HIS 4 BEKER BONS Zoeklichtjes. Aanbieding vlag aan de Koningin. Kerknieuws Onderwijs. Telegrammen. Gemengd Nieuws Groote opdracht voor de werven. BETER ZIEN: bij eike 2 melkbeker s aardewerk cel dus, dat an pas komt. kwaliteit en Zeeppoeder assing, waar ilt profiteren. Rinso Zeep- bedenk: dit lijk en alleen rraad strekt. I ingang van 15 Dec. pure van brugwach- rhrng wegens p?nsi- dan geraamd waa, o.m. voordeelig «lot gewone dienst 1933 f 8 millioen, heffing op consumptiemelk, zuivelproducten en margarine, vetten en oliën f 16 millioen, totaal f 24 millioen. Naarmate de mensch ouder wordt, trekt de pupil van het oog zich meer samen en laat dus minder licht door. Daarom hebben zij, die boven de vijftig zijn, veel en veel meer licht noodig dan menschen van twintig. i, En vooral een bezigheid als naai- en verstelwerk eischt - ook afgezien van den leeftijd - veel meer licht dan lezen. Bij te weinig licht is het voor de oogen precies alsof U ze een donkeren bril opzet en ze tot een onge hoorde inspanning dwingt. Zorgt toch vooral voor goed licht bij alles wat U doet. Daarvoor bestaan aanwijzingen, die U kunt vinden in het boekje „Het Gezellige Huis", dat U op aanvrage gaarne gratis door ons wordt toegezonden. Zendt slechts onderstaande cou pon aan ons op, of schrijft ons even een briefkaartje. De Philips' „Bi-Arlita" lamp is de beste en zuinigste lamp, ooit door Philips vervaardigd en daarom de aangewezen lamp voor Uw huisverlichting. ENKELE VOORWAARDEN Zij blijiken nog een In ook diefstal op de ]en te 'hebben. sitie Gommis- li e. Bij Kon. besluit fechtstoestands-regle- Imissarissen en com- |tie. Daarbij heeft de om ten aanzien van te wijken van dit or in de plaats gel- regelingen, welke de otenaren beeft vast- prpen zijn: 1. fman ziekte; 2. uifkeering in geval van over- |W. gewenscht voor, zal maken van de bet reglement af te |van de betaling der ekte en de toeken- om daardoor zooveel Iregelingen te hebben len den commissaris lijn de gemeentelijke gr voor den commis- achten ze toch zeer Irverslag der Goöp. Ï.A., over bet foo'ek- BO September 1935 fit jaar volgens bet nd jaar is geweest, van 180 tot 195, de tot f46161.83. In 3 tmeerderd met bijna itten waren over de |l931-1932 f'1051.55, 933-'34 f3094.37 en Iet overschot is iets prige, jaar, hetgeen boogere inkoopen londstoffen. 6 pot. bakkerij1- en uit te keeren. Voor laren heeft reeds per Ie uitkeering van 3 Gisteren is gean- mgvereen. S. D. G. pond een uitvoering heer J. Schout zal voordracht ten beste 't Was een zielige vertooning gisteren bij bet gebouw van de Tweede Kamer. Ondanks bet gure weer drentelden eenige dames die blijkbaar niets beters te doen hadden voor het Kamergebouw heen en weer, z.g. om te demonstreeren. Zij bleken bezwaren te hebben tegen de bescherming van de burgerbevolking tegen eventueele luchtaanvallen en meen den daaraan op deze wijze uiting te moe ten geven. Zóó vredelievend zijn deze dames wier opvatting n.b. nog door enkele ver dwaasde Kamerleden verdedigd werd dat zij gemoedsbezwaren meenen te heb ben tegen bescherming van de bevolking tegen aanvallen uit de lucht. Eén zielige vertooning. E'en demonstratie van onnoozelheid en verdwazing. OPMERKER. onneering van den brugwachter G. de Klerk, voorzien, doordat op dien datum de brugwachter bij de Ned. Spoorwegen, dhr M. van Leets van de Moerdijkbrug in gelijke betrekking is overgeplaatst naar de Arne-spoorbrug alhier. Koudekerke. Gisteravond kwam de land- vereen. „Ons Belang" alhier in jaarver gadering bijeen. Na de opening door den voorzitter dhr F. de Rijke, gaf de secre taris, dhr J. Geldof een duidelijk overzicht van de werkzaamheden van het bestuur. Het ledental bedraagt plm. 400. In totaal is 709270 K.G. brandstof ge leverd voor de som van f 7969,17. De aftredende bestuursleden T. N. Grims, J. Geldof en C. Jongepier werden herko zen. 24 personen gaven zich op als lossers, waaruit 14 personen door het lot werden aangewezen om in 1936 te lossen. Van de ruim 400 leden waren er 55 tegenwoordig. Meegevoerd door den Nieuw-Zeeland- schen vlieger