De gehuwde Onderwijzeres. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws Geef Uzelf DIT Kerstgeschenk WOENSDAG 18 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND ÏÖ0 JAARGANG No. BS Buitenland De oorlog in Abessynië. Binnenland Uitg,: N.V, Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonner»aateprijs f'.50 pep üswsPiisaï; "VOC*^ Midd6ÏbU!ï*A[' S2; Ylissingea i 0,20, Losse cummems I csai. Advertentiën .30 cent pep regel. Ingezonden mededeelingen 80 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags t ö.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fö.35. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het wekt verwondering dat in dezen tijd in de Staten-Generaal nog gestreden moet worden om te komen tot ontslag van de gehuwde onderwijzeres. Zoowel uit financieele als uit andere overwegingen pleit toch alles voor een maatregel als deze. Toch zal ook nu wel weer een groot deel der Kamer tegen een voorstel in deze richting stemmen. Immers, toen het vorig jaar een voor stel aan de orde kwam om de huwen d e onderwijzeres te ontslaan stemde de geheele linkerzijde daartegen. En dat niettegenstaande toen de libe rale „Avondpost" schreef: „De Minister, die alleen de huwende, en niet de gehuwde onderwijzerssen wil ontslaan, stelt een aantal bezwaren tegen het ontslag van de gehuwde onderwij zeres in het licht, o.a. deze, dat er vele uitzonderingen zouden moeten zijn. Wij zullen dit niet onderschatten. Maar voor vele gevallen gelden die bezwaren zeker niet. Al gevoelen wij. dat hier een eenigs- zins ruime plaats zou moeten zijn, voor uitzonderingen, wij meenen dat ook aan de gehuwde ambtenaressen ontslag moet worden verleend. De ideëele en economi sche motieven gelden hier evenzeer; ook hier is waar, wat de Minister van de hu wende zegt: „Door elk ontslag zal een plaats openkomen voor een werkloozen bevoegde het- z ij man of vrouw." Waar dit zoo is, gaat het niet aan. de 924 gehuwde onder wijzeressen zonder meer te handhaven. Interessant is 's Ministers mededeeling, dat deze 924 gehuwde onderwijzeressen in totaal 495 kinderen hebben opgegeven voor kindertoelage bij haar tractement. Men ziet hieruit, hoe ver het met de kin derbeperking onder de gehuwde ambtena ressen gekomen is." Dit alles verhinderde echter de linker zijde niet om te stemmen voor een amen dement van Mevr. de VriesBruins om den Minister van Onderwijs te machtigen in bijzondere gevallen te kunnen beslissen dat de huwende onderwijzeres in school kan blijven. En zelfs de heer van Houten die tegen iederen vorm van cumulatie heet te zijn stemde mede voor het socialistische voor stel o-m deze nieuwe cumulatie mogelijk te maken. Terecht schreef toen Prof. A. Josephus Jitta in de „Groene": „Waar veel onderwijzers moeten wor den ontslagen en velen werkloos zijn, moet men diegenen het eerst ontslaan, die in het algemeen belang en in hun eigen be lang het best gemist kunnen worden. Dat is geen kwestie van feminisme of anti- feminisme, maar van gezond-ver stand. Het valt te betreuren, dat do linkerzijde dat niet wil inzien." Precies. Maar laat dan ook de rechterzijde voet bij stuk houden. Abessynsche aanvallen. Italia nen trekken terug. De Italiaansche opperbevelhebber sein de gisteren: „Aanzienlijke vijandelijke strijdkrach ten, geschat op 3000 gewapenden, hebben Onz,e vooruitgeschoven waarnemingspos ten, die verspreid waren langs de Takazze bij Mai Himighet aangevallen. „Onze ongeregelde Eritreesche troepen zijn, na een verwoeden tegenstand gebo den te hebben, teruggetrokken op den pas van Dembegrina. „Terzelfdertijd overschreed een andere groep Abessyniërs op een doorwaadbare plaats de rivier Onaval om een omtrek kende beweging te maken in bet gebied van Scire, waarvan de bevolking zich aan ons had onderworpn. „Deze vijandelijke beweging gaf aanlei ding tot een gevecht, dat nog gaande is en waaraan van onze zijde vliegtuigen en tanks een levendig aandeel nemen. „In de eerste gevechten zijn vier of ficieren en negen