De Duitsche Pers en het incident-Kortenhorst. Staten-Generaal. Wetenschap en Kunst Gemeenteraad van Goes. Gemeenteraad van Middelburg. ken. Uitvoerig besprak hij de bestaande typen, kweekwijze, groei en opbrengst, de sterke en zwakkere typen. Een vruchtbare bespreking volgde. 's-Heer Hendrikskinderen. Gisteravond hield de kolenvereeniging E. M. M. 'haar jaarvergadering. Een 80 leden woonden de vergadering bij. Er werden in het af- geloopen jaar 4558 H.L. diverse soorten kolen aangekocht. Met leedwezen werd kennis genomen van het besluit van dhr D. J. v. d. Graaff, die sinds 1917 voorzit ter der vereeniging is geweest, om deze functie neer te leggen. Herkozen is J. Vermeule Mz. tot commissaris en M. Ste- ketee als bestuurslid; later zal uit bet vol tallige bestuur een voorzitter worden be noemd. Met een gezelligen maaltijd werd dezen avond besloten. Waarde. Woensdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Aanwezig 6 raadsle den. Later kwam het lid M. Waterman en even daarna ook de burgemeester ter vergadering.; De vergadering werd ge opend door den eersten wethouder Wisse. Van verschillende bonden was een schrij ven ingekomen om toeslag op hun uitkee- ring tot het bedrag van de steunregeling en om brandstof voor werkloozen. B. en W. meenden als kerstgave brandstof te verstrekken aan werkloozen. De raad ging accoord met B. en W., welke de toezeg ging deden in hoogen nood te zullen voorzien. Ingekomen was de goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit om de presentiegelden der raadsleden te bren gen van f 70 of f 55. Door B. en W. wordt voorgesteld een strook grond aan te koopen groot 82 vierk. M. ter verbreeding van den weg bij het dorp, tegen 1 gulden per vierk. M. Met alg. st. aangenomen. B. en W. stellen voor 25 A. grond te koopen van bet Burg. Armbestuur voor f 500 voor vergrooting der begraafplaats. Tot afgevaardige naar de vergadering der Waterleiding-Mijl, werden benoemd de Burg. en dhr A. Dees. Tot lid van het Schooltoezicht werd 'herbenoemd dhr M. H. J. Weststrate. Vastgesteld werd de regeling voor het openbaar ULO-onderwij's met Goes. Tot lid van het B. A. werd gekozen dhr A. Waterman Az. met 4 st. tegen 3 st. op den heer G. Hein. lerseke. Dr van Klinkenberg. Donderdagavond zal de raad te beslissen hebben over de benoeming van een nieu wen geneesheer voor onze gemeente. Dr J. G. van Klinkenberg, onze tegenwoor dige gemeentegeneesheer, heeft met in gang van 1 Januari a.s. zijn ontslag aan gevraagd. Er zal niemand in onze ge meente zijn, die het aftreden van den heer Klinkenberg niet zal betreuren. Ruim 40 jaar heeft hij in ons dorp de praktijk waargenomen en de harten van alle welwillende Iersekenaren gewonnen. Dit is te goed gebleken, toen eenige jaren geleden Dr Klinkenberg een jubileum mocht vieren. Naar wij vernemen zal de aftredende geneesheer te lerseke blijven wonen. D'at hij' nog jaren van zijn rust zal genieten is de wenisch van al de ingezetenen. Kruinintjen. Woensdagmiddag werd van den landbouwer Kole, van diens land, een zak uien ontvreemd. In verband hiermede is in den loop van den dag de werkman H. uit Hansweert door de marechaussee aangehouden. Tholen. Naar ons is medegedeeld, zal Dinsdag a.s. de verzending van mosselen naar Parijs, welke gedurende eenige we ken was stop gezet, weer aanvangen. Voor de vele werkloozen weer een uit komst. Schore. D'e brugknec'ht J. Schouten wordt per 1 Januari a.s. overgeplaatst naar Veere. Arnemuiden. Dinsdagavond hield de Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" haar vergadering met de begunstigers. In de pauze werden de goederen bezich tigd en konden 142 stuks vervaardigde kleedingstukken aan de diaconie worden overgegeven, waarvoor deze bij monde van dialken van Eenenaam haar dank be tuigde. St. Maartensdijk. Dinsdagavond j.l. werd hier