(fvatis le*e* De concentratie voorde A.R Kamerfractie onaanvaardbaar. DINSDAG 17 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Zij, die zich met Ingang van 1 Januari 1936 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Beiangrijkste Nieuws Minister de Graeff over het incident dr Kortenhorst 50 jaargang No. b? Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. SB 'ssfil '.50 ue? kwftïfli weekabntine,Ti-ent!iïi voor ■-» Vlissingen f0 20. Losse nummers 6 cent. Advertentiën -30 cent, per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regeL Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fö.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijks korting. Politieke consequenties onredelijk geacht. In een Zaterdag te Arnhem gehouden vergadering heeft de heer J. Schouten, voorzitter van de A.R. Tweede Kamer fractie, volgens een verslag in de Stan daard o.m. gezegd: Wat de moeilijkheden betreft t. a. v. de bezuiniging op het onderwijs zeide spre ker, dat paragraaf 12 uit het bezuini- gingsontwerp (de concentratie van Chr. scholen) door de A.R. niet kan worden geaccepteerd. Onze bezwaren zijn zoo ernstig, dat wij op dit punt niet kunnen wijken. Het is niet toelaatbaar dat in onze wetgeving het principe wordt geïntroduceerd dat de Overheid bevoegd zou zijn naar eigen subjectief inzicht te oordeelen, of op een bepaalde plaats een bepaalde school mag bestaan. Wat er dan gebeurt? Dat weet spr. niet. Dat hangt niet van de A.R. fractie af. Door paragraaf 12 wordt geen be zuiniging beoogd. Zullen uit verwerping van dit artikel politieke consequenties voortvloeien? Dat zou spr. verbazen en hiji zou het ook volkomen onredelijk ach ten. Van meet-af is tegen deze concen tratie-gedachte gewaarschuwd. Zij is zelfs in strijd met de Regeeringsverkla- ring dat alles zou worden gedaan om toespitsing van principieele verschillen te voorkomen. Spr. kwam er tegen op, dat men bezig is een zaak, die volkomen zakelijk beke ken behoort te worden, in een politieke sfeer te brengen. Wij wenschen, aldus spr., in geen enkel opzicht politieke con sequenties, want wij zijn van oordeel dat het kabinet-Galijn met alle kracht moet worden gesteund. 't Is dan ook ongeoorloofd ons in een positie te dringen van: óf cencentratie aanvaarden óf bet Kabinet van zijn taak ontheffen. Wij weigeren de positie zoo te zien en zoo te stellen. Van de fronten weinig nieuws. Alleen kleine schermutselingen. Van de fronten is nog steeds weinig nieuws. Toch maken de laatste berichten melding van toenemende activiteit. Aan het Noordel ijk front heeft ten zuiden van Makalle een treffen plaats gehad tusschen de Italiaansche en de Abessynische voorhoedes. Er zijn eenige schermutselingen geweest, die geen groo- ten omvang hadden. Van een Italiaanscb of een Abessynsch succes is in ieder geval geen sprake. De negus zal weldra van Dessie naar bet noordelijk front vertrekken. Belangrijker is de actie in het Zui den, waar generaal Graziani de verster- kingen heeft gekregen, die reeds eenigen tijld verwacht werden. De Italianen zijn opgetrokken in de richting van Sasa Baneh om op ongeveer 70 kilometer zui delijk van die plaats op een Abessynsche versterking te stuiten, die zij volgens de Abessynsche berichten niet hebben kun nen nemen. De Abessyniërs verklaren 13 pantser auto's te hebben buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. De Italianen zijn blijk baar opnieuw verontrust geweest door de bewegingen van de troepen van Ras Desta, die de vorige week Noordweste lijk van Dolo de Ganal Dorya zijn overge trokken om in de richting van de grens van Italiaansch Somaliland verder te trekken. De Italianen hebben met een es- quadrille van 15 vliegtuigen de troepen van Ras Desta bestookt, en naar het schijnt hebben zijl verschillende legerkam pen in brand kunnen steken. Ook zouden ziji den Abessyniërs aanzienlijke verliezen hebben toegebracht. De Abessyniërs heb ben de Italiaansche toestellen krachtig beschoten en verschillende vliegtuigen hebben schade opgeloopen. ITALIë