4, è- Binnenland Anti-storingsmiddelen Zoeklichtjes. Uit de Provincie „Un. Press" mddfc nog nader: Tengevolge van het bombardement is de stad thans een ware hel van rook en vlammen en nog steeds storten met don derend geweld de nog overeind gebleven muren der huizen in. Een gedeelte der naar beneden gewor pen bommen waren brandbommen, die bij het inslaan in den grond een geweldige vlam veroorzaakten. Het geknetter der explosies ging vergezeld van het angstig geschrei van vrouiwen en kinderen, die in een wilde paniek een veilig heenkomen zochten. Het keizerlijk paleis te Dessie is een buitengewoon mooi gebouw, dat door fraaie eucalyptusboomen is omgeven. Mo menteel is het in dichte rookwolken ge huld, want het is ernstig beschadigd. Ook de bankgebouwen zijn in puinhoopen ver anderd. Volgens een ooggetuige-verhaal bleef de zoon van den Negus te midden van al het rumoer en de verschrikking rustig op het binnenhof van het paleis. Hij zag daar toe, hoe de bommen in den grond sloegen en groote schade aanrichtten. Het staat thans vast, dat het zieken huis, hoewel het voorzien was van een duidelijk Roode Kruisteeken, eveneens is bestrooid met bommen. Door de Abessyni- sohe autoriteiten wordt er voorts met nadruk op gewezen, dat de Italianen geen recht hadden, Dessie te bombardeeren, omdat het een open stad is en de troepen in de voorstad waxen gelegerd. Midden op het dak van het bewuste Roode Kruis-ziekenhuia werd een bom geworpen. Het ziekenhuis geraakte dien tengevolge in brand, doch door spoedig ingrijpen van het verplegend personeel konden de vlammen snel gedoofd en het gebouw worden gereed. Gedurende den luchtaanval op Dessie bleven de drie radio-operateurs, die het op een vrachtauto gemonteerde radio-sta^- tion bedienen, op hun post en telegrafeer den de berichten naar de hoofdstad door. Men schat, dat in totaal 700 bommen naar omlaag zijn geworpen. Een buitenlandsch journalist zou bij het bombardement aan het been zijn gewond. Gelijktijdig met den luchtaanval op Des sie hebben de Italiaansche aviateurs van morgen vroeg ook Harrar en Ankobar overgevlogen. Boven deze steden hebben zij evenwel geen bommen naar omlaag ge worpen. Te Addis Abeba heeft men den indruk, dat met het bombardement van Dessie de oorlog werkelijk begint. Te Addis Abeba is men van meening, dat de Italianen het begrepen hadden op den negus, die momenteel te Dessie ver toeft. De tegenstanders denken, dat, in dien eerst de negus is gedood of gewond, de binnenlandsche moeilijkheden van Abessynië te groot zullen worden om den oorlog voort te kunnen zetten. Naar thans wordt gemeld, wordt het aantal doo-den te Dessie geschat op 32 en het aantal gewonden op 200. Ook de spe ciale correspondent van Havas is ernstig gewond. De keizer zal zich binnenkort naar het Noordelijk front begeven, teneinde met Ras Kassa en Ras Mo-eloegetta besprekin gen te voeren over de te volgen taktiek. Protest van den Negus. Het Volkenbondssecretariaat beeft een telegram van den keizer van Abessynië ontvangen, waarin deze de aandacht van de leden van den Volkenbond vestigt op het feit, dat Italië thans ook open steden en dorpen die worden bewoond door niet- oorlogvoerenden en waar zich geen troe pen bevinden, heeft gebombardeerd, zoo- als in Debat, Gon-dar en vandaag in Des sie, waar het bombaredment geconsta teerd is door vier artsen van het Roode Kruis, die met name worden genoemd en door verschillende buitenlandscbe journa listen. Hierbij