De Dochter van den Opperrechter De Suikerbietenverbouw. id de Provincie FEUILLETON chardt; 4. „Weihnachtspastorale", H. Wensel; 5. „Fantasie over oude Kerst zangen" uit de 16e en 17e eeuw; 6. „Die Nacht" Wie schön bist du, Schubert; 7. „Gelöbnis" largo, Himmel; 8. „Kerstlie- derenkrans"; 9. „Lofzang van Zacha- rias". Het fietsen in de Lange Kerkstraat. Ingaande a.s. Zaterdag avond zal het des avonds van 7 tot 11 uur niet meer geoorloofd zijn om in de L. Kerkstraat te fietsen. Frysk Selskip „Süd-Béve- 1 a n". De twadde gearkomste (19 Dec.) fen „Süd-Bévelan" is wer efter de rêch. In sellich at it sealtsje d'r ütseach... 't wier krekt in feestjoun. De Fryske flagge yn 't midden en der foar in moaije krystbeam en fjierder de hiele seal yn 't roun optuige mei grien en oare moaije spillen. Mefr. v. d. MeulenBosma hat er in protte wirk oan hawn, mar.... 't wier yn 'e esl en in wird fen tank en hilde fen üs allegeare. De opkomst hie 'better wêze kinnen wy wolle jerne alle leden op sa 'n joun hawwe, mar.solang as 'r trije min der binne, as it tal leden is.... dan neame wy de tarin net min en boppedet wy rekken je net mei it tall It.... „ien line lüke, for Fryske sin en wille".... der giet it omen det wier der wer I Driewegen. De Raad vergaderde Vrij dag. In het reglement van het Burg. Arm bestuur wordt een wijziging aangebracht, waarbij' wordt bepaald, dat de secr.-pen- ningmeester zijn vaste woonplaats in de gemeente Driewegen moet hebben. Aan den heer A. V/. Nieuwenhuize wordt op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend met ingang van 1 Jan. 1936. Vastgesteld wordt een verordening tot beperking van radiostoringen. Besloten wordt een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de gemeente Goes, betreffende het toelaten van kinde ren tot de openbare ULO-school aldaar. Verder wordt besloten bij' een even tueels vacature van Rijksveldwachter standplaats Oudelande te trachten dat de nieuwe functionaris de gemeente Drie wegen als standplaats wordt aangewezen. Oudelande. Vrijdagavond hield de vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs een ouderavond, waarop mej. de Vries, onderwijzeres inleidde: „Van zaaiing tot oogst" en de voorz., dhr E. Bakker: „De school aan de ouders". Dhr Nederhand, kweekeling met acte, las een opstel over Abessynië voor, terwijl het hoofd der school de bezuinigingswet besprak. In de pauze werd het werk der leer lingen bezichtigd. Kruiningen. Auto te water. Vrij- dagavond kwam de auto van de Coöp. Vereeniging „Centraal Beheer", bijkan toor te Goes door gladheid van den Rijksweg en mist in de sloot terecht. De auto lag omgeslagen in het water en kwam slechts weinig daarboven. De be stuurder wist zich uit zijn benarde po sitie te bevrijden en kwam met den schrik vrij. (Midd. Ct.) Kapelle. Zaterdagmiddag had de in gebruikneming plaats van het troep lokaal der Padvinders „'Ridder van der Maelstede"-groep Kapelle-Bieze- linge. Na inspectie door Hopman van Gelderen wordt de secretaris der Groep- commissie, dhr D. Ganseman, verzocht de vlag te steken. Hierna had de bezichtiging plaats van het nieuw gebouw. De Hopman heet alle aanwezigen hartelijk welkom. Bericht van verhindering om deze opening bij te wo nen was ingekomen o.a. van burgemees ter Bierens van Kapelle. Hierna volgde een tractatie waarna het programma werd afgewerkt. Deze nog zeer jonge groep heeft dus nu /de beschikking 'gekregen over een mooi gebouw, staande op een prachtig gelegen terrein, daartoe bereidwillig door den heer H. P. 