Rechtszaken Uit de Statenzaal. Kerknieuws. Onderwijs. Het opcenten-ontwerp. Telegrammen. Briefwisseling. Finantiëele Berichten Burgerlijk0 Stand. Marktberichten den hield dhr A. Janse een inleiding over het onderwerp „Rechten en vrijhe den van Nederlanders". Souburg. De afdeeling Souburg van den Ned. Ghr. Vrouwenbond hield Vrij dagavond een goed bezochte Kerstavond. Een Kerstinleiding werd gehouden aan de hand van het Kerstevangelie. Later volgde een Kerstvertelling. Een 8-tal da mes onder leiding van den heer D. de Vis ser zong verschillende liederen. Kort gene. De heer A. A. Schuit is be noemd tot penningmeester van de plaat selijke afd. van het Nat. Grisis-Gomilé, zulks inplaats van den heer J. K. G. Mat- thijls, die wegens vertrek voor deze func tie bedankt heeft. Cclijnsplaat. Donderdagavond hield de Chr. Muziekvereen. S.D.G. haar 2e jaarvergadering op de bovenzaal van de Chr. Bewaarschool. De zaal was geheel gevuld. De leiding voor deze vergadering be rustte bij Ds M. Bons. Allereerst bracht bet muziekgezelschap een tiental nummers ten geboore. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het corps met dankbaarheid op het verloopen jaar kan terugzien. Het ledental steeg tot 21. Dat der begunstigers tot 56. Mede als vrucht van den' gehouden bazar kon den dit jaar een 9-tal nieuwe instrumen ten worden aangeschaft. Het verdere van den avond werd ge vuld met zang en voordracht, onder het genot van een kopje melk. Kats. Vrijdagavond 'hield de Weegbrug- vereeniging haar jaarlijksche vergade ring. De vergadering werd geleid door het oudste bestuurslid, M. de Regt, daar de voorzitter, Th. Maat, is overleden. De ontvangsten bedroegen f 791,35, uitgaven f 775.86, goed slot van f 15.49. Uitkeering per aandeel is f 3. In de vacature-voor zitter werd benoemd M. W. van Arent- 'hals. De heeren M. de Regt en L. M. de Vos werden 'bij acclamatie als bestuurs leden herbenoemd. De heer P. de Regt werd als commissaris met 17 stemmen benoemd. De heer M. de Regt dankt den heei W. Priester, die zijn 25-jarig jubileum als weger viert voor het goede en accu rate werk dat hij steeds heeft gedaan. Als weger heeft hij met 1 December zijn ontslag gevraagd, dat eervol is verleend. Uit 5 sollicitanten werd benoemd de heer P. Priester met 15 stemmen. Het voorstel van het bestuur tot aan schaffing van een nieuwe brug, werd met algemeene stemmen aangenomen. Tholen. Meldden wij onlangs, dat door een firma uit Middelburg grond in 'huur is gevraagd voor het bouwen van een houtloods, thans zijn de plannen defini tief 'geworden, daar Vrijdag 3 Jan. 1936 de aanbesteding plaats zal hebben. Hier door zal Tholen een nieuwe industrie rijker worden, daar het aangevoerde hout in de loodsen zal worden verwerkt. Stavenisse. Vrijdag vergaderde de raad. Een verzoek van de gemeente Poortvliet om adhaesie te betuigen aan een adres aan den Min. van Waterstaat om uit de meerdere baten uit de a.s. verhoogde benzinebelasting de tol op de Thoolsche brug af te koopen, werd met alg. stemmen ingewilligd. Hierna volgen eenige verzoeken van de drie samenwer kende landarbeidersbonden. Ingewilligd werd: tewerkstelling ook in de trekkings periode; uitgetrokkenen en zij, die geen 4 weken in het vrije bedrijf gewerkt heb ben, zullen te werk gesteld worden; bij slag op de kasuitkeeringen, tot de