Ingezonden Stukken. Onze handel met België. Rechtszaken Land- en Tuinbouw Van verschillende bonden van land arbeiders was een schrijven ingekomen voor kolentoeslag per 1 December aan werkloozen. De raad besloot, dat aan gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, het gevraagde zal worden ver strekt. Daarna kwam aan de orde de Avondschool. Van verschillende ouders was een schrijven ingekomen om den toestand zooals voorheen te willen hand haven. De meeningen hieromtrent bij den raad liepen nogal uiteen. De voorzitter stelde den raad voor op het herhalings- onderwijs enkel niet leerplichtige leer lingen toe te laten. Dit voorstel werd ver worpen. Een voorstel van dhr P. Dekker om bij de niet-leerplichtige leerlingen de leerlingen van het zevende jaar (dag school) ook toe te laten, werd aangeno men. Een voorstel van dhr van Over- beeke om nog jongere leerlingen toe te laten, desnoods zonder dat het de ge meente geld kost, werd ook van de hand gewezen. Voorstel vjfti B. en W. om het waterleidingbedrijf te wijzigen, werd aan genomen. Verscheidene meters zullen bij geplaatst worden. De meterhuur vervalt. Rilland-Bath. Gemeenteraad. Ingekomen een schrijven van het ge meentebestuur te Krabbendijke, dat een cursus zal worden gehouden in motor kennis voor werkloozen en dat ook de werkloozen uit deze gemeente hieraan kunnen deelnemen, indien door het ge meentebestuur alhier een bijdrage in de kosten zal worden betaald. Op voorstel van B. en W. wordt besloten in de kos ten hiervan bij te dragen. Van het bestuur der neutrale bijzon dere school in den Volckerpolder was een schrijven ingekomen, dat de heer Volcker niet bereid was om f 250 per jaar voor de instandhouding der school te geven. In verband hiermede was een adres in gekomen van ouders uit den Volcker polder, waarin verzocht werd de kinde ren vanaf 16 December voor rekening der gemeente naar Rilland te vervoeren. Dhr van Gorsel vindt geen aanleiding om op het raadsbesluit der vorige ver gadering terug te komen en is voor op heffing. Dhr v. d. Sande vindt, dat het hier maar loopt over f 250 en wil de school handhaven. Ook dhr Dansen is het hier mee eens, vooral met het oog op den onbewaakten overweg. B. en W. stellen nu voor het besluit der vorige vergadering in te trekken en de school over te nemen. Het voorstel wordt aan genomen met de stem van dhr van Gorsel tegen. Ingekomen was nog een schrijven van de N.V. Waterleiding-Mij „Zuid-Beveland" dat met het oog op verandering der be strating van den Hoofdweg, het inkorten van brandkranen en huisaansluitingen noodzakelijk zal zijn. Ook zal het wen- schelijk zijn de hoofdleiding dieper te leggen. Besloten werd B. en W. deze zaak nader onder het oog te doen zien. Op voorstel van B. en W. werd besloten de hoofdonderwijzerswoning te Bath, vol gens de ingediende begrooting, bewoon baar te maken voor twee gezinnen. Ver der werd besloten aan de werkloozen, welke met Kerstdag in werkverschaffing werkzaam zijn een kerstgave te geven van f 1,50 en het dagloon te bepalen op f 1,90. Bij de rondvraag vraagt dhr van Gor sel wat de bedoeling is met den weg naar Bath. De voorzitter antwoordt, dat deze verbetering thans weinig kost, daar de aannemer van den Hoofdweg de verhar ding daar toch moet brengen en het werk in werkverschaffing wordt verricht. Hansweert. Vrijdagavond laat moest de 80-jarige P. den O. voor een wielrijder uitwijken en had het ongeluk in een vrij diepe sloot te geraken. Met veel moeite is het hem gelukt er uit te