De aanbidding van het succes. 11 ig en gespro- die o.m. ter dezer eeren, dat r, besloten paalde om- is van een de Hooge ie feitelijke ïen komen, leer de fei- de Hooge er wel het De Adv.- cember a.s. ouw WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 53 Buitenland De oorlog in Abessynië. Binnenland Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws IIS?: BOTERLETTERS foEMS'p'etem Inval- banketbakkerij bty&N Melle. Qoes., r=^-ï<-sz:yjé ru#tte in die ihooger be- echtshof te ;ing te heb- eek, dat de voor f2000 in 1928 üet vas geredu- aren verze- tireerde be- aldus spr., rechtbank met de op- ar jaren ge- Hulst, zei- ohappij het laid. Indien rdeeld, dan >n maanden u de verze- ugvorderen. aar bekend, uit Middel- verdachte, eiding voor s, die hem ouden kun- ir eindigde k. end, achtte ohting door belooning. looge Raad ap van den lburg tegen mk aldaar van rechts- n ten laste 435d van iniformver- 1 Mei op- open waar- l: „D'e S.D. k was van van een (ze omstan- EN. jitschland i de maand ag worden ie hoeveel- tr Duitsch- op hetzelf- mber 1935 ;t. van No- roorloopig" uitvoercon- nog wordt Zeeland? ielaren in m in Zee- an Handel n: handel is richten dat aanmerke- handel in boote soha- pijze aan de naatregelen |en veevoe- loet geko- gezonden iel en Fa- en Breda, Lren en de ■RICHT. 4 Dec. |ind, afwis- regen- of ^g in tem- 3 u. i.: 738. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiün 30 cent per rcgcl. Ingezonden medcdeclingen 60 cent per rcgcl. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. In zijd „In de schaduw van morgen" geeft Prof. J, Huizinga o.m. ook een be schouwing over het verval der moreele normen. Hij1 wijst er op, hoe de moraal onderge schikt wordt gemaakt aan de omstandig heden; het zedelijk ideaal ondergeschikt aan het maatschappelijk ideaal. Er is een verheerlijking van bestaan en leven, boven kennen en oordeelen. Te constateeren valt een verzaking van geestelijke grondslagen en zedelijke nor men, niet het minst bij de waardeering van politieke daden, waarbij aan het ge voel een groote plaats wordt toegekend. „De aanbidding van het succes, aldus de Schr., die reeds tegenover economi sche vergrijpen de veroordeeling pleegt te mitigeeren, is in staat in het politieke oordeel de verontwaardiging bijna geheel uit te schakelen. Dit gaat zoo ver, dat velen bereid zijn, zelfs een staatkundig product, dat zich beroept op leerstellingen, die men veraf schuwt, te waardeeren naar de mate, waarin daarmee het nagejaagde doel schijnt te zijn bereikt. Niet in staat, den aard van doel, streven en middelen of den graad van waarlijke verwezenlijking van het ideaal te beoordeelen, vergenoegt de toeschouwer zich met de uiterlijke tee kenen van welslagen, die het den kran tenlezer en tourist gegeven wordt waar te nemen. Zoo zal hij een politiek systeem, dat hij aanvankelijk meende te moeten verach ten, daarna te moeten vreezen, geleidelijk met ontzag gaan begroeten, en eindelijk als heilzaam aanvaarden en bewonderen. Onrecht, wreedheid, gewetensdwang, verdrukking, leugen, trouweloosheid, be drog, rechtsverkrachting? Maar de straten zijn er toch maar prachtig schoon en de treinen komen op tijd! Het is geen toeval, dat het populaire politieke oordeel de gereede rechtvaardi ging van onrecht en geweld vooral meent te vinden in winsten van uiterlijke orde en tucht. Orde en tucht zijn nu eenmaal de zichtbaarste teekenen van een krach tig functioneerend staatswezen. Hier is alweer die bedriegelijke neiging tot om keering van een geldig oordeel in het spel. Een gezond staatsorganisme ken merkt zich door orde en tucht. Omkee ring: dus orde en tucht verraden een ge zond staatsorganisme. Alsof een goede slaap alleen reeds den rechtvaardige ver ried." De waarheid van wat hier gezegd wordt kunnen we eiken dag constateeren. Er wordt zoo weinig geestelijk onder scheiden. Nieuw opkomende stdoomingen wor den niet beoordeeld naar het beginsel, maar naar het succes. Vandaar de gevaarlijke onvastheid met name in het politieke leven, die voor de toekomst het ergste kan doen vreezen. Weinig nieuws. Aanval op Ma- kalle verwacht. Gorahai ont ruimd? Een bericht uit Rome meldt: Volgens de laatste berichten beperkt de activiteit in Oost-i^frika zich tot het Tembi en-gebied in het Noorden, waar de Italiaansche kolonnes langzaam de ruige hoogten en valleien van de geweldige rotsgebergten doorzoeken. Men moet, wanneer men den betrekke lijk langzamen vooruitgang van dat es sentiële werk beschouwt, de uitgestrekt heid van het district, waarin de troepen opereeren, in aanmerking nemen. Eenige van deze zones zijn grooter dan een paar Italiaansche provincies samen, terwijl de wilde natuur van het land aan de Abes- synen veel gelegenheden verschaft voor de optrekkende strijdkrachten hinderla gen te leggen. Uit mihtair oogpunt be zien veroorzaakt deze Abessynsche tak- tiek veel zorgen. In de Romeinsche dagbladen wordt be vestigd, dat de Abessynen zich concen- treeren in het gebied van het Asjangi- meer, ongeveer. 