nor men der steunregeling 'bereikt zijn; werk- loozen, die uit een werkloozenkas 'trek ken, zullen ook een 'brandstoffentoelage ontvangen. B. en W. achten 'het verzoek van de gemeente Tholen om een regeling te tref fen voor de vergoeding inzake Ulo-be zoek, als zoodanig onaannemelijk. Zij willen bepaald zien, dat betreffende de toelating tot de Ulo de navolgende regels zullen gesteld worden Alleen toelating van leerlingen, die de 7e klasse eener lagere school gepasseerd hebben; toelating alleen na vergunning van B. en W. in overleg me't 'het hoofd der school; vergunning moet ieder jaar verlengd worden; geschilpunten te onder werpen aan de beslissing van 'Ged. Sta ten. De regeling in werking te doen tre den met 1 April a.s. De raad vereenigde zich zonder (h.st. met dit voorstel. Besloten werd aan alle werkeloozen een Kerstgave te verstrekken, tot een be drag van 25 pet. der uitkeering. De voor zitter deelde mede, dat het plan voor den nieuwen weg nog niet van Ged. Staten terug is ontvangen. Voetbal. Goes. Zaterdagmiddag speelden alhier Olympia tegen 's Gravenpolder. Laatstge noemde kreeg een groote 92 nederlaag mee naar huis. Ritthem. Zaterdagmiddag werd alhier voor den bekerwedstrijd van den Wal- cherschen voetbalbond gespeeld door R.V.G. I en O. K. B. D'e uitslag daarvan was 25. Vlissingen. Zaterdagmiddag werd door de P.Z.E.M.-club en Pelikaan een com petitiewedstrijd gespeeld voor de Wal- chersche voetbalbond. Het resultaat daarvan was 120 voor de P.Z.E.M. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 23 Dec. 1935. Overtr. Geldschieterswet: H. M. S., wed. J. B., 75 j., wonende te Vlissingen, f250 of 25 d. h. Oplichting gemeentesteun: H. J. de G. 61 j. reiziger wonende te Middelburg, le 2e mnd. gev.straf voorw. en 2e f 25 of 10 d. h, Overtr. Arbeidswet: K. B., 30 j., inge nieur te St. Nicolaas (B.). Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. Overtr. Drankwet: A. D., 42 j., caféhou der te Vlissingen. Bevestiging van bet vonnis waarvan hooger beroep f40 of 20 d. b. Vervoer van een dier op noodeloos pijln- lijike of kwellende wijze: P. W., 19 j., en S. W. 28 j., landbouwers le Meliskerke. Voor ieder: vernietiging van bet vonnis waarvan hooger beroep en vrijspraak. Meineed: M. R., 19 j., arbeider te Aar denburg, 6 mnd. gev.straf voorwaardelijk. Overtr. Grisis-invoerwet: C. de P., 61 j., z. b. te Oostburg. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, f 40 of 20 d. met verbeurdverklaring van de in- beslaggenomen boter. Oplichting: J. L., 21 j. z.b. wonende te Domburg, 4 mnd. gev.straf voorw. en op legging van bijzondere voorwaarden. Diefstal: J. v. H., 31 j., schippersknecht gedom. te Antwerpen, thans in voorar rest. 4 mnd. gevangenisstraf met aftr. voorarrest. Mishandeling: P. W. M. 27 j., chauf feur te 's Heerenhoek, f25 of 10 d. h. Mishandeling in vereeniging: G. de G., 19 j., bakkersknecht, L. K. onderwijzer 19 j., G. K., machinebankwerker 19 j. en J. L. D. 16 j., wielrenner, allen wonende te Hoek. L. K. f 25 of 10 d. h. De overi gen werden vrijgesproken. Gemakzucht der N.S.B.'ers. Eenige saaie uren. Een onbil lijkheid bestendigd. Ged. Sta ten en het georganiseerd over leg. Twee volle dagen den laatsten dag zelfs tot over half zeven waren de Statenleden in winterzitting bijeen. Drie leden waren absent één hunner, de so