IBIS SHAG Dobbefman®! leitker ..fiati! 4& j EERSTE BLAD Verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs De C. H. in de sleutelpositie Minister Oud over de Onderwijspolitiek. Pas op gladde wegen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws MAANDAG 9 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No, 90 HHUIS de jon- door en ien: Dit maar had je •ieën af- or in de in eindje cn je bij ien smal je ook aar aan tk naast Bouide- rug had nu niet ok naar hij wel eer was, huis ge- zijn. zoo hard één keer dichtbij te zijn. stapte hij Len gaan? vonds zoo uin te ko lmand, hij verborgen stil en tuin bin- laat al en mest Bou- maar hij tdekken. eerder aan ging hij z'n fiets en 'draai de rondte; een precies tte het tuin- jjzonders te Hen gaf wiel. Zoo, isj jj deed wat was ;erbij, draai- ieuterde met het raam 0'h, ont- i wist niet moest, in a gerafeld ut je en een Aandachtig zich niet? stof als van geweest zijn, de inbreker hem mee- lantaarn en rwaar zwart donker; hij oogen niet hem. Even zijn oogen liefst was dicht, naar hier nu stil ten geritsel; fde zich niet durfde kij- boomen; het meer; daar n den hemel arboven was zag en wist jjj Dik als 't en mij' ook en. bang was naar boven el, waaraan den. Ier, langs het aam verlicht; Boudewijn's toe, z'n fiets veilig in z'n st Boudewijn hij', toen was jammer, m bed, slapen pssst.... ij niet te roe mde mevrouw mine. Zou hij stonden alle- jou Boudewijn n die uitkomst el draaide al, 11e lichtbundel ging het zoe- ar had hij' het zoo.heel en kijk eens, ier lachen; als dewijn uit z'n bleef hij ver- ad waar al dat m kon komen, grinneken om 3oudewijn; pas brand" te roe- het voorwiel udewijinl" Hen Ier te roepen, Senl" Uitg, N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg; Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZU1DEMA. )eZeeUi A.bonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Samenvoeging bijzondere scholen. De gehuwde ambtenares. Ingediende amendementen. Op het wetsontwerp inzake de verla ging van de openbare uitgaven voor het onderwijs zijn verschillende amendemen ten ingediend. Eenige daarvan zijn voorgesteld dooi den heer Van D ij' k e n c.s. De gevolgen van het niet-herbenoemen bij vacature van een gewezen boventalli gen onderwijzer behooren volgens den voorsteller niet den wachtgelder, doch 't schoolbestuur te treffen. Daarom wordt in zoodanig geval op het niet-herbenoemen van een wachtgelder, die voor rekening van de gemeente is, m plaats van verlies van wachtgeld korting op de vergoeding volgens artikel 1QO voorgesteld en hij gebreke of ontoerei kendheid van deze vergoeding korting op die van artikel 101, met dien verstande, dat ten laste van hetzelfde bestuur nooit meer wordt gekort dan eenmaal het be drag van het wachtgeld. Een ander amendement van den heer van Dijken opent de mogelijkheid om de vrijwillige samenvoeging van bijzonder scholen te vergemakkelijken, door van te voren zekerheid te geven omtrent terug betaling van de waarborgsom. Een derde amendement strekt om de opheffing van scholen te vergemakkelij ken, indien van te voren vaststaat, op welke wijze en in hoeverre de schulden der instelling of vereeniging zullen wor den gedekt. De heer S u r i n g c.s. heeft een twee tal amendementen voorgeceld om bui ten twijfel te stellen, dat een onderwijzer met voorloopig pensioen zich het uitzicht op gezinspensioen kan verzekeren tegen een bijdrage van pet. en om impera tief te bepalen, dat in de omschreven gevallen de indirecte verplichting, om op 60-jarigen leeftijd voorloopig pensioen aan te vragen, niet bestaat. Verder stelt de heer Suring c.s. een amendement voor, ter toelichting waar van wordt opgemerkt: Het toekennen van voorloopig pensioen aan 60-jarige Onderwijzers wordt door de Regeering voorgesteld om het te werk- stellen van wachtgelders en werklooze 'ou derwijzers te bevorderen. De voorstellers van het amendement zijn van meening, dat naast dezen maatregel, die ook niet zander bezwaar kan worden geacht, niet mag worden verzuimd, eveneens ter ver ruiming van werkgelegenheid bij1 het onderwijs de gehumde