Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Telegrammen. Steunregeling voor werkloozen met Kerstmis en Nieuwjaar. Een lid wees op de groote kosten voor het onderhoud van de plantsoenen. Een lid zou gaarne vernemen, hoe het College van B. en W. principieel staat tegenover het verstrekken van voeding aan schoolgaande kinderen. Een lid wees op de zeer hooge kosten voor het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, die thans ongeveer 43 pet. uitmaken van de totaal-kosten voor het onderwijs. Een lid kondigde aan te zullen komen met een voorstel om opnieuw een subsidie toe te kennen aan het Middelb. Muziek korps. Een ander lid wees voor objecten voor werkverruiming op het doen aansluiten van perceelen op de rioleering. Een lid achtte het zeer wenschelijk de verordening op het Burg. Armbestuur eens grondig te herzien, vooral met het oog op de weinige macht die de Raad in deze heeft. E'en lid wilde terzake van de wacht geldregeling van de Meelfabriek bespre kingen met den betrokken Minister voe ren, nu de N.V. niet heeft voldaan aan de belofte om werkloos personeel zooveel mogelijk over te plaatsen naar haar be drijf te Rotterdam. G. B. T. B. Dinsdagmiddag werd al hier onder voorzitterschap van den heer G. v. d. Putte een goed bezochte alg. ver gadering gehouden van de gewestelijke afdeeling Walcheren van den G. B. T. B. De secretaris deelde mede, dat door de gewestelijke afdeeling een cursus in rundveekennis is georganiseerd. Er zijn 18 deelnemers. De deelnemers aan de gewassen-keu ring worden er op gewezen, dat aangifte voor wintergewassen moet geschieden vóór 1 Jan. a.s. Met blijdschap is vernomen, dat thans aan Zeeland meer varkens zijn toegewe zen. Te wenschen is dat inzonderheid de kleine bedrijven hiervan een belang rijk deel zullen ontvangen. Nog heeft het bestuur gewezen op ge dupeerde veehouders bij1 de melksteunre- geling, en bezwaren ingediend tegen be perking van de erwtenteelt. De Slachtveeverzekering deed bij' mon de van haar administrateur verslag van gehouden beheer en blijkt op een gezon den financieelen basis te rusten. Een voorstel van het breede bestuur om den voorzitter en den secretaris we derom voor twee jaar af te vaardigen naar het provinciaal bestuur werd goed gekeurd. Vervojgens: sprak Mr Rip, directeur van het Bondsbureau in Den Haag, over: „Wat doet de C.B.T.B. in het belang van zijn leden?". Hiervan hopen wij' morgen verslag te geven. Ter waarschuwing. Een stadgenoot had gebruik gemaakt om door het aanschaffen van een bepaald aantal scheermesjes de gelegenheid te verkrijgen tot het tegen billijken prijs laten komen- van een schemerlampje, dat volgens de beschrijving van metaal zou zijn en bij zonder mooi. Toen hij het h raison van f2,25 bij van Gend Loos in ontvangst ging nemen, bleek het een eenvoudig lampje van hout te zijn, al was het hout van den voet dan ook gebronsd. Waar zulke tegenvallers zoo dikwijls voorkomen informeere men vooraf bij de politie, die van minder betrouwbare adressen wel op de hoogte is. De oplichter. Het is thans ge bleken, dat de persoon, die een firma opgelicht had voor heerencostuums, er aan elf te veel had. Dinsdagmorgen is in een portiek van een zaak een pak aan getroffen, waarin zeven heerencostuums bleken te zitten. Deze zijn door de politie in beslag genomen. Thans worden nog drie grijze costumes en een blauw costu me vermist. De politie zet het onderzoek voort. Goes. Dle vergadering van de A.R. Kiesvereen. die aanvankelijk bepaald was op a.s. Maandag, is uitgesteld tot a.s. Donderdag.In de plaats van Mr T. A. van Dijken, die zou spreken «er de Interna tionale positie van Nederland en den Vol kenbond, maar die verhinderd is, zal nu als spreker optreden Prof. Dr V. H. Rut gers, met Volkenbondszaken bekend als weinigen. Het belooft dus een zeer in teressante vergadering te wo'rden. 