EERSTE BLAD DINSDAG 24 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Telefoonnummer 11, O Gloria In Excelsls. Onveilig sein. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkst® Nieuws Nederland en België. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Bange Vorststraat 70, Goes. Postehèque en Girorekening <14455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. DeZeeuw üOe mnmm No, n Aboasepsisstgprijs i%7ê per kwartaal, weekabonnementen ¥537 Sasn agg yiifsippB j8J§, aissaatssa f ês^i, Aévffi^aMëa 88 eaafc se? rêggh !sgsgeaSê%: medeeeéürigën 6ö cent per ,-égaL Sisiae Adverientiën Dinsdags en Vrijdags sö.75, bij vooruitbetaling. Onder letter cï motto iQ.ai. Bij eonu-sct belangrijke korüsg. v/d Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „Wanneer wij wat te Bethlehem bij de geboorte van Jezus gebeurde, hadden moeten berichten aldus een zeker schrijver dan zouden we eerst van het kindeke en van die herders en de kudde zijn gaan spreken. Bij ons zou het gevoel en het aandoen lijke van het schoone tafereel op den voor grond hebben gestaan en dan eindelijk om een goed besluit te vinden, zouden we ook nog van een „eere zij God" heb ben gewaagd." Indien dan nog! Het is vooral de| tweede strophe van den engelenzang, die in breede kringen be kend en geliefd is. „Vrede op aardel" Wie zou niet gaarne zingen van den begeerlijken vrede? Zelfs zij, die anders den mond vol hebben van klassenstrijd en klassenhaat, willen nog wel zingen het lied van den vrede op aarde en de verbroedering van alle men- schen, met name op het Kerstfeest. Ook het laatste gedeelte van het enge lenlied is voor velen nog wel bruikbaar. „In menschon een welbehagen!" Dat is iets wat aantrekt. De mensch is toch het eerste en voornaamste waarom alles draait! Wat heeft de mensch het vooral in 'de beschaafde wereld ver gebracht! En welke voortreffelijke eigenschappen zijn er niet bij den goedwillenden mensch openbaar geworden! Waarom zou men dan niet op hoogen toon zingen van vrede voor de menschen des welbehagens, de menschen van goe den wille? Maar het voornaamste waarom het bij de boodschap der engelen in de eerste plaats gaat, het „eere zij God!" om de openbaring van Zijn liefde, wordt dan uit het oog verloren. Men heeft met den engelenzang ge daan wat men ook gedaan heeft met de liefdewet, zooals Jezus die gaf; men heeft het eerste gedeelte er afgekapt. En zoo is het lied van het welbehagen des Heeren verminkt en veranderd in een zuiver menschelijken zang, waarin de mensch en het menschelijke op den voor grond staat. Ook wel zij het in anderen zin in Christelijke kringen. Dan gaat het alles om de zaligheid van den mensch. De engelenzang echter staat op een hooger plan. Eere zij God! Lof zij den God van Israël, die in ge nade heeft gedacht aan de in zonde en dood verzonken wereld. God heeft Zijn eeniggeboren Zoon ge geven tot een Redder en Zaligmaker, tot een Brenger van het leven en den vrede, tot een Herscheppen van de gedeformeer de schepping. Daarom: Eere zij God! Gloria in Excelsis! Dr W. Th. Boissevain, een der profeten van de N.S.B., schreef kort geleden een brochure, getiteld „De Christelijke Staat". Hij zegt daarin o.m.: „Zoodra van staatsabsolutisme sprake is denken velen onmiddellijk aan het fascisme, dank zij de voorlichting hun ner geestelijke leiders en van de liberale pers. Staatsabsolutisme is ech ter onbestaanbaar bij bel ij de- nis van het gezag Gods en bij de erkenning, dat de godsdienst in enge- ren zin een zaak der kerken is, gelijk de N.S.B. dit erkent en belijdt." Hier wordt dus het staatsabsolutisme op grond van de Christelijke beginselen veroordeeld. En terecht. Echter wordt ontkend, dat de N.S.B. dit zou leeren. Nu zou het weinig moeite kosten het tegendeel aan te toonen. Wij behoeveh dit evenwel niet te doen, omdat Dr B. dit zelf jin een volgend geschrift: „De kerk en de nationaal-socia- listische staat" reeds gedaan heeft. Met Duitschland, dat hij als model onze natie