ciaal-democraat Gatshoek, bleek zijln ont slag te hebben genomen en ver schillende heeren vonden het blijkbaar te veel gevergd, om tot het bittere eind op hun post te blijven. Vooral Woensdag middag, toen er nogal eens gestemd werd, bleek, dat het aantal getrouwen met het uur verminderde. Wel bijzondere vermelding verdient de houding van de N.S.B.'ers. Men kent het comediespel, in November in alle Staten colleges door hen gespeeld. Omdat graaf de Marchant toen nog niet tot. lid der Eerste Kamer was toegelaten, verlieten de N. S. B.'ers de Statenzalen, alsof de colleges van Prov. Staten daaraan eenige schuld hadden! Maar de volgelingen van Mussert onttrokken zich daardoor met een aan het enkele dagen in beslag ne mende onderzoek in de afdeelingen, het zwaarste werk, waarmee geen succes valt te oogsten, omdat er niet voor de tri bune kan worden gesproken,, maar toch een noodzakelijk werk, al was het alleen maar hierom, omdat dan de gedachten- wisselingen met Gedep. Staten plaats hebben en de leden de gelegenheid krijgen zich vooraf goed in de voorstellen in te werken. Zelfs Dinsdag tijdens de middagpauze toen een voorstel in de afdeelingen werd onderzocht, liepen de beide heeren op straat te colporteeren met Volk en Va derland. Dat beide leden zich aan dezen bun plicht onttrokken hadden en zich dus ook vrijgesteld hadden van het opstellen der afdeelingsverslagen, is hun door ver scheidene medeleden onder den neus ge wreven. Alleen maar, de neus van den heer Dekker was niet te zien, want al spoedig vertrok hij', toen hij' Woensdag morgen zijn speechje (dat er getuigenis van aflegde, hoe slechtde heeren in de zaken waren ingewerkt) had voorgelezen. Dhr v. Gorsel, die verder de slagen moest opvangen, was daarin weinig gelukkig en slagvaardig. Er was zoo zei de heer Van der Feltz geen touw aan vast te knoopen. De N.S.B.'ers trachtten er wel wat „muziek" in te brengen. Naar ons werd verteld, hebben eenige jongelui, toen de heer Dekker aan het woord was, op de tribune staande den fascistengroet ge bracht. Maar aan een dergelijke vertoo ning hebben we weinig. 'Eerlijk gezegd, hadden we verwacht, dat de heer Dekker bij de behandeling dezer begrooting groo- tere dingen had gedaan. Hier had hij' nu eens kunnen toonen, wat hij' wilde en had hij kunnen proheeren zijn idealen (o.a. gratis vervoer met de provinciale booten) in daden om te zetten. Maar niets daar van. Een groot deel van den Dinsdag ging weg aan de uiterst saaie en oer-verve- lende behandeling van het reglement op de wegen en voetpaden. Vooral de heer Kodde was onuitputtelijk in het indienen van amendementen. We hoorden van aanvullingsleggers, eggen van kleiwegen, het rijden met den korten dissel, van ringen door of tegen den neus van een stier (waarbij de gemoedelijke heer de Milliano in even gemoedelijk Vlaamsch onder hilariteit van de vergadering be toogde, dat iemand die naar het schavot moest, den laatsten dag van zijln leven zoo'n beetje verwend werd, zoodat een stier, die ter slachtplaats werd geleid, niet te zeer gekweld moet worden), van het rijden met aaneengekoppelde wagens enz. Verschillende amendementen werden verworpen, maar ook sommige aangeno men of door G. S. overgenomen. Uren als deze zijln het beste bewijs, dat nu en dan speciale commissies over bepaalde onderwerpen noodig