'Raadsvergadering. De Raad van Goes zal Woensdag 18 Dec. a.s. des namiddags in openbare vergadering bijeenkomen, echter niet ter behandeling van de gemeente-begrooting voor 1936. Deze zal pas over enkele weken aan de orde komen. Bevolking. Ingekomen: M. G. Tem merman geb. Lokerse, zonder beroep, van Kattendijke, Stoofstraat 2; J. Drink- waard, zonder beroep, van Nisse, Sta tionsweg 19; L. G. Wijnen, koopman, van Haarlemmermeer, Scheldestraat 111; C. J. Droogendijk en gezin, rijkslandb. con sulent, van Dordrecht, Ravelijn 1; I. S. Meijler, geb. Kouman, zonder beroep, van Rilland, Poelweg V 77; A. Pollan, kokkin, van Borculo, Groote Markt 17; J. A. Ponse, dienstbode, van Heinkenszand, Groote Markt 1; J. Rovers en gezin, ran geerder NS., van 's Hertogenbosch, Poel- weg V 83; J. L. de Hamer, dienstbode, van Rilland, B. de Wittestr. 7; J. M. E. Graumans, liefdezuster, van Hilversum, Kloet, weg 5a; J. A. M, Sondermeijer, idem, van Maastricht, Kloet.weg 5a; N. Kwakman, idem van Maastricht, Kloet. weg 5a; H. P. Loneux, bankwerker, van Stavenisse, Heernisseweg 38; S. Peper, leerl. verpleegster, van Winterswijk, Oost- wal 31; C. M. Visser, zonder beroep, van Rotterdam, L. Kerkstraat 2; A. D. Ver linden, dienstbode van Middelburg, Nieuwstraat 49; L. de Bokx, monteur, van Wolf aartsdijk, 's H. H.kinderendijk 6; C. Lamper, dienstbode, van Arendsker- ke, Groote Markt 9; wed. H. Lampen, zonder beroep, van Maarn, Westsingel 137; M. Meijaar d, huishoudster, van Vlissingen, Westsingel 107; A. P. Dage vos, zonder beroep, van Zegwaard, Gou- wervestr. 58. Vertrokken: W. P. Blokpoel, arts, naar Den Haag, J. P. Coenstr. 15; M. J. J. G. van Haastert, liefdezuster, naar Hil versum, Koningstr. 21; S. v. d. Kreeke, dienstbode, naar Hansweert, G 155; M. Siemensma, liefdezuster, naar Den Haag, Prinsessegracht 8; M. J. den Brok, idem naar Maastricht, Abtstr. 8; Dames Pot ter, pensionhoudsters, naar Groede W. 106; E. G. van Doorn, dienstbode, naar Amersfoort E 30; A. Bergsma en gezin, ass. opz. NS., naar Den Haag, van Mus- senbroekstr. 62; M. H. Verhaegh, klerk NS., naar Eindhoven, Hoogstr. 71; A. A. F. Loomans, modiste, naar Roosendaal, Emmastr. 4; G. J. Laven, dienstbode, naar Wemeldinge B 108; J. H. v. d. Veen, vertegenwoordiger, naar Bergen op Zoom, Bolwerk 51; M. de Fouw, dienst bode, naar Wolfaartsdijk B 119. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 56,93 op. De winkelweken. In de Dinsr- dagavond gehouden ledenvergadering van de Hanze werden de resultaten der win kelweek meegedeeld. Nadat medegedeeld was, dat men met een nadeelig saldo zat van f 577, waarin de Hanze f 101 moet bijdragen gaf de beer Simons een uiteen zetting over den gang der zaken. Doordat de loterij achterwege bleef en een paar at tracties te ingewikkeld waren, is het met den bonnenafzet niet voorspoedig gegaan. Mede kwam dit doordat de meeste winke liers niet voldoende medewerkten. D'e commissie heeft echter veel geleerd en zal in de toekomst de nu gemaakte fouten