Behandeling onderwijshezui- ning weer verschoven. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Leestafel Het Vrouwenhoekje Voor de jeugd. Vraagt CENTRA Kerstnummer bij Uw Winkelier de toekomst dreigde een petroleumem- bargo. Ons dunkt, Italië kan dankbaar zijn voor het voorstel, Laval heeft veel be reikt. Hoe de houding van Engeland te ver klaren? Vermoedelijk zit hier de Ooster- sche kwestie achter. Ook ter vlootconfo- rentie te Londen komen groote moeilijk heden aan het licht. Het is denkbaar, dat de Engelschen hun belangen in het Oos ten op een gegeven «ogenblik zwaarder zullen voelen wegen dan die in en om het Suez-kanaal. Japan is er ook nog en wordt steeds gevaarlijker. Op voorstel van den voorzitter heeft de Tweede Kamer gistermiddag besloten de behandeling van het onderwijs-bezuini- gingsontwerp wederom te verschuiven. De volgende week zullen o.m. eerst nog, behalve een reeks hamerstukken, aan de orde komen de begroeting van Koloniën en die van het Zuiderzeefonds. De Dinsdag- en de Woensdagavond zullen besteed worden aan de discussies over het wetsontwerp ter voorkoming van onredelijke terugvordering van onder ver band van hypotheek op onroerend goed uitgeleende gelden. Verwacht mag dus worden dat het on- derwijs-bezuinigingsontwerp op zijn vroegst in den loop van Woensdagmiddag a.s. aan de orde komt. Het schijnt de bedoeling van den voor zitter te zijn dat het Kerstreces Donder dagavond aanvangt. 'Roofoverval te Putte. Naar de „Tel." meldt, heeft het onderzoek der politie naar den roofoverval, welke Za terdag j.l. in de woning van den arbeider D. Hendichs te Putte (N.-Br.) zou zijn gepleegd, uitgewezen, dat deze gefingeerd geweest is. Niettegenstaande H, hard nekkig blijft volhouden, dat dieven zijn woning waren binnengedrongen, heeft de politie geen spoor van diefstal ontdekt. Bij de huiszoeking, welke in H.'s woning is geschied, werd o.m. een metalen kistje, dat zorgvuldig onder een afdak was ver stopt en waarin zich 13.000 Fransche francs bevonden, alsmede een spaarbank boekje aangetroffen. Het motief voor H.'s handelwijze zou zijn geweest om zijn zieke vrouw op kos ten der gemeente in het ziekenhuis te Ber gen op Zoom te doen opnemen. Tegen H. is proces-verbaal opgemaakt wegens het doen van een valsche aan gifte. D'oor een vallenden tak getroffen en doodelijk ge wond. Gistermiddag is de 39-jarige van D. uit Sint Jacobieparochie, die behulp zaam was bij het snoeien van boomen, door een vallenden tak getroffen. Hij liep zware verwondingen op, waaraan hij eenige oogenblikken later is overleden. De man laat een vrouw en acht kinde ren na. Een strenge winter in Europa? Staat Europa een strengen winter te wachten? Wanneer wij' de vis- sohers van Saint Brieuc in Noord- Frankrijk moeten gelooven zal binnen kort in Europa een hevige koude-periode haar intrede doen. Aan de kust van Saint Brieuc zijn namelijk zeehonden gevan gen welker aanwezigheid in deze wateren een zeer ongewoon verschijnsel is en volgens de visschers als een voorteeken van intens winterweer moet worden be schouwd. Voor de derde maal inge broken. Gisternacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het kantoor der N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bol nes. Zij hebben getracht de brandkast te forceeren, doch al hun pogingen faal den. Slechts eenig los geld uit een bakje is verdwenen. