ster Orgel (fcaiis feasef» EERSTE BLAD In Holland mag alles.... Conflict tusschen Kamer en Regeering? Buitenland De oorlog in Abessnië. IWONDBALSEM WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. B2 oux ZIJ, die zich met ingang van 1 Januari 1936 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. alle kleuren, ►broeken, mut- fama's, nacht- e. z. m. baby- Leep jes, sokjes nstr. 313 Midd. GING. GEBOUWDE SEN, eer billijk in RAVEN, Aan- Middelburg. Middelburg. KHANDEL, ïanakken, Vi- indspelen. Ma- tikelen. dooppakjes, en cape, wol- n wiegen- en 55 ct. Hospi- el. „De Weef- Middelburg. IAGEN: vette in 70 ct., stuk- et., zwaar vet [reuzel 60 ct., .lies per K.G. el. 198, M'burg ïarp met fluit dijke. 30UT HUIS- .ongen, merk ►1 132, Goes. ede mond. les lerarën. Ned., sk., gymn. en ■S: We. M. O., ►lburg. t: P AUTO- TS, 1. Adres: M. isingel, Mid- DSTER, Brieven onder eeuw', Lange 'g- VERKOOPER sluitend par ikei beneden >rdt gesteund No. 35, Bur. B 16, M'burg. AEISJE, Zondags vrij. Singel, Mid- spr. f 10 of e n. Geëin- lissementen: ïdelaar wo- r mr A. J. nde te Mid- geworden n uitkeering ente schuld- H. F. Ver- ide te Clin- iechter, adv. wegens ver- tdeelin gslijst 3 pet. Uitg,: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs ig.öö per kwartaal, weekabonnementen Middelburg, Gees Losse mtfmm 5 gent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter oi motto f0.85. Bij contract belangrijks korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De heer Den Doolaard, medewerker aan de soc.-dem. Arbeidspers, is uit Oos tenrijk gezet wegens artikelen met onbe- hoorlijken inhoud aan het adres van de Oostenrijksche regeering. In die pers heeft de verslaggever in geuren en kleuren zijn wedervaren ver teld. De Weensohe politie had hem o.a. gezegd: „Alles goed en wel, maar een regeering kan toch uitdrukkingen als: „(Meineedige tyrannen, die met de ba jonetten het volk verdrukken", niet over haar kant laten gaan! De Hollandsche re geering zou zoo iets ook niet toelaten." Daarop zou de heer Den Doolaard ge antwoord hebben: „Toch! In Holland mag men alles aan vallen, behalve de staatshoofden. Maar u is reeds zoodanig met dit dwangregime vergroeid, dat u zich niet meer in de toestanden van een werkelijken rechts staat kunt indenken...." Wat hier «ontrent Holland (Nederland) is opgemerkt, is gelukkig niet juist. Al thans niet meer juist. In Nederland mag ook niet alles wor den gezegd aan het adres van de Hooge Overheid. Er is wel langen tijd op dit gebied een zeer groote mate van „vrijheid" geweest. Bekend is hoe niet lang geleden egn blad, dat nog wel voor versterking van het gezag heet op te komen, een voor Mi nister Colijn zeer krenkende voorstelling bevatte, toen deze bewindsman met den dood als bondgenoot werd uitgebeeld, in zake de bestrijding van de werkloosheid. Er is een kentering gekomen. Tegen hen, die zich beleedigende uit drukkingen meenen te moeten veroorlo ven omtrent de dragers van het gezag wordt scherper opgetreden. En er zal «p dit gebied nog meer ge daan moeten worden. Ook of beter, vóóral in een rechtsstaat is het noodig dat de stelsel matige ondermijning van het gezag wordt tegengegaan en dat aan het beschimpen van de Hooge Overheid paal en perk wordt gesteld. De mededeeling van de „Msbd.', dat voorzitter Ruys alle begrootingen in vei lige haven wil loodsen, omdat hij bij de Onderwij sbegrooting een conflict voorziet, wordt door den Haagschen redacteur van „De Standaard" zeker niet juist geacht. De voorzitter van de Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Onder wijs en dit wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven op het onderwijs uit gesteld omdat uit de Kamer in die rich ting aandrang op hem is uitgeoefend. In zake de moeilijkheden, die bij deze be handeling zouden kunnen rijzen, moet wel aangenomen .worden, dat bij par. 12, de concentratie der bijzondere scholen, een verschil tusschen de Regeering en de Rechtsche groepen van de Kamer zal blijken te bestaan. Van R.K. en A.R. zijde is reeds op meer dan een wijze te kennen gegeven, dat tegen de voorgestelde