de vergadering gehouden van den IJsbond Tholen. Alle besturen der aangesloten vereenigingen waren aanwe zig. De vergadering werd gepresideerd door den heer Bil van St. Annaland. In zijn openingswoord zei hij o.a., dat de ijsclub te Tholen zich tot nog toe af- keerig toont van samenwerking. De kas sloot met een batig saldo van f 34.73. Besloten werd de bijdrage voor de aan gesloten clubs te bepalen op 3 cent per lid. Bij voldoende ijsgang zal de wedstrijd in hardrijden gehouden worden te Stave- nisse en die in schoonrijden te St. Anna land. De voorzitter der ijsclub „Eendracht Bindt" te Stavenisse laakt de houding der Thoolsche IJsclub. In de plaats van dhr Bil, die ontslag nam als voorzitter van den IJsbond, werd met algem. stemmen gekozen de heer S. Stoel van 'Stavenisse, terwijl als nieuwe bestuursleden werden benoemd de beeren Boone te St. Analand en J. v. d. Reest te Stavenisse, laatstgenoemde zal als secr.-penningm. van den IJsbond op treden. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. De Duitsche pers, zoo meldt de Ber- lijnsche correspondent van het „Hdhl.", had tot op heden over het incident- Kortenhorst gezwegen. Ongetwijfeld op bevel van de regeering, ofschoon deze in bet eerste stadium van dit conflict er op had gezinspeeld, dat zij eventueele pers- aanvallen tegen Dt Kortenhorst niet zou kunnen (lees; willen) verhinderen. Eerst (hans brengt de „Völk. Beobachter" als eerste Duitsche blad van zijn correspon dent te Rotterdam een uitvoerig overzicht van het incident en wel naar aanleiding van het antwoord van minister De 'Graeff op de vragen uit de Tweede Kamer. Aan zijn overzicht voegt het blad de volgende opmerking toe: „Met deze ver klaring heeft de Nederlandsche regee ring aan het gerechtvaardigd standpunt van Duitschland in volle mate genoeg doening verschaft en het door de par tijen opgeblazen incident op loyale en tot dankbaarheid stemmende wijze af gesloten." Gisteren vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig dhr Reedijk met kennisgeving. Ingekomen stukken: Goedkeuring van raadsbesluiten. Schrijven van de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten betreffende de inrichting der stemhokjes. Benoemd worden in diverse commis- siën en besturen de volgende personen: Financieels Commissie: A. de Roo', J. S. Visscher, H. Hollestelle. Voorzitter: A. de Roo. Commissie voor de Strafverordeningen: Mr J. W. Goedbloed en A. de Roo. Commissie voor het Grondbedrijf: P. Crucq, H. Hollestelle, C. Reedijk. Commissie van het Gasbedrijf: G. Eek- hardt, P. Crucq, C. C. van der Does. Gedelegeerden in het bestuur der Am bachtsschool: P. Crucq en G. Eokihardt. Afgevaardigde en plaatsvervangend af gevaardigde naar de vergadering van aandeelhouders der N.V. Waterleiding-Mij „Z.-Beveland": A. L. van Melle (afgev.) en Mr J. W. Goedbloed (plv. afgev.). Commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs: Mr J. A. A. Fransen van de Putte. Schoolcommissie: G. V. P'ennings en P. van 't Sant. Bij de benoeming leden Schoolcommis sie bespreekt dhr Kloosterman het weinige werk, dat deze Commissie te doen heeft en verzoekt B. en W. om de Com missie niet voorbij te gaan, zoo er advies gevraagd wordt en de Commissie dit kan geven. Burg. Armbestuur: I. Wessel (voorzit ter). Regentes Weeshuls: Mevr. J. C. Zweede Broeder. Leden van den Raad in Georganiseerd Overleg: J. S. Visscher, L. Goeman, C. C. v. d. Does. Goedgekeurd worden wijziging Gemeen te-begrooting 1935; Rek. Burg. Armbe stuur; Voorloopige vaststelling Gem. reke ning over 1934; Begrooting Burg. Armbe stuur 1936 en Begrooting Gasthuis 1936. De voorzitter doet, in verband met een opmerking van de fin. commissie, mededeeling, dat de post, groot f 1941, betrekking heeft op 1 patiënt, welke door nalatigheid van den voormaligen admini strateur een tijd lang