kunnen vermijden. Spreker wees er op, dat al is de omzet dan ook tegengevallen en al is er ook een tekort te dekken, de winkelweek toch een prachtige reclame is geweest voor den Goeschen middenstand. Kloetinge. Dinsdagavond gaf de Ghr. Mondaccordeonclub „Inter Nos", alhier haar uitvoering in het Vereenigingsge- bouw. Om half acht opende de voorz., Ds Joh. A. Raams, dit samenzijn. Z.Eerw. sprak over Jesaja 60 1 en 2. Het rijke programma werd daarna afgewerkt. Het was duidelijk te merken, dat de club on der de uitnemende leiding van dhr Van Sprang te Goes, zéér goede vorderingen had gemaakt. Na afloop van het muzikale gedeelte werd door de leden een samen spraak op uitnemende wijze uitgevoerd. 's Heer Hendrikskinderen. Wij verwij zen onze lezers naar de advertentie in dit nummer betreffende het uitstellen van een winterlezing. Schore. In het afgeloopen seizoen zijn aan de Schorebrug 1.652.520 kg suiker bieten aangevoerd en is 326.858 kg pulp gelost. Hansweert. Tijdens het stormweer der laatste dagen zijn aan de kust een hoe veelheid benzine-reservoirs van Ford auto's aangespoeld. De totale waarde wordt op ongeveer f 300 geschat. Vermoe delijk zijn deze overboord geslagen. Het Nederlandsche motorschip In Deo Gonfido, dat 1 Dec. 1.1. door de doua ne in beslag genomen werd wegens het smokkelen van cigarettenpapier, is na betaling der verschuldigde boete weer vrijgegeven. Dinsdagavond vergaderde het Groe ne Kruis afd. Kruiningen-Hansweert- Schore. De begroeting 1936 werd met alg. st. goedgekeurd. Door het bedanken van den heer Stevense van Schore werd als bestuurslid in diens plaats gekozen de heer J. van Nieuwenhuyze te Schore. Wegens zijn vele verdiensten voor het Groene Kruis, waarvan hij vanaf de op richting bestuurslid was, werd de heer Stevense tot Eérelid benoemd. De aftre dende bestuursleden werden herkozen. lerseke. Diefstal. Bij den winke lier L. de J. is Maandagavond tusschen 6 en 7 uur de winkellade gelicht. De da der is onbekend. De politie heeft de zaak in handen. Benoemd tot volontair ter gemeente secretarie alhier de heer J. Vermeulen van Roosendaal (N.-Br.). Door het stormweer der laatste dagen zijn aan de steigers op meer dan een plaats gaten geslagen en is aan de mosselen op de verwaterplaats onder den wal veel sohade aangebracht. Vele mos selen zijin onder zand verdwenen. Voor diverse mosselkweekers een schadepost. Dinsdagavond sprak in de Geref. Kerk voor de Jeugdcentrale alhier, Ds W. H. v. d. Vegt van Goes over het onder werp „Wereldmijding en wereldwijding". Spr. schetste de tijden van vier eeuwen geleden. Toen deed de secte der weder- djeopers van zich hooren,, die de leer verkondigden dat een Christen te hoog staat voor deze wereld. Ook thans, 400 jaar later, zien wij' deze Wederdoopers weer opkomen. Zij' het thans onder een anderen naam. Het zijd de beoefenaars van de dialectische theolo gie. Ook zij willen wereldmijding. De Calvinistische levensbeschouwing, die door de eeuwen heen getoond heeft de beste en zegenrijkste voor de menschheid te zijn, leert anders. Zij leert wereldwij ding, Christus belijden op alle terrein van het leven. Met groote aandacht werd deze rede aangehoord. Het kerkgebouw was maar matig bezet. Krabbendljke. Dinsdagavond werd al hier vertoond de Propagandafilm van het Hoogeland „Door de Branding". Een dui delijk beeld werd gegeven van het mooie werk dat deze vereeniging verricht, Ook enkele extra