(fcatts Opheffing kleine schooltjes. Bet amMantisme. Het dure onderwijs. EERSTE BLAD Hst wereldkampioenschap Schaken. MAANDAG 16 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 66 Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1936 op „De 7eeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. Buitenland De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnement-ei! voor Middelburg:, Goes en Vlissingen 10.20. -- Losse nummers f. cent. Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f ü.7o, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In verband met de voorgestelde concen tratie van bijzondere scholen, houdt men van vrijzinnige zijde niet op te betoogen, dat, wat dit punt betreft, het bijzonder onderwijs voorrechten geniet boven de openbare school. Naast elkaar worden dan gesteld het groote aantal openbare school tjes, dat reeds werd opgeheven en het kleine aantal bijzondere schooltjes dat door concentratie verdween. Dit argument houdt echter geen steek, zooals de cijfers leeren. Op 31 December 1929 bedroeg het aan tal eenmansschooltjes bij het openbaar onderwijs 213 en bij het hijzonder onder wijs 21. Op 31 December 1932 waren er 257 openbare scholen met minder dan 41 leerlingen tegen slechts 78 dito bijzondere scholen. Op hetzelfde tijdstip telde het openbaar onderwijs 958 scholen met minder dan 80 leerlingen terwijl het bijzonder onder wijs 653 van dergelijke scholen telde. De kleine schooltjes vindt men dus in hoofdzaak bij het openbaar onderwijs. En dus is bet ook natuurlijk, dat, wan neer gepoogd wordt de kleine schooltjes te doen verdwijnen, bij het openbaar on derwijs de meeste slachtoffers vallen. Het am'bulantisime bij het onderwijs is misschien een kwaad. Maar gevaarlijker is wellicht toch nog de kwaal van het perfectionisme. Bij de onderwjjsherziening in 1920 werd het ambulantisme opgeheven. Het on derwijs moest perfect worden geregeld. De groote scholen met een ambulant hoofd moesten verdwijnen. Aldus geschiedde. Maar de financieele gevolgen waren niet gering. Volgens gemaakte berekeningen steeg van 1920 tot 1927 het aantal openbare scholen met 260 en dat terwijl het aantal leerlingen in hetzelfde tijdvak met 81000 terugliep. Volgens officieele verslagen is dit ver schijnsel in hoofdzaak te danken aan de afschaffing van het ambulantisime. Geen wonder, dat de onderwijsuitgaven onevenredig hoog zijn geworden. Geklaagd wordt over de hooge uitga- j ven voor het onderwijs. En met recht. Was de richting in het gewijzigd Unie rapport aangegeven gevolgd, dan zou het met de financiën heel wat gunstiger staan Omgekeerd zou de toestand nog veel ongunstiger zijn, als niet de uitgaven van het bijzonder onderwijs ver beneden die van het openbaar onderwijs waren geble ven. Gemaakte berekeningen hebben aange toond, dat de kosten van het bijzonder on derwijs per leerling gemiddeld ruim f 20 lager waren dan die van het openbaar onderwijs. Dat beteekent dus per jaar een bezuini ging van 89 millioen gulden. Berichten van groote krijgsverrichtin gen komen nog steeds niet binnen. Alleen kleine gevechten worden gemeld. Naar Reuter uit Dzjiboeti verneemt be weren uit Dzjidzjiga en Daggaboer daar aangekomen journalisten, dat Italiaan sche vliegtuigen vijfhonderd bommen op Daggaboer hebben geworpen. Het dorp is bijna geheel vernield. Op het fort van Ogaden zouden onder de Abessijnsohe 'troepen typhus en pok ken zijn uitgebroken. In verband met een eventueel bombar dement van Addis Abeba 'heeft de regee ring gelast de verschillende officieele ar chieven in veiligheid te brengen. De minister van financiën heeft de staatsgelden doen bergen