ROEPT NIEUWE LICHTINGEN ONDER DE WAPENEN. Bij decreet zijn deelen van de lichtin gen 1909 en 1910 (wij1 zouden zeggen van 1929 en 1930) onder de wapenen geroe pen, o.a. de onderofficieren en manschap pen van de genie, die gespecialiseerd zijn in de electro-technische diensten en de {•adio-telegrafie en zij1 die behooren tot de sanitaire diensten. DE BIJEENKOMST VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. In Volkenbondskringen gelooft men, dat vrijwel alle Europeesche staten, die in den Volkenbondsraad vertegenwoor digd zijn, deze week hun ministers naar de Raadszitting zullen afvaardigen. Waarschijnlijk zal de discussie over het vredesplan van Laval en Hoare worden uitgesteld, tot na de beraadslagingen hierover a.s. Woensdag in den groeten fascistischen raad te Rome, a.s. Donder dag in het Engelsche parlement en mis schien ook nog een dezer dagen in de Fransche Kamer. Onder deze omstandigheden is te ver wachten, dat het Vrijdag of Zaterdag zal worden voordat de besprekingen in den Volkenbondsraad kunnen beginnen. ZAL SIR SAMUEL HOARE AFTREDEN? Uit Londen wordt gemeld, dat men in politieke kringen gelooft, dat de posi tie van Hoare zeer hachelijk is, en dat met het aftreden van den minister van Buitenjlandsche Zaken rekening moet worden gehouden. Toen het kabinet voor het eerst kennis nam van de door hem met Laval over eengekomen vredesvoorstellen, was het verzet daartegen reeds zoo groot, dat de meerderheid der ministers stellig zou hebben geweigerd verder op den ingesla gen weg voort te gaan, indien Hoare's positie hierdoor niet onmogelijk zou zijtn gemaakt. Thans echter gevoelen vele mi nisters, dat ziji een fout hebben begaan door toentertijd de zaak niet scherp te stellen en de verontwaardiging, welke in breede kringen door de publicatie der voorstellen is gewekt, heeft hen zeker te dien aanzien in het gelijk gesteld. Vandaar, dat thans de druk op> Bald win is toegenomen om den minister van Buitenlandsche Zaken te laten vallen. Hij heeft, meent men, te veel vertrouwen in geboet, dan dat hij' voldoende prestige zou kunnen behouden om de leiding van Groot -Brittannië's buitenlandsche poli tiek op zich te blijven nemen. Hoare zal de Kabinetszitting van van daag niet bijwonen, daar de doctoren hem hebben voorgeschreven enkele dagen het bed te houden DE ENGELSCH-FRANSCHE VREDES VOORSTELLEN. Italiaansche critiek. Italië zou slechts gebied krijgen van geen beteekenis. Dh Italiaansche pers oefent plotseling felle critiek op de FransehiBritsche vre desvoorstellen. De critiek komt neer op het volgende: De herziening van de grenzen ten voor- deele van Italië is onvoldoende en geeft Italië slechts gebieden van geen beteeke nis. Italië kan geen afstand doen van Ak- soem. Geleid door de priesters heeft de bevolking zich vrijwillig aan Italië on derworpen. Italië heeft hier de slavernij afgeschaft. Het is niet mogelijk deze bevolking thans weer van Italië af te scheiden. Italië kan Assab niet aan Abessynië schenken. Het principe van de gebiedsruil tusschen beide landen berust op het ver keerde principe van gelijkheid van beide landen. De bewoonde zone, welke aan Italië wordt afgestaan, is kleiner dan die, wel ke Italië werd toegekend bij de Britsch Italiaansche protocollen van 1891 en 1894, alsmede bij bet drievoudig verdrag van 1896 en het verdrag met Engeland van 1925. De veiligheid van de Italianen tegelij kertijd in handen leggen van de autori teit van Addis Abeba en Genève staat ge lijk met een onderwerping aan een on duldbare controle en aan den loop der omstandigheden. Het respecteeren van de verkregen rechten van inboorlingen en vreemdelin gen laat de mogelijkheid voor alle gevaren open. De Negus noemt aanvaarding verraad jegens den Volkenbond. Erger dan een mandaat. De negus heeft aan de pers medege deeld, dat hij gaarne iedere vreedzame regeling wil steunen, doch het aanvaar den van de Fransch-Britsche voorstellen, zoo zeide hij, zou niet alleen een lafheid tegenover Ethiopië zijn, doch ook verra derlijk tegenover