verpleegd is, zon der dat in de kosten was voorzien. De heer Crucq zou gaarne zien, dat een meer uitgebreid rapport door het verificatiebureau verstrekt werd. Aangaan gemeenschappelijke regeling met omliggende gemeenten inzake toe lating van leerlingen tot de Openb. U.L.O. school alhier. Aangenomen. Idem met Middelburg. Aangenomen. Aangaan rekening-courant-overeenkomst voor 1936 Bank Ned. Gemeenten. Aan genomen. Het voorstel tot het rooien van boomen wordt aangenomen. De heer V ermaire bespreekt hierbij de wenschelijkheid om dit bedrag niet te reserveeren voor de Groote Markt, zoo als de Directeur van Gemeentewerken verzocht, doch den Poelweg, waar een reeks woningen gezet zijn, te bestraten. Ook een gedeelte van den Westsingel vraagt om verbetering. De voorzitter doet mededeeling, dat bij Gemeentewerken het voornemen bestaat om den Poelweg te verharden met bazalt. Voorstel tot stratenaanleg in Bouwplan III wordt aangenomen. De heer Crucq vraagt om met het laatste gedeelte niet lang te wachten en als er vraag naar terrein in de Tulp straat komt, deze eerder door te trekken. Wijziging Motor- en Rijwielwet wordt aangenomen. De heer V e r m a i r e vraagt of het niet doeltreffender zou zijn om de be paling, dat des Zaterdagsavonds de Lange Kerkstraat van 7—11 uur niet per rijwiel bereden mag worden, te veranderen in 610 uur. Grondruiling met Mr Krans wordt goed gekeurd. Besloten wordt tot het voeren van een verweer tegen een door den voormaligen administrateur van het Gasthuis inge- stelden eisch tot schadevergoeding. De heer Visscher vraagt naar de kosten hiervan. De voorzitter kan hieromtrent geen mededeeling doen. De rechtskundige, welke voor de gemeente zal optreden, doet dit tegen bestaand tarief. Rondvraag. De heer Eckhardt vraagt of de Burgemeester het rondgaan langs de huizen niet wat kan temperen. Het wordt een bedelpartij. De voorzitter zegt steeds te trach ten, waar de een vraagt wees niet te schriel met vergunning en de ander om tempering vraagt, den middenweg te be wandelen, en het voor vreemdelingen niet aanlokkelijk te maken. De heer Crucq vraagt om de kas- steuntrekkers ook in aanmerking te doen komen voor den kersttoeslag aan werk loozen. De voorzitter zegt, dat het de be doeling is aan de hand van de daarom trent ontvangen circulaire te handelen. Hierna sluiting. TWEEDE KAMER. - BEGROOTING ZUIDERZEEFONOS. De Noordelijke inpoldering.. De Kamer heeft gisteren de begroo ting van het Zuiderzeefonds afgehandeld. Aan het antwoord van Minister Gelissen voor wat betreft de Noord- Oostelijke inpoldering is het volgends ontleend: Geklaagd is, dat er vertraging is ge weest en dat het werk nu niet voor 1937 in vallen gang kan zijn. Maar van den eersten dag af is onder hooge spanning gearbeid om het mogelijk te maken, dat men met de uitvoering spoedig zou kun nen beginnen. De bestekken kunnen eind van dit jaar of begin volgend jaar wor den uitgegeven. Als de Eerste Kamer het wetsontwerp heeft goedgekeurd, kan aanstonds worden verder gegaan. Het vorige jaar heeft spr. betoogd, dat uitbreiding der bodemproductie wen- schelijik is, zoowel voor het geval, dat de algemeene toestand beter, als dat hij minder wordt. Men kan nu vcor dit wets ontwerp stemmen, onverschillig of men de toekomst hoopvol of met vrees tege moet ziet. De noordoostelijke polder biedt gunsti ger aspecten dan de Wieringermeer. De kostprijs is heel wat lager. Het zoutge halte van den bodem is heel wat gunsti ger. Met vertrouwen ziet spr. de ontwik keling van den noodoostelijken polder te gemoet. Men heeft gevraagd, of de regeering niet te optimistisch is, als zij zegt, dat de rente gedekt wordt door de besparing op steun. Maar de berekening van bet aantal mandagen, d.i. bet aantal verloon- de dagen, is gebaseerd op wat de ervaring bij andere werken beeft geleerd. Voorts