SPAAR DE GESCHENKENBONS Onderwijs Gemengd Nieuws Steun aan den Tuinbouw. Telegrammen. Dat komt te pas! U gaat eenvoudig naar Uw winkelier en koopt 2 pakken Rinso Zeeppoeder, dat door zijn schitterende kwaliteit in iedere huishouding wonderen doet. Dan geeft hij U een handige melkbeker geheel gratis, van prima Nederlands aarde werk! Er is slechts één maar bij Dit prachtaanbod is slechts tijdelijk en alleen geldig zolang de voorraad strekt. Dus gauw wat Rinso in huis gehaald en een paar mooie bekers meegenomen voor het te laat is! MOEDER WAS INVALIDE. Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatische pijnen niet meer te bewegen. Men raadde baar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishouding en twee klei ne kinderen was dit onmogelijk. Zij schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn ar men, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dal waa met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts- advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu ge heel verdwenen. Ook voel ik mij veel be ter i wel 10 jaar jonger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw." Mevr. R ,L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw .bloed vergiftigen. De oorzaak is on voldoend werkende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is sa mengesteld sporen ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen geleidelijk en volko men worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen, de pijnen verdwijnen en ge voelt u oneindig veel energieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.90 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Stralende ge zondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Driewegen, vm. en nm. ds Fransen. Domburg, 9.30 en 2 u. ds Visser. (H. Av. en Dankz.). Gapinge, vm. ds Tunderman, nm. leesdienst. Goes, 9.30 en S.30 u. ds v. d. Vegt. 's-Gravenpolder, vm. en nm. cand. Timmer. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds Booij. Ierseke, vm. en nm. cand. Goris. Kapelle, vm. en nm. ds Scheele. Krabbendijke, vm. en nm. ds Ros. Kamperland, 9 en 2 u. ds v. d. Ende, 6 u. l.d. Kruiningen, 9.30 en 2 u. ds Koolstra. St Laurens, vm. en nm. ds Koning. Meliskerke, 9.30 en 2 u. ds Vreugdenhil. Nieuwdorp, vm. en nm. ds Beukema. Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds v. Dijken. Rilland, vm. en nm. ds v. Herwijnen. Sdhoondijke, 9.30 en 2 u. ds D. de Vries. (Voorber. H. Av.). Souburg, 9.30 en 2 u. ds Bavinck. Veere, vm. en nm. ds v. d. Guchte. Westkapelle, 9.30 en 2 u. leesdienst. Wemeldinge, vm. en nm. ds van Dijk. Wolfaartsdijk, 9.30 en 2 u. ds v. Heiningen. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. dr v. Zuilen. Geref. Gemeenten. Middelburg, 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Aagtekerke, 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Biezelinge, vm., nm. en av. leesdienst. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. 's-Gravenpolder, 9, 1.30 en 5.30 u. leesdienst. Ierseke, vm., nm. en av. leesdienst. Krabbendijke, vm., nm. en av. ds Hofman. Kruiningen, 9, 1.30 en 5.30 u. leesdienst. Nieuwdorp, 9, 2 en 5.30 u. leesdienst. Doopsgez. Gemeente. Goes (Westwal 38), 10.15 u. ds Koekebakker. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds Fransen. Vlissingen, 9.30 en 5 u. ds Kleisen. Middelburg (Gebouw Vrijz. Herv.), 2 u. ds Kleisen, 6 u. leesdienst. Vrij Evang. Gemeente. Goes, 7.30 u. bidstond, 9.30 en 6 u. ds v. d. Vis. Maandag 89 u. Bijbellezing en bid stond. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds Werges. Ierseke, vm. en nm. ds Dallinga te Den Haag, 's av. bidstond. Geref. Kerken. (H. V.) Middelburg, 10 en 6 u. ds Sillevis Smitt te Haarlem. Leger des Heils. Goes, 7.30 u. bidstond, 10 u. heiligingsdienst. 