regeling onover komelijke bezwaren bestaan. Bij de be handeling in de Kamer zal dit opnieuw blijken. Intusschen behoeft de hoop, dat voor of tijdens de behandeling een op lossing wordt gevonden, die een ernstig conflict tusschen Regeering en Kamer voorkomt, nog niet te worden opgegeven. Het „Vaderland" verneemt nog, dat gis teren in parlementaire kringen de toe stand niet pessimistisch werd beoordeeld. Rust aan de fronten? Vandaag is er al heel weinig oorlogs nieuws. Van luchtbombardementen wordt ook zoo goed als geen melding gemaakt, wel van plannen daarvoor. Te Addis Abeba hebben besprekingen plaats gehad van Abessijmsche autori teiten met den Franschen en den Brit schen gezant aldaar en volgens een offi- cieele mededeeling heeft de Abessijnsche legerleiding het bevel gegeven voorloopig niet tot operaties op groote schaal over te gaan, ten einde in afwachting van de diplomatieke besprekingen onnoodig bloedvergieten tegen te gaan. Een dergelijke officieuze wapenstil stand zal den Italianen zeker niet on welkom zijn. Ze kunnen er wat door op verhaal komen, en, waar noodig, hun stellingen versterken. Alleen de ongeregelde Abessijnsche troepen in het Noorden hebben waar schijnlijk het bevel 'tot rust nog niet ont vangen of er zich niet aan gestoord. Ze vertoonen althans een hernieuwde acti viteit en er komen berichten binnen van verschillende kleinere gevechten 'tusschen de Italianen en de Abessyniërs. De troe pen van Ras Syoem in Tembien laten ooa weer van zich hooren en volgens Abessijnsche berichten heeft men de Ita lianen daar verliezen toegebracht. Ook hij de Takazze hebben opnieuw gevechten plaaJts gevonden, die echter geen grooten omvang hadden. Afdeelingen van het leger van Ras Seyoem 'hebben bij Kalha'bi een Itali- aansch kamp overvallen. De Italianen kehben vier blanken te betreuren. Een andere afdeeling overviel des nachts de Italiaansche posten bij Mena- gar. Aan Italiaansche zijde vielen vijf dooden, terwijl de verliezen der Abessy niërs een doode en 'twee gewonden be droegen. Maarschalk Badoglio heeft gisteren een grooten inspectietocht gemaakt langs de Italiaansche linies. Volgens berichten van stammen uilt Somaliland is cholera uitgebroken in de omgeving van Mogadiscio, reeds 100 ge vallen zouden zijn gemeld. DE DOOR ENGELAND EN FRANKRIJK GEFABRICEERDE „VREDES"-VOORSTELLEN. Gisteravond is tusschen Laval en den Britschen ambassadeur een definitief ac- coord inzake Abessynië tot stand geko men, dat voor de Engelsche regeering be vredigend is. De vredesvoorstellen zouden gisteravond nog naar Rome en Addis Abeba worden gezonden. Gisteravond is het Engelsche Kabinet opnieuw bijeen gekomen om over de te Parijs uitgewerkte voorstellen te beraad slagen. Opnieuw werd er op gewezen, dat iede re regeling aanvaardbaar moet zijn, zoo wel voor Abessynië, als voor den Volken bond en Italië. Maar intusschen hebben Engeland en Frankrijk Abessynië en den Volkenbond min of meer voor een voldon gen feit gesteld. Hij, die nu het voorstel afwijst, laadt het odium op zioh den oor log te willen laten voortduren. De onder handelingen zijn dan toch maar geheel buiten den Volkenbond om gevoerd. D'e Engelsche minister-president Bald win noemde in zijn verklaring in het La gerhuis de berichten der Fransohe pers over het vredesplan een betreurenswaar dige indiscretie, welke „een lastige en de licate aangelegenheid nog ontzaglijk veel lastiger en delicater gemaakt heeft". Jawel, dat kennen we. Baldwin verklaarde later in het Lager huis: Wij hebben opdracht met de Fran sen een onderzoek in te stellen naar de vredesonderhandelingen. Eden zal den Volkenbond zijn rapport uitbrengen. Hij zal en kan zelf niet het aanvaarden der regeling door den Volkenhond afdwingen, indien de Volkenbond er niet van wil we ten. Evenmin kan hij Italië of Abessynië de voorstellen opdringen. Wij weten niet, wat ieder dezer drie partijen zal besluiten. Wanneer niets tot stand komt moeten wij het later geleidelijk aan weer probeeren. Wij zullen dan wederom de vraag hebben te overwegen hoever sanctiemaatregelen kunnen gaan. De oppositie