Qcatts iezt* Het Handelsverdrag met Amerika. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkst® Nieuws Bezuiniging op het Onderwijs. MAANDAG 23 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG Ne. 72 Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1936 op „De 7eeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f'i.LO per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goee en Vlissingen 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertent)ën 80 cent per regel. Ingoztmdc'i. mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letterr' motte f 0,85. Bij contract belangrijke korting, Een begin gemaakt met het opruimen der handelsbelemmeringen. Oud-mitoister Weltei}, voorzitter van den Ondernemersraad voor Indië, die aan de onderhandelingen te Washington een werkzaam aandeel nam, verklaarde om trent het de vorige week tot stand geko men handelsverdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten o.m. het vol gende: „Mijn hoofdindruk van het handelsver drag is, dat een in alle opzichten faire oplossing is hereikt: de verplichtingen tusschen beide landen zijn in een behoor lijk evenwicht gebracht. De Amerikaansche regeering heeft hierbij wederom getoond, dat zij met kracht streeft naar het verlagen der ta riefbarrières, die den internationalen han del zoo sterk hebben doen verminderen. De regeering en de Democratische par tij1 zijn van meening, dat de protectionis tische wetten zeer ten nadeele hebben gewerkt van het Amerikaansche bedrijfs leven en vooral ten detrimente van den Amerikaanschen export. Aan deze over weging van nationalen aard paart zich echter het algemeene inzicht, dat de liqui datie van de wereldcrisis zal worden be vorderd door het neerhalen van de ta riefbarrières en het opruimen van han delsbelemmeringen. In de Amerikaansche handelspolitiek is het idealisme dus in harmonie met volkomen zakelijke over wegingen. Ik meen, dat dit streven der Ameri kaansche regeering tot het opruimen van de obstakels voor den internationalen handel in Nederland, dat door structuur en gezindheid steeds afgezien van de huidige onvermijdelijke uitzonderingen den vrijhandel heeft aangehangen, toe juiching verdient. Nu Amerika dit prin cipe naar voren brengt, kan dit bijl ons slechts sympathie ontmoeten. Met erkentelijkheid en instemming heeft onze delegatie kunnen constateeren, dat de onderhandelingen gevoerd zijn in breeden stijl. In tegenstelling met de besprekingen met vele andere landen, waar de handels balans begin- en eindpunt is en waar men een actiefsaldo een ongeoorloofd voordeel voor de andere partij acht, heeft de handelsbalans 'in Washington op het tweede plan gestaan. Op den voorgrond stond vergrooting van den wederzijdschen handel. In het besef, dat door de handelsbelem meringen de crisis in belangrijke mate is verscherpt en ook in vertrouwen op eigen kracht, is Amerika bereid gebleken zijn markt wijder open te stellen, mits de te genpartij evenzoo doet. Het belangrijkste is, dat de handelsbe trekkingen tusschen Nederland en zijp overzeesche gewesten en deV. S. thans berusten op een verdrag, dat wel is waar verplichtingen oplegt, maar ook rechten geeft. Met het oog op de enorme beteeke- nis van deze markt, een markt, niet van een land, maar van een continent, ver wacht ik in de toekomst heel veel. Echter onder een voorwaarde en wel deze, dat van Nederlandsche zijde ook wordt ingezien van welk een geweldige importantie de Amerikaansche markt voor ons land kan zijn en dat wij ons, wat het bewerken van die markt betreft, richten naar de Amerikaansche opvat tingen. Het zou ook daarom zoo toe te juichen zijn, indien wij ons aan de Amerikaan sche opvattingen inzake reclame zouden aanpassen, omdat ons land in de V. S. nog steeds beschikt over een groote „goodwill". Ons land is er populair. Ten deele berust dit op sentimentsover wegingen. Men ziet in ons nog de stich ters van Nieuw-Amsterdam en waardeert nog de inderdaad onbegrijpelijke scherpte van blik van onze voorvaderen, die juist Manhattan hebben uitgezocht, thans het