onderwijzeres niet- kostwmster te ontslaan. De voorgestelde bepalingen beoogen slechts dan aan het werkzaam zijn van een gehuwde onderwijzeres of het genie ten van wachtgeld door haar een einde te maken, wanneer dit zonder overwegen de bezwaren voor de belanghebbende mo- gelijk is. Aansluiting is gezocht aan de bepalingen, welke bij het toekennen van voorloopig pensioen ter voorkoming van onbillijkheden zijn voorgesteld. .De heer Z y 1 s t r a c.s. stelt voor te bepalen, dat het schoolbestuur in beroep kan komen tegen het besluit, waarbij' de vergoeding der schade wordt vastgesteld. Het „Volksblad" melding makend van het ook door ons uit de „Maasbode" overgenomen artikeltje inzake eventueele politieke moeilijkheden in verband met de aud-erwysbezuiniging voegt er aan toe, dat deze meening in uiteenloopende po- litieke en ambtelijke kringen gedeeld wordt. Het blad vervolgt dan; „Zou het amendement-Suring betref fende het ontslag aan de gehuwde onder wijzeres nog niet tot een schipbreuk van het kabinet-Colijn behoeven te leiden, an ders is het gesteld met de voorgenomen beperking van het aantal bijzondere scholen. Indien hier de rechterzijde een geslo ten phalanx vormt, dan is inderdaad het lot van het kabinet-Colijn bezegeld. Katholieken, anti-revolutionnairen, chris- lijk-historischen, staatkundig gerefor meerden en hervormd gereformeerden tellen samen 56 zetels en kunnen dus hun wil doorzetten. Voor de christelijk- historischen is het uiteraard een zeer pijnlijke vraag of zij hun geestverwant minister Slotemaker de Bruïne, in deze moeilijke uren in den steek zullen laten. De bewindsman zelf moet een dringend beroep in de kringen zijner politieke vrienden hebben gedaan. Beraad hierover is nog gaande. De christelyk-historischeu nemen dan ook in waarheid op het oogenblik een sleutelpositie in." (Het spreekt vanzelf dat wij het bo venstaande geheel laten voor rekening van het „Volksblad".) De Overheid mag niet over de richting oordeelen. In verband met de met eenige onrust tegemoet geziene behandeling van de on- derwij'sbezuiniging heeft hetgeen mr Oud in zijn jongste rede op de algemeene ver gadering van den Vrijz. Dem. Bond over de onderwijspolitiek zeide, bijzondere be- teekenis. Wij laten de passage hier letterlijk volgen zooals zij' staat afgedrukt in het laatste nummer van de „Vrijz. Dem.". (De cursiveering is van ons. Red. Z.) Dan is er de onderwijspolitiek. Hier voelt men zich vooral gegriefd doordat tal van openbare scholen zijn opgeheven en de concentratie van bijzondere scholen onvoldoende voortgang heeft gevonden. Men wenscht, dat de Regeering gelijk soortige bevoegdheden zal erlangen ten opzichte van de bijzondere school als zij ten opzichte van de openbare school bezit. Dit vraagstuK xnoei met groote voor zichtigheid worden behandeld, omdat hierbij' groote beginselen in het gedrang kunnen komen. Niet alleen beginselen beleden door de voorstanders van het bijzonder onderwijs, doch ook onze eigen vrijzinnig-democratische beginselen. Nie mand uwer zal mij er van verdenken, dat geen overtuigd voorstander van de openbare school zou zijn. Mijn overtui ging te dien aanzien is met mijn minis terschap niet veranderd. Ik zou niets lie ver zien, dan dat onze openbare school de eenige en algemeene volksschool zou zijn. Niet minder vast staat echter mijta overtuiging, dat zij dit nooit worden mag door dwang. Wij hebben de overtuiging van andersdenkenden hier te eerbiedigen. Ook van onze zijde zijn in dit opzicht vroeger fouten gemaakt. Het is vooral Bos geweest, die ons dit duidelijk heeft doen inzien. Daarom moet bij de maatregelen, die de Overheid neemt, om de concentratie van bijzondere scholen te bevorderen, de vrijheid van richting worden geëerbie digd. Nooit zal de Overheid mogen decre- teeren, dat twee scholen moeten morden samengevoegd, omdat naar haar meening de richting van die scholen gelijk of na- genoog gelijk is. Bij' de openbare school speelt richtingverschil geen rol. Beveelt de Overheid concentratie van twee 'Open bare scholen, dan kunnen daartegen al lerlei bezwaren bestaan, doch