IGEN (fjcotts lezen IW- IGARS EERSTE BLAD Wetsontwerp inzake onredelijke executies. Nederland en bet embargo op petroleum. VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 64 ^stedingen Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1936 op „De 7eeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. De oorlog in Abessynië. Al is de koude nog zoo fel 't Ragoutbroodje verwarmt U wel. Bakkerij Van Melle. Teiet.m Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. gelegd, die niet plecht weer moet OS-hangar in I bij elke weers- I is alleen moge» lelke het groote hangar U biedt |o. Nederl. Fabrikaat DOS 8. ZONEN, E R D IJ K. Tel. 2. Ijk, Tel. 34. pee., 2.30 u. VELE (ND. ie 4V2pct. (rd-Holland, sers van 99 iag gehou- Jhuizen met van D'ijke ie Vrede te werd voor Hollestelle III door A. Icombineerd Ikoop werd [RICHT. jm 13 D'ec.: 7. O. wind, Jig of geien overdag orn enst. lorgen om Ittentiesein 3 u. lu.: 775. j. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.7ö, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp: Bijzondere maatregelen ter voorkoming van onredelijke terugvorde ring van onder verband van hypotheek op onroerend goed uitgeleende gelden. De regeering kan niet toegeven, dat zij zelf voor een niet gering deel oorzaak is van de onrust, die onder de geldgevers is ontstaan. Die onrust is te wijten aan een samenstel van oorzaken, ten deele van na- tionalen, ten deele van intenationalen aard, waarvoor zij niet verantwoordelijk kan worden gesteld. De regeering vertrouwt, dat, wanneer de betrekkelijke wetgevende maatregelen ook in verband met het vaste-lasten- ontwerp - tot stand zullen zijn gekomen, de rust in de gelederen der geldgevers weldra zal terugkeeren. De bate voor hen, die uit deze wettelijke maatregelen profijt zullen trekken, zal dan grooter blijken te zijn dan de schade, welke ontstaan is, doordat tijdelijk de geneigdheid tot ver strekking van gelden op hypotheek was verminderd. De regeering ontkent geenszins, dat er debiteuren zijn, voor wie het betalen van 1 pet. tusschentijdsche aflossing onover- komenlijke moeilijkheden oplevert; even min als zij ontkent, dat er debiteuren zijn, die niet in staat zijn de overeengekomen rente te betalen. Tegemoetkoming aan zwakke debiteuren vormt echter nu een maal niet het onderwerp van het onder havige wetsontwerp. Het denkbeeld, de credieten te doen overnemen door een Rijksvoorschotbank of andere met Rijks garantie werkende instelling, is niet voor verwezenlijking vatbaar. Ten aanzien van het vraagstuk der sc heepshypot heken kan de re geering op dit oogenhlik geen toezegging doen. De taak van den kantonrechter. D'at de den kantonrechter opgedragen taak deze rechters zal overbelasten, staat niet te vreezen en evenmin, dat de kanton rechters een groot deel der werkzaamhe den zullen afwentelen op de plaatsvervan gers. De wet toch is van beperkte strek king; de aanvragen betreffen alleen op vordering van op hypotheek uitstaande gelden of van periodieke aflossing van de biteuren, die voor het overige aan al hun betalingsverplichtingen kunnen voldoen. Onder de genoemde omstandigheden zul len bovendien, vele crediteuren vrijwillig reeds van opvordering afzien. Mocht in- tusschen onverhoopt tengevolge van de uit deze wet voortvloeiende werkzaamheden een versterkte (bezetting noodzakelijk blij ken, dan zullen de noodige maatregelen daartegen worden getroffen, De crediethypotheken zijn thans aan de werking der voorgestelde bepalingen ont- I trokken. Wijziging artikel 1. Art. 1 is ©enigszins gewijzigd en tenge volge daarvan kan de schuldenaar eerst dan een verzoek indienen, wanneer ge rechtelijke of buitengerechtelijke uitwin ning hem dreigt of een derde is aange sproken of het goed van een derde wordt bedreigd. Wie instemt met de grondgedachte van het ontwerp, zal gereedelijk de billijkheid inzien van de bepaling, dat de wet niet toepasselijk is o.a. wanneer wegens niet- betaling van een concurrente vor dering beslag is gelegd. Dat de in het ontwerp gekozen constructie samenspan ning tusschen hypothecairen schuld- eischer en een of meer concurrente credi teuren in