geluidsfilms werden ver toond. De belangstelling was zeer groot. i De uitslag van den voor de competitie van den Zeeuwschen Dam- bond gespeelden wedstrijd tusschen Krabbendijke I en Kruiningen II luidt als volgt: H. WolfertM. v. Nieuwenhuyze 02, G. de HamerJ. Pasman 02, M. Nieu wenhuyzeJ. v. d. Parel 02, L. Nieu wenhuyzeF. v. d. Berge 20, M. v. HekkenM. Houtman 20; J. Staal M. Bouwman 02, H. HaverhoekG. Duindam 20, A. D. de KokM. de Back 02, Joh. v. OostenJ. Kuiper 0 2, J. HoogerheideJ. Schrier 20. Totaal 812 voor Kruiningen. Oudelande. Gisteren was de gemeente raad voltallig bijeen. Van het ministerie is bericht ontvangen dat aan de bijiz. school gerestitueerd zal worden f 379,80 en aan de openb. lagere school f 106,85. Wat een ventverbod betreft, acht de voor zitter het beter deze zaak aan te houden, aangezien een uniforme regeling ;e wachten is. Mededeeling wordt gedaan van de regeling met Goes inzake toela ting van leerlingen tot de Openb. U.L.O - school aldaar. Tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de heer A. W. Nieuwenhuize. Tot lid van het burg. armbestuur wordt uit een voordracht bestaande uit de boe ren P. van Sabben en P. Remeijnse Wz., eerstgenoemde gekozen. Op een verzoek der landarbeidersbon den om bijl te passen het verschil tus schen kasuitkeering en steun wordt gun stig beslist. Verlenging van de steunrege ling zal worden gevraagd. Op een ver zoek -om een kerstgave wordt afwijzend beschikt 'Omdat 't B. A. hen, die daarvoor in aanmerking komen bedeelt. Rondvraag. Dhr Douw vraagt aan weth. Boonman of deze nu zijn belofte zal vervullen bij1 zijn verkiezing tot wet houder. Deze antwoordt daarop: ik wensch kalm te blijven. Dhr Douw: maar daarmee is aan uw belofte niet voldaan. Een volgende ver gadering, zegt dhr Boonman, zal ik daar over spreken. Gisteravond Hield de vereen, voor Ghr. Nat. Schoolonderwijs een buitenge wone vergadering. De voorz. dhr E. Bak ker deelde mede, dat het bestuur de ge legenheid had gekregen om aan tr. koopen een voor enkele jaren nieuw gebouwde woning, welke bij een eventueels benoe ming van een hoofd der school voor de zen geschikt zou zijn. Na bespreking ver klaarde zich niemand tegen den aankoop. Aaflitekerke. Dinsdagavond vergaderde de Landbouwver. „Helpt Elkander", on der voorzitterschap van den heer L. de Visser. De aftredende bestuursleden de heeren L. de Visser en P. de Visser wer den herkozen. Vervolgens werd besloten een nieuwe aardappelsorteerder aan te schaffen. Hierna werd het woord gevoerd door den voorzitter der Coöp. Eiland Walche ren, den heer B. Franse, die het doel en de werkwijze der coöperatie op zeer dui delijke wijze uiteenzette. St. Laurens. Woensdagavond werd in 'n vergadering onder leiding van ds Simoons opgericht een plaatselijke afdeeling van het Chr. Ziekenhuis Bethesda te Vlis singen met aanvankelijk een veertigtal leden. Tot leden van het bestuur werden aangewezen: Ds J. P. Simoons, D's A. Ko ning, P. Boon, A. Wattel, M. van Belzen. Grijpskerke. Woensdagavond hield de Geref. Meisjesvereen. „Dient den Heere" haar 11e jaarfeest, waarvoor vele belang stellenden waren opgekomen. Na een in dichtvorm gesteld openings woord van de presidente mej. Joz. Franc- ke, werd onder leiding van Ds Plomp op vlotte wijze het programma afgewerkt. Uit het gecombineerde jaarverslag (even eens in dichtvorm) bleek dat het leden tal steeg tot 19, terwijl in 't afgeloopen .jaar 98 