De AVRO-verrassing wordt aangesneden EERSTE BLAD De wereld In onrust. Politieke moeilijkheden te wachten Staten-Generaal. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 59 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De geheele wereld is vol onrust. In een van de bladen werd dezer dagen geschetst de onrust, die heel het wereld leven bëheerscht. Aldus: „In Zuid-Ameriika een commu nistische opstand, welke, als men de laatéte berichten gelooven mag, na een eerste oplaaiend succes, vo-or de misluk king staat. Maar zelfs als in Brazilië deze poging tot revolutie neergeslagen wordt, beteekent dit niet, dat de com munistische agitatie er haar einde ge vonden 'heeft. Deze zal doorwerken, in Brazilië en in de andere landen van Zuid-Amerika, en zal er 'zeker 'n vruchb- baren bodem vinden. Het is overigens bekend, dat Moskou een groot deel van zijn activiteit op lan den, 'die onder Spaansehen en Portugee- schen invloed bebben gestaan, gericht heeft. Alles, wat in Amerika ten Zuiden van de Vereenigde Staten ligt, staat op een zeer opmerkelijke wijze aan die pro paganda bloot, en 'het communisme 'heeft voor zijn actie-ontplooiing een sterke basis in Mexico, dat geheel, tenminste in zijn regeering, aan 'het bolsc'hewisme ten prooi is gevallen. Het spreekt vanzelf, dat deze activi teit ook in de Vereenigde Sta'ten groote onrust wekt, dit te meer, nu in het Verre Oosten, de toestand zich meer en meer toespitst. Ook daar blijkt een anarchie te heer- scben, welke tot alle mogelijke verwikke lingen aanleiding kan geven. En dat niet alleen in China, waar burgeroorlog bijna aan de orde van den dag is mede door de band van Moskou maar evenzeer in Japan zelf. Want tegen de duidelijke politiek van Tokio in voert de militaire camarilla van het Shantoeng-leger, dat in China ope reert, een volkomen eigen en zelfstandige politiek, zonder ook maar het minst reke ning te houden met de internationale mogelijkheden, welke uit die actie kun nen voortvloeien, en welke het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio voort durend voor den geest staan. De centrale regeering van China zetelt in Nanking; maar de verschillende C'hi- neesche provincies trekken zich weinig of niets van de bevelen ui't Nanking aan. De centrale regeering van Japan zetelt in Tokio, maar de groote militaire man Doi'hara trekt zich van die bevelen uit Tokio niets aan; hij' gaa't zijn eigen gang; verovert China; maakt er een aantal va- zal-staten van, welke aan Tokio hoorig zijn, in de wetenschap, dat 'het politieke gezag het voldongen feit steeds erkent, in de hoop, dat Amerika en Engeland toch machteloos zullen zijn om aan het Ja- pansche opdringen een einde te stellen. Maar daardoor wordt het gevaar steeds grooter, da't Washington het op een ge heel ongedacht oogenhlik plotseling ge noeg vindt en met, zonder, of desnoods tegen Engeland orde in dezen chaos gaat scheppen." Deze feiten werpen wel een somber licht op den algemeenen toestand. En dan is nog niet gesproken van de verterende onrust, die overal in Europa valt waar te nemen men denke slechts aan het Italiaansch-Abessynisch geschil dat ook voor andere landen verstrek kende gevolgen kan hebben. Er is overal een verlangen naar vrede, maar door alles heen groeit de onrust barende dreiging van den oorlog. Er wordt gehoopt op vrede, maar de onrust heeft de overhand, omdat en zoo lang ook in 'het volkerenleven niet erkend wordt,- de heerschappij: van den Vrede vorst in Wien en door Wien alleen bet „vrede op aarde" heerlijke werkelijkheid wordt. DE WIJZIGING VAN DE WARENWET AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gisteren z.h.st. het wetsontwerp betreffende wijziging van de Warenwet aangenomen. Met het oog op het spoedeischende ka rakter van het wetsontwerp betreffende hoedanigheid en aanduiding van waren, is de voorzitter der Eerste Kamer voor nemens aan de te benoemen centrale