'Ganseman afgestaan. Met genoodigden en begunstigers vierde de Knapenvereeniging „Samuel" haar 35-jarig bestaan. De heer S. P. Groenleer, leider, sprak een hartelijk welkomstwoord tot de tal rijke aanwetzigen. Dr J. D. Schmidt sprak een inleidend woord en wees op den zegen, welke nu reeds 35 jaar van deze vereeniging is uitgegaan en op het omvangrijke werk der leiders. Inzonderheid werd den mede oprichter, den 85-jarigen leider S. Kor- stanje, hulde gebracht. Een eere-diploma werd hem uit dankbaarheid geschonken. 'Hierna werd het woord door den 85- jarige gevoerd. Een mooi programma werd afgewerkt. Deze avond werd opgeluisterd met Mond- orgelmuziek, terwijl ook de Fluitclub zich liet hooren. Verschillende afgevaardigden van andere vereenigingen brachten hun heilgroeten over. 's Heer Abtskerke. De Raad vergaderde Zaterdagmiddag voltallig. De voorzitter deelt mede, dat deze week de werkver schaffing in den vorm van delven van slooten is begonnen. Gedeputeerde Staten machtigden het Alg. Armbestuur gedu rende 15 jaar garant te blijven voor f 100 in de kosten van de electrificatie van Si- noutskerke. J. de Pundert wordt op zijn verzoek een tegemoetkoming verleend van f 25 per kind en per jaar in de kosten bedoeld bij art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 over 1935. Inzake de electrificatie van Sinouts- kerke wordt besloten ook de petroleum- lantaarn aldaar door een electrische te vervangen en worden dienaangaande op verzoek van het Bestuur van de P.Z.E.M. nog eenige voorzieningen getroffen. Bij de rondvraag wordt er op gewezen, dat het wenschelijk ware eenige werkloo- zen te kunnen plaatsen bij de werken voor die electrificatie. Daarna sluiting. Hansweert. Alhier heeft men een co mité opgericht met het doel den heer J. Jansse, gemeente-veldwachter, die einde dezes jaars met pensioen gaat, te huldi gen en een blijvend aandenken te schen ken. De huldiging zal plaats hebben op Maandag 30 dezer. Oostdijk. Donderdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereen. onder voorzitter schap van dhr M. Maas. Dhr Chr. Maas behandelde „In den storm stand houden", waarop een drukke bespreking volgde. De opkomst was goed. Baarland. Zaterdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. De voorz. deelt mede, dat de gemeenterekening is goedgekeurd. Ook de verordening op legesgelden. De Ned. Sierteeltcentrale bericht dat de ge vraagde boomen en heesters niet kunnen worden verstrekt. De Minister deelt mede, dat de werkloozen een kerstgave kan wor den geschonken. Dit zal de gemeente f 25 kosten. De raad kan zich hiermee ver eenigen. De heer J. K. van Overbeken Jz. is niet genegen zijn borden „eigen weg" te verwijderen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om met de gemeente Goes een over eenkomst aan te gaan voor het bezoek aan de openbare ULO-school aldaar. Ingekomen verzoek van L. de Bruyne om wijziging van het tarief bediening lijkwagen. Aangezien vorig jaar pas een wijziging is aangebracht wordt afwijzend op dit verzoek beschikt (tegen dhr Zee vaart). Rondvraag. Dhrn C. Mol en J. Traas za gen gaarne dat alsnog het dorpsplein wordt beplant; spr. vraagt B. en W. of deze niet kunnen komen met een goed koop plan. De voorz. zegt dit toe. Dhr Koopman wenscht een duidelijke verkla ring inzake de uitkeering aan de werk loozen. De voorz. zegt dit toe. Dhr de Rijk vraagt hoe lang het ge leden is dat opgehouden