OE ZEEUW De Dochtervan den Opperrechter TWEEDE BLAD HET ADRES A. WILKING Voor den Zondag Uit de Provincie Wat er deze week voorviel VAN ZATERDAG 14 DEC. 1933, Nr 65. WETENSCHAP VERSTAAN. En het hart der ondankharen zal de wetenschap verstaan. Jez. Ü2:4_. Een heerlijke belofte schuilt er in dit woord van den proleet, die de toekomst en de regeering van den Messias voor spelt. titelt niet het vertrouwen op Egypte, op dien rietstal', die de hand doorboort, maar 1st op, o Israel, er zal iets groots geueuren; ziet een koning zal regeeren in gerechtigheid. Hij zal zijn als een ver berging tegen den wind en een schuil plaats tegen den vloed; als waterbeken in een dorre plaats, als de schaduw van een zwaren rotssteen in een dorstig land. Maar nog is het niet genoeg1: het hart der onbedachtzamen zal de wetenschap verstaan en de tong der stamelenuen zal vaardig zijn, om bescheidenlijk te spre ken. Zij, die roekeloos en onbezorgd daar heen leven, die niet nadenken, allerminst over Gods inzettingen en Zijn rechten, zij werpen het roer van hun levensscheepke geheel om. Als zij onder het regiment van dezen Koning dienen, dan is er van roekeloos heid en laatdunkendheid geen sprake meer. Dan staan ze stil op hun weg en worden opmerkzaam. Gods kinderen gaan niet door de wereld als onbedacht zamen, maar wel als die de wetenschap verstaan. Diat wil zeggen, zij denken na, zij gaan overleggen. Gelijk elders staat: al Mijne kinderen zullen van den Heere geleerd zijn en de vrede Mijner kinderen zal groot zijn. Dan komt er een zien en een plaatsen der dingen in het rechte licht, ook door de eenvoudigen. omdat zij verstand heb ben met goddelijk licht bestraald. Dat is de wetenschap der heiligen, dat is het verstand der kinderkens in het rijk van den Koning. VERLAGING CRISISHEFFING OP EETBARE OLIëN? Overleg tusschen regeering en fabrikanten. Naar het Nederlandsche Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, zijn sinds eenigen tijd onderhandelingen gaande tusschen de regeering en fabri kanten van eetbare oliën om te komen tot een aanzienlijke verlaging van de crisis heffing op dit artikel. Is het blad wel in gelicht. dan is het niet uitgesloten, dat een verlaging der heffing wordt verkre gen. D'aar eetbare oliën een artikel is, dat juist in de komende feestweken veel wordt gekocht en het niet mogelijk zal zijn restitutie te verleenen van te veel be taalde rechten op de aanwezige voorra den, is men in het belang van den handel overeengekomen de eventueele verlaging in ieder geval uit te stellen tot na half Januari. D'e groothandel en de winkeliers kunnen zich dus dekken voor de Decem- berbehoeften, terwijl men verder, aldus het Mad, ter voorkoming van verliezen, verstandig zal handelen den voorraad in Januari zoo klein mogelijk te houden. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Onze gemeentebegrooting komt nu wel in het centrum der belangstelling te staan. De raadsleden hebben in comité- generaal hun gevoelens over allerlei za ken al geuit. Groote wijzigingen zullen op deze met zooveel zorg samengestelde begrooting wel niet voorgesteld worden, wat niet zeggen wil, dat er blijkens het gepubliceerde verslag, nu niets meer te F^E II ILL ET O N 17.) o— „O, ja, ik weet het wel," ging de Schot voort, „ik weet wel, wat menschen als u van ons denken. Maar het bloed der Co- venantes stroomt door mijln aderen en ik beweer, dat deze Jacobus Stuart een kind der duivels is. Denk slechts aan mijn eigen vaderland. Karei was al slecht genoeg, maar Jacobus is nog tienmaal slechter. Denk daar toch aan," en de stem van den Schot werd steeds scherper, „pas was deze man Koning geworden, of de vervolgingen begonnen. Gij kent mijn volk niet, Sir 'r'relawney, maar het is