af- deeling voor te stellen, dit ontwerp in de afdeelingen te doen onderzoeken op Vrij dag 13 December a.s., na de openbare vergadering. Zal bij de begrooting van Onderwijs een conflict uitbreken? De parlementaire redacteur van de „Maasbode" brengt een eenigszins op zienbarend bericht. Er is zoo schrijft bij een onmis kenbaar teeken, dat de ervaren voorzit ter Ruijs de Beerenbrouck bepaalde mo gelijkheden speurt. Hij schijnt te ver wachten, dat er bij de begrooting van Onderwijs een conflict kan losbreken tus- schen de Kamer en het Kabinet-Galijn en stuurt er blijkbaar op aan om vóór de bui losbreekt, alle begrootingen in vei lige haven te loodsen. Gistermiddag heeft de heer Suring een door anti-revolutionaire en christelijk- historiscbe leden medegeteekend amen dement op de bezuinigingsparagraaf van Onderwijs ingediend. Strekking ervan is: de gehuwde onderwijzeres, die geen kostwinster is, te ont slaan. Dezen keer kan minister Slote- maker niet als mr Marchant bij aanne ming dreigen het wetsontwerp in te trekken. En aangenomen wordt bet amendement wis en zeker. Daar komt nog iets bij. Het schijnt eveneens vast te staan, dat de geheele katholieke fractie haar stem zal onthou den aan de voorgestelde concentra tie van bijzondere scholen en bet is zoo goed als zeker, dat ook de an dere fracties der rechterzijde dit zulleq doen, vermits deze gedwongen concen tratie nog veel vernielender uitwerking hebben kan voor bet bijzonder protes- tantsch lager onderwijs. Geschiedt dit, dan is bet conflict daar, want derde feit, dat schijnt vast te staan minister Slotemaker schijnt in het kabinet zij l linksche collega's niet te hebben kunnen overtuigen van de noodzaak tegemoet (5 komen aan de gerechtvaardigde eischen van de rechterzijde en met name de twee vrijzinnig-democratische ministers zul len, zoo de concentratieparagraaf in den voorgestelden vorm verworpen wordt, het kabinet verlaten, hoogstwaarschijnlijk door den vrijheidsbondschen minister ir Van Lidt de Jeude gevolgd. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Scheepvaart- en Middenstandsbelangen. De Kamer beeft gisteren voortgezet de behandeling van de begrooting van Han del, Nijverheid en Scheepvaart. De heer L o v i n k (C.H.) betoogt de noodzakelijkheid van een goeden oecono- mischen voorlichtingsdienst. Spr. acht het niet gerechtvaardigd, zoo den staf te breken over de contingentee- ring. Zonder haar zou de werkloosheid nog veel grooter ziju geweest. De heer Weitkamp (C.H.) be spreekt het handelsregister, dat voor ze kere categorieën een plaag is en welks kosten in verhouding tot het nut te hoog zijn. Het is onbillijk, den landbouw aan de instandhouding ervan te doen meebe talen. Het nut van het handelsregister is voor de landbouworganisaties vrijwel nihil. Alleen de boerenleenbanken beta len gezamenlijk ruim f 4O0O per jaar. Kan men de landbouworganisaties niet uit de instanties der kamers van koop handel lichten en haar in staat stellen, eigen zaken in eigen boezem te behande len? De heer Donker (S.D.) bepleit re- geeringssteun voor de haven van Rot terdam. De heer Smeenk (A.R.) wijst even eens op den nood onzer havensteden, spe ciaal van Rotterdam. De regeering stelle Rotterdam in staat, haven- en kadegelden te verlagen. De heer Krijger (C.H.) zegt, dat de heer Weitkamp voor de coöperaties is opgekomen, maar dat deze den midden stand, die het toch al zoo moeilijk heeft, het bestaan nog zwaarder maken. In ver band met wat de heer Weitkamp heeft aangevoerd tegen het handelsregister merkt spr. op, dat het geld, dat in de kas sen der kamers van koophandel vloeit, in het algemeen belang wordt gebruikt. Spr. geeft voorts wijzigingen van de wet op de evenredige vrachtverdeeling in overweging. De heer Vos (Lib.) bepleit de belangen van den kleinen middenstand, welks toe- stand deplorabel is. Kruideniers, slagers, melk- en groentenverkoopers hebben hun winst