is het Amerikaansohe hospitaal, dat duidelijk 't Roode Kruis-teeken draagt, ernstig beschadigd. EGYPTE GELOOFT AAN DEN OORLOG Engeland bereidt zich omzichtig en energiek voor. Terwijl geheel Europa hoopt, dat nog voor de Kerstdagen de vrede in Afrika zal kunnen worden ge sloten, gelooft men in Egypte, dat de oorlog daarentegen nog uitgebreid zal worden. Dienten gevolge worden overal in het land van de Pharao's militaire maatregelen getroffen. De militaire voorbereidingen, die de Engelscbe en Egyptische militaire autori teiten gezamenlijk treffen, vinden nog steeds voortgang. De voorbereidingen worden met een buitengewone omzichtig heid, energie en nauwkeurigheid tot in de kleinste onderdeelen getroffen. D'e wegverbinding tusschen Cairo en Alexandrië, die dwars door de woestijn loopt en hoofdzakelijk militaire doelein den dient, wordt op het oog'enblik ver breed, en wel in een zoo snel tempo, dat deze bijna tweehonderd kilometer lange weg reeds einde Maart geheel gereed zal zijn. De Britsohe kazernes en militaire kam pen worden voor zoover mogelijk aan bet spoorwegnet aangesloten. Kolen worden in groöte hoeveelheden voor de spoorwegen en andere militaire en halfmilitaire doel einden ingevoerd. De regeering heeft aan alle autoriteiten een rondschrijven door toekomen, waarin om oogenblikkelijko opgave van al het noodige materiaal voor een jaar tijda wordt gevraagd. Ook in het westen van het land, waar dwars door de woestijn de grens met Ly- bië loopt, zijn de militairen druk in de weer, om alles in staat van verdediging te brengen. Ook voor de bescherming van alle belangrijke punten in Egypte, bij voorbeeld de stuwdammen, wordt door middel van het opstellen van luchtdoel- artillerie gezorgd. In de haven van Alexandrië moet door de Engelsche oorlogsschepen een wacht dienst zijn ingesteld, om eventueele Ita liaansche plannen, door het laten zinken van zandschepen of dergelijke maatrege len de haven af te sluiten, te voorkomen. Dé Egyptische regeering heeft zich thans ten volle aangesloten bij de mo gendheden, die sancties tegenover Ital!ë toepassen. Weliswaar heeft de Egyptische regeering nog niet een uitvoerverbod voor katoen en nog eenige andere grondstof fen naar Italië afgekondigd," maar prac- tisoh zal Italië toch geen waren in Egyp te koopen, daar de invoer van Italiaan sche waren in Egypte verboden is. Ook het thansitoverkeer door Egypte is verbo den. Dit verbod slaat echter niet op de doorvaart door het Suezkanaal, daar -hier het internationale statuut van kracht is. Uit uitlatingen van vooraanstaande Egyptische persoonlijkheden kan men op maken, dat een conflict niet meer te ver mijden is. Men meent, dat Italië onder zekere omstandigheden tot den aanval op Egyp te zou overgaan. Het zenden van sterke Engelsche gemotoriseerde troepen naax de grenzen tusschen den Soedan en Ery- threa geeft aan deze opvatting uitdruk king. Ook het feit, dat Italië, inplaats van troepen uit Lybië terug te trekken, nog meer soldaten naar deze kolonie heeft gezonden, versterkt deze meening. (Nadruk verboden.) Weer een meerderheid voor Laval. De Fransche Kamer heeft Vrijdag avond voor de derde maal haar vertrou wen in de regeering uitgesproken, thans met 351 tegen 219 stemmen. Stijging der duurte in België. Wegens de stijgende levensduurte zul len de pensioenen der Belgische staats ambtenaren van 1 Jan. af met vijf pro cent worden verhoogd. Vermoedelijk zal op 1 April een ver dere verhooging