(fcaüs l&z&* Onderwijs-bezuiniging. DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. B3 Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1936 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. I6UWS Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Uitg,: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs t2.50 per kwartaal; weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen !0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motte fO.S5. Bij contract belangrijke korting. Zal het tot een conflict komen? De behandeling van het wetsontwerp betreffende de bezuiniging bij het Onder wijs wordt melJ .eenige spanning tege moet gezien. Er loopen n.l. geruchten dat het niet onmogelijk is dat het hierbij tot een con flict zal komen tusschen Kabinet en par lement. Omtrent de noodzakelijkheid van bezui niging bestaat geen verschil van meening. De lOnderwijs-begrooting bedraagt in totaal f 150 millioen of 2% millioen meer dan het vorige jaar. Het is duidelijk dat dit niet zoo kan doorgaan. Er moet bezuinigd worden. Een teer punt hierbij is de voorgestel de concentratie van bijzondere scholen, waarbij' het groote gevaar bestaat, dat de vrijheid van het bijzonder onderwijs in gevaar wordt gebracht, dat onze scholen weer afhankelijk worden 'van de gunst van de Overheid en voorts ook dat de genen die tot schoolstichting kwamen toen dat nog met zeer groote opofferin gen gepaard ging, nu het gelag zullen moeten betalen. Het spreekt vanzelf dat de rechterzijde op de bres staat voor de vrijheid. Maar het is ook niet denkbaar, dat het niet zou gelukken met de Regeering tot een bevredigende oplossing te geraken. Een ander punt dat zwarigheid dreigt te geven betreft het handhaven van de gehuwde onderwijzeres. De Reg'eering stelt voor, om aan onder wijzers die den 60-jarigen leeftijd heb ben bereikt, een voorloopig pensioen te geven. Een voor velen onaangename maatregel. Maar een maatregel die dub bel hard zou zijn als de gehuwde onder wijzeres, geen kostwinster, gehandhaafd bleef. Dit kan in redelijkheid door niemand worden ontkend. En daarom is, naar het ons voorkomt, een bevredigende oplossing nog zeer goed mogelijk. aanval wordt nog gemeld, dat de zieken der hospitalen den ochtend, in dekens gewikkeld, hebben doorgebracht in onder- grondsche schuilplaatsen, onder bewaking van dokters en verpleegsters. 's Middags had de stad haar normaal uitzicht teruggekregen, maar het valsche alarm van den morgen was voor tal van menschen een aanleiding om schuilplaat sen en loopgraven te gaan graven. Het bericht, dat Addis Abeba door Ita- liaansche vliegtuigen zou worden gebom bardeerd, is gekomen door verkeerde ver taling van een telegram aan een Ameri- kaansch journalist. Het gerucht verspreidde zich snel door de stad en de automobielen werden be stormd om de inwoners naar buiten te brengen. Tot 300 francs werd geëischt om een familie 10 K.M. buiten de stad te brengen. De onrust werd nog vermeer derd doordat twee Abessynsche vliegtui gen over de stad vlogen. Naar aanleiding van de officiëele Ita- liaansche verklaring omtrent het bombar dement van Dessie, is uit Dessie een ver klaring ontvangen, waarin o.a. gezegd wordt: De bewering van Italië van een hospi taal te Dessie niets te hebben geweten, is reeds daarom onaannemelijk daar de vroeger aldaar gestationneerde Italiaan- sche agenten, het hospitaal kenden. Bovendien is dit hospitaal bij het Inter nationale Roode Kruis te Genève inge schreven. De films, die door de te Dessie aan wezige filmreporters van het bombarde ment van het hospitaal werden gemaakt, staatslieden naar Genève vertrokken. Het schijnt, dat nu al het mogelijke moet worden gedaan om het Engelsch—Fran- sche plan tot uitstel van het embargo op petroleum door te zetten. Men laat den Volkenbond wel een fraai figuur slaan. Mussolini kan voorloopig tevreden zijn. Als straks Abessynië weigert voor on recht en overmacht te bukken, zal men nog in staat zijn, om dit land als de schuldige voor het voortduren van den oorlog aan te wijzen. Reuter meldt uit Washington, dat de Amerikaansche senator Borah verklaard heeft, dat indien de vredesvoorstellen, zoo als die in de couranten gepubliceerd zijn, aanvaard zouden worden, Mussolini als de krachtigste figuur van Europa uit het strijdperk zou treden. Borah leverde ver der critiek op de Parijsche plannen en zeide, dat de Volkenbond, indien de plan nen werden aangenomen, het instrument van de imperialistische politiek van de groote mogendheden zóu worden. MAKALLE, HET CENTRUM VAN DEN STRIJD. De Abessijnen stellen zich te weer. Onze V. P. B.