4 4 Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 53 Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs £2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen £0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleins Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. te aren 1 Bij' de stemming over de Defensie-be- grooting heeft zich gisteren het feit voor gedaan, dat een deel van de V.D.-fractie evenals een der leden van de S.D.A.P. voor de begrooting heeft gestemd. De heer Ketelaar kwam verklaren dat er in de Vrijzinnig-Democratische fractie geen eenstemmigheid is inzake de Weermacht. Hij en eenige medeleden staan nog steeds op het standpunt dat zij tegen de oorlogsbegrooting moeten stem men. De heer J o e k e s daarentegen ver klaarde ditmaal voor de begroeting te zullen stemmen. Nederland, aldus deze spreker, meet medewerken aan de rechts handhaving door den Volkenbond. De Volkenbond is niet machtig genoeg gebleken om oorlogsactie van een Euro- peesohe mogendheid te voorkomen. Ge bleken is, dat eenigen tijd verloopt voor Volkenbon.dsactie mogelijk is. Met het oog op de veiligheid van Ne derland en Indië zullen de Vrijzinnig- Demoeraten afzien van verdere vermin dering der bewapening en ten deele hun stem aan de aanhangige defensiebegroo- ting niet onthouden. Het stemmen voor de begrooting houdt echter niet in het onderschrijven van het doel der weer macht, dat de Regeering stelt. Als lid van den Volkenbond hebben wij een beperkte weermacht noodig. Handha ving der neutraliteit is niet meer het doel, waarop wij ons kunnen instellen. Met den heer Joekes gaf ook de heer Schilthuis zijn stem aan de begrooting, waarmee naar moet worden aangenomen ook de heeren Oud en Slingenberg in stemden. En dan was er nog de heer D u y s, die nog wel tot de S.D.A.P. behoort, maar in de Kamer zijn, eigen weg gaat. De heer Duys verklaarde vóór te zullen stemmen, in de eerste plaats omdat hij meende, dat op deze begrooting niets voorkomt, wat niet een minimum moet worden geacht voor ieder, die bona fide het standpunt der landsverdediging heeft aanvaard en zich één voelt met zijn landgenooten. In de tweede plaats, aldus mr Duys, omdat ik daarmede ook door de daad wil bevestigen da.t het loslaten van het in onze dagen onhoudbaar gewerden stand punt der nationale, of, wat hetzelfde is, eenzijdige ontwapeningvoor mij! althans geen holle phase is geweest. Het uitbrengen van mijtn stem vóór valt mij te gemakkelijker, omdat ik niet alleen mijn standpunt destijds in mijn brochure „Ter oriënteering" verdedigde, maar tot mijn blijdschap bemerken kon, dat de partij op een later congres den mede door mij! gekozen weg bereid was in te slaan, en ik mij! dus met mijn stem kan vrijwa ren tegen het anders rechtmatige verwijt een janus-politiek te voeren." De heer Duys bleek, wat zijln partijge- nooten betreft, alleen te staan, hoewel, zooals den laatsten tijd wel zee-r duidelijk is gebleken, de sociaal-democraten wel degelijk op het behoud van de weermacht gesteld zijn. Maar hoe dit ook zijl, er is een kente ring waar te nemen. De) waarheid dat nationale ontwape ning een gevaar voor den vrede beteekent, begint steeds meer door te dringen. Nog steeds geen groote ge vechten. Luchtvaartactie. De reeds zoovele dagen aangekondig de aanvallen hebben nog niet plaats ge had. Dé Abessyniërs schijnen zich met hun aanval op Ma'kalle in het minst niet te haasten. De 'hoofdmacht van het Abessijnsche leger bij Amba Aladji trekt slechts uiterst langzaam in Noordelijke richting op. De Italianen