voorhoudt, ten voorbeeld, erkent hij, „dat als het uur slaat van nationaal herstel" de Overheid gedwongen Is „in het kerkelijke leven ingrij- pende maatregelen te nemen". De schuld daarvan ligt echter bij de kerken, want: „De martelaarskroon ontgaat haar (de Kerk) echter al zet zij die zichzelve op want martelares is alleen een Kerk, die ten offer valt aan de vervulling van roeping." En die roeping is blijkens het verband van het betoog geen andere, dan het nationaal-socialisme te die nen. Precies dus als in Duitschland. Stelt de kerk zich in dienst van den staat, erkent zij de absolute macht van den staat, dan is alles in orde. Maar wanneer zij als haar roeping beschouwt het evangelie van Jezus Chris tus te verkondigen, en Gods Woord te laten spreken, dan is de Overheid ge noodzaakt en heeft zij ook het recht ingrij pende maatregelen te gen de kerken te nemen. Wij zijn Dr B. dankbaar, dat hij zoo zelf het sein op onveilig heeft ge steld. Mr. P. A. SCHWARTZ. Zooals wij Zaterdag reeds meldden zal de heer Mr P. A. Schwartz, burgemees ter van Maassluis, vroeger van Rilland- Bath, worden aangewezen om den heer Rutgers, die benoemd werd tot lid van den Raad van State, als Kamerlid op te volgen. Bij de verkiezingen in 1933 werd de heer Schwartz door Zeeland als eerste op de aanvullingslijst van de A.R. partij geplaatst en dus als no. 17 op de can- didatenlijst voor deze provincie. Gezien het feit, dat hoogstens op 14 Kamerleden van de A.R. partij werd ge rekend, scheen de kans op verkiesbaar heid van candidaten der aanvullingslijsten ail zeer gering. Door het uittreden van de heeren Colijn en de Wilde werd echter dadelijk wat men zou kunnen noemen de „hoofd lijst" uitgeput. Biji de loting voor de kies kringen werd de heer Colijn voor den kieskring Middelburg aangewezen, even als later de heer Rutgers, die zijn plaats innam. En het gevolg daarvan is, dat nu een candidaat van de Zeeuwsche lijst voor vervulling van de ontstane vacature in aanmerking komt. De heer Schwartz is in Zeeland een goede bekende. Jarenlang was hij voor zitter van de Centrale Goes. In 1928 volg de hij wijlen Mr de Veer op als voorzit ter van het Provinciaal Comité. De moeilijkheden voor Italië. Het flievecht in Tembien. Van het Zuidelijk front geen nieuws. In het Noorden worden nog steeds ge vechten gevoerd. Nadere bijzonderheden over het gevecht der laatste dagen wor den nu geimeld. Onder bescherming van de duisternis daalden twee groepen Abes- syniërs, resp. 3000 en 200 man sterk, neer in een 300 M. diep ravijn van den berg Kaïnmal, waardoor de Takkazze stroomt. Zij waadden door de rivier met de geweren hoven hun hoofd en degenen, die kondien Zwemmen, namen vlotten, beladen met machinegeweren en ammunitie, op sleep touw. De kleinste troep klom tegen den stel len oever aan den anderen kant op langs een geheim pad en viel de Italiaansche wacht onverwachts aan. Van de rotsen af namen zij het vijan delijk kamp op een afstand van 200 M. onder vuur. Meer dan een half uur lang weekklonken de salvi langs de bergen. De Italianen raakten in verwarring en trok ken terug. Tegen den tijd, dat de Italianen versterking kregen, was van de aanval lers geen spoor meer te bekennen. Onder dekking van deze voorhoede trok de grootere Abessynische afdeeling op in de richting van Sjire, waar verscheidene Italiaansche posten in het donker werden overvallen. Bij het aanbreken van den dag verschenen Italiaansche vliegtuigen boven het slagveld om daar te ontdekken, dat de Italianen met bun vijanden handgemeen waren geraakt. Een hevig gevecht van man tegen man woedde beneden en de piloten durfden geen gebruik maken van hun machinegeweren en geen bommen werpen uit vrees, dat zij hun eigen ka meraden zouden treffen. Op het oogenblik zou men kunnen zeg gen, bezetten de Italiaansche troepen den driehoek, gelegen tusschen Aksoem, Adi- grat en Makalle. Dit is echter slechts tot op zekere hoogte juist. Zij hebben name lijk alleen de s t e d e n in definitief be zit