Handelsverdrag met Amerika. Rechtszaken Leestafel. &n teAÏ^dat x&doz moet b^omymox is q/zzn wvnst zonrto ceclams. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand. diend voor don aanleg van een rijwielpad RlitthemVlissingen. De Anti-Rev. Kiesvereen. hield Woensdagavond onder leiding van haar voorzitter H. M. v. d. Putte een alge meens vergadering. De secretaris K, Louwerse behandelde artikel 9 van „Ons Program van Beginselen", waarop een geanimeerde bespreking volgde. Souburg1. Donderdagavond kwam de Chr. Besturenbond in jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag bleek dat 300 leden aangesloten zijn. De studieclub telt 20 leden. Door een daartoe opgericht co mité werd f 156,40 verzameld, wat met Kerstfeest aan de daarvoor in aanmer king komende werkloozen wordt uitge keerd. Uit het verslag van den Penningmees ter blijkt, dat in totaal is ontvangen f 70,80 en uitgegeven f 12,55, batig slot f 58,25, waarvan echter nog belangrijke uitgaven moeten geschieden. Als voorzitter werd herkozen dhr M. C. v. d. Putte en als bestuurslid werd geko zen dhr W. Suurmond. Dhr W. Suurmond sprak daarna over „Onze levenshouding in crisistijd", Bij de rondvraag werden enkele punten aangaande de werkloosheid besproken. Arnemuiden. Woensdagavond hield de Geref. Jongel. Vereen. Emanuël haar jaarvergadering. De voorz., Ds H. Scho ling, sprak een hartelijk welkomstwoord. Enkele inleidingen werden geleverd. Uit gebracht werden jaarverslagen van secretaris en bibliothecaris, terwijl 't fi nancieel verslag bevatte aan inkomsten f 84,67, uitg. f 70,36, batig saldo f 14,31. Verschillende felicitaties werden uit gebracht. Ter afwisseling werd gezongen terwijl door J. Boone en J. Crucq werd gedeclameerd. Colijnsplaat. Woensdagavond hield Dis van Dijk van Wolf aartsdijk in de zaal bo ven de Gbr. Bewaarschool de 2e winter- lezing, uitgaande van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Z.Eerw. sprak over „Johannes de Dooper". Ds v. Dijk wist het leven van Johannes de Dooper zoo te schetsen, dat er met veel aandacht werd geluisterd. Aangrij pend is de wijze waarop Johannes zich heeft vernederd om Christus groot te ma ken. Tragisch was zijn twijfel op het laatst van zijn leven en zijn dood door beulshanden. Schoondijke. Alhier is een afd. van de A.R.J.A. opgericht met aanvankelijk 7 leden. Voorzitter is de heer G. Wilschut, secretaris de heer I. J. van Bortel. EEN GOED TEEKEN VOOR 1936? Uit Washington wordt aan de „Msb." gemeld: Het Amerikaansch-Nederlandsch han delsverdrag is van bijzondere beteekenis, omdat het ook Oost- en West-Indië om vat. Het verdrag, dat sinds de komst der Nederlandsche delegatie met alle energie is voorbereid, zal den Nederlandschen af zet verzekeren op de Amerikaansohe markt, tegenover de concurrentie van Bra zilië, Columbia, Haiti en Honduras, die eenige zelfde goederen produceeren, ten opzichte waarvan in het nieuwe handels verdrag tusschen Amerika en Nederland voorzieningen zijn getroffen. Tegelijkertijd zal de Nederlandsche markt voor Amerikaansohe specialiteiten als automobielen worden geopend. De sluiting van het verdrag wordt in de betreffende handelskringen als een goed teeken voor 1936 beschouwd. Hooger beroepen. Door D. L. Lj, 27 jaar, koopman, wonende te Goes is hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis der Rechtbank van 6 De cember 1935, waarbij1 hij terzake van ver duistering in dienstbetrekking is veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Idem