KLEINE ADVERTENTIËN Uit de Provincie Provinciale Staten van Zeeland. toegevoegd, dat k&t ministerie van Buiten- landsohe Zaken, ofschoon zulks tot dus ver nog was voorkomen, geen waarbor gen 'r,on geven tegen onaangename uitin gen in de Duitsohe pers. Volgens verkregen inlichtingen gevoel de de Duitsche regeering zich in het bij zonder gegriefd door de uitlating van Dr Kortenhorst in bedoelde vergadering: „De onaantastbaarheid van de rechtelijke uit spraken, de onafhankelijkheid van de reohterlijke macht tegenover de uitvoeren de organen is daar wel nu en dan tot een aanfluiting geworden", welk woord in het Duitsoh werd vertaald met „Farce" of „Zum Hohn und Spott"; verder door de ontkenning van Dr Kortenhorst, dat Duitschland een „rechtsstaat" mocht hee- ten. Naar Duitsche opvatting zou dit laat ste beteekenen, dat er in Duitschland geen recht bestond. Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft daarop doen uitkomen, dat, hetgeen een Nederlander in een in Nederland ge houden rede zegt, naar Nederlandschen maatstaf moet worden beoordeeld en dat Naar Nederlandsche opvattingen, waar naar Dr Kortenhorst in zijn rede trou wens had verwezen, „rechtsstaat" een ju ridisch begrip is, en dat de ontkenning van het bestaan van verhoudingen in een bepaald land, welke met dat juridische begrip strooken, geenszins als beleedigend voor dat land mocht worden opgevat. Te gen den grief, voor zoover berustende op het woord „aanfluiting", kon echter zake lijk niets worden aangevoerd. De regeering kan, na aan de Duitsche regeering met 't sub 2o vermelde resultaat opheldering te hebben gevraagd, geen goe den grond aanwezig achten voor verdere stappen bij die regeering. Zij is v. oordeel, dat Dr Kortenhorst, toen hij na zijn be noeming tot gedelegeerde meerbedoelde rede in ie Tweede Kamer hield, zich on voldoende rekening heeft gegeven van zijn positie als lid der Nederlandsche han delsdelegatie, welke medebracht, dat hij in een tusschenperiode tusschen twee bij eenkomsten van de beide delegaties zich onthield van uitlatingen, welke die positie wellicht zouden kunnen bemoeilijken. Met de uiteraard ook door de Regeering vol ledig erkende onafhankelijke positie van een lid der Volksvertegenwoordiging heeft dit naar de meening van de Regeering niets te maken. De regeering acht na de door haar reeds gedane stappen het in cident als gesloten. Zij ziet daarom in het gebeurde geen aanleiding voor eenigen verderen maatregel, met name wat de sa menstelling der handelsdelegatie betreft. Winterteenen DIIPOI Wintevhielen j rURUL PROEFVLUCHTEN VAN DE „SCHELDEMUSCH". Goedkoop, gemakkelijk vliegtuig. Aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", waar de heer Th. E. Slot, de ontwerper van den Panderjager, de lei ding van de afdeeling vliegtuigbouw op zich genomen heeft, wordt thans druk ge ëxperimenteerd met de „Seheldemusch", •het Nederlandsche vliegtuig voor ieder een. Men heeft hier te doen met een ge heel nieuw type vliegtuig, dat afwijkt van alles wat de techniek op dit gebied bracht. „Wij hebben ons tot taak gesteld", aldus verklaarde de heer Slot aan de „Telegr.", „om een vliegmachine te bouwen, waarvan de aanschaffing binnen ieders bereik ligt en die aan veiligheid, gemakkelijke be stuurbaarheid moet paren. Ik was er mij zeer wel van bewust, dat ik daarom iets geheel nieuws moest construeeren, dat in vele opzichten afwijkt van alles, wat ik tot heden gemaakt heb. Dat is niet een voudig. Veel vragen