GRATIS DEZE HANDIGE MELKBEKER Onderwijsbezuiniging wordt afzonderlijk behandeld. SPAAR DE GESCHENKENBONS Binnenland Staten-Generaal Uit de Provincie. Tijdelijk kunt U bij Uw eigen winkelier bij elke 2 pakken Rinso Zeeppoeder een handige melkbeker van prima Nederlands aardewerk ontvangen. Een artikel dus, dat in elke huishouding van pas komt. Behalve schitterende kwaliteit en lage prijs biedt Rinso Zeeppoeder thans nog zo n verrassing, waar natuurlijk ook U van wilt profiteren. Koop dus nu 2 pakken Rinso Zeep poeder tegelijk en bedenk: dit aanbod is slechts tijdelijk en alleen geldig zolang de voorraad strekt. BEPERKING VAN EXECUTIE. Minister Colijn heeft ten vervolge van de beantwoording der schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van der Weijden, betreffende onverwijlde in voering van een executie-beperkenden maatregel, in afwachting van de behan deling door de Staten-Generaal van het ontwerp-Crisislandbouw Hypotheekwet, en het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en huren, thans nadere mededeelingen gedaan. De Minister verwijst naar de Memorie van Antwoord op hoofdstuk I der Rijks- begrooting 1936 voor de beantwoording der vraag: „Is het de Regeering bekend, dat er groote onrust heerscht bij de hy pothecaire debiteuren, nu de behande ling der beide wetsontwerpen, n.l. het Landbouwcrisis Hypotheek-ontwerp en het wetsontwerp tot verlaging van som mige vaste lasten en huren voor onbe- paalden tijd is uitgesteld?" Blijkens de indiening van het ontwerp van wet, houdende bijzondere maatrege len, ter voorkoming van onredelijke terug vordering van onder verband van hypo theek op onroerend goed uitgeleende gel den, beantwoordt de regeering bevesti gend de vraag of ook zij van oordeel is, dat in een of anderen vorm een executie beperkenden maatregel onverwijld dient te worden ingevoerd. DUITSCHERS ONTSTEMD OVER DE REISBELASTING. Tegenmaatregelen in overweging? Naar de T e 1 e g r. vernam, wordt mo menteel in Duitschland, meer speciaal in de Rijnstreek, een sterke actie gevoerd als protest tegen de door de Nederland- sche regeering voorgestelde reisbelasting, welke men daar als een zeer onwelkomen domper op het vreemdelingenverkeer be schouwt. Bij de Duitsche regeering zou den tegenmaatregelen worden bepleit. ONDERZOEK TOESTANDEN OP LANDBOUWCRISISBUREAU. Het rapport-Schepel is reeds ingediend. Ter zake het onderzoek naar de toe standen en verhoudingen op het Land bouwcrisisbureau, welks feitelijke leider met ziekteverlof is, terwijl vier juristen eenigen tijd geleden hun dienstverband op staanden voet opzegden, vernam het H d b 1dat de door minister Deckers benoemde rapporteur, de president van het Hoog Militair Gerechtshof, tevens Raadsheer in den Hoogen Raad, Mr Schepel, zijn werkzaamheden heeft be ëindigd en zijn rapport aan den minister heeft uitgebracht. WIJZIGING IN DE LUCHTROUTE NAAR INDIE. In den loop van het volgende voorjaar in Maart of April gaat de K.L.M. eenige veranderingen aanbrengen in de reis route van haar Indischen dienst. Er wordt dan n.l. een tusschenlanding ingelascht op het eiland R h o d o s in de Middel- landsche Zee. Op dit eiland zouden de Italianen aan vankelijk een terrein voor zuiver locaal militair verkeer aanleggen. Op verzoek van de K.L.M. hebben zij hun plannen echter gewijzigd, zoodat op Rhodos thans een zeer goed ingericht vliegterrein voor internationaal burgerluchtverkeer wordt in gereedheid gebracht. Het nieuwe terrein zal omstreeks Maart gereed zijn en de K.L.M. zal het dan als aanloophaven gaan gebruiken. Dat is van veel belang, omdat het oversteken van de Middellandsche Zee thans noodig maakt dat men te Athene een groote hoeveel heid benzine laadt, waardoor men min der vracht geen post, maar passagiers en goederen kan meenemen dan met een kleine lading benzine wel mogelijk zou zijn. Vooral het passagiersvervoer van Griekenland naar Palestina zal met het nieuwe station waarschijnlijk nog be langrijk ontwikkeld kunnen worden. EERSTE KAMER. Benoeming commies-griffier. In de gisteravond gehouden zitting der Eerste Kamer werden verschillende wetsi- ontwerpen z. h. st. goedgekeurd. Daarna was aan de orde 'de benoeming van een commies-griffier. Bij eerste stemming werd benoemd de heear Mr J. van Andel Gz. De benoemde werd geboren op 3 Nov. 1906 te Zuid- land, waar zijn vader thans nog burge meester is. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in de rechten. Na zijn doctoraal examen was hij ver volgens werkzaam als adjunct-secretaris van den Ghristelijken Schoolraad. Sinds 1 April 1034 is hij in Haagschen gemeen tedienst als commies bij de afdeeling on derwijs. Mr van Andel is de a.-r. begin selen toegedaan. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN HANDEL ENZ. Verbindendverklaring. Contingenteerin- gen. De moeilijkheden van den middenstand. De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De Minister van Handel, N ij - verhoid en Scheepvaart, de heer Gelissen, is erkentelijk voor de opbouwende critiek. Als bewijs hoeveel werk spreker te verzetten heeft, moge dienen, dat een geregelde vrachtauto- dienst zorgt voor aan- en vervoer van de hoeveelheid werk. Spreker komt dan op de economi sche voorlichting. Leze is van groote beteekenis. Het ligt in zijn bedoe ling, bij deze voorlichting de economisch- technologisc'he instituten in te schakelen. Wat betreft de ordening, binnen kort zullen worden gepubliceerd de voor schriften, betrekking hebbende op de verbindendverklaring. De Ordeningswet is geen crisismaatregel, maar is Voortgevloeid uilt het streven der bedrijfagenooten naar samenwerking. Goede ordening zij tevens een gereede voedingsbodem voor 'het particulier ini tiatief. Haar richtsnoer is het algemeen belang. Zij bedoelt méér dan 'heit welzijn van ondernemers en arbeiders. Zij' richt zich ook op het belang der consumenten. Een door ordening verkregen productie capaciteit is voorts van niet te onder schatten beteekenis voor den kostprijs. De contingenteering zullen wij in de eerste jaren niet kunnen missen. In bijzondere gevallen is alleen contin genteering noodig, in andere contingen teering en hoogere invoerrechten, in weer andere alleen de laatste. Spreker sluit niet de oogen voor de verstarring, waartoe de contingenteering aanleiding kan geven. Hij kan geen over zicht geven van wat de contingemteering aan ons land heeft gekost door prijsver- hooging. Het aandeel der binnenlandsc'he industrie in de productie is na invoering der contingenteering belangrijk gestegen. De heer Ebels vroeg, of de invoer van Duitsche goederen in I n - d i niet kan worden gestimuleeerd ter vermeerdering van het clearingsaldo. De moeilijkheid echter is in het in Duitsch land 'hooge prijsniveau gelegen. Alles wordt in het werk gesteld om het compensatieverkeer zoo goed mogelijk te doen slagen, maar de moeilijkheid is, dat Duitschland aan bepaalde invoergoe- deren sterk de voorkeur geeft, zoodat het ons moeilijk valt de goederen, waarvan export wenschelijk ware, uit te voeren. Ten volle doordrongen is spr. van de moeilijkheden, waarmede de midden stand te kampen heeft. Tal van door den heer Vos geuite desiderata zijn ver vuld of in voorbereiding. Tal van mid denstanders zijn geholpen door bet cre- diet, waarbij het rijk garant is. Velen kwamen hiervoor niet in aanmerking, maar die komen nu in aanmerking voor hulp, waarvan de motieven meer van sociaal dan van economisch karakter zijn, welke hulp in een memoriepost op de begrooting is uitgedrukt. Den heer Ebels, zegt spr. dat althans voorloopig voorzichtigheid is geboden ten aanzien van het cadeaustelsel, met het oog op de belangen der industrie hierbij. De concurrentie der ambte naren den middenstand aangedaan, heeft