kleedingstukken werden vervaar digd, welke door de presidente aan de diakenen werden overgedragen. Een tweetal inleidingen werd geleverd, terwijl zang, tableau en voordracht het programma op aangename wijze afwis selden. Door afgevaardigden van ver schillende vereenigingen werden felicita tiewoorden gesproken. Colijnsplaat. Van het motorschip dat Dinsdagmiddag voor de haven alhier is gezonken, is men gistermorgen bsgonnen een gedeelte der lading overboord !e wer ken, waarna het des middags door v. d. Taks bergingsbedrijf is vlotgesleep1;. De sleepboot „Zeehond" beeft 'bet de haven ingesleept. Hloewel het schip geen lekken heeft cp- gel'oopen, is er toch nog al wat maieneele schade ontstaan. De schippers, de gebroeders v. d. Adel, die Dinsdag van koude en vermoeidheid uitgeput schenen toen zij aan wal kwa men, zag men reeds enkele uren na het gebeurde op de haven. Voor hen i.s bet ongeval dus gelukkig afgeloopen. Zaamslag. Naar we vernemen zal a.s. Maandag het vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk officieel worden ge opend. Botsing tusschen tram en auto. Gisterenavond is een vrachtauto van de firma D. te Goes, bestuurd door den chauffeur K., onder de gemeente 's-Heer Arendskerke, in botsing gekomen met de tram. Het ongeval bleef gelukkig beperkt tot materiëele schade aan beide vervoer middelen. De politie stelt naar de schuld vraag een onderzoek in. Goed voorbeeld. De gemeen teraad van Zierikzee gaf aan andere ge meenteraden een mooi voorbeeld. Hij beeft de begrooting voor 1936 met nog andere voorstellen behandeld en goedgekeurd in één zitting. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Randwijk, E. V. J. Jap- chen te Waarder. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Bussum-Naarden, A. H. Hilbers te Groningen en P. de Groot te Gorinchem. Geref. Gemeenten. Beroepen te Yerseke, H. Ligtenberg te Lisse. i Dis L. J. C. Kreyt Jr., em. pred. der Geref. Kerk van Dieren heeft bedankt voor zijn benoeming tot hulpprediker van de Geref. Kerk te Hillegersberg. lerseke. Gekozen tot ouderling bij de Geref. Gem. vacature wijlen H. Booy de heer J. G. Waverijn en tot diaken (vac. wijlen H. Buteijn) dhr Joz. Mol. V rijstelling van d ienst- plicht. Een tweetal dienstplichtigen, t.w. een hulpprediker en een godsdienst onderwijzer nadden aan den Minister van Defensie om vrijstelling van den dienst plicht verzocht wegens het bekleeden van een geestelijk of godsdienstig-menschlie- vend ambt of opleiding tot zoodanig ambt. Op beide verzoeken besliste de Minister afwijzend. De dienstplichtige (tot 18 Juli 1935 h u 1 p p r e d i k e r bij de vereeniging tot stichting eener Vrije Evang. gemeente te Gorinchem en met ingang van dezen datum voorzitter dier vereeniging) ging van deze beslissing in beroep bij de Kroon daarbij aanvoerende, dat bet woord „hulp prediker" misschien misleidend is, omdat het de gedachte wekt aan iemand, die naast een predikant als diens hulp arbeidt terwijl dit in het onderhavige geval niet zoo is, aangezien hij geheel zelfstandig zijn geestelijken arbeid, bestaande uit pre diken, catechiseeren, buis- en ziekenbe zoek doen enz. verricht. De Kroon beeft thans 'bet beroep on gegrond verklaard omreden niet was ge bleken, dat appellant kon worden aange merkt als bedienaar van den godsdienst. Eenzelfde lot is ten deel gevallen aan 't beroepschrift van den godsdienst o n d e r w ij z e r. De minister wees het verzoek