van vijf procent volgen. Biji de regeering zijn door gedelegeer den van de staatsambtenaren dringende stappen gedaan, om de salarissen en loo- nen eveneens te doen verhoogen. Korte Berichten. Vrijdag zal te Berlijn de groote in zameling voor de winterhulp worden ge houden. Tal van nazi-leiders zullen zelf collecteeren. -i In de gevels van alle Italiaansche gemeentebuizen zal een wit marmeren gedenkplaat worden aangebracht van 2 M. hoogte, 1 M. breedte en 20 c.M. dikte om het nageslacht te herinneren aan -het oeco-nomisob beleg. - Op de werf te Hamburg heeft Goe- ring voor 3000 arbeiders een rede gehou den waarin hij de noodzakelijkheid be toogd beeft dat D'uitschland zijn koloniën terug zal krijgen. Deze woorden werden met donderend applaus begroet. i Het weer op de -hooge plateaux van de Belgische Ardennen is sinds enkele dagen bijzonder guur geworden. Maan dag heeft het er, voor de eerste maal, overvloedig gesneeuwd. - Te Berlijn is in een vuurwerkfabriek een ontploffing ontstaan, welke gToote schade beeft aangericht. Verscheidene arbeiders zijn gewond en drie hunner verkeeren in levensgevaar. HET UITTREDEN VAN MR DUYS UIT DE SOC.-DEM. TWEEDE KAMER FRACTIE. Brief van de fractie aan mr Duys. De sociaal-democratische Tweede Ka merfractie beeft een brief gezonden aan mr J. E. W. Duys, waarin zij zegt, dat een lid -der S. D. A. P., deel uitmakende van een der Kamers, niet zonder bet reglement der partij te schenden, zich aan bet lidmaatschap der fractie kan onttrekken, tenziji bij tegelijkertijd het lid maatschap der partij opzegt. Doet hij dit laatste, dan gebiedt een algemeen als juist erkende regel, dat hij onmiddellijk zijn mandaat als lid der Kamer neerlegt. Voorts verklaart de fractie, met de grootste beslistheid, dat zij den l -t Duys in zijn rechten als lid nooit heeft tekort gedaan. Hoe onaangenaam, ja hoe vijan dig ook gedurende meer dan twee jaren zijn houding tegenover baar en vele ba rer leden is geweest, de fractie heeft steeds getracht hem aan haar werk te doen deelnemen, zooals -dat behoorde. Zijn werk in de Kamer liet echter reeds zeer lang, en reeds vele jaren vóór de conflicten zich voordeden, waardoor sedert 1933 van een „zaak-Duys" wordt gesproken, veel te wenschen over. Ook zijn veelvuldige afwezigheid bij de werkzaamheden van Kamer en fractie heeft vroeger reeds herhaaldelijk de aan dacht der partij getrokken. Evenzeer gaf zijn lidmaatschap van den Haagschen ge meenteraad van 1927 tot 1933 en dat van het partijbestuur van 1928 tot 1930 aan leiding tot soortgelijke klachten. Een en ander wordt met voorbeelden toegelicht. De geschillen tusschen den heer Duys en de andere leden der fractie, welke zich in de laatste jaren hebben voorgedaan, betroffen niet den inhoud van mr Duys' brochure „Ter Oriënteering", Geen lid der fractie heeft ooit bet recht betwist van eenig lid der partij' om als zijn over tuiging uit te spreken, dat tactiek en be ginselen der partij op bepaalde punten herziening behoeven, al waren de meeste leden der fractie van oordeel, dat mr Duys die vraagstukken op een verkeerde wijze, immers meer buiten de partij dan in haar midden en ook zeer ondoordacht, aan de orde had gesteld. De tegenstellingen, die zich sedert 1933 in de fractie tusschen mr Duys en alle andere leden hebben ontwikkeld, betrof fen diens van fascistische sympathieën getuigende handelingen, waarvan even eens een aantal voorbeelden wordt gege ven. Ieder mensch heeft het recht op zijn eigen oordeel, zegt de fractie, maar iemand die zoo oordeelt en handelt als mr Duys, moest erkennen, dat hij zich geestelijk reeds buiten zijn eigen partij heeft geplaatst. Ten slotte gevoelt de fractie zich ver plicht met de meeste beslistheid op te ko men tegen de voorstelling van den heer Duys, alsof de fractie-voorzitter, ir Al- barda, een „Hetze" tegen den beer Duys heeft gekweekt, hetgeen zij met tal van argumenten bestrijdt. WIJZIGING VAN ZIEKTE- EN ONGEVALLENWET. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter, leden, en plaatsvervangend lid van de Commis sie, welke aan dien Raad praeadvies zal uitbrengen omtrent een voorontwerp van wet tot wijziging van de Ziektewet, Onge vallenwet '21 en Land- en Tuinbouwonge- vallenwet 1922: Lid en voorzitter: Mr Dï A. L. Sohol- tens; leden en plaatsvervangend lid: Mr F. J. H. Bacih (Ned. R. K. Middenstands bond); S. -de la Bella Jr. (N. V. V.); Mr H. A. J. H. Franses (Alg. R. K. Werk- geversvereeniging)Mr H. W. Groene- veld; J. Hilgenga (N. V. V.); Mr A. Hoe- kema (Gbr. Werkgeversvereeniging)J. J. Jero-nimus (Ned. Vakcentrale); Dr J. G. Oortwijn Botjes (Kon. Ned. Landbouw Comité)J. A. Schutte (R. K. W. V.)Mr B. G. S-lotemaker (Verbond van Nederl. Werkgevers); A. Stapelkamp (C. N. V.); Mej. Dr G. J. Stemberg; Dr J. van den Tempel; Prof. D'r J. A. Veraart; Dr E. B. F. F. Baron Wittert van Hoogland (plvv. Mr D'r .J van Bruggen) (Vereeniging van Raden van Arbeid). Invaliditeitswet en de Ouderdomswet 1919. Op 1 November 1935 werden 31.450 weduwenrenten en 13.809 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 113.179' personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 49.385 personen een invaliditeitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vo-rengenoemden datum 125.801 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. ni-eur, de heer Lehman, over de C'hris- 1 tenvervolgingen en de z.g. „Godsdienst vrijheid" in Sovjet Rusland. Zijn rede werd vertaald -door den heer C. van Al ten. Na een inleidend woord van -den heer J. P. Ventevogel, verhaalde Ir. Leh man van zijn 24-jarige ervaring in Rus land, (Van zijn rede gaven wij reeds eer der verslag.) Tot slot bracht mevr. Da. A. J. Meeerdink-Van den Ban dank aan den spreker en vertaler. We mochten een blik slaan, aldus spr., in het land waar zooveel duisternis en droefheid 'heerscht. Des te -gTOOter is onze dank aan God voor al de voorrechten, die Hij ons nog schenkt. Met het staande zingen van het I utherl'ied werd de bijeenkomst gesloten. Goes. Filmavond „Het Hooge- l a n d". Gaarne verwijzen wij onze lezers naar -de advertentie in dit nummer, be treffende den filmavond voor -de ver eeniging „Het Hoogeland". Vertoond zal worden de nieuwe film „Door de bran ding", opgeluisterd door gramofoonmu- ziek en zang. Bovendien zal extra wor den vertoond een mooie geluidsfilm. Ook de kindervoorstelling zal zonder twijfel in den smaak vallen. zijn te verkrijgen bij JAC. VAN ZWEEDEN, Gr. Markt, GOES. Siemens anti-storingsdienst. (Adv.) Goes. De inspecteur van politie schrijft ons: 1 Dezer dagen ia alhier door een deskun dige een onderzoek ingesteld naar aan leiding van het groot aantal klachten over radio-storingen. Bij dat onderzoek is gebleken, dat het aantal storingen, welke in hoofdzaak worden verwekt door stofzuigers, electri- sche schellen, electrische haardrogers, bestralingsapparaten, electrische boren, electrische waschmachines enz. ontstel