in de grot, waar de beroemde schat van Menelik verbor gen was. Deze grot is 'kort geleden leeg gemaakt en nu liggen hier de staatsgel den onder zakken zand. In den tijd van 8 tot 13 December zijn elf Italiaansche transportschepen met 1057 zieke of gewonde soldaten het Suez- k an aal in Noordelijke richting gepas seerd. In denzelfden tijd passeerden zeven schepen met 4627 man aan boord het kanaal in de richting van Oost-Afrika. Dr Hoekman van het Amerikaansche Roode Kruis, is gedood bij het demon- teeren van een niet-ontplofte vliegtuig bom te Daggah Bur. Als leider van het Amerikaansche hos pitaal te Addis Abeba was hij belast ge worden met de organisatie van een am bulance voor Ogaden. Uit Dessie wordt gemeld, dat een ge rucht volgens hetwelk Italiaansche bom menwerpers voor de derde maal een be zoek aan de stad zouden brengen om te trachten keizer Haile Selassie te dooden, tot gevolg 'heeft gehad, dat de stad Dessie Zondag wederom is ontruimd. De 'bom menwerpers zijn evenwel niet verschenen. Te Harrar zijn groote afdeelingen Abessijnsche 'troepen geconcentreerd voor een aanval naar het Zuiden in Ogaden. DE FRANSCH-ENGELSCHE VOOR STELLEN. Sir Samuel Hoare zal vandaag te Lon den terug zijn. Hij' zal dan thuis een weinig rust nemen tot Donderdag, den dag, waarop de debatten in het Lagerhuis over de buitenlandsche politiek zullen ge houden worden. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat Hoare er volkomen op voorbereid is, den storm der critiek over de vredesvoorstellen tegemoet te treden. Hij zal het wellicht gewenscht achten, het Lagerhuis in vertrouwen te nemen en uiteen te zetten, wat precies de sterkte is van de land-, zee- en luchtstrijdkrach ten, die de volkenbondsleden ter verdedi ging van het volkenbondshandvest zou den kunnen inzetten. Reuter bericht, dat de Britsche regee ring, van de drie mogelijkheden, namelijk aanneming, wijziging of verwerping van het plan definitief voor de tweede moge lijkheid is, d.w.z. wijziging. Er bestaat echter reden om aan te ne men, dat sir Samuel Hoare zich voor de mogelijkheid geplaatst zag, dat de afkon diging van een petroleum-embargo door den Volkenbond oorlog met Italië zou be- teekenen. In dit geval zou Engeland in verband met de mogelijkheden bij' de mobilisatie van de Fransche oorlogsvloot niet op di- recten Franschen steun hebben kunnen rekenen. Laval heeft erop gewe zen, dat de Fransche vloo't niet binnen 14 dagen ge mobiliseerd zou kunnen worden. Om dit groot gevaar te vermijden, zou Hoare aan het Fransche standpunt heb ben toegegeven. Het wordt wel hoe langer hoe mooier! De dwang van Frankrijk moet, als het bo venstaande juist is, wel bijzonder krach tig geweest zijn. Italië kan Frankrijk wel dankbaar zijn! Naar Reuter in welingelichte kringen te Rome vernam, wordt daar verwacht, dat Italië de Parijsche voorstellen als grondslag van onderhandeling zal aan vaarden. Italië zou evenwel voorbehoud maken, op grond dat zij onvoldoende zijn. Dit laatste zal wel taktiek zijn, want wie kan over de voorstellen nu meer tevreden zijn dan Italië? De Abessynische minister van buiten landsche zaken verklaarde, dat zijn land ook thans nog ieder oogenblik bereid is, om over den vrede te onderhandelen. Het moet evenwel een eervolle vrede zijn, daar Abessynië niet tot den aanval is overgegaan, noch de verdragen heeft ge sehonden. De Echo de Paris is van meening, dat de Britse h Fransche voorstellen in hun huidigen vorm waar- schijinlijik algemeen te Ge- nève zullen worden ver worpen. Ondanks de verontrusting bij een groot deel van de pers over de Engelsch Fransche bemiddelingsvoorstellen ver wacht men in