(fcatLs EERSTE BLAD De Bezuinijng op het Lager Onderwijs. Buitenland De oorlog In Abessynië. Belangrijkste Nieuws Binnenland VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 0 JAARGANG No, 70 Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1936 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. EEN VERKLARING VAN DEN MINISTER-PRESIDENT. PARAGRAAF 12 VOORLOOPIG TERUGGENOMEN. Bij den aanvang van de vergade ring van de Tweede Kamer, heden middag heeft de Minister-president, Dr H. Colijn, een verklaring afge legd ten aanzien van paragraaf 12 van het Wetsontwerp tot verlaging van de Openbare Uitgaven voor het Onderwijs. De Minister merkte op, dat uit de beraadslagingen is gebleken dat in de Kamer hiervoor geen meerderheid kan worden gevonden. De Regeering betreurt dit, omdat zij van oordeel is, dat concentratie op het terrein van het Bijzonder Onderwijs noodzakelijk is, zoowel uit het oog punt van bezuiniging op de Onder- wijs-uitgaven, als met het oog op het geen op het terrein van het Openbaar Onderwijs is geschied. De Ministers, behoorende tot de linkerzijde, achten een afwijzing van paragraaf 12 zóó ernstig, dat zij daar in aanleiding zouden vinden, aan H. Majesteit te verzoeken, hen van hun ambt te ontheffen. Waar daarbij een der gronden aan het Kabinet zou ont vallen, zou deze zaak tot zeer ernstige gevolgen kunnen leiden. De Ministers hadden zich onder deze omstandigheden met het Kabinet bera den, over een oplossing die het moge lijk zou maken, aan te blijven. Daarom heeft het Kabinet besloten, dat paragraaf 12 voor 'toogen- b 1 i k wordt teruggenomen. Het Kabinet blijft echter staan op 't standpunt, dat een wettelijke regeling moet worden getroffen om de concen tratie van Bijzondere scholen te be vorderen, want de Regeering acht dit niet mogelijk met paragraaf 13 alleen. De vraag of het mogelijk is tot zoo danige regeling te komen zal op korten termijn worden onderzocht door een staatscommissie van veelzijdige sa menstelling die onder leiding van de Regeering zal werken. De Regeering hoopt, dat binnen korten tijd dit onderzoek zal leiden tot een oplossing welke voor Regeering en Staten-Generaal aanvaardbaar is. Indien dit niet mogelijk zal zijn, zal de Regeering met een eigen voorstel komen. Inmiddels zal met de concentratie wat de openbare school betreft niet worden voortgegaan door toepassing van Art. 22 vierde lid van de L.-O.- wet. De Regeering hoopt dat voorts de colleges van Gedeputeerde Staten de noodige behoedzaamheid zullen be trachten met de toepassing van het derde lid van dit artikel. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, week»bo£»nsK«iJieu voor Middelburg. Goes en VUssingsn f 0.20. Losse nummtra 5 cent. Adverienüën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fü.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De slag aan de Takazze. Het gaat met den slag aan de Takazze weer net als altijd: beide partijen melden successen en vertellen, dat de vijand aan de verliezende hand is. Uit Asmara wordt gemeld: De ge vechten aan het Noordelijk front duren voort en men gelooft, dat de Ahessijnen hij den slag aan de Takazze-rivier, welke 3 dagen heeft geduurd, 1000 man heb ben verloren, terwijl de Italianen volgens een mededeeling uit hun hoofdkwartier, 272 dooden op het slagveld hebben ach tergelaten. De doorbraakpoging kan als mislukt worden beschouwd. De zwarthemden hebben een bijzonder aandeel in deze gevechten gehad. De Italiaansche vliegers hebben zich voortdurend in de gevechten gemengd. Woensdag hebben zij niet minder dan 6 bomaanvallen gedaan, welke groote ver liezen zonden hebben aangericht in de Abessijnsche gelederen. Een ander bericht