een zeer godsdienstig volk. De kinderen die op1 onze kale berghellingen wonen, worden allen gevoed met het Woord Gods. Vele geslachten lang hebben wij nu reeds de vervolgingen en vervloekin gen van pausen en priesters moeten ver dragen. Niets van dat alles zouden we te verduren hebben, als Karei I nog koning was. Jeanne Geddes wierp een priester, die de mis bediende, een zitbankje naar het hoofd, en het geheele volk keurde het goed. Wij; begeeren alleen de zuivere melk zeggen zou zijn. Bepaald komisch is het te lezen, dat een der leden een voorstel heeft aangekondigd om het Middel- burgsch Muziekkorps weer te gaan sub- sidiëeren, Is dit een Aprilgrap in Decem ber of misschien politieke ongeschoold heid? Iedereen in Middelburg is er nu toch wel van op de hoogte dat de na zooveel strijd eerst verminderde en daarna geheel afgeschafte subsidie voor deze instelling, in een tijd als de onze, met een gemeente lijk financiëel aspect als het onze, een dergelijk voorstel zelfs geen schijn van kans heeft. Dit verslag verder doorsnuffelend schijnt het weer een echt Middelburgsche behandeling of mishandeling der begroo ting te worden. In vorige jaren reikte de horizont bij de ulgemeene beschou wingen vaak tot Weenen, Moskou of zelfs China en Japan, nu wordt o.a. aange kondigd een bestrijding der theorie: hooge loonen bevorderen werkloosheid. Deze be strijding in het openbaar wordt dan aan gekondigd met: „terwijl hij over deze materie nog verder zou uitwijden". Wat dit nu met de Middelburgsche ge meentebegrooting 1936 te maken heeft is mij nog niet duidelijk: ,,'t lijkt veel op een debatingclub". Evenwel zullen raadsleden en het col lege van B. en W. met nog zooveel werk belast, zich slechts kunnen ergeren aan nutteloos tijdverpraten. De vraag dient overwogen of spreektijd-rantsoenee ring geen aanbeveling verdient, als der gelijke onderwerpen besproken moeten worden. Een andere zaak (die in de koude Decemberdagen zoo heel ver van ons af schijnt), is het zwemmen in het Kanaal, zonder van de bestaande zweminrich tingen gebruik te maken. Het is toch zoo, dat gedurende de zomermaanden zoo ongeveer van Arne tot Vlissingen het Kanaal met zwemmers en zwemsters be zaaid is. Daar schijnen verschillende raadsleden bezwaren tegen te hebben. Er is zelfs sprake in het verslag van min der gewenschte toestanden tijdens het zwemseizoen. Eenige opheldering zou hier wel op zijn plaats zijn. Overigens kan Middelburg hier weinig aan doen. Slechts een klein gedeelte van het Kanaal behoort tot Middelburgsch grondgebied. En heel veel zou reeds be reikt worden als tusschen Middelburg en Abeele nog een drietal zweminrich tingen verrezen, met lage tarieven, en meer economischer ingerichte verkleed- gelegenheid en kleedingopberging, dan in de bestaande inrichtingen. Dat iemand alleen om het aanzien van het stadsbeeld die gehate straatkeien pre fereert boven de prachtige hollandsche klinkers, is mij een raadsel. Wie zich den ouden toestand van b.v.. Molenwater en Heerengracht eens herinnert en die ver gelijkt met de tegenwoordige, moet toch wel met mij tot de conclusie komen: geef mij maar klinkerwegen. De bestaande tegenstellingen in den raad zullen ten aanzien van de kermis en de Zondagsrust wel geen veranderin gen brengen. Dat men in tijden als de onze nog voorstander kan zijn van ker misvermakelijkheden, de meest platvloer- sche wijze van geld vermorsen en onzin nig vermaak, het lijkt mij onbegrijpelijk. De voorstanders in den raad zullen even wel ook volgende week nog wel in de meerderheid zijn. Tot veler groot genoegen krijgt het ge meentelijk winkelpand, hoek Nieuwstraat, een nieuwen bewoner. Het is te hopen, dat de ondernemende huurder hier zijn verwachtingen ziet verwerkelijkt. Dan