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat dit reeds de derde maal is bin nen korten tijd. dat in dit kantoor is in gebroken. Alle drie keeren hebben de in brekers hun krachten beproefd op de brandkast, die blijk heeft gegeven van degelijke constructie te zijn. (Tel.) De loonnormen in de tuinbouwbedrijven. Men meldt uit het Westland: Naar men verneemt zijn reeds besprekingen gevoerd over de loonovereenkomst in de tuin bouwbedrijven voor het jaar 1936. Van werkgeverszijde wordt over het algemeen niet op verdere verlaging der loonen aan gedrongen, omdat men overtuigd is, dat de loonen in de bedrijven reeds tot een minimum peil zijn genaderd. DE MEEKRAPCULTUUR. De meestoot te Kruiningen. Schrijver dezes vond in een schuurtje een nu tot vloer dienende groote gedenk steen. Het geschrift meldt de eerste steenlegging van de Meestoof te Krui ningen en luidt als volgt De Meestoof „De Hoop", opgericht in 1859 door J Vereeke, M. Wondergem, W. Nieu- wenhuise, E. Blok. Als commissarissen C. Dominicus, S. Verlare, E. Wiskerke, M. Glerum, W, Westveer, C. Glerum, P. Kole, J. Kole, M. van Weele, L. Polder man, P. Polderman, A. Wisse, J. van de Velde, J. Wondergem, A, Marcusse, A, Nieuwenhuise, E. Sinke. De eerste steen is gelegd door den Wel edelen Heer C. Dominicus, 1 Juni 1859. Architect de heer L. P. de Lannee de Betrancourt. Aannemer H. J. E. Pol derman. De meekrap gaf destijds een goed loo- nende opbrengst, waarom dan ook op de meeste dorpen een meestoof gevonden werd, en op sommige plaatsen nog wordt aangetroffen, doch thans voor andere doeleinden gebruikt. Bovenbedoelde meestoof „De Hoop" te Kruiningen is dn 1890 afgebroken en stond waar nu dhr J. Sonke woont. Het verbouwen van „mee" bracht heel wat werk met zich mede, daar het klaarma ken van het land een zorgvuldige en diepe bewerking eischte. Daarna had het z.g.n. „kiënzetten" plaats. Dat waren de jonge plantjes of liever wortelen, welke diep geplant werden, en daar het een overjarige plant was, bet volgende jaar werden gedolven („meedelven"). Dit ge schiedde met de spade, „de meespa", wel ker blad de dubbele lengte had van de gewone spade. Het delven was niet alleen een zwaar werk, het eischte ook ervaring om de mee ongeschonden los- en uit den grond te krijgen. Aan dat „meedelven" waren verschillende eigenaardige ge woonten verbonden Zoo had b.v. de „voorman" van de meedelvers een groote hoorn bij zich, waarop hij: blies als het tijd was om op de verzamelplaats bij de kom van het dorp gezamenlijk naar het „meeland" te vertrekken. Ook de schafttijden werden op dezelfde manier aangekondigd. De „mee" werd, gedolven zijnde, per boeren wagen naar de Meestoof vervoerd, om daar de verdere bewerking te ondergaan. Dit geschiedde in den winter en gaf aan menigen arbeider werk, terwijl de leiding van deze bewerking berustte bij een tweetal vakkundigen, die elk een bijzondere taak daarbij 'hadden, en meestal (althans in deze gemeente) naar hun functie werden genoemd. We kenden hier vroeger algemeen „den Drooger" en „den Stamper". Deze beide personen waren uit het eiland Tholen gekomen toen de Meestoof begon te wer ken. Blijkbaar was daar de meekrap reeds langer 'bekend. Door de vooruitgang ook op scheikun dig gebied is de verbouwing van „mee" later sterk achteruitgegaan, daar de kleurstoffen, welke uit de „mee" werden bereid, door