door G. F. L., 24 j., koopman te Middelburg, tegen een vonnis der Recht bank, waarbij hij wegens oplichting is veroordeeld tot een maand gev.straf. Idem door J. M. W. de V., 32 j., han delsreiziger, wonende te Middelburg, te gen een vonnis der Rechtbank, waarbijl hij wegens verduistering is veroordeeld tot 3 maanden gev.straf. Ster-Serie. Uitgave G. F. Callen- bach, Nijkerk. Wat wordt er ook op het gebied van de lectuur in onzen tijd veel gedaan voor de jeugd. Een enorm verschil bij laten we zeggen een 40 jaar geleden. Wij hebben nu onze uitstekend verzorgde tijdschrif ten en daarnaast een rijke voorraad jeugdboeken. Het spreekt wel vanzelf dat Callenbach te Nijkerk zich hierbij niet onbetuigd laat. Dat blijkt opnieuw uit de verschijning van de Ster-Serie, die bedoelt goede jeugdlectuur te geven en waarin reeds een zevental boeken ver schenen. Wij noemen hier de schrijvers en de titels: W. G. van de Hulst, Jaap Holm en z'n vrienden; Jo KalmijnSpie renburg, De club van Bommeltje; K. No- rel, Land in zicht; Jilles Limburg, Je durft niet; A. M. de MoorRingnalda, Mien en Eefje; Mary Pos, Toen de zee over het land kwam; Rie van Rossum, Jetje uit het huis. Het zijn bekende namen, met uitzonde ring van Norel, die hier op uitnemende wijze debuteert. De tijd is gelukkig voorbij' dat we om voor onze jongens en meisjes een aardig boek te krijgen, bij1 de z.g. neutrale biblio theken terecht moesten komen. De Ster- Serie is er een sterk sprekend bewijs van. Door de gladheid gevallen. Vermoedelijk door de gladheid is gisteren de onderwijzer van de R.-K. bijz. school te St.-Isidorishoeve gemeente Haaksber gen, gevallen, waarbij hij een zware her senschudding opliep. Des avonds is hij aan zijn verwondingen bezweken. Machinist en stoker in vlammen. Woensdagmorgen heeft zich op de locomotief van den trein Almelo— Zwolle een sensationeel voorval afge speeld. De trein, die 's morgens omstreeks acht uur van Almelo te Zwolle moet aan komen, had twintig minuten vertraging. De oorzaak hiervan was een zeer onge woon ongeluk, dat het locomotiefperso- neel was overkomen. Onderweg namelijk, toen de trein met volle snelheid reed, was door het terugslaan van den regu lator, plotseling een felle steekvlam uit den vuurmond geschoten, welke de klee ding van machinist en stoker aantastte. Gelukkig verloren beiden geen oogenblik hun tegenwoordigheid van geest en brach ten zij terstond den trein tot stilstand. In vlammen gehuld sprongen zij van de machine en slaagden erin het vuur met sneeuw te dooven. Beiden hadden niette min tal van brandwonden opgeloopen, welke intusschen niet van ernstigen aard bleken. Zij konden dan ook hun plaats op de locomotief weer innemen en den trein naar Zwolle brengen, waar zij, ge lijk gezegd, met twintig minuten vertra ging aankwamen. Hier hebb enzij zich echter direct onder behandeling van een medicus gesteld, waarna zij naar hun woonplaats Hengelo zijn teruggekeerd. Autobotsing op rijksweg Den H a a gD elft. Vier dames gewond. Gistermorgen is op den rijks weg Den HaagDelft nabij' de Rijswijk- sche wielerbaan een ernstig ongeluk ge schied. Twee auto's, komende uit de rich ting Den Haag en afkomstig uit Rotter dam, kwamen in aanraking met elkaar, toen de eene wagen den anderen probeer de te passeeren en daarbij slipte. De auto kwam aan den kant van den weg terecht en werd totaal vernield. Van de acht inzitenden van beide wa gens werden er vier, allen dames, ernstig gewond. De gewonden zijn allen afkom stig uit Rotterdam. Zij werden naar zie kenhuizen in Dén Haag en Delft ver voerd. Omtrent den toestand van twee der da mes wordt gemeld, dat voor haar leven wordt gevreesd. 