eischten een oplos sing, die alleen in de practijk gevonden kan worden. De proefvluchten zijn drie weken gele den begonnen. Voorzichtig aan werd er eerst mee gesprongen. De sprongen, die aanvankelijk één meter bedroegen werden geleidelijk verlengd terwijl tevens de hoog te werd opgevoerd. Na een wijziging van den motor slaagden wij er in gedurende zes minuten 2030 M. hoog te vliegen. En toen wij zekerheid hadden, dat de „Sbheldcmusch" inderdaad vloog, 'ging onze invlieger, de heer W. A. Rademaker, er toe over gedurende 20 minuten te vlie gen op een hoogte van 400500 M. In totaal is de „Seheldemusch" thans twee uur in de lucht geweest. In den aanvang heeft het vliegtuig nogal hevig geslingerd, doch dat is er nu uit. De machine vliegt thans zeer goed en de stabiliteit is uit stekend. De kleine advertentiën, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 73 cent bi] vooruitbetaling. - Geëindigde faillissemen- t e n. Dat van A, van den Berge, schilder, wonende te Krabbendijke, wegens de ver bindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van 7,957 pet. aan de concurrente schuldeischers. Curator was Mr H. G. J. Zaaijer, advocaat en procu reur, wonende te Goes. 1 Het faillissement van E. F. Bleijen- bergh. landbouwer, wonende te Sint-Jan steen, curator Mr F. W. Adriaanse, ad vocaat en procureujf, wonende te Middel burg, docr de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van 3,4332 pet. aan de concurrente schuldeischers. DEFECT AAN DE FERRYBOOT OP DE LIJN WALSOORDEN—HANSWEERT. Door een defect aan de machinerieën van de Ferryboot op de lijn Walsoorden- Hansweert moest, naar het Dagbl. v. N.- Brab. meldt, bet verkeer op dit traject gistermiddag vanaf drie uur stilgelegd worden, terwijl de reserve-boot eerst bij den laatsten overtocht ter plaatse aan wezig kon zijn. De avondpost kon daar door het oostelijk gedeelte van Z.-Vlaan- deren niet binnenkomen of uitgaan. Lid Prov. Staten. Blijkens de candidatenlijst der S. D. A. P. zal de beer J. de Priester te O. en W. Souburg opvolger zijn in de Prov. Staten van den heer Catshoek. Middelburg. Inbraak? Gistermor gen is ontdekt, dat van bet lokaal van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst in de Eigenbaardstraat een ruit was uitgesla gen. Het is nog niet vastgesteld of men met baldadigheid, dan wel met een po ging tot inbraak te doen heeft. In het ge bouw zijn geen sporen van het laatste te vinden en vermist is er niets. Vlissingen. Jaarwedden bij de politie. Op 4 October j.l. besloot de Raad om de jaarwedden der wijkbriga- diers der politie te bepalen op f 1800— f 2000, zulks in afwijking van het uit drukkelijk verlangen van den Minister van binnenlandsche zaken om deze jaarwed den vast te stellen op f 18001900. Bo vendien bepaalde de Raad, dat voor re kening der gemeente zou worden geno men de contributie van de beambten der politie voor het ziekenfonds en de ver- eeniging voor ziekenhuisverpleging. Aanvankelijk bleef de Minister bij zijn verlangen inzake het salaris, en wensch- te hij geen goedkeuring te verleenen aan het voor rekening der gemeente nemen van de bedoelde contributies, omdat dit het verschil met wedden te Middelburg nog zou vergrooten, waar te Vlissingen •de agenten reeds meer hebben door den kindertoeslag. Ook heeft de minister be zwaar tegen de overgangsbepaling, waar bij de majooT-rgehercheur J. Prins in het genot wordt gelaten van de vergoeding voor het politiediploma met aanteekening ad f 26. D!e