goedkoopere producten wer den vervangen. Met de meekrap is een stukje historie verdwenen. Heden zoo gij Zijne stem hoort. Bijbelsch Dagboek. Uitgave G. J. Ter wee, Putten. Dit nieuwe dagboek is samengesteld door twaalf Gereformeerde predikanten, die ieder een maand voor hunne rekening namen, n.l. H. A. Wiersinga, N. Buffin- ga, B. A. Bos, W. Hi. van der Vegt, J. G. Hagen, J. W. de Jager, J. Over- duin, H. Veldkamp, J. van Herksen, D. Boerkoel, L. Oranje en Dr K. Dijk. In het inleidend woord wordt gezegd, dat met dit boekje niets anders bedoeld wordt, dan het Woord van God te laten spreken waarbij' getracht is dat Woord toe te passen op de verwikkelde toestan den waarin het leven, ook het geestelijke leven zich thans bevindt. Eiken dag wordt een tekst gegeven met een niet te lang bijschrift. Dit eenvoudig maar keurig uitgevoerde boekje verscheen in een stemmig bandje. Het formaat is handig. Dit lijkt ons een voordeel. Sommige dagboeken schijnen meer voor het boekentafeltje dan voor huise^'k gebruik te zijn ingericht. Natuurkalender „Buitenleven". Van den uitgever van het maandblad „Buitenleven" A. J. Herwig, te Bus- sumontvingen we de natuurkalender „Buitenleven". Op een in zilver en zwart gehouden schild, is de kalendernaam en het jaar 1936 aangegeven. Het kalen- derblok bevat 54 bladen, elk voorzien van een prachtige foto en een ruime weekka lender met plaats voor tuinnotities. Achter op elk kalenderblok staat aan gegeven wat er in de betreffende week te doen is voor het verzorgen van planten in huis en tuin. In elk opzicht een prachtkalender voor den natuurliefhebber en zelftuinier. De uitvoering is ep creme-kunstdrukpapier. De woning. De woning is voor de vrouw een veel belangrijker vraag dan voor den man, schrijft de „Ned." Want de vrouw is tenslotte zooals de staande uitdrukking luidt: „de vrouw des huizes". Een huis is er niet alleen om te be wonen het is er niet minder om te on derhouden. En dat onderhoud komt nu eenmaal voor haar rekening. Als we in onze dagen komen in de woningen uit den ouden tijd, die binnen den kring der oude groote steden nog over bleven dan verwonderen wij er ons over, dat zoovele generaties huisvrouwen daar hebben kunnen wonen en dat zij niet zijn weggekwijnd voor haar jaren. En dan verbazen wij ons ook niet over het feit, dat zoovele vrouwen met geestdrift den nieuwbouw in de buitenwijken begroeten en de heerlijkheid niet op kunnen van een modern, van alle gemakken voor- ber benedenhuis moest wonen met een voortuintje en een klein stukske grond achter het huis; dat is: zon en licht en uitzicht en vreugde. Wij hebben gehoord van een winkeliersvrouw, die in een som ber benedenhuis moest wonen met een klein binnenplaatsje, dat licht en lucht moest verschaffen, maar waarin nooit een sprank zon viel, welke gaarne af stand deed van allerlei genoegens, die geld kostten en verder ook de grootste zuinigheid betrachtte om toch maar dat sombere benedenhuis te kunnen verlaten voor een vriendelijk benedenhuisje aan den rand der stad. Er waren kennissen, die haar betichtten van „te voornaam om in een winkel te wonen"; anderen meenden dat het maar aanstellerij was, die den man een boel geld kostte en spotten: ,,'t gaat zeker goed in de zaken van je man" maar 't vrouwtje kwijnde weg in het duistere huis, waar bij donkere winterdagen den ganschen dag het licht