Commissie ter vereenvoudiging van de gemeente-administratie DINSDAG 10 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 509 JAARGANG No. Si Weinig bevredigend. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44i55. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes ss Vlissingen fQ.20. Los3e nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De loop4 der zaken met het Italiaansch- Abesysnsch geschil schijnt weinig bevre digend. Toen Italië zijn veroverings-expeditie in Abessynië begon heeft de Volkenbond ingegrepen. Het was de Volkenbond di-2 Italië als aanvaller aanwees en bet was ook de Volkenbond die besloot de sancties toe te passen. Niemand beeft de bezwaren en geva ren van dit optreden ontkend, maar toch werd het vrij algemeen toegejuicht, om dat hier een poging werd gedaan om ook in het internationale leven bet recht te stellen boven het geweld. Maar wat zien we nu gebeuren? Engeland en Frankrijk zijn voortdu rend bezig te onderhandelen over de op lossing van het geschil maar dan in de zen zin, dat de hoofdzaak schijnt te zijn hoe Italië tevreden kan worden ge steld. Volgens de laatste berichten is men het eens geworden over de voorwaarden die z ij Italië zullen aanbieden voor het her stel van den vrede met Abessynië. En als men de berichten dienaangaande geloo- ven mag, dan zijn de voorwaarden van dien aard, dat ze naar uit Parijs gemeld wordt, aanvaarding door Mussolini mo gelijk maken, daar zij' e e r 1 ij k envoor- d e e 1 i g zijn. Inderdaad voordeelig Want wat hier wordt aangeboden is meer dan wat de wapenen tot dusver aan Mus solini hebben kunnen verschaffen. Met de belangen van Abessynië wordt bij deze procedure naar het schijnt weinig rekening gehouden. En evenmin met den V olkenbond. Wel zeker, Engeland en Frankrijk heb ben het met hun beiden niet voor hei zeggen, daar Abessynië en de Volkenbond toch ook nog een woordje mee te spreken zullen hebben, maar aldus de „N. R. Grt." i een actie waaraan Engeland niet meer van harte mee zou doen zou haar kracht verloren hebben; Laval en Hoare beschikken samen over een groote portie macht en als zij het geschil op bepaalde voorwaarden willen liquidee- ren zal het moeilijk zijn, voor wien ook, dit te stuiten. Deze opmerking is juist. Maar voor het prestige van den Vol kenbond en voor de handhaving van het recht in het interna tionale leven is deze gang van za ken toch weinig bevredigend. Weinig nieuws. Spanning aan het Noordelijk, luchtvaartactie aan het Zuidelijk front. Van de fronten valt weinig nieuws te melden. In het Noorden schijnen de Ita lianen nog steeds liever niet tot een aanval te willen overgaan. Graag zouden ze blijkbaar zien, dat de Abessyniërs bun krachten maar eens probeeren te meten. Of deze laatste daar veel zin in hebben staat te bezien. Het heeft er alles van, dat de Abessyniërs de Italianen liever vermoeien met een flinke guerilla, dan zich wagen aan een aanval in grooten stijl. Bovendien verwachten ze veel van de regens, die meestal in 't begin van 't jaar optreden. Gisteren heeft er ten Westen van Ma- kalle een gevecht plaats gehad bijl de Ta- kazze, waarbij een afdeeling Abessyniërs Italiaansche soldaten overvielen. De Ita lianen kregen na eenigen tijd versterking en ziji slaagden er, volgens Italiaansche berichten, na een fel bajonetgevecht in, de Abessyniërs terug te drijiven. In bet Zuiden is de Italiaansche lucht macht actief. Alleen zou in bet uiterste Westen van bet Zuidelijk front, ten Noorden van Dolo, een verbitterde strijd zijn gestreden tusscben het leger van Ras Desta en een groote afdeeling Somali- troepen. Bijna 1600 man zouden hierbij! gedood of gewond zijn. De gevechten duurden een vollen dag; twee Italiaansche tanks zijn buitgemaakt. De Abessyniërs zouden 850 man verloren hebben, de Italianen onge veer 700. Maar overigens bepalen de Italiaan- nen zich tot bet werpen van bommen op Abessynisch gebied, o.a. op Ankober (150 K.M. ten N.O. van Addis Abeba) en op verschillende plaatsen in Ogaden. Een Italiaansch vliegtuig beeft een flesch omlaag geworpen met een brief aan de bevolking van Dessie, waarin