DE ZEEUW De Dochter van den Opperrechter TWEEDE BLAD Uit de Provincie Y De Bezuiniging bij het Onderwijs. Staten-Generaal. VAN WOENSDAG 11 DEC. 1035, Nr 82. Pensionneerinfl 60-jarige onderwijzers. De gehuwde onderwijzeres-niet- kosi winster. De plattelandsscholen. De heeren S u r i n g c.s hebben een gewijzigd amendement inge diend op het Wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Het eerste amendement beoogt buiten twijfel te stellen, dat een onderwijzer- met voorloopig pensioen zich het uitzicht op gezinspensioen kan verzekeren tegen een bijdrage van 5% pet. Voorts is een tweede gewijzigd amen dement ingediend strekkende om impe ratief te bepalen, dat in de gevallen, dat indien en zoolang het hoofd der school of de onderwijzer een of meer minder jarige kinderen te zijnen laste heeft en indien en zoolang het aantal voor pen sioen in aanmerking komende dienst jaren van het hoofd der school of den onderwijzer minder dan 36 bedraagt, de indirecte verplichting, om op 60-jarigen leeftijd voorloopig pensioen aan te vra gen, niet bestaat. Door dezelfde Tweede-Kamerleden is een ander gewijzigd amendement inge diend op genoemd wetsontwerp. Voorgesteld nordt na par. 15 in te voe gen een par. 15 bis. De daarin vervatte bepalingen beoogen aan het werkzaam zijn van een gehuwde onderwijzeres of het genieten van wachtgeld door haar een einde te maken wanneer dit zonder overwegende bezwaren voor de belang hebbende mogelijk is. Het +oekennen van voorloopig pensioen aan 60-jarige onderwijzers, zoo merken de voorstellers in de Memorie van Toe lichting op, v. ordt door de regeering voor gesteld om hel te werksteden van wacht gelders en werklooze onderwijzers te be vorderen. De voorstellers zijn van mee ning, dat naast dezen maatregel, die ook niet zonder bezwaar kan worden geacht, niet mag worden verzuimd, eveneens ter verruiming van werkgelegenheid bij het onderwijs de gehuwde onderwijzeres niet- kostwinster te ontslaan. Door de heeren Thijssen en K. ter L a a n zijn drie amendementen ingediend op het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. De bedoeling dezer drie amendementen is voor de plattelandsscholen de werking van het in artikel 1 van part. 7 voor gestelde te verzachten door daar voor de kleine scholen ongeveer de bestaande leer- lingenschaal te handhaven en de z.g. „centrale scholen voor zevende en acht ste leerjaar" wat de leerlingenschalen betreft, te behandelen als ULO-scholen. TWEEDE KAMER. AVONDVERGADERING. Bescherming tegen luchtaanvallen. Waar men al geen gemoedsbezwaren tegen kan hebben 1 Gisteravond heeft de Tweede Kamer behandeld het ontwerp tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. De heer van der Heide (Soc.-Dem.) zegt, dat de Soc.-Dem. hun stem aan dit ontwerp zullen geven, de mogelijkheid niet buitensluitend, dat de voorgestelde maatregelen althans geringe bescher ming zullen brengen. De Alg. Vrouwen Vredesbond heeft in een adres bezwaar gemaakt tegen de artt. 12 en 13, die den bewoners van de steden den plicht opleggen, aan deze maatrege len van de overheid mee te werken. Spr. begrijpt niet hoe iemand daartegen be- FEUILLETON. 