heeft het zoo doen voor komen, alsof het een zeer eenvoudige zaak was, de olietoevoer naar Italië stop te zetten. Het is echter een buitengewoon in gewikkelde kwestie. Wanneer wij dezen stap doen, moeten wij er zeker van zijn, dat hij werkzaam is. De Engelsc'hen slaan de tegenwoordige gebeurtenissen met groote belangstelling gade. In de laatste drie maanden hebben wij zeer veel vernomen van hetgeen in de wereld mogelijk is en niet mogelijk is. De tijd zal komen, dat men in staat zal zijn het Lagerhuis al zijn inlichtingen mee te deelen en het Lagerhuis en het land zul len dan kunnen overwegen wat zij in het lioht van deze inlichtingen kunnen doen ter bevordering van de werkzaamheden van den Volkenbond. Wij zetten dezelfde politiek, die wij tot nu toe hebben gevoerd, voort. In het verder verloop der Lagerhuisde batten over de Fransch-Britsc'he vredes voorstellen van Parijs heeft de minister voor Volkenbondsaangelegenheden, Eden, de drie groote principes opgesomd, waar op de vredes-voorstellen zijn gebaseerd: a. Gebiedswisseling in het voordeel van beide partijten; b. Vö'lkenbondshulp aan Ethiopië, met het doel het land in sociaal, economisch en administratief opzicht te ontwikkelen; c. Speciale faciliteiten voor Italiaansohe kolonisten en Italiaansche maatschappij en, wat betreft de economische ontwikke ling. „Ik heb", aldus besloot Eden, „alles ge zegd, wat ik in de huidige fase zeggen kan". Uit Parijs wordt gemeld, dat het vredes plan slechts kleine correcties voorstelt aan de grenzen tusschen Erythrea en T'igre in het uiterste westen, waardoor kleine on effenheden uit den weg worden geruimd. Engeland en Frankrijk zijn ervan over tuigd, dat hun voorstellen een minimum basis vormen, waarop de snelle beëindi ging der vijandelijkheden zou kunnen worden tot stand gebracht. Men heeft reden te veronderstellen dat Mussolini het plan zal aannemen als basis voor de besprekingen. Italië en Abessynië zouden dan worden opgewekt de vijandelijkheden te staken van het oogenblik af dat de vredesonder handelingten zullen worden geopend. Men verwacht niet, dat deze toestand nog in deze week zal worden bereikt. In dien gunstige antwoorden worden ontvan gen uit Rome en Addis Abeba zou de Ge- neefsche commissie van 18 direct op de hoogte worden gesteld, waarna zij zich vermoedelijk zou verdagen. Be Britsche regeering heeft besloten een uitstellen van het embargo op petro leum te steunen, indien Abessynië de Pa- rijsche voorstellen ecm verwerpen. Mien voelt wel, welk addertje hier onder het gras schuilt. Ontstemming te Genève. Onder de te Genève aanwezige vertegen woordigers van de kleine entente bij den Volkenbond schijnt een ernstige ontstem ming over de nieuwe aan Mussolini aan geboden consessies te bestaan, indien al thans de korte berichten over den inhoud van het plan in groote lijnen juist zijn. Intusschen is gisteren de deskundigen commissie voor het toezicht op de toe passing van de reeds overeen gekomen sanctiemaatregelen tegen Italië weder bij een gekomen. Mr G. Ridder van Rappard vertegenwoordigt wederom de Nederland- sche regeering. D'e commissie is begonnen met het opstellen van haar rapport over de verschillende maatregelen, die in de verschillende volkenbondsstaten zijn ge troffen in verband met de aanbevelingen der coördinatie-commissie. D'it rapport zal aan de commissie van achttien wor den voorgelegd, welke a.s. Donderdag we derom zal bijeenkomen. Rome verkeert in afwachting. Vermoe delijk zal Italië er zich niet tegen verzet ten, dat Abessynië e'en zeehaven krijgt, mits deze op Italiaansch gebied ligt en indien slechts sprake is van een vrijha ven, niet van het afstaan van gelbied. Verder acht men het niet mogelijk, dat Italië met minder tevreden is, dan de nu bezette gebieden. Uit Addis Abeba wordt daarentegen ge- m'eld, dat de Abessynische minister van huitenlandsche zaken Dinsdag een bezoek heeft gebracht aan dien Britschen gezant. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat Abessynië bereid zal zijn zich in te laten met vredes-onderhandelingen, zoolang nog maar één enkel Italiaansch soldaat op Abessynisch gebied verblijft. VREESELIJKE VLIEGTUIGRAMP IN ENGELAND. Elf dooden. Gistermiddag heeft boven Zuid-Enge- land een vreeselijk vliegongeluk plaats gehad, dat elf menschen het leven 'heeft gekost. Tegen vijf uur is een drie-motorig verkeersvliegtuig van de Belgische Lucht vaartmaatschappij! 'Sabena, op weg van Brussel naar het Londensche vliegveld Croydon, door tot nog toe onbekende oorzaak nabij- Tatefield in het graaf schap Kent neergestort. Alle elf in zittenden, n.l. de vierkoppige bemanning, bestaande uit den eersten piloot 'S c h o o n b r o o d t, den tweeden piloot, een radio- telegrafist en een 'hof meester, en zeven passagiers werden gedood. Van de zeven passagiers waren twee van Engelsche nationaliteit, één vermoe delijk van Belgische nationaliteit en vier van Duitsche nationaliteit. Onder de vier Duiitschers, die allen uit Keulen kwa men, waren twee dames. De lijken van enkele slachtoffers zijn zwaar verminkt. Het vliegtuig is geheel in elkaar gedrukt, doch brand is in het wrak niet uitgebroken. Dit ontzettend ongeluk heeft groote ontroering verwekt. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het weer was niet goed, het regende en er was een harde wind, maar men gelooft niet, dat het ongeluk aan de weersomstandigheden is te wijten. Het vliegtuig was te 3 uur 20 in Brus sel opgestegen. Het was spoedig in con tact met Croydon en het 'heeft niets ge meld van eenig dreigend gevaar of man kement. Toch is het iets uit zijn koers geraakt en bij, het laag vliegen om te zoe ken naar een landingsplaats uit op zichzelf nog niet opgehelderde oorzaak is 'het eerst tegen een lagen heuvel aan- gestooten waardoor een vleugel brak en voor den bestuurder het toestel in even wicht 'kon brengen volgde een tweede, zwaardere schok, tegen de volgende hoo- gere heuvel en het toestel stortte van on geveer 4050 meter 'hoogte neer. Alle passagiers en leden der 'beman ning moeten op slag gedood zijn geweest. Waarschijnlijk heeft de bestuurder ijs afzetting aan de vleugels bemerkt waardoor omstreeks denzelfden tijd een Fransch vliegtuig bij Auxerre een nood landing heeft moeten doen en heeft hij daarom naar een geschikt terrein voor een noodlanding gezocht. Te Brussel heeft de catastrofe in alle kringen diepe verslagenheid gewekt. Het is de eerste maal, dat een vliegtuig van de Sabena in regelmatigen dienst op zoo tragische wijze verongelukt. De deernis van het publiek gaat in de eerste plaats uit naar Schoonbroodt, den sympathie ken Vlaamsöhen piloot, die sedert acht jaar voor de Sabena vloog en in dien tijd ruim 750.000 km had afgelegd. Hij, die een der (betrouwbaarste en voorzich tigste vliegers van het geheele Sabena- corps was is een der pioniers van het luchtverkeer naar de Belgische Congo geweeah Hij laat een weduwe en één kind na. Ook de andere leden van de beman ning waren beproefde krachten, die een goeden staat van dienst hadden. Moeilijkheden ter vlootconferentie. Gisteren is de eerste commissie van do vlootconferentie in geheime zitting bijeen gekomen. Deskundige waarnemers zijn van me"- ning, dat de vlootconferentie een ern stige crisis tegemoet gaat tengevolge van den Japanschen eiseh inzake de pariteit De Japansche houding is in de zitting van gisteren even onbuigzaam gebleken als eergisteren. Naar aanleiding van den Japanschen eisch schrijft de marine-correspondent van de „D'aily Telegraph", dat het geen doel heeft, de conferentie voort te zci- ten, indien Japan zijn standpunt niet wijzigt. België's financiën. In de Belgische Kamerzitting van gister middag heeft minister-president vas Zeeland bij het behandelen van de be groeting der rijksmiddelen een redevoe ring uitgesproken. Hij zeide o.m.: D)e begrooting voor 1936 sluit met een klein batig saldo. De begrooting toont belastingverminde ringen aan tot een bedrag var 184.000.000 fr., namelijk 75.000.000 fr. aan grondbelasting en 118.000.000 fr. aan registratierechten. Bij deze cijfers moeten nog 115.000.000 francs geboekt worden, die overeenstemmen met de uitgaven en onkosten in verband met den werkloo- zensteun, welken