Ohara over de Tosman-zee. Reuter meldt uit Auckland: Een Ne- derlandsche vlag, die de Nieuw-Zeeland- sche vlieger Ohara in October j.l. tijdens zijn solo-vlucht van Australië naar Nieuw- Zeeland, over de Tasman-Zee heeft mee gevoerd, zal aan Koningin Wilhelmina worden overhandigd. De vlag zal door H. M. geplaatst wor den naast een andere vlag, die de Tas man-Zee 300 jaar geleden aanschouwde, toen zij gevoerd werd door Abel Tasman op zijn ontdekkingsreis naar Tasmanië in 1629, welke vlag thans een kostbaar bezit van de Koningin der Nederlanden vormt. Ohara woonde vele jaren op Java en de vlag is hem voor zijn vlucht over handigd door een aantal Nederlandsche bewonderaars. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eext, J. E. Cannegieter, cand. te Krommenie. Te Langerak' a. d. Lek, R. W. Steur, cand. te Burgh. Aangenomen naar Ede, H. Japchen te Doornspijk. Bedankt voor Benschop, C. van Dop te Hierden. Kortgene. In de plaats van den heer Joh. Roelof, die tot ouderling werd ge kozen, is bij de Ned. Herv. Gem. tot dia ken benoemd de heer M. de Fouw. Ellewoutsdijk. Bij de gehouden stem ming voor notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, werd dhr J. Stouthamer gekozen, terwijl de heeren I. Nortier en C. van der Schraaf als zoodanig werden herkozen. Aan de Leidsche Universiteit slaag de voor het doctoraal-examen genees kunde de heer A. Zandijk te Waarde. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN LANDBOUWCRISISFONDS. Zooals reeds in de memorie van toe lichting op het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het landbouwcrisisfonds voor 1933 in uitzicht is gesteld, worden thans, evenals dit in 1933 geschiedde, in een suppletoire be grooting van dat fonds voor 1934, alle uitkeeringen e.d. in 1934 en 1935 verbon den aan oogst, gewas of teelt 1934, op de begrooting voor 1934 opgenomen, terwijl de oorspronkelijk geraamde uitgaven, ver bonden aan oogst, gewas of teelt 1933 ko men te vervallen. Voorts zijn wijzigingen noodig doordat bij het opmaken van de begrooting de gel delijke gevolgen van de genomen en nog te nemen maatregelen slechts zeer globaal konden worden geraamd. Overigens is in verband met de ingrij pende reorganisatie en centralisatie van verschillende crisisdiensten, welke in den loop van 1934 hebben plaats gehad, een herindeeling van de begrooting in den vorm van de begrooting 1935 noodzakelijk geworden. De totale uitgaven van den gewonen dienst worden thans op f 200.471.000 ge raamd, de raming bedroeg oorspronkelijk f 180.374.683, zoodat het totaal der uit gaven wordt verhoogd met f 20.096.317. D'eze hoogere uitgaven worden gedekt uit de meerdere opbrengst der middelen Doodelijk ongeluk. Toen gis termiddag de 47-jarige R., wonende te Dorkwerd, per fiets terugkeerde van de werkverschaffing te Hoogkerk, werd hij bij het oversteken van den weg aange reden door een auto, bestuurd door Dr Keizer uit Buitenpost. De heer R. werd in een sloot geslingerd en was op slag dood. Zwendel door een „bank". Het Antwerpsche gerecht heeft een on derzoek ingesteld naar een 'Onderneming die onder de benaming „Bank Felicitas" in het begin van 1935 werd gesticht. Zij hield zich onledig met drukken en uit gifte van onderverdeelingen van de Ne- 1 derlandsche Staatsloterij. Naar werd vastgesteld werden 63.000 van deze on derverdeelingen gedrukt en 42.000 zou den er naar Nederland zijn uitgevoerd en aldaar zijn verkocht tegen 53 francs per deel. De boekhouding der bank zou te 's Gravenhage berusten, waar het hoofd kantoor heet gevestigd te zijn. De te Ant werpen gecomnianditeerde bestuurster blijkt een gewesten dienstmeisje te zijn, zonder eenig inzicht in financieele zaken. Tevens blijkt uit het onderzoek, dat de gansche vennootschap werd opgezet met een kapitaal van 3500 francs. Drie inbrekers gear resteerd. Door de gemeentepolitie te Tegelen is in den afgeloopen nacht een drietal inbrekers gearresteerd, twee uit Tegelen en één uit Venlo. Het drietal wordt ervan verdacht verschillende in braken te hebben gepleegd te Venlo, Ble- rick en Tegelen. Een