zien verminderen met percentages tot 56 toe. De regeering zegt, dat het door de crisis komt. Maar men denke ook aan de eenheidsprijswinkels en aan bet feit, dat de landbouwcoöperaties zich allerlei artikelen aanschaffen. Daarbij zijn vele werklooze arbeiders naar den kleinen middenstand gedreven. E'iscben micieten worden gesteld ten aanzien van de credietwaardigheid en vakbekwaamheid. Ten opzichte van ves tiging van nieuwe winkels moeten er eischen worden gesteld, wat hygiëne enz. betreft. Ook moet voor kleine mensohen, tevens voor straatventers e.d., inschrij ving in het handelsregister worden voor geschreven, tegen een verlaagd bedrag van b.v. f 1. Er kome ook een wettelijke regeling van bet veilingwezen, tegen ont duiking van de uitverkoopenwet cloior middel van z.g. veilingen. Verboden wor de, dat gemeenten e.d. werken in eigen beheer uitvoeren, tot schade van den kleinen, middenstand. De beer Scbilthuis (V.D.) betoogt, dat de contingenteering leidt tot vermin dering van den uitvoer en tot prijisver- hooging van de geoontingenteerde arti kelen in het binnenlandsch verbruik. Spr. bestrijdt bet instituut der contingentee ring niet. Maar men moet de voor- en nadeeling van contingenteering tegen el kaar afwegen. De heer Engels (R.K.) bepleit hulp van de regeering voor decentralisatie der industrie. Speciaal bepaalde textielbe- drijfstakken zijn geschikt voor terugkeer naar het platteland. Daar zijn de kosten van het levensonderhoud lager dan in de steden. Dan kunnen de loonen en de pro ductiekosten lager zijn, vooral als de ar beiders genoeg grond bezitten oim voor eigen verbruik groenten enz. te verhou wen. De heer Duymaer van Twist (A.R.) komt op voor het behoud der wet op de evenredige vrachtverdeeling. Men is tegen de wet gekant, omdat zij de vrachtprijzen beeft verhoogd. Zij heeft ook bet gedwongen cafébezoek beëin digd en de financieele positie der schip pers verbeterd. De schippers hebben klachten. Niet over de wet, maar over baar toepassing. Zoo over de toeneming van bet aantal relatieschippers, waardoor veel vracht voor particuliere schippers verloren gaat. De schippers klagen voorts, dat zijl zoo lang moeten wachten, alvorens nieuwe vracht te krijgen. Men moet de oude schippers laten uitscheiden en geve hun een weekgeld aan den wal. De heer Westerman (N.Hl) be treurt de splitsing van bet departement tvan economische zaken, die een stap terug is op den weg van ons staatsbestel. De heer Kortenhorst (R.K.) is het inzake de splitsing van oeconomische za ken vrijwel eens met den heer Wester man. Nu de splitsing een feit is, moeten de beide ministers goed samenwerken. Spr. huldigt het departement, al heeft het nog kinderziekten, voor zijn arbeid. Het make zijn outillage zoo goed moge lijk en stelle desnoods meer ambtena ren aan. In verband met wat in de memorie van antwoord over ordening staat, merkt spr. op, dat de ordeningsgedachte in de be drijfswereld gemeengoed is geworden en dat men zich daar niet stoort aan wie adviseeren, niet tot ordening over te gaan. De heer W i e 1 e n g a (A.R.) bespreekt den nood van den middenstand. Men zegt, dat de distributie de levensbehoeften zoo duur maakt, maar men geeft er zich geen rekenschap van, dat veel prijs verhooging wordt veroorzaakt door de zware lasten. Een teveel aan distribuanten veroorzaakt een moordende concurrentie en deze leidt tot te lage prijzen. Daarom zijn vestigings- eischen zoo noodig. Hierbij houde men rekening met de geschiktheid van den man, die zich wil vestigen. De kleine middenstanders, die niet voldoen aan de eischen, die de Middenstandsbank wel be hoort te stellen, moeten óók geholpen worden. De heer Drop (S.D.) voert het pleit voor wat de regeering in haar memorie van antwoord schrijft over het personeel van den Kon. Hol. Lloyd. De kwestie der evenredige vrachtver deeling is in onderzoek bij een commis sie. Deze houde zich ook bezig met