den Volkenbond en te genover allen, die vertrouwen op het sy steem van collectieve veiligheid. Deze plannen leveren Abessynië over aan een amputatie en een vernietiging van de onafhankelijkheid ten voordeele van een aanvaller. Een regeling, gebaseerd op deze voor stellen, zou een premie op aanval en schending van internationale overeen komsten zijn. Pressie van Engeland op den Negus. Uit Londen werd gisteren gemeld: In politieke kringen wordt gewezen op het telegram van Sir Samuel Hoare aan Sydney. Barton, den Britschen gezant te Addis-Abeba, waarin dezen wordt voor geschreven, al zijn invloed aan te wen den bij den Negus, opdat deze de voorstel len in overweging neemt. DE POLITIEKE TOESTAND IN GRIEKENLAND Ontbinding van het parlement of ontslag der regeering. Uit Athene werd gisteren gemeld: Nu de Volkspartij het verzoek heeft in gediend om de Nationale Vergadering te gen Woensdag a.s, bijeen te roepen, zal de minister-president zich naar den koning begeven en hem verzoeken het Parlement te ontbinden. De besprekingen duren op het oogen- blik nog voort. In politieke kringen js men van meening, dat de beslissing nog vandaag valt, betzij dat het Parlement ontbonden wordt betzij dat het Kabinet aftreedt. DUITSCHE BOMMENWERPER NEERGESTORT. Zeven dooden tusschen de overblijfselen. Naar de correspondent van de „Ber- ling'ske Tidende" te Malmö van betrouw bare zij-de verneemt, is er ruim een week geleden bij Sassnitz (bet Duitsche begin- gunt van den veerdienst naar bet Zweed- sche Tralleborg) een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een arbeider vond op weg naar zijn werk eenige deelen van een vliegmachine. Hij waarschuwde de autoriteiten en bij onderzoek werd een 3 motorig bombarde mentsvliegtuig, de F 23, gevonden, dat in een bosch bij Sassnitz neergestort was. Het had zich met de motoren in den grond geboord en was volkomen verplet terd. Onder de overblijfselen vond men de lij ken van 7 personen, 2 officieren en 5 manschappen. Vermoed wordt, dat de be stuurder een noodlanding heeft willen maken maar dat hij in botsing is geko men met de boomtoppen. DE VLOOTCONFERENTIE. Na afloop van de zitting van de vloot- conferentie werd gisteren officieel mede gedeeld, dat de bespreking van de Japan- scbe heperkingsvoorstellen is opgegeven. Begonnen zal worden met de behande ling van de Britsche voorstellen. Hauptmann's terechtstelling. Procureur-generaal Willis heeft den datum der terechtstelling van Hauptmann op 13 Januari vastgesteld en het desbe treffend decreet onderteekend. Bijbels naar het oorlogsfront. Het Britsch en Buitenlandsch Bijbelge nootschap heeft 20.000 Nieuwe Testamen ten in het Italiaansch tot verdeeling on der de Italiaansche soldaten op 't oorlogs terrein gezonden, en aan zijn vertegen woordiger in Abessynië opgedragen, te informeeren of een zending bijbels voor de Abessynische soldaten mogelijk is. Korte Berichten. - Einde November j.l. bedroeg het a.antal inwoners van Rome 1.178.900. Nog nimmer zijn uit de Ver. Staten zoovele Kerstpakketten naar Europa ge zonden als in het afgeloopen weekeinde, toen een hoeveelheid van 1200 ton ca deautjes is ingeladen tegenover verleden jaar 880 ton. Uit Cordell (Oklahoma) wordt gemeld dat Zondag bij een brand op een boerderij 6 personen om het leven zijn gekomen, terwijl 7 anderen zeer ernstige brand wonden hebben opgeloopen. Tengevolge van de vorst ligt de Pool- zee ten Noorden van de Moermansk-kust geheel dicht, zoodat de scheepvaart tot omstreeks Mei 1936 thans in dit gebied gestaakt moest worden. - Naar aanleiding van een oproep van de staatsautoriteiten met betrekking tot den strijd tegen de kinderverlamming hebben de dertigduizend inwoners van de Kiowa-streek (Oklahoma) zich aan medische behandeling onderworpen. Men meldt uit Berlijn, dat de Sow- jet-regeering besloten heeft de suikerprij zen te verlagen met 15 pet. Dunmore, de leider der republikein- sche partij in den staat New-York is Zon dag vermoord gevonden. Uit de statistieken van ongevallen op den weg