Italiaansche soldaten sneuveld. Dte verliezen van de inheem- sohe troepen beliepen eenige tientallen gesneuvelden en gewonden. „D'e verliezen van den vijand zijn nog niet vastgesteld, maar moeten aanzien lijk zijn". Italiaansche teyenaanval in het Noorden. D'e Italianen hebben naar uit Rome ge meld wordt Dinsdag met grooten spoed tankwagen en vliegtuigen naar het Noor delijk front gedirigeerd, voor een tegen aanval na het verrassend offensief der Abessynen op Maandag. Uit Asmara wordt gemeld, dat Dins dag een decreet is gepubliceerd waarbij het gebruik van particuliere automobielen op Zon- en feestdagen wordt verboden, teneinde brandstof te bewaren voor de vitale behoeften van de kolonie. Aan het Zuidelijk front krachtig offensief der Abessynen ver wacht. Uit Harrar wordt gemeld: Dedzjasmatsj Nissiboe heeft naar wordt gemeld Dinsdagavond Djijiga verlaten. Hij heeft zich naar het Zuidelijk front begeven waar een krachtig offensief der Abessynen wordt verwacht, die voordee- len zouden willen behalen uit de recente terugtocht der Italianen. DE VREDESVOORSTELLEN. Wapenstilstand met Kerstmis? Voorloopig geen verdere sancties. De Italiaansche gezant te Parijis heeft giëteren aan een vertegenwoordiger van Havas gezegd, dat de vredesvoorstellen nifet door Italië konden geaccepteerd wor den, tenzij er 4 wijzigingen in zouden worden aangebracht. Ie. "Wil Italië Aksoem niet meer af staan, welks bevolking haar onderwer ping heeft aangeboden en waar de sla vernij' thans is afgeschaft. 2e. Wenscht Italië Assab of ander Ita- liaanscb gebied niet aan Abessynië af te staan. 3e. Moeten in bet voorgestelde koloni satiegebied alle buitenlandsche concessies vervallen worden verklaard en 4e. Moet Italië in bet mandaatgebied de absolute controle krijgen over de po litie. Omtrent de besprekingen te Genève die vandaag of morgen beginnen, wordt gemeld, dat geen beslissingen van onmid dellijk practiscb belang zullen genomen worden. De raad zal waarschijnlijk evenmin een. veroordeeling als een goedkeuring over het vredesplan Laval-Hoare uitspre ken en, wellicht in een vrij1 vage resolu tie, den wensch uiten naar een spoedig herstel van een aan alle partijen voldoe ning gevenden vrede, daarbij' misschien tevens een nieuwe verzoeningscommis sie in bet leven roepend, die zal moeten •onderzoeken, of onderhandelingsgrond slagen te vinden zijn. In sommiere kringen oppert men boven dien ook de gedachte, dat de volkenbonds raad zal trachten, Mussolini ertoe te be wegen, in een wapenstilstand tijdens bet Kerstfeest en tijdens den duur der werk zaamheden der nieuw te benoemen ver zoeningscommissie toe te stemmen. In ieder geval schijnt La- val door zijn tactiek dit succes te hebben bereikt, dat de kwestie van een ver scherping van de sancties, door het uitvaardigen van een uitvoerverbod van pe troleum, voorloopig geheel van de baan is. Eden is naar Genève vertrokken met instructies welke- hij van het kabinet heeft ontvangen. Hij heeft opdracht voor den V. B.-raad dezelfde houding aan te nemen als voor de commissie van acht tien. Dit sluit in, dat hij: bet Fransch- Engelsche vredesvoorstel moet voorleggen als basis van onderhandelingen, en dat dit voorstel door Genève kan worden aangenomen, verworpen of gewijzigd. In ieder geval zal de Engelsche regee ring zich geheel aansluiten bij de proce dure, welke de raad zal aanraden. HET PARLEMENTAIR VERZET IN ENGELAND. In een bijeenkomst van de parlemen taire fractie van de Labourpartij is beslo ten bij de debatten inzake de Fransch- Britsche voorstellen Donderdag a.s. de volgende motie in te dienen: ,„De voorstellen van de Britsche regee ring als basis van de regeling van bet Abessynisch-Italiaansch conflict beloo- nen den aanvaller ten koste van het slachtoffer, vernietigen de collectieve vei ligheid en keeren zich tegen den uitge sproken wil van het volk en het volken bondspact, hetwelk Engeland op eere woord beloofde te steunen. Het huis eischt derhal ve,dat deze voorstellen on middellijk