4 u. openluchtmeeting, 8 u. verlossings samenkomst. Leidster adj. Franken. De Onderwijzersoplei ding in 1935/'36. Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt is het' aantal kweekscholen met 1 vermin derd; het aantal bedraagt nu 107, t.w. .28 Rijks, 5 Gemeentelijke, 24 Prat. Chris telijke, 46 R.-K. en 4 andere bizondere. Het aantal A-leerlingen, dat in 1934 '35 voornamelijk door het vervallen van het vroegere eerste leerjaar met 3000 verminderde, liep ook ditmaal belangrijk terug en bedraagt thans 7005 (8508).. Het aantal B-leerlingen verminderde met 115 tot 3077. Het aantal docenten liep terug van 1204 tot 1169. Het aantal normaallessen is met 7 verminderd tot 16. Het aantal leerlingen is teruggegaan van 663 tot 356. Minder studenten. Naar uit de gegevens van het Centr. Bureau voor de Statistiek blijkt, telde ons land in het studiejaar 1934'35 aan univer siteiten en hoogescholen 13.049 studen ten. In 1933'34 werden 2512' studenten voor het eerst ingeschreven, in 1934'35 2367. Er was dus een vermindering met 145 of 5,8 pet. Het aantal mannelijke eerstejaars-stu denten verminderde met 4.8 pet., dat der vrouwelijke met 10.2 pet. Opmerkelijk is, dat, terwijl het aantal eerste-jaars-studenten der universiteiten afnam met 10.7 pet., bij de hoogescholen een toeneming met 13.6 pet. viel te oon- stateeren. Het percentage vrouwelijke studenten bedroeg onder de eerstejaars der univer siteiten 22.3 (22.4) en onder die der hoo gescholen 3.4 (3.1). Inbraak in kaaspak huis. Gisternacht hebben inbrekers een slag trachten te slaan in een groot kaas- pakhuis van de firma R. Boonstra en Hpekstra te Groningen. Toen het personeel van de firma gis termorgen het kantoor, gelegen op de eer ste etage, betrad zag het, dat de brand kast welke altijd tegen den muur stond, verdwenen was. Bij1 een ingesteld onder zoek bleek, dat deze brandkast al kante lende was overgebracht naar het aan grenzende kaaspakhuis. Hier is door de dieven vrijwel de geheele achterwand uit elkaar gehaald. In de kast zaten slechts enkele centen en voor de dieven waarde- looze papieren. Van de daders 'ontbreekt tot dusver elk spoor. Moord te Rotterdam. Woensdagavond tegen 12 uur is op het balcon van een tramwagen te Rotterdam de 31-jarige schipper J. Ritmeester van 't tanklichtschip „Galicië" door zijn 27- jarigen knecht C. A. v. L. met een dolk mes in het hart gestoken. Veertien dagen geleden beeft tusschen J. R. en G. A. v. L. een hevige twist plaats gehad, als gevolg waarvan v. L. werd ontslagen. De knecht is naar Amsterdam gegaan en kocht daar een mes. Hiermede keerde hij' naar Rotterdam terug en hij wilde den schipper gaan opwachten bij de kade, waar de „Galicië" ligt. Hij sprong op lijn 3 en het toeval wilde, dat de schipper juist met zijn vrouw op het balkon van dezen tramwagen stond. Van L. voegde den man nog eenige woorden toe en stak hem vervolgens het mes in de borst, waarna hij weer van den wagen sprong en het op een loepen zette. De tramconducteur maakte onmid dellijk alarm, de tram stopte en men ren de den moordenaar achterna. Deze kon op de Wijnhaven worden gegrepen. In middels was R., nadat een noodverband was aangelegd, naar het ziekenhuis ver voerd. Bij aankomst bleek hij te zijn over leden; het mes bleek hem in het hart te hebben getroffen. De dader heeft een bekentenis afge legd. Brandbij een Kamerlid. Te Meppel is brand uitgebroken in de wo ning van den heer J. Otten, directeur der rijkslandbouwwinterschool en lid der Eerste Kamer. De familie was afwezig. De brandweer wist den brand tot' de bovenverdieping te beperken. Deze is ge heel uitgebrand, de rest van de woning heeft veel waterschade geleden. De oor zaak wordt geweten aan een electrisch kacheltje, dat men verzuimd had af te stellen. -Boerderij! afgebrand. Gisternacht is door onbekende oorzaak de groote