minister zegt, dat, als het gemeentebestuur ook ditmaal niet tot wij ziging van de verordening in den door hem gewenschten zin mocht willen over gaan, hij onthouding van de Kon. goed keuring aan de verordening en zoo noo- •dig toepassing van art. 26 der Ambtena renwet 1929 zal overwegen. Na onderhandelingen op het Departe ment is de Minister gekomen tot een maxi mum van f 1950. Alleen wanneer de tij delijke kindertoelage zou worden inge trokken, zou de Minister zich met het betalen van de contributies wel kunnen vereenigen. B. en W. 'hebben echter ern stige bezwaren tegen opheffen van den kindertoeslag. Zij stellen voer thans het maximum te bepalen op f 1950; de toelage voor den majoor-rechercheur Prins te schrappen en dit ook te doen met art. 18, behelzende de betaling der contributies. i'BurgerWeeshuis. Voor de benoeming van een lid van het College van Regenten over het Burger Weeshuis, is het volgende dubbeltal ingezonden: de heeren J. de Konink (aftr.) en Dr H. de Noo Bzn. Goes. Maandagavond vergaderde de Cbr. Historische Jongerengroep Afd. Goes en omstreken in de Ghr. Bewaar school te Goes, onder voorzitterschap van den heer J. J. v. d. Dries te Kapelle. De voorzitter leverde een onderwerp ge titeld „Wie". Spr. schetste de hopelooze toestand van de jonge menschen in den tegenwoordigen crisistijd, Hierop volgde een uitvoerige bespreking. Wemeldinge. Maandagmorgen is dhr L. alhier met zijn luxe auto ten gevolge van de gladheid van den weg in een vrij diepe watergang, liggende aan den Wemelding- schen Zandweg, gereden. Dhr L., benevens nog drie inzittenden, wisten ongedeerd door het portier de auto te verlaten. Later is de auto, die nogal beschadigd was, door een takelwagen van Snoodijk uit Goes, op den kant gebracht en ter reparatie naar Goes gesleept. Gistermiddag is de vrachtrijder G. op 't H., terwijl hij met paard en wagen, ge laden met appels, op weg naar Goes was, op de Hoogstraat alhier door een hem tegemoetkomende luxe auto aangereden, waardoor de wagen werd beschadigd. Naar de auto, waarvan het nummer be kend is, wordt een onderzoek ingesteld. lerseke. Door een maohinefabrikant uit Zierikzee is Maandag bdj dhr de Munck een machine gedemonstreerd, die, zonder schade aan de mosselen toe te brengen, deze algeheel van pokken schoont. Dus is bet pokmosselvraagstuk opgelost. De ma chine zelf is niet duur, zoodat aanschaf fing deswege geen bezwaar zal zijn. Het sleepschip de drie Gebroeders van schipper Friedenberg van Hardinx- veld heeft door verkeerde ligging ernstige schade opgeloopen, Per sleepschip zal het schip naar de werf in Willemstad wor den gesleept. Nieuwdorp. Gisteravond vergaderde de Ghr. Jonge Boeren, en Tuinderhond on der leiding van dhr A. Sandee Johz. Dhr D. Louwerse sprak over: „Landbouwboek houding". Hierop volgde een drukke be spreking. De secretaris der Zeeuwsche af deeling, dlhr J. W. de Vrieze uit Kloetin- ge, beantwoordde de vraag: „Wat wil de nieuwe Boerenbond Landbouw en Maat schappij?" Kruiningen. Een personenauto kwam op den Rijksverkeersweg alhier een woonwagen tegen welke links van den weg reed. Op het herbaalde toeteren werd geen acht geslagen, doch toen de auto zou passeeren werd een kan met ko kende koffie van uit den woonwagen door de voorruit geslingerd. De autobe stuurder, hevig geschrokken, doch onge deerd, gaf deze ongewone wijze van kof fie presenteeren bij den burgemeester aan, welke dadelijk de politie last gaf de zaak te onderzoeken. Toppunt van bru taliteit. Driewegen. Voor de betrekking van secretaris-penningmeester van het Burg. Armbestuur alhier zijn op de aanbeveling geplaatst P. Ver burg en J. van Oosten Mzn. Wolphaartsdijk. Maandag bad de ruim 60-jarige arbeider D. Eggebeen bij bet dragen van aardappelen aan boord van een in de haven liggend schip het onge luk te vallen en zich bloedend aan het hoofd te verwonden. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hij had een vrij diepe wonde aan zijn hoofd opgeloopen, die door Dr Meijnen werd gehecht. Maandag had de timmermanszoon H'. Koeman het ongeluk met een zijner handen in aanraking te komen met de zaagmachine, waarbij hijl zoodanig werd gewond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gisteravond hield in de Geref. Kerk alhier, kring Goes van den bond van M.V. op G.G. haar 10de jaarvergadering, onder leiding van de presidente, Mej. A. Jongepier te Goes. Door een lid van de afd. Baarland werd een inleiding geleverd over „Jezus en de vrouwen", terwijl na de pauze verschil lende bijdragen werden gegeven. Ds van Heiningen eindigde met dankzegging. 170 leden warpn aanwezig. Koudekerke. Zaterdagmiddag werd on der groote belangstelling op de buiten plaats „Moesbosch in den grafkelder bij gezet het stoffelijk overschot van wijlen jhr A. M. van Doorn. In het midden van de boschlaan waar voor vier weken de uitvaart plaats had, van den oudsten broeder, werd de baar, gedragen door omwonenden en gedekt door verschillende bloemstukken, ge plaatst. Ds J. W. van Kooten sprak woord-u van troost tot de weduwe en de familie Jhr H. A. van Doorn, burgemeester van O.- en W.-Souburg, dankte ds Van Kooten voor het gesprokene en de tal rijke aanwezigen voor de belangstelling. Hierop werd de kist naar den grafkelder gebracht, waarna aan allen gelegenheid werd gegeven een laatsten groet aan den overledene te brengen. (Midd. Crt.) Souburg. Maandagavond werd alhier een comptitiewedstrijd voor den Zeeuw- schen dambond gehouden door de clubs van Souburg I en Aagtekerke I. De stand daarvan was als volgt: 1. W. Boogaard-A. Willemse afgebr. 2. E. Bronsma-L. Bosselaar 02 3. L. Leijnse-D. Trielier 20 4. J. v. Eenennaam-L. Trielltr 02 5. J. Haring-T. de Visser afgebr. 6. J. Boogaard-S. Bosselaar 11 7. J. Jansen-S. Blaas 11 8. W. Cijsouw-J. de Visser 02 9. F. v. Eenennaam-G. Jobse 02 10. L. Kodde-A. de Visser 20 Souburg 5, Aagtekerke 9. Een vorige week won Souburg I van Middelburg I met 155. Ingezonden Mededeeiing. Arnemuiden. Maandagmiddag verga derde onder voorzitterschap van burge meester Horninghe de raad dezer ge meente. De notulen der vorige vergade ring werden goedgekeurd. Medegedeeld werd o.a., dat door Gedep. Staten definitief is vastgesteld de ge meente-rekening over 1934 en dat is goedgekeurd de wijziging der begrooting voor 1935; dat het maximum aantal te verleenen vergunningen voor deze ge meente is bepaald op 5. Verder dat blijt- kens ingezonden declaratiën der gemeente Middelburg door onze gemeente (krach tens art. 104 der L.O.-wet) over 1931 en 1932 respectievelijk verschuldigd is f 256,51 en f 186,31. Samen f 442,82. Door den Minister van Sociale Saken is evenals voor de vorige winters maebti- ;'giug verleend tot het verstrekken van brandstoffenb'ijslagen aan kastrekken- den. Daarna komt aan de orde een verzoek van P. Janse om vermindering van pacht voor de Dokweide. B. en W. stellen voor hiervan f 5 in mindering te brengen. De raad gaat hiermee accoord. De vergoeding voor de bijzondere school volgens art. 101 der L.O.