hebben gisteren uit de lucht intensieve aanvallen gedaan op deze voortrutkende troepen, en naar het schijnt eenige verwarring veroorzaakt. Het blijkt, dat de Abessyniërs bij' 'hun gevechten .aan het Noordelijk front bij voorkeur gebruik maken van bet nach telijk duister. De keizer zou voornemens zijn, reeds binnenkort den opperbevelhebber der Abessijnsche troepen aan het Noordelijk front te bezoeken. Volgens berichten van Abessijnsche zijde dnren de verbitterde gevechten op de hoogvlakte van Tembien en in het Gheralta-gebied voort. Ras Seyoem gaat ondanks zijn onge regelde aanvallen met veel overleg te werk. Van een zuiveren van het gebied, gelijk de Italianen hun actie bij voorkeur noemen, is voorloopig nog geen sprake. De ten' Noorden van het Tana-meer gelegen Abessijnsche stad, Davark, is Woensdagmiddag het doelwit geweest van een hevigen Italiaanschen lucht aanval. Zestien drie-motorige Italiaansche bombardementsvliegtuigen cirkelden lan gen tijd boven de stad omlaag. Dienten gevolge werd in de stad aanzienlijke schade aangericht. Van het Zuidelijk front komen geen berichten dan van bombardementen. Wanneer de Italianen hier verder zullen 'rekken is onbekend. Uit Asmara wordt gemeld Het aantal Italiaansche werklieden, dat momenteel aan het front in Oost-Afrika arbeidt be draagt meer dan 45.000. 7000 zijn sinds het begin van de actie gerepatrieerd wegens afloopen van het contract of omdat zij niet tegen het tro pisch klimaat konden. Ontspanning te Rome? Sedert een drietal dagen is te Home een zekere ontspanning merkbaar, doch men blijft voorzichtig. De oorzaak van deze ontspanning is: le. Men geeft zich er rekenschap van, dat een petroleum-embargo nog niet on vermijdelijk is, en in ieder geval kan Italië het het hoofd bieden; 2e. volgens geruchten uit Londen en Parijs zoekt men daar oprecht naar een basis tot onderhandelen. In officieele kringen verzet men zich evenwel tegen de beweringen omtrent deze ontspanning en zegt, dat de be sprekingen van de deskundigen te Parijs worden gevoerd, zonder dat Italië hierbij tegenwoordig is. De verplaatsing van de Britsc'he oor logsbodems beschouwt men in officieele kringen niet als een ontspanning, doch meer als een kruistocht om technische redenen. De geruchten over een dubbele wapen stilstand, d.w.z. een staking van de mili taire operaties en van de sancties wordt eveneens ontkend. De opening van de Italiaansche Ka mer op morgen ziet men met belang stelling tegemoet. Algemeen wordt aangenomen, dat Mus solini persoonlijk een verklaring inzake den politieken toestand, de Abessijnsche kwestie en de sancties, zal afleggen. Engelsche verwachtingen. Reuter meldt, dat men in Britsc'he officieele kringen meent, dat een over eenkomst, welke eenigen ruil van grond gebied voorziet tusscben Italië en Abes- sinië, misschien aannemelijk zal zijn als een eerzame regeling, waartoe vrijwillig besloten is. Het is op dezs basis, dat Peterson en 'St. Quentin te Parijs aan het werk zijn. Indien Hoare en Laval van meening zijn, 'dat het ontwerp een redelijke basis van overeenkomst oplevert, zal het aan Mussolini voorgelegd worden. De Fransch-Engelsche vredesvoorstellen. Uit Parijs wordt het Fransch-Engel sche voorstel tot bijlegging van 'het Ita- liaansc'h-Abessynsch conflict in groote lijnen meegedeeld. Het zou op het volgende neerkomen: le. Een deel der provincie Tigre en de steden Adoea, Adi'grat en waarschijnlijk ook Ma'kalle zouden bij Italiaansc'h Ery- threa worden gevoegd, terwijl A'ksoem A'bessyniscb zou blijven. 