Feyenoord te Rotter dam heeft een nieuwe opdracht gekregen. D'e Walvischvaartgnderneniing „Ant-Arc- tic" laat namelijk bij deze firma een drij vende traankokerii, de „Anglo-Norse", verbouwen. Ook verschillende buitenland- sche werven hadden voor dit karwei, waarmede bijna 200 duizend gulden ge moeid is, ingeschreven, doch aan "Wilton werd de opdracht toegewezen. De nederlaag der Abessyniërs bij Addi Abbi. Het 70ste Italiaansche legerbericht luidt Het gevecht, dat zich Zondag bij Addi Abbi beeft afgespeeld, is geëindigd met een volledig succes onzer 'troepen. Aan vijandelijke zijde hebben aan deze actie meer dan 5000 gewapende mannen deelgenomen. De Abessynische strijdkrachten wer- den door bet élan der Eritreesche troe pen, die zeer krachtig door vliegers en artillerie werden ondersteund, op de vlucht gedreven. De vijandelijke verliezen bedragen meer dan 700 dooden en meer dan 1000 gewonden. Van Italiaansche zijde zijn 7 officieren gedood en 6 gewond. Van de Eritreesche troepen zijn 150 man gedood en 167 ge- l wond. Telegrammen ui't Asmara melden nog het volgende over het verloop der ope raties Na hevige gevechten, die geleverd wer den in een gebied, dat door booge bergen omgeven is, zouden de Abessyniërs vol gens berichten van Italiaansche zijde voor bet eerst sinds het uitbreken van den oorlog in ware paniekstemming op de vlucht geslagen zijn met achterlating van vele dooden en groote hoeveelheden oor logsmateriaal. De strijd woedde bet felst rond bet klooster van Enda Mariam, dat gelegen is op een heuvel nabij1 Addi Abbi. De Abessyniërs hadden het groote strategi sche gewicht van dit klooster terdege in gezien en zij wisten bet dan ook ondanks den weerstand van Askari's en Zwart- kemden en een hevig bombardement aan vankelijk te bezetten. De Italianen onder namen echter een tegenaanval op den heuvel, waarop het klooster staat, en na een gevecht, dat zes uur duurde en dat grootendeels bestond uit aanvallen en tegenaanvallen, waren de Abessyniërs ge dwongen het klooster prijs te geven. Het was een verwoede strijd van man tegen man geweest, met de bajonet op het geweer. Dat de verliezen aan Itali aansche zijde zoo gering gebleven zijn is in hoofdzaak toe te schrijven aan bet feit, dat de Askari's, die onder bevel stonden van blanke officieren, gesteund werden door vliegtuigen. Deze scheerden herhaaldelijk vlak boven de hoofden der strijdenden en zaaiden met bommen en mitrailleurvuur dood en verderf onder de Abessijnsche troepen. Behalve dat hier door onder de Abessyniërs een aanzien lijk verlies aan menschenlevens te betreu ren viel, brachten zij' onder de zwarte krijgers die thans het luchtbombardement m al zijn verschrikking voor oogen zagen een stemming van angst en verwarring teweeg. Een tweede succes voor de Italiaansche troepen was, dat zij hun tegenstanders volledig uit Addi Abbi wisten tp verdrij ven. 'Het lijkt er op, dat de Abessyniërs na hun succes, dat zij de vorige week met een onverwaehten aanval over de Ta- kezze gehad hebben, overmoedig gewor den zijn. Dat de Abessyniërs onvoorzichtig ge weest zijn, staat we-1 vast. 'De nederlaag van Addi Abbi moet voor den Negus wel een diepe teleurstelling beteekenen. De keizer bad zich, naar de „Daily Telegraph" meldt, van harte over de successen aan de Takazze verheugd, doch bij1 bad zijn volk aangemaand rustig te blijven en zich niet over te geven aan een ongemotiveerd optimisme. Het is nu nog niet den tijd om uiting aan onze vreugde te geven, aldus verklaarde de keizer. Integendeel, wij dienen oo'tmoedig te bidden om een uiteindelijke zege. Eerst, wanneer die bereikt is zal er onder het volk van Abessynië reden voor uiterlijke vreugde zijn. Te Addis Abeba doen geruchten de ronde, dat de Abessyniërs er na een kraebtigen aanval in geslaagd zouden zijn de stad Adikwala in te nemen. Deze stad is op 16 km. van de grens in het binnen land van Eritrea gelegen. 