14.) o— „Kom," fluisterde het meisje heesch. „Kom mee." Zij' greep zijn hand en voerde hem vlug voort, tot zij, op een binnenplaats kwam. Hij zag evenwel, dat de huizen zeer groot waren en, zoover hij er over kon oordee- len, bewoond door welgestelde lieden. „Klop aan die deur," fluisterde zij', „zeg zonder dralen wie gij zijl en vraag bescherming." „Zijn 't vrienden van u?" „Neen, neen, maar wees vlug. Waarom toch zooveel tijd te vermorsen?" Misschien zou bij nog langer gewacht hebben, maar in de verte hoorde hij' stem men, die nader schenen te komen. Daar om klo te hij aan, zooals het meisje hem had gezegd. Een paar seconden later zag hij een ernstig uitziend man voor zich staan. „Wat verlangt u?" „Ik wordt vervolgd," sprak Trelawney. „Ik ben aan Jeffreys' soldaten ontsnapt en zij vervolgen mij:." ,.Uw naam, heer ridder?" „Benedictus Trelawney." zwaar kan maken. Men verwart de luchtverdediging met de bescherming van de burgerlijke overheid. De beer Til anus (C.H.) bespreekt eenige adressen; het eerste is van meer derjarigen, die wegens gemoedsbezwaren vrijstelling van medewerking erlangen. Zijl verwarren gewetens- met gemoeds bezwaren. Spr. kan zich bezwaren te gen koepokinenting begrijpen, niet de be zwaren tegen afzondering van besmette lijke zieken en ook niet die tegen luchtbe scherming. Het adres van den Vrouwen Vredes bond noemt spr. een wonderlijk adres. Logica ontbreekt er aan. 6400 dames vra gen aan de overheid een dergelijke bui- tenlandsche politiek te voeren, dat lucht aanvallen niet kunnen voorkomen. Gelukkig dat er meer vrouwen in Ne derland zijn dan deze 6400 en dat die er anders over denken. (Vroolijikheid). Het derde adres is van het hoofdbe stuur der Jongeren Vredesactie, dat be zwaren maakt tegen medewerking vol gens de artt. 12 en 13. Spr. begrijpt ook deze jonge menschen niet. Men werkt toch ook bij' watersnood met de overheid mee om onheil te keeren. De heer Kooiman (V.D.) sluit zich bij de vorige sprekers aan. De heer Van Houten (Ghr.-Dem.) heeft bezwaar tegen dit ontwerp, dat al leen den fabrikanten van gasmaskers e.d. profijt zal brengen. Verder beeft spr. be zwaren tegen inschakeling van de bur gers in het militaire apparaat en omdat geen rekening is gehouden met ben die gewetensbezwaren hebben. De beer A m e 1 i n k (A.R.) verklaart voor bet ontwerp te zullen stemmen, re kening houdend met de werkelijkheid. De beer Wendelaar (Lib.) zegt dat, evenals het de plicht van de 'overheid is de bevolking te beschermen tegen wa tersnood, brand e.d., het haar plicht is de onderdanen te beveiligen tegen lucht aanvallen. Spr. dankt de Regeering voor haar ini tiatief. De Minister van Binnen land sche Zaken, de heer D e "Wilde, zegt het kort te kunnen maken. De overgroote meerderheid van de Kamer is met de indiening van het ontwerp in genomen. Een wettelijke basis wordt hier gegeven aan de maatregelen voor be scherming van luchtaanvallen. Dat is taak van de Overheid. Het eenige verwijt dat men der Regeering zou kunnen ma ken is, dat zij1 zoolang gewacht heeft. Eenig klassehelang kan hier niet achter worden gezocht. Men wil juist de heele bevolking beschermen. Overal is de bevol king bezig maatregelen te treffen. De Overheid wil slechts leiding geven en steunen en meer systematisch voorlich ting doen geven. De leiding gaat niet uit van Defensie, doch van spr.'s depar tement, en de burgemeesters zullen het groote aandeel in de leiding krijgen. Het is spr. niet bekend of fabrikanten van gasmaskers de menschen zenuwach tig maken. Dat er een valsche geruststelling bijl de bevolking zou ontstaan, wil er bij spr. niet in. Doch ieder middel dat er is, moet worden aangegrepen om de bevolking te beschermen en de gevolgen te verzachten. Als er maar tien menschen zouden kunnen