2e. De provincie Ogaden komt 'bij Ita- liaansch Somaliland. 3e. De Abessijnen moeten den Italia nen economische kolonisatie-mogelijkhe den laten in de buurt van Bari. Dit ge bied zou worden geplaatst onder een bij zondere bestuurscentrale, doch zou prin cipieel moeten blijven onder de souve- reiniteit van den negus. 4e. De Italianen zouden den Abessijnen een corridor in Erythrea afstaan naar de 'haven van Assab met het recht in deze corridor een straatweg of een spoor weg aan te leggen. De Engelsche Minister Hoare doet een beroep op Mussolini. Bijl het debat in het Engelsche Lager huis 'heeft Minister Hoare zijn aange kondigde rede over de buitenlandsche politiek der regeering gehouden. Hiji stak den draak met het dénk- bééld, dat Frankrijk en 'Groot-Brittannië poogden aan de wereld een regeling op te 'leggen, die niet kon worden aanvaard door de drie partijen bij' het conflict. Wij' wenschen Italië geenszins te ver nederen of te verzwakken. Wij 'hebben inderdaad den levendigen wensch Italië sterk te zien in een zedelijk, politiek en sociaal sterke wereld en in staat aan de wereld zijn onschatbaren steun te ver- leenen. Ik doe opnieuw een beroep op Musso lini en zijn landgenooten (ik maak gee nerlei verschil tusschen hen) om geheel de achterdocht op te geven dat wij duis tere motieven hebben om den Volken bond te steunen en dat wij Italië wen schen te vernederen en een obstakel wil len plaatsen tusschen Italië en Frankrijk. Wij wenschen een hechte Fransch- Italiaansche vriendschap. Laat men het denkbeeld laten varen, dat wij' Mussolini wenschen te verzwak ken en het fascistisch regiem te vernieti gen. Wij' wenschen integendeel een sterk Italië, geregeerd door een sterk bewind van welken vorm het volk dat ook wensoht. Roosevelt en de petroleum. President Roosevelt en zijn adviseurs hébben besloten, van bet congres een vol macht te eiscben, om den president de afkondiging van het olie-embargo tegen de oorlogvoerende staten mogelijk te maken. Een woordvoerder van den senaat ver klaarde dienaangaande, dat men bet daarheen zou willen leiden, dat het con gres onmiddellijk na de opening der zit ting van 3 Januari a.s. in de dezen zo mer aangenomen neutraliteiteresolutie b etwoord „petroleum" zal inlassc'hen, hetgeen den president in staat zal stellen op het verbod van wapenuit'voer ook dat van petroleum te laten volgen. De kwestie, of het embargo ook tot koper, katoen en staal zal worden uit gebreid, zal dan een onderwerp der ver dere congresdiscuseie uitmaken. QOSTERSCH FANATISME TEGEN WESTERSCHE OORLOGSTECHNIEK. „De onoverwinnelijke leeuw van Juda". De bijzondere correspondent van „Uni ted Press", James L. Rohrbough, seint uit Addis Abeba: D'e religie van de Ethiopiërs, het Kop- tische geloof, dat aan iederen krijgsman van den negus leert, dat de dood op het veld van eer in het hiernamaals schitte rend zal worden beloond, bant uit zijn hart alle vrees, die een gewonen sterve ling zou aangrijpen, indien hij zich zag geplaatst tegenover een zoo geweldige oorlogsmachine, als de moderne, gemoto riseerde Italiaansche divisies toch eigen lijk tegenover de slechtbewapende leger groepen van de Abessynen vormen. Deze religieuse ijver, die maar al te dikwijls in fanatisme ontaardt, doet de ongeschoolde, met een speer en een schild bewapende Abessynen op de machinegeweren, de tanks en het gifgas van den overmacb- tigen tegenstander losstormen, zonder dat bij hen de gedachte opkomt, dat zij als dwergen tegen reuzen strijden. Dë onderdanen van den negus zien in hun volk een directe schepping