boerderij' van J. Zuiderveld bij Drachten afgebrand. De bewoner, die alleen thuis was, wist zich door uit het zolderraam te springen in veiligheid te stellen. Al het vee, 14 koeien, een paard en een varken kwamen in de vlam men om. Bootreiziger spoor loos verdwenen. De heer S., die gedurende vele jaren te Schoonhoven heeft gewoond doch eenige weken ge leden naar Hilversum was verhuisd is Dinsdagavond met de Lekboot van Rot terdam naar Schoonhoven vertrokken. Bij! aankomst aldaar was hij.' evenwel niet meer aanwezig. Het laatst is hijl op de boot gezien bij! Streefkerk; zijn overjas en zijn hoed, waarin zijln kaartje was, zijp in de kajuit gevonden. De rivierpolitie heeft een onderzoek ingesteld doch tot heden zonder resultaat. Eén ongeluk wordt gevreesd. 'Een geheime bergplaats onder den vloer. Reeds gerui- men tijd 'hadden de Centrale Crisis Con troledienst en de Crisisdienst van de Rot- terdamsche 'Centrale Recherche ernstige verdenkingen tegen den kruidenier O. te Rotterdam. Een paar maal zijn er al in vallen gedaan, maar nooit was het gelukt eenige smokkelwaar te vinden. Dezer da gen kwam er weer eens een rechercheur bij 0. kijken. Het viel hem toen op, dat in een eoort gangetje achter den winkel een gedeelte van den vloer van graniet en de rest van hout was. Toen hij den winke lier vroeg, of er onder het houten gedeelte soms nog een vloer lag, zei O., dat de granieten vloer onder het houten stuk doorliep. Men had het hout neergelegd, om te voorkomen dat men koude voeten kreeg. Inderdaad stonden in het gedeelte met den houten vloer een paar meubelen. De rechercheur, die het niet vertrouwde stelde eens een onderzoek in. Hij schoof de meubelen opzij en toen bleek het hou ten gedeelte vrij gemakkelijk van zijn plaats te halen te zijn. Er onder kwam een 'houten vloer te voorschijn. Bij nadere beschouwing, bleek in een der hoeken een luikje te zitten, dat juist tusschen een paar vloerbalken was uitgezaagd. De recher cheur opende 'het luik, maar 'hij was te groot van postuur om er in te kunnen kruipen, weshalve een tengere recher cheur wend' ontboden. D'eze dook in de ruimte onder den vloer en vond daar bus sen met in totaal 100 liter spijsolie, welke in strijd met de bepalingen van het Gri- eiszuivelbesluit daar waren opgeslagen. De olie werd in beslag genomen en tegen 0. werd procesverbaal opgemaakt. Bij verder onderzoek in de woning ont dekte de rechercheur nog iets anders. In de vrij donkere slaapkamer stond een klapbed. Het houten geraamte om dat bed liet nog juist een kleine 'ruimte vrij en in die opening was een soort van pilaar geplaatst, welke de zoldering scheen te schragen. Maar bij nadere beschouwing bleék deze pilaar te zijn samengesteld uit kartonnen doosjes, die keurig op elkaar waren gestapeld. Uit die doosjes kwamen in totaal 30 L. eau de cologne te voor schijn, welke kennelijk van smokkelarij afkomstig waren. Ook de eau de cologne is in beslag genomen. Inbraak te Hengelo. Gister nacht is een inbraak gepleegd in de villa van de familie S. aan den straatweg van Hengelo naar Enschedé. De bewoners heb ben van het ongewenschte bezoek niet eerder iets bemerkt dan bij het ont waken. In totaal wordt een bedrag vermist van f 1100. 'Teekens der kommiezen niet begrepen. Gisternacht heeft in het dorpje Berg en Dal een sensationeele schietpartij1 plaats gehad, die heel wat opsohudding veroorzaakte, meldt de Tel. Op de Oude Kleefsche Baan patrouil leerden eenige kommiezen, die plotseling een auto zagen naderen, waarvoor zij; het bekende stopteeken gaven. In plaats van hieraan gevolg te geven reed de chauf feur echter met nog vermeerderde vaart door, waarapi de kommiezen zich om keerden en den wagen een aantal kogels nazonden. De chauffeur verloor de macht -over zijn wageüj deze vloog in volle vaart naar den linkerkant