kostbaarste stuk grond van de geheele aarde. Ten tweede, en dit is een factor van groot belang, gevoelt Amerika, dat een zeer democratisch land is en waar de democratische instellingen diep veran kerd liggen in het gemoed van het volk, waardeering voor onze democratische in stellingen: onze vrijheid van godsdienst, onze vrijheid van gedachte, onze vrijheid van drukpers. Het zou te betreuren zijn, indien wij van die goodwill geen gebruik zouden maken. Wat Nederland noode in de V. S. mist is een passende representatie van ons bedrijfsleven. Natuurlijk kunnen wijl niet zoover gaan als Frankrijk en Engeland, die in Rockefeller Center prachtige ge bouwen hebben ingericht, al gaat nu ook Zweden in Fifth Avenu een dergelijke representatie inrichten. Maar is 't voor Nederland dan uit gesloten op goeden stand een behoorlijk „Holland House" met monsterkamers in te richten, waar alle inlichtingen over wat ook in ons land te verkrijgen is, ge geven kunnen worden? Het is onbegrijpelijk, maar het is de be schamende waarheid: Nederland leeft in de V. St., tot onze eigen schade, ver bene den onze standing. Een passende repre sentatie is het eerste wat noodig is om daarin verbetering te brengen. Nieuw lialiaansch offensief te wachten? In goed ingelichte kringen te Rome gelooft men, dat Mussolini ten zeerste verbitterd is door de wijze, waarop de Britsche regeering de Farijsche voorstel len in den steek heeft gelaten. De nieuwe troepentransporten naar Oost-Afrika zouden de bedoeling hebben, in verband met den huidigen diplomatieken toestand door een zeer krachtig offensief zoowel in Somaliland als aan het Noordelijk front nog voor het begin van de regen- periode een zoo groot mogelijk gebied te bezetten, mede in de hoop daardoor den Negus tot onderhandelingen op de thans afgewezen basis te dwingen. De benoeming van Eden, die er op wij!st, dat Engeland terug zal keeren op den weg der sancties, maakt inderdaad aannemelijk, dat Mussolini orders heeft verstrekt voor een nieuw offensief. Bij de hevige gevechten in de omge ving van Aksoem. zouden de Abessyniërs nieuwe successen hebben behaald. Volgens Abessynische bron zouden bij deze gevechten zeshonderd Italianen zijn gesneuveld. De Abessynische verliezen daarentegen zouden iets geringer zijn. Bovendien zouden aanzienlijke voorra den oorlogsmateriaal zijn buit gemaakt. Zoo zouden de Abessyniërs tien tanks in handen zijn gevallen. Italiaansche bombardementsvliegtui gen ondernemen dagelijks luchtaanvallen op alle Abessynische afdeelingen, die zij maar waarnemen. De Abessyniërs lijden daarbij groote verliezen. Ze zijn door deze Italiaansche manoeuvre gedwongen, hun opmarsch in het nachtelijk duister voort te zetten en zich overdag in het ondoordringbare kreupelhout verscholen te houden. Dessie en de omliggende dorpen zou- °den een hevig bombardement te verdu ren hebben gehad. Bijzonderheden ont breken nog, maar men gelooft, dat, of schoon er belangrijke schade werd aan gericht, er geen slachtoffers te betreu ren zijn. De toestand aan het Zuidelijk front is nog onduidelijk. De vraag of de Italianen Gorrahai bezet houden, dan wel de Abes syniërs, is nog altijd niet opgelost. De Abessyniërs hebben in den tijd dat de Italiaansche actie in het Zuiden stil ligt kans gezien om aanmerkelijke ver sterkingen aan te brengen en hebben hun hoofdkwartier steeds meer naar het Zuiden verlegd. De bedreiging van Har- rar is voorloopig afgewenteld. De Italianen blijken reeds vast beslo^ ten om na het regenseizoen verder te gaan. Vo'or het regenseizoen begint zal de beslissende slag in het Zuiden wel niet meer plaats kunnen vinden. Engelands plannen. Het schijnt dat de betreffende Vol- kensbondsstaten bevredigende verklarin gen hebben afgelegd nopens een even- tueele vereischte bijstand ter zee en te land, in het Middellandsche Zee-gebied. Aan Griekenland is verzocht in geval van nood, niet alleen oorlogsschepen te zenden, doch het de Britsche vloot ook mogelijk te maken gebruik te maken van de havens van Navarino en Kreta. De Grieksche Minister-President