de staat op zich heeft genomen ter ontlasting van de gemeenten en de provincies. Volgend jaar zal de gewone begrooting in evenwicht zijn. Voor de buitengewone begTOOting zal men leeningen sluiten, in dien het de regeering belieft. Tenslotte deed de premier een beroep op de opoffe ringsgezindheid van de staatsambtenaren die om salarisverhooging hebben ge vraagd, terwijl de landsmiddelen het niet toelaten, reeds op 1 Januari op hun ver zoek in te gaan. Het weer in het buitenland. De koude in Noord-Italië wordt fel ler. In het Icriva-dal staat de thermo meter 8 tot 10 gr. F. onder nul, in Lom- bardije en Piemonte 5 tot 6 gr. onder nul. Geheel Griekenland wordt door zware stormen en overstroomingen geteisterd, welke ernstige schade aanrichten. Te Angada in Thessalië werden de bewoners door een plotseling opkomenden vloed verrast, zoodat zij in de boomen moesten vluchten. Men vreest, dat hier men- schenlevens te betreuren zijn. D'e Simplonexpres moest bij Thebe te- rugkeeren, omdat een grondverschuiving bij Brallo de lijn versperd had. De spoor wegverbinding Athene-Saloniki is ver broken. Binnenland. De Tweede Kamer nam de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en het wetsontwerp inzake de lucht bescherming aan. Mooie opdrachten voor enkele scheeps werven. Het dreigend conflict tusschen Kamer en regeering. Buitenland. Geen belangrijk nieuws ulit Abessynië. De Engelsch-Fransche vredesvoorstel len naar Rome en Addis Abeba gezon den. Ze worden door Abessynië afge wezen. Loos Alarm te Addis Abeba. Vreeselijk vliegongeluk in Engeland. Elf dooden. Moeilijkheden op de Vlootconferentie. Ingezonden Mededeeling. De zaêpdte yen&rt! GROOTE DOOS 5QCT KLEINE DOOS 25CT BU ALLE OROGISTEN VERKRIJGBAAR OF FRANCO NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG IN POSTZEGELS BIJ DE FABRIKANTEN „GENIUS" GROEN EWEGJE 97 DEN HAAG Aan de Belgische Noordzeekust heersehte gisteren een hevige Noord wes terstorm. Een gedeelte der visschersvloot bevond zich op zee, zoodat alle reddings- posten gealarmeerd werden. Het licht schip West-Hinder is op drift gesla gen. De maildienst Oostende-D'over moest gestaakt. Korte Berichten. De „Echo de Paris" is voor het ge heele Duitsche rijksgebied verboden we gens ,,'t publiceeren van leugenachtige be richten omtrent Duitschland". De editie van Zcudag bevatte n.l. ondanks 't Duit sche dementie van 6 Dec. j.l. wederom het bericht, dat rijkskanselier Hitier een Fransch groot-industrieel heeft ontvan gen, waaruit het blad, mede in verband met een bezoek van den Franschen am bassadeur aan Hitier, conclusies trekt, die van allen grond ontbloot zijn. Maandagavond heeft een talrijke groep Vlaamsche extremisten een betoo ging op touw gezet tegen een Fransche voorstelling, die in den Koninklijken Vlaamschen Schouwburg te Gent werd gegeven. De demonstranten, die zich in den Schouwburg verspreid hadden, wierpen met stinkbommen en peper naar bet too- neel. De politie greep in en arresteerde veertig menschen. Daarna kon de voor stelling worden voortgezet. Een Fransch verkeersvliegtuig heeft gister een noodlanding moeten doen bij Auxerre. De steward werd 'gewond. Toen de inzittenden het toestel verlaten had den, brak plotseling brand uit en werd het vliegtuig volkomen vernield. 'Gistermiddag tijdens 'den storm is een Engelsch militair vliegtuig, dat slechts door den bestuurder bemand was even voorbij! Hull met een smak in de Humber gevlogen bij het plaatsje Grant ham. 'Het toestel en de bestuurder zijn beiden in het woelige water verdwenen. Gisteravond is te Moskou een groote brand uitgebroken in de Stalin- fabriek, de belangrijkste vrachtautofa- briek in de 'Sovjet-Unie. Het duurde twee uur, voordat de brandweer het vuur meester was. Het is niet bekend, of er slachtoffers zijn. Voor zijn particuliere auto gebruikt Mussolini thans alcohol als brandstof, waartoe een speciale carburateur is in gebouwd. De alcohol kost op het oogen blik 2.15 'lire en benzine 3.60 lire per liter. Men hoopt den prijs van alcohol nog te kunnen verlagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1