de hand kan werken, tenge volge 'waarvan den schuldenaar de door het ontwerp toegedachte verlichting zou ontgaan, ontkent de regeering. Knellende beslagen. De regeering wil in zooverre medewer ken, om aan het inderdaad als een euvel te kwalificeeren verschijnsel der vexatoire beslagen een einde te maken, door een door de Vereen, van Directeuren van Hy potheekbanken voorgestelde regeling een plaats te geven in het ontwerp. Wordt dit voorstel wet, dan, zoo mag worden ver wacht, zal een concurrente schuldeischer, alvorens beslag te leggen op een verhypo thekeerd goed, zich terdege afvragen, of op de opbrengst zijn vordering kan wor den verhaald. Van de voorgestelde rege ling mag dus een groote preventieve wer king worden verwacht. Vermits inderdaad de gunstige invloed op de credietverhoudingen veeleer is te verwachten van de bepaling, dat de wet niet werkt voor nieuwe hypothecaire vor deringen dan van het voorschrift, dat de wet in ieder geval vóór 1 Januari 1938 zal worden ingetrokken, is laatstbedoeld voorschrift thans geschrapt. Bij het nader door de commissie van voorbereiding met de regeering gevoerde mondeling overleg meende de regeering dat er geen reden is de werking van het ontwerp tot concurrente vorde ring e n uit te 'breiden. Naar aanleiding van een nadere vraag uit de commissie verklaarde de regeering zich bereid, het vraagstuk der scheepshy- pothetoen nader onder de oogen te zien. Voorts verklaarde de regeering zich bereid, het ontwerp alsnog zoodanig te wijzigen, dat voor de gevallen, waarin de bedongen periodieke aflossing minder dan 2 pet. per jaar 'bedraagt, die aflos sing kan worden teruggebracht tot de helft van het bedongen bedrag. De Negus naar het Noorden. Waar Badoglio eerst voor zorgt. De- Parijsche voorstellen oefenen reeds een zekeren invloed uit op de ontwikke ling' van den oorlog in Abessynië. Van de fronten komen nagenoeg geen berichten meer. De negus is gisteren per vliegtuig uit Dessie vertrokken voor een inspectiereis naar het Noorden en keerde vervolgens weer naar Dessie terug. Het definitief vertrek van den negus naar het Noordelijk front is uitgesteld in verhand met de Fransch-Britsche onder handelingen. Volgens berichten van Abessynsche zij de hebben de troepen van Ras Seyoem ten Noorden van Makalle de Italianen aangevallen. Aan Italiaansche zijde zou den 20 man gesneuveld zijn. De Ahessy- niërs veroverden enkele geweren en muil dieren. Verder schijnt het. dat Ras Emerroe en Dedsjas Hayeloe in Tigre met de Ita lianen slaags zijn geweest en eenig voor deel hebben behaald. De „D'aily Telegraph" meldt uit Caïro, dat een Britsch vrachtschip, geladen met vliegtuigen, strijdwagens, veldgeschut en een groote hoeveelheid munitie aan boord met bestemming naar Abessynië, Woens dag het Kanaal is gepasseerd. Belast met de leiding over deze zen ding is de Oostenrijksche majoor Oechinsky, die tijdens den wereldoorlog als artillerie-officier tegen Italië heeft gestreden. De majoor is nu benoemd tot instructeur van het Abessynsche leger. Van de verwachtingen van een groot Italiaansch offensief is nog niet veel te recht gekomen. Het is waarschijnlijk, dat men Badoglio, die den naam heeft een groot organisator te zijn, vooral naar Abessynië heeft laten gaan, om de or ganisatie van het vervoer van het ach terland naar de voorste linies en wellicht ook reeds van de kwesties van bestuur van het bezette gebied, te regelen. Badoglio heeft aan den specialen ver slaggever te Adigrat van de Intransigeant verklaard: „De oorlog is slechts koloniaal wat het terrein betreft, niet wat betreft den te genstander, die over 100.000 man kan beschikken voor massa-operaties. Het is absoluut noodzakelijk, dat voor de Ita liaansche troepen levensmiddelen worden aangevoerd, en daarvoor zijn wegen noo- dicr. Wanneer de ravitailleering zonder moeilijkheden kan geschieden, zal het le ger het offensief volgens een weloverwo gen plan hervatten. De Italiaansche sol daten kunnen in dit land niet zooals de Abessyniërs op een handvol dourah lo- ven". SOLDATENLEVEN IN ASMARA. Asthma verzuurt het leven. Uit Asmara wordt ons gemeld: Toen dezer