blijkt dat in 1924 in Frankrijk 1626 dooden zijn gevallen bij 1594 auto- ongevallen. In 1934 bedroegen deze cijfers 5000 doo den bij 4413 ongevallen. - Onder een aantal schaatsenrijdende kinderen in Zweden is bet ijs bezweken. Twee meisjes en hun vader, die zijn kin deren wilde redden, zijn verdronken. DE VERTOONING VAN DE BEUL. Antwoord van minister De Wilde op gestelde vragen. Op vragen van bet Tweede Kamerlid Amelink: I. Is bet juist dat in het door de Am- sterdamsehe Tooneelvereeniging gespeel de stuk D'e Beul, de christelijke godsdienst wordt gesmaad en onze weermacht wordt bespottelijk gemaakt? Is het juist, dat in dit stuk. godslastering, moord, doodslag en verheerlijking van geweld, schering en inslag zijn? II. Indien dit juist is, wil de minister dan bevorderen, dat de opvoering van dit tooneelstuk wordt verboden? heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: I. Het door de Amsterdamsche too neelvereeniging gespeelde stuk De Beul heeft de ondergeteekende gelezen. Hij is van meening, dat de opvoering er van, mede in verband met de enscèneering en omdat het, wat inhoud en strekking aan gaat, niet geheel is los te maken van de novelle, waarvan het een omwerking is, bij velen den indruk moest wekken, dat de christelijke godsdienst wordt gesmaad en 'de weermacht bespot. De meening, dat bet stuk het geweld zou verheerlijken, acht hij onjuist; eer is hij geneigd de be strijding van het geweld als de bedoeling van den auteur aan te nemen, ook al acht hij den vorm, waarin dit geschiedt, be denkelijk. II. In ons positief recht is aan den mi nister van binnenlandsche zaken geen bevoegdheid gegeven de opvoering van een bepaald tooneelstuk te verbieden. Den burgemeester en hem alleen is in art. 221, lid 2, van de Gemeentewet opgedragen te waken tegen het doen van met de open bare orde en zedelijkheid strijdige vertoo ningen. Het zij den ondergeteekende vergund, hieraan de opmerking te verbinden, dat in de grootste gemeenten de burgemees ter, in aanmerking genomen de groote omvang van zijn dagelijkschen arbeid, niet persoonlijk van den inhoud van elk tooneelstuk, dat zal worden opgevoerd, kan kennis nemen, maar bij de uitoefe ning van zijn taak ingevolge art. 221, lid 2, der Gemeentewet zijn standpunt in vele gevallen zal moeten bepalen aan de hand van de hem ter zake uitgebrachte rap porten. Deze beschouwing mag hij het beoor- deelen van de houding van de plaatselijke overheid ten aanzien van de opvoering van een bepaald tooneelstuk niet uit het oog worden verloren. De ondergeteekende is van meening, dat wijs beleid vordert, dat het stuk niet meer ter vertooning wordt toegelaten. LUCHTPOST IN EINDE DECEMBER. Nachtposttreinen die uitvallen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat in de nachten van 24 op 25 December en van 31 December op 1 Januari a.s. geen nachtposttreinen rijden. De luchtpostcorrespondentie, bestemd om met de op 25 December en 1 Januari ver trekkende Indië-vliegtuigen te worden vervoerd, zal derhalve vroeger dan ge woonlijk dienen te worden ter post be zorgd. Belanghebbenden zullen goed doen zich plaatselijk te vergewissen van de laatste buslichting, welke thans o'P' deze lucht postdiensten aansluiting geelt. DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN IN NOVEMBER. Totale opbrengst meer dan in 1934. Accijnzen teruggeloopen. In het overzicht der Rijksmiddelen voor November bieden de d i r e ci t e belas tingen eenzelfde' beeld als in de vorige maand. De inkomstenbelasting bracht in totaal in November 1935 ruim zeven ton meer op dan in November 1934.. In dit jaar werd in 't geheel tot dusver 5.737.065 gld. meer ontvangen dan verleden jaar. De belasting van de doode hand 'bracht van de geraamde 3 miilioen slechts f 1.636.367 in. De gezamenlijke directe 'belastingen zijn, vergeleken bij het vorige jaar voor uitgegaan f 7.256.580. Van de raming van f 116.425.000 is thans bereikt f95.761.340. De overige middelen bleven in de elf maanden van 1935 f 29.948.928 onder de raming. Vergeleken