om vrijstelling af op dezelfde gronden als ten aanzien van den hulp prediker. In beroep voerde appellant in hoofdzaak aan, dat hij was geordend (aan gesteld) tot hulpprediker-godsdienstleraar der Ned. Herv. Kerk en dat hij in Rotter dam in een bepaalde wijk en ook te Ba- rendrecht was belast met het geven van catechetisch 'Onderwijs, het huis- en zie kenbezoek, het houden van Bijbellezingen, bet Evangelisatiewerk, het leiden van het vereenigingswerk, alle herderlijke zorg en het voorgaan in den Dienst des Woords, zoodat de algeheele Evangeliebediening op hem rust. Ook in dit geval heeft de Kroon de be slissing van den Minister gehandhaafd, zulks op grond, dat de betrekking van den appellant niet het karakter draagt van bedienaar van den godsdienst of zende ling, in den zin van art. 16 der dienst plichtwet, noch gerangschikt kan worden onder eenige andere in dat artikel ver melde hoedanigheid. Middelburg. De zusters L. de Poorte, G. Bakker en T. Hubbeling, opgeleid in het Gasthuis slaagden voor diploma Zieken verpleging A. (Huiselijke twist met noodlottig gevolg. Gisteren avond kreeg in een perceel aan de Ege lantierstraat te Amsterdam de 44-jarige G. woorden met zijn 16-jarigen stiefzoon K. De twist liep zoo 'boog, dat G. plotse ling een aardappelmesje greep en zijn stiefzoon een vrij diepen steekwond in de linkerzijde van 'den 'buik toebracht, met het gevolg, dat het slachtoffer plotseling ineenzakte. Spoedig waren eenige agenten ter plaatse. De jongen werd naar het Binnen gasthuis vervoerd. De stiefvader werd aangehouden. De verhouding tusschen het tweetal was reeds geruimen tijd slecht. Felle brand in speelgoed zaak. Eén brand welke zich met groote hardnekkigheid beeft verzet tegen de met kracht aangewende pogingen om hem te onderdrukken, en eerst na ruim een uur werken van de brandweer bet onderspit heeft gedolyen, is in den afgeloopen nacht te 2 uur uitgebroken in den kelder in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam waar een speelgoedzaak is gevestigd. De bewo ners van het bovenhuis bestaande uit man, vrouw en 9 kinderen waren gewekt door den rook die ook in hun woning was doorgedrongen. Een brandmeester die zijn rookmasker een ogenblik had af gezet werd bedwelmd en moest uit het huis worden gedragen. Dé kelder waarin voor een bedrag van ongeveer f 20.000 aan speelgoed was geborgen is grooten- deels uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Van trapje gegleden. De reeds bejaarde dienstbode, mej. B., in dienst bij de familie W. te Zwolle, gleed, terwijl zij het trapje van een z.g. buiten kelder afliep, van de laatste drie tre den. Zij kwam daarbij op haar hoofd te vallen en is eenige uren later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de opge- loopen verwondingen in het ziekenhuis overleden. Brandkast opgevischt. Uit een sloot in de gemeente Berkhout, heeft de rijkspolitie op aanwijzing van een boerenknecht, die ter plaatse bezig was met baggeren, een brandkast opgehaald, welke bij nadere beschouwing afkomstig bleek te zijn van de inbraak, welke in den nacht van 12 op 13 October j.l. in het station te Wognum was gepleegd. Uit de kast, welke gemakkelijk viel te openen, was een busje met contanten verdwenen, doch de papieren bad men onaangeroerd gelaten. Weer een zwendelbank failliet verklaard. Gisteren is door de rechtbank te Amsterdam failliet verklaard mevr. A. N. P. Rogier, weduwe van