moest branden. En toen zij in het nieuwe huis kwam met licht en lucht en zonneschijn, toen fleurde zij weer heelemaal op! Met het oog op onzen gezondheidstoe stand stellen wij wel eischen aan onze kleeding, ons voedsel waarom zouden wij het niet doen aan ons huis? Iemand, die een hartkwaal heeft gaat niet bij voorkeur op een bovenhuis 2e étage wo nen; iemand, die rheumatiek heeft, zoekt geen vochtig benedenhuis. Dat is immers niet goed voor de gezondheid. D'aarom moeten wij bij de keuze van een huis ook letten op de eischen, die eigen gezondheid stelt. Dit gebeurt ge lukkig in den nieuwen bouw hoe langer hoe meer; niet alleen op meer gemakken wordt gelet, zoodat de huisvrouw zich geen huissloof behoeft te gevoelen, hoe vaak kan met weinig of geen kosten ook de hygiëne worden gediend. En dat is noodig voor het gansche gezin. Wie een nieuwe woning moet zoeken, die lette ook of aan deze eischen wordt voldaan. Ingezonden Mededeeling. Enkele recepten. Duits che biefstuk. 4 ons malsche, magere runderlappen, 1 uitje, 5 gram zout, wat peper, 1 snede witte brood zonder korst, V2 eetlepel gehakte peterselie, ons boter. Maal of hak het vleesch goed fijn, ver meng het met het geweekte brood, het zout, de peper, de peterselie en het zeer fijn gehakte uitje. Vorm van dit mengsel kleine, platte koekjes en leg het vleesch in de koeken pan, waarin de boter lichtbruin is ge maakt. Bak de biefstukjes aan beide kan ten mooi bruin en schik ze op een ver warmden schotel. Maak de jus af op de gewone wijze met wat water of een scheutje melk. Een goed cake-recept. Men moet gewone bloem voor dit gebak nemen en wel evenveel bloem als boter en sui ker, b.v. van ieder 1% ons. Daarbij ko men dan 3 eieren, 1 theelepel bakpoeder en, als smaakje, b.v. de geraspte schil van 1 citroen. Roer in een verwarmde kom (met warm water omgespoeld of in den oven verwarmd) de boter tot room. Voeg daarbij' één voor één de heele eieren, af gewisseld met wat suiker. (Het is ver standig, de eieren stuk voor stuk in een kopje te breken om te zien of ze goed versch zij'n.) Voeg daarna door een zeef de bloem en de bakpoeder toe, steeds roe rende, opdat veel lucht in het deeg wordt gebracht. Roer er tenslotte de geraspte citroenschil door. Vul den met boter besmeerden cake vorm met het deeg en bak de cake in een iets meer dan matig-warmen oven, gedurende ongeveer een uur. Chocolade-truffels. Pond chocolade in den oven zacht laten wor den, er Yi pond poedersuiker, 2 eetlepels cacao, 23 eetlepels room, wat vanille suiker en IV2 eetlepel boter bijvoegen. Als de massa te stijf is, nog een ietsje room erbij doen; is ze te zacht, dan wat meer cacao nemen. Van dit mengsel ronde balletjes draaien, die ten slotte door ge raspte chocolade of cacaopoeder worden gewenteld. De citroen in de huishouding. Een doorgesneden citroen is een uit stekend middel, om handen, die door werken zeer vuil geworden zijn, te rei nigen. Ook vruchtensapvlekken verdwij nen van de hand, door ze dadelijk met citroensap te wrijven, vóór ze met water of zeep in aanraking komt. Verouderde transpiratievlekken willen soms verdwijnen met verdund citroensap, waarna men de plek uitwascht. Is inkt gemorst op tafelkleed of kleeren, dan laat men de stof waarop een inktmop gevallen is, eenigen tijd trekken tusschen twee ci- troenschijven in. Een stuk citroenschil in het water, waarmee de vaat gewasschen wordt, neemt doordringende, onaangename luch ten, zooals uien, visch enz. weg, en oude aardappelen verkleuren niet bij het ko ken, wanneer we een schijfje citroen in het kookwater deponeeren. Beste Nichtjes en Neefjesl Allereerst moet ik jullie allen namens elkaar bedanken voor de St.