worden gered moet men deze maatregelen nemen. Dat niet voldoende rekening gehouden wordt met gewetensbezwaren, ontkent spr. Spr. respecteert gewetensbezwaren en zal die ook hier eerbiedigen, doch hij kan zich niet voorstellen dat men die hierbij1 hebben kan. Spr. heeft iemand ge kend, die gewetensbezwaren had tegen de verzekering van zijn huis, en hij had een heel mooi huis. Daarom, zei hij, ben ik blij, dat mijn vrouw geen bezwaren heeft en voor de verzekering zorgde. (Gelach.) Het doet spr. genoegen dat behalve de heeren Van Houten en Sneevliet, de ge- heele Kamer met dit ontwerp sympathi seert. Vandaag zal over het ontwerp worden gestemd. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. „Kom binnen. Hebt u een vriend of metgezel?" Benedictus keek om zich heen of zijn redster in zijn nabijheid was, maar zag niemand. Hij %erbeeldde zich nog, dat nij' een snel-verdwijnende gestalte zag, maar. bij was er niet zeker van. „Ik ben 't alleen, die een schuilplaats zoek," antwoordde de jonge man. Een oogenblik later stond hij in een helder-verlichte kamer, die evenwel goed afgesloten was, zoodat geen licht van bui ten kon gezien worden. De kamer was smaakvol gemeubileerd. "Waardevolle schilderijen hingen er aan den muur, ter wijl vele boeken op de planken stonden, die langs de muren waren aangebracht. Vele van deze boeken waren Benedictus, die zich nogal op zijn ontwikkeling liet voorstaan, onbekend. Daarom dacht hij, dat de man, die voor hem stond, een geestelijke was, temeer daar in dien tijd lezen nog niet zeer algemeen was. Hij kende er velen in zijn vaderland, die trotsch waren op hun adellijke afkomst, doch slechts weinig van boeken afwisten. Boeken, uitgezonderd de Bijbel, wer den bijna alleen gevonden bij1 geestelijken en mannen van de wet en zelfs de adel lijke heeren op het platteland moesten de hulp der geestelijken inroepen, om hun brieven voor hen te lezen of te schrijven. De man vóór hem had goedige gelaats- Een leldtams visch. Vorige week hebben enkele Arnemuid- sche visschers een zeldzame visch ont moet op het z.g. „Oost-Gat". De schipper van het vissohersvaortuig ARM 21, Karei van de Gruiter, verklaarde, dat deze visch een z.g. „Potvisch" was. Hij staat bekend als een vijand van de „walvisch". Deze visch had naar schatting een lengte van ongeveer 20 meter en een breedte van 4 meter; hij spuwde een straal water. Om de 2 minuten kwam deze visch boven water, om even later weer weg te duiken. Liefhebber van sigaren. Dezer dagen is een grossier in sigaren te Oostburg het slachtoffer geworden van een oplichter. Aan zijn grossierderij kwam een als heer gekleed persoon die voorgaf lasthebber te zijn van een te Terneuzen te goeder naam en faam be kend ingezetene, die een geregelde klant van den grossier was en vroeg namens zijn lastgever 400 Karei I sigaren van 8 cent, mede te willen nemen. Hoewel de persoon den grossier onbekend was gaf deze zijn personeel last de sigaren in te pakken, waarmede de onbekende ver dween. Toen later de kwitantie aan den besteller te Terneuzen gepresenteerd werd, bleek dat de grossier was opge licht. Aangezien onlangs ook bij een si garenhandelaar te Oostburg zich een der gelijk geval heeft voorgedaan, wordt ver moed, dat hier dezelfde persoon zijn op lichtingstruc beeft uitgehaald. Fietsendief. Door de Mare chaussee te IJzendijke is een zekere V. aangehouden, die aldaar een fiets heeft gestolen, terwijl uit een nader ingesteld onderzoek bleek, dat hij zich ook op an- deze plaatsen in ons land aan dergelijke praktijken heeft schuldig gemaakt. Aan den besteller bij den Post-, Tele graaf- en Telefoondienst J. C. Bosschaart, van bet Post-, Telegraaf- en Telefoonkan toor te Middelburg is met ingang van 28 December a.s. op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. Aan het te Den Haag gehouden vak examens in den postdienst heeft voldaan de kantoorbediende le klasse P. F. Goossens van het post- en telegraafkan toor te Middelburg. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Zilv. horlogeketting, J. Kraak, St. Jan- str. I 107; snoer koralen, Dingemanse, Karelsgang; zilv. broche, Gornelisse, portier Gasthuis; bruine portemonnaie, D. van Soelingen, N. Vliss. weg, Souburg 277, kindertaschje, G. Bouwmans, N. Vliss. weg 160; mantelband, B. v. P.; hangslot met sleutel, Ingelse, Schoor- steenv.singel Q 85; roeispaan kano, Schou, Dokstr. P 178; tompouse, Jobse, Overveldslaah E 57; bruine port. m. inh., J. Verstell6, Nieuwstr. H. 32; vulpotlood, Heystek, B. v. P.; belastingmerk, B. v. P., Insp. kamer; waterproefpijpen, Geschie- re, Koudekerke B 12; alpenmuts, J. v. d. Berge, Bleek, E 94 I; lederen handschoen, Gast, Koepoortstr. N 31; belastingmerk, S. de Rei, Zusterstr., I 241; R.K. boekje, Bosschaart, Kinderdijk P 87; ceintuur, J. Snijders, Zuidsingel E 29; port. m. inh., S. Behage, Puntpoortstr. G 205; kinder handschoen, G. Geldof, Singelstr. N 183; port. m. inh., C. v. Sluys, Jasmijinstr. W 119; kinderhandsch., A. Taal, Markt G 2; muts (blauw), Provoost Seisweg R 125; handschoentje, M. van Heijl, Simpelhuis- str. L 170; boekje A. Verhage, KI. Vlaan deren M 158; port. m. inh., J. Marinisse, Noordweg R 2; damestaschje, Steen, Mo lenberg K 86; bagageriem, Steenbuis, K. Noordstr., L 105; idem, I. v. Ieren, Veer- scbe singel S 31; pop in doos, E .Wal raven, Segeerssingel V 60; herdershond, A, Goppoolse, Arne-muiden B 4 e; bij beltje, Reijnierse, Melksalon Markt; lees boek, P. Koenen, L. Viele K 234; pakje manufacturen, Adriaanse, K. Gortstr. I 341; vulpen, C. Verhage, Dam N.Z. N 2; kinderhandschoen, G. Bruggeman, Punt, O 218; kinderport., B. v. P.; padvinders mes, De Groot, Beenh.-singel K 74 a; electriscbe lamp, J. Goedbloed, Breeweg D 210; mantelband, K. Tevel, KL Vlaan deren M 177; dameshandschoen, Jonge- pier, L. Viele. Veere. Toen de landbouwer H. alhier Zondag uit de kerk thuis kwam, bemerk- trekken. „Ik zag u vanmorgen. Vertel me eens, hoe u ontsnapt is!" „Hebt u mij vanmorgen gezien?" „Ja, in de Guildhall. U bad den moed om uit te spreken, wat velen van ons dachten, maar niet durfden zeggen. Zeg mij, wat er met u gebeurd is en hoe u deze woning gevonden hebt." Dat was spoedig gedaan, maar hij merkte op, dat de man vol aandacht luis terde naar 't laatste gedeelte. „Een jonge vrouw, zegt gij1, heer rid der?" „Ja, nog geen twintig, jaar oud." „En van voorname afkomst?" „Dat weet ik niet zeker", zei Trelaw ney. „Soms sprak zij als een hofdame en dan weer, vooral toen zij de soldaten bespotte, dacht ik, dat zij een keuken meid was." „Maar zij bracht u hierheen?" „Ja". „Ik kan mij onmogelijk voorstellen, wie zij is. Ik ken niemand, die aan uw be schrijving beantwoordt. Maar toch moet zij één der onzen zijn; er ia dus niets te vreezen. Maar vertel mij nog iets meer van uw onderhoud met den Koning." Benedictus was diep gegriefd, en zeer bitter tegen den Koning gestemd. Zijn woorden stroomden van zijn