-correspondent aan het Italiaansche front, Sven Olafson, schrijft: d d. 11 December 1935. Het gebied ten Zuiden van Makalle is t'hans het tooneel van dagelijksc'he gevechten, die van beide zijden met groote 'hardnekkigheid worden gevoerd. Onafgebroken rollen de vracht auto's met versche ammunitie naar de voorste linies en naar. de depots achter ae linies. Het geknetter van het geweer vuur vermengt 'zich met het geratel van de mitrailleurs; daartusschen, doffer, de losbarstingen van !het geschut. De oogen van het leger, de vliegmachi nes, zijn onophoudelijk in actie. Voor een deel verrichten zij verkenningsdienslen, voor een ander deel nemen zij den vijand van uit de lucht onder vuur. Men heeft bij de Abessijnen kunnen constateeren, dat ziji beter voorzien zijn van moderne schietwapens en over een ruimeren voor raad ammunitie beschikken, dan dit tot kort geleden het geval was. Dit is onge- DE FRANSCH-ENGELSCHE VREDESONDERHANDELINGEN. Oppositie In het Lagerhuis. Zeven leden der regeeringspartijen, n.l. 5 conservatieven en 2 Simon-liberalen, hebben bij het Lagerhuis een motie inge diend, welke zij zoo spoedig mogelijk in behandeling genomen wenschen te zien. In deze motie wordt verklaard, dat het Lagerhuis niet zal instemmen in een be slechting van het Italiaansch-Abessynsch geschil, indien zij geen rekening houdt met de internationale verplichtingen van Engeland op grond van het Volkenbonds statuut, doordat den „aanvallenden staat na zijn niet uitgelokten aanval" grootere consessies verkrijgt dan hij zou hebben verworven bij vreedzame onderhande lingen. Te Parijs heerscht eenige bezorgdheid over de wijze waarop de Britsche regee ring de gemeenschappelijke voorstellen te Genève zal voorleggen. Men neigt te Parijs n.l. tot de opvat ting, dat Hoare het Britsche kabinet tot meer heeft verplicht, dan men te Lon den heeft verwacht en dat het kabinet heeft getracht eenig verloren terrein terug te winnen. De Joden in Duitschland. Het Nationale Bureau voor de Statis tiek te Berlijn 'heeft een aantal gegevens gepubliceerd omtrent het bankwezen en de Joden. De „Manchester Guardian" neemt daaruit eenige bijzonderheden over, o.a. dat er nog bijna 6000 recht zinnige Joden 'bij' banken of financieele instellingen werkzaam zijn. De nat.-socialistische „Angriff" neemt aan, dat nog 60 procent der particuliere banken in handen van Joden zijn; het blad verwacht ec'hter, dat de Joden lang zamerhand uit het bankwezen zullen ver dwijnen. Incident in een kerkelijke herdenkings bijeenkomst. In het gebouw van de Berlijnsc'he stadsmissie werd gisteren een 'herden kingsbijeenkomst gehouden ter gelegen- Binnenland. De Tweede Kamer over de Onderwijs-be- grooting. Verdere inpoldering van de Wieringer- meer. De nieuwe Tariefwet. Steunregeling voor werkloozen met Kerstdag en Nieuwjaar. Buitenland. De Fransch-Ehgelsche vredesvoorstellen te Rome en Addis-Abeba overhandigd. Abessynië staat er afwijzend tegenover. draagt thans het aantal werkloozen in de Ver. Staten 15.000.000. In de geheele sovjet-unie heerschen op het oogenblik abnormale temperatu ren. Te Sebastopol is de temperatuur 25 graden. Tengevolge van bet zachte weer en den dooi zijn verschillende Oekrain- sche rivieren buiten hun oevers getreden. Daarentegen is te Kranojarsk, in Mid- den-Siberië, een temperatuur gereg'is- tieerd van 56 graden onder nul, hetgeen voor dezen tijd van het jaar zelfs voor Siberië abnormaal is. Bij een hevig noodweer zijn in Grie kenland gisteren drie personen door den bliksem gedood, terwijl 30.000 schapen verdronken. 