100 K.M. bezuiden Ma- kalle. Men geeft dus van Italiaansche zffde toe, dat er niet veel voortgang in de ope raties zit en dat men zeer tegen zijn zin wordt opgehouden. En hoe meer tijd er verloren gaat, des te beter voor de Abes syniërs, Van verschillende zijden bericht men een oprukken van de Abessyniërs van Jmba Aldji in de richting van Makalle. De Italiaansche troepen, die even Zui delijk van die stad gelegerd zijn, hebben reeds voorposten van de Abessyniërs waargenomen op 25 K.M. afstand van de stad. Hieruit blijkt, dat de Abessyniërs in het Noorden den aanval prefereeren bo ven een afwachten van een verdere actie van den vijand, in een voor hen strate gisch gunstige positie. Zij' achten zich dus, ondanks hun slechtere bewapening in staat om tegen de Italianen te operee ren, of zij zijn op de hoogte met toestan den achter de Italiaansche linies, die een aanval tot een niet al te groot waag stuk maken. De Italianen hebben in het Noorden nu een verdediging te voeren aan twee kanten. Door dezen Abessynschen op- marsch wordt de strijd op het Tembien plateau nog belangrijker dan hijl reeds was. Grootere bedrijvigheid. Langs de lijn MakalleAntalo hebben reeds schermutselingen plaats gehad tus- schen Italiaansche en Abessynsche voor posten. De Abessynen trokken echter spoedig terug. Een Italiaansch soldaat werd gewond. Met vrij' groote stelligheid kan gezegd dat de Abessynen niet slechts naar Ma kalle oprukken, doch ook een geschikte weg zoeken om over de Takazze te kun nen trekken. In het gebied van Azbi, ten N.W. van Makalle heeft een luitenant van Ras Kassa zijn onderwerping aangeboden. Ook aan de fronten in het Zuiden is een groote bedrijvigheid ingezet. De Italianen hebben de laatste dagen opnieuw posities ingenomen even Noor delijk van Gorahai, terwijl de Abessy niërs zich met kleine verspreide troepen tusschen Annale en Gorahai bevinden. Hun Zuidelijkste stelling zou zich op on geveer 60 K.M. Noordelijk van deze laat ste stad bevinden. Ook hier zijn de Abes syniërs en de Italianen dus zeer dicht bij elkaar. De Abessynische autoriteiten deelen thans officieel mede, dat de Italianen Go rahai en Gerlogoebi hebben ontruimd. De Italianen blijven dit ontkennen. Ver klaard wordt, dat integendeel te Gorahai een vliegveld door hen wordt aangelegd. D'e militaire autoriteiten van het Zui derfront verwachten een nieuwen, hevi- gen aanval van de Italianen op Dagga- boer. De Italianen reorganiseeren thans hun strijdkrehten na den slag bijl Anale. EMBARGO OP OLIE VERIJDELD? Contract met Italiaansch-Amerikaansche Maatschappij. Un. Press meldt uit Rome: De olie-sanc ties tegen Italië schijnen reeds onmoge lijk gemaakt te zijn nog voordat ze door den Volkenbond zijn aangenomen. De Italiaansche regeering en de „Socie- ta Italo-Americana del Petroleo", een dochter-maatschappij van de „Standard Oil Company of New-Jersey' hebben na melijk een gentlemen-agreement gesloten, op grond waarvan deze maatschappij zich bereid verklaart, na afkondiging van een olie-embargo tegen Italië, dit land alle hoeveelheden petroleum, die het ver langt, te leveren. Zij krijgt daarvoor van de Italiaansche regeering voor dertig jaar een monopolie op de Italiaansche markt. Tevens wordt vernomen, dat de voor Italië bestemde petroleum gewonnen zal Worden uit boorbronnen, die buiten de Vereenigde Staten liggen, daar men niet in conflict wil komen met de neutraliteits politiek van Washington. Het verluidt,' dat de petroleum uit door de „Standard Oil" gecontroleerde Roe- meensche bronnen wordt gewonnen en via Hongarije en Oostenrijk, welke beide landen niet aan de sancties deelnemen, naai Italië vervoerd zal worden. Het accoord bepaalt verder, dat andere petroleumzendingen van het Verre Oosten uit direct naar Eritrea en Somaliland verscheept zullen worden, 'waardoor het mogelijk zou zijn, de vaart door het Suez- kanaal te vermijden. De overeenkomst zal in werking treden ingeval, dat en op het