lend groo-t is. Tevens is gebleken, dat -de meeste van bovengenoemde toestellen met betrekkelijk weinig kosten storingvrij kunnen worden gehaakt. Over enkele weken zal nogmaals een onderzoek worden ingesteld en mocht blij ken dat storingen dan nog voorkomen, dan zal proces-verbaal volgen. Ik meen dan ook -degenen, die in het bezit zijn van een toestel, hetwelk storin gen kan veroorzaken, te moeten aanra den vóór dien tijd te zorgen, dat hun toe stel sto-oringsvrij wordt gemaakt. BESTRALINGSAPPARATEN worden storingsvrij gemaakt door den Leverancier: W. DAUM, Stationsweg 27, GOES, El. med. phys. Apparaten. (Adv.) Besmettelijke ziekten. In de week van 24 tot en met 30 No vember kwamen in onze provincie voor 5 gevallen van roodvonk, n.l. 1 in ieder der gemeenten Hoek, St. Maartensdijk, Yerseke, Middelburg en Vlissingen. De S. D. A. P. in Zeeland. Het ledental der S.D.A.P. bedroeg per 1 Oct. 1935 in totaal 1620, n.l. 1188 man nen en 432 vrouwen of slechts 1 minder dan per 1 October 1934. Het aantal afdeelingen is met één toe genomen, doordat twee nieuwe afdeelin gen, n.l. Kapelle en Sluis werden opge richt en één afdeeling (Zaamslag) werd opgeheven. Het aantal afdeelingen be draagt thans 42. Er werden 16908 stemmen op de soc.- dem. lijsten uitgebracht tegen 16521 in 1931. Het aantal zetels in Prov. Staten bleef ongewijzigd (6). In 36 plaatsen telt de S.D.A.P. in Zee land momenteel 76 raadsleden, waarvan er 6 de functie van wethouder bekleeden, n.l. te Middelburg, Vlissingen, Ierseke, Ouwerkerk, Retranchement en Biervliet. Het aantal Raadszetels steeg van 64 op De Jaarvergadering zal plaats vinden op Zondag 15 December! Middelburg. Goed afgeloopen. Onder de leerlingen der handelsavond school, die te ongeveer half negen -die school verlieten, bevond zich gisteren avond de 14-jjarige W. F. Deze had de onvoorzichtigheid op den hoek van de Molstraat en den Dam op de langzaamrijdende auto van den heer L., garagehouder alhier, te stappen. Toen de auto -harder ging rijden kon F. -zich niet meer daarvan verwijderen, omdat zijn jas ergens achter bleef zitten en zoo werd hij langs den -grond medegesleept over den Dam en door de Kortedelft en Lan-gedelft. De autobestuurder hoorde wel roepen door -den jongen en -door voor bijgangers, -die bet zagen, doch daar hij niets zag reed hij door, steeds met den 'knaap achter de auto 'hangend. Op den boek van de Markt stond een marinier en -de-ze -gaf L. een stopteeken, die nu begreeep, -dat er iets aan de hand was en stopte. In'tusschen was ook een politie-agent 'ter plaatse en -deze nam -den jongen mede naar de wacht op bet Stadhuis, waar wonder boven wonder bleek, dat alleen een ontvelling aan de linkerknie 'het gevolg was van de roeke loosheid. Vlissingen. Op uitnoodiging van de oon tact-commissie uit de Prat. 'C'hr. 1 Jeugdorganisatie sprak gisterenavond in de Geref. kerk alhier, de Duitsche inge- Oudelande. Donderdag is alhier over leden -dhr Smi't, gepensionneerd -post- en telefo-on'houder. -Geboren te 's-H. Arends- ker-ke uit een van ou-d beken-de- schoen- makersfamilie, vestigde hij' zich in 1879 a-ls schoenmaker op Oudelandè-, een vak j dat in die jaren -zeer slecht beloond werd, - maar -door zijn groote werkkracht en zijn ijver wist 'hij voor zijn talrijk ge-zin zij het een sober loon te ver-dienen. Vele jaren -later mocht 'hij eerst het telefoon kantoor en la-ter het postkantoor behee- ren. Hij stond altijd voor ieder klaar, zelfs als wel eens te veel werd gevergd. De overledene -heeft jaren lang -de Herv. Kerk alhier gediend als -diaken. Hem was -de administratie van -de dia'konie toevertrouwd. Een werkzame man is heengegaan. Ellewoutsdijk. Donderdagmiddag ver gaderde de Raad dezer gemeente. Afwe zig de heer Meulenberg. Onder ingeko men stukken bevond zich een schrijven van het Burg. Armbestuur, dat het af wijzend staat tegenover het verzoek van den raad om de jaarwedde van den secr.