o.a. geschreven staat: Wiji brengen de Italiaansche driekleur en de lictoren-bundel, als boodschappers -van de iRiomeinsche beschaving. Groet den Negus en vraagt hem of hij' zijh bis cuits al gegeten heeft." Aan Ahessynsche zijde is men hierover zeer verontwaardigd. Men wil den brief aan den Volkenbond sturen. Betreffende het luchtbombardement van Dessie kan men in de Italiaansche bla den lezen, dat er van Italiaansche zijde geprotesteerd is bij bet secretariaat van den Volkenbond tegen de protestnota van den Negus. De bladen noemden die pro testnota „belachelijk". Indien er zich te Dessie een hospitaal van het Roode Kruis bevond, dan had de Negus dit aan de Italianen schriftelijk moeten bekend ma ken. Het internationale kenteeken van het Roode Kruis brengen de Abessyniërs aan op allerlei plaatsen, die geen hospi talen zijh. Verder wordt gezegd, dat Dessie geen onverdedigde stad was, doch dat zij' in tegendeel vol was van Abessynische sol daten en dat zich er bovendien de keizer en de generale staf van het Abessynische leger bevonden, zoodat bet bij uitstek een doelpunt was voor luchtaanvallen. De secretaris-generaal van den volken bond beeft van de artsen van het Ame- rikaansche hospitaal te Dessie een tele gram ontvangen, waarin geprotesteerd wordt tegen het bombardement van dit hospitaal door Italiaansche vliegtuigen op 6 December. GEHEIMZINNIGE ENGELSCH—FRANSCHE „VREDESVOORSTELLEN. Engeland en Frankrijk schijnen bezig te zijn aan het in eikaar timmeren van z.g.n. vredesvoorstellen, waarover de grootste geheimzinnigheid wordt betracht, maar waarvan, als de geruchten juist zijn, het toch geen wonder is, dat Abessynië er niets van weten wil. Het is toch waarlijk geen wonder, dat Abessynië er niets voor voelt, om den indringer, die, zonder nood zaak en oorlogsverklaring, alleen uit machtswellust, zijn avontuur begon, een stuk vian bet land cadeau te doen. Het groo'tste onrecht zou dan officieel gesanc- tionneerd worden. Bovendien beeft Engeland herhaaldelijk en met nadruk verzekerd, dat het Itali aansch- Abessynisch geschil een V o 1- k e n b o n d s k w e s t i e is en nu gaat bet met Frankrijk een vredesvoorstel klaar maken, dat, zonder dat de Volken bond er in gekend is, naar Mussolini zal worden gezonden. Van gewoonlijk welingelichte bronnen uit Parijs wordt gezegd, dat het voorstel zou inhouden, dat bijna de helft van Abes synië aan Italië zal moeten worden gege ven in ruil voor de haven van Assab. Naar uit Addis Abeba wordt gemeld, twijfelt men er in regeeringskringen aan, of Abessynië zal toestemmen in een rege ling van het Italiaansch-Abessynisch con flict volgens het Zondag te Parijs opge stelde ontwerp. Men wijst er op, dat de oorlog, die meer dan twee maanden duurt, nog geen bij zonder groot succes heeft opgeleverd voor de Italiaansche legers. De Abessyniërs beschouwen den terugtocht der Italianen aan het Noordelijk en het Zuidelijk front als een aanmoediging om hun grondge bied verder te verdedigen. Zij achten daarom elk vredesvoorstel, dat met afstand van grond gebied gepaard gaat, oa red e 1 ij k, Uit Londen wordt gemeld: De Labour- afgevaardigde, Hugh Dalton, zal vandaag in het Lagerhuis den waarnemend minis ter van Buitenlandsöhe Zaken, Eeden, verzoeken een verklaring af te leggen over het te Parijs opgestelde Engelsch-Fran- sehe vredesplan. Uit de berichten in de conservatieve bladen blijkt, dat de rapporten uit Parijs over den inhoud der overeenkomst ook bij conservatieve parlementsleden verba zing hebben gewekt. De meeste aanhangers der regeering in het Lagerhuis hebben van deze aangele genheid een minder gunstige indruk ge kregen. In parlementaire kringen is een storm van opwinding ontstaan. Volgens een Reuter-bericht uit Parijs zou vanmorgen vroeg te Parijs bekend ge worden zijn, dat bet Britsohe Kabinet bet door Hoare en Laval overeengekomen vre desplan in groote trekken goedkeurde, doch zekere wijzigingen heeft voorgesteld in detailpunten. Met heeft de stellige overtuiging, dat deze kleine meeningsversohillen uit den weg kunnen worden geruimd indien dit niet reeds is geschied. Mussolini zal