-Nicolaasver- rassingen en de verrassingen zijn niet van de lucht, want nu zal ik eerst de prijsjes bekend maken. Denk er om, wie het ruilen wil moet dadelijk even schrijven. Kcrnoffel ontvangt „Offers", Schrijfster- tje „Loeki's groote vacantie", Zonnebloem Serooskerke „Het verloren verjaarsge schenk", Dikkertje „Dineke's prijs', Sneeuwklokje „De Kerstvacantie van Jo en Jan", Juffertje „Kokkie", Heliothrope „Zoo'n vreemde jongen', Nastertje „Er op of er onder", Voetballer „Sjefs eerste luchtreis", Zonnebloempje „Het vosse- land", Bobby „Ouwe Bram", Zus „Van een poes die een kindje redde", I-Ierfst- aster „Het rijkste loon", Blondkopje „An neke en de sik", Maurits „Van een jonge vechter", Sneeuwwitje „Kasteel te koop", J. P. Koen „Een held op sokken", Mei doorn „De oude schoenmaker". Goes. „Rozeknopje". C. heeft jou goed bedacht, je kunt daar iederen dag van genieten. Is de parapluie waterdicht? Je had Zondag niet meer regen kunnen wenschen. „Schrijfstertje". Leuk, dat je het mandje meteen in gebruik genomen hebt. Wat een pret was dat op school, maar de meester was niet slecht af. Het postpapier is snoezig. „Iris". Je hebt de goede oplossingen ingestuurd. Had je er veel werk aan om ze te vinden? „Blon dine". Jullie had een leuke mop bedacht hoor, en zult er wel succes mee gehad hebben. Is de verkoudheid al over? „Nel- leke". Die twee hebben het maar leuk verzonnen. Jou doosje gebruiken ze voor postzegels. Bergen op Zoom. „Corn, de Witt". Ik kan begrijpen, dat jij blij bent met zoo'n mooien album. Nu maar hard spa ren, dat er veel postzegels inkomen. Pas maar op met den klepper. „J. P. Coen". En jij ook al een album, nu moeten jul lie wel erg hard sparen. Wel jammer, dat L. zoo weinig bij jullie was. Serooskerke. „Parker". Nu, of St.-Nicolaas bij jou goed gereden heeft. Pas maar op je kiezen met al dat ge- snoep. Heb je al een nieuwe teekening gekleurd? „Zonnebloem". Ik ben blij, dat het pakje paste, dat trof dus goed. Die handschoenen komen nu wel te pas. Was het gezellig Dinsdag? „Dikkie". Wat zul jij er netjes uit zien met al die nieuwe spullen. Maak er maar geen vlekken op met de verf. Een album zou ik ook wel fijn vinden. „Tom". Kijk eens aan, jij hebt alweer een'raadsel gemaakt. Ik zal het nog 2 weken bewaren. Heb je nog geen vuurtje gestookt? Biggekerke. „Moeders Oudste". Nu ik vind ook, dat S. het heel mooi had gedaan. Het was zoo een echt gezellig avondje, Donderdag. „Madeliefje". Hoe gaat het er mee, alweer wat opgeknapt? Het was een gelukje, dat jullie elkaar gezelschap konden houden. „Sneeuw witje". „Blauwoogje" en „Oomsknechtje". Met jullie ben ik gauw klaar deze keer. Wat leuk zoo'n drukkerijtje. Ik ben al benieuwd hoé de volgende brief er uit zal zien. St.