-penningm. te verlagen. Met de wijziging van de verordening regelende de bezoldiging van het per soneel van den Keuringsdienst van Wa ren te Goes werd accoord gegaan. Als lid van bet Burg. Armbestuur werd de heer A. van den Hage herbenoemd, terwijl in de vacature door aftreding van den heer A. v. d. Velde werd benoemd, de heer E. Bakker. Naar aanleiding van een verzoek van den Ned. Bond van Arbeiders in het landbouwbedrijf, den Ned. Chr. Landarb. bond en den R.K. Landarb. bond werd besloten tijdens de trekkingsperiode 1935 1936 aan de leden van deze banden, die uit de werkloozenkas trekken, op die uitkeering een zoodanige bijslag te ver strekken, dat hun kasuitkeering en bij slag tezamen gelijk is aan het bedrag, waarop ze recht hebben volgens de steun regeling, terwijl aan alle steuntrekkers gedurende de wintermaanden een brand- stoffentoeslag verstrekt zal worden over eenkomstig de ministerieele voorschrif ten. Op verzoek van den heer Goetheer wordt besloten,, behoudens goedkeuring van den betrokken Minister, een en an der te doen ingaan op 9 dezer. Ierseke. Oesiterverzending November 1935: Nederland 223.837, België 548.461, Duitsohland 196.470, En-geland 32.900, Frankrijk 25.800, andere lan-den 34.395, samen 1.061.863. Nov. 1934 1.778.821. Aagtekerke. Donderdagavond verga-der de de -Geitenfokvereeniginig. De aftreden de bestuursleden de heeren W. Wisse, W. Vos en J. Wijkhuis werden herko zen. De prijs voor het vleesc'hfonds werd onveranderd vastgestel-d. Besloten werd om no-g voor de 'herdenking van het 25- jarig bestaan der vereeniging een extra vergadering te beleggen. Het bericht in de bladen van het over lijden van den heer D. -Batjes, oud-hoofd eener Chr. school te Doornspijk, bracht mij in herinnering een politieke vergade ring die ik daar jaren geleden meemaak te. Het was in 1907 bij de Statenverkiezin gen. Een vrijzinnig spreker zo-u het woord voeren. De opkomst was zóó groot, dat inplaats van i n de dorpsherberg, daar vóór in de open lucht vergaderd werd. De spreker meende goed te doen met zooals in die dagen gebruikelijk was ook te spreken over de z.g. „lintjeskwes tie". Plotseling sprong toen de heer Batjes op en interrumpeerde: „Wilt u nog eens woordelijk herbalen wat u daar gezegd hebt?" De spreker - die niet verder ging dan men in die dagen in elke vergadering kon hooren niet zeker vein zich zelf en waarschijnlijk bevreesd, dat hij te ver ge gaan was, begon te hakkelen. Hij -kreeg het, toen de heer B. zijn vraag herhaalde, zichtbaar benauwd, wat de vergaderden in een zóó vroolijke stemming -bracht, dat de spreker er de voorkeur aan gaf van het woord af te zien. De interruptie van den heer B. had meer uitgewerkt dan een lange redevoe ring. OPMERKER. Souburg. Gemeenteraad. Gister middag vergaderde de raad voor de derde maal voor de behandeling van de be grooting. Eenige discussie wordt gevoerd over het adres over het bezoldigingsbesluit voor de ambtenaren van den Keuringsdienst. Dhr de Priester zegt: de consequentie's