L. A. C. Bertling, wonende te Am sterdam, het bedrijf van commissionnair in effecten uitoefenende door den firma naam Mr J. C. van der Meulen. De „directeuren" van deze Bank, een vijftal personen, van wie enkelen in het buitenland verblijf houden, hebben den naam van Mr v. d. Meulen gebruikt om een cachet van betrouwbaarheid aan deze onderneming te geven. Evenals enkele andere banken, maakte ook deze commissionnairsfirma hoofd zakelijk haar werk van het animeeren van cliënten, die werden opgewekt om z.g. buitengewoon kansrijke speculaties aan te gaan; Mr v. d. Meulen's Bank zocht zijn cliëntèle voornamelijk in België en op enkele andere plaatsen in het buiten land, doch ook in ons land heeft de in stelling het vertrouwen weten te winnen van een aantal personen, die wel eens een dergelijke „goede" kans wilden wagen, doch die nooit de fantastische voorge spiegelde winsten deelachtig zijn ge worden. Vernisfabriek afgebrand. Dinsdagavond is de vernisfabriek Vema te Bergambacht totaal afgebrand. De oor zaak is vermoedelijk de brandende kachel of kortsluiting. Door den grooten lakvoorraad had de brand een grooten omvang. Na 2% uur spuiten kon de brandweer inrukken. Steunvergoeding voor erwten. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erw ten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 2'4 November tot en met 30 November, voor de kwaliteitsklassen C en D1 respectievelijk f 3.20 en f 2.70 per 100 Kg. zal bedragen, de steunvergoeding voor de in datzelfde tijdvak gedorsohte gele erwten, voldoende aan de standaard- monsters C en D1 zal respectievelijk f 3 en f 2.50 per 100 Kg. bedragen. TWEEDE KAMER. Minister Slotemaker de Bruine aan het woord. DEN HAAG. Voortgezet wordt de be handeling van de Onderwijsbegrooting voor 1936 en het onderwijs-bezuinigings- ontwerp. Minister Slotemaker de Bruine bespreekt de toepassing van art. 185 der gemeentewet inzake vernietiging van raadsbesluiten tot stichting van nieuwe bijzondere scholen. Naar aanleiding van een advies van den Raad van State zal spr. de zaak na der moeten 'bezien. De overheid moet zich ten aanzien van het bewaarschoolonderwijs onthouden, nu er van particuliere zijde belangstel ling voor bestaat. Spr. verdedigt o.m. de subsidie aan de wereld-jamboree. Steeds wordt naar be zuinigingsmogelijkheden gezocht, doch het is niet gemakkelijk nog iets nieuws te vinden. Aan de pacificatie op onderwijsgebied wordt niet geraakt. Wat de spellingskwestie betreft kon spr. bij zijn optreden niet alles overboord werpen wat spr. vond. Men heeft gespro ken van een chaos. Spr. gelooft niet dat de verwarring is toegenomen. Spr. bevor dert het zuiver gébruik van de Ned. taal en haar uitspraak. Er volgt re- en dupliek. Werkverschaffing tijdelijk stopgezet. DEN HAAG. Namens den Minister van Sociale Zaken is aan de Gemeente besturen medegedeeld, dat het wensche lijk is gedurende de weken waarin de Kerstdagen en Nieuwjaar vallen, de werkverschaffing tijdelijk stop te zetten. De redenen hiervan -zijn, dat in den loop der jaren is gebleken, dat juist in die weken, mee door de weersomstandig heden, zich verschillende moeilijkheden voordoen. Een en ander wordt dit jaar nog verzwaard 'door het feit, dat de feestdagen midden in de week vallen en daardoor de inkomsten van hen, die bij de werkverschaffing zijn geplaatst, in be langrijke mate ten ongunste worden be ïnvloed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3