dagen de nieuwe opperbevel hebber maarschalk Badoglio zijn troepen inspecteerde, bleef hij plotseling als vast genageld staan. Hij worstelde krampach tig naar adem. Zijn gevolg hield zich eer biedig op een afstand. De soldaten pre senteerden het geweer, zonder hun ge zicht te vertrekken. Niemand scheen er notitie van te nemen, dat de hooge heer klaarblijkelijk onwel was geworden. De aanval duurde lang. Het liefst was ik weggeloopen en had den armen maar schalk een glas water gehaald. Doch de filmoperateur naast mij hield mij terug. „Volkomen negeeren!", fluisterde hij mij toe, „dat doen de Italianen zelf ook". „Ja, maar men kan hem toch niet een voudig zoo laten staan!", veroorloofde ik mij tegen te spreken. „U ziet toch, dat hij naar lucht hapt!" Op dit oogenhlik had de maarschalk zich weer hersteld en zette zijn inspectie voort. Mijn camera-kameraad verklaarde mij, dat men hier aan dergelijke voor vallen reeds gewoon is. De nieuwelingen hier slaan altijd een te hoog tempo aan. In deze ijle lucht moet men zich lang zaam bewegen, indien men vooruit wil komen. Ook de Bono heeft daaraan in het begin geleden. Hoofdpijnen, duizelingen' en angsttoe standen zijn in Asmara aan de orde van den dag. Weliswaar heeft deze ijle lucht ook zijn voordeelen. Er worden bijvoor beeld zoo goed als geen redevoeringen gehouden. De redenaar zou bij zijn zes den volzin de poging om verder te spre ken moeten opgeven. In de eerste veer tien dagen kon ik geen tien woorden ach ter elkaar spreken... Asmara is een aardige villastad. De huizen zijn van rooden baksteen, de stra ten recht en zindelijk. De stijl van de negentiger jaren is overheerschend. Soms gelooft men zich in een kleine Ameri- kaansche stad te bevinden. (Adv.) Vooral 's Zondags biedt de stad een beeld van vredigheid. Alle hier wonende families hebben hun vaste bank in de kerk en slaan geen godsdienstoefening over. Thans mengen zich natuurlijk ook vele militairen onder de hier wonende menschen. De merkwaardigste van al deze kerkbezoekers is ongetwijfeld de zwartgelokte, welgevoede Ethiopiër, die tegenwoordig regelmatig met zijn acht- cylinder voor het kerkportaal stilhoudt. Een Abessyn in Asmara? Men heeft hier te doen met Ras Goegsa, den schoon zoon van den negus. Sinds hij afvallig geworden is, heeft men hem hier een éigen landhuis in het voormalige Abes synsche consulaatgebouw ingericht. Hij wordt verzorgd en verpleegd als een kost bare schat. Al zijn wenschen gaan prompt in vervulling. Gewoonlijk gaan de wenschen van dit vorstelijk personage slechts in een rich ting. Eenige dagen geleden heeft hij in zijn huis een feest gegeven, waartoe de geheele vrouwelijke wereld van Asmara was uitgenoodigd. Het feestmaal duurde tot vijf uur in den morgen... (Nadruk verboden.) WAT GENEVE OVER HET VREDES PLAN ZEGT. De commissie van 18 zal voorloopig niet verder over uitbreiding der sancties onderhandelen. Omtrent den definitieven inhoud van het vredesplan van Laval en Hoare is nog steeds niets naders te Genève be kend. De commissie van achttien zal zich on der de tegenwoordige omstandigheden in deze zitting niet bezig houden met de uitbreiding der sanctiemaatregelen tot een uitvoerverbod van petroleum. Dit kan Mussolini dus alvast als een welkom succes boeken. Verder staat het thans vrijwel vast, dat de volkenbondsraad de volgende week waarschijnlijk Woensdag zal bijeenko men, om het Parij'sche vredesplan te be spreken. Laval had gewenscht, dat de raadscom missie van vijf het vredesplan terstond zou behandelen en aan den volkenbonds raad de goedkeuring ervan zou voorstel len. Hiji voorziet wel dat het in den vol kenbondsraad aan critiek niet zal ont breken. Het schijnt, dat de Britsche regeering een tegemoetkoming aan de kleine staten wil schenken, die ertegen opkomen, dat de onderhandelingen geheel in het ge heim tusschen Londen, Parijs en Rome zouden warden gevoerd en dat dan alle mogelijke druk op den volkenbond en op Abessynië ziou worden uitgeoefend, om zich biji het plan der drie groote mogend heden neer te leggen. Opmerkelijk was ook de tweemaal her haalde verzekering van Eden, dat de Britsche