-Laurens. „Kernoffel". Ja, het was een heel werk, maar wel prettig. We gaan nu weer een gezelligen tijd tege moet. Heeft F. een goede reis gehad? „Nastertje". Dat was zeker geen prettige tijding. Het beste met je broer hoor. Zou hij met Kerstfeest weer thuis kunnen zijn? „Meibloem". Jij had het verleden week gemakkelijk, nu je geen raadsel hoefde op te lossen. Een flinke wande ling in de kou, daar wordt je ook warm van. K a p e 11 e „Grasklokje". Het doet me genoegen dat je zoo lang met ons clubje hebt meegedaan, maar ja, eens komt er een tijd van scheiden. Ik ben blij, dat het je daar zoo goed bevalt en wensch je in alles Gods zegen toe. „Meidoorn". De St.-Nic.-post komt goed te pas. Het is heel mooi hoor. Dus den volgenden keer krijg ik ook de oplossing van het groote raadsel B 0 r s s e 1 e„Smid". Ik heb genoten van het verhaal. Wat hebben jullie een plezier gehad. Ik was er al bang voor, dat ik het mis had. „Zus". Je bent al een heel eind aan het kleedje. Komt het voor Kerst nog klaar?, dan zou Moeder wel een nieuw kunnen gebruiken denk ik. N i s s e. „Fietsertje." Nu, Vader zou geen lekker hapje gehad hebben. Ja, dat had ik zelf gemaakt. Bewaar je het ver haal ook? Dat was een echte grap met die briket. G a p i n g e. „Sneeuwklokje". St. Nico- laas is wel een gezellig feest, maar het Kerstfeest heeft een veel hoogere betee- kenis. Een prijsraadsel mag ook niet zoo gemakkelijk zijn. Wemeldinge. „Blondjes." Voor het kalendertje is dus al een plaatsje ge vonden. Ja, het doosje kan je best voor postzegels gebruiken. Dat eene pak was een echte verrassing. „Zwartje." Moeder was zeker wel erg blij met dat cadeau; het lijkt me erg leuk. Dat was dus een fijne dag op school. Krabbendijke, „Heliothrope". Je hebt weer flink je best gedaan; de oplos sing was goed. Het zou weer heel wat plezier voor de jeugd meebrengen, als er ijs kwam. Souburg. „Boomklimmer". Dat is geen prettige tijd nu je zoo lang in bed moet blijven, vooral omdat er nie mand bij je mag komen. Heb je nogal wat te lezen en te spelen? Ja, het werk van Smid was heel mooi, en ik ben blij dat er niets van gebroken is. Nieuwdorp, „Juffertje." Fijn dat je de gewichtjes toch gekregen hebt, Heb je er al veel mee gespeeld? Die konijnen hebben flink wat opgebracht. „Breister tje". Dat was een prettige avond op de M, V,, en jullie had allemaal natuurlijk flink je best gedaan. „Zonnebloempje" en „Herfstkind". Nee, het valt niet mee om zoo'n eind te moeten fietsen iederen dag, Dat cadeau was wel heel goed uitge zocht. Heerlijk, dat het met zusje zoo goed gaat. Arnemuiden. „Dikkertje". Maar gauw aan het schortje beginnen; het zal wel feestelijk staan. De voordracht heb je nu tenminste niet voor niets geleerd. „Bobby". Ja, er waren er heel wat, maar allen verschillend. Het kalendertje hangt boven hun bed. Ik vond het doosje ook erg mooi. „Snatertje." De hondjes waren dus bijna een St. Nic.-verrassing. Hou den jullie die twee? Dat treft mooi met Moeders verjaardag. Nw. en St. Joosland. „Moeders Jongste." Nee, dat hoorde er niet bij, Heb je er al veel inkt op? Je moet de trui maar gauw afmaken nu het zoo koud wordt. Vee re. „Moeders kleinste." Jullie zult blij zijn als de meester weer op school komt. Zoo'n boek is een fijn cadeau. „Voetballer". Heb je de kleurtjes al ge probeerd? Ja, jou teekening vond ik ook mooi. „Roosje." Ik vond het wat mooi en het is een prettig werkje, vind je niet? Heb je er al veel dingen mee gemaakt? Oudeland e. „Spring in 't Veld". De hangertjes hebben een mooi plaatsje ge kregen en dat zijn ze ook wel waard. Doe maar goed je best op de versjes. „Herfst- aster." Voor jullie een meevallertje dat de meester er zoo'n gezellige dag van maakte. Is het boek later nog uitgeko men? „Blondkopje." Die handschoenen kwamen zeker wel gced te pas. De andere cadeautjes vind ik ook heel aardig. Krij gen jullie Vrijdag al vacantie? Baarland. „Maurits". B. had ook goed z'n best gedaan hè? Het zag er zoo keurig uit. Na St. Nic. gaat de tijd altijd zoo vlug, het is nu zóó Kerst. Dwze week geef ik geen gewone raad sels. Welk woord kun je van de eerste let ters van de volgende oplossingen maken door ze achter elkaar te plaatsen? 