'Gistermorgen is, naar United Press meldt, een Italiaansch vliegtuig, na bet maken van een verkenningsvlucht, in de nabijheid van Daggaboer door de Abes syniërs neergeschoten. Daar de vliegers geen Abessynische soldaten konden ontdekken, vlogen zij laag over den bodem en zoo kwamen zij binnen het bereik van de kogels van Abessyniërs, die zich volkomen aan het oog der vliegers hadden onttrokken. Een der machines werd door verscheidene kogels getroffen en moest een noodlan ding maken. Twee der inzittenden wisten te ontkomen; de derde is door de Abes syniërs gedood. Volgens een bericht uit Addis Abeba is do machine niet door soldaten neerge schoten, maar door bewoners van het plaatsje, waarboven de Italianen vlogen. Er bevonden zich aan boord twee ge weren en een machinegeweer. Een Engelsch Roode Kruis-vliegtuig, dat van Khartoem kwam, is bij' Addis Aleui, op 80 km. afstand van Addis Abeba, neergestort, na in botsing te zijn geweest met de takken van een boom. De bestuurder, Lloyd genaamd, werd vrij ernstig gewond aan bet gelaat en de armen. Zijn vrouw liep lichter verwon dingen op. Beiden zijn naar Addis Abeba overgebracht. iMen verwacht daar nog twee andere Britsche Roode Kruis-vlieg- tuigen. Blijkens een bericht in de „Indépen- dance Beige" is de Fransche vlieger Dreuillet op verzoek van den Negus chef geworden van de Abessynische lucht macht. Deze bestaat thans ui't twaalf vliegtuigen met vijftien piloten, o.w. een Franschman, een Rus en een Duitscher. Dreuillet voegde er aan toe, dat Abes synië voor 150 millioen gulden aan wa pens beeft besteld in Engeland en België, terwijl binnenkort met een andere buiten- landsche mogendheid contracten zullen worden gesloten voor de levering van vliegtuigmateriaal. Geslaagde krijgslist. Uit Addis Abeba seint Reuter een relaas over den strijd van vorige week bij Mai Timbet, waaruit blijkt, dat de Abessiniërs het aldaar behaalde succes aan een krijgslist hadden te danken. De wereld stond verbaasd, dat de Ita lianen zich tien tanks lieten ontnemen, hoewel hun tegenstanders geen enkel deugdelijk verdedigingsmiddel tegen? deze moderne strijdwagens bezitten. Abessiniërs hadden echter, aldus ver- i neemt Reuter, in een vallei een groot aantal stroopoppen geplaatst, die zij in de traditioneele witte kleederdracht had den gestoken, zoodat het uit de verte leek, alsof onophoudelijk troepen door dit dal de bergkloven introkken. De Abessinysche soldaten zelf hadden zich evenwel in khaki-uniformen gestoken, in een naburig dal verborgen, in afwach ting van de dingen, die komen zouden. Het duurde ook niet lang, of een Ita liaansch vliegtuig cirkelde boven het ge bied en de piloot, de sterke in het wit gestoken „troepenmacht" gewaar worden de, wierp onmiddellijk zijn bommen op de stroopoppen, van wie er vele sneuvel den. Toen spoedde hij zich naar zijn stand plaats terug en rapporteerde daar het ge beurde. Korten tijd later kwamen de Italiaan sche troepen, door tanks voorafgegaan, opdagen. Ziji rukten op naar het dal, waar hun luchtverkenner den vijand had gesignaleerd, doch plotseling werden zij door de uit hun schuilplaatsen gekomen Abessiniërs overvallen. De Italianen wa ren tegen de overmacht niet bestemd en namen ten slotte de vlucht met achter lating o.a. van hun tanks. Het verzoek van Engeland. enBevestigd wordt, dat Turkijke, Grie kenland en Jego-Slavië de Engelsche vraag, of zij bereid zijn, Engeland hulp te verleenen, als het in de Middelland- sche Zee wordt aangevallen, gunstig heb- I ben beantwoord. Het antwoord van Span je is nog niet ontvangen. Turkije heeft als