is met geld te storten voor de Ned. Spoorwegen* De voorz. zal dit onderzoeken. Gapincje. Vrijdagavond hield de kolen- vereen. onder voorzitterschap van den heer Jac. Suurmond, haar jaarvergade ring. Uit het door den secr. uitgebracht jaarverslag bleek, dat het ledental steeds toenemende is. Ook financieel staat de vereen, er goed voor. Over 1935 is een goed slot gemaakt van ruim f 172 en is een voorraad in het pakhuis aanwezig vertegenwoordigende een waarde van ruim f 567. f In 1935 werden aangekocht 1630 H.L. eierkolen en 521 H.L. stukkolen, samen 2151 H.L. en 8000 kg bruinkolen. Oosikapelle. Vrijdagavond hield de C. J. V. „Onesimus" haar 21e jaarvergade ring, waarvoor veel belangstelling be stond. De leiding berustte bij den voor zitter Ds Don. De jaarverslagen werden in den vorm van een samenspraak uitge bracht. Verder werden afwisselend op stellen en voordrachten geleverd, terwijl een 2-tal samenspraken werden uitge voerd. NL- en St. Joosland. Door de Meisjes- vereenigingen „Dorcas" en „Wees een ze gen" werden een 164-tal kleedingstukken als kerstgave uitgeieikt aan 51 gezinnen. Westkapelle. Voor een eventueel alhier te geven cursus in landbouwhuishoud- kunde, uitgaande van de Z.L.M. hebben zich 14 deelneemsters aangemeld, t.w. 12 uit Westkapelle en 2 uit Aagtekerke. Daar •het minimum aantal 16 moet zijn, zal deze cursus waarschijnlijk niet gegeven worden. Gemeenteraad. Vrij dag vergaderde de Raad. Bij aanplakking zal bekend gemaakt worden, dat zij, die meenen aanspraak te kunnen maken op ontheffing hondenbelasting, een daartoe strekkend verzoek moeten indienen bin nen de maand, nadat zij geen hond meer hebben. Een verzoek van J. Minderhoud om korting van vroongeld, werd niet inge willigd, omdat het 'te laat is ingediend. Op een schrijven van het Polderbestuur van Walcheren om aankoop van 1300 c.A. gemeentegrond, benoodigd voor de aan te brengen verbetering van den weg WestkapelleDomburg werd gunstig be schikt tegen den prijs van 10 cent per c.A. Inzake de korting op de bezoldiging van he't personeel van den keuringsdienst van waren te Goes was men unaniem van oordeel, dat die salarissen toch nog aan den hoogen kant waren. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten de beide lokalen van het slachthuis van tegels te voorzien. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten ook dit jaar aan steuntrekkende werkloozen boven hun steunuitkeering een kerstgave toe te kennen. De voorzitter brengt ter sprake de ver plichte regeling met Middelburg inzake leerlingen openbare Ulo-school. De kosten werden geraamd op f25 a f30 per leer ling per jaar. Op voorstel van B. en W. gaat de Raad met deze regeling aecoord. De opcenten op de gemeentefondsbelas ting van het belastingjaar 1936-'37 wor den vastgesteld op 75. Daarop kwam in behandeling een ver zoek van J. Roelse e.a. om vermindering van het vroongeld 1935. B. en W. stellen voor het verzoek nie't in te willigen. De vTOonrekening is reeds vastgesteld. De heer L. Minderhoud merkte op, dat het vorige jaar wel reductie is toegekend door den Raad, op grond, dat de quali- teit van het gras door de bewerking van •het vroon in werkverschaffing was ver minderd. Dat adressanten hun verzoek niet vroe ger bij den Raad hebben ingediend, komt, doordat zij meenden, dat ook hun dit jaar reductie zou worden verleend. Wet'h. Huibregtse zegt, dat de vroon- beweiders met een kleine f 2 toch niet gered zijn. Dhr L. Minderhoud: f2 is voor den kleinen boer thans veel. Spr. deed alsnog het voorstel 7V2 pet. reductie te verlee- nen. 'Dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren L. Minderhoud, H. Cijsouw en J. Polder man. Daarop gaat de openbare vergadering in een beslotene over ter bespreking van de baatbelasting, in verband met de uit spraak van den Raad van Beroep te Middelburg. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat J. Moens door den Raad van Beeroep in het gelijk is gesteld en alzoo niet1 in de baatbelasting ■(Schooneweg) kan aangeslagen worden. Op voorstel van de meerderheid van B. en W. werd met 4 tegen 3 stemmen besloten niet in cassatie te gaan. Daarop deelde de voorzitter mede, dat enkele posten op de begrooting 1935 een Wordt deze verplaatst naar Wieringer- meer en Veenkoloniën? Naar het Dagbl. van N. Brab, uit be trouwbare bron vernam, zou de regee ring plan hebben om een gedeelte van den verbouw van suikerbieten te ver plaatsen naar den Wieringermeerpolder en de Veenkoloniën. Dit zou beteekenen, dat de bietenverbouwende boeren in N. Brabant en Zeeland minder oppervlakte van hun land zouden mogen gebruiken dan tot nog toe, om bieten te zaaien Naar ons bij informatie verzekerd werd, zegt het blad, ligt het in de bedoe ling der regeering om vijf procent van alle bieten (d.i. 1540 millioen kilogram) waarop ook voor 1936 weer steun wordt verleend, te verplaatsen naar de Veenko loniën, z.g. ter compenseering, en omdat de teelt van fabrieksaardappelen (voor de aardappelmeelindustrie) dan kan wor den ingekrompen. Verder vernemen wij,, dat een belang rijke toewijzing zal worden gedaan (ge sproken wordt van 600 H.A. is plm. 22 millioen kg bieten) aan den Wieringer- meer. Globaal berekend zullen dus in onze streken circa 100 millioen kilogram bie ten minder mogen worden verbouwdhet geen ongeveer een kwantum beteekent, waar een middelmatige fabriek een cam pagne van draait. Wij behoeven wel niet te zeggen, wat een ramp het voor onze landbouwende en arbeidende bevolking om nu maar slechts deze twee groepen te noemen beteekenen zou, wanneer aan deze voor genomen verplaatsing gevolg zal worden gegeven. Als de minister, die uiteindelijk de be slissing nemen moet, niet ingrijpt het geen iedereen in het Zuiden hartgrondig hoopt niet alleen, maar ook verwacht! vreest men in bevoegde instanties, dat de nieuwe regeling waartoe de Akker- bouwcentrale reeds besloten zou hebben, zeer spoedig een fait accompli zal zijn. meevaller gaven van f 1000 a f 1100. B. en W. zullen later in den Raad alsnu met een voorstel komen 'tot verharding en verbreeding van 'het Noordkerkepad. Bij' de rondvraag vroeg dhr L. Minder houd of het fietsen langs het Zuidkerke- pad mag. De voorzitter zeide, dat de politie opdracht zal gegeven worden daarop te letten. Later zal een regeling getroffen worden, als de ligger op voet paden en wegen opnieuw wordt vast gesteld. Daarop deelde de heer K. Cijsouw mede, dat hij. zich genoodzaakt ziet, met het oog op den gezondheidstoestand van zijn vrouw, zijn ontslag te moeten nemen als lid van den Raad. De voorzitter drukte daarover zijn spijt uit. Serooskerke (W.). Vrijdagavond ver gaderde de afd. van de Chr. Jongeren Boeren- en Tuindersorganisatie. Dhr A. Louwerse behandelde het on derwerp „de Coöperatie". Een geani meerde bespreking volgde. Een commis sie voor het organiseeren van cur sussen, werd benoemd. Besloten werd de jaarvergadering in Febr. a.s. te hou den. (Belangeloos