meldt daarentegen: Volgens niet officiëele berichten zou den de Ahessijnen tot in de buitenwijken van Makalle zijn doorgedrongen. Hoewel de Italiaansche legerberic'hten tTachten aan te toonen, dat de strijd aan de Takazze met een Italiaansche over winning is geëindigd, zijn de Italianen geheel en al uit hun stellingen die zij aan deze rivier innamen, verdreven. Naar uit Dessie wordt gemeld, is alles in gereedheid gebracht voor het vertrek van den negus naar het Noordelijk fronl en het is duidelijk, dat de Abessiniërs thans een einde gemaakt wenschen te zien aan het wachten. Met 'hun geweldige aantallen soldaten zullen ze ook in de komende dagen nog wel gelegenheid hebben om tusschen de Italiaansche linies door te dringen. In de onmiddellijke nabijheid van Ma- kalle spant het nu. De Ahessijnen melden van het Noorde lijk front, dat in de provincie Sjire nog steeds verwoed wordt gevochten. De Abessijnsche troepen hebben na verbitterde gevechten verderen vooruit gang gemaakt. Hun doel is, de heilige stad Aksoem en Adoea. Aan beide zijden zijn de verlie zen groot. D'e Italianen maken vooral gebruik van tanks en vliegtuigen. Aan het zuidelijk front is alles rustig. GENEVE OVER HET VREDESPLAN. Het is van de baan. In een lange, geheime vergadering van den volkenbondsraad van gistermorgen schijnt men het algemeen te zijn eens ge weest dat het vredesplan Laval-Hoare geen grondslag voor vredesonderhande lingen tusschen Italië en Abessynië kan zijn. De raadsleden besloten reeds gisteren hun verblijf te Genève te beëindigen. Eden kreeg namelijk een dringend ver zoek uit Londen, om zoo spoedig mogelijk in Engeland terug te komen en Laval wilde met het oog op het voor zijn minis terschap dreigend gevaar ook gaarne zoo spoedig mogelijk in zijn eigen land terug zijn. Menig lid der commissie van achttien begroette het uitstel der besprekingen tot begin Januari met instemming, in de hoop, dat Laval dan wellicht voor een anderen minister zou hebben plaats ge maakt, die de verscherping der sancties meer welgezind is. De volkenbondsraad nam zonder eeni- ge discussie en met toestemming van den vertegenwoordiger van Abessynië de vol gende resolutie aan: 1. De volkenbondsraad bedankt de ge delegeerden van Engeland en Frankrijk voor de mededeelingen, die zij hem ge daan hebben met betrekking tot de denk beelden, die zij1 aan de twee partijen ter wille van een verzoening hadden aange boden. 2. Met het oog op het slechts prelimi naire karakter van deze denkbeelden is de volkenbondsraad van oordeel, dat er geen reden bestaat, zich daarover reeds thans uit te spreken. 3. De volkenbondsraad draagt aan zijn commissie van dertien op, om, onder in achtneming van het volkenbondsverdrag, den toestand in zijn geheel te bestudeeren in het licht van de gegevens, die de com missie zou kunnen verkrijgen. Het plan bestaat thans, dat de com missie van achttien op Maandag 13 Jan. weder zal bijeenkomen ter bespreking van de petroleum-sanctie, doch of dit plan in derdaad zal doorgaan, zal vooral van den nieuwen Engelschen Minister van Bui- tenlandsche Zaken afhangen, In de resolutie van den volkenbond valt op, de uiterst koele toon tegenover de vredesbemoeiingen van Laval en Hoare. Van een instemming met den inhoud van het plan is heelemaal geen sprake. Een veroordeeling heeft in de geheime bijeenkomst plaats gehad. De episode van het vredesplan Laval Hoare is geëindigd. Voorloopig zal van nieuwe verzoe ningspogingen wel niet veel komen. HOARE VERDEDIGT ZICH. Waarom hij ontslag vroeg. Le met groote spanning tegemoet ge ziene zitting van het lagerhuis, waarin het laag verwachte debat over het Ita- liaansch-jibessynisch conflict en de