lippen, zoo- ala dat van de jeugd kan verwacht wor- T te hij tot zijn schrik, dat al zijn konijnen waaronder enkele groote, verscheurd lagen. Men vermoedde direct, dat dit het werk van 'honden geweest was, die zelfs zoo woest te werk gegaan waren, dat zij de traliedeurtjes van de hokken afge rukt hadden. De heer H. gaf de zaak in handen der rijkspolitie, die den eige naar der honden opspoorde, Er is .inmid dels reeds een schadevergoedingsrege ling tusscben den eigenaar en den gedu peerde getroffen. (M. G.) Zoutelande. Gemeenteraad. Dins dag vergaderde de Raad. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. een kleine proef zullen nemen met het systeem-Knapen om de muren van het schoolgebouw droog te maken. Verder werd medegedeeld, dat bet be stuur van den Polder Walcheren als bij drage in de kosten van verharding van den Zwaanweg heeft toegezegd 5 pet. tot een maximum van f110. De heeren Verhagen en Gabriëlse stel den voor Ged. Staten te verzoeken het presentiegeld voor de raadsleden vast te stellen op f 1 per lid en per vergadering. Het presentiegeld bedroeg in de laatste 5 jaren gemiddeld f 0.64 per lid per verga dering. Gezien de loonen in de gemeente stelden B. en W. een bedrag van f 0,80 per lid per vergadering voo-rl! Het voorstel van de heeren Verhage en Gabriëlse werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. De heeren Kleinepier, Ga briëlse en Verhage stemden voor. Het vcorstel van B. en W. werd hierop z. h. st. aangenomen. Besloten werd op voorstel van B. en W., dat art. 62 bis derde lid sub a en b van het Motor-en Rijwielreglement niet van toepassing zal zijn op rijwielen met meer dan twee wielen, mits deze geplaatst worden niet verder dan 40 meter van een lichtgevenden lantaarn. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten aan Ged. Staten te berichten, dat de raad bezwaren heeft tegen de voorge stelde wijziging der verordening op den Keuringsdienst van Waren te Goes, om dat ze van terugwerkende kracht zal zijn en de maximumsalarissen der ambtena ren te hoog worden door de vele perio dieke verhoogingen. De verordening veldwachters werd ge wijzigd. De veldwachter zal voortaan per jaar f 100 voor kleeding en f 30 vergoe ding voor rijwiel ontvangen. Tot nu toe werd de veldwachter door de gemeente van bovenkleeding en schoeisel voorzien. Op voorstel van B. en W. werd gunstig beschikt op een verzoekschrift van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, alhier, waarin aan de gemeente werd verzocht het grondwerk en straatmakerswerk van een bij het Noordervroon aan te leggen klin kerpad over de duinen, voor haar reke ning te willen nemen. De vereeniging zal de steen betalen. Vervolgens werd op voorstel van B. en W. besloten tot den bouw van een nieuw gemeentehuis, waarvan de kosten met inbegrip van aan te schaffen meubelen op f 5000 worden geraamd, van welk be drag f2000 zal moeten worden geleend. Van het Pension Labruijère zal een ge deelte worden gehuurd voor f 6 per week, dat tijdelijk als gemeentebuis dienst zaJ doen. Naar aanleiding van een verzoek van belanghebbenden werd op voorstel van den heer Verhage besloten voor 1935 een bijdrage van f 30 te geven in de onder houdskosten van den Werendijkschen- weg. De heeren Stroo, de Wolf en Klei nepier stemden tegen. Dte adressanten vroegen f 40 en B. W. stelden f 20 voor. De heer A. Jobse Rzn. werd als lid der commissie van toezicht op het L.O. her kozen. De heer C. Janse werd als lid van het Burgerlijk Armbestuur herkozen. Bij de rondvraag werd breedvoerig over de werkverschaffing gesproken. Hierbij kwam duidelijk uit, dat aan B. en W. een zeer moeilijk werk is opgedragen waaraan een groote verantwoordelijk heid is verbonden. St. Laurens. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de Raad. Afwezig de heer P. Boon. Inzake de gewijzigde verordening, rege lende de bezoldiging van het personeel van den Keuringsdienst van Waren te Goes, stellen B. en W. voor genoegen te nemen met de 10 korting op de jaar wedden, hoewel zij in het algemeen die salarissen nog aan den hoogen kant vin den. De heer Hamelink verklaart zich tegen het toekennen van kindertoeslag. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L.O. wordt benoemd dhr S. Hille- brand, zulks ter voorziening in de vaca ture van dhr G. Prins, die 31 December a.s. als zoodanig aftreedt en zich wegens vertrek uit de gemeente niet meer her kiesbaar kan stellen. De voorzitter deelt daarna mede, dat verschillende gemeenten door Ged. Staten bevolen zijn met Middelburg een gemeen schappelijke regeling te treffen voor het toelaten van kinderen uit die gemeenten tot het openbaar U.L.O. aldaar. Hoewel deze gemeente reeds vanaf 1924 een der gelijke regeling met Middelburg heeft, is het gewenscht een nieuwe aan te gaan om een voor alle gemeenten uniforme regeling te verkrijgen; ook wordt vastge steld een nieuwe regeling voor toelating van leerlingen tot het openbaar gewoon lager onderwijs te Middelburg. Rltthem. De heer A. Vingerling, lid van het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Landarbeidersbond sprak Dinsdagavond op uitnoodiging van de plaatselijke af- deeling in een openbare vergadering over het collectief contract en de arbeiders. Daar er zoowel bij werkgevers als bij werknemers vaak misverstand of vooroor deel bestaat, vooral op plaatsen, waar nog geen dergelijk contract bestaat, zette de spreker uitvoerig het groote nut er van uiteen voor beide partijen. In de 5 jaren, dat de bond in Zeeland werkt, bestaat er reeds op 54 gemeenten een dergelijk contract, waarvan 11 op Walcheren. Tal van vragen, zoowel van werkgevers als van werknemers, werden door den spreker uitvoerig beantwoord. Het resultaat der vergadering was, dat het bestuur zal overwegen de werkgevers, hetzij als organisatie, hetzij individueel uit te noodigen tot een samenspreking, ten einde tot een collectief contract voor Ritthem te komen. N.- en St. Joosland. Maandag hield de afdeeling N. en St. Joosland van de Groene Kruisvereeniging de gewone jaarvergadering. 14 leden van de 253 wa ren tegenwoordig. De begrooting voor J 1936 werd vastgesteld op f 667 in ont vang en in uitgaaf. Voor aanschaffing middelen werd f 230 uitgetrokken. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. J. de Weerd en L. Wattel, die later door het bestuur resp. tot voorz. en secretaris werden herkozen. Bij1 de rond vraag werd o.a. gevraagd of er gelegen heid bestaat om een cursus te volgen in eerste hulp- bij1 ongelukken. Dokter de Weerd verklaarde zich bereid zulk een cursus te geven als er voldoende belang stelling voor is. Kloetinge. Donderdagavond te zes uur vergadert de Raad. Aan de orde komt: Voorstel om J. Fok ker met ingang van 1 Jan. 1936 te be noemen tot gemeentebode en bode van bet Burg. Armbestuur en de jaarwedde en pensioengrondslag voor deze betrek kingen vast te stellen op f 50 en f 25. Voorstel om met de gemeente Goes