spr.'s aandacht. Den heer Weitkamp zegt spr., dat deze den heer Krijger er terecht op wees, dat landbouw-oganisaties behooren 'te zijn in geschreven in het 'handelsregister. Wat onze havens betreft: Rotterdam gaat absoluut en relatief meer achteruit dan Antwerpen, vergeleken bij 1929. Het zeevervoer van Antwerpen wordt door geheel andere factoren be'heerscht dan dat voor Rotterdam. Men richte, voor wat Botterdam aangaat, vooral het oog op den doorvoer. Rotterdam's aandeel in het gezamenlijke Rijnvervoer van Rotterdam en Antwerpen, en ook in 'het algemeen Rijnvervoer is gedaald. Middelen ter verbetering van den toe stand moeten worden beraamd. De loods gelden zijn al verlaagd. Indien Nederland mocht besluiten Rijnvaartpremies in te voeren, zal dit belangrijke kosten voor de schatkist mee brengen; er wordt inter-departementaal overleg over gevoerd. De economische toestand der kleine kustvaart is zoodanig, dat zij niet voor steun in aanmerking komt. Inzake de evenredige verdee ling in de vrachtvaart zegt spr. dait een goede verkeersordening op het gebied van bet goederenvervoer alle ver voer 'zou moeten omvatten. Dan zou men ook een beter denkbeeld van de prijspoli tiek krijgen. Er is een wanverhouding tusschen scheepsruimte en vracht. De heer Duymaer van Twist besprak de vele vaste relaties en den langen wachttijd. Kunnen de schippers zelve niet tot een regeling komen, waarbij de in komsten van bepaalde groepen over al len worden verdeeld? Deze vraag heeft spr. voorgelegd aan de organisaties. Bij afdeeling I bespreekt de heer Lo- v i n k '('G.H.) de verhooging der perso neelsuitgaven van het departement, even als de heer Sm e enk (A.R.). Minister Gelissen zegt, dat men bij een vergelijking moet bedenken, dat het departement is gesplitst. Spr. toont grafieken van den groei van Nijverheid en Handel. In 1931 waren er 34 ambte naren. Hun aantal nam elk jaar toe. Er waren er 174 in 1935. In 1931 kwamen er 16.000 stukken, die bestudeerd en be antwoord moesten worden. In 1935 62.000 siukken. Verschillende bureaux lichten de in dustrie voortdurend in. Voor betalings verkeer, nijverheid, middenstand, scheep vaart en handelspolitiek 'heeft spr. meer menschen noodig, uitsluitend als gevolg van een normalen groei. De heer Van den Tempel ('S. D.) bespreekt den memoriepost, bij nota van wijziging op de begrooting geplaatst voor voorschotten aan 'kleine middenstanders, die niet voldoen aan de voorwaarden, door de Midden- si andsbank gesteld. Spr. juic'ht den post toe, maar uit de hoop, dat men niet zal gaan aanleunen tegen armenzorg, omdat men het zakendoen der oredietnemera dan te veel bemoeilijkt. De heer S t u m p e 1 (R.K.) vraagt: is de tegenstelling niet wat schril tusschen do 8 millioen, die aan de scheepvaart zijn geschonken, en het feit, dat de kleine middenstand voor de voorschotten rente moet betalen? Minister Gelissen antwoordt, dat de maatregelen door sociale motie ven worden gedirigeerd. Hieruit kan men wel afleiden, in welken geest zij zullen worden uitgevoerd. De Kamer keurt de begroo ting zonder hoofdelijke stem ming goed, met aanteekening, dait de heeren Sneevliet (r.s.) en Wijnkoop '(c.p.) tegen zijn. Bij nader inzien is het aan den voor zitter van de Tweede Kamer niet mogelijk gebleken de onderwijsbegrooting en het de laatste dagen veel besproken onder- wijsbezuinigingsontwerp gelijktijdig te behandelen. Gisteren heeft de Tweede Kamer hiertoe besloten. Thans wordt dus allereerst de begroo ting behandeld en daarna met zeer ruimen spreektijd het bezuinigings- ontwerp. Uit het feit, dat de voorzitter afgezien heeft van zijn voornemen de Onderwijs begrooting en het Onderwijsbezuinigings- ontwerp gelijktijdig te doen behandelen, blijkt dat de tegenstelling tusschen re geering en rechterzijde over de maatre gelen inzake de bijzondere scholen nog niet overbrugd is. De