en de Abessyniërs bezetten verschei dene strategische punten in het bergach tige gebied binnen den driehoek. De Italianen voelen er blijkbaar weinig voor hun verbindingslijnen verder door te trekken, terwijl de Abessyniërs wijselijk vermijden, een aanval op de steden te on dernemen, omdat die zwaar versterkt zijn. De verliezen voor de Abessyniërs moe ten groot geweest zijn. De Italianen zeg gen 5000 man, maar de Abessyniërs mel den 600 man. Yan Italiaansche zijide wordt nog gemeld, dat de Abessyniërs in een pas gelokt zijn, waar ziji vervolgens door de Italiaansche artillerie onder vuur genomen werden. Dit schijnt nogal stevig aangekomen te zijn. Toch wordt het er voor de Italianen niet beter op. De „kleine regens", die begin Januari verwacht worden, zullen den Italiaan- schen opmarsch in ieder geval een maand ophouden. Als deze kleinere re gens, evenals dit jaar het geval is ge weest, aanhouden tot de zware regens in het voorjaar beginnen te vallen, zal het Italiaansche legercommando voor groote moeilijkheden komen te staan. Het zal wellicht noodzakelijk blijken alle tot nu toe vervoerde steden te verlaten, en den opmarsch tot October uit te stellen. Ms de weervoorspellingen uitkomen, dan is er inderdaad kans, dat de regen de Abessyniërs te hulp komt. Al is het koud, al valt er sneeuw 't Ragoutbroodje smaakt iedere Zeeuw. BAKKERIJ VAN MELLE, Goes. Tel. 114 (Adv.) 1^m Dum-dum kogels. De Italiaansche regeering heeft het secretariaat van den volkenbond het vol gende telegram gezonden: „In vervolge op het telegram en de nota van 17 dezer en het telegram van 20 dezer hecht ik er aan, U te bevestigen, dat kort geleden in het Abessynische gar nizoen Tafarl Sjetema explosieve kogels zijn gevonden, toen dit werd bezet. In het munitiedepot zijd deze kogels gevonden, verpakt in doozen van 10 stuks, en in banden voor de mitrailleur Vickers Armstrong nr 330.180, welke deel uitmaakte van de bewapening van dit garnizoen. In de banden zaten door elkaar gewone patronen en ontplofbare. Uit de etiketten bleek, dat deze patronen afkomstig zijln van Bley Brothers Limited te Londen. Besprekingen tusschen de Britsche en Fransche generale staven. Naar vernomen wordt, zijn de Fran sche en Britsche generale staven van leger en vloot kort geleden te Parijs met elkaar in voeling getreden met betrekking tot de kwestie van de veiligheid in de Middellandsche Zee. Deze besprekingen zouden een bevredigend verloop gehad hebben. Er zullen niet meer van deze be sprekingen worden gehouden. Gemeld wordt, dat te Port-Said ver scheidene Engeische troepentransport schepen zijn gearriveerd. Onmiddellijk werden de booten evenwel naar een on bekende plaats van bestemming verder getransporteerd. Men neemt aan, dat het doel dezer schepen de Lybische grens is. DE ENGELSCHE MINISTER EDEN IN FUNCTIE. Petroleum-embargo in de Ver. Staten bespoedigd? In officieele kringen wordt verklaard, dat Eden den volkenbond zal steunen en tegelijk het werk van verzoening voortzet ten, dat gepaard moet gaan met de econo mische actie tegen Italië. Eden zal vandaag zijn functie aanvaar den. De benoeming van F'den tot minister van huitenlandsche zaken heeft in de Ita liaansche pers verrassing gewekt. D'e „Gazette del Popoio" schrijft: „De benoeming bevestigt, dat Engeland niet voornemens is te streven naar een bijleg ging van het Italiaansch-Abessynisohe conflict en dat de vredesvoorstellen van Parijs een valstrik waren. De benoeming van Eden als minister van huitenlandsche zaken heeft een gun- stigen indruk gemaakt in Abessynsche re- geringskringn. Ze gelooven, dat bet dank zij Eden mo gelijk is, de toepassing der eanoties doel treffender te doen zijn. In politieke kringen te Washington is men van meening, dat de benoeming van Eden tot minister van huitenlandsche za ken wellicht de beslissing van het Ameri- kaansohe congres zal verhaasten inzake de afkondiging van een embargo op den export naar oorlogvoerende landen van petroleum, koper en andere voor den