450 huizen zijn ingestort, bij aardverschuivingen die zich voordeden ten gevolge van overstroomingen. In verband met het bericht uit Ge- rève, dat tien staten zich reeds hebben verklaard voor een embargo op petro leum, wordt er nog op gewezen, dat van de 1.828.000 ton petroleum, die Italië in 1934 beeft verbruikt, Nederland, Roeme nië en So wj et-Rusland tezamen 1.228.000 ton gdeverd hebben. Als protest tegen de sancties heeft de Italiaansche regeering aan de Egypti sche regeering medegedeeld, dat zij geen Egyptisch katoen meer zal koopen. i ze n d e n KO pen lever DUKOL Levensmiddelen met Spaarzegel Weinig oorlogsnieuws. De „vre- des" voorstellen overhandigd. Wat zuilen Rome en Addis Abeba doen? Van de fronten is er al heel weinig nieuws. Vermoedelijk heeft dit zijn oor zaak in de vredesvoorstellen, die van EngelschFransche zijde zijn gedaan. Anderzijds krijgt men den indruk, dat de nieuwe generaal Badoglio nog voorzich tiger is dan zijn voorganger de Bono. Hij wil blijkbaar geen operaties ondernemen, alvorens de Italiaansche linies geheel geconsolideerd zijn en de transportdien sten tusschen het achterland en de ver schillende stellingen goed functioneeren. Dit kan nog wel even duren, want het zal zeer moeilijk zijn alle Abessynsche guerillatroepen tusschen de Italiaansche linies vandaan te drijven. In de omgeving van Dessie en Aoessa ontwikkelt de Italiaansche luchtmacht een groote activiteit. Zij maakt fotografi sche opnamen voor de vervaardiging van kaarten en bombardeert alle Abessynsche troepenverzamelingen. Ook zouden de Italianen opnieuw een luchtaanval hebben gedaan op de Abes- sijnsche troepen ten Noordwesten van Dolo, niet ver van de grens van Kenia. Hierbij zouden de Abessynsche troepen in verwarring gevlucht zijn. De paniek te Addis Abeba. Omtrent de paniekstemming, welke eer gisteren te Addis Abeba heerschte in ver band met de verwachting van een lucht- zullen de wereld spoedig doen weten, dat het bombardement inderdaad plaats vond zooals de doktoren het aan Genève heb ben medegedeeld. De vredesvoorstellen. Het EngelschFransche vredesvoorstel is thans aan Italië en Abessynië toege zonden. Nog steeds wordt over den in houd officiëel geheimhouding betracht. Mussolini verklaarde, dat hij waardee ring had voor de pogingen van de Fran sche en Britsche regeeringen, om tot de oplossing van een vreedzame regeling van het conflict bij te dragen en dat hij de voorstellen nauwkeurig zou bestudeeren. Naar Reuter uit Volkenbondskringen te Genève verneemt, verwacht men daar het antwoord van Mussolini binnen 48 uur. Men is overtuigd, dat hij de voorstellen zal aanvaarden als grondslag van onder handeling. Het is niet bekend of de negus van Abessynië naar Addis Abeba zal komen om de voorstellen te overwegen, dan wel of hij dat te Dessie zal doen. Reuter meldt uit Parijs: Volgens instructie van zijn regeering heeft de Abessynsche gezant Laval for meel gewaarschuwd, dat Abessynië geen enkele voorwaarde kan aanvaarden, wel ke de onschendbaarheid van het land zou aantasten. Indien de voorstellen lijken op die, welke in de pers gepubliceerd zijn, zeide hij, dan zijn zij belachelijk. In een interview met Reuter zeide de Abessynsche gezantdat indien er sprake is van afstand van gebied- aan Italië, Abessynië zal vechten tot den laatsten man, liever dan het hoofd te buigen voor den aanvaller. Intusschen zijn Eden, Laval en andere twijfeld toe te schrijven aan het feit, dat de uitvoer van oorlogsmateriaal naar Abessynië is vrij gegeven. Bij nacht en ontij trekken de karavanen van de kust naar het 'binnenland; overdag trachten zij zooveel mogelijk, zich aan het scherpe oog van de Italiaansche vliegers te ont trekken. Ook gasmaskers en afweerge schut komen, blijkens de berichten der verkenners, meer en meer algemeen in gebruik bij den vijand. Naast de gevechten van grooteren om vang