splitsing van de behandeling van begrooting en bezuinigingsontwerp heeft, naar vermoed wordt, een tweeledig doel: ten eerste, de begrooting in veilige haven te brengen, alvorens het debat over het bezuinigingsontwerp, waarin naar de meening van parlementaire kringen de mogelijkheid van een conflict tusschen regeering en rechterzijde geenszins illu soir is, aanvangt, en ten tweede, nog eenigen tijd te winnen om aan de bemid delingspogingen, die blijkbaar achter de schermen worden aangewend, om alsnog een oplossing te vinden, wat meer spe ling te geven Wielrijder door trein gegrepen. Dinsdagavond j.l. is op den overweg tusschen Blijpolder en Dtrieschouwen, ge meente Zaamslag, de 33-jarige J. K., die per rijlwiel den overweg passeerde door een voorbij komenden trein aangereden. De man werd met een gebroken been en hevige inwendige pijnen naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd. Zeeuwsche smokkelaars aangehouden Maandagavond gaven aan de grens te Ossendreeht surveilleerende rijksambte naren den bestuurder van een Zeeuw- sehen auto, komende uit de richting Santvliet in België, die 'bij het grens- kantoor den weg naar Ossendreeht wilde inslaan een teeken om te stoppen. De bestuurder reed door, waarbij de ambte naren den auto eenige schoten nazon den. Deze troffen waarschijnlijk geen doel, maar hadden toch tot resultaat, dat de bestuurder de bocht, die hij inreed, te kort nam, met het gevolg, dat hij in een sloot terecht kwam. Onmiddellijk snelden de ambtenaren toe met twee marechaus sees, die eveneens ter plaatse waren, en arresteerden de twee inzittenden, die af komstig bleken te zijn uit 's Heeren boe k. Tevens werd de auto en een lading van 500 K.G. suiker, die frauduleus werd vervoerd, in beslag genomen. De beide smokkelaars zijn in de marechausseeka zerne te Ossendreeht opgesloten. Zuid-Bevelander in banbreuk. De teekenaar A. W. uit Kloet in ge werd dezer dagen te Antwerpen door de politie aangehouden wegen banbreuk van uitdrijving. De Rechtbank veroordeelde hem in spoedzitting tot een maand ge vangenisstraf en 182 frank boete. Na uitzitting der straf zal W. zonder verderen vorm van proces de grens over gezet worden. i Bij Kon. besluit is aan Mr W. H. T. C. baron t'hoe Schwartzenberg en Ho- benlansberg, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van ("tweede-) secretaris van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Middelburg. Middelburg. Het jaarverslag van de gemeentebedrijven over 1934 meldt, dat het gasbedrijf een winst maakte van f 15.832.30, de waterleiding f 5964.57 en 'het eleetrisc'h bedrijf f 72.572.60, tegen een raming van resp. f 10.855.5D/2, f3408.30 en f72.188.48. Ziekenfonds-contributie. De Rijksinspecteur voor werkverschaffing in Zeeland heeft B. en W. kenbaar ge maakt, dat nu meer dan vroeger bij' de werkverschaffing een stelsel van roulee ring zal worden toegepast, het raadzaam is te achten de regeling inzake de beta ling der ziekenfonds-contributie voor ge- steunden, ook toe te passen op de in werkverschaffing geplaatsten, dus dat betrokkenen, fondsen en gemeente ieder 1/3 der contributie betalen. De drie alhier gevestigde fondsen, verklaarden zich alle welwillend tot medewerking bereid en de kosten zullen er door stijgen voor Ide gemeente van f3000 tot f4000. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Januari Ingezonden Mededoellng. SA80-091M beide categoriën op dit gebied gelijk te stellen. Gisteren is de 'heer J. Delzenne, bureel-chef 'bij den Rijkswaterstaat in bet kanton van dien dienst in de St. Pieter straat van enkele treden gevallen. Met een gebroken been is de heer D. naar het Gasthuis vervoerd. Oplichting. Maandagavond werd een kleedingmagazijn alhier opge beld door een persoon, die vo-orgaf te ver toeven ten huize van dokter Brongers en die verzocht enkele heeren fantasiecos- tumes op zicht te zenden. Ofschoon hij eerst spraik over den Noordsingel, 'her stelde hij zich toen de winkelier vroeg of toch 'bedoeld was bij arts Brongers op het Noordbolwerk. De loopjongen ging met elf pakken in een kleed gepakt naar het opgegeven adres en daar stond de opdrachtgever reeds aan het hek te wachten, gaf den jongen een uitbrander, omdat hij niet spoedig genoeg was gekomen. Daarna gaf hij hem echter een kwartje voor het be zorgen. Gisteren ging men van de zaak bij Dr Brongers om antwoord, doch men wist noch van de costumes, noch van een gast iets af. De conclusie is dus, dat bedoelde zaak voor een kleine f 400 is opgelicht. Aan gifte bij de politie volgde. In verband met een en ander verzoekt de waarnemende commissaris van politie hen, die een man met een groot pak klee- ren mochten hebben gezien of andere aanwijzingen kunnen geven, die tot op sporing der goederen en aanhouding van den dader mocht kunnen leiden, zich ten spoedigste aan zijn bureau te vervoegen. Paard op hol. Gisteren is 'het paard van den groentenhandelaar A, toen deze voor een woning in de Latijn- sche Schoolstraat stond, op hol gegaan doordat een stuk zink van een dak op het paard viel. A. kon het paard niet houden en kwam te vallen, waarbij 'hij een schaafwond opliep. Het paard rende den bakkers winkel van den heer Van Kuijk op den hoek van de Bogardstraot en de eerst genoemde straat in en kwam met won den aan bek en hals tot stilstand. De boefjes. De vier jongens, die aangehouden zijn wegens inbraak in de school aan de Verwerijstraait, blijken zich i nog aan meer misdrijven te hebben schuldig gemaakt, dan de eerste dagen r aan het licht kwam. Zij blijken nog een tweede ladelichting en ook diefstal op de Markt op hun geweten te hebben. Rechtspositie Commis saris van Politie. Bij Kon. besluit is vastgesteld een rechtstoestands-regle- memt voor hoofdcommissarissen en com missarissen van politie. Daarbij heeft de Raad de bevoegdheid om ten aanzien van drie onderwerpen af te wijken van dit reglement en daarvoor in de plaats gel dig te verklaren de regelingen, welke de raad voor andere ambtenaren beeft vast gesteld. Deze drie onderwerpen zijn: 1. finan- eieele aanspraken bij ziekte; 2. uitkeering aan de nabestaanden in geval van over lijden en 3 wachtgeld. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat de Raad gebruik zal maken van de bevoegdheid om van het reglement af te wijken ten opzichte van de betaling der wedde gedurende ziekte en de toeken ning van wachtgeld om daardoor zooveel mogelijk éénvormige regelingen <te hebben voor de inspecteurs en den commissaris van politie. Wel zijn de gemeentelijke regelingen ongunstiger voor den commis saris, doch B en W. achten ze toch zeer voldoende. Goes. Aan het jaarverslag der Goöp. „Ons B e 1 a n g" U.A., over het boek jaar 1 Oct. 193430 September 1935 ontleenen wij, dat dit jaar volgens het bestuur een uitstekend jaar is geweest, 't Aantal leden steeg van 180 tot 195, de omzet van f45627.47 tot f46161.83. In 3 jaar is de omzet vermeerderd met bijna 41 pet. De overschotten waren over de laatste vier jaren: 1931-1932 f 1051.55, 1932-'33 f2247.50, 1933-'34 f3094.37 en 1934-'35 f 2957.34. Het overschot is iets minder dan het vorige, jaar, hetgeen vooral komt door de hoogere inkoopen van verschillende grondstoffen. Voorgesteld wordt 6 pot. bakkerij- en 3 pet. winkel-dividend uit te keeren. Voor de afd. kruidenierswaren heeft reeds per 1 Oct. j.l. een vaste uitkeering van 3 pot. plaats gevonden. Serooskerke (W.). Gisteren is gean nonceerd, dat de Zangvereen. S. D. G. morgen (D'onderdag)avond een uitvoering hoopt te geven. De heer J. Schout zal dien avond nog een voordracht ten beste geven. Arnemuiden. Met ingang van 15 Dec. a.s. wordt in de vacature van brugwach ter aan de Arne-spoorbrue- wegens pepgj- ,1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2