van hen zag tijdens de overbrenging naar het politiebureau kans te ontsnappen; het is nog niet ge lukt hem te achterhalen. Tankschepen van 9000 en 12000 ton. De Koninklijke Shell heeft, naar ge meld wordt, opdracht verstrekt voor den bouw van eenige motortankschepen. Een daarvan, die 9000 ton zal meten, wordt gebouwd biji Van der Giessen Zoon's Scheepswerf te Krimpen aan den IJssel. Ook Wilton-Feijenoord en de Rotterdam- sche Droogdok-Mijl. komen voor een op dracht in aanmerking. Tot dusver, zegt de N. R. CL, konden wij' daarvan geen bevestiging krijgen. Wij' heb ben ook nog andere werven hooren noe men, een te R'dam en een te Amsterdam, die bij' de uitvoering zouden zijn betrok ken,, hetzij bijl den scheeps- hetzij' bh den machinebouw. De machines voor het bij Van der Giesen te bouwen schip wor den op een andere fabriek vervaardigd. Het staat intusschen vast, dat het hier geldt een opdracht voor de transporton dernemingen van de Kon. Mij', tot Etxploi- tatie van Petroleumbronnen in Nederl.- Indië. Van andere zij'den verluidt nog, dat er, in het geheel niet drie maar vier op drachten zouden worden verstrekt, en wel twee voor schepen van 9000 ton en twee voor schepen van 12.000 ton. Van bevoeg de zijde wenscht men echter geen nadere mededeelingen te doen omtrent den juisten omvang van de 'opdrachten. Volgens geruchten zou een der tank schepen van 12.000 ton op de Nederland sche Scheeps'bouw-Mij worden gebouwd, terwijl Werkspoor de motor-installatie zou leveren. WETSONTWERP AANGENOMEN. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft heden het wetsontwerp bescherming dei burgerbevolking tegen luchtaanvallen aangenomen met 81 tegen 2 stem men. Tegen de heeren Sneevliet (rev.- soc.) en van Houten (chr.-dem.) Brand. DEN HAAG. In den afgeloopen nacht heeft een zware uitslaande brand ge woed in den sigarenwinkel van C. Coene aan de Koningstraat. De winkelier werd even voor 2 uur door het knetteren van de vlammen in zijn slaap gestoord en kon zich nog tijdig in nachtgewaad uit zijn achter den winkel gelegen slaap kamer door den brandenden winkel naar buiten begeven. Uit voorloopige hechtenis ontslagen. DEN HAAG. Naar wij vernemen is de in October j.l. in België gearresteerde directeur der N.V. Interbank uit de Park straat te 's-Gravenhage, die op last van de justitie als verdacht van verduistering en oplichting daarop in het Huis van Bewaring werd ingesloten, gisteren door de Raadkamer van de Haagsche Recht bank uit de voorloopige hechtenis ont slagen. Nederlanders in Abessynië. DEN HAAG. Naar wij vernemen heeft de Fransche regeering op verzoek van de Nederlandsche regeering haar gezant te Addis Abeba den heer P. Bodard, op gedragen de belangen van de Nederland sche onderdanen in Ethiopië te behar tigen. Onderofficieren-capiiulant. DEN HAAG. Officiéél wordt medege- Stuurt deze coupon in aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Verkoopafdeeling Nederland en Koloniën, Eindhoven en U ontüangl gratis het boekje „Het Gezellige Huis" -■■■ Straat Naam Woonplaats 15-2 VOOR 1. Voor alle werkzaamheden, die bij tamsN licht geschieden, bestaan minimum vet* lichtingseischen, waaraan, wanneer het werk niet direct onder de hoofdverlichting geschiedt, slechts door voldoende bijver lichting kan worden voldaan, 2. Onder normale omstandigheden geldt als minimum voor den totaal beschikbaren lichtstroom van een woonvertrek 300 deko- lumen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, hoofdverlichting en bijverlich ting afzonderlijk te gebruiken, cd naar de bezigheid het voorschrijft. 3. De sterkte van de lichtbron voor hoofd verlichting in normale vertrekken, in orna menten op normale hoogte, welke al het licht direct naar beneden werpen, moet minstens 150 decalumen bedragen. 4. De lichtbron dient zich op de plaats van het werk te bevinden. 5. Vermijdt sterke lichtcontrasten als bijv. ontstaan wanneer slechts één gedeelte van de kamer voldoende verlicht is, om te voorkomen dat bij de oogen, die voor het zien bij verschillende helderheden zich telkenmale moeten aanpassen, vermoeid heidsverschijnselen optreden. 