worden inge trokken. Het debat in het hoogerhuis over de Abessynische kwestie, dat was vast gesteld op Woensdag, zal eveneens Don derdag worden gehouden. De motie die zal worden ingediend en die het onderwerp der debatten zal vor men, is aldus opgesteld: Het Hoogerhuis zal geen instemming verleenen met eenige oplossing van het Italiaanscb-Abessynisch conflict, welke onze internationale verplichtingen krach tens het volkenhondspact verwaarloost, door den aanvaller na zijn niet gepro- ceerden aanval grootere concessies te verleenen, dan hij door vreedzame onder handelingen zou hebben verworven. HET FRANSCHE KABINET. Laval behaalt kleine meerderheid. De Fransche Kamer heeft met 304 te gen 252 stemmen besloten de debatten in zake de voorstellen tot regeling van het Italiaansch-Abessynsche conflict te hou den op 27 December. De regeering had hierover de kwestie van vertrouwen ge steld. Deze meerderheid van de regeering is de kleinste sinds vele jaren na een de bat over 'de buitenlandsche politiek. IJSLAND DOOR STORM GETEISTERD. Twintig personen omgekomen. Tijdens een hevigen storm welke IJs land teisterde, zijn twintig personen om het leven gekomen. Het betreft hier voor namelijk zeelieden en visschers, die op zee door den storm werden verrast en den dood in de golven vonden. In de haven van de IJslandsche hoofd stad Reykjavik zijn verscheidene kleinere schepen tijdens den orkaan gezonken. Ook op het eiland heeft de storm ern stige verwoestingen aangericht. Verschei dene menschen zijn om het leven geko men. Daar uit een aantal meer afgelegen plaatsen nog geen nadere berichten zijn ontvangen, bestaat reden tot de vrees, dat het aantal slachtoffers van den orkaan mogelijk nog grooter is dan uit de tot nog toe binnengekomen berichten blijkt. Joodsche ambtenaren in Duitschland 31 December met pensioen. Volgens de verordening van 14 Nov. j.l. zullen Joodsche ambtenaren met ingang van 1 Jan. a.s. worden gepensionneerd. De rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft thans aan de landsregeerin- gen mededeeling gedaan van de wijize, waarop deze verordening moet worden uitgevoerd. Nadat is vastgesteld, dat de betrokken ambtenaar een jood is in geval van twijfel dient het rijksbureau voor rasonderzoek van advies wordt hem een document ter hand gesteld, waarin de motieven, die tot zijn ontslag hebben geleid, worden vastgesteld. Voorts krijgt hij' zijn pensioenacte toegezonden. Bij: gemeente-ambtenaren beslist de bur gemeester, welke personen voor pension- neering in aanmerking dienen te komen. Korte Berichten. Een bende uitgehongerde chimpan sees heeft het stadje Maritzani overval len en alle gevogelte verslonden. De dieren ontvoerden een kind, waar na een klopjacht werd georganiseerd. In de goudmijnen in den Oeral is een klomp goud van een gewicht van 13.787 K.G. gevonden. De nieuwe groote Italiaansche duik boot Finzi heeft nabij de oorlogshaven Spezzia duikproeven gedaan, waarbij een diepte van 200 M. bereikt werd. Naar Reuter uit Kaïro meldt, heeft de ministerraad besloten in de nieuwe kieswet het algemeen, rechtstreeksch kiesrecht op te nemen. Te Woodstock (Ontario) is een 50- jarige vrouw opgehangen wegens moord op haar derden echtgenoot, Tyrell Til- ford, in wiens lichaam arsenicum werd gevonden, toen het in Mei j.l. werd op gegraven. DE SPOORWEGEN OP KERSTMIS. Vele extra treinen. Naar men verneemt, laten de Neder- landsche Spoorwegen een aantal extra treinen loopen ter gelegenheid van het met Kerstmis te verwachten drukke reizi- gersvervoer op Zaterdagmiddag 21. Dins dagavond 24 en Donderdagavond 26 De cember. Bovendien zal buiten een aantal voor- en volgtreinen, op den Tweeden Kerstdagen o.a. ook nog een extra-trein loopen van Zeeland naar Rotterdam, Den Haag, Amsterdam; Vlissingen V. 18.52, Middelburg 19.01, Goes 19.19, Kruiningen-Ierseke 19.31. Bergen op Zoom 19.54, Rotterdam D.P. A 20.59, den Haag H.S.M. A 21.26, Amsterdam C.S. A 22.19 (stopt elders niet). BESTENDIGING VAN DE RIJKS