goedingelichte kringen te Landen, dat de regeering Donderdag bij de Lagerhuisdebatten over genoeg gege vens zal beschikken om het hoofd te kun nen bieden aan al te felle aanvallen van de zijde der oppositie. Uit de besprekingen van gisteren tus- schen Baldwin en Eden over den interna tionalen toestand blijkt de bezorgdheid welke men in Regeeringskringen heeft in verband met den politieken toestand. Waarschijnlijk zal vandaag een buiten gewone zitting van het Kabinet worden gehouden. De politieke medewerker van de D'aily Mail beweert dat het aftreden van den Britschen Minister voor Vdlkenbondsaangelegen- heden, Eden, zeer spoedig te verwachten is en dat ook andere Ministers ont slag uit hun functie's zul len verzoeken. Het Kabinet zou in twee groepen uit eenvallen, le de tegenstanders van een felle sanctiepolitiek, en 2e de tegenstan ders van het Parijsche vredesplan. Baldwin zal in het Lagerhuis de hou ding der Britsche regeering tegenover het Parijsche vredesplan nadrukkelijk verde digen. Men verwacht, dat Bald win zal meedeelen, datook een onvolkomen e in b a r g o zal worden 'b e a n t w o O' r d met maatregelen van mili tairen aard endat deFran- sche regeering heeft ge weigerd voorzorgsmaat regelen te treffen tot steun in de Middellandse he Zee in het geval niet te voren de vredesvoorwaarden aan Mussolini ter goedkeu ring zouden worden voor gelegd. Aan den anderen kant verluidt, dat voor verscheidene ministers, w.o. Eden, hun ernstigen twijfel hebben uitgespro ken over de vraag of het wel verstandig is de voorstellen goed te keuren. Dit mag niet gezegd worden. Karl Einiel Weiss, hoofdredacteur van de „Deutsche Wochenschau". is uit de Dhitsche journalistencorporatie gesloten. Het gerucht gaat zelfs, dat hij gearres teerd is. Dteze maatregelen zouden een ge volg zijn van een 'door Weiss geschreven artikel, waarin deze, met verwijzing naar de paleizen, welke momenteel te Berlijn voor de partij-organisaties worden ge bouwd, heeft opgemerkt, dat er millioenen ontbreken voor de verwezenlijking van het kolonisatieprogram en voor den bouw van arbeiderswoningen. Storm in Zuid-Amerika. Dë storm, welke Argentinië teisterde, heeft hevige uitwerking gehad. Enkele plaatsen werden bijna geheel verwoest. De storm ontstond bij' helderen hemel, doch later kwam urenlange wolkbreuken welke de wegen onbegaanbaar maakten en de telegraaf- en telefoonlijnen verniel den. Tot nu toe wordt melding gemaakt van 10 gewonden. Verscheidene stations en postkantoren werden ernstig beschadigd. R.-K. scholen in Duitschland worden omgezet in neutrale. Een bijzondere Katholieke school te München wordt omgezet in een open bare Duitsche school. Tegen deze beslis sing heeft de aartsbisschop van München beroep aangeteekend bij den minister van eeredienst in Beieren, hetgeen echter door de regeering is afgewezen. Korte Berichten. De „Badisoher Beobachter", een van de belangrijkste Katholieke bladen in D'uitschland beeft medegedeeld, dat het einde dezes jaars zijn verschijnen zal staken. In het hoofdkantoor der Posterijen te Washington heeft een hevige brand gewoed. In den loop van het blusschings- werk, dat ruim zeven uur in beslag nam, moesten bijna vijftig brandweerlieden ten gevolge van rookvergiftiging bun strijd tegen de laaiende vuurzee staken. Tien hunner zijn bewusteloos naar bet zieken huis overgebracht. Naar men zegt op voorspraak van de Duitsche rijkskerkcommissie, bet door minister Kerrl ingestelde bestuur der Duitsche Evang. Kerk, beeft deze minis ter het predik- en spreekverbod over ds Niemöller na eenige dagen weer inge trokken. Naar de bladen melden, is de ha venstad in het Fransche mandaatgebied Syrië-Lybanon failliet verklaard, als ge volg van groote verduisteringen bij de ge meentekas. Een groot aantal gemeente ambtenaren is ontslagen. In een nederzetting bij Irkoetsk in Syberië is een huis van twee etages afge brand, 9 personen zijn in de vlammen om bet leven gekomen. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE TYPOGRAFIE. Werkgevers wenschen het contract niet ongewijzigd voort te zetten. Begin Januari vangen de onderhande lingen aan over de vernieuwing van de in April 1936 afgeloopen collectieve arbeids overeenkomst in de typografie en het rasterdiepdrukbedrijf in Nederland. Namens de werkgevers is den bij1 bet contract betrokken werknemersorganisa ties bericht, dat zij- de bestaande overeen komst niet ongewijzigd wenschen te hand haven, doch bepaalde voorstellen, de loo- nen en arbeidsvoorwaarden betreffende, zijn nog niet gedaan. Niettegenstaande in enkele vakorganen uitingen gepubliceerd zijn over vermoe delijke voorstellen van de zijde der werk gevers, verklaarde mr P. Borst, de secre taris van de Federatie van Werkgevers organisaties in bet boekdrukkersbedrijlf, dat er op het oogenblik nog geen gedrags- lijln is vastgesteld. Het bestuur van de Federatie van werkgeversorganisaties bad den besturen der 37 districten van de organisatie ver zocht de loopende collectieve overeen komst te bespreken, al de in de districten levende wenschen in zake wijziging te verzamelen en aan de onderhandelings- commissie op te zenden vóór 15 Decem ber. De rapporten zijn thans nagenoeg alle ontvangen. Wat de huidige loonregeling in de ty pografie betreft, de volgens de G.A.O. be staande looncommissie, welke nagaat of er op grond van de stijging of daling van de prijzen der levensmiddelen, aanleiding is de loonen te wijzigen, heeft sedert Oc tober 1930 tusschentij'dsche verlagingen toegepast van resp. 2 en 3 cent per uur. Bij vernieuwing van het collectief con tract op 5 Nov. 1933 werd een loonsver laging van 4 cent per uur nog vastgesteld. Tijdens den duur van het in 1936 afloo- pende contract zijn de loonen niet tus- schentijds gewijzigd. OPNEMING VAN JEUGDIGE WERK- LOOZEN IN HET BEDRIJFSLEVEN. Een brief van den minister van sociale zaken. Gelijk bekend, heeft de minister van so ciale zaken eenigen tijd geleden overleg gepleegd met Ged. Staten per provincies inzake een plan tot opneming van jeug dige werkloozen in het bedrijfsleven. Reeds hebben verschillende colleges van Ged. Staten een circulaire aan de ge meentebesturen laten uitgaan. In aansluiting daarop beeft de minister zich thans per brief tot een groot aantal, ongeveer zestig organisaties van werk gevers en werknemers gericht met het verzoek, bij de uitvoering van het plan, dat in den brief uitvoerig wordt toege licht, zooveel mogelijk medewerking te verleenen. Het plan beoogt jonge werkloozen werk zaamheden te doen verrichten, welke in de verschillende bedrijven onder de hui dige omstandigheden niet worden uitge voerd, doch waren de tijden beter, anders zeker ter hand zouden worden genomen. Het wordt de taak van de op te rich ten plaatselijke comité's dergelijke werk zaamheden op te sporen, plannen tot uit voering te ontwerpen en deze den minis ter ter goedkeuring voor te leggen. Het ligt nu voor de hand, dat daarbij de me dewerking zoowel van werkgevers- als van werknemerszijde niet zal kunnen worden gemist. RAAD VAN STATE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari aan mr A. D. W. de Vries, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen, met be noeming tevens tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Regeling invoer van klompen. In