-wet 1920 wordt bepaald op f 5,51 per leerling, alzoo een totaal bedrag van f 969. Thans zijn aan de orde eenige verzoe ken van steuntrekkers om de bijzondere inkomsten zooals leuren en garnalen- pellen niet in mindering te brengen op bet steunbedrag. Dhr J. van Belzen vraagt hoe het komt dat menschen wier vrouwen leuren, nu uitgesloten zijn van steun. Spr. acht dit in strijd met de besluiten van den Mi nister, want de vrouwen zijn toch geen steuntrekkers, wel de mannen, evenzoo met het pellen van garnalen; dit is toch maar huisvlijt. De voorzitter antwoordt hierop dat de bepalingen op steun inhouden dat inkom sten welke niet te controleeren zijn, hui ten de steunregeling vallen. Weth. Franse zegt, dat B. en W. niets meer doen dan de voorschriften op den steun naleven. Dhr van Belzen zegt, dat B. en W. veel te streng tegenover de steuntrekkers op treden en rangschikt garnalenpellen en erwtenlezen onder huisvlijt. Weth. Schuit merkt op, dat de gemeen te ontzettend door de steuntrekkers be drogen wordt, wat betreft de inkomsten der gezinnen. Het is van algemeene be kendheid dat van alle inkomsten 2/3 moet worden afgehouden; het garnalen- pellen wordt niet verboden, maar de steuntrekker is verplicht deze bron van inkomsten op te geven. Wat het leuren betreft, of dit de man of de vrouw verricht, deze inkomsten zijn niet te controleeren. Ons zijn feiten be kend, zegt Spr., dat er bij: vier dagen leuren f0.60 per week wordt opgegeven, •d^ch nu wij' zeggen dat ze niet te con troleeren zijn, verzoekt men om per dag f 1.50 te willen rekenen. Dit zijn volgens Spr. al bewijzen genoeg dat wij bedrogen worden. AI zaten hier op onze plaatsen andere wethouders, deze zouden beslist niet anders kunnen en mogen handelen. Weth. Franse zegt dat er al eens door den Raad verzocht was om b.v. de eerste twee gulden verdiensten niet in rekening te brengen; dit is echter nooit toegestaan. Spr. las onlangs nog uit een verslag der Tweede Kamer, waarin ook verminde ring van aftrek gevraagd werd, doch de Minister kon hier absoluut niet aan be ginnen. Dhr W. van Belzen zegt, dat er geen wet gemaakt wordt of daar is nog wel een gaatje te vinden waar men doorheen kan kruipen. Spr. vraagt of dat hier nu ook niet mogelijk is; hij vindt ook B. en W. wat te streng. B. en W. denken er niet aan om mazen te zoeken om er doorheen te glippen; zij wenschen alleen de besluiten der Regee ring uit te voeren. Thans komt ter sprake de verlichting aan de Kade. B. en W. hebben opgave van kosten ge vraagd voor twee lichtpunten, één aan den Molendijk en één op het Schorretje; daar de kosten te hoog zijn komen zij! met geen voorstel, doch adviseeren er niet op in te gaan, ook daar er kans bestaat, dat door een particulier aanvraag zal worden gedaan om op het Jaagpad op het Schor retje een paar palen te plaatsen voor electrische leidingen. Misschien is het dan wel mogelijk dat door den aanvrager een lichtpunt wordt aangebracht en dan zal getracht worden een accoord te vin den om 's Zondagsnachts deze te doen branden. Nu we echter nog met den Mo lendijk zitten moet daar ook iets op ge vonden worden. Na ampele bespreking wordt besloten de lantaarn op den boek van de West wal te veranderen in een nachtbrander. Vervolgens wordt de beer Puype be noemd tot dijkgraaf van den Molenpol der. Ook wordt een wijziging aangebracht in de begrooting 1935. Ingekomen was een verzoek van den directeur der Volksgezondheid