oor log belangrijke producten. Duitsche kiesrecht wordt beperkt. Terwijl tot nog toe de jonge Duitscher slechts den leeftijd van 20 jaar behoefde te hebben bereikt, om reeds als rijksdag kiezer mede te beslissen over bet wel en wee van den staat, zal thans het rijksbur gerrecht pas op lateren leeftijd worden verleend, nadat de jonge Duitscher te vo ren in de gelegenheid is te bewijzen, dat hij bet Duitsche volk wil dienen (door mi litairen dienst, arbeidsdienst, enz.) of wel doordat hij zijn betrouwbaarheid aan toont in dienst van de partij, van den staat of in zijn betrekking. Aan personen van vreemden bloede, zoo als joden, zal het rijksburgerschap niet worden verleend. Slechts rijksburgers kunnen een open baar ambt bekleeden. Als bekleeder van een openbaar ambt moet in dit verband ook diegene worden beschouwd, die, al is hij geen ambtenaar, toch een openbare functie uitoefent, zooals notaris, rechter in de handelsrechtbanken, schepen, jury lid, curator in een faillissement enz. Daarentegen kan als bekleeder van een openbare functie bijvoorbeeld niet worden beschouwd een executeur-testamentair, voogd, advocaat of geneesheer. KERSTNACHT IN BETHLEHEM. De oorlog werpt zijn dreigende schaduw op het Heilige Land. Onze U. P.V. P. B.-correspondent meldt uit Bethlehem, d.d. 23 Dec. 1935: De geboorteplaats van den Heiland, waarin anders tegen Kersttijd een plech tige, vreugdevolle stemming pleegt te hangen en menschen uit alle boeken van de wereld zich in de nauwe straten ver dringen, gaat het Kerstfeest van dit jaar treurig en terneergeslagen tegemoet want de oorlog in Oost-Afrika heeft zijn dreigende schaduw ook op het Heilige Land geworpen. Zwaar bewapende (politie-pat roui lies marcheeren door de straten, posten staan op alle hoeken opgesteld en machinege weren dreigen, want men vreest dat tij dens het Kerstfeest bloedige onlusten in verband met het Italiaansch-Abessynisch conflict zullen plaats vinden. Reeds da gen lang doet door de bazars en café's het gerucht de ronde, dat er een bloedige strijid tusschen een groot aantal Abessy nische inwoners van Bethlehem en Itali aansche pelgrims te verwachten is. De autoriteiten, die zich den rassenstrijd van den wereldoorlog nog zeer goed herinne ren, treffen daarom uitgebreide maatre gelen, om bloedvergieten op dit feest der Christenheid te vermijden. Het feest brengt den Bethlehemieten ook in economisch opzicht een teleurstel ling. Andere jaren werd de stad druk be zocht door pelgrims een hoofdbron van inkomsten voor de arme inwoners. Maar ditmaal is het in Bethlehem stil zeer stil. Reeds meerdere weken geleden ontving men in Bethlehem het bericht, dat talrijke scheepvaart-maatschappijlen hun touristenreizen naar het Heilige Land geannuleerd hadden in verband met den dreigenden toestand in de Mid dellandsche Zee. Natuurlijk heeft deze ongelukstijding in Bethlehem groote te leurstelling opgewekt. Daarbijl komt nog, dat juist dezer dagen een andere Jobs tijding werd vernomen: Het meerendeel van de Koptische Christenen in Egypte, die anders ieder jaar de pelgrimstocht naar Bethlehem ondernemen, hebben dit keer besloten, het Kerstfeest in eigen land te vieren en de reeds voor de reis verza melde gelden aan de Abessynische regee ring ter beschikking te stellen. Bovendien verwacht men nog het uit breken van een openlijken twist in de Grieksch-orthodoxe kerk, waarvan de geestelijken zich op het oogenblik hier in grooten getale verzamelen. "Want de Arabische aanhangers van dezen Gods dienst zijn scherp gekant tegen de Griek- sche prelaten, door wie zij bestuurd wor den. Op dit Kerstfeest heerseht er dus in Bethlehem haat, twist en onrust. (Nadruk verboden.) Abessynië viert het Kerstfeest later. Onze U.P.-V.P.B.