Gods, die voor de wereld onoverwinnelijk is, tot bet God behaagt, „zijn volk" aan de vernieti ging prijs te geven en dan nog is bet voor de Abessynen steeds beter den dood boven de onderwerping te verkiezen. Het religieuze vuur van den gemiddelden Abessyn wordt op het oogenblik, nu het volk tegen een machtigen vijand moet strijden, handig door de regeeringsauto- riteiten aangeblazen. Volksredenaars trek ken door de straten van de Abessynscbe hoofdstad en vuren bun toehoorders aan, voor bet vaderland te sterven 1 en wan neer men door de kleine straatjes slen tert, boort men eenvoudige Ethiopiërs zeggen: „Waartoe zou ons land nog die nen, wanneer er vreemdelingen heer- schen? Het is een goede daad, wanneer wij voor het vaderland sterven, God zal ons daar zeker voor beloonen." Hoe fatalistisch de Abessynscbe krijgs man tegenover dood en verwonding staat, wordt den buitenlandscben toeschouwer eigenlijk eerst duidelijk wanneer hij reke ning houdt met de omstandigheid, dat het Abessynsche leger van ongeveer 1 millioen man slechts over een twaalftal artsen van het Roode Kruis beschikt maar daar schenkt de Ethiopische sol daat nauwelijks aandacht aan. Zij staan op het standpunt: „Waarom zullen wij tegen den oorlog medicijnen innemen? Wanneer God wil, dat wij' sterven, dan sterven wij'. Wanneer Hij beveelt,dat wij in leven blijven, blijven wij leven. Waar om zouden wij tenslotte vrees voor de Ita lianen koesteren. Slechts God is werke lijkheid; de Italianen kunnen ons geen kwaad aandoen, indien Hij het niet wil." D'e Abessynsche priesters kiezen als tekst voor hun preek met voorkeur de Bij- belsche geschiedenis van David en Go liath en trekken daaruit de conclusie, dat de Ethiopiërs het uitverkoren volk Gods zijn en dat Hij hen zal beschermen. Bij dezen religieuzen factor voegt zich nog een andere, die aan de Abessynen moed verleent om tegen een overmach tig leger te strijden de Ethiopiërs zijin namelijk ongelooflijk trotsch op hun heer- scher, den „onoverwinnelijken leeuw van Juda", die voor hen de directe afstam meling van koning Salomo is. En altijd was de heerscher, die op den troon van het „oudste Christelijke land" zat, ook de leider van het verzet tegen iederen vreem den indringer.„Waarom zouden wij niet de overwinning behalen?" Is deze opvat ting niet begrijpelijk, indien men bedenkt, dat de Abessynsche geschiedenis geen en kele nederlaag van het Ethiopische volk kent? De Abessynsche geschiedschrijvers schilderen het historisch verleden van hun volk slechts als een reeks roemrijke overwinningen; nergens vindt men een nederlaag vermeldt. Hoe levendig is bij voorbeeld nog in het hart van iederen Abessyn, hetzij oud of jong, de herinne ring aan de schitterende overwinning, die het Ethiopische leger thans veertig jaren geleden op de Italianen bij Adoea wist te behalen. „Wij vernietigden hen indertijd. Waarom zou ons dit thans ook niet ge lukken, nu wij meer kanonnen hebben?" Uit al dergelijke uitlatingen blijkt de trots, de rassentrots, waarover de Abes synen in zoo hooge mate beschikken. (Nadruk verboden.) EGYPTE REKENT OP EEN ITALIAANSCHEN INVAL. In Alexandrië schijnt men zeer ernstig rekening te houden met de mogelijkheid van een militairen inval in Egypte van uit het Westen. In geheel Engeland heb ben deze geruchten groot opzien gewekt en opnieuw de kwestie van de Italiaan sche troepenconcentratie aan de Libysche grens op het tapijt gebracht. Bij' de talrijke beschouwingen over het conflict in Oost-Afrika, waarin de bedreiging van Egypte van Italiaansche zijde ter