STEUNREGELING. De bestaande regeling tot einde Juni verlengd. Minister Slingenberg heeft aan de ge meentebesturen, die de rijkssteunregeling hebben ingevoerd, bericht gezonden, dat bet niet zijn voornemen is, thans veran dering te brengen in de normen van de geldende steunregeling en dat de rege ling weer voor een half jaar, dus tot einde Juni 1936, wordt verlengd. Dreigend conflict bij de „Etna". In een gisteren gehouden nieuwe be spreking inzake het dreigend conflict bij' de N.V. Ijzergieterijen en emailleerfa briek „Etna" te Breda heeft de Rijksbe middelaar, prof. mr. Aalberse, overeen stemming bereikt tusschen de directie van de „Etna" en de besturen van de me taalbewerkersbonden. Indiensttreding als capitulant. Het aantal gegadigden voor indienst treding als capitulant is zoo groot, dat de minister van defensie heeft bepaald dat alleen dienstplichtige onderofficieren van de lichtingen 1933, 1934 en 1935 in aanmerking komen. Dr Kcrtenhorst blijft onderhandelaar. Naar het Handelsblad uit goede bron verneemt, blijft dr Kortenborst officieel onderhandelaar voor de handelsbespre kingen tusschen Nederland en Duitsch land. De besprekingen zullen, voor zoover zij het industrieele terrein bestrijken, naar verluidt niet te Berlijn, maar te Den Haag worden gevoerd. Gouverneur van Curacao. Minister Colijn heeft gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begrooting van 'Koloniën meegedeeld, dat hij den gouverneur van Curagao instem ming met zijn beleid heeft betuigd en hem heeft verzocht, zijn functie nog eeni- gen tijd te blijven vervullen. Invoer van snoek en zalm. Naar wij vernemen is een regeling in voorbereiding, waarbij de invoer van ver- sche, bevroren, gezouten of gerookte zalm (met uitzondering van zalm in blikver pakking) slechts zal zijn toegestaan aan Binnenianci. Vergadering Staten van Zeeland. D'e kleine boeren en de werkverschaffing. Memorie van Antwoord betreffende op centen belastingen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De Belgische landsverdediging. hen, die als georganiseerden bij de Ned. Visscherijcentrale zijn aangesloten. Tevens zal de invoer van deze produc ten met een heffing ten bate van het Landbouw-Crisis-Fonds worden belast, waarvan het. bedrag later zal worden bekend gemaakt. Degenen, die voor toelating als impor teur van snoek en/of zalm in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich ter ver krijging van de daartoe vereischte for mulieren schriftelijk wenden tot de Ned. Visscherij centrale te 's-Gravenhage. Opcentenontwerp in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Donderdagmorgen te elf uur in openbare vergadering be handelen het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter ver sterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks. In verband hiermede zal de voorzitter aan de centrale afdeeling voorstellen het voor dien dag aangekondigde afdeelings- onderzoek te doen houden niet om elf uur, doch na afloop der openbare ver gadering. Ingezonden Mededeeling. Geef Uzelf een halfjaar-abonnement op de Radio Bode: dan krijgt U 6 maanden lang iedere week Nederlands mooiste Programma/Tijdschrift toegezonden, met alle programma's, met tal van artikelen en een overvloed van mooie tekeningen. Kosten F. 3.- slechts, te storten op Giro 128.000 AVRO, Amsterdam of bij een der ondergenoemde AVRO-kantoren. Abonneer U direct,., dan ontvangt U bovendien het wondermooie AVRO-Kerstnummer, uitgevoerd in een schat van kleuren, met verhalen van onze bekende schrijfsters en schrijvers met bijdragen uit de beste pennen die het land U biedt! Als extra-Kerstverrassing sturen wij U dan de be roemde AVRO-Kunstkalender, waaraan wederom 12 bekende Nederlandse meesters hun werk afstonden. F. 3.- slechts per halfjaar. Te storten op Giro 128.000 Amsterdam, of bij een der navolgende kantoren: te Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. RAD 10 w B 0 DE Neêrlands nationaal radioblad. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1