tot wijzi ging van het bouwplan Polderdijk ten Westen van den Veerschen dijk. Aan dit verzoek zal worden voldaan. Een verzoek van dhr Maljers wordt ge- renvoyeerd naar B. en W. Het plan tot uitbreiding en verlegging van den Keetdijk wordt door den ge meentebouwmeester toegelicht, waarna door den voorzitter de kosten worden medegedeeld. Met alg. st. wordt beslo ten tot aankoop van de strook grond hiervoor benoodigd. Bij de rondvraag verzoekt dhr Pnype schoonmaking van den watergang ach ter wachtpost 58; dit zal worden gedaan. Dhr W. v. Belzen vraagt in de West- wal de putjes te herstellen, Hierop zal bij herstel der straten worden gelet. Dhr J. van Belzen vraagt voor gestraf te steuntrekkers verlichting van straf. Dit is niet mogelijk, verklaart de voorzitter. Naar aanleiding van een verzoek van de kerk te Kleverskerke betreffende bet lichten van een beklinkerd voetpad, vraagt! de voorzitter eenige toelichting aan de heeren Janse en Polderdijk. Na gedane toelichting zeggen B. en W. toe dit werk te zullen laten uitvoeren. Dhr Polderdijk vraagt voor den toren te Kleverskerke een nieuw vlaggetouw; dit wordt toegestaan. Ook vraagt Spr. of het niet mogelijk is aan den Kanaaldijk te Kleverskerke een oprit te maken, om de in de bieten campagne aan te voeren bieten aan den kanaalkant te brengen voor verzending per schip. Dit zal onderzocht worden. Hierna sluiting met dankgebed, Axel. Gisteren herdacht onze gemeen te-veldwachter J. Oosting het feit, dat hij 25 jaar bij de politie werkzaam was. Hij werd bij monde van den burgemeester in tegenwoordigheid van het geheele amb tenarencorps gehuldigd. De wensch werd uitgesproken, dat de jubilaris nog vele jaren in dienst van deze gemeente werk zaam mag zijn. Als blijk van belangstel ling werd een 'fraaie bloemenmand be nevens een geschenk van blijvende waar de aangeboden. Heden vergaderden de Provinciale Sta ten van Zeeland onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin. Aanwezig bij de opening 39 leden. Afwezig de heeren Catshoek, Moelker en De Ridder, de beide laatsten met ken nisgeving. Ingekomen stukken Schrijven van den heer Catshoek, dat hij wegens drukke werkzaamheden ontslag neemt als lid der Prov. Staten. De voorzitter dankt hem voor alles wat hij voor de belangen der provincie heeft gedaan en wenscht hem verder het beste toe. (Applaus.) Het voorstel van Gedep. Staten tot wij ziging van het bijzonder reglement op het bestuur van bet waterschap Schou wen. Dit voorstel wordt gezonden naar de afdeelingen. Een adres van de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij inzake de uitkeering van de gelden uit het z.g. landbouw fonds. Wordt gevoegd bij het desbetref fend punt der agenda. Adressen van het bestuur van de ver- eeniging voor vreemdelingenverkeer te Hontenisse en de N.V. Expeditiebedrijf v.h. H. Braakman en Co. te Rotterdam, directie van den stoombootdienst „Tele graaf" inzake bet voorstel van Gedepu teerde Staten tot wijziging van de ver ordening op de beffing en invordering van rechten voor het gebruik van Pro vinciale aanlegplaatsen in Zeeland. Wordt eveneens gevoegd 'bij het desbe treffend punt der agenda. Het landbouwfonds van f25.500. Dhr Dominicus (A.R.) dankt Ged. Staten voor hun uitvoerig antwoord op de door hem gestelde vraag. Spr. is niet alleen dankbaar, maar ook voldaan, voor wat het eerste deel van zijn vragen be treft. Maar in het tweede deel van zijn vraag informeerde spr. ook naar de mee ning van Ged. Staten