sprake kwam, heeft men onwillekeurig gedacht aan de Oostgrens van Egypte en den Soedan, omdat zich daar het eigenlijke tooneel van den strijd bevindt; immers: Egypte grenst in het Oosten aan de Roode Zee, aan Erythrea, en de Soedan aan Abessynië. Doch de afstand van het oor logsterrein tot Alexandrië is bijna drie maal zoo lang als van een andere Ita liaansche grens in het Westen, welke als een loodrechte lijn dwars door de Lybi- sche woestijn loopt en Egypte scheidt van het Oostelijke deel van het Italiaansche koloniale rijk Lybië. Een Italiaansche aanval zou een groot waagstuk zijn. Op het eerste gezicht schijnt de hier ge- gewekte onrust tengevolge van de Itali aansche maatregelen zeer begrijpelijk vooral omdat de voornaamste haven, al bevindt deze zich ver in het Westen van de kolonie, Tripolis, van oudsher is be schouwd als een strategisch punt van het grootste gewicht voor het Italiaan sche moederland, al was het alleen reeds hierom, dat de afstand van Ijtalië tot Tri polis slechts een vierde bedraagt van dien naar Massaoea, en men niets met het Suezkanaal te maken heeft. Als men daarbij in het oog houdt, dat het opper bevel over de troepen in Lybië aan nie mand minder is toevertrouwd dan aan Luchtmaarschalk Balbo, schijnt er alle reden te bestaan tot bezorgdheid. Desniettemin is de geografische toe stand aan deze flank van Egypte geens zins van zoodanigen aard, dat een Ita liaansche expeditie van daar uit naar Alexandrië kinderspel zou lijken. Zooals gezegd gaat de grens dwars door een dorre woestenij', waar zelfs gewone, vreedzame karavanen niet dan met de grootste moeite doorheen kunnen komen. Een eventueel Egypte binnenvallend le ger zou dus noodzakelijkerwijze in twee kolonnes moeten worden gesplitst. De Noordelijkste daarvan zou het nog het gemakkelijkste hebben, daar zij' zou moe ten trachten langs de kust onmiddellijk door te dringen tot de Nij'l-delta. Doch de kuststrook, welke begaanbare wegen heeft en waardoor van Alexandrië uit een spoorweg loopt tot op twee derden van den afstand van deze stad, is zeer smal. Het vér dragende geschut van de Engel sche oorlogsschepen zou deze strook al tijd onder vuur kunnen nemen. De Zui delijke kolomne daarentegen zou bijna 500 kilometer moeten afleggen door een woestijn zonder water en zonder wegen en zoo goed als geheel onbeschermd zijn blootgesteld aan de Engelsche vliegtui gen. En zelfs als het haar gelukte, de Egyptische grens te bereiken, zou zij' daar stooten op een uitstekend aangelegde, in den laatsten tijd met loopgraven en prik keldraadversperringen voorziene verde digingslinie. (Nadruk verboden.) De kerkstrijd in Duitschland. T"wee leiders van de oppositie, Jacobd, de voorzitter van de Berlijnsche synode van de Belijdeniskerk, en Scharf, de president van de Brandenburgsche synode, hebben de waarschuwing gekregen, dat als zij voortgaan met zich te verzetten tegen de decreten van Kerrl, zij vervolgd zullen worden wegens hoogverraad. De twee mannen antwoordden, dat Je zus Christus den dood van een verrader gestorven is en dat zij volkomen zeker waren zijn voetstappen te volgen door te weigeren Kerrl te gehoorzamen. D'e confessioneele leiders staat nu elk oogenblik arrestatie op groote schaal te wachten. Dis Niemöller te Dahlem werd gisteren gearresteerd om te worden verhoord. Dit is ds Niemöller reeds vroeger meer dan eenmaal overkomen en aan te nemen is, Binnenland. De Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake de keuringsdiensten. Wat de tuinbouw noodig heeft. De brug bij' de