een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake toelating van leerlingen uit deze gemeente tot de openbare ULO-scbool. Voorstel tot nadere vaststelling van de gemeente-begrooting voor 1936. Gedep. Staten hebben bezwaar tegen het totaal aan batige sloten, dat in de begrooting voor 1936 is opgenomen. Dit bestaat n.l. uit gedeelten der sloten van 1933 en 1934, te zamen f 8623,57. Gedep. Staten wenschen dat te zien terugge bracht tot f 7500. De uitkeering uit het gemeentefonds voor 1936'37 zal pok lager zijn dan bij' het opmaken van de begrooting kan worden berekend. Dit geeft voor 1936 een nadeelig ver schil van f 102,94. Tenslotte werd verzocht de jaarwedde van G. Zandee als ambtenaar van den Burg. Stand met f 1,te verboogen. Er moet dus een bedrag van f 1227,51 worden gevonden. B. en W. stellen voor aan het verzoek van Gedep, Staten te voldoen en het be- noodigde bedrag te vinden door: Uitvoering der lambrizeering van de gang van het gemeentehuis uit te stellen tot 1937 (f350); onderhoud straten en pleinen te verlagen met f 100; onderhoud gemeenteschool idem met f 50; bijdrage voor de R.H.B.S. idem met f 400, bijdrage I den, en zijn oordeel was door ondervin ding gescherpt. „U zult wel behoefte hebben aan eten", sprak de gastheer, toen hij aan 't eind was, „vergeef mij, -dat ik er niet eerder aan gedacht heb. Als u gegeten hebt, moet ik u nog veel vertellen. D'e Heere heeft u hierheen geleid." „Wat bedoelt u?" vroeg Benedictus. „Ik bedoel, -dat ieder, die de waarheid liefheeft,, ten strijde geroepen wordt. Ik bedoel, dat duivelscbe willekeur onbe perkt heerscht en dat de gruwelijkste da den bedreven worden in den naam van Christus. Maar -daarover zoo straks. Als u gegeten hebt, wil ik daarover met u spreken. Ook wil ik u aan mijln huis- genooten voorstellen. Misschien zijn zij in staat om u den naam van het meisje mee te deelen, dat u hierheen gebracht heeft." HOOFDSTUK 5. De man uit Schotland. Het was een vreemde dag geweest voor Benedictus Trelawney. Hij had dien mor gen, toen hij zich naar do Guild-hal be gaf, niet kunnen denken, dat zulke ge wichtige gebeurtenissen zoo overvloedig en snel elkaar zouden opvolgen. Hij was er heengegaan uit nieuwsgierigheid, meer dan uit belangstelling. Ofschoon van verre verwant met den ouden Puri- teinschen predikant, sympathiseerde hij maar matig met -diens leer en ambt. Zijn voorvaderen hadden altijd voor den Ko ning gestreden, terwijl Richard Baxter de zijde van het Parlement had gekozen. Hem was geleerd steeds de Kerk te ver dedigen, en Richard Baxter had gewei gerd zich bij baar aan te sluiten. Zoo was bij de rechtzaal binnengetreden, met een vooroordeel tegen den man, met wien bij' door banden des bloeds verbonden was. Maar toen hij 't verloop zag van de zoogenaamde rechtspraak, ontstak hij in toorn. Hij verachtte Jeffreys, toen hij -hem bij vorige gelegenheden bad ontmoet, maar nu had hiji zich niet langer kunnen bedwingen. Bovendien had hij1 medelijden gekregen met den ouden predikant. Hij begreep, dat de bloedverwant zijner moe der een goed man was, hij: vernam, dat zijn leven vlekkeloos was geweest. Geduld en vastberadenheid lag op zijn gelaat en niemand behoefde hem te zeggen, dat de gevangene een man Gods was. 'tWas niet zijn bedoeling geweest te spreken, maar toen 't eene vuile woord na 't andere van Jeffreys' lippen rolde, had hij zichzelf niet langer kunnen be dwingen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5