-correspondent meldt uit Addis Abeba d.d. 23 December: 25 December mag de geheele overige wereld Kerstfeest vieren Abessynië heeft nog 14 dagen tijd. De Abessynische kalender geeft het Kerstfeest dertien da gen later aan dan in Katholieke en Pro- testantsche landen, en daar dit jaar volgens Ethiopische tijdrekening 1928 een schrikkeljaar is, komt er nog een dag Binnenland. Op 1 Jan. radio-rede van dr Colijn. Handelsverdrag met Duitschland. Buitenland. De gevechten in Abessynië. De moeilijk heden voor Italië. Minister Eden in functie. Beperking kiesrecht in Duitschland. bij. Dus a.s. Woensdag zal het Kerstfeest tot de ongeveer 500 Christelijke buiten landers beperkt zijn, die ondanks den oorlog nog in de hoofdstad verblijf hou den en tot de weinige in het land ver spreide journalisten, missionarissen en ingenieursen natuurlijk ook de Ita liaansche troepen binnen de grenzen van het land. Hoe zullen de Abessyniërs over twee weken het Kerstfeest vieren? De negus, begeleid door zijn familie en de hoogste personen uit het land, zal aan een onein dig lange godsdienstoefening deelnemen, die van middernacht tot laat in den mor gen voortduurt en met veel lawaai ge paard gaat. Daarna wordt er gegeten, ge dronken en feest gevierd, maar niet in zoo'n omvang als hij de andere Abbessy- nische feesten gebruikelijk is. Want het Kerstfeest staat onder de kerkelijke feest dagen op de vierde plaats en wordt lang niet zoo feestelijk gevierd als b.v. Pink steren. (Nadruk verboden). Het kerkconflict in Duitschland. Ook de nadering van het Kerstfeest heeft geen verbetering gebracht in de ver standhouding tusschen kerk en staat in Duitschland en in Westfalen is het con flict zelfs verscherpt. Niet minder dan 64 predikanten uit de omgeving van Dort mund hebben een geharnast protesttele gram aan minister Kerll gezonden tegen de verdachtmaking van de oogmerken der belijdeniskerk. Men verwacht dat de mi nister tot drastische maatregelen zal overgaan. Na den afval van de Luthersche bis schoppen van de Belijdenisbeweging heeft de strijd zich hoofdzakelijk naar het Noorden des lands verplaatst Mecklen burg, Hamburg. Sleeswijk, Pommeren waar de oud Pruisische Unie veel aan hangers bezit. Korte Berichten. President Roosevelt zal 3 Januari aan het congres de begrooting voorleggen, welke zeven milliard bedraagt. D'e uitgaven van de laatste begrooting bedragen 7.750 millioen dollar en 'het te kort bedraagt 3.2 milliard tegen 3.575 mil lioen in 1934-'35 en 3.989 millioen in 1933-'34. D'e vertegenwoordigers van de Eh- gUsche mijneigenaren zullen 8 Januari opnieuw met de mijnwerkers-federatie overleggen, om te pogen het loon-confliet op te heffen en een staking te voorkomen. 1 Gisteravond heeft dr Schusehnigg, de Oostenrijksche bondskanselier, in een Kerstrede voor de radio aan het Oosten rijksche volk meegedeeld, dat de regeering amnestie heeft verleend aan al diegenen, die in verband met den opstand in Fe bruari 1934 tot gevangenis- of admini stratieve straffen zijn veroordeeld. jNaar uit New-York gemeld wordt, zijn tengevolge van koude verscheidene personen om het leven gekomen. Staatsminister Segers over de weder- zijdsche betrekkingen. Uit Brussel wordt gemeld: Verschenen is het verslag van staats minister Paul Segers, over de begrooting van huitenlandsche zaken in den senaat. Over de betrekkingen van België met Nederland, zegt de rapporteur o.m., dat sedert den oorlog nog steeds belangrijke kwesties tusschen beide landen hangende blijven. Hij meent verder te moeten con- stateeren dat in den laatsten tijd „de pro paganda van Rotterdam om regeerings- protectie te bekomen in zijn strijd tegen de Belgische havens", op intense wijze is hervat en dit ondanks een reeds belang rijke tusschenkomst van de Nederland- sche regeering ten gunste van bet Neder- landsche loodswezen. In verband met eventueele onderhande lingen voor het oplossen der hangende kwesties zegt de rapporteur, dat het van het standpunt der Belgische belangen, uiterst gevaarlijk zou zijn zich te leenen tot een politiek van onderhandelingen over detailpunten. Elke overeenkomst, die niet een definitieve oplossing zou brengen van een fundamenteel probleem van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1