komen. Kapelle. Zondagavond werd door Dr J. D. Schmidt in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsrede uitgesproken, omdat de Knapenvereeniging „Samuël" 35 jaar be staat. Spr. dankte allereerst de leiders, welke dit jeugdwerk verrichten en richt te zich inzonderheid in hartelijke woor den tot den oudsten mede-oprichter en leider, dhr S. Korstanje, die reeds 85 jaar is. Daarna bepaalde spr. zijn gehoor bij Ezau en Jacob. Met aandacht werd deze rede door de talrijke belangstellenden gevolgd. Een kwartet onder leiding van den heer Jb. van Willegen Gz. luisterde dezen her denkingsavond op. V e r p a k k i n g s c u r s u s s e n Zaterdagmiddag had onder groote belang stelling de eindles plaats van de gehou den verpakkingscursussen van de navol gende zeven cursussen: 1 van Kapelle voor jongens en 1 voor meisjes, 1 van Goes voor jongens, 1 voor meisjes van Kloetinge en ook 1 voor jongens, 1 van Oudelande, 1 van Hoedekenskerke. Voor den gehouden wedstrijd in het sorteeren en verpakken behaalde Goes (dhr Nijssen) den eersten prijs; Kloe tinge de meisjes een tweeden prijs; de jongens te Kloetinge een derden prijs en die van Kapelle een vierden prijs. Na afloop wenschte de heer H. A. Han- ken de leerlingen geluk met het be haalde diploma. Spr. hoopte, dat het aan geleerde nu in practijk zal worden ge bracht. Steeds meer wordt gevoeld, dat een dergelijk sortiment en zorgvuldige verpakking een eerste eisch is, wil men niet verdrongen worden van de wereld markt. Dank bracht hij aan dhr Lens hoek voor beschikbaarstelling van het fruit voor verpakking. Ir B. Bosma, de Rijkstuinbouwconsu- lent, ziet met genoegen het eindresultaat van deze cursussen. De onderwijzers heb ben getoond iets er in te kunnen krijgen. Het fruit moet zoo gesorteerd en zoo ver pakt worden, dat het zichzelf verkoopt. Nadat de voorzitter van de veiling Ka pelle het woord had gevoerd, dankte de onderwijzer, dhr W, Glas, voor de gespro ken woorden, Met genoegen kan spr, terugzien op deze welgeslaagde cursus sen en den ijver, welke steeds door de leerlingen werd aan den dag gelegd. Zoutelande. Vrijdagavond hield in de goed gevulde school de Chr. Meisjesver- eeniging „Martha" haar 16e jaarvergade ring. Uit het verslag der secretaresse bleek, dat de vereeniging 24 leden telt en dat er 95 kleedingstukken vervaardigd zijn, die weer alle in deze gemeente zul len worden uitgereikt. Uit het verslag der penningmeesteresse bleek, dat er in kas is f97,18. Tal van felicitatie's werden uit gebracht. Aan den voordrachtenwedstrijd werd door 7 meisjes deelgenomen. Den eersten prijs won Mina Kerkhove, den tweeden Leu Kleinepier en den derden Joha. Brik. In de pauze was er gelegen heid de kleedingsstukken te bezichtigen. De avond werd verder gezellig doorge bracht. Biggekerke. Na ruim 22 jaar haar praktijk als verloskundige verricht te heb ben, zal 1 Januari a.s., wegens huwelijk, mej. G. Schaap te Koudekerke, als zoo danig ontslag nemen. Uit waardeering voor haar arbeid heeft zich een comité van Biggekerksche moeders gevormd, dat gelden heeft ingezameld, teneinde haar een blijvend aandenken aan te bieden. Aangekocht werd een schilderij van Big- gekerke, vervaardigd door dhr v. d. Zee van Zoutelande. verder een siervaas, ter wijl hier nog bij werd gevoegd een door den heer G. Stuij vervaardigd album met de namen der moeders die hun medewer king hebben verleend. Zaterdagmiddag vervoegde het comité zich aan de woning van mej. Schaap en nadat mevr. Stuijde Regt in hartelijke