ver lost hij de gemeente wellicht op den duur nog van een voorwerp van tot nog toe aanhoudende zorg. Gegroet, STENTOR. Ingezonden Mededeeling. Ingezonden Mededeeling. van het Woord Gods, het eenvoudige Evangelie en wilden niet gebonden wor den door de ketenen van pausen en priesters. Neen, u weet er niets van. Het Woord Gods en het vrije gebruik van dat Woord is den Schotten dierbaar. Wij kunnen stil en geduldig vele dingen ver dragen, maar we willen geen jota of tittel prijsgeven van het geloof, waarvoor onze vaderen hun bloed vergeten hebben. Wel nu, wat is er gebeurd? Pas was dit wolfs gebroed Koning geworden, of hij zond zijn werktuigen naar Edinburg om een wet uit te vaardigen, dat ieder, die het Woord Gods triouw bleef, ter dood ge bracht moest worden." „Maar dat is toch niet waar?" riep Trelawney uit, „ter dood gebracht, omdat men trouw is aan Gods Woord?" „Toch is het zoo," zei de Schot. „Deze Jacobus Stuart heeft een wet uitgevaar digd, dat, als een prediker het Woord Gods zou verkondigen, hij ter dood ge bracht moest worden en eveneens zij, die zulk een godsdienstoefening bijwoonden." „Maar is dat waar?" riep Trelawney uit. „Het is de zuivere waarheid," zei Ste wart. „En velen van de beste Schotten, vrouwen zoowel als mannen, zijn opge hangen of door 's konings handlangers geslacht en hun bloed is door de honden voor Manufacturen. Dames- en Klnderoonfeotle Tapijten Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen ia GOES HULST Goes. Gemeenteraad. Woensdag a.s., des namiddags twee uur, vergadert de Raad. Punten van behandeling zijn: Benoe ming van leden in onderscheidene com- missiën en besturen. Wijziging der ge meente-begrooting voor 1935. Wijziging begrooting Burg, Armbestuur voor 1935, Rekening Burg. Armbestuur over 1934, Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning 1934. Begrooting Burg. Armbestuur voor 1936. Begrooting Gasthuis voor 1936. Aangaan eener gemeenschappelijke rege ling met omliggende gemeenten inzake toelating van leerlingen tot de openbare U.L.O.-school alhier. Idem met Middel burg. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor 1936 met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Verkoop van boomen.. Voortzetting van straataan- leg in Bouwplan III. Wijziging der Mo tor- en Rijwielverordening. Ruiling van grond aan den Patijnweg met Mr M. R. Krans voor garagebouw. Voeren van ver weer tegen een door den voormaligen administrateur van het Gasthuis ingestel- den eisch tot schadevergoeding. Ontslag administrateur Gasthuis. Door dhr A. Adriaansen is bij hot Ambtenarengerecht te 's-Hertogen- bosch een klaagschrift ingediend tegen zijn schorsing als administrateur van het Gasthuis en zijn ongevraagd gegeven ontslag als zoodanig. De Gemeente wordt hierdoor genood zaakt tot het voeren van verweer, zijn de een rechtsgeding. B. en W. hebben het gevoelen ingewonnen van den heer Mr C. M. Kegge, advocaat en procureur alhier. Op grond van diens conclusie, geven B. en W. in overweging, tot het voeren van verweer te besluiten. Aan het Ambtenarengerecht dient nu vanzelf overlegging te geschieden van alle be scheiden, dus ook van de notulen der Raadsvergadering met gesloten deuren van 18 Januari 1935, waarin een over zicht werd gegeven van de wijze, waarop dhr Adriaansen zijn betrekking als ad ministrateur had vervuld. B. en W. zeggen destijds geheimhou ding te hebben voorgestaan, niet omdat er iets te verbergen zou zijn, maar omdat zij het niet in het belang der inrichting achtten om den strijd om het Gasthuis opnieuw te openen en toe te spitsen Op dit standpunt staan zij nog steeds. Zij achten het van het allerhoogste be lang, dat deze inrichting, die gedurende de laatste jaren zoo zeer „in opspraak" is geweest, in staat zij om onder de voor treffelijke leiding van het bestuur, zich te ontwikkelen. Hiervoor is handhaving van de thans bestaande rustige sfeer evenwel een ver- eischte en daarom achten zij het aller minst noodzakelijk, dat nu, na ongeveer een jaar, al hetgeen in meergemelde ver gadering is besproken, nog ter kennis komt van dat deel van het publiek, dat daarin slechts een bevrediging zal vin den naar sensatie. Zij geven daarom in overweging om de opgelegde geheimhou ding op te heffen voorzooveel de nor male loop van het geding zulks nood zakelijk zal maken. Mr Kegge is van meening, dat de Ge meente zich tegen de beide ingestelde beroepen zeer zeker moet verweren. Immers de feitelijke en rechtsgronden, waarop klager zijn beroepen doet steu nen, zijn voor betwisting vatbaar en niet deugdelijk. (Klaagschrift en verweerschrift zijn al leen voor leden van den Raad ter inzage.) Wijziging Motor- e n R ij - wielverordening. Nu de verlich- opgelikt." „Dan moeten zij" toch een of andere misdaad begaan hebben," zei Trelawney. „Misdaadl Ja, omdat ziji trouw hun ge loof bleven belijden. De misdaad, dat zij vrijheid eischten om te bidden, om Gods Woord te lezen. Maar niets anders, Sir Trelawney, niets!" „Maar kunt ge dit onder eede bewij zen?" „Wel, ik heb het zelf gezien. Deze Ko ning heeft de bloeddorstige misdadigers in het land gehuurd om zijn hevelen uit te voeren. Toen hij' daar zelf nog was als Regent voor zijn broeder, was hij1 ver schrikkelijk, maar sedert hij' Koning is, is 't nog tienmaal erger geworden. Hij heeft mannen als John Graham en Cla- verhouse gehuurd, die de bedehuizen in Schotland in slachthuizen veranderen." „Maar hoe dan toch?" vroeg Trelaw ney, meegesleept door de hartstochtelijke woorden van den ander. „Op deze wij'ze," zei Donald Stewart. „In Lancashire woonde een man, John Brown geheeten. Ik heb hem zeer goed gekend. Hij was een vrachtrijder en zoo bekend door zijn godzaligen levenswan del, dat men hem den Christelijken vrachtrijder noemde. Welnu, terwijl hij op zekeren dag bezig was heideplaggen af te steken, werd hij. door de dragonders ting van stilstaande rijwielen enz. wordt geregeld, willen B. en W. ook nog iets anders regelen. Meermalen kan worden geconstateerd, dat wielrijders in aantallen van drie, vier of vijf naast elkaar zich langs den weg voortbewegen, niet beseffende, dat zij daardoor een ernstige belemmering op leveren voor het verkeer en vaak hun eigen leven in gevaar brengen. Speciaal in deze stad met haar nauwe straten en scherpe hoeken, is het van belang, daar aan paal en perk te stellen. Het is om bovenaangehaalde redenen, dat B. en W. den Raad in overweging geven, de Motor- en Rijwielverordening aan te vullen, dat in de kom der ge meente niet met meer dan twee rijwielen naast elkander mag worden gereden. De Inspecteur van Politie schrijft nog: „Het berijden van de Lange Kerkstraat des Zaterdagsavonds is voor het winke lend publiek zeer hinderlijk en meen ik U dan ook te moeten voorstellen de Motor en Rijwielverordening der Gemeente Goes aan te vullen met een artikel waar bij het berijden van de Lange Kerkstraat met rijwielen des Zaterdagsavonds van 7 uur nam. tot 11 uur nam. strafbaar is gesteld." Straataanleg in Bouw plan III. De geleidelijk voortgaande be bouwing der terreinen in Bouwplan III maakt het noodzakelijk, dat door verde ren straataanleg nieuwe gelegenheid tot bouwen wordt geschapen. De Directeur van Gemeentewerken stelt voor doortrekking van de Leliestraat in de richting van het Rozenplein en aanleg van het Rozenplein, en wel in twee gedeelten, n.l. de doortrekking der Leliestraat, waarvan de kosten zijn ge raamd op f 5337.50, in den loop van dezen winter en de aanleg