Moerdijk. Buitenland. Vrij'wel geen oorlogsnieuws. Vredelieven de rede van den Engelschen minister Hoare, President Roosevelt wil een petroleum- embargo. Amerika en Noord-China. België verdedigt zich. De verscherpte kerkstrijd in Duitschland. dat hij na het verhoor weer op vrije voe ten is gesteld. Of dit optreden gepaard zal gaan met onmiddellijke intrekking van zijn salaris, is .nog niet bekend. Amerika en de autonomie van Noord-China. Huil, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft alle naties ervan verwittigd, dat de regeering van de Vereenigde Staten de autonomistische beweging in Noord-China niet met on verschilligheid volgt. Huil vraagt alle naties om de bestaan de verdragen te eerbiedigen. Ongewone ontwikkelingen in eenig deel van China interesseeren terecht en noodzakelijk niet slechts de regeering van de Ver. Staten en het Ghineesche volk, maar ook talrijke volkeren en machten die belangen in China hebben. Huil voegde er aan toe, dat in de hui dige periode van groote politieke opwin ding in de wereld en economische on zekerheid, de regeeringen en volkeren beginselen en verplichtingen moeten eer biedigen. België verdedigt zich. Nadat in België in versneld tempo de verdedigingswerken aan de Oost- en Noord-Oostgrenzen in gereedheid zijn ge bracht, is men, naar het „Vad." meldt, sinds eenigen tijd eveneens in versneld tempo aan de Noord-West grens, dus aan de Nederland sch Z. - W. grens bezig defensieve maatregelen te treffen. Reeds in een vorig jaar werden er langs de toegangswegen tot Antwerpen op verschillende plaatsen kazematten ge bouwd, terwijl ook de werken van dit oogenblik er op gericht zijn een mogelij- ken indringer bij het oprukken zooveel mogelijk te bemoeilijken. Deze werken bestaan in het maken van groote hetonputten in en langs de wegen, welke putten in tijden van gevaar met ontplofbare stoffen gevuld worden, om al dus bij de eerste nadering van de z.g. mobiele colonnes de wegen te kunnen op blazen. Deze hetonputten worden niet alleen gemaakt in en langs de hoofdtoegangswe gen tot België, doch ook langs de secun daire wegen. Ten slotte worden de verschillende gar nizoenen langs de grens en rond Antwer pen aanzienlijk versterkt. Turnhout wordt wederom garnizoens plaats, terwijl er ook op verschillende an dere plaatsen een militaire bezetting zal komen. Korte Berichten. De tienduizend Duitschers, die naar Lonaen gekomen waren, om een grooten voetbalwedstrijd tusschen Engeland en Duitschland bij' te wonen, zijn door mid del van het Duitsche consulaat van le vensmiddelen voorzien, daar de autori teiten van het Duitsche rijk hun verbo den hadden, geld in Engeland uit te geven. De politie te Boedapest is een wijd vertakte bende deviezensmokkelaars op het spoor gekomen, die verbindingen on derhoud met Weenen, Krakau, Zürich en Amsterdam. De politie te Graz heeft een uitge breide valsche munters-werkplaats ont dekt, waar valsche vijf-schillingstukken vervaardigd werden. ALS DE KAMER TOT 'S MORGENS 4 UUR VERGADERT Wie er nog waren? In ons Kamerverslag van gisteren heeft men kunnen lezen dat de Kamer in den nacht van Woensdag op Donder dag tot 4 uur 's morgens heeft vergaderd ter behandeling van de Oiorlogsbegroo- ting. Naar onze „Rotterdammer" meldt zijn 14 leden tot het bittere eind gebleven, n.l. 4 Antirevolutionairen, de heeren J. J. C. van Dijk, L. F. Duymaer van Twist, T. A. v. Dijken en A. A. L. Rutgers; 1 Chr.- Hist., de heer H. W. Tilanus, 1 R.K., de heer Th. F. M. Schaepman, 1 Liberaal,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1