ra- rijsche vredesvoorstellen aan de orde zou komen, is gistermiddag om 4 uur begon nen. Kr heerschte in het huis een zenuw achtige spanning. Het debat werd geopend door den af getreden minister van buitenlandsche za ken, Sir Samuël Hoare. Sedert hij zijln functie had aanvaard, had hij: de urgentie erkend van de twee groote kwesties: alles te doen, wat in zijh macht was, om een grooten Europeeschen brand te voorkomen en; niets onbeproefd te laten om een oorlog tusschen Groot- Brittannië en Italië te verhinderen. Elke nieuwe dag van den oorlog tus schen Italië en Abessynië had grootere en gevaarlijker kwesties te voorschijn ge bracht. Er ontstonden moeilijkheden in het Verre Oosten en' moeilijkheden in Egypte en ook in meer dan één gedeelte van Europa pakten zich dreigende wol ken samen. Met het oog op deze feiten had Hoare alles gedaan, om een vreedzame regeling mogelijk te maken. Er was door de kwestie van het petro leum-embargo een nieuwe situatie ont staan. Op voorwaarde, dat het olie-em bargo in werking had kunnen treden met medewerking van de staten, die geen lid van den volkenbond zijn, had' het kunnen leiden tot een gedwongen einde van den oorlog luid applaus). Doch juist daarom was de toestand, met het oog op eventueel Italiaansch verzet, zoo gevaarlijk gewor den. Van alle kanten waren berichten ontvangen, dat Italië een petroleum-em bargo als een militaire actie, of als een oorlogsdaad zou beschouwen. Als natie waren wij geenszins be vreesd voor het Italiaansche dreigement. Wat Italië ook zou hebben gedaan, wij' zouden, zooals de geschiedenis leert, el- ken aanval met succes hebben afgesla gen. Een dergelijke geïsoleerde aanval op een enkele mogendheid, zonder de ze kerheid van volledige ondersteuning door andere mogendheden, zou echter onver mijdelijk tot ontbinding van den volken bond hebben geleid. Onder deze omstandigheden had hij zich tien dagen geleden naar Parij's be geven, waar men van alle kanten op zoo danige wijze druk op hem had uitge oefend, dat een weigering onmogelijk was. De tijd drong. Binnen vijf dagen zou het petroleum-embargo in Genève wor den behandeld. Hoare had zich niet gerechtigd geacht, uitstel van het embargo voor te stellen, indien men den volkenbond niet kon too nen, dat de onderhandelingen practisch waren begonnen. Twee dagen lang had hijl met Laval over een onderhandelingsbasis gediscus sieerd. Er was geen sprake van voor waarden, die den oorlogvoerenden zouden worden voorgelegd. Er stond zeer veel in dat noch hem, noch Laval lief was. De voorstellen leken echter den beiden staatslieden de eenige mogelijke basis voor toekomstige bespre kingen. De Parijsche voorstellen zijn veel on gunstiger voor Mussolini, dan de eischen die hij' dezen zomer aan Eden heeft ge steld. Er zijn slechts twee wegen tot beëindi ging van het conflict: vrede door over eenstemming, of vrede door overgave. Hoare geloofde aan de eerste mogelijk heid. Met uitzondering van Engeland, dat zijn vloot in de Middellandsche Zee en versterkingen in Aden en Gibraltar ge concentreerd had, had geen staat een hand uitgestoken. Hijl had den minister-president zijn ontslag aangeboden, daar het hem dui delijk was geworden, dat hij het grdot- ste deel der publieke meenmg niet achter zich had. Hoare sloot met den wensch, dat zijd opvolger bij de oplossing van het moei lijke probleem meer succes en meer geluk zou mogen hebben, dan hij zelf. Direct na afloop van zijn rede verliet Hoare, zichtbaar onder den indruk der lichamelijke en geestelijke inspanning van de laatste dagen, de zittingszaal, het gezicht in zijn handen verborgen. Toen hij' langs de banken der afgevaardigden schreed, scheen het een