bewoordingen had dank gebracht voor alles wat mej. S. voor de moeders was geweest werden haar de genoemde geschenken aangebo den. Veere. Donderdagavond hield de Ghr. Schoolvereeniging haar ouderavond on der voorzitterschap van den heer A. de Nood. Mej. van Leeuwen, onderwijzeres, leverde een referaat over gehoorzaam heid. In de pauze werden ververschingen gebruikt en kon tevens het werk der kinderen wircien ingezien. Daarna hield het bestuurslid S. Kodde een referaat over „De macht der opvoeding". Het hoofd der school sprak nog een slotwoord. Grijpskerke. Gemeenteraad. Vrij dagmiddag vergaderde de Raad. Over de notulen der vorige vergadering ontstaat een drukke discussie. "Weth. Louwerse kan niet accoord gaan met de redactie van het gedeelte dat handelt over het gegeven antwoord door den heer Van Sluijs op een vraag van dhr Cevaal, en waarin zijn naam wordt genoemd. Volgens hem zou de secretaris niet juist hebben weergege ven de woorden door d'hr van Sluijs ge sproken. Dhrn A. Geschiere, A. Louwerse en A. van Sluijs zeggen van dezelfde ge dachte te zijn. Dhr De Nood zegt, dat hier óf de een óf de ander liegt. Hij is er van overtuigd, dat dhr van Sluijs in de vorige vergadering onder den indruk van de plotseling aan hem gestelde vraag door dhr Cevaal de waarheid heeft gesproken. Zoo iets gebeurt meer. Thans wil dhr Van Sluijs een geheel andere wending ge ven aan zijn woorden. Dhr van Sluijs schijnt kort van geheugen te zijn. Het komt spr. voor, dat de mond hier anders spreekt dan het hart denkt. Dit alles heeft hem zeer getroffen en geeft hem veel te denken. Destijds heeft hij zijn volle ver trouwen aan deze menschen, geschonken. Wat ook kan blijken uit de wethouders verkiezing. Komt er geen verandering, dan moet hij zijn vertrouwen in hen op zeggen. Dhr Cevaal zegt eveneens accoord te gaan met de notulen. Dhr de Buck zegt, dat de secretaris gehouden is de notulen overeenkomstig de werkelijkheid op te ma ken. Dit is ook zoo gebeurd. Doch men is niet gediend van de werkelijkheid, zooals uit dit alles blijkt. De voorzitter gaat in dezen accoord met dhr De Nood, voor wat betreft het door hem gesprokene, en maant in dezen tot voorzichtigheid aan. De voorzitter vraagt vervolgens aan dhr van Sluijs hoe de no tulen behooren te luiden. Dhr van Sluijs zegt het gesprokene op schrift te hebben gesteld en leest dit voor. De voorzitter geeft dhr van Sluijs te kennen, dat zoo niet door hem gesproken is in de vorige vergadering. Verlangt men het echter zoo in de notulen en is hiervoor een meerder heid in den Raad, dan moet het er in. Dhr van Sluijs blijft bij zijn ingenomen standpunt. Vóór dat de vier A. R. raads leden, dhrn G. Louwerse, A. Geschiere, A. Louwerse en A. van Sluijs 'hun stem uit brengen voor wijziging der notulen, ver laten dhrn Cevaal, de Buck en de Nood de vergadering, verklarende aan zóó iets niet te willen medewerken. Nadat deze hoeren in de vargadering zijn teruggekeerd ver klaart dhr De Nood ten zeerste teleurge steld te zijn. Het wordt steeds maar erger. Aangezien alle raadsleden hier tot de rechtsche partijen behooren, is de toe stand volgens spr. hier erger dan in Mos kou. Ged. Staten hebben machtiging verleend tot wedvTuitvoering der regeling loontoe- slagen in den landbouw. Tot secretaris-penningmeester van het Burg. Armbestuur wordt na twee stem mingen, waarbij de stemmen staken, door het lot aangewezen dhr G. G. Komejan. Mede aanbevolen was dhr P. S. Geschie re. (Dhr Geschiere moest zich van stem ming onthouden). Op