nimmer zal men kunnen zeggen; de richting der scholen is niet dezelfde. Bij het bijzonder onderwijs is dit an ders. Zou daar de Overheid haar oordeel over de richting willen opleggen, dan heeft zij' de eerste stap gedaan op den weg naar de gelijkschakeling. En met ge lijkschakeling verdraagt zich het vrijzin nig-democratisch beginsel als water met vuur. Concentratie van bijzondere scholen kan daarom door de Overheid alleen mor den bevorderd met behulp van objectieve normen. Zoo beproeft het par. 12 van het Bezuinigingsontwerp op 't .onderwijs, dat voorstelt de minimumaantallen leerlingen voor het voortbestaan van een bijzondere school vereischt, te verhoogen. Wij' kun nen vooral in dezen tijd, nu de groote be ginselen van vrijheid en democratie in menig land op ernstige wijze in het ge drang zijm gekomen, niet angstvallig ge noeg zijn om ze zuiver te bewaren. De K.N.A.C. verzoekt ons de aandacht der weggebruikers op het nu althans veel dreigende gevaar van beijzelde wegen te vestigen. Het komt herhaaldelijk voor, dat in de vroege morgenuren oogenschijn- lijk vochtige wegdekken in werkelijkheid met een ijslaagje zijn bedekt, waarop plotseling remmen ernstige gevaren kan doen ontstaan. Automobilisten zullen goed doen daar mede rekening te houden. Maar ook aan andere weggebruikers is het verzoek op zijn plaats deze gevaarsfactoren niet te onderschatten en zich in het verkeer zoo danig te gedragen, dat automobilisten niet worden gedwongen tot plotseling remmen. Dessie opnieuw gebombardeerd. Krachtiger guerilla in het Noor den. Engeland en Frankrijk hebben een voorstel ontworpen. Zaterdagmorgen om 8 uur heeft een nieuw luchtbombardement op het keizer lijk hoofdkwartier te Dessie plaats gehad. Eenige zware bombardementsvliegtui gen hebben een groot aantal bommen op de tengevolge van den aanval van Vrij dag reeds verwoeste stad naar beneden geworpen. Naar van betrouwbare zijde verluidt, vertrekt de keizer aan het einde dezer week naar het Noorderfront. Men ver wacht dat dan op drie ver schillende plaatsen aan het Noorderfront een groote Abessynische tegenaanval zal beginnen. Volgens de in het Italiaansc'he hoofd kwartier binnengekomen berichten, moet het hoofdkwartier der Abessyniërs te Dessie door het luchtbombardement van Vrijdag volkomen zijn verwoest. De neer gevallen brandbommen toonden een ver nietigende uitwerking tot 50 meter in den omtrek. Een intensiever guerilla. De 'generale staf van het Abessynische leger heeft bepaald, dat aan het Noorde lijk front de guerilla-oorlog op intensiever wijze moet worden gevoerd. Dit besluit is het gevolg van de opwinding, welke is ontstaan, toen men hoorde dat de keizer in het paleis te Dessie tijdens een bom bardement aan den dood was ontsnapt. Tengevolge van bombardementen zijn te Dessie in het geheel 100 personen gedood en gewond. De oorlogscorrespondent van helt Duit- sche nieuwsbureau seint radiografisch uit het Italiaansc'he hoofdkwartier te Asmara Aangaande den eersten bomaanval op Dessie verklaart men hier, dat deze aan val vooral is ondernomen omdat men op grond van zekere berichten heeft gewe ten, dat de negus bij ongeveer 100.000 man te Dessie verblijf houdt. Men verklaart, dat de negus slechts door een wonder aan den dood is ont snapt. Het keizerlijk paleis, waar de r.egus zijn intrek heeft genomen, is voor de helft door de bommen vernield. Bommen op hospitalen. Negen doktoren van het Amerikaan- sdhe hospitaal en het Roode Kruis te Dessie brengen ter kennis van de ge heele wereld, dat de Italianen tijdens het bombardement van Vrijdag met drie es kaders boven Dessie vlogen en een uur lang niet slechts explosiebommen, doch ook brandbommen en luchttorpedo's lie ten vallen. De artsen verklaren, dat de eerste brandbommen en explosiebommen uit sluitend op ambulances en het Roode Kruis, maarvan het internationale em bleem reeds van verre zichtbaar was, zijn geworpen. Vijf bommen werden gemorpen op het T affari Makonnen-ziekenhuis, waarin zich 65 gewonden en zieken bevonden. De instrumentenzaal is geheel uitge brand evenals twee ziekenzalen. De