heeft ver klaard vast besloten te zijn, zich nauw keurig te houden aan de Volkenbonds verplichtingen. Turkije en Joego-Slavië zijln bereid hun beloften na te komen door oorlogssche pen en soldaten te zenden. Tsecho-Slowakije heeft toegezegd zich bereid te houden evenals Roemenië. Turkije heeft de kwestie van de gede militariseerde zone aan de Dardanellen ter sprake gebracht, doch geen voorbe houden gemaakt ten aanzien van de hulp verleening. Tusschen de Britsche en de Fransche admirale staven zijn reeds besprekingen gevoerd over Fransche hulpverleening in de Middellandsche Zee, en het gebruik maken van Fransche vlootbases door Britsche oorlogsschepen. Het Egyptische Ministerie van Oqir- lo'g heeft opdracht gegeven, dat het re serve personeel van het leger 6 maanden langer in dienst zal worden gehouden. In Elgypte bestaat algemeene dienstplicht, doch steeds wordt slechts een deel van de weerbare mannen onder de wapenen ge roepen. De Italiaansche bladen richten op nieuw heftige aanvallen op Groot-Brit- tannië en beschuldigen Britsche firma's ervan Abessynië te voorzien van dum- dum-kogels, welke bij1 internationale over eenkomst in oorlogstijd niet mogen wor den gebruikt. Spionnage-zaak ie Luik ontdekt. Naar verluidt, zou men te Luik een spionnage-zaak hebben ontdekt. Reeds drie maanden lang heeft de politie van Luik in het geheim een onderzoek in gesteld naar een zoogenaamde spionnage- centrale, aan het hoofd waarvan een 32- jarig Luiksch ingenieur stond. Deze werd gearresteerd en met hem nog drie andere Belgen. Zij zouden her haaldelijk in Luxemburg en te Maas tricht besprekingen hebben gevoerd met een der leiders van den Duitschen spionnage-dienst, bekend onder den naam Charlier, doch die in werkelijkheid ze kere dr Brandt uit München zou zijn. In Maastricht zouden deze ontmoetingen 'hebben plaats gehad in een banketbakker ij. Men beeft bij de gearresteerden te Luik huiszoekingen gedaan en vond daar vra genlijsten en gegevens met betrekking tot de nationale verdediging en de bewape ning van België. Eén der gearresteerden heeft een be kentenis afgelegd. De spionnen zouden et telijke duizenden francs voor bun actie hebben ontvangen. De documenten werden naar Luxem burg en Nederland gesmokkeld, door deze met punaises onder de banken van den trein vast te maken. KERSTROLS". Een goede krans behoeft geen krans. Geef ons s.v.p. een kans. BAKKERIJ VAN MELLE, Goes. Tel. 114. (Adv.) Eden opvolger van Hoare. Zondag is officieel medegedeeld, dat als opvolger van Hoare tot Britsch mi nister van Buitenlandsche Zaken is be noemd, de tegenwoordige Volkenbonds minister Eden. Naar verluidt zal in zijn plaats geen nieuwe minister voor Volkenbondsaange- leg'enheden worden benoemd. D'e nieuwe Britsche minister van Bui tenlandsche Zaken werd in 1897 geboren en is dus pas 38 jaar oud. Ongetwijfeld is hij een der jongste, misschien wel de jongste staatsman, die op het oogenblik in de internationale politiek een rol speelt. Zware aardbeving in China. Nadat reeds eerder lichte aardschok ken waren waargenomen, zijn Mapien en omgeving in het Zuiden van Stsetsjoean op 18 December geteisterd door een he vige aardbeving, die vijf uren duurde. Het aantal dooden zou zeer groot zijn. Op ver scheidene plaatsen spleet de aarde, zoo- dat vele huizen totaal verwoest werden. Italië's „goud-oogst". Een artikel in de „Frankfurter Ztg/ bevat beschouwingen betreffende het mo gelijke effect van de Italiaansche goudin zameling. De „Stampa" wil uit die actie een half milliard lire goud balen. In Genua, Tu rijn, Milaan, Rome en Napels werd tot nu toe 3300 Kg. bijeengebracht. In totaal rekent men blijkbaar op 33.000 kilo. Volgens de „Frankfurter Ztg." zou door een inzameling van 10 millioen ringen, die van 2 tot 5 gram fijn goud bevatten, en voorts van wat er zoo al aan goud in Italië is te vinden, voor een bedrag van ten hoogste lH milliard lire kunnen worden bijeengebracht. Die hoeveelheid is slechts van belang, indien men haar ver gelijkt met den voorraad der Bank van Italië, die einde October nog over 4 mil liard beschikte, doch thans naar schatting over niet meer dan 2Vs milliard goud beschikt. Doch, overigens zou de goudinzameling bij particulieren slechts toereikend zijn voor hoogstens enkele maanden oorlog voeren. Korte Berichten. Ten gevolge van de hevige koude zijn verscheidene personen te New-York om het Leven gekomen. Uit Philippopel wordt gemeld, dat de politie aldaar een communistische sa menzwering heeft ontdekt. 