is het aantal directe en indirecte arbeiders tezamen het dubbele van het aantal di recte arbeiders. Wij' hebben gerekend op een arbeid van 4-8 weken per jaar, met een loon van f 27,20 per week. Zoo ko men wij tot 23.800 mandagen. Men heeft gezegd, dat 1 millioen aan onvoorziene uitgaven te weinig is op een totaal van 97 millioen aan waterstaats werken. Maar behalve dit zichtbare „on voorzien" heeft men in diverse onderdee- len een risico van 10 pet. verdisconteerd. Het eerste werk zal de sluisput te Urk zijn, maar het is niet uitgesloten, dat men elders aan de kust ook werken zal onder nemen, geschikt voor werkverruiming. Echter kan hiervan geen regel worden gemaakt, omdat voor dijkswerken ge schoold personeel noodig is. Spr. zal zijn uiterste best doen om ook spoedig meer werk voor ongeschoolden mogelijk te ma ken. Is er meer dan 2 millioen noodig, dan zal spr. niet aarzelen bet aan te vra gen. Men zie de toekomst niet al te somber in en bedenke: een volk, dat lééft, BOUWT aan zijn toekomst. Vereeniging voer Instrumentale muziek Middelburg. Hans Gruys, Alt. Een rijk programma had de Instrumen tale gisteravond onder aanvoering van dhr 'Garo te verwerken. Velerlei smaken konden hier bevrediging vinden. Eerst muziek van de oude meesters, dan die der modernen. Henry Purcell was zeker Engelands grootste componist, die o.a. grooten in vloed gehad heeft op Handel. D'e vlot ge speelde Suite in G gaf frissche melodieën en krachtige rhythmiek. Dan; „Eine klei ne Nachtmusi'k" van Mozart. Wat bezitten de thema's uit Mozarts composities soms een onovertroffen gratie Ze vragen dan ook de volle aandacht, ter wijl iedere schakeering moet wor den weer gegeven. Hier kon het spel ons niet altijd bevredigen, vooral het Rondo stelde te leur. De Twei Walzer van A. Dvorak, een der grootste toonkunstenaars van 'het mu zikale Bohemen, getuigden van groote frischheid en onbevangenheid, en boeiden •door den rijkdom van klank, evenals de Serenade van Tschaikowsky. Dte weergave van deze compositie stelde hooge eischen aan het orkest. De leiding is evenwel bij Garo in bekwame handen, en de span ning waarmee geluisterd weid bewees de waardeering voor het werk dezer vereeni ging. Als soliste trad op Hans Gruys, altzan geres te Amsterdam. Zij zong Aria's van Handel en Gluck, met begeleiding van het orkest en liederen van Fauré en Duparc met klavierbegelei ding. Stelde in het begin het volume der stem teleur, terwijl ook het begeleidende orkest niet erg op dreef was (Arioso, Handel), bij de Fransche liedoren hoorden wij haar op z'n best. Toen bleek, dat de zang van deze soliste aan hooge eischen voldoet, niet alleen technisch, denk b.v. aan de mooie overgang der verschillende regis ters in Le Secret van Fauré, maar ook de voordracht getuigde van muzikale intelli gentie en van artistiek gevoel. D'e soliste werd dan ook met een har telijk applaus beloond, waarin ze Mevr. Nonhebei, die haar aan het klavier bege leidde, liet deelen, evenals Garo het orkest. Na een tweetal toegiften werd eerst het concert vervolgd. Toeslag uitkeeringen. B. en W. stelden voor aan de k ais trek kers waar noodig toeslag te geven op de uitkeering en ook brandstoffen-toeslag, wat resp. bedraagt f 797.25 en f 377. Aangenomen z.h.st. Ziekenfondscontri b u t i e. B. en W. stelden voor thans ook voor de geplaatsten bij de werkverschaffing een derde der contributie voor bet zie kenfonds te betalen. Aangenomen z.h.st. Zuidwestelij k riolee- ringsplan. B. en W. stelden voor een rioleerings- plan voor het Zuidwestelijk gedeelte der gemeente uit te doen voeren, waarvoor f 35.000 is geraamd, welk bedrag het werkfonds 1934 zal verstrekken. Naar aanleiding van gemaakte opmer kingen deelde de heer Onder dijk o.a. mede, dat de dagel. opzichter f 175 per maand ontvangt. B. en W. hebben pogingen aangewend