oogenblik, alsof hij zou neervallen. Hij: beheerschte zich echter. De eerste minister Baldwin constateer de dat de Parijsche voorstellen dood en afgedaan waren. De Bntsche regeermg zou geen pogin gen doen, om de levensgeesten weer op te wekken. Vervolgens keerde Baldwin zich tegen de aanvallen der appositie. Hij: verklaar de dat hij den volkenbond klaren wijn zou schenken. Het kabinet zag de voorstellen niet graag, omdat zij te ver gingen. Bij' de kwestie van het Parijsche vre desplan, werd algemeen een vergissing begaan, en hij- hoopte, dat men uit deze vergissing een nuttige les zou trekken. In het onderhavige geval was gebleken, dat groote spoed in het diplomatieke verkeer dikwijls groote gevaren met zich kan meebrengen. Engeland is bereid, bij collectieve sa menwerking zijta plicht in elk opzicht te vervullen. Hij wilde echter den nadruk op het woord collectief leggen. Baldwin eindigde zijn rede met een beroep op het lagerhuis, om de regee ring zijn vertrouwen te blijven schenken. Nadat ook de oppositie aan het woord was geweest, werd de motie van afkeu ring der labour-pariij door het lagerhuis met 372 tegen 166 stemmen verworpen. Een Duitsch prelaat beschuldigd van verraad van staatsgeheimen. In de officieele mededeeling betreffen de de arrestatie van Mgr Banasch. Ad ministrator van het Bisdom Berlijn, wordt gesproken van het „verraden van staatsgeheimen'1 een zeer zware poli tieke misdaad, waaraan een der hoogst geplaatste hoogwaardigheidsbekleeders van de R.K. kerk zich zou hebben schul dig gemaakt. In verband met deze aangelegenheid zijn in verschillende deelen des rijks ook nog andere R.K. geestelijken gevangen genomen. Mgr Banasch had ongeveer twee jaar geleden een „informatiebureau der bis>- sohoppelijke autoriteiten in Duitschland" opgericht. Door middel van vertrouwelijke circulaires moet Mgr. Banasch van dit bureau uit aan de leden van het episco paat en naar men wil, ook aan de Ber- lijnsche nuntiatuur van den H. Stoel in lichtingen hebben doen toekomen over kerkelijke en politieke aangelegenheden. Zoowel in politieke als in kerkelijke kringen volgt men het verdere verloop met gespannen aandacht. Wederom goudwasschen aan den Rijn. Het wasschen van goud, dat. zooals men 'heeft kunnen nagaan, langs den ge- heelen Boven-Rijn van Bazel tot Mann heim van den tijd van Julius Caesar tot omstreeks 1840 een geregeld bedrijf was, schijnt thans weder op te leven. Op en kele plaatsen, waar vroeger goud gewas- schen werd, in het bijzonder bij Ketsch aan den Rijn, niet ver van Mannheim, worden op het oogenblik pogingen aange wend om dit bedrijf, uit economische overwegingen, weder tot bloei te doen geraken. Een kubieke meter gewasschen Rijn kiezel bevat ongeveer 1 a IK gram goud. Om de goudhoudende zandmassa's in tensief te kunnen bewerken worden thans moderne gereedschappen vervaardigd, om hiermede dit bedrijf langs den gehee- len Boven-Rijn ter hand te kunnen nemen. Het mijnconflict in Engeland. In de besprekingen van gisteren hebben de Engelsche mijnwerkers besloten met ingang van 27 Januari in algemeene sta king te gaan, indien voor dien tijd geen regeling tot stand is gekomen. Dé minister van mijnbouw heeft in het lagerhuis verklaard, dat hij geen subsidie kan toestaan voor verhooging van de loonen der mijnwerkers. Communistisch complot in Traunstein? De politie van Traunstein heeft een honderdtal personen gearresteerd, die deel uitmaken van de Communistische internationale. Vijf dezer zijn gefusil leerd. Het zou een aanslag betreffen, welke mislukt zou zijn. Het is niet mogelijk bij zonderheden over deze aangelegenheid te verkrijgen. Het plaats Traunstein waarvan hier sprake is, ligt ten Zuidoosten van Muen- chen in de Beiersche Alpen, waar Rijks kanselier Hitier zich zoo nu en dan ver poost. Binnenland. D'e Tweede Kamer over de onderwijsbe- zuiniging. Paragraaf 12 van het ont werp teruggenomen. Handelsverdrag met Amerika. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De strijd bijl Makalle. Het Eng'elsch-Fransche vredesplan van de baan. De Engelsche Minister Hoare verant woordt zich. Communistisch complot in Duitschland? Korte Berichten. Dr Brown van het internationale Roode Kruis die naar D'esisie is gezonden om een onderzoek in te stellen naar aan leiding van het luchtbombardement der Italianen van het Amerikaansche hospi taal, heeft naar Genève getelegrafeerd, dat zich op het dak van het hospitaal een rood kruis bevindt van 9X9 meter, en eveneens een kruis op den grond voor het hospitaal. D'at alles hebben de Italia nen niet gezien. PRINSES JULIANA BIJ DEN KERSTBOOM. Prinses Juliana heeft gisteren in den vooravond in het Theehuis aan het Udde- lermeer, gem. Apeldoorn, Kerstfeest ge vierd met de leerlingen van de naaischool te Uddel. Mej. A. L. Schoch, de directrice van de particuliere zaken van de Koningin en de Prinses, vergezelde haar. In het Theehuis was een groote kerst boom opgesteld en verdere kerstversierin gen waren aangebraoht. D'e Prinses las aan ongeveer 40 meis jes het kerst-evangelie voor. Naar aan leiding hiervan hield Mej. Schoch een korte toespraak. D'e Prinses vertelde voorts nog een kerstverhaal. De meisjes ontvingen versnaperingen en geschenken van de Prinses. H. K. H. was bij de uitdeeling hiervan behulpzaam. Gedurende het samenzijn werden voorts verschillende kerstliederen gezongen. HEFFING VAN OPCENTEN OP ENKELE BELASTINGEN. D'e Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen met 33 tegen 5 st. aan genomen. Tegen de hoeren van Rappard, Blomjous, de Jong en de beide N.S.B.ers. HANDELSVERDRAG MET TURKIJE. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 3 September 1934 te Ankara tusschen Nederland en Turkije gesloten handelsverdrag. Door de onderteekening van dit ver drag verdween de achterstelling van on zen invoer in Turkije zonder dat aan de Turksche desiderata verder werd tege moetgekomen dan met de Nederlandsche belangen in overeenstemming te brengen was. Voorts hebben ter gelegenheid van do afsluiting van dit verdrag enkele nota wisselingen plaats gehad. Een daarvan garandeert aan Turkije den invoer van een contingent voor den inv.oer van siga retten in Nederland ten bedrage van 3X ton per 6 maanden voor het geval Neder land mocht overgaan tot de contingentee- ring van sigaretten. Het paleis op den Dam. D'e gemeenteraad van Amsterdam heeft de door B. en W. voorgestelde oplossing der oude paleis-raadhuis-quaestie waar hij de gemeente het eigendomsrecht van het gebouw aan het Rijk afstaat en dit onder voorbehoud van de goedkeuring dei Staten-Generaal een bedrag van vijf jaar- lijksche termijnen van 2 millioen gulden aan Amsterdam zal uitkeeren voor het bouwen van een nieuw stadhuis, waar door tegelijkertijd het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt is aan gewezen, met algemeene stemmen aan vaard. De Rijksverzekeringsbank. Het staat vast dat voor de Rijksverze keringsbank te Amsterdam een Inieuw gebouw zal worden gesticht. De koop- acte van het terrein aan het Stadionlaan is gisteren gepasseerd. Burgemeester van Den Helder overleden. Gisteravond is de heer W. F. G. L. DWessen, burgemeester van Den Helder, overleden. D'e heer Driessen werd op 15 Nov. 1928 tot burgemeester van Den Helder benoemd. Voordien was hij burge meester van Westzaan, in den oorlogstijd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1