de memorie van antwoord op bet voorloopig verslag nopens het wetsont werp tot regeling van den invoer van Binnenland. Een mooie opdracht voor de Schelde te Vlissingen. Het défilé der mariniers te Den Haag. Het wereldkampioenschap schaken door Euwe gewonnen. Uitvoer van stamboekvee naar Engeland. Buitenland. De Franscb-Engelsche vredesvoorstellen. Verdeeldheid in het Engelsche Kabinet. Storm in Zuid-Afrika. klompen en klompenmakerswerk deelt de minister van handel, nijverheid en scheepvaart mede. dat uit de vele klach ten, welke hem uit Zeeuwsch-Vlaanderen bereikten, gebleken is, dat enkele Belgi sche klompenmakers er inderdaad reeds toe overgaan om hun bedrijven naar Ne derland te brengen. Hiertegen kan, vóór het van kracht worden van een industrie vestigingswet, niet worden opgetreden. De minister is bereid een verkorting van bet tijdvak, waarvoor in eens con senten worden uitgegeven, te overwegen. SNELLER BELASTINGINVORDERING. Men zal sneller tot vervolging overgaan. Naar de parlementaire verslaggever van „Het Volk" verneemt, zijn maatrege len genomen om tot een versnelde invor dering van alle directe belastingen te ge raken. Per circulaire is de ambtenaren, die met de uitvoering van de belastingvoor- schriften zijn belast, aangezegd, dat zij deze voorschriften scherper moeten toe passen in dezen zin, dat spoediger aan maningen moeten worden verzonden en dat binnen korten termijn dan tot dusver re gebruikelijk tot vervolging moet worden overgegaan. Frankeering van gedrukte stukken. Op bet tarief der bij abonnement of door middel van een frankeermachine gefran keerde, geadresseerde gedrukte stukken en monsters, welke ter plaatse van ter- postbezorging moeten worden besteld, werd tot dusver een korting van 30 pet. verleend. Deze korting is met ingang van 16 dezer verhoogd tot 50 pet. De Koningin schilderde te Woubrugge. Zaterdagmiddag heeft H. M. de Ko ningin een 'bezoek gebracht aan de ge meente Woubrugge, waar H. M. ondanks de felle koude den onlangs volgens het systeem Dekker omgebouwden watermolen van den Vlietpolder op het doek bracht. Euwe wint 9 partijen, Aljechin 8; 13 partijen remise. De strijd om het wereldkampioenschap schaken is beslist. Dr Euwe heeft de zege behaald. Bij het spelen van de laatste partij werd na den 40sten zet door Aljechin remise aangeboden, wat door Euwe werd aanvaard. Daardoor werd de stand Euwe I5V2, Aljechin 1472, waarmee de kamp in het voordeel van onzen landgenoot was beslist. Het is niet de eerste keer, dat beide spelers om het wereldkampioenschap ge kampt hebben. In 1929 verloor Euwe met 4V2 tegen 572 voor Aljechin, die in 1924 aan Ca- pablanca den wereldtitel ontnam met 6 tegen S^ten 25 remisepartijen. Overzicht van de gespeelde partijen. Eerste partij gewonnen door Aljechin (wit), na 30 zetten. Tweede door Euwe (wit), na 45 zetten. Derde door Aljechin (wit), na 40 zet ten. Vierde door Aljechin (zwart), na 44 zetten. Vijfde Remise na 34 'zetten; Aljechin speelde met wit. Zesde Remise na 73 zetten; Euwe wit. Zevende 'gewonnen door Aljechin (wit) na 40 zetten. Achtste door Euwe '(wit), na 69 zetten. Negende door Aljechin (wit), na 40 zet ten. Tiende door Euwe (wit), na 41 zetten. Elfde Remise na 30 zetten; Euwe zw. Twaalfde partij' 'gewonnen door Euwe (wit), na 36 zetten. Dertiende Remise na 59 zetten; Euwe zwart. Veertiende partij 'gewonnen door Euwe (wit), na 41 zetten. Vijftiende Remise na 61 zetten; Euwe zwart. Zestiende partij, gewonnen door Alje chin '(zwart), na 65 zetten. Zeventiende Remise na 23 zetten; Euwe rart. Achttiende Remise na 16 zetten; Euwe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1