bericht.) Zoutelande. Donderdagavond hield het Veefonds „Onderlinge Hulp" alhier zijn algemeene vergadering. Het ledental be draagt ongeveer 120. In het afgeloopen boekjaar kwamen 42 ongevallen voor en werd in totaal uitge keerd f 1356,25. Het batig slot bedroeg f 4,48. De heer C. Wondergem, die 22 jaren bestuurslid is geweest, stelde zich niet herkiesbaar. De heer Kodde werd her kozen. In de plaats van den heer Won dergem werd de heer P. Cijvat gekozen. Dë heer J. Melis Hzn. is nu reeds 25 jaar secretaris der vereeniging en werd door den voorz. dank gebracht voor de vele diensten aan de vereeniging bewe zen. Biggekerke. Vrijdagavond hield de A.R. kiesvereen. onder voorzitterschap van dhr G. Polderman haar eerste vergade ring in deze wintercampagne. Na behan deling van huishoudelijke aangelegenhe Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij N.V. Zaterdagmiddag was te Middelburg een vergadering belegd van de aandeelhou ders der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche tram wegmaatschappij N.V. Het ging om het voorstel tot afschrij ving van 85 pet. op de aandeelen. Er waren niet voldoende aandeelhou ders aanwezig en ook was niet een vol doend deel van het aandeelenkapitaal te genwoordig. Hierom werd de vergadering verdaagd tot Zaterdag 18 Januari. Nieuwe verkeersweg Noord-Brabant Zeeland geopend. Zaterdagmorgen te omstreeks elf uur is zonder eenige feestelijkheid de nieuwe verkeersweg Noord-BrabantZeeland onder de gemeente Woensdrech't openge steld. Aanwezig waren de heeren inge nieur Spruijt, namens den Hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat, de tech nisch ambtenaar Griib en de dagelijksch opzichter, tevens technisch ambtenaar, beiden van denzelfden dienst, jhr van Vredenburg, vertegenwoordiger van de K.N.A.C., de aannemer Bakkeren uit Princenhage, alsmede de algemeen uit voerder van het werk, de heer W. Wouts. Nadat deze heeren zich nabij de afslui ting hadden verzameld, met de nog aan wezige arbeiders, heeft Ir Spruijt de tech nisch'. ambtenaren, aannemer en uit voerder geluk gewenscht met het fraaie stuk werk, dat afgeleverd werd. Hierop hebben twee arbeiders de laatste beletselen weggenomen en zijn de hiervoor genoemde autoriteiten in hun auto's den weg afgereden en onder den fraaien, ruimen tunnel door naar het eindpunt in den Caterspolder, waar even eens de afsluiting verwijderd werd. Er kwam een schitterende verbetering tot stand. Een natuurverschijnsel. Zaterdagmorgen ongeveer zes uur is te Goes en omgeving een donderslag ge hoord. Men meldt ons nu, dat tusschen 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke door enkele personen is gezien, dat op dit moment een vuurbol zich bewegende van Westelijke naar Oostelijke richting, met een harden knal uiteen is gespron gen. Middelburg. De opbrengst van de col lecte die Zaterdagmiddag voor verster king van de kas der Commissie voor ont spanning der werkloozen is gehouden, was f 117.93. 