hoofdverpleegster, mej. Havig, is zwaar gewond. Ook de veldambulance no. 2 en de chirurgische tent van dr Dassius, die zich op 200 meter van helt ziekenhuis 'bevond, zijn geheel verwoest en uitgebrand. Wij protesteeren voor de geheele we reld en deelen aan alle regeeringen mede, dat de Italianen 40 brand- en explosie bomen op onze lazaretten hebben gewor pen. Wij betreuren meer dan tien dooden en gewonden door deze gruwelijke demon stratie en vragen, met welk recht deze geschiedde. Van Italiaansche zijde worden de Abessynische berichten over het gebeur de bij 'den luchtaanval op Dessie, vooral wat betreft den aanval op het Ameri- kaansche hospitaal, met nadruk afge wezen. Men beweert, dat Italië, ondanks de verplichting van Abessynië, opgave van de aanwezigheid van dit hospitaal te doen, nog niet daarvan in kennis was gesteld. De positie der Abessyniërs. De Zweedsehe generaal Eric Virgin, die uit Abessynië naar zijn vaderland te rugkeert, is gister ite Hamburg aan land gegaan. IHij verklaarde dat een groote slag wel mogelijk, doch zijn inziens niet binnen kort te verwachten is. De Abessijnen kunnen een groot succes van de Italianen verhinderen Itot aan den regentijd. Dit is van groot belang voor het beëindigen van den oorlog. Er kan geen sprake zijn van binnen- landsche oneenigheid. De voornaamste stamhoofden zijn aan den negus ver knocht. Er is geen sprake van dat Ras Kassa of Ras Seyoem hem zouden wil len verraden. Hij acht een verlies van den spoorweg niet van overwegend belang, aangezien het vervoer naar het front per karavaan geschiedt. Hij is verder van meening, dat het Abessynische leger uit uitstekende solda ten bestaat, die zeer wel in staat zijn met succes het hoofd te bieden aan een ern stig offensief van de Italianen. Italië houdt vol. Mussolini heeft in de Italiaansche Ka- roer een rede gehouden, waarin hij een toespeling maakte op de bespreking, die hij met de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk had gehad. Mussolini gaf als zijn meening te ken nen, dat op het laatste oogenblik mis schien een geringe verbetering en een kleine verzachting ten aanzien van eenige door vooroordeel heheersch'te kwesties was ingetreden. Niettegenstaande waar schuwde hij tegen ongerechtvaardigd op timisme. Mussolini beantwoordde in zijn rede ook den Britschen minister van bui'ten- landsc'he zaken Hoare, die in het Lager huis had verklaard, dat er een sterk Italië moest zijn met een sterke regee ring. Dit pasit aldus Mussolini op de fascistische regeering. Italië kan ech ter niet veilig zijn, wanneer niet de vei ligheidskwestie voor zijn koloniën in Oost-Afrika is opgelost. Het pe'troleumemhargo, waartoe op 12 December besloten zal worden, aldus vervolgde de duce, doet de dingen niet onbevooroordeeld zien. Vooral in moreel opzicht voelt Italië zich door de sancties gekwetst en beleedigd. Helt strafrecht van den Volkenbond wordt voor de eerste maal toegepast te gen Italië, dat zich slechts schuldig heeft gemaakt aan heit bevrijden van slaven en dat sedert 50 jaar in Oost-Afrika onbe twistbare aanspraken op uitgestrekte ge bieden heeft. Na er op gewezen te hebben, dat de rijke volken dezen economischen verstik kingsdood willen toepassen, omdat zij het voorzien hebben op het aan grond stoffen arme Italië besloot 'hij Inmiddels zal zóówel in Italië als in Oost-Afrika de campagne worden voort gezet totdat de beslissende overwinning is behaald. De strijd tegen de sancties. In den strijd tegen de sancties, welke het besparen van electrischen stroom in geheel Italië noodig maakt, alsmede de besparing op sitookmateriaal, worden met ingang van heden alle winkels vroeger gesloten. Een algemeene winkelsluiting is gelast om 7 uur 's avonds. Levensmiddelen- zaken sluiten een half uur later. Theaters, café's, restaurants en billard- zalen moeten een half uur vóór midder nacht sluiten. Slechts enkele uitzonderingen zijn ge maakt, o.a. voor stations-restaurants. In het geheele openbare leven wordt thans ernst gemaakt met de besparings maatregelen. Naar het voorbeeld van het konings paar hebben thans ook vele leden