een verzoek van dhr F. Dronkers, om verbouwing van de keuken, wordt gun stig beschikt. De plaatselijke afdeeling van den land- arbeidersbond verzoekt ook dezen winter meer kolentoeslag en steunuitkeering bij vorst. Hiertoe wordt besloten en bepaald, dat dit nog nader zal worden geregeld in de commissie van advies voor de werk verschaffing. Een herhaald verzoek van Joh. de Wolf te Meliskerke om ontheffing van zijn aan slag schoolgeld wordt ingewilligd. De voorgestelde salarissen van het personeel van den keuringsdienst van waren in het gebied Goes worden over de geheele linie te hoog gevonden. Dit zal aan Ged. Staten worden medegedeeld. Vervolgens vraagt de voorzitter of dhr de Nood zijn woorden, gesproken naar aanleiding van de handelwijze met de no tulen wil terugnemen. Dhr De Nood zegt met zijn woorden niemand te hebben wil len beleedigen of krenken. Wordt zijn ge zegde juist opgevat, dan heeft hij niet te kras gesproken. Daarom is hij ook n et genegen zijn woorden terug te nemen. Dhr A. Louwerse, alsmede dhr Geschie re beschuldigen den voorzitter er van, dat hij te veel onparlementaire uitdrukkingen toelaat en deze ook zelf gebruikt. Dhr A. Louwerse zegt nog niet vergeten te zijn wat de voorzitter hem heeft geantwoord op een vraag, waarvoor hij het volste recht had deze te stellen. Volgens spr. heeft ook de secretaris hem brutaal geantwoord. Hij heeft dit alles in de vorige vergadering aangehoord en over zijn kant laten gaan. In het vervolg zal hij dit niet meer doen. De voorzitter antwoordt niet vooruit aan een spreker te kunnen zien welke woorden deze zal bezigen. Voorts beschul digt dhr A. Louwerse hem van onparle mentaire uitdrukkingen, doch dhr Lou werse maakt zich hieraan zelf schuldig. Die zoo even gedane uitdrukking aan het adres van den secretaris getuigt daarvan. De voorzitter roept vervolgens nog in herinnering het afscheidswoord van het oud-raadslid Vos, die het lezen van de Bergrede 'heeft aanbevolen. Werd hier naar gehandeld, dan zou het er thans niet zóó naar toe gaan. Nadat dhr van Sluijs nog de aandacht heeft gevestigd op het delven van een sprink waarbij misschien ook werkloozen uit deze gemeente kunnen tewerkgesteld worden, sluit de voorzitter de vergadering. Bruinisse. In de Vrijdagmiddag gehou den Raadsvergadering was ingekomen een schrijven van Ged. Staten over de begrooting 1935. Door Ged. Staten wordt aangedrongen op het vormen van een reservefonds indien er een batig saldo is van de haveninkomsten, zulks tot het verrichten van de aan de haven noodige herstellingen. Voorts wordt gewezen op het lage schoolgeld voor de hoogere in komens. Een verordening hierop wordt zoo spoedig mogelijk ingewacht. Van de P.Z.E.M. is ontvangen een op gave van de kosten betreffende de uit breiding der straatverlichting. De verlich ting naar Zijpe met een drietal licht punten zou een uitgaaf van f 179 vorde ren. B. en W. stellen voor dit laatste voorloopig nog achterwege te laten. De heer Van Vessem stelt voor zoowel den Dorpsweg als de verlichting te Zijpe uit te breiden. Het voorstel-van Vessem wordt daarna aangenomen met 43 stemmen. Vervolgens komt de kwestie van het Postkantoor ter sprake. B. en W. heb ben een onderhoud gehad met den be noemden kantoorhouder en de betrokken autoriteiten der P.T.T. Het voorstel van B. en W. het tweede plan zoo noodig te doen uitvoeren, dat een bedrag van circa f 250 vereischt, wordt aangenomen. Het eerste plan wordt te duur geacht. Het postkantoor blijft al dus in de kom der gemeente. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van den Minister van Sociale Zaken, wordt besloten ook hier de kerst- gave aan de daarvoor in aanmerking komende werkloozen te doen uitreiken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Ongeschikte materialen voor rook- geleidingen. Geachte Redactie, Mogen wij U beleefd verzoeken om ons een plaatsje in Uw veel gelezen blad te willen afstaan, om een anderen klank te doen hooren, betreffende een gedeelte uit Provincienieuws in Uw blad van 12 dezer, met bovenstaand opschrift. Sinds 3 A 4 jaren zijn door ons eenige honderden „Eternit' buizen voor rook- gelegenheden binnenshuis geleverd, door verschillende vooraanstaande architecten voorgeschreven en door aannemers en eigenbouwers toegepast. Nu verwondert het ons ten zeerste naar aanleiding van het bovenschrift, dat nog niet één huis een fout heeft, vertoond en dat nog niet één klacht van architecten, aannemers of bouwers is binnengekomen, maar wel mochten wij vaak hooren, dat de „Eter nit" buizen een uitkomst in de bouw wereld hebben gebracht. Dit bewijs is door ons te leveren met vele tevreden heidsbetuigingen van b.g.n. heeren, die in ons kantoor voor ieder belangstellende ter inzage liggen. Dat wij als handelaar met grooten voorraad buizen als met een tooverslag de dupe zijn geworden van door de o.i. onbillijke maatregelen genomen door Ged. Staten van Zeeland, behoeft geen nader betoog. Het zou toch wel een be spreking of correspondentie waard ge weest zijn, voordat een dito paardemid- del werd toegepast. U, dankend voor de plaatsruimte A. DE JAGER—TOLHOEK, Vertegenwoordiger „Eternit'. Goes, 14 December 1935, Groote onrust bij belanghebbenden. Bij Kon. besluiten van 1 October j.l, zijn in België eenige bepalingen vastge steld inzake beperking van levering van buitenlandsche producten aan Belgische overheidslichamen. Deze besluiten hebben bij de hierbij betrokken Nederlandsche be langhebbenden groote onrust gewekt, het geen voor den heer Van Kempen aanleiding is geweest, tot den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de volgende schriftelijke vragen te rich ten: Heeft de Minister reeds een onderzoek doen instellen naar de gevolgen, die van die besluiten moeten worden gevreesd, niet alleen voor den Nederlandschen uit voerhandel naar België, doch in het bij zonder voor de in België gevestigde on dernemingen, die met Nederlandsch ka pitaal of met Nederlandsche arbeids krachten werken; zoo ja, tot welke con clusies heeft dit onderzoek geleid? Is de Minister niet van meening, dai de practijk van bedoelde Belgische maat regelen in strijd kan komen zoo niet me' de letter, dan toch met den geest van het op 20 Februari 1933 met België gesloten vestigingsverdrag? Verdient het geen aanbeveling om de onzekerheid omtrent de gevolgen van meer genoemde Belgische maatregelen voor gevestigde Nederlandsche belangen te doen wegnemen, voordat binnenkort nieuwe onderhandelingen over het we- derzijdsch handelsverkeer met België worden geopend? Is de Minister bereid mede te dealen tot welke stappen een en ander de I •!