clas sificatie van de binnenvloot, met sanee ring, met ontwerp-regelingen voor de men- schen, die uit de vaart gaan, enz. De schippersorganisaties behooren in het onderzoek te worden gekend. De heer E b e 1 s (V.D.) vraagt verbete ring van den oeconomischen voorlich tingsdienst. Men verzekere zich van de medewerking der Nederlandsche Kamers van Koophandel in het buitenland. De heer Stump el (R.K.) klaagt over de vele vreemdelingen, die ons land zijn binnengekomen. Met het crediet aan den kleinen mid denstand zijn wij er niet. De regeling is wel schriel, gezien, wat voor andere bevolkingsgroepen wordt ge daan. Zij worde bij de uitwerking ver beterd. De heer Van Dis (S.G.) bepleit hulp voor Rotterdam, geteisterd door de werk loosheid als geen andere stad. Afkeurenswaardig is, dat geen rekening wordt gehouden met Zondagsheiliging bij de evenredige vrachtverdeeling. Er kome een vaarverbod op Zondag. Tegen half zeven wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag één uur. Italiaansche vliegtuigen bom bardeeren Dessie. De Negus aan een groot gevaar ontsnapt. Ze venhonderd bommen geworpen. D'e Italianen kunnen weer een nieuwe „helden"daad boeken. Ze bombardeerden gisteren Dessie. Zooals men weet, bevindt de negus met zijn staf zioh sinds eenige dagen in deze stad. De negus kon op het laatste moment nog gewaarschuwd worden en wist onge deerd te ontkomen. Het Paleis en het bankgebouw werden beschadigd. De bommen troffen het paleis van den kroonprins, dat gedeeltelijk afbrandde en tenten van bet Amerikaansohe hospitaal, welke eveneens in brand vlogen. De regeering protesteerde tegen 't bom bardement van Dessie, dat een open stad Binnenland. De Tweede Kamer nam de wijziging van de Warenwet aan. Inval bij1 een „bank" te Amsterdam. De handelsbesprekingen met Duitschland. Dr Kortenhorst teruggestuurd. Een politiek conflict bij de behandeling der onderwijs-begrooting te verwach ten? Buitenland. De oorlog in Abessynië. Dessie vanuit de lucht gebonbardeerd. De Negus aan groot gevaar ontsnapt. De stemmingen in de Fransche Kamer. is en van het Amerikaansohe hospitaal, dat bet Roode Kruis voert. Nader wordt gemeld, dat 10 Italiaan sche vliegtuigen te 8.30 uur Dessie bom bardeerden met 'brandbommen. Later vloog een twintigtal andere vliegtuigen over de stad, om het resultaat van bet bombardement te zien. Het gerucht gaat, dat een Italiaansch vliegtuig omlaag ge schoten is. Onmiddellijk na 'het bombardement be zocht de keizer, vergezeld van zijn zoon, de gewonden in het hospitaal. De keizer heeft onmiddellijk een telegram gezonden aan zijn gemalin oim haar gerust te stel len. Ingezonden Mededeeling. voor n halfjaar abon- de Radio Bode (f 3.- waarvoor U zes maanden lang W iedere week een prachtig Programma tijdschrift ontvangt), krijgt alle in De cember verschijnende nummers gratis. Verrassing nummer 2: Het magnifieke Kerstnummer, uitgevoerd in een weelde van kleuren, met boeiende verhalen van Willy Corsari, Anne de Vries, Ted O. Sickens, T. Oeff e.a., met bijdragen van L. J.Jordaan, M. G. Arntzenius, Dr. J. C. A. Fetter, Dr. F. H. Fischer e.a. en tal van tekeningen, fraaie reproducties en prettige prijsvragen Verrassing nummer 3 de beroemde AVRO-kalender, een uniek werk waaraan wederom 12 bekende Neder landse schilders hun medewerking gaven (indien U dit jaar nog geen abonné was). Dat alles voor f3.-! Stort ze direct! Op Giro 128.000, AVRO, Amsterdam; bij het Hoofdkantoor, Keizersgracht 107 Amsterdam, of bij een der AVRO-bijkantoren te: Rotterdam, 2e Weena straat 30; Den Haag, Toussaintkade 34; Utrecht, Oude Gracht 309; Haarlem, Koninginneweg 8; Groningen, Noor derhaven ZZ 18; Arnhem, Kastanjelaan 7; Leeuwarden, Hofplein 33; Nijmegen, van Broeckhuysenstraat 31; Zwolle, Deventerstraat 11 (tijdelijk); Middelburg, Lange Burg C. 93.: RADIO# BODE Neêrlands nationaal radioblad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1