van de koninklijke familie aanzienlijke hoeveel heden goud en zilver aan den staat ge schonken. Het voorbeeld van de koninklijke fa milie wordt nagevolgd door alle kringen van de aristocratie en verdere bevolking. Dagelijks worden aanzienlijke hoeveel heden goud en zilver ontvangen, terwijl uit sportkringen duizenden hun bekers en medailles en andere gewonnen voor werpen inleveren bij de verzamelplaatsen. Overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland. De besprekingen tusschen Hoare en Laval hebben Zaterdag en Zondag ge- ruimen tijd in beslag genomen, maar er schijnt een volledig accoord Itot stand ge komen over een ontwerp tot regeling van het conflict tusschen Italië en Ethiopië. De ministers hebben de volgende ver klaring afgelegd Bezield door /den zelfden geest van verzoening en in het besef van een nauwe Franseh-Engelsche vriendschap hebben wij in bet beloop der langdurige besprekingen van gisteren en vandaag de formules gezocht, welke als basis kunnen dienen voor een vreedzame oplossing van het Italiaansch-Abessijnsch conflict. Voorloopig moet nog worden afgezien van een publicatie dezer formules. Wij: hebben gewerkt in het streven zoo spoedig mogelijk een vreedzame en eervolle oplossing te waarborgen. W ij zijn beiderzijds tevreden met het bereikte resultaat. Men verwacht, dat de voorstellen on verwijld bij de regeering te Rome zullen Binnenland. De ervaringen van Dr Kortenhorst te Berlijn. Ernstige auto-botsing te Wieringen. Vier dooden en vijf gewonden. Onregelmatigheden te Ambt-Hardenberg. Salariskorting rijkspersoneel. Nat. Herstel en N.S.B. De positie van het Kamerlid Westerman. Buitenland. Tweede luchtbombardement van Dessie. Een krachtiger optreden der Abessy- ners in het Noorden gelast. Bemidde lingsvoorstel v. Engeland en Frankrijk. Ingezonden Mededeeling. VOOR DE PIJP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG worden overhandigd, opdat Frankrijk en Engeland op 12 December in de gelegen heid zullen kunnen zijn de andere leden van den Volkenbond op de hoogte te stel len van hun bemoeiingen. Een oplossing in Noord-China. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat in de onderhandelingen een for mule tot oplossing van de crisis in Noord- Ghina is gevonden, welke aannemelijk is voor Japan. Onder Soeng Tsje Joean zal een zelf standig bestuur van Hopei en Tsjahar worden georganiseerd. Ook Nanking heeft deze formule aan genomen. Harde waarheid voor Duitschland? De leider van het Dhitsche arbeids front, dr Ley, heeft te Leipzig de vijfde aibeids- en opleidingsby'eenkomst van het arbeidsfront gesloten met een rede, waarin hij o.a. zeide: Duitschland ge lijkt een belegerde vesting. Men moet bet volk de waarheid zeggen. Daar in de vesting Duitschland slechts een bepaalde hoeveelheid levensmiddei- len en grondstoffen als wapens en muni tie voor den strijd aanwezig is, mag nie- man daarmede verkwistend omgaan, maar ieder moet tot het uiterste er mee zien rond te komen. Wij zijn een volk zonder voldoende ruimte! Wij kunnen zelf niet genoeg vet produceeren, hoogstens 60 procent van het verbruik. Hetzelfde geldt voor de kleeding. Onze gouddekking is te gering geworden om het noodige te kunnen koo- pen? Geen Kerstboomen in Italië. De secretaris van de fascistische partij in Italië heeft ter gelegenheid van het Kerstfeest den plaatselijken secretarissen voorgeschreven bij de autoriteiten stap pen te doen om te voorkomen, dat kleine boompjes uit de herbeboschte streken worden gekapt om hiervan Kerstboomen te maken. Hij verklaarde, dat het gebruik van Kerstboomen geheel afgeschaft diende te worden, niet alleen wegens de schade aan de bosschen, doch ook omdat het een gebruik is, dat uit het buitenland is in gevoerd. Amnestie in Griekenland. De bijzonderheden betreffende de a.s. Grieksche amnestie doen zien, dat poli tieke gevangenen eerder onder de bepa lingen zullen vallen dan de misdadigers. D'e eerste categorie gestraften zal, voor zoover het straffen van korter dan een jaar betreeft, geheel worden begenadigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1