bij 'dezelfde elf maan den van 1934 zijn zij met f 9.178.647 ge stegen. De invoerrechten Weven f 7.764.474 on der de verwachting, de accijns op bier en gedistilleerd samen ruim vier miilioen en de omzetbelasting zelfs f 19.296.594. Al- Binnenland. Minister de Wilde over „De Beul". Vergadering van de Staten van Zeeland. Het tekort bij den tarwesteun 1934. Het incident Dr Kortenhorst. De opbrengst der Rijksmiddelen. Buitenland. D'e oorlog in Abessynië. De vredesvoor stellen. Politieke spanning in Griekenland. Toen geen schepsel nog iets maar [vermoedde, Gaf de Bilt al: PSt... wees op Uw hoedel „Neem voor 't komende weer een paar ragoutbroodjes méér', Dat is lekker en 't komt U ten goede. FIRMA A. L. VAN MELLE GOES. (Adv.) leen de accijns op suiker en de successie rechten zijn meegevallen. Behalve de suiker en tabak zijn de op brengsten uit accijnzen, vergeleken bij ver leden jaar alle teruggeloopen. Bier en ge distilleerd zijn samen f 3.480.731 minder geworden. Met ruim een miilioen is ook teruggeloopen de couponbelasting en zelfs met ruim twee miilioen de dividend- en tantièmebelasting. De motorrijtuigenbelasting krijgt nog één maand om tot de raming van f 22 miilioen te komen. Tot dusver is nog geen f 20 miilioen gehaald. De opbrengst in November was slechts ruim één miilioen. December zal zeer waarschijnlijk niet meer opleveren. De rijwielbelasting heeft dit jaar meer dan haar plicht gedaan. De stand der werkloosheid. D'e directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 30 November 1935 het aan tal leden van ingevolge 't Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 540.800, waarvan 74.600 land arbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens betref fende de werkloosheid van de Vereenigin gen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 466.200 verzekerden bedroeg 32.6 pet. In de vorige verslagperiode (vaa 4 tot en met 9 Nov. 1935) bedroeg de werkloosheid 31.5 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 28.9 pet. en 26.2 pet. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 30 Nov. 1935 in totaal 432.038 werkzoekenden ingeschreven, o.w. 407.724 mannen van deze werkzoekenden waren er 413.691 werkloos, o.w. 394.771 mannen. Pref. Dr L. Bouman zeer ernstig ziek. Naar gemeld wordt, is prof. dr L. Bou man, hoofd der kliniek voor psychiatrie en neurologie aan de Nic. Beetsstraat te Utrecht, zeer ernstig ziek. De hoogleer aar, die een maand geleden nog zijn col leges gaf, is reeds sedert drie weken bed legerig. De patiënt wordt te zijhen huize aan den Gatharijnijsingel 71 verpleegd. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 14 December is met ingang van 1 Januari benoemd tot burgemeester der gemeente Maartensdijk R. Tjalma, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeesteer der ge meenten Goudswaard en Piershil. TWEE FUNCTIES NIET VOLDOENDE GESCHEIDEN. Geen aanleiding voor eenigen verderen maatregel, met name wat de samenstelling der dele gatie betreft. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Goseling, met betrekking tot hetgeen aan het lid van de Nederlandsche handelsdelegatie, den heer Dr Korten horst tijdens zijn verblijf te Berlijn van wege de Duitsche regeering is te kennen gegeven, in verband met als lid der Twee de Kamer gedane uitlatingen, heeft de heer D'e Graeff, minister van Buitenland sche Zaken, mede namens den heer Gelis- sen, minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, het volgende geantwoord: Inderdaad is aan Dr Kortenhorst, tij dens zijn jongste verblijf te Berlijn, ais lid van de Nederlandsche handelsdelegatie, vanwege de Duitsche regeering te kennen gegeven, dat, 'hoewel men geenerlei be zwaar maakte tegen zijn blijven optreden als onderhandelaar, hem geen onverplich te beleefdheden van. 'die zijde zouden kun nen worden bewezen, en zulks, op grond van uitlatingen van Dr Kortenhorst in de vergadering van de Tweede Kamer op 21 November jl. Aan die mededeelingen werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1