1 Te Sofia is een bende internationale smokkelaars van verdoovende middelen gearresteerd, die twee kilogram in een pak kranten verborgen verdoovende mid delen naar het buitenland trachtte te stu ren. De bende heeft haar zetel te Parijs en vertakkingen te Bazel. Praag, Weenen, Kairo en de Balkanhoofdsteden. Nauwelijks 48 uur na de bijzetting van het stoffelijk overschot van den 78- jarigen president van Venezuela, General Gomez, is het in de straten van Caracas nabij het regeeringsgebouw tot ernstige onlusten en een schietpartij gekomen. Eind November hebben Wit-Russen op den Amoer-spoorweg een Sovjet-trein in de lucht doen springen. Daarbij zou den 201 personen gedood of gewond zijn. De aanslag zou gericht geweest zijn te gen verscheidene zeer hooggeplaatste Sovjet-ambtenaren, die onderweg waren naar Shabarowsk. Te Hopewell in den staat Virginia is een groote autobus door de afsluitboo- men van de brug in een rivier gereden. Dertien menschen, w.o. de chauffeur, zijn verdronken. Wegens de stijging van de meelprn- zen wordt de broodprijs in geheel België vandaag met vijf centimes verhoogd. D'eze nieuwe prijsstijging heeft onder de bevol king groote ontevredenheid gewekt. VERGOEDING LOONDERVING WERKVERSCHAFFING. Geen Kerstgave voor zelfstandigen. De minister van Sociale Zaken heeft aan alle inspecties voor de werkverschaf fing het volgende geseind: „Wil onverwijld aan de betrokken ge meentebesturen in uw ressort mededeelen, dat aan zelfstandigen, die bij werkver schaffing geplaatst waren, tijdens de stopzetting der werkverschaffing vergoe ding kan worden toegekend voor loonder ving. De vergoeding wordt bepaald op 80 pet. van het loon, dat de betrokkene in de laatste week van zijn te werkstelling heeft verdiend. Deze vergoeding mag slechts worden toegekend over de week c.q. de weken, waarin de betrokkenen zijn te werk gesteld, indien de werkverschaf fing niet stopgezet was. Controle moet volledig gehandhaafd blijven. Kerstg'ave geldt voor zelfstandigen niet.'' BELASTINGBETALING. In maandelijksche termijnen. Bij een aantal belastingschuldigen schijnt nog steeds de meening te bestaan, dat zij hun aanslagen in de directe be lastingen kunnen voldoen in twee termij nen, te weten ongeveer de helft enkele maanden na het ontvangen van het aan slagbiljet, en bet restant tegen bet tijd stip, waarop de laatste termijn vervalt. D'eze meening is echter geenszins in over eenstemming met de bedoeling van den wetgever, die zich een betaling in maan delijksche termijnen, aanvangende in de maand volgende op die. welke in de dag- teekening van het aanslagbiljet is ver meld, heeft voorgesteld, terwijl zij leidt tot renteverlies voor den Staat. Naar men van officieele zijde verneemt heeft de Minister van Financiën thans aan de ontvangers der directe belastin gen nieuwe voorschriften verstrekt om trent de tijdstippen waarop tot vervolging moet worden overgegaan, zulks teneinde tot een meer regelmatige betaling dier middelen door de belastingschuldigen te geraken TUNNELBOUW ONDER HET KANAAL TE VELSEN. Plannen reeds in voorbereiding. De 'Minister van Waterstaat acht, naar 'het Bdbl. meldt, de verbetering der oever verbinding te Velsen zoo urgent, dat er van bestudeering van een tunnel- of een brug-plan geen sprake meer kan zijn, maar dat me't spoed aan de voorberei ding van den tunnelbouw moet worden begonnen. De noodzakelijke kanaalver'breeding tusschen Velsen en de Noor dersluizen kan nu tegelijkertijd met het werk voor den tunnelbouw worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling de tunnel, die ruim een km. lang zal zijn, alleen open te stellen