vandaag in kennis wor den gesteld met de Fransoh-Britsche voor stellen. Maandagavond heeft de legatie van Abessynië medegedeeld, dat Abessynië weigert eenig compromis-voorstel in over weging te nemen, waarbij aan Italië eenig grondgebied zou moeten worden afgestaan Vlootconferentie begonnen. Te Londen is gisteren de vlootconferen tie begonnen. Deze is noodig geworden omdat Japan het vlootverdrag van Was hington heeft opgezegd. Dit vlootverdrag bepaalde de verhouding der vloten van Japan, Engeland en Amerika op 3:3:5. Japan wenschte thans een gelijke vloot- sterkte. President Roosevelt stelt een verlaging van 20 pet., eventueel van 15, 10 of 5 pet. der totale vloot-tonnage voor. In Japansche vlootkringen wordt een heftige oppositie gevoerd tegen de voor stellen van de Vereenigde Staten. Men beweert, dat het doel hiervan is, de Amerikaansche vloot in een betere po sitie te plaatsen. DE ECONOMISCHE ZORGEN VOOR DUITSCHLAND. Een nieuw transfermoratorium. Volgens financieele kringen zou dr Schacht, de president van de Duitsehe Rijksbank, Montagu Norman hebben ge polst of hij eventueel kon rekenen op Engelsche faciliteiten in zake grondstof- fencredieten aan Duitscbland. Dr Schacht liet doorschemeren, dat een nieim transfer-moratortvm voor Duitsch- land onvermijdelijk ml zijn. Schacht be sprak tevens de mogelijkheid van een vergrooting van den Duitschen uitvoer teneinde het Rijk in staat te stellen ook den invoer uit te breiden. Geruchten over sabotage op de Engelsche vloot. Verschillende Londensche bladen be vatten een opzienbarend bericht uit Ply mouth, dat er sabotage zou zijn gepleegd op het linieschip Royal Oak en op de duikboot O'beron. In beide gevallen, zou de electrische leiding moedwillig zijn ver nield. Als gevolg van bet raadselachtige on geval op het pantserschip Royal Oak zou- naar de D'aily Telegraph meldt, de ge- heele artillerie van het schip beschadigd zijn, de schade zou naar schatting 300 pond sterling bedragen. D'e autoriteiten weigeren de mogelijkheid van sabotage te bevestigen of tegen te spreken. D'e D'aily Herald schrijft, dat de be manning van de Royal Oak zich onder eede heeft moeten verplichten, over het gebeurde het stilzwijgen te bewaren. Volgens het gerucht, dat te Plymouth de ronde doet, zou in den electrischen ka bel, welke van de centrale van bet dok naar de pantsertoren van het schip liep, een naald zijn gestoken, waardoor kort sluiting ontstaan is. Aangezien de naald was afgevijld en de loodmantel van den kabel weer her steld, kon men eerst na drie dagen zoe ken de oorzaak van de kortsluiting vin den. Winterhanden 1 na ip/s Wintervoeten Korte Berichten. In de stad Kirowsk (vroeger Moer- mansk geheeten) op het schiereiland Kola zijn twee huizen van twee verdie pingen volkomen weggeveegd door sneeuwlawines. De ramp eischte 88 doo- den, terwijl 44 menschen gewond wer den. Hevige sneeuwstormen hebben in ge heel Hongarije groote verwoestingen aan gericht, Tweeduizend telefoons werden buiten gebruik gesteld, honderden hoo rnen werden geveld en vele wegen, w.o. de autoweg BoedapestWeenen, werden onbegaanbaar en voor het verkeer on bruikbaar. Te Stuttgart is verordend, dat de winkels in levensmiddelen een lijst moe ten aanleggen met de namen van alle klanten, die boter koopen. Deze lijsten moeten bij de overheid worden ingele verd. Zoo hoopt men te voorkomen, dat hamsteraars door bet koopen van kleine hoeveelheden boter in verschillende win kels ongemerkt groote voorraden inslaan, terwijl anderen nauwelijks voldoende krijgen. Te Buenos Aires zijn sedert Zondag meer dan 500 personen ziek geworden na bet gebruik van consumptie-ijs. De ijs- fabrikant is direct gearresteerd. Hij ver klaarde dat slechts sprake kan zijn van sabotage van zijn personeel. i D'e Rijksgedeputeerde voor de win- tersteunactie in- Dhitschland deelt mede, dat de „Dag der Nationale Solidariteit" een bedrag van bijna 4 millioen mark hoeft opgebracht. Het vorige jaar was op dezen dag 3,7 millioen ingezameld. D'e geheimzinnige onderhandelaar over de Abessynische petroleumconces- sies, Rickett, 'die in den loop van de afge- loopen