of ook andere land- bouw-organisaties in de revenuen konden deelen. Dat sinds 1852 in de besteding der gelden geen verandering is gebracht, is toch zeker geen reden om er nu niet over te gaan spreken. In het organisatie leven is er na 1852 veel verandering ge komen. Die verandering wordt misschien door sommigen betreurd, maar we 'heb ben met de nuchtere feiten rekening te houden. Als er in 1851 meer organisaties dan de Z. L. M. waren geweest, zou in 1852 ook wel een andere houding zijn aangenomen. Spr. pleit er voor, dat aan andere na 1852 opgerichte organisaties een evenredig deel van het fonds wordt uitgekeerd. Wie er voor in aanmerking komen? Naar spr. meent de groote, alge meene organisaties, die 'b.v. meewerkten aan een groote crisis-vergadering en aan de landbouw-crisisorganisatie voor Zee land. De Z.L.M. somt op in haar schrijven wat zij in het algemeen belang heeft ge daan. Spr. is daarvoor vol bewondering. Maar ook de andere organisaties hebben wel wat gedaan. Spr. dient een motie in, waarin 'Ged. Staten worden uitgenoodigd met nadere voorstellen te komen ter zake van een andere verdeeling van het fonds. Dhr Adriaanse (v.d.) is tegen de motie-Dominicus. Het spijt spr., dat 'Ged. Staten den indruk geven, dat er in hun college hier geen vaste lijn bestond en dat er een neiging tot splitsing bestond. Spr. betreurt dit en komt op tegen de ver deeling van bet volk naar de verschil lende richtingen. De Z. L. M. heeft overtuigend aange toond, dat zij zonder aanzien van rich ting en godsdienst het landbouwbelang dient. Zij is 'bijna een eeuw oud en heeft de oudste rechten. Dhr Bosselaar (A.R.) dankt den heer Dominicus voor het stellen van zijn vraag en Ged. Staten voor de inlichtin gen. Spr. vraagt of de rente uit het land bouwfonds aan één organisatie moet wor den 'gegeven, terwijl er nu meer organi saties zijn. Waarom moet de oudste or ganisatie al bet werk en de verantwoor delijkheid dragen? Laat men liever samen de lusten en de lasten dragen. Ook de andere organisaties behartigen de landhouw-belangen. Spr. somt op, wat alleen de afd. Walcheren van den C. B. T. B. dezen winter doet. Dit zijn ook din gen ten algemeenen nutte. Men moet niet te vlug denken, ook al is men wat oud, dat men het alleen weet. Elke organisatie heeft haar eigen levens- en wereldbeschouwing. De Z. L. M. vraagt of het moreel juist is, dat de revenuen uit het fonds met anderen moeten worden gedeeld. Spr. vraagt daarentegen of het moreel juist is, dat de Z. L. M. alleen de leiding heeft 'bij 'het verdeëlen van de gelden. 'Ook in de uitvoering der crisis-maat regelen werken de andere organisaties mede. Zij zouden ook graag meewerken in het verdeelen der rente. Dhr Van der Feltz vraagt, of het wel noodig is, dat Ged. Staten nog eens over deze kwestie nadenken. Spr. vindt de kwestie moeilijk. Ideëel voelt spr. wel wat voor het voorstel-Dominicus en dus voor een verdeeling der gelden. Het ge schrift der Z. L. M. heeft spr. niet vol komen overtuigd. Spr. 'heeft er de kant- teekeningen: „onzin" en „dikke woorden" bij gezet. De rente is zoo klein om te verdeelen. Moet er met het ledental gerekend wor den, enz.? Daarom wil spr. bet eerstge boorterecht in dit geval maarerkennen. Dhr Van der Zande vraagt, of het geld, aan de Z. L. M. gegeven, goed be steed is. Laat men oordeelen, of 'het werk der Z. L. M. in het algemeen belang is. Spr. zon de zaak latesa, awoais m aa is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2