van het Ro zenplein en doortrekking van de Tulpstr. begroot op f 10.363,75 in den winter van 1936—'37. Boomen. In verhand met de iepenziekte zullen dit najaar gerooid moeten worden 55 verkoopbare Olmen of Iepen, op den 's H. Hendrikskinderendijk, Reinigingsterrein en op Havenzicht. Verder is het gewenscht langs de Westzijde van den Ouden Singel (der halve langs het z.g. „Genadewerk") 96 Canada-populieren te rooien. Deze boo men zijn over 't algemeen z.g. „slacht rijp". De Directeur van Gemeentewerken zou het bijzonder op prijs stellen, indien de opbrengst dezer boomen zou gereserveerd kunnen werden voor de Marktbestrating af vo'or verderen aanleg van trottoirs. (B. en W. willen zich hierover nog bera den.) Verder zullen nog plm. 35 jonge zieke boomen en plm. 45 geschonden en slechte jonge boompjes gerooid moeten woTden door eigen personeel; deze brengen geen geld op. De bedoeling is verder overal waar ge rooid wordt, op ruime schaal weer in te planten; iepen worden voorloopig niet meer geplant. Indien de havenplannen doorgaan, zal het noodig zijn, 77 stuks olmen, staande ten Noorden en enkele ten Oosten van het woonwagenkamp, te rooien, omdat zij in den weg staan voor den aanleg van de nieuwe havenarm en den aanleg van de daaraan grenzende haventerreinen. Deze boomen zijn niet zwaar (2540 cM diameter) en hebben nog geen be langrijke waarde, doch ze staan de havenplannen in den weg. Vlissingen. Kosten U. L. 0. B. en W. stellen overeenkomstig den eisch van Ged. Staten voor eene gemeenschappe lijke regeling met 'de gemeenten Oost- en West-Souburg en Rittihem aan te gaan inzake het U.L.O. De kosten worden ge raamd op f 17 per leerling. Van genoem de gemeenten bezoeken resp. 3 en 2 leer lingen bet U.L.O. te Vlissingen, dus zou dit f85 voor Vlissingen 'beteekenen. Een Kerstgave. Overeenkom stig een circulaire van den Minister van Sociale Zaken, stellen B. en W. voor een Kerstgave te verstrekken aan hen, die opgenomen zijn in de steunregeling, in de gemeentelijke steunregeling en aan hen, die toeslag ontvangen op de uitkeering uit bun werkloo'zenkas. Dit zal in totaal f 5280 kosten, waarvan f 300 voor reke ning der gemeente komt. van Claverhouse gegrepen. Men kon hem van niets beschuldigen, Sir Trelawney, dan alleen dat hij den Bijbel las en God wilde dienen naar de wijze zijlner vade ren. In 't kort: hij behoorde niet tot de Engelsche staatskerk, maar was een Presbyteriaan. Dat was alles, maar de Koning oordeelde, dat dit al erg genoeg was. Hij werd ter dood veroordeeld. Zijn vrouw snelde naar de strafplaats, smee- kende om genade. Zij had een klein kind aan de hand en hoopte spoedig weder moeder te worden. Zelfs onder 's Konings beulen was er nauwelijks één te vinden, laag genoeg om het vonnis te voltrekken. Toen John Brown nederknielde om te bidden, werd.. Claverhouse, de trouwe handlanger van dat duivels jong, Jacobus Stuart, zoo woedend, dat hij hem eigen handig doodde." „Doch dit is zeker slechts een op zich zelf staand feit," zei Trelawney, die doodsbleek geworden was en wiens oogen fonkelden. „Zoo iets heeft eiken dag plaats!" riep de Schot uit. „Allen, die zich niet bij1 de Staatskerk willen aansluiten, zijn in le vensgevaar. Twee boeren, Peter Gillies en John Bryce werden, nog geen maand geleden, ter dood veroordeeld, alleen om dat zij God wilden dienen naar de wijize hunner vaderen. Zij werden opgehangen Liep het zooals wij vorige week reeds opmerkten bij den begrootings- arbeid in de Tweede Kamer vlot, en kon den we zelfs waarnemen, dat enkele Ka merleden vóór begrootingen stemden waar ze vroeger altijd tegen stemden,, (waartegenover de Christen-democraat Van Houten een steeds maller figuur gaat slaan, immers hij' was er zelfs tegen