't Zand. Vrijdagavond hield de A.R. Kiesvereeniging haar eerste vergadering in dit winterseizoen onder leiding van den voorzitter, den heer J. Lorier. In de vacature Melse werd tot bestuurslid ge kozen de heer H. Bijl. De voorzitter hield een inleiding over „Het Gezag", waarop een zeer drukke bespreking volgde. Vlissingen. Zaterdagmiddag kwam de Centrale AR. Kiesvereeniging in leden vergadering bijeen. Secretaris en pen ningmeester brachten hun jaarverslag uit. Gezamenlijk tellen de kiesvereenigingen der Centrale 585 leden. Bij de bestuurs verkiezing werden zoowel de voorzitter, de heer G. van de Putte, als de andere aftredenden herkozen. Het reglement Provinciaal 'Comité zal nader worden be sproken. De heer J. J. G. van 'Dijk is bereid begin 1936 weer een „Praat avond" te houden. Goes. Kerstconcert. Op a.s. Woensdag 25 Dec. (Ie Kerstdag) hoopt de Harmonie „Hosanna", Directeur de heer G. G. Govaarts, een concert te geven op de Groote Markt alhier, des middags van 12 tot 1 uur. Mocht het weer zoo on gunstig zijn, dat het niet doenlijk is op de Markt te concerteeren, dan zal het programma afgewerkt worden in de be nedenzaal van het Beursgebouw. Het Kerstprogramma is voor harmo nie-orkest bewerkt door dhr G. G. Go vaarts en vermeldt de volgende nummers- 1. Koraal, „Hij heeft gedacht aan Zijn Genade"; 2. „Stille nacht, Heil'ge nacht"; 3. „Dem Ruhm und Ehre", andante, Rei- 23.) o- „U zinspeelt op den Koning," zei Tre- lawney met open mond. „Zouden mannen en vrouwen ver moord worden, zooals vandaag, als hij er niet was? Wie vaardigde de onrecht vaardige wetten tegen de Presbyterianen in Schotland uit? En bedenkt dit: er zijn altijd wel huurlingen te vinden, om de bevelen van een Koning te volbrengen. Maar wie zijn schuldiger: de huurlingen of de Koning? Wat is Jeffreys? Een werktuig; ik stem toe: een gewillig werk tuig, een gruwelijk manster, dat zich ver lustigt in daden van wreedheid. Een on- menschelijke schurk, dien zelfs de duive len moeten verachten en verafschuwen. Maar hoe kan het anders? Heeft niet de man, die hem gebruikt en hem eer en macht en rijkdom verleend heeft, een welbehagen in die gruwelen? Richard Baxter zucht in de gevangenis. Waarom? Omdat Jeffreys hem er heen zond? Zeker, maar Jeffreys zou hem er niet heen heb ben durven zenden, als hij niet wist, dat hij, die hem de macht verleende zich ver lustigt in zijn werk. Bloed wordt als wa ter vergoten in Schotland. Dagelijks be drijven mannen als Claverhouse zwarte. verdoemelijke daden; maar wie is er ver antwoordelijk voor Claverhouse of hij', die Claverhouse opdroeg om zoo te han delen?" „U bedoelt den Koning?" herhaalde Trelawney. „U bent toch een Protestant, nietwaar, Sir Trelawney? U belijdt den hervormden godsdienst?" vervolgde Dugdale. „Ja", antwoordde Trelawney, „ik heb niet voot niets de geschiedenis van mijn vaderland gelezen." „Uw oom. de Bisschop van Bristol, is ook een Protestant, ofschoon hij niet van de dissenters houdt", ging Dugdale voort. „Toch is hij een man, die eerbied inboe zemt". „Wat dat betreft, hij is een Trelawney", zei de jongeling trotsch. „Hoe zou 't an ders kunnen? Hij' gaf mijl dezen raad, nog geen twee maanden geleden: „Strijd voor het geloof, mij'n jongen; de vloek Gods zal over ons land komen, als ooit het Pausdom hier terugkeert". „Ha. heeft hij dat gezegd?" vroeg Dug dale levendig. „Hij sprak de waarheid. Luister, Sir Trelawney. Ik was één der eersten, die Koning Karei II verwelkom de, Ik geloofde, dat hij recht zou doen aan de verschillende godsdiensten in dit rijk. U weet, wat er op gevolgd is. Ik heb meer dan twee jaar in de gevangenis gezeten tijdens zijn regeering. Zeg mij, waarom stierf de Koning op zoo'n vreemde ma nier? Waarom liet hij, die van groote liefde voor de Heilige Schrift gesproken bad en van zijn wensch, dat al zijn onder danen die zouden lezen, zich de sacra menten der stervenden door een Room- schen priester toedienen?" „U gelooft toch niet, dat Jakobus