<->- geering aanleiding heeft gegeven en tot welke resultaten die hebben geleid? Rechtbank te Middelburg, Zitting van 13 December 1935. Verboden invoer van paarden: A. L. G., 32 jaar, voermansknecht te Maldegem, 14 d. gev. straf met verbeurdverklaring van de paarden. Bedreiging: G. R., 30 jaar, koopman, Terneuzien, gedetineerd 6 mnd. gev. straf. Niet aanhouden van een koopmansre- gister: P. J. G., 28 jaar, rijwielhandelaar te Souburg, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter f 15 of 10 d. h. Huisvredebreuk: le A. v. V., 30 jaar, arbeider te Graauw, 2e A. E. v. P., 20 jaar, arbeider te Kieldrecht, beiden vrij spraak. Verduistering: M. G. K., 23 jaar, zon der beroep te Boschkapelle, heropening Van bet onderzoek bevolen op 24 Jan. a.s. Oplichting: J. G. C., huisvr. H. F. D., 55 jaar, koopvrouw te Terneuzen, gedeti neerd, 1 jaar gev. straf met aftrek van het voorarrest. A. D., 42 jaar, caféhouder te Vlissingen was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Mid delburg, waarbij hij wegens overtreding van de Drankwet werd veroordeeld tot een geldboete van f 40 of 20 d. h., met ver beurdverklaring van de in beslag genomen drank. De Officier van Justitie eischte bevesti ging van het vonnis, waarvan hooger be roep. Een belangrijk landbouw-congres in Duitschland. Van 11 tot 17 November heeft in Gos- lar, een oud stadje in den Harz, een be langrijke gebeurtenis plaats gevonden, die de aandacht van hen die bij den land bouw en veeteelt in Nederland betrokken zijn, ten volle waard was. Het betrof een soort landbouw-congres waaraan onge veer 3000 vertegenwoordigers van plaat selijke afdeelingen in Duitschland deel namen. D'e officieele naam was Reichs- bauterntag, dus Rijksboerendag en een eigenlijk congres waar wetenschappelijke problemen besproken werden was het ook eigenlijk niet. Het was als het ware een soort wapenschouwing, georgani seerd door het ministerie van voedsel voorziening, de z.g. Reichsnahrstand, waar men voor een grooten veldslag den generalen staf zijn plan de campagne hoort uitleggen. Men spreekt in Duitschland ook van een veldslag en wel den productie-veld slag. Onder leiding van den minister van landbouw, den boerenleider Waller Darró, streeft Duitschland er naar zijn volk van voedsel te voorzien van eigen bodem. Het is nog lang zoo ver niet dat Duitschland zich op voedselgebied zelf kan bedruipen, maar met alle macht die een goed ge organiseerd leger van boeren ontwikke len kan streeft men er naar. Aan de vertegenwoordigers der boeren werd dus in deze week door een reeks van voordrachten van bekwame mannen uitgelegd wat men van den boerenstand in het toekomende jaar verwachtte. Men moet hierbij in het oog houden dat de boer tegenwoordig in het centrum der be langstelling staat en dat men den nieu wen staat op wil bouwen vanuit een kern gezonde boerenstand. Als de boer weer een behoorlijk loon voor zijn arbeid kan verdienen en weer zekerheid heeft dat hij niet van zijn erf verjaagd kan worden door schuldenlast, dan pas kan de staat gezond zijn en rustig aan andere proble men gaan werken. Dit jaar werd in Goslar de tweede pro ductie-veldslag aangekondigd op een veel grootschere wijze dan verleden jaar, toen voor de boerenleiders in een noodtent het programma ontvouwd werd. Thans had men een geweldig vast getouw in steen en hout opgetrokken dat een ruime plaats bood voor ongeveer 3000 toehoorders en dat voortreffelijk geventileerd en verlicht was, Door loudspeakers werd de stem der sprekers in elk plaatsje der enorme zaal uitstekend verstaan on voor de buitenlan dera was een bepaalde afdeeling van 130 plaatsen ingeruimd, allen voorzien van microfonen waardoor men het gesproken woord direct in zijn eigen taal kon ver staan. Wij hadden thans in Goslar mi crofonen die in zes talen spraken en ter wijl ik de voordrachten in het Neder landsch hoorde, verstond mijn buurman links ze in de