zijn, een wensch door den heer Onderdük in een motie be lichaamd. We hopen zeer dat Gedep, Sta ten, die deze motie in beraad hebben, zich daarmee accoord zullen verklaren. Mussert zou het wel weten. Deze ver klaarde in een vergadering te Vlissingen, dat een wegenreglement niet eens noodig is. Dit zegt dan een oud-hoofdingenieur van den Prov. Waterstaatl De heer Dominicus heeft zeker goed gedaan door in de zomerzitting inlichtin gen te vragen over het landbouwfonds, dat f 25,500 sterk blijkt te zijn en waar van de rente jaarlijks alleen aan de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij' ten goede komt. Dat dit in 1851 geschiedde, is begrijpelijk. Er was toen alleen de jonge Z. L. M. We zullen de eerste zijn, om te erkennen, dat dit geld naar beste weten zal zijn besteed. Maar wat in 1851 billijk was, kan in 1935 onbillijk zijn. Er zijn R.K. en Prot. Christelijke landbouw-organisaties gekomen, die óók werkzaam zij'n in het belang van land en tuinbouw en veeteelt. Landelijk wer ken ze samen met hef Kon. Nederl. Landbouw Comité. Gewestelijk voeren ze met de Z. L. M. de crisis-maatregelen uit. Maar de provincie kent tot heden bijl de verdeeling van bedoelde rente al leen maar de Z. L. M. De vraag is gewettigd of dit billijk is, maar Gedep. Staten wilden de zaak zoo laten. De heer Dominicus deed geen on redelijk verzoek, toen hij voorstelde om Gedep. Staten uit te noodigen met nadere voorstellen in de volgende vergadering te komen. Dat men van vrijzinnige zijde zou ko men met jeremiades over de splitsing van ons volk, hadden we verwacht. Het liedje is te afgezaagd, om er nog iets van te zeggen, maar dat men van Chr. Hist zij de, zelfs bij' monde van iemand uit den justitioneelen kring, kwam verklaren, dat 't ideëele hier moest wijken voor 't prac- tische en zelfs stemde tegen het uiterst bescheiden voorstel van den heer Domini cus, deed eigenaardig aan. Aan de G.H. fractie is het vooral te danken, dat deze kwestie een onbevredigend slot kreeg. Of is het misschien geen slot? Bij' de kwestie van het overleg met het personeel der Zeeuwsche Gas Maatschap pij en later bij' de begrooting is breed voerig gehandeld over de verhouding van de Prov. Staten tot de gedelegeerde com missarissen bij1 dergelijke semi-overheids- bedrijven. De Prov. Staten mogen dit is zoo de indruk, die men krijgt wel meehelpen aan het voteeren van groote bedragen uit de provinciale kas voor dergelijke licha men, maar als dan namens de provincie commissarissen worden aangewezen, dan zijn deze niet verplicht aan Prov. Staten inlichtingen te verschaffen. Doen ze het toch, dan is dat een vriendelijkheid en geen plicht. Verschillende Statenleden betreurden dit, wat we kunnen begrijpen. Maar het is toch werkelijk niet de eerste maal, dat deze ondervinding wordt opge daan. Denk maar aan de P.Z.E.M. Wat nu het personeel van de Zegam betreft, hier kwam helaas weer dezelfde antipathie bij' Gedep. Staten tegen geor ganiseerd overleg aan het licht, die we vroeger reeds waarnamen, terwijl toch ook onze regeering steeds meer stuurt in de richting van overleg, bedrijfsraden, enz. De heer Van Bommel van Vloten spartelde dan ook zoo lang mogelijk te gen, maar toen de aandrang uit de Sta-, ten al krachtiger werd, om toch dit oud- liberale standpunt te verlaten, nam hij ten slotte namens Gedep. Staten een motie-de Baare over, waarin de wensche- lijkheid woTdt uitgesproken, dat bij het vaststellen of wij'zigen van de arbeids voorwaarden der Zegam daarover vooraf overleg behoort te worden gepleegd met het personeel. (Slot volgt.