om de bevolking zooveel mogelijk te vrij waren tegen de gevolgen van luchtaan vallen) thans, nu het eind in 't zicht is, dreigen er moeilijkheden. Ter rechterzijde staat men op ontslag van de gehuwde onderwijzeres, niet- kostwinster, een verlangen dat vooral in dezen tijd, waarin honderden mannelijke onderwijzers maar niet aan den slag kun nen komen, volkomen gewettigd is. Maar het schijnt helaas, dat dit een strijd zal beteekenen tegen het kabinet. Een tweede struikelblok schijnt te zijn de opheffing van verschillende bijzondere scholen, die, volgens rechts, ingaat tegen de in de grondwet vastgelegde verkregen rechten van de genoemde scholen. Het zal te bezien staan, of het gelukken zal deze dubbele moeilijkheid langs vredelieven- den weg op te lossen en een conflict te voorkomen. Ook in Genève dreigen er conflicten. Engeland en Frankrijk hebben het deze week gedaan weten te krijgen om in de stilte van de geheimzinnige diolomatieke sferen zoogenaamde vredesvoorstellen op papier te zetten en deze aan Italië eD Abessynië toe te zenden. Begrijpelijk is, dat niet alle leden van den Volkenbond daarover te spreken zijn. Het eerste gevolg hiervan is al geweest, dat het embargo op petroleum voorloo pig is uitgesteld tot vreugde van Ita lië en dat aan de fronten in Abessynië over 't algemeen rust heerscht, zoodat Italië mooi tijd heeft, om zijn stellingen te ocnsolideeren en zich voor nieuwe aan vallen vooral vanuit de lucht, gereed te maken, als Abessynië, wat begrijpelijk zou zijn, weigerde op zulke vredesvoor stellen in te gaan. Mussolini, de negus en de Raad van den Volkenbond kunnen nu door een wei gering, de vredespoging doen mislukken. Dat Engeland zich daarbij neer zal leg gen willen we aannemen. Maar wat zal Laval doen? Als de negus toegaf, zou zijn volk hem terecht een lafaard noemen.. Hij' heeft hen ertoe gekregen tot nu toe geen slag te leveren, maar een guerilla te voeren. De voordeelen van deze tactiek worden nu zichbaar. De Italianen kunnen weinig meer vooruit. Reeds is de grootste helft van het eerste vechtseizoen, tot de „klei ne regens" van Februari, voorbij'. Abessy nië wordt meer en meer weerbaar. Mus solini is in zijn militaire verwachtingen totnogtoe teleurgesteld. Waarom zou an ders de Bono zijn teruggeroepen? En in Ingezonden Mededeeling. GROOTE DOOS 50 CT. KLEINE DOOS 25CT.| BIJ ALLE DROGISTEN VERKRIJGBAAR, OF FRANCO NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG IN POSTZEGELS BU DE FABRIKANTEN „GENIUS" GROENEWEGJE 97 DEN HAAG en hun lijken in een kuil onder de galg geworpen. Na dien tijd zij'n velen zonder vorm van proces vermoord een uur na hun gevangenneming, door de handlan gers van Koning Jaoobus en hun bloed werd opgelikt door de honden." iMaar dat is duivelsafh," riep Tre lawney uit. „Die zoo iets kon doen is niet meer waard te leven, veel minder om ko ning te zijn." „En toch gebeuren zulke dingen in mijn vaderland iederen dag," ging de Schot voort. „Honderden zulke gevallen zou ik kunnen vertellen. Deze koning Ja cobus haat de Puriteinen, de Presbyte rianen, allen die God in oprechtheid des harten naar Zijn Woord willen dienen en dringt er steeds op aan, dat geen barm hartigheid zal bewezen worden aan hen, doch dat zij zonder genade zullen gedood worden en hun goederen verbeurd ver klaard. Hij; heeft er zijn spijt over uitge drukt, dat hij niet persoonlijk zulke wet ten kon uitvaardigen, maar heeft toch be werkt, dat die door het Parlement wer den aangenomen, en het is zoover geko men, dat het geschrei, 'twelk in Judea opging, toen Herodes de kinderkens in Bethlehem liet 'ombrengen, niets is ver geleken met het geschrei, dat tot God op klimt in Schotland." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5