Fransohe taal en mijn buurman rechts in het Zweedsch. Deze vernuftige installaties worden meer en meer op internationale congressen ge bruikt en zullen volgend jaar op het we reld pluimvee-congres in Leipzig ook in gericht worden. Ieder die geen woord Duitsch verstaat kan dus thans zoon congres medemaken en alles in zijn eigen taal volgen. Het spreekt van zelf dat de organisatie van dergelijke massa-vergaderingen tot in de kleinste puntjes moet kloppen en zoo bleek het mogelijk dat van de geheele menigte van 3000 menschen in enkele minuten ieder op zijn eigen plaats zat en ook weer in enkele minuten de zaal ont ruimd was. Voor ons buitenlanders was een apart hotel beschikbaar gesteld, van waar een geregelde autobusdienst ons naar de vergaderzaal en terug bracht. Alle boerenvertegenwoordigers waren in de bruine S.A.-uniform aanwezig, ter wijl als zaalwachters en gidsen de S.S.- mannen in hun zwarte uniformen dienst deden. Deze S.S.-organisatie (Schutz Staffeln) omvat thans 200.000 uitgelezen mannen, die allen onder strenge leiding staan en als het ware een beschermend front vormen voor den boerenstand, die aldus beschermd door het zwaard, rustig zijn akker kan ploegen en oogsten. Van daar dan ook dat het teeken van den Reichsnahrstand is de korenaar met het zwaard. Behalve de productie moet natuurlijk do distributie geregeld worden. Geen over productie op de eene plaats en tekort op de andere, geen beursspeculaties met landbouwproducten en geen prijsopdrij ving of plaatselijk tekort. Doelbewust wordt thans in deze richting gewerkt en al zal men niet in enkele jaren alles in orde hebben en zullen er ook wel bezwa ren ontstaan, zooals thans hier en daar de vetschaarschte, men rekent er op, dat men met een goed georganiseerden boe renstand onder bekwame leiding alle be zwaren zal overwinnen. Voor ons land klinkt dat niet zeer hoopvol, wij zullen ons moeten aanpassen aan de nieuwe richting in Duitschland, of we het er nu mee eens zijn of niet, goedschiks of kwaadschiks en het lijkt mij veel beter precies op de hoogte te zijn van wat er gebeurt en zal gebeuren dan dat met zich met onjuiste toekomstbeelden van de wijs laat brengen. Als een typisch verschijnsel van den nieuwen tijd moge gelden dat te Goslai afgekondigd werd dat voortaan geen en kel dier in Duitschland meer gepremieerd zal worden op grond van zijn uiterlijk, doch alleen op grond van zijn productie vermogen. Dit geldt vooral voor paarden en runderen, in hoeverre het pluimvee hier ook onder zal vallen moet nog afge wacht worden. (Nadruk verboden.) Dr B. J. G. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. HET WOORDENBOEK DER NEDER LANDSCHE TAAL. Oude spelling gehandhaafd. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging der begrooting van Onderwijs, K. en W. voor 1934 zegt de minister, dat aan het Woordenboek der Nederlandsche taal wordt doorgewerkt in de hiervoor eenmaal aanvaardde spelling. Er valt, aldus de minister, niet aan te denken nog een gewijzigde spelling in te voeren voor een werk. dat reeds voor meer dan twee derde gedeelte is gereed gekomen. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 17 Dec.: Matige tot krachtige, later afnemende Z.W. tot Z. wind. tijdelijk opklarend, aan vankelijk weinig of geen neerslag, om het vriespunt 's nachts, lichte dooi overdag. Stand van hedenmiddag 3 u Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 768. Licht op voor fittseri: Dinsdag 4 u. 21 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6