vraagt de guerilja meer en meer de aandacht. Nu de vijand zich van den eersten schok heeft hersteld, legt hij zich voortdurend meer toe op het doen van kleine, afzonderlijke aanvallen, waarbij 'hij profijt trekt van zijn bekendheid met 'het terrein. Zijn doel is blijkbaar, onrust en verwarring te zaaien do-or onver wachts, nu hier, dan daar, op te treden en op die wijze de Italianen af te matten. Aan Italiaansche zijde evenwel heeft men zich van het begin van de vijande lijkheden voorbereid op deze taktiek van de Abessijnen, die inderdaad meer in hun lijn ligt dan massa-gevechten. De ■moreel© uitwerking van deze schermut selingen op de troepen is dan ook vrij wel nihil. Men loopt, om zoo te zeggen, met 'het geweer in den aanslag, steeds bereid om den vijand een warme ont vangst te bereiden. Het eenige, wat ik er hier van hoor, is, dat men het „ver velend" vindt. Een groot voordeel is, dat de bevol king in de tot nu toe bezette gebieden zich absoluut rustig 'houdt, waartoe het opvolgen van bet voorschrift, dat de wa pens moesten worden ingeleverd 'bij de Italiaansche autoriteiten ongetwijfeld ook in niet geringe mate 'heeft bijgedragen. 'heid van den honderdsten geboortedag van den Duitsc'hen theoloog Adolf Stoec- ker. De bijeenkomst werd bijgewoond door den president van de rijkscommissie voor kerkelijke zaken, die namens deze commissie begroetingswoorden sprak. Naar aanleiding van deze woorden ver klaarde de vertegenwoordiger van de Pruisische broederschap, de predikant Jacobi van de Wilhelm Gedaohtniskirche te Berlijn, dat indien Adolf Stoecker thans nog leefde, hij stellig geen deel van de rijkscommissie voor kerkelijke zaken zou willen uitmaken. Uit protest tegen deze verklaring ver liet de president der rijkscommissie ge volgd door nog andere aanwezigen de bijeenkomst. Japan en de vlootconferentie. Uit Londen wordt gemeld, dat Japan ter vijfmogendhedenconferentie te kennen heeft gegeven, dat Japan bereid is Groot Brittannië do superioriteit ter zee toe te staan, indien het even sterke maritieme strijdkrachten zal mogen hebben als de Vereen. Staten. Men verwacht, dat de vertegenwoordi ger van de Ver. Staten D'onderdag het standpunt van Amerika zal uiteenzetten tegenover de Japansche eischen inzake pariteit. Men gelooft, dat hij de Japan sche eischen van de hand zal wijzen door er de nadruk op te leggen, dat de Vereen. Staten voorstanders zijn van gelijkheid van veiligheid hetgeen niet noodzakelijk gelijkheid van tonnage behoeft mee te brengen. Korte Berichten. Volgens een door den president van de Amerikaansche federatie van den ar beid, Green, gepubliceerde statistiek, be- i Nadat het bericht omtrent het voor nemen der Egyptische regeering om af te treden bekend geworden was, is de op winding in Cairo toegenomen. Betoogers sloegen in vele straten de lantaarns stuk, trams werden aangehou den en vernield en autobussen in brand gestoken. Tengevolge van de hevige sneeuw stormen in Noord-Japan is het geheele treinverkeer langs de kust ontwricht. Voor de eerste maal in dezen winter heeft het op verscheidene plaatsen hevig gevroren. VERLAGING PAKKETTARIEVEN. Overleg tusschen posterijen en spoorwegen. Db posterijen en de spoorwegen zijn in overleg getreden aangaande 'de tarieven voor verzending van postpakketten. Do post heeft op zich genomen de tarieven voor pakketten tot en met 3 Kg. te ver lagen, de spoor die van pakketten boven 3 Kg. Afgesproken is, deze verlaging ge zamenlijk bekend te maken, wat geschied is door biljetten in de wachtkamers der Nederlandsche spoorwegen. Naast elkaar worden daarop vermeld de tarieven van de posterijen en die van de Nederlandsche spoorwegen en van van Gend en Loos, waaruit blijkt, dat de tarieven van de post tot en met een gewicht van 3 Kg. 5 cent lager zijn dan die van de spoorwegen en van van Gend en Loos, terwijl daarbo ven de tarieven van laatstgenoemde in stellingen weer 10 cent per pakket lager zijn dan de posttarieven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1