II zijn broeder vergiftigd heeft?" vroeg Tre lawney. „Wat maakt het uit, wat ik geloof? Is het niet waar, dat, sinds Jakobus den troon beklom, het land overstroomd wordt door mispriesters? Heeft hij niet, in weer wil van Parlement en Bisschoppen, de Roomschen ten koste van de Protestanten begunstigd? Hij- is nog steeds door Room schen omgeven en samen beraadslagen zij, hoe zij het Pausdom kunnen doen ze gevieren, Denk aan de zoogenaamde rechtspraak van Jeffreys. Laat een Puritein of een Dissenter, of zelfs een lid van de Staatskerk met ster ke Protestantsche neigingen voor hem gebracht worden en hoe luidt het vonnis? Aan de kaak, gegeeseld en dan in de vuil ste gevangenis, die er gevonden kan wor den. Maar als er een Roomsche voor hem gebracht wordt, heeft hij dadelijk veront schuldigingen bij de hand en de kerel wordt vrijgesproken. Jeffreys zelf was vroeger een Independent en Roundhead. Hij zou zich naar alles schikken, als hij I maar zijn doel bereikt. Waarom is hij nu zoo vurig voor de Roomschen? Om dat hij de echo van zijn meester is". ..Maar de Koning is toch Koning", riep Trelawney uit. „Maar als de Koning iederen dag weer zijn koninklijken eed breekt?" hernam Dugdale. „Wanneer hij, die gezworen heeft de Protestantsche religie te zullen handhaven, ze iederen dag opnieuw zoekt uit te roeien, als hij toelaat, dat allerlei Roomsche bijgeloovige 'handelingen in de gezuiverde kerk van Christus plaats heb ben, en als de vijanden van ons geloof zweren, dat zij de dagen van Maria te- rugwenschen. omdat de Koning zulks be veelt, wat dan?" „Dan", antwoordde Trelawney op harts tochtelijken toon „is 'hij niet langer Ko ning. Hij is een verrader geworden". „Juist" zei Dugdale met een zucht van voldoening, „maar wat kunt u doen. Sir Trelawney? Hij zit stevig op zijn troon, teiwijl de natie in slavenketenen zucht. Hij heeft Jeffreys bevolen zijn bloedig werk te verrichten en niemand houdt hem terug." Trelawney sprong van zijn stoel. „U hebt iets op uw hart, mijnheer Dugdale." „Hoe zou 't anders kunnen, als dag aan dag het leven van mijn dierbaren in ge vaar is? Jeffreys 'heeft gezworen mij en de mijnen te vernietigen en gij hebt ge zien, dat hij oppermachtig is. Overal sluipen zijn spionnen rond en de gevaar lijkste is zijn eigen dochter." „Zijn eigen dochter? Heeft hij een dochter?" „Ja. Mij werd verteld, dat zij hem gis teravond 'hierheen gebracht heeft." „Maar hoe?" „Dat weet ik niet. Ik heb uit vertrouw bare bron gehoord, dat zij uw schuil plaats aan hem heeft bekend gemaakt. Daarom was hij er zoo zeker van u hier te vinden. Daarom ook kwam hij zelf mee, om zich in mijn angst en kwelling te verlustigen. Maar God is ons barmhartig geweest. U bent niet de eerste, die 'hier een schuilplaats heeft gevonden en zult waarschijnlijk ook niet de laatste zijn. Maar nu mijn vraag: Zijt ge bereid om iets te doen voor God en de ware religie?' „Wat bedoelt u daarmee?" „D'it. Wilt ge u voegen bij de trouwe dienstknechten Gods. door hen te helpen de macht te vernietigen niet alleen van Jeffreys, maar ook van den man, wiens gunst hij verwerft door bloedige daden?" „En als ik er in toestem?" „Als u toestemt, zult u vannacht een bijeenkomst houden met eenige mannen, die vast besloten zijn de Protestantsche religie in ons land te herstellen." „Hoe laat?" „Een uur na middernacht." „Waar?" „In een kamer boven de kloostergangen, vlak bij Temple Church". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2