van deze verordening nog niet te over zien en stelt voor aan Ged. Staten uit stel te vragen of anders daarvoor na betere inlichting opnieuw te vergaderen. Dit wordt aangenomen met de stemmen van de beide wethouders tegen. Voorstel-Jansen: demping van den berm aan den Bermweg met steun van het werkfonds, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten, wordt nu verworpen met 5—6 stemmen. (Vóór de heeren Jacques, Goedbloed, Leenhouts, Jansen en de Priester.) De kermis afgeschaft. Het voorstel van B. en W. tot afschaf fing van de kermis, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, komt naar aanleiding van een ingekomen schrijven van „Nemidso" andermaal in behandeling. Dhr de Priester meent, dat dit schrij ven aantoont, dat de beschouwing in de vorige vergadering omtrent het belang der neringdoenden omvergeworpen wordt. Spr. vraagt zich af hoeveel menschen er een boterham aan verdienen. Het blijkt, dat de principiëele menschen in „Ne midso" toch ook dit feit wel niet bestreden hebben. Spr. ziet hier dus ook een ver schil tusschen kiezers en hun vertegen woordigers in den raad. Dhr Jacques is blij met dit adres en stelt voor dit verzoek aan te nemen. Dhr Goedbloed ondersteunt dit voorstel. Dhr v. d. Putte zegt, dat dit adres niet is van alle leden van „Nemidso" en dat op de vergadering van „Nemidso" geen pertinente uitspraak door middel van een stemming over dit punt is gevallen. Had men die gehouden, dan was op die be wuste vergadering de uitslag wellicht an ders geweest. Spr. beschouwt het meer als een adres van het bestuur. Weth. Suurmond vindt het de moeite niet om nog over de zaak te debatteeren en wil er alleen op wijzen, dat spr. op de vorige vergadering uit principe de nationale feesten gesteld heeft tegenover de kermis. Spr. handhaaft nogmaals zijn bezwaren Dhr M. Arendse zegt: om de ge bondenheid van zijn partijprogram tegen de kermis te zullen stemmen. Dhr Van Soelen begrijpt niet waarom nu nog debat. Denkt links inderdaad, dat wij zoo maar lukraak gestemd hebben? Dhr Goedbloed zegt: wat u niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet. Weth. Suurmond zegt, dat dhr de Pries ter blijk geeft, dat hij van principe's niet veel snapt. In stemming gebracht wordt het voor stel van B. en W. tot afschaffing van de kermis aangenomen met 6 voor, 5 tegen, n.l. hnks. Bij de verdere bespreking over de be grooting vraagt dhr de Priester of B. en W. bereid zijn stappen te doen tot con centratie v. d. Marnixschool met de Julianaschool. Dhr Goedbloed wil den post vergoeding voor kleeding en schoeisel aan school gaande kinderen met f 100 verhoogen. Weth. Suurmond acht de concentratie van bijzondere scholen een moeilijkheid en bestrijdt de bezuiniging, die hierdoor verkregen zou worden. Spr. is uit principe eigenlijk tegen het verstrekken van klompen op de scholen. Spr. wil dit echter wel handhaven, doch niet den post verhoogen. Weth. Cijsouw zegt ook met de con centratie van de bewuste scholen weinig voordeel te kunnen behalen. Spr. verdedigt het goed recht dezer scholen en haar beteekenis uit evangeli seerend oogpunt. Hij acht een school met plm. 97 leerlingen nog voldoende bevolkt om ze op te heffen. Dhr de Priester wijst op het voordeel wat behaald zou kunnen worden met de driejaarlijksche afrekening voor de scho len. Spr. wijst op het overbrengen van de leerlingen van de bijzondere; gcbolen 6 ton

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2