om zooveel mogelijk Middelburgsche werklieden hierbij! onder te brengen; al leen Middelburgsche aannemers kan niet, omdat het Werkfonds een nationaal fonds is. De heer Paul wees er op, dat bij rijkswerken van het werkfonds wel wordl voorgeschreven Nederlandsche arbeiders. De heer Jeronimus zeide, dat als men aandrang uitoefent voor het inscha kelen van Middelburgsche arbeiders, men bij gelijken prijs Middelburgsche aanne mers moet laten voor gaan. De heer Onderdijk acht dit vanzelf sprekend. De heer Heemskerk stelde de vraag of als de gemeente werd uitgebreid, de capaciteit van de rioleering groot genoeg is, en zonder annexatie niet te groot. De heer Onderdijk wees op de wij dere buizenleiding op den Blauwendijk en Poelendale-singel, waaraan de Provin cie medewerkte. Dit wijst op steun, en zoowel met als zonder 't Zand kunnen pompgemaal en leiding voldoende zijn, alleen moet men wat langer wachten. De heer K g e 1 e r vroeg of het juist is, dat er als opzichter een Vlissinger is benoemd en hij meende dat er hier ook wel geschikte personen waren. Is. het juist, dat het maximum van het Werkfonds f 35.000 is. De heer den Hollander vroeg of ook gebruik van Nederlandsch materiaal is voorgeschreven. De heer Onderdijk zeide, dat de Vlissinger is benoemd nadat de Middel burgers waren getoetst aan hetgeen van hen wordt verwacht. Het is niet zeker, dat deze dagelij ksche opzichter zal moe ten worden teruggenomen of dat eigen personeel het zal kunnen doen. Het is juist, dat het Werkfonds niet meer geeft dan f 35.000, is het nu f 40.000, dan moet de gemeente van f 5000 direct rente gaan betalen en van de f 35.000 eerst als de minister dit verlangt. Men kan niet aan de bepalingen van het Werkfonds ontkomen. Later zal worden medegedeeld in hoe ver de uitgetrokken posten door het Werk fonds zijn gedekt. Alles wat maar eenigszins mogelijk is wordt van Nederlandsch fabrikaat. Het wordt z.h.s. aangenomen. Verhuring grond Verwerij- straat. B. en W. stellen voor 900 vierk. M. grond aan de Verwerijstraat te verhuren aan S. Peene voor f 10 per jaar. Aldus besloten. Verhuring Brandspuit huisje. B. en W. stelden voor het vroeger brandspuithuisje c.a. aan den Segeerssin- gel te verhuren aan A. J. Goudswaard voor f 26 per jaar. Aangenomen. Verhuring grond nabij deStadsschuur. B. en W. stelden voor 82 c.a. grond na bij de Stadsschuur voor 3 jaar te verbu ren aan H. A. Loontjes voor 15 cent per c.a. Aldus besloten. I» Verhuring gemeente grond Maisbaai. B. en W. stelden voor 200 vierk. M. grond aan de Maisbaai te verburen aan L. van Klinken voor f 40 per jaar. Aldus besloten z. b. st. Verhuring perceel „Overwater" c.a. B. en W. stelden voor twee perceelen n.l. Overwater met tuin en kweekerij' en nog een 3880 vierk. meter grond, beide aan den Langeviele Singel opnieuw te verburen aan J. A. Bakker te Koudeker ks, thans voor resp. f 450 en f 50 per jaar in plaats van f 500 en f 56, terwijl Bakker gevraagd had te mogen volstaan met f400 en f45. Aldus besloten z.h.st. Verhuring benedenge deelte pand hoek Nieuw- straat, B. en W. stelden voor thans definitief te verhuren het benedendeel van perceel liggende Korte Delft hoek Nieuw- straat aan A, de Steur voor f 750 per jaar en gedurende 3 jaar. De heer Portheine had enkele be zwaren tegen enkele bepalingen uit het huurcontract. De heer Onderdijk zeide o.a., dat het de bedoeling is dat na 3 jaar B. en W. de zaak weer aan de orde stellen bij den Raad. De heer Helder meende, dat als de zaak goed gaat. de man na 3 jaar wel kooper wordt. De heer Onderdijk zeide: men moet bedenken, dat hij dan ook de bovenwo ning moet koopen. De v o o r z. meende, dat men toch nog de voorkeur zal geven aan huren. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. De heer Harthoorn was ter vergade ring gekomen. Verbetering buizennet N o o r d w e g. B. en W. stelden voor het laatste deel van het waterleidingbuizennet op den Noordweg over 1650 m. in het voorjaar 1936 te verbeteren en daarvoor f 15.000 'tc voteeren. De heer Jeronimus wilde alles wat maar eenigszins kan, doen aanbesteden, en 'zal tegen stemmen als dit niet zoo wordt 'toegezegd. Dë heer M o n d e e 1 was van een an dere meening. De heer B o a s s o n zeide te kunnen toezeggen, dat wat aanbesteed kan wor den zal worden aanbesteed, maar alles is niet mogelijk. 'Het voorstel wordt z. h.st. aangeno men met den heer Jeronimus tegen. Herziening afschrijvings- percentages en 'her- taxatie. B. en W. hebben de afschrijvingsper centages voor het gas- en waterleiding bedrijf laten 'herzien en de boekwaarden van 'de eigendommen laten hertaxeeren. Zij1 stelden voor overeenkomstig de nieuwe cijfers de kapitaalbegrootingen en afechrijvingsstaten vast te stellen. De heer Jeronimus had nog en kele opmerkingen. Volgens hem blijkt, dat vroeger te weinig is afgeschreven. De heer Boasson gaf nog enkele toelichtingen, ook ingevolge enkele op merkingen van den 'heer Harthoorn. Het voorstel werd z. h.st. aangenomen. Huurovereenkomst duinterrein. Het volgende voorstel was om aan den Staat (Departement van Defensie) toe te staan op een gehuurd perceel een plaatijzeren telefoongebouwtje op te stel len ten behoeve van de Marine-kust wacht. Alzoo beslaten z.h.st. 'Schoolgeldenverant woording. B. en W. vragen een crediet van f 150 voor een onderzoek naar de herkomst van de bedragen aan schoolgelden op de rekening 1932 n.l. f 1978, f 748 en f303. De heer M o n d e e 1 kon zich niet voor stellen, dat het onderzoek niet op het kantoor zelf kan geschieden. De heer Harthoorn was het hier mede eens; men zal een onderzoeker toch moeten assisteeren. Spr. wil den ontvan ger nog een maand tijd geven. De voorzitter zeide,, dat de ont vanger reeds een onderzoek instelde zon der het gewenschte resultaat; dus men kan het hem niet evengoed opdragen als aan een ander persoon van buiten de stad. Ged. Staten hebben de rekening goedgekeurd, maar volgens spr. slechts provisioneel. Men kan dan ook nu weer geen uitstel vragen. In 1920 had de Vereen, van Ne- derl. 'Gemeenten nog geen controle te Middelburg. De heer K g e 1 e r meende, dat het toch niet zou gaan, dat men nog eens extra betaalt als blijkt dat de controle niet goed is. De heer Harthoorn vindt het wel eigenaardig, dat in 1932 eerst gevonden is, wat in 1920 reeds bestond. De v o o r z. zeide, dat dit goed mogelijk is; men kan niet eischen, dat ieder jaar iedere post van elke rekening wordt ge controleerd. De heer M o n d e e 1 bleef er biji, dat de deskundige niet meer kan doen dan zijn fiat op het rapport van den ontvanger zetten. Het voorstel werd aangenomen met aanteekening, dat de heeren Mondeel en Harthoorn tegen zijn. Te 12 uur was men toe aan de Begrooting 1936. De beer Paul verkreeg het woord bij de algemeene beschouwingen en besprak bet eerst de samenstelling van den Raad. Hij juiqbte bet toe, dat de heer Jeroni mus thans lid van een politieke partij is. De S.D.A.P. ging vooruit van 2100 tot 2700; de A.R. daalde van 1900 tot 1600; de G.H. steeg, de R.K. daalde, de V.D. ook eenigszins. Hoe het met den V.B. staat, is niet gemakkelijk te zeggen door de verandering met 'dhr Jeronimus, maar in totaal is er toch achteruitgang. Spr. kwam op tegen een verkiezings manifest van de V.D., dat zonder meer de niet-genoemde S.D.A.P.-gemeentebesturen aanvalt; maar erger noemde Spr. een ge schrift van de A.R. kiesvereen., waarin allerlei verwijten aan de S.D.A.P. wor den gericht, en o.a. gezegd, dat de S.D.A. P.-politiek naar den ondergang voert. Het resultaat is er niet groot van geweest en heeft ook de afkeuring geoogst van niet-S.D.A.P.-ers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 7