van den weg, ver nielde daar eerst een ijzeren hek, toen een heg en daarna een tuinhuisje en kwam ten slotte in een tuin tot staan. Toegeschoten omwonenden vonden den chauffeur van den wagen ongedeerd ge bukt achter het stuur in zijn cabine. Blijkbaar heeft de man zich dus, bevreesd voor de kogels, vooower laten vallen en zoodoende de macht over zijn stuur ver loren. De kommiezen waren inmiddels ook bij de auto gearriveerd, doch merk waardigerwijs scheen de wagen geen smokkelwaar te bevatten. De chauffeur werd na verhoord te zijn ■op vrij© voeten gesteld. Hij: schijnt de lichtseinen van de kommiezen niet begre pen te hebben. 'Berijder van bakfiets gedood. Op de Weesperzijde te Am sterdam is gistermiddag een 47-jarige man, die een bakfiets bestuurde, tegen een bus gereden en er onder geraakt. In zeer ernstigen toestand is de man naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij enkele ©ogenblikken later is overleden. Aut o-o nge'luk. Op den weg naar Hoenderloo, op de Deelensche heide, slipte een vrachtauto, waarin zes perso nen zaten. De auto gleed van den weg af en sloeg over den kop. Alle passagiers wenden gewond. Vijif van de gewonden konden na verbonden te zijln huiswaarts keeren, de zesde werd opgenomen in het ziekenhuis. Groot tekort in kas. De gemeente-ontvanger te Ambt-Hardenberg de heer B., is ontslagen als administra teur van de woninghouwvereen. „Beter "Wonen" en de Chr. Landarbeidersver- eeniging. Ook de administratie van de Chr. Sohoolvereen., waarvan de heer B. de verantwoordelijkheid 'droeg, is niet in Oïde. Ht gemeentebestuur heeft den ontvan ger met ziekteverlof gestuurd. Een uitge breid onderzoek is aan den gang. 'Penningmeester gear resteerd. De gemeentepolitie te La ren heeft dezer dagen gearresteerd den 50-jarigen Y., penningmeester van de af- deeling Laren-Blaricum van het Centraal Genootschap tot uitzending van kinderen naar vakantiekolonies. D'e gearresteerde wordt ervan verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering Van gelden. D'e verduisteringen zouden be dragen f 1600 ten nadeele van het Cen traal Genootschap, f 2000 van de theoso fische vereeniging te Laren en f 300 ten nadeele van 'n verzekeringsmaatschappij'. EEN URGENTIE-PROGRAM VAN HET KON. NED. LANDBOUW-COMITé. j Werkverschaffing aan kleine tuinders. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft een urgentie-program voor den tuinbouw 1935, waarin de ten behoeve van onzen tuinbouw noodzakelijk geachte maatrege len zijn uiteengezet, ter kennis van den Minister van Landbouw en Visscherij ge bracht. Het comité zegt, dat de algemeene toe- stand in den tuinbouw zeer slecht is en dat met de toezegging van de regee- I ring, het steunbedrag van 9 millioen in I 1935 te verhoogen tot 12 millioen voor 1935, aan de wenschen in tuinbouwkrin- gen niet geheel is voldaan. Het comité geeft t'hans de meest urgente der wen schen aan. We ontleenen er het volgende aan. - De steun aan den tuinbouw moet een zoodanige zijn, dat het verschil tusschen de veilingsprijzen en de voor 1934 gestel de richtprijzen voor 10 pet. wordt ver goed. D© omzet der veilingen zal naar schat ting in 1935 25 pet. lager zijn dan in 1934 en zal plm. 45 millioen gulden bedragen. In laatstgenoemd jaar was het steunbe drag van 9 millioen, voldoende om 60 pot. Ingezonden Mededeellng. 