regeering de beslissing van den volkenbond, hoe deze ook moge luiden, zal aanvaarden. Eden ging zelfs zoo ver te verzekeren, dat de Engelsche en Fran- sche regeeringen zich niet zouden be klagen, indien de volkenbond zich niet met het vredesplan zou kunnen vereeni gen Of Eden hier werkelijk de meening van Laval en Hoare heeft uitgesproken, mag betwijfeld worden. De voorstellen tot een vriendschappe lijke oplossing van het Italiaansch-Ethio- pisch conflict worden door Mussolini be studeerd met welwillendheid, echter, ook met de noodige aandacht. Alles wat op het oogenhlik over de aan gelegenheid gezegd kan worden is, dat de regeering nauwlettend de Fransch- Britsche voorstellen overweegt en na gaat of zij' een basis kunnen vormen voor onderhandelingen. Te Londen verluidt dat het besluit van Genève het Engelsch-Fransche plan voor te leggen aan den Volkenbond in offi- cieele zoowel als niet-officieele Engelsche kringen met groote voldoening is ont vangen. Kringen welke na staan aan de regeering wijzen er op dat deze wending welke den Volkenbondsraad den beslis- senden invloed op de situatie overlaat, in hoofdzaak is toe te schrijven aan de hou ding van het Britsche kabinet, terwijl de Franschen hadden voorgesteld dat de plannen in de eerste plaats aan Mussolini alleen moesten worden voorgelegd. In het Lagerhuis zijn twee resoluties ingediend met betrekking tot het Parij' sche vredesplan. De eerste is onderteekend door 13 aan hangers der regeering. De andere gaat uit van den leider der linksche opposi tie Sinclair. Zij wordt gesteund door 2 liberalen en 2 leden van de Labour-partij. Zij houden in dat het Lagerhuis iedere regeling van het Italiaansch-Abessynisch geschil, welke de territoriale onschend baarheid en de economische onafhanke lijkheid van Abessynië ten gunste van den aanvaller zou schenden, veroordeelt en dat het iedere regeling op deze basis zou beschouwen als een verraad aan den Volkenbond en als een handeling van nationale oneer. Ook het Hoogerhuis zal niet toestem men in een plan tot bijlegging van het Italiaansch-Abessynisch conflict, indien de internationale verplichtingen, welke Engeland heeft op grond van het Volken bondsstatuut daardoor zouden worden ge schaad. Men is er tegen den aanvaller grooter concessies te doen, dan deze door vredes onderhandelingen zou hebben verworven. De moeilijkheden ter vlootconferentie. In de gisteren gehouden zitting van de vlootconferentie heeft lord Monsell met den steun van Canada, Australië en Zuid-Afrika uiting gegeven aan de ern stige bezwaren van Engeland tegen het Janansche plan. Norman Davis heeft, naar men gelooft, eveneens bezwaren naar voren gebracht, in hoofdzaak de drie volgende: 1. Aanvaarding van het plan inzake een gemeenschappelijke maximumgrens zou leiden tot een vermeerdering, en niet tot een vermindering van den vlootbouw. 2. Het plan houdt in het geheel geen rekening met de werkelijke vlootbehoef- ten. 3. De evenwichtstheorie van "Washing ton zou er door omvergeworpen worden. Ondanks de ernstige verschillen van meening tusschen de delegaties, is de toe stand niet van dien aard, dat men van een impasse kan spreken. Korte Berichten. In de afgeloopen week zijn in Groot-Bri'ttannifê bij verkeersongelukken 124 personen om 'het leven gekomen en 4210 gewond. Verleden jaar zijn in de overeenkom stige week 156 personen gedood en 4022 gewond. De „Daily Telegraip'h" meldt uit Berlijn, dat Prof. Baunlar van de uni versiteit van Berlijn heeft verklaard, dat de „Middeleeuwen" niet eindigen met de ontdekking van Amerika of de hervor ming, 'doch met het oogenhlik, dat Adolf Hitler de macht aanvaardde 1 250 Chineesche soldaten zouden hebben gemuit en Kwansie bezet houden. Te Kanton zijn ernstige onlusten uit gebroken. Het volk organiseert anti-Ja- pansc'he betoogingen. In een tandheelkundig college te New-Tork heeft een ontslagen werktuig kundige 2 professoren doodgeschoten en een assistent gewond, waarna hij zelf moord pleegde, hetgeen groote opwinding veroorzaakte. Te Tientsin zijn 119 personen ten gevolge van de koude overleden. Te Pe king zijn 20 personen bezweken. Geen gratis