tegenprestatie ver zocht, de Dardanellen te mogen verster ken. In het ItaliaanschAbessynisch con flict is voor midden Januari, het tijdstip dus, dat de volkenbondsraad vergadert, geen nieuwe wending te verwachten, schrijft de diplomatieke medewerker van de „Morning Post". Men is op het oogenblik algemeen ge neigd, vervolgt het blad, om de dingen Ingezonden Mededeellng. TONNEMA SNEEK Verkrijgbaar bij Uw winkelier In aantrekkelijke pakjes d 10 cents, bevattende 12 tabletten voor even zoveel koppen melk. op hun beloop te laten. De van toepas sing zijnde maatregelen hebben een goede uitwerking en het valt in het geheel niet te zeggen, of een verscherping hiervan uitvoerbaar of gewenscht is. Bij den huidigen toestand zou het vrij wel onmogelijk zijn, om een petroleum- emborgo effectief te maken. De werkelijke druk op Italië bestaat in het ontrrekken van de buitenlandsche deviezen, want zonder deze is het land niet in staat zijn grondstoffen, zooals olie, steenkool en ijzer te koopen. ITALIë'S PETROLEUMVOORZIENING. Als niet alle landen meedoen, is een embargo onmogelijk. V. P. B. Daar, volgens de verklaringen van Sir Samuel Hoare, Italië een embargo op petroleum zou hebben beschouwd als een vijandige daad, geven wij bier de meening weer van Leo Ghertok, den Ame- rikaanscben financier, betrokken bij de Martin-concessie in Abessynië. De vraag, of Amerika zijn veto zal uit spreken over den uitvoer van petroleum en de nevenproducten daarvan naar Ita lië, houdt thans de openbare meening over de geheele wereld bezig. Zelfs sancties, aanvaard door 99.9 pet. van alle landen zouden tenslotte echter geen doel treffen. Immers, bet overblijvende 1/10 pet., al was bet ook slechts de kleinste autonome staat, zou voldoende zijn, om de zorgvul dig voorbereide plannen der groote mo- mogendheden schipbreuk te doen lijden. Om een embargo op petroleum werke lijk te kunnen doorvoeren, zouden alle landen ter wereld de banden ineen moe ten slaan. Wanneer b.v. Amerika niet aan de sancties wilde deelnemen, zouden de Amerikaansche petrole-ummaataohap- pijen ongeloofelijke 'hoeveelheden petro leum naar Italië 'kunnen verschepen, met bet gevolg, dat de door de andere landen toegepaste sancties geen doel meer zou den hebben. D'ocb zelfs wanneer wij aannemen, dat Amerika zich accoord verklaart met de sancties, dan verandert dit in den grond toch maar heel weinig aan den toestand. Als de Standard Oil, Sinclair, Tidewater of Texaco geen petroleum meer versche pen vanuit Amerikaansche havens, dan is er toch niets, dat hun belet, om dat te doen van uit hun depots in bet buiten land, b.v. aan de Golf van Mexico, aan de Caraibische Zee, op de Philippijnsohe eilanden of aan de beide kusten van Zuid- Amerika. Alle groote petroleum-maat- schappijen over de geheele wereld hebben zooveel filialen, dat bet onmogelijk zou zijn om vast te stellen, welke daarvan pe troleum naar Italië verscheepten en welke niet. Een typisch voorbeeld hiervan is de „gentleman's agreement", gesloten tus- sohen de Italiaansche regeering en de „Societa Italo-Americana del Petrolio", een dochter-onderneming van de Stan dard Oil. Deize „Societa" zou Italië zooveel petroleum kunnen leveren als het wenscht en wel uit de Roemeenschei bronnen, waar over de Standard Oil zeggenschap beeft. Deze petroleum zou worden geëxpedieerd via Hongarije en Oostenrijk, welke beide landen geen deel nemen aan de sancties. Betaald zal de petroleum wel worden, 'hetzij met goud, hetzij in den vorm van concessies. Natuurlijk' is het wel de vraag, of de Italiaansche regeering bereid zou zijn om concessies te verleenen voor ge bieden, waarvan reeds bewezen was, dat zij petroleum bevatten, of die althans naar alle waarschijnlijkheid petroleum zouden kunnen opleveren. Binnenland. Nederland en de onlusten in Venezuela. De omzetbelasting op fruit. Voorloopig geen nieuwe loonkorting bij de Spoorwegen. De Eerste Kamer nam het wetsontwerp inzake de Keuringsdiensten aan. Zijdeteelt in Nederland. Orders voor onze scheepswerven. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De nederlaag der Abessyniërs te Addi Abbi. Treinongeluk in Thüringen. SPOORWEGRAMP IN THUERINGEN. 33 dooden. 10 zwaar gewonden. In de nabijheid van Grosz Heringen in Thüringen beeft een botsing plaats ge- bad tusschen den express-trein Berlijn Frankfort a. d. Main en een lokaal-trein. Er zijn 33 dooden, 10 zwaa rgewonden en 17 licht gewonden. Alle gewonden en dooden zaten in den lokaaltrein. terwijl de reizigers van den D-trein ongedeerd Weven. Korte Berichten. - Uit de offieieele statistieken blijkt, dat gedurende de afgeloopen elf maan den van 1935 bet aantal geboorten in Italië 908.594 beeft bedragen, betgeen een vermeerdering is van 3681, vergeleken bij dezelfde periode van bet vorige jaar. Zuidoost Rusland wordt door sneeuwstormen geteisterd. Tal van men- scben, die aan de oevers van de Kaspi sche Zee wonen, zijn gevangen in hun buizen, die onder de sneeuw vrijwel zijn bedolven. Er zijn verscheidene slachtof fers te betreuren. Geheele dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. i In D'uitschland is het flink gaan vriezen. Temperaturen tot 14 graden vorst zijn in Silezië waargenomen. i Officieel wordt medegedeeld, dat, rijksregent Horthy ter gelegenheid van ihet Kerstfeest een amnestiedecreet in Hongarije heeft uitgevaardigd. Het decreet heeft betrekking op ver schillende misdrijven van politieken aard, alsmede op journalistiek-politieke mis drijven. Op het vliegveld Breslau is een passagiersvliegtuig neergestort. De piloot, de telegrafist en een passagier kwamen om het leven. Bij een buitengewoon bevigen brand op de hellingen van den Tafelberg in Z. Afrika zijn niet minder dan 400 a 500 hectare dennenbosch vernield. Dé schade wordt geraamd op bijna twee millioen gulden. Men beschouwt dezen boschhrand als den hevigsten in de geschiedenis van Zuid-Afrika. Een hevige koude, gepaard gaande met sneeuwstormen, beeft geheel Noord- Amerika tijdens de Kerstdagen geteisterd en talrijke slachtoffers geëischt. Tot dus ver zijn ruim 100 menschen om het leven gekomen, terwijl duizenden min of meer ernstig werden gewond. i Aan de Fransche kust beeft een storm van buitengewone hevigheid ge woed, gepaard g'aande met een vloedgolf, waardoor groote schade is aangericht. GEMEENTE-CONTROLEURS VOOR DE STEUNVERLEENING. Door den Minister van Staat, Minister van Defensie a.i. en den Minister van Sociale Zaken is gezamenlijk een regeling getroffen, krachtens welke voor de con trole op de steunverleening aan werk- loo'zen eniz., oudere onderofficieren ter be schikking van de gemeentebesturen ge steld zullen kunenen worden tegen ver goeding van een bescheiden bijdrage in de kosten van de bezoldiging dezer functio narissen. Gegadigden voor zoodanige plaatsing worden daartoe opgeroepen bij een eerst daags verschijnende legerorder. AANSLUITING VAN ZIJWEGEN MET RIJKSWEGEN. Witte strepen. In antwoord op een betreffend verzoek ontving de K.N.A.G. van den minister van Waterstaat bericht, dat aan het voor schrift in 'zake het aanbrengen van ver- keersstrepen op rijkswegen, waar zulks noodig mocht worden geacht, de hand zal worden gehouden. 'Bij daarvoor in aanmerking komende aansluitingen van zijwegen aan de rijks wegen voor doorgaand verkeer zullen, langs den kant der verharding van de rijbaan van den rijksweg over de geheele 'lengte der aansluiting ten minste 30 c.M. breede witte strepen worden aange bracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1