1 Een jongen, 2 is rond, 3 ontving een neefje, 4 een gebod of bevel, 5 gebruiken de meisjes, 6 moet een zieke innemen, 7 een deel van het been, 8 een ondeugende jongen, alle woorden moeten uit 5 letters bestaan. Het volgende is iets wat de meeste kinderen dezer dagen op school krijgen. 1 is niet vierkant, 2 een getal, 3 een huisdier, 4 een ander woord voor plezier, 5 moet heet gestookt, 6 komt van de melk, 7 moet je beklimmen. Allen hartelijk gegroet door TANTE DO'LLIE. DE TWEELING VAN HET BOSCHHUIS XXXV. „Zeg, ben je nu heelemaal; ik schrok me naar; wat voer jij1 hier uit midden in den nacht? Ik dacht op z'n minst dat er brand was. Wou je weer naar de spoken soms?" Boudewijn kwam nu uit het raam hangen. „Nee, maar luister eens.Hen was wat dichterbij gekomen. „Dik is nog niet thuisgeweest; we zijn zoo ongerust, en nu ben ik gaan zoeken of hij hier soms is." „Wat zeg je? Wacht ik kom zoo." Boudewijn trok vlug wat kleeren aan en kwam weer bij' het raam, maar.... „Hen er is echt brand" riep hij hard. „Brand?" Hen keek in hei rond, maar kon niets bijzonders ontdekken. „Je droomt hoor." ,,'t Is heusch waar, ik zie zoo'n roode gloed en ook rook." Even tuurde hij nog in de verte; ja, daar was beslist brand, /oen slingerde hij' z'n beenen naar buiten en liet zich uit het raam glijden; met een sprong kwam hij' op een kleine uitbouw terecht; van hier af kon hij' gemakkelijk den grond bereiken. „Weet je het zeker dat er brand is?" vroeg Hen, zoodra Boudewijn bij hem was. „Ja, geloof je 't niet; waar zou die gloed anders vandaan moeten komen?" „Ik geloof het wel, fijn jö, laten we er maar gauw naar toe gaan, misschien is Dik er ook wel; kom gauw, het kan best zijn dat we hem zoo hebben. Maar durf je zoo maar weg te loopen?" „Wel ja, ze komen 's nachts nooit kij ken of ik nog in bed ben hoor; 't mag wel niet, maar nou ja, nu wel." Hen was al gerustgesteld en samen gingen ze iop weg; maar weer in het bosch was er niets meer van vuur of rook te zien. „Hier het laantje door en dan naar den straatweg; in die richting was het," wees Boudewijn, die bij Hen achterop zat, hem den weg. Al spoedig stonden ze op den weg; alles was er donker, dat was jammer; maar kijk daar eens, ja 't leek net of daar toch rook omhoog steeg; „misschien als we die bocht om zijn, en als we dan nog niets zien, dan heb je gedroomd hoor." „Nou, heb ik gedroomd?" Zoodra ze de bocht om waren zagen ze in de verte al een groep menschen staan; de rook kon den ze ook heel duidelijk op zien stijgen. Hen trapte nog een beetje harder; 0 als Dik er nu maar wasl Het bosch hield op en ze kwamen aan een lang korenveld, waarbij een eind ver der de boerderij stond. De groote schuur er achter was al totaal uitgebrand; dikke rookwolken stegen eruit op, waartus- schen af en toe nog vurige vlammen flik kerden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6