voor het doorgaande snelver keer. De ponten, 'die voor het locale ver keer dienst moeten blijven doen, zullen dus ook gebruikt moeten worden voor het verkeer met andere voertuigen dan auto's en in elk geval voor wielrijders en voetgangers. De tunnelbouw zal ongeveer vier jaar duren; dus wanneer inderdaad in het Binnenland. D'e verhoogde belastingen. Beperking van den suikerbietenverbouw in Zeeland? Buitenland. De gevechten in Abessynië. Een nieuw nieuw Italiaansch offensief? Spionnagezaak te Luik ontdekt. Eden opvolger van Hoare. voorjaar met het werk wordt aangevan gen, zou het in 1940 gereed kunnen zijn. ren zijn. Het is niet uitgesloten, dat bij het construeeren van het tunnel-plan tevens wordt nagegaan of ook de treinverbin ding door de tunnel kan worden gelegd. Wat de kosten van uitvoering betreft, op de begrooting van Waterstaat voor 1936 is een bedrag van f 10.000.000 ge bracht „voor verbetering van de oever verbinding aan bet Noordzcekanaal te Velsen." SPOORWEGPERSONEEL. Verlenging van het huidige reglement. De minister van waterstaat heeft in een onderhoud, dat de voorzitter en secretaris van den personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen op 19 dezer met hem hebben gehad, de toezegging gedaan, den geldig heidsduur van het reglement Dlenstvoor- waarden 1926 (dat 1 Januari zou afloo- pen), te verlengen tot 1 Januari 1937. De Raden van Beroep. Staatsblad no. 713 bevat een Kon. be sluit van 17 December 1935, tot uitvoe ring van 7 der wet tot verlaging der openbare uitgaven. Hierin is o.m. bepaald: De voorzitters van de bij artikel 22 van de wet ontbonden raden van beroep en de griffiers, de schrijvers en de bedienden bij die colleges behouden de volle wedde, ten tijde van de inwerkingstelling van die wet door hen genoten, als wachtgeld en wel totdat zij', wat de voorzitters betreft, den 70-jarigen leeftijd en, wat de anderen betreft, den 65-jarigen leeftijd hebben be- reikt. Burgemeesters. Zondag is in den ouderdom van 43 jaar de heer J. J. M. Rubert, burgemeester der gemeente Woensdrecht overleden. De vrienden van Mr Duys. D'e heer J. Duys weigerde als lid van de Tweede Kamer te bedanken hoewel hij de soc.-dem. fractie verliet en als lid der partij geroyeerd werd. Hij1 beriep er zich daarbij op, dat hij nog steeds het vertrou wen genoot van de soc.-democraten in N.-Holland die hem afvaardigden. In de Zaterdag gehouden vergadering van het gewest N.-Holland van de S. D. A. P. bleek echter het tegendeel. In ver band met ihet feit, dat de heer Dtiys ook aanwezig was, werd n.l. met 163 tegen 17 stemmen de volgende resolutie aangeno men: „Het gewest Noord-Holland Noord spreekt als zijn meening uit, dat volgens de interpretatie der statuten, aan een ge royeerd lid, hangende zijn beroep tegen dit royement, geen toegang tot de verga dering kan worden verleend". De heer Dpys verliet vervolgens onder protest de bijeenkomst. Het Ned.-Amerikaansche handelsverdrag. In het officieele communiqué, betref fende het handelsverdrag met de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika wordt vermeld, dat de bepalingen van dit ver drag op 1 Januari a.s. voorloopig zouden worden toegepast in afwachting van de definitieve in werking treding van dit verdrag. Blijkens een nader telegrafisch bericht van den directeur van de Handelsaccoor- den is echter op het oogenblik van de on- derteekening overeengekomen de voorloo- pige inwerkingtreding op 1 Februari 1936 te doen ingaan. De nieuwe staatscommissie. Aan het „Hdbld." wordt gemeld, da.t de Staatscommissie, welke tot taak zal hebben te onderzoeken of wettelijke rege ling van de concentratie van bijzondere scholen mogelijk is, en welke commissie, zooals bekend, zal werken onder leiding van de ministers van Onderwijs, K. en "W. en van Financiën, verder zal bestaan uit ae voorzitters van de zes groote Tweede- Kamerfracties van rechter- en linkerzijde, ieder geassisteerd door een onderwij®- specialiteit van zijn richting, al dan niet uit zijn fractie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1