'Auto tegen een boom. Woensdagavond is de auto van van L. uil Oud-Beijerland, onder Heinenoord aan gereden door een vrachtauto. Deze auto raakte den spiegel, welke door de voorruit vloog, waardoor v L het stuur kwijt raakte en tegen een boom reed. In de auto bevonden zich ook twee zoontjes van v. L. en een kameraadje, be nevens twee andere personen. Het acht jarig zoontje en het vriendje bekwamen beide een gebroken dijbeen, terwijl v. L. en J. S. bloedende hoofdwonden en P. W. een kaakfractuur opliep. Overval met roof. Dins dagavond werd de landbouwer V. te Oud- Beijerland gewekt door een onbekend per soon, die tegen de ruiten klopte. Toen V. zich liet 'hooren, eischte de onbekende een bedrag van f 500. De landbouwer zei, dat hij geen geld in huis 'had, waarop de vreemdeling hem bedreigde met de woor den: je geld of je leven. Hoewel er maar één persoon te zien was, zei de bandiet, dat hij met vijf personen was. Tenslotte heeft V. f 50 door het raam geschoven, waarop de onbekende verdween. D'e politie is er in geslaagd, den dader te arresteeren. Doordat de 23-jarige J. L. geld ter leen had gevraagd en daar niet in geslaagd was, werd een onderzoek in die richting ingesteld, waarna de politie be sloot hem te arresteeren. Hij zou juist te Rotterdam in het huwelijksbootje stappen. De politie 'heeft zich Woensdagochtend naar Rotterdam begeven en geduld gehad, totdat de bruid en bruidegom de ouder lijke woning wilden binnentreden, hetgeen de bruid alleen maar gelukte, want de bruidegom werd door de politie naar het hoofdbureau geleid waar hem een ver hoor werd afgenomen. In eerste instantie ontkende verdachte, doch de bewijzen waren van dien aard, dat hij door de mand viel en een volledige bekentenis aflegde. L. werd op transport gesteld naar Oud- Beijerland, alwaar hij vrerd opgesloten. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. VINGERS VERSTIJFDEN, VOETEN GEZWOLLEN DOOR RHEUMATIEK. Nu weer geheel in orde. Een beetje rheumatische pijn hier of daar kennen wij allen, maar laat rheu- matiek U eens werkelijk in zijn greep hebben, dan eerst weet gij hoe ontzettend deze pijnen kunnen zijn. Laat het niet zoover komen. Lees eens onderstaanden brief: „Ik leed aan rheumatische pijn in mijn handen, voeten en knieën. Langzamer hand werden deze pijnen erger, tenslotte moest ik een stok gebruiken om mij voort te bewegen. Mij pi voeten waren zoo gezwollen, dat ik mijn schoenen enkele maten te groot moest koopen. 's Morgens waren mijn vingers als verstijfd. Inwen dige, noch uitwendige medicijnen brach ten mij verlichting. Toen probeerde ik Kruschen Salts. Na één flacon was er reeds merkbare verbetering, na de tweede waren mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen en sindsdien zijn zij niet meer teruggekomen. Ik kan U verzekeren, dat mijn vrouw en mij geen moeite te veel is om Kruschen Salts aan te bevelen." R. G. S. Rheumatische pijnen, jicht en ischias vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit urinezuur is één der afvalstoffen, die bij de stofwisse ling ontstaan. Wanneer de inwendige or ganen niet goed functionneeren, hoopen deze afvalstoffen zich op en zal het urine zuur uiterst pijnlijke rheumatische zwel lingen in gewrichten en spieren veroor zaken. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, lever en nieren aan tot krachtiger wer king. De afvalstoffen worden hierdoor langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam verwijderd, het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zul len verdwijnen. Bovendien wordt de ge- heele gezondheidstoestand verbeterd. Hoofdpijn, indigestie, lusteloosheid enz. verdwijnen volkomen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten f 0,90 en f 1,60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Dag. Bestuur Z. L. M. Maandag vergaderde het Dagel. Be stuur van de Zeeuwsche Landbouw-Mij. Steun karwijteelt. Besproken werd een voorstel tot steunverleening aan de kar wijteelt. Het Dagel. Bestuur was van meening dat in de huidige omstandighe den geen aanleiding bestaat tot het ne men van maatregelen ten behoeve van deze teelt. Urgentieprogram landbouw. Het Dagel. Bestuur was van oordeel dat de prijzen der akkerbouwproducten zooveel mogelijk door heffingen aan de grens op een loo- nend peil moeten worden gebracht met aanvullende regelingen voor producten als tarwe, suikerbieten, vlas, etc. Bij dit stelsel zullen de inkomsten der heffingen aan de grens en de in het binnenland ge heven accijnzen geheel moeten worden gebruikt om de zich dan op natuurlijker wijze aanpassende veeteeltproductie op een loonend prijspeil te brengen. Landbouwcrisisfonds. Voor de ten bate der veehouders getroffen maatregelen als het aanbrengen van oormerken, het ver- leenen van vrijstelling van huisslachtin gen, van mestvergunningen en het kal- verschetsen moet een belangrijk bedrag worden opgebracht. Het Dagel. Bestuur steunde het verzoek om deze kosten niet langer ten laste der veehouders te bren gen. Afslachten melkvee. Een schrijven van de F. N. Z. waarin werd medegedeeld dat een gedwongen afslachting niet het middel moet worden geacht om de zui- velproductie in het komende jaar te re gelen, vond algemeen instemming. Aan een vrijwillige levering van vee moet de voorkeur worden gegeven, waar bij in de eerste plaats aan het opruimen van minderwaardig vee aandacht moet worden geschonken. Beperking der kaasproductie zal een grootere boterproductie ten gevolge heb ben, zoodaf maatregelen voor verruiming van boterafzet in het binnenland noodig zullen zijn. Melkprijzen. De vergadering vereenigde zich met een schrijven der drie C.L.O. aan den Regeeringscommissaris, waarin me degedeeld werd dat de melkprijs belang rijk hooger dient te zijn dan in 1934 het geval is geweest, toen deze bij 3,2 pet. vet 4,5 cent per kg bedroeg, hetgeen even wel niet uitsluitend mag bereikt worden door een sterk ingrijpende beperking der rundveehouderij. Besloten werd bij den Regeeringscom missaris aan te dringen op het verleenen van schadevergoeding, die de goedwillen de veehouders door de opruiming van koeien ingevolge de voorschriften hebben geleden. Voorts zal aangedrongen worden op spoedig bekend maken van de regeling 1936. Afzet van boter. Het Dagel. Bestuur heeft zich vereenigd met het schrijven der drie C.L.O.waarbij den Raad van Mi nisters medegedeeld wordt, dat de argu menten waarom aan de weermacht en overheidsinstellingen geen boter kan wor den verstrekt niet steekhoudend kunnen worden genoemd. Zij meenen, dat meer resultaat zou bereikt worden, met boter aan de weermacht te verstrekken dan door de campagne tot bevordering van het botergebruik. De drie C.L.O. hebben verzocht de margarine-industrie een