week te Rome is aangekomen, zou vandaar zijn reis voortzetten naar Abes synië of naar Bagdad. Naar verluidt, is Rickett met zijn privé-vliegtuig uit Rome vertrokken, echter niet naar Abessynië of Bagdad, doch naar Londen. Hij weigerde elke mededeeling. i Het luchtschip de „Graf Zeppelin" is hedenmorgen van zijn 50ste tocht naar Zuid-Amerika in Duitscbland terugge keerd. WEGENS LICHTE ONGESTELDHEID VAN H.M. DE KONINGIN HET DEFILé VAN DE MARINIERS UITGESTELD. Wegens een lichte hoofdverkoudheid van H. M. de Koningin die haar verplicht eenige dagen thuis te blijven, wordt het défilé van de Mariniers, dat hedenoch tend voor H. M. zou plaats hebben, eenige dagen uitgesteld. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Nieuwe subsidieregeling vastgesteld. De minister van Sociale Zaken heeft een nieuwe regeling vastgesteld voor de verstrekking van Rijkssubsidie voor tu berculosebestrijding. De nieuwe regeling welke is opgenomen in Stct. 240, treedt in Januari in werking; de vroegere ter zake getroffen regelingen zijn met ingang van genoemden datum ingetrokken. INSTELLING VAN EEN ENERGIE-RAAD. Installatie commissie-Van Ryckevorsel. Gisteren heeft Minister Van Lidth de Jeude een commissie geïnstalleerd, die de regeering zal adviseeren omtrent de in stelling van een energieraad. In zijn toespraak tot de commissie wees de minister er op, dat de opwekking en verdeeling van energie als bron van maat schappelijke welvaart moet worden be schouwd. Spr. wees op het belang van een regeling der onderlinge verhoudingen, ten einde een zoo harmonisch mogelijke ont wikkeling van energiebronnen te bevorde ren. De minister memoreerde, wat in dit opzicht met betrekking tot de electrische energie reeds op bescheiden schaal is tot stand gekomien. Het is de bedoeling van den minister, dat de electriciteitsraad, welke in 1933 is ingesteld, in zijn tegenwoordige samen stelling en met zijn huidige taaik in stand blijft. De commissie zal in de eerste plaats advies moeten uitbrengen of de instelling van een energieraad, waarvoor den laat- sten tijd van vele zijden wordt gepleit, wenschelijk moet worden geacht, en zich vervolgens eventueel hebben te beraden over de samenstelling, taak en bevoegd heden daarvan. De Minister verzocht de commissie den grootst mogelijken spoed te betrachten en eventueel omtrent sommige onderdeelen nog voor het rapport over het geheele vraagstuk, haar meening kenbaar te ma ken. Professor Aberson. f. -Te Wageningen is hedenmorgen op 78- jarigen leeftijd plotseling overleden, pro fessor dr J. H. Aberson, oud-hoogleeraar aan de Landbouwhoogesebool aldaar. Bedrijfsraden voor de industrie. De minister van Sociale Zaken heeft met ingang van 1 Januari aan mr H. H. Steneker te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Advies, bedoeld in artikel 8 der Bedrijfsradenwet (kerncommissie- industrie), onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten, en heeft benoemd tot lid van die Commissie mr A. Hoekstra, secretaris van de Chr. Werkgevers Vereeniging te Heemstede. Staking in het metaalbedrijf? Te Breda is een vergadering gehouden door den Alg. Ned., den Chr. en den R.K. Metaalbewerkersbond, in verband met de door de N.V. Ijzergieterij' en Emailleerfabriek „De Etna" aangekon digde loonsverlaging van 10 pet. Met alg. stemmen werd besloten de hoofdbesturen te machtigen een ultimatum te stellen aan de directie. Zoo deze niet aan de eischen der werknemers toegeeft, zal hoogstwaarschijnlijk de staking, welke ongeveer 200' man omvat, op 10 Dec. a.s. ingaan. Verzachting van de bepalingen omtrent schuldenaftrek. Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging van de beperking van den schul denaftrek voor de belasting van de doode hand. D'e toelichting zegt, dat de bestaande bepaling om cumulatie van schuldenaf trek en vrijstelling tegen te gaan, in haar eenvoud tot onbillijkheden heeft geleid. Niet zelden beperkt zij de mogelijkheid van schuldenaftrek in sterkere mate dan door samenhang van vrijstelling en af trek wordt gevorderd. Dit wetsontwerp nu brengt een nieuwe technische wijziging, waardoor de wer king der wet wordt verzacht. Aan de memorie is als bijlage een af zonderlijke nota toegevoegd, welke door middel van een voorbeeld de verzachten de werking van de wetswijziging verdui delijkt. Binnenland. Memorie van Antwoord inzake de begroo ting van Koloniën. D'e bezuinigingswet afgekondigd. Wijziging doodehand-belasting. Verhoogde B-steun aan werkloozen. Buitenland. 