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Alblas, R. W. Steur, cand. te Burgh. Aangenomen naar Cothen, J. A. Peters, cand. te Tiel. Bedankt voor Ridderkerk, J. Fokkema te Amstelveen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Borger, J. Ribbe- rink, cand. te Kampen. Vrij Evang. Gemeenten. Aangenomen naar Utrecht, A. W. F. Waardenburg te Oldebroek. 'Beroepingswerk. Waar mo menteel in de Ned. Herv. Gem. te Amster dam slechts één predikant is van den Ge ref. Bond, zal door aanhangers van deze richting aan den Kerkeraad verzocht worden in de vacature-ds p. J. Roseam Abbing een Gereformeerd predikant te beroepen. Emeritaat. D's J. B. Benders, Ned. Herv. predikant te Giessen-Rijswijk, heeft tegen 1 Maart 1936 emeritaat aan gevraagd. CHRISTELIJK M.U.L.O. Jaarlijksche algemeene vergadering. D'e Vereeniging tot behartiging van de belangen der Christelijke Scholen voor M.U.L.O. in Nederland iheeft te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. D'e heer J. Th. R. Schreuder te Haar lem, voorzitter, wees in zijn openings rede er op, dat de toestand onzeker is, ook voor 'het onderwijs en mede voor het M. U. L. O. Toch zijn er enkele lichtpunten. De regeering heeft het stelsel der vaste mi nima-verhoudingsgetallen, waarbij het aantal leerlingen in 'het tweede en derde leerjaar de maatstaf was voor het maxi mum aantal leerlingen, dat in hetzelfde jaar tot het eerste jaar toegelaten mocht worden prijsgegeven. Tlhans zal het om gekeerde gelden. Spr. merkte verder op, dat een grief, welke de regeering tegen het U.L.O. had, was, dat er zooveel ongeschikte leerlingen werden toegelaten, doch dit geldt sterker voor het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs. Controle op de eischen van toelating van rijkswege acht spr. om die reden onbillijk. Hij betreurde, dat de regeering voorgaat met het aantal leer lingen per klasse maar steeds op te voe ren. De verkregen bezuiniging, welke spr. raamt op een half millioen, acht hij te duur gekocht. Volgens ihet jaarverslag van den heer K. van der Kooy te Apeldoorn, klom het ledental van 870 tot 925. Voor rekening der vereeniging namen dit jaar 3282 can- didaten aan het M.U.L.O.-examen deel te gen 2775 in 1934. De heer J. J. Janse te Zeist werd als lid van het hoofdbestuur herkozen. Welke lasten verzwaard worden. Nu de Eerste Kamer het wetsontwerp tot heffing van opcenten op eenige be lastingen ter versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks heeft aangenomen, laten wij hier onder volgen, welke belastingen dit ont werp betreft. Geheven worden 20 opcenten op de rechten vap successie, overgang en schen king. Geheven worden 20 opcenten op de rechten van registratie. Geheven worden 20 opcenten op de hoofdsom der evenredige zegelrechten. Geheven worden 20 opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantièmebelas ting, voor zoover die belasting betrekking heeft op een boekjaar, dat met of in 1935 is begonnen. „Onze Vloot". DEN HAAG. In de vergadering van de vereeniging „Onze Vloot" nam de beer H. M. van Bemmelen afscheid als voor