8A79-091M te dekken van het verschil tusschen kost prijs en veilingprijs. Dat verschil bedroeg ■dus 15 millioen gulden. Dit jaar zal de veilingomzet phn. 15 millioen lager zijn dan verleden jaar. Rekent men den in vloed der teeltbeperking op 2 millioen gulden, dan zal voor 1935 een steunbedrag van 15 en 13 millioen 28 millioen gul den beschikbaar moeten zijn, om uitkee- ringen van 100 pet. van de richtprijzen mogelijk te maken. Aangezien de toestand van het land- bouw-crisisfonds het uittrekken van een grooter steunbedrag voor den tuinbouw zeer bezwaarlijk maakt, moet naar een ander middel worden uitgezien. Na zorg vuldige overweging is het comité tot de conclusie gekomen dat dit middel is te vinden op de volgende wijze; a. Het invoeren van een heffing op mi nimumprijzen der veilingen. Voor de producten, welke voor export zijn bestemd, dient de heffing te worden teruggegeven. In verband met de ruime marge tusschen veilings- en kleinhandels prijzen is niet aan te nemen dat deze laat ste door toepassing van de heffing zouden moeten worden verhoogd. Daarnaast moe ten in de toekomst meer d.an tot nu toe het geval was, onverkoopbare tuinbouw producten gedeeltelijk voor liefdadige doel einden, gedeeltelijk voor veevoeder wor den bestemd. b. De monopolieheffingen op het in gevoerde fruit moeten zoodanig zijn, dat de prijs van het inlandsche fruit loonend is. In ernstige overweging dient te wor den genomen de monopolieheffingen op buitenlandsch fruit te verhoogen. c. Behoud van werkgelegenheid in den tuinbouw, door middel van tewerkstelling met loontoeslag in de bedrijven. Een soortgelijke regeling als geldende voor de landbouwbedrijven, is in het leven geroepen voor de tuinbouwbedrijven in de gemeenten Hoogezand en Sappemeer. Het verdient aanbeveling in andere gemeenten des lands een dergelijke regeling te tref fen. d. "Werkverschaffing aan kleine tuin ders. Het gevaar is groot, dat velen hunner zich niet meer kunnen staande houden en gedurende den winter in de werkver schaffing terecht komen. De daaraan ver bonden gevaren zijn, dat het eigen bedrijf verwaarloosd wordt: dat ze terecht konnen in het groote werkloozenleger en aan al lerlei minder goede invloeden bloot staan; dat de kleine tuinders, mede omdat ze geen normale werkloozen zijn, de aan de werkverschaffing verbonden moeilijkhe den vergrooten en mede beslag leggen op de toch al schaarsch geworden werk-ob- jecten; terwijl de waarde van hun arbeid in de werkverschaffing gering te achten is en er voldoende gesteunde werklooze arbeiders zijn, om dit werk te verrichten. Het K. N. L. G. acht het daarom ge- wenscht, dat ook voor de kleine tuinders op hun bedrijfje een toeslagregeling in bet leven wordt geroepen. D'e rijksinspecteur voor de werkverschaffing en steunverlee- ning in Groningen zou reeds een toezeg ging tot medewerking hebben gedaan in die richting. Ook voor andere gedeelten van het land diende thans een dergelijke regeling te worden ingevoerd. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp wijziging der Warenwet DEN HAAG, Voortgezet wordt de be handeling van het wetsontwerp tot wijzi ging der Warenwet. Mevr. De V r i e s-B ruins (Soc.- Dem.) verdedigt een technische verbete ring in haar gister ingediend amende ment. De Minister kan het amendement niet overnemen wegens de algemeene be doeling van het wetsontwerp. Het amendement wordt verworpen met 5720 stemmen. Voor de S.-D., Sneevliet en Wijnkoop. Het amendement van mevr. de Vries Bruins op art. 15, om te bepalen dat om hulsels de hoeveelheid der waar moeten aanduiden wordt z.h.st. aangenomen. Later in den middag zal over het wets ontwerp worden gestemd. Aan de orde is de begrooting van het departement van Handel, Nijrverheid en Scheepvaart vo'or 1936. DEN HAAG. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenland- eche boter is wederom vastgesteld op f0.95 per kg. „De Beul" In Den Haag verboden. DEN HAAG. De burgemeester van 's-Gravenhage beeft, gezien 'het gebeurde in den Stadsschouwburg te Amsterdam, met het oog op de mogelijkheid, dat zich hier ter stede een gelijke verstoring van de openbare orde zou kunnen voordoen, de verdere vertooningen van het tooneel- stuk „De Beul" in zijn gemeente ver boden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3