ze ker deel van haar debiet te doen afstaan, teneinde de boter die nu met groot ver lies wordt geëxporteerd, in het binnen land te kunnen plaatsen. Rundveeteeltregeling 1936. Het Dagel. Bestuur was van meening, dat met be trekking tot de maatregelen voor de vee houderij, het onderscheid tusschen vaars kalveren en ongeregistreerde stierkalve ren dient te vervallen, zoodat aan de landbouwers kalveren worden toegewezen met vrije keuze van de soort. Bedrijfsraad voor den Landbouw Ken nis werd genomen van de mededeeling dat de commissie ex. artikel 8 der Be- drijfsradenwet heeft geadviseerd tot op richting van een bedrijfsraad voor Oost- Zeeuwsch-Ylaanderen over te gaan. Besloten werd bij hernieuwing de be zwaren der werkgevers uit dit gebied tegen de oprichting van dezen bedrijfs raad ter kennis van den Voorzitter der Commissie te brengen, daar het bekend is dat het overwegend deel der landbou wers in het midden van Oost-Z.-Vlaan deren van dezen bedrijfsraad niet is ge diend en de instelling daarvan slechts werd doorgezet door een minderheid te gen den wil van de meerderheid. Schorsing Caöp. Vereent gin gen als tarwchandelaar. Besloten werd te protes teeren tegen de schorsing van de coöpe ratieve aankoopvereenigingen te Zierik- zee, St. Philipsland en Axel als opslag houder van tarwe. Crisiscontrole. Besloten wordt een krachtige actie te formeeren voor een meer doelmatige crisiscontrole. Urgentieprogramma Tuinbouw. Het ur gentieprogramma Tuinbouw van het K. N. L. C. werd goedgekeurd. Kring Walcheren Z. L. M. Woensdagmiddag vergaderde de Kring Walcheren der Z. L. M. onder voorzitter schap van Mr M. C. van der Minne, die in zijn openingswoord den toestand in den landbouw en de crisismaatregelen besprak De voorzitter deelde nog mede, dat de Z. L. M. op 23 Januari een Crisisvergade ring te Middelburg zal beleggen. Tot lid van het hoofdbestuur werd ge kozen dhr P. Geschiere te Zoutelande en tot plaatsvervangers dhrn A. P. van Nieu- wen'huijzen te Oostkapelle en A. de Lange te Koudekerke. De vergadering benoemde dhr J. Goed- bloed ook voor 1936 tot marktzetter. Dhr Ovinge hield daarna een inleiding over den Bedrijfsvoorlichtingsdienst. Be halve op het financieels gedeelte kan men ook controle toepassen op allerlei andere punten. Daar de landbouw in Nederland aan de spits staat en de achterstand uit de tach tiger jaren geheel is ingehaald, kan men titans van rationalisatie der bedrijven niet die groote verwachtingen koesteren als bij de vorige landbouwcrisis. Toch zal er wel een en ander zijn te bereiken. Vooral thans, nu de geldelijke bedrijfs resultaten slecht zijn is het beslist nood zakelijk te streven naar de meest ratio neels bedrijfsvinrichting en bedrijfsvoe ring. Elke landbouwer moet controle uitoefe nen op alle onderdeelen van zijn bedrijf. Een belangrijke stap in de richting van bedrijfscontrole is in den laatsten tijd ge daan door 'het tot stand komen van be- drijfsstudiegroepen, dus groepen van land bouwers, die zich vereenigen teneinde on derling verschillende vraagstukken te be spreken en te onderzoeken. In Zeeland is iets dergelijks gebeurd op Schouwen en Duiveland, waar het veevoederbureau der Z. L. M., onder leiding van dhr Zwager man, bij een combinatie van ongeveer 25 landbouwers de voeding van het vee na gegaan heeft en aan een beoordeeling on derworpen. Op Walcheren wordt thans ook een dergelijk onderzoek begonnen, wederom onder leiding van dihr Zwager man. Spr. wekte