vervoer meer. Naar men verneemt zal met ingang van 1 Januari a.s. het gratis vervoer van goederen voor de Coöp. Vereeniging van Spoorwegpersoneel „Voor Allen" een einde nemen. Zooals men weet, is door midden standsorganisaties en Kamers van Koop handel tegen dit gratis vervoer vele jaren geprotesteerd. Binnenland. De Tweede Kamer over de Onderwij s- begrooting. Verlaging crisisheffing op eetbare oliën? Wetsontwerp inzake onredelijke execu ties. Memorie van Antwoord. Nederland en het embargo op petroleum. Buitenland. De meeningen over de FranschEngel sche vredesvoorstellen. De commissie van achttien zal voorloopig niet spre ken over sancties-uitbreiding. OUDEJAARSGROET NAAR OOST EN WEST. Minister Slotemaker zal namens het A.N.V. spreken voor de Phohi. Het 'hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsen Verbond deelt ons mede, tot zijn groote voldoening Dr J. R Slote maker de Bruine bereid te hebben gevon den, namens het Algemeen Nederlandsch Verbond op Oudejaarsdag het woord te richten tot alle deelen van den Neder- landschen stam, welke door de uitzendin gen van de Philips Radio Omroep Hol- land-Indië bereikt kunnen worden. Z. 'E. zal daartoe een oudej aarsrede uitspreken op 31 December a.s., des middags te 14 u. 50 (Ned. tijd). Bewapening militair personeel. Een eerstdaags verschijnende leger order brengt enkele wijzigingen in de be wapening van het militaire personeel van de landmacht. Het personeel van het landstormkorps Luchtvaartdienst zal on gewapend zijn, eveneens de veldpredikers en aalmoezeniers. Het personeel van het I.andstormkorps Vaartuigendienst zal be wapend worden met de revolver en het personeel waarvoor organiek een motor rijwiel is ingedeeld, is niet bewapend met sabel of klewang. Het conflict bij de N.V. de Etna te Breda. Donderdag heeft een deel van de R.K. georganiseerde metaalbewerkers, betrok ken bij het dreigend conflict bij, de N.V. Ijzergieterij en Emaillefahriek de Etna te Breda vergaderd over het door den rijksbemiddelaar gedane bemiddelings voorstel, hetgeen neerkomt op een loons verlaging van 5 pet., terwijl door de directie een verlaging van 10 pet. was aangekondigd. De stemming was verre van gunstig. Een beslissing werd echter niet genomen, aangezien nog met een tweede deel van het personeel moet wor den vergaderd. Ook de directie der N.V. -de Etna heeft het bemiddelingsvoorstel nog niet aanvaard. Burgemeesters. De burgemeester van Voorschoten, de heer E. Vernède, 'die kort geleden zijn 40-jarig ambtsjuibilé heeft gevierd, heeft tegen 1 Maart eervol ontslag aange vraagd. Eerste Kamer. De voorzitter der Eerste Kamer is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Woensdag 18 December des avonds te half negen, ter afdoening van verschil lende wetsontwerpen. Donderdag 19 dezer des ochtends Ie 11 uur zal een aantal ontwerpen voornamelijk van spoed- eischenden aard, in de afdeelingen wor den onderzocht. Nog geen definitieve beslissing. Gisteren is uit Genève gemeld, dat tien landen, waaronder Nederland, den Volkenbond hebben laten weten, dat zij ten aanzien van Italië bereid zijn het em bargo op petroleum toe te passen. Dit in antwoord op een verklaring, in de commissie van achttien te Genève aan genomen, dat er aanleidiDg zou zijn, het embargo uit te strekken over nader te noemen producten, zoodra de omstan digheden van dien aard zouden zijn. dat deze uitbreiding doeltreffend zou kunnen werken. Wanneer de antwoorden der verschil lende staten daartoe aanleiding zouden geven, zou de Commissie van achttien nader aan de regeering een datum voor stellen, waarop de desbetreffende maat regelen in werking zouden treden. Op 15 November reeds heeft de Ne- derlandsohe regeering geantwoord, doch op andere wijze dan het bericht van gis teren uit Genève aangaf. Zij heeft mee gedeeld een beslissing te zullen nemen, na kennis te hebben genomen van het standpunt der overige reg'eeringen, met name van die, welke geen lid van den Volkenbond zijn- Met andere woorden, de Nederlandsche regeering heeft aan haar eventueele beslissing een bepaalde voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1