'De oorlog in Abessynië. Alleen actie van de luchtmacht. Engelsch-Fransc'h.e vredesvoorstellen. De vlootconferentie 'begonnen. DE BEZUINIGINGSWET AFGEKONDIGD. Gisteren is afgekondigd Staatsblad no. 685 bevattende de wet van den 29en No vember 1935 tot verlaging van de open bare uitgaven. DOOR DEN MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN GEÏNSTALLEERD. D'e minister van Binnenlanscbe Zaken heeft gistermiddag de commissie-Kooi man, aan wie is opgedragen een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden tot vereenvoudiging, van de gemeentelijke administratie in den ruimisten zin des woords, geïnstalleerd. Minister de Wilde hield bij deze instal latie een rede, waarin hij zeide, dat bij alle kwaad, diat bet tegenwoordige tijds gewricht over ons heeft gebracht, er voor hem, die even verder vermag te zien, dan de meest voor de band liggende verschijn selen, toch ook nog lichtpunten te onder kennen zijn. De nood kan wel eens prikkelen tot het nemen van maatregelen, die zonder dien nood ook zeer wenschelijk geacht moe ten worden, miaar waartoe men in normale tijden niet overgaat. Daarom beschouwde de minister de instelling van deze com missie, die geboren is onder den drang der sombere tijdsomstandigheden, als een lichtpunt. D'ie tijdsomstandigheden nopen tot ver sobering in zulk een mate, als welhaast nog niet in het administratieve leven is voorgekomen. Is de luxe reeds geruimen tijd geleden daaruit gebannen, ook de ge wone huishouding leent zich voor een blij vende zuinigheidscontrole en vertoont tel kens mogelijkheden van, zij het niet steeds groote, toch altijd nuttige besparing. De doelstelling dezer commissie moet echter zijn geen afbrekend, maar opbouwend werk te verrichten. Het was daarom, dat spr. bij de behan deling der Rijksbegrooting voor 1936, zoo verheugd was de stem uit de practijk te hooren, die er op wees, dat er nog zoo veel overbodigs op te ruimen valt, zonder dat het zijn vroegere waarde meer heeft. De rede, door den heer Kooiman in de Tweede Kamer gehouden, gaf er bij spr. den stoot toe, om thans de gedachten in ■daden om te zetten en het vereenvoudi- gingswerk aan te vangen. Het terrein van werkzaamheid is uiter mate uitgestrekt en gecompliceerd. De ad ministratieve machine werkt met verschil lende raderen, die niet alle door eenzelfde krachtbron worden gedreven. Bij' de samenstelling van deze commis sie is dan ook de gedachte deze geweest, dat het ondoenlijk is, op elk gebied, dat in beschouwing zal moeten worden geno men, een vertegenwoordiging van deskun digen samen te stellen. Veeleer is gedacht in de richting van vertegenwoordiging van de betrokken in stanties, rijk, provincie en gemeente, door menschen, wier werk en werkkring in meer algemeenen zin hun ervaring beeft bijgebracht op administratief terrein. Er varing, die hen ook de voorzichtigheid zal doen betrachten bij' het betreden van spe ciale gebieden. Indien naar het oordeel der commissie wijziging of algemeene maatregelen van bestuur noodig is, wordt er prijs op ge steld, -dat deze wijzigingen eveneens wor den ontworpen. De minister besloot met zijn grooten dank uit te spreken voor de bereidwillig'- heid, waarmede de leden bij' eersten op roep bun kennis, tijd en werkkracht dei regeering hebben willen beschikbaar stel len en sprak de hoop uit, dat het resultaat van hun arbeid hun daarvoor een equiva lente waarde moge schenken. In 't bijzonder richtte hij zich tot den heer Kooiman, die de leiding van den ar beid der commissie als haar voorzitter heeft willen aanvaarden. Temeer is dit voor de regeering een reden om met ver trouwen en belangstelling de vruchten van dezen arbeid tegemoet te zien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1