op tot aansluiting bij de boekhoudbureaux der landbouworganisa ties. Dhr Verlare vroeg naar de tarwesc'hat- ting en zag gaarne, dat naar kwaliteit werd gekeurd. Ook dhr Minderhoud wil de, dat met het gewicht meer rekening wordt gehouden. Dhr Franse zeide, dat Walcheren, gezien den fijnen korrel, moei lijk aan het standaardmonster A kan vol doen. Dhr G. de Visser keurde het versprei den van pamfletten 'bij den ingang van de alg. vergadering te Goes af. De voorzitter achtte dit ook ongewenscht, maar wees er op, dat dit moeilijk te voorkomen is. Dhr Franse besprak de toewijzing der varkens voor 1936. Hierin is verbetering gekomen. Fokmateriaal blijft gehandhaafd In huisslachting mogen er zijn voor ge zinnen van 1 tot en met 4 personen 1 var ken en 1 huisslachting, 5 tot en met acht personen 2 varkens en 2 slachtingen; 9 gezinsleden en daarboven 2 varkens en 3 huisslachtingen. De overige varkens zul len worden verdeeld naar behoefte. Van 912 December 1935. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. Steke- tee, 19 j. en P. Louwerse, 18 j. Getrouwd: A. Verhage, 40 j. en J. M. Joosse, 35 j. Bevallen: P. Swennen, geb. Schoe, d.; N. Jacobse, geb. Beekman, z.; C. A. Meeusen, geb. Polderman, z.; J. T. L. van der Ende, geb. Vernieuwe, z.; P. Posthuma, geb. Kaland, d. Overleden: A. Lippens, 76 j., wed. van J. F. Corthals. (V. C.) Van 115 Dec„ KOUD'EKERKE. Ondertrouwd: S. D. Adriaansen, 34 j. on M. Thelen, 37 j.; D'. J. van de Visse, 25 j. en W. Alewijnse, 22 j. Bevallen: N. Sinke geb. Geljon, z. Overleden: P. Groenenberg, 73 j., man van A. van Offenbeek; jhr A. M. van Doorn, 69 j., man van H. H. Snouck Hur- gronje. (V. C.) Over de maand Nov. POORTVLIET. Geboren: Jan, z. v. J. Uijl en Corn. Moerland. Pieter, z. v. J. J. de Witte en E. Jansens. Tannetje, d. v. J. D. Beeke en C. M. van Dijke. Marinus Kornelis, z. v. W. van Dijke en W. Lind- hout. Gehuwd: Adriaan Houke, 23 j. te Scherpenisse en Krina P. Mol, 22 j. Overleden: Iluibregt Uijl, 87 j., we duwnaar van Maria Martina Bolier. (Th. C.) SCHERPENISSE. Geboren. Jozua, z.v. C. Tichem en M. Geuze. Gehuwd: A. S. Hartog. 26 j. en J. van Hemert, 26 j. Overleden: A. J. de Wilde, 34 j., echtg van J. Tichem; W. M. Dteurloo, 49 j., echtg. van A. Bijnagte. (Th. G.) ST. MAARTENSDIJK. Geboren: Stof- felina, d. v. W. Vermaas en J. Overbeeke. Cornelia Cat'harina. d. v. J. Boogaard en J. J. Hengstmengel. Jacobus Willem Jan, z. v. J. Brevet en S. Bruijnooge. Ja cob, z. v. Abr. Hage en M. Geluk. Getrouwd: J. J. Breure, 37 j. wednr. en G. J. F. Noom, 29 j. jd. Overleden: M. Larooij, 80 j., echtgen. van G. J. de Graaf. (Th. C.) STAVENISSE. Geboren: Jacob Anto- nie, z.v. D. Gaakeer en J. E. van Dalen. Gehuwd; Gysbrecht Jacob Vermaas en M. P. van Eenennaam. (Th. C.) ST. ANNALAND. Geboren: Johannes Pieter, z. v. J. L. J. van Popering en A. Polderman. D'ina, d. v. C. van Vossen en P. den Haan. Adriaan Cornelis, z. v. A. P. Polderman en T. A. Moerland. Jacob David, z. v. D. A. Hartog en L. Gunter. Overleden: Cornelia Marina van Prooien. 56 j., ongeh.; Dingeman Burgers, 31 j., ongeh. (Th. C.) TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 21 Dec.: Zwakke tot matige wind uit Z. tot 0. richtingen, nevelig tot half bewolkt, wei nig of geen neerslag, lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. Stand van hedenmiddag 3 u Stand van gistermiddag 3 u.: 762. Licht op voor fietsen: Vrijdag 4 u.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6