zitter. Verschillende toespraken werden gehouden. Namens Minister Golijn deelde de heer J. J. G. van Dijk mede, dat de heer Van Bemmelen was benoemd tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Inbraak in een postkantoor. ROTTERDAM. Vanmorgen ontdekte de eers'te ambtenaar, dat er was ingebroken in het postkantoor aan den Westzeedijk alhier. Uit een brandkast bleek voor een groot bedrag aan zilver en een klein be drag aam goud te zijn ontvreemd. Door gasvergiftiging om het leven gekomen. KEPPEL. De onlangs gehuwde echte lieden E. DoeringerBekker alhier zijn door het inademen van vergiftige gas sen, ontsnapt uit een pas geveegden schoorsteen, welke doorgedrongen zijn op de slaapkamer, om het leven gekomen. Zaterdagavond werden de lijken ge vonden, -door 'Mej. D., bij wie het echt paar op kamers woonde. Vrijdagavond tegen middernacht hebben zij zich ter ruste begeven. De ontboden geneesheer heeft geconstateerd, dat de slachtoffers reeds Zaterdagmiddag zijn overleden. De man was 28 jaar oud en 'de vrouw 23 jaar. ERNSTIG ONGEVAL. Twee dooden. GILZE-RIJEN. Hedenmorgen reed op den Bredaschen weg een personenauto waarin behalve den chauffeur gezeten wa ren ir Los, uit Eindhoven, diens achtge- noote en 6 kinderen, die op weg waren naar Leiden om aldaar Kerstfeest te vie ren. Ter hoogte van café „Planken Wan nes" reed de auto op een tractor met aanhangwagen, die tengevolge van de gladheid van den weg was geslipt en dwars over den weg stond. De gevolgen waren ontzettend Uit de brokstukken werden 2 meisjes van resp. 5 en 4 jaar in deerniswekken- den toestand te voorschijn gehaald. Een jongetje van 3 jaar bleek een armp je te hebben gebroken, terwijl de chauf feur, ir Los en diens echtgenoote snij- wonden en schrammen hadden opgeloo- pen. De overige drie kinderen bleven on gedeerd. De slachtoffers werden naar een zieken huis te Breda overgebracht. Bij aankomst bleken de twee meisjes reeds te zijn over leden. De toestand van de overige slacht offers is niet ernstig. In een put gevallen en verdronken. WINSCHOTEN. Hedenmorgen wilde de 64-jarige echtgenoote van J. T. water scheppen uit de put aohter haar woning. Door de gladheid kwam zij te vallen en viel voorover in den put. Toegeschoten hulp bracht de vrouw naar boven. Zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen is de vrouw kort na het ongeval overleden. HET 78STE LEGERBERICHT VAN BADOGLIO. ROME. Maarschalk Badoglio seint het volgende 78ste legerbericht Een Abessijnsche 'kolonne van 5000 man sterk, heeft een aanval gedaan op onze linie bij Abbi Addi in Tembien, waarbij zij in N. richting optrokken. Onze afdeelingen zwarthemden en Erithreërs hebben een tegenaanval ondernomen. De vijand werd door de terreinsomstandig heden begunstigd en probeerde tegenstand te bieden. Het gevecht werd zeer ver woed. De artillerie, gesteund door de luchtvaartafdeeling, trok vooruit, er volgde een gevecht van man tegen man, waarbij de vijand werd teruggedrongen, op de vlucht gedreven en door Erithree- sche afdeelingen achtervolgd. 'Zoodra de verliezen zullen zijn vast gesteld, worden 'zij bekend gemaakt. De luchtvaartafdeeling in Erithrea heeft vij andige troepen verzamelingen in de zone tussohen Kwaran en 'het Assianghimeer met bommen bestookt. In verband met den Zondagsdienst der posterijen op Eersten Kerstdag moet „De Zeeuw" morgen (Dinsdag) vroeg ver schijnen. H.H. Adverteerders en Correspondenten gelieven daarmee rekening te houden. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 229Va 229 34 Ned. Ind. Hdbk. 8334 83 Philips 231 Va 23034-1 Unilever lOOVs 101 Amsterd. Rubber 106V2 106 M Koninkl. Petroleum 208 208% Deli Mij. 171 177-8 Ned. Scheepv. Unie 4534 4534 4 pet. Nederland 98 977/s 4 pet. Ned.-Indië 97Va 97Vs U. S. Steel 27Vs 273/I6 Anaconda 166/l8 I6V2 U. S. Leather 53/i0 53/i6 Bethlehem Steel 277/8 281/10 Adj. Chic. Milwaukee 313/10 3?Vi° Cities Service 134 l13/l0 Intern. Nickel 26 266/s Shell Union 9Vs 9s/10 Kennecott Copper 167/e 167/s-7 Radio Corp. 8 715/10 Gar Foundry 17Vs 17Va Tidewater 87/io 9-V10 Midcont. Petrol lOVe UVs Gen. Motors 33s/s 34 American E'nka 133/s 1334 De stemming blijft over de geheele linie uitstekend terwijl zich voor de Holland- sche afdeeling de Tabakken en voor de Amerikaansche de Olies op den voor grond stelden. Deze aandeelen waren vast en werden met groote posten uit de markt genomen. Dé beleggingsmaxkt was goed prijshoudend en het geld 334 pet. Wisselkoersen. Amsterdam. 23 Dec., 2.30 u Londen 7.27—7.28% Berlijn 59.3059.35 Parijs 9.70—9.751/2 Brussel 24.8124.91 New-York 1.47—1.483/8 MIDDELBURG. Gehuwd: J. Joosse, 27 j. en M. T. Davidse, 29 j.; J. de Klerk, 27 j. en C. P. Pleijte, 24 j.; C. W. Sturm. 26 j. en L. A. M. de Pagter, 19 j.; I. C. Marijs, 35 j. en J. L. Hanegraaf, 29 j. Bevallen: A. W. Dingemanse—Poppe, dochter. Overleden: M. P. Geeraards, 60 j., gesch. van J. B. Tanghe. GOES. Huw. afk.: Willem Petrus Blok poel, 28 j. jm. te 's-Gravenhage, laatst te Goes en Cornelia Johanna Doornbos, 23 j. jd. te Lopik. 'Geboren: Maria Pieternella, dv. Gabriël Zweedijk en Gatharina Geertruida Schip per. Rotterdam, 23 December. Veemarkt. Aanvoer: 757 vette run deren, 336 vette kalveren, 750 schapen en lammeren, 34 nuchtere kalveren 2 hok ken, 495 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien tot 46, tot 42, 2834; vette ossen tot 45, tot 42, 3236; vette kalveren tot 92, 'tot 82, 65 70; varkens (lev. gew.) 40, 39, 38; schapen 39, 34, '28; lammeren 40, 35, 28; schapen per stuk f 17, 14, 9; lammeren per stuk f 14, 11, 6. Koeien en ossen, aanvoer als vorige week, handel slepend, prijzen als op 17 dezer. Een prima koe tot 52, een prima os tot 47 cent. Vette kalveren, aanvoer ruim, handel kalm, prijshoudend. Een prima kalf tot f 1. Schapen en lammeren, aanvoer korter, handel willig, prijzen iets hooger. Varkens, aanvoer kort, 'handel tamelijk, prijzen onveranderd. Enkele partijen schapen voor export verkocht. Graanmarkt: Gerst chevallier 5 '5.'25l haven 6.656.90; kl. gr. erwten 89.20; schokkers 811.25; br. boonen 11'12, alles per 100 kg. Uitgezochte kwaliteiten iets er boven betaald. La Plata f 97.50 per last. Zaden Geen aanvoer en geen no teeringen. Vlas; 4700 kg. blauw 0.600.65; 3000 kg. Holl. geel 0.60—0.65 4230 kg. Groningsch 0.580.63; 1600 kg. Dauw root 0.500.55. Er was een merkbare verzwakking van de markt ingetreden, kooplust geringer, prijzen flauwer. Na een kalme handel is het vlas tegen iets lager prijzen dan vo rige week verkocht. Aardappelen: Brielsche eigenhei mers 1.80—'2; Zeeuwsche eigenheimers 1.70—1.90; Bevelanders 1.70 -1.90; Bonte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3