6. Vermijdt elke verblindende verlichting door het gebruik van afgeschermde licht bronnen en lampen met inwendig gesati- neerden ballon. deeld: De Minister van Staat, Minister van Defensie a.i. heeft bij de korpsen der infanterie, der bereden en der on bereden artillerie de gelegenheid open gesteld voor ongehuwde, dienstplichtige sergeanten (wachtmeesters) der jongste lichtingen tot een gezamenlijk aantal van ongeveer 150 man en voor tenminste zes jaren vrijwillig in werkelijken dienst te komen of te blijven. In aanmerking komen in de eerste plaats zij, die hun eerste oefening op uitstekende wijze hebben vervuld en die in het bezit zijn van een diploma eener school voor M.U.L.O. A of B of van een H.B.S. met drie-jarigen cursus dan wel die op eene of an dere wijze verkregen gelijkwaardige schoolkennis bezitten. Het ligt in de be doeling om op de hier bedoelde onder officieren te zijner tijd de bepalingen van het capitulanten-reglement 1935 van toe passing te doen zijn, d.w.z. dat zij dus een wettelijk recht zullen verkrijgen om na ommekomst van gemelde dienstperio- de óf te worden aangesteld tot beroeps- onderofficier dan wel te worden benoemd hetzij tot burger-ambtenaar in dienst van rijk, provincie of gemeente, enz., hetzij tot spoorwegambtenaar. Gegadigden kunnen op schriftelijk ver zoek aan den korpscommandant terzake nadere inlichtingen bekomen. Zij, die reeds in voorschreven zin een verzoek rechtstreeks aan het Departe ment van Defensie inzonden, zullen zich alsnog tot hun korpscommandant heb ben te wenden. Valsche rijksdaalders uitgegeven. DEN HAAG. Wegens het namaken van muntspeciën (rijksdaalders) met het oog merk om die als echt uit te geven en het uitgeven daarvan, is de machine bankwerker J. K. H. uit Rotterdam door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot U/2 jaar gevangenisstraf. Het Haagsche Ge rechtshof bevestigde dit vonnis. De Finsche houtboot „Diana". AMSTERDAM. De Maandag bij Eg- mond aan Zee gestrande Finsche hout boot „Diana", welke na op eigen kracht te zijn vlot gekomen, naar Amsterdam is gevaren en thans in de houthaven ligt, zal eerst na ongeveer 10 dagen in het dok kunnen worden opgenomen, aange zien het lossen van de groote houtlading veel tijd in beslag neemt. Omtrent de schade staat dan ook nog niet vast. Inbraak in een museum. AMERSFOORT. Hedenmorgen is be kend geworden, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het museum Flehite aan den Westsingel, waarbij tal van oude en kostbare voor werpen zijn ontvreemd. Omtrent deze in braak vernemen wij, dat de daders zich vermoedelijk door middel van een val- schen sleutel toegang tot bet gebouw ver schaft hebben. Brand te Hilversum. HILVERSUM. Hedenmorgen heeft een felle uitslaande brand gewoed in een ge bouw in de Eerste Nieuwstraat alhier, waar gevestigd is het kantoor en een timmerwerkplaats van dhr B. Eijbers. Het geheele gebouw is in de asch gelegd. De oorzaak is onbekend. TWEEDE KAMER. DEN HAAG. In de heden gehouden vergadering was aan de orde hoofd stuk VI (departement van O., K. en W.) der Rijksbegrooting voor 1936 en het tegelijk daarmee behandelde wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. De heer S u r i n g critiseert verschillen de Koninklijke besluiten tot schorsing of vernietiging van gemeenteraadsbesluiten inzake de stichting van bijzondere scholen. Spr. vraagt waarom van een vaste prac- tijk is afgeweken. De heer K. ter Laan verwijst ten aanzien van de tegenwoordige behoeften van het lager- en vakonderwijs naar het plan van den arbeid. Spr. deelt mede, dat de memorie van antwoord betreffende het initiatiefontwerp tot verlenging van den leerplichtigen leef tijd spoedig zal verschijnen. Wat de spelling betreft, menigeen wacht op de' Regeering. De heer T i 1 a n u s wijst op de nog steeds stijgende uitgaven voor het onder wijs. De vorige minister is wel wat optimist geweest. Spr. dringt aar. op ontslag van de gehuwde onderwij?.ressen-niet-kost- winsters.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3