tijdstip waarop de Volkenbond het olie-embargo afkondigt. Geen geheime afspraak tusschen Berlijn en Belgrado. De „Baseier Nachrichten" verspreidt een-laakbaar en hoogst gevaarlijk leugen achtig bericht, dat zoo wordt beweerd van een zoo juist uit Belgrado terug gekeerden vertrouwensman afkomstig zou zijn. Volgens dit bericht, zouden gedelegeer den van de Duitsche rijksregeering met de Joego-Slavische regeering voor het ge val van een Britsch-Italiaanschen oorlog, bepaalde afspraken hebben getroffen. Aan Joego-Slavië zou, zoo heet het in dit bericht verder, zijn aangeboden „zijne gebieden, vooral Istrië, te heroveren". Het eerste treffen zou op Oostenrijksch gebied volgen en daardoor zou aan het rijk een voorwendsel tot ingrijpen worden geboden. Hongarije zou zich tegenover Joego-Sla vië neutraal houden. Dit zou in Berlijn met Goemboes overeengekomen zijn. Duitschland zou er zich accoord mede hebben verklaard, dat Joego-Slavië dan het zuidelijk deel van Korinthië en Hon garije het Burgenland zou ontvangen. Van bevoegde zijde der Duitsche regee ring wordt in verband hiermede ver klaard, dat al deze berichten en combina ties van a tot z zijn gefantaseerd en niets anders zijn dan een politieke bronnen- vergiftiging, die met alle energie terug gewezen en veroordeeld wordt. Een basis voor een vredesplan. De diplomatieke medewerker van de „Daily TelegTaph" verklaart, dat berich ten uit Parijs volgens welke tusschen de Britsche en Fransche deskundigen een overeenkomst tot stand zou zijn gekomen, over een basis voor het vredesplan voor Abessynië, dat thans aan Mussolini moet worden voorgelegd, te Londen prematuur worden genoemd. Men neemt een zeer groote geheimhouding in acht. De deskundigen zullen nog minstens één maal bijeen moeten komen. Men hoopt evenwel de besprekingen vóór Za terdag te kunnen beëindigen. Aan Britsche zijde is nog niet besloten de Fransche voorstellen aan Mussolini te ondersteunen. Dit beteekent evenwel niet, dat in den loop der volgende week geen aparte of gemeenschappelijke poging der beide re geeringen zullen worden ondernomen om de vijandelijkheden te doen eindigen. Economische en financieele maatregelen in Sovjet-Rusland. Gewoonlijk goed ingelichte kringen meenen te weten, dat de Sovjet-Russische regeering een aantal maatregelen voor bereidt, welke ten doel hebben orde te scheppen in de economische, financieele en monetaire toestanden. D'e 'bestaande monetaire eenheid zal door een nieuwe worden vervangen. In Januari zullen de verkoopprijzen in den kleinhandel worden verminderd met 1540 pet. De loonen zullen in mindere mate wor den verlaagd; tevens zal er naar worden gestreefd, de persoonlijke minimumpro ductie van ieder arbeider op te voeren, die dient tot basis voor de loonberekening. De huidige munt wordt onderscheiden in twee deelen: een met goud-onderpand, een ander bestaande uit schatkistbiljetten zonder dekking. Een uitdaging van de Duitsche Belijdeniskerk. De oppositioneele geestelijkheid heeft den kerkelijken dictator Kerrl uitgedaagd door in een kerk in een van de voorste den van Berlijn de verboden bevestiging van vijf studenten in de theologie uit te voeren. De eed werd afgenomen door den predikant Sibelius, bijgestaan door ds Niemöller, die beiden het gevaar liepen onverwijld gearresteerd te worden. Tot- dusver is er echter niets tegen hen on dernomen. Koning Leopold in Engeland. Koning Leopold vertoeft op het oogen- blik in een kliniek te Londen waar een vooraanstaand arts een operatie heeft verricht tot verwijdering van de littee- kens aan den mond en in het gelaat van den vorst. Deze litteekens waren een ge volg van de verwondingen die Koning Leopold bij het auto-ongeluk te Luzern had opgeloopen. Gevangenen breken uit. Te Boston heeft een groot aantal ge vangenen van de staatsgevangenis een poging ondernomen, om uit te breken. Het is tot een hevig gevecht gekomen, waarbij twee dooden zijn te betreuren. D'e gevangenisbewakers trokken hun revolvers en schoten op de gevangenen. Zij konden evenwel niet verhinderen, dat acht hunner ontkwamen. In den namiddag is het de politie ge lukt, weder drie vluchtelingen te arres teeren. De autoriteiten hopen, dat ook de overige levend in handen der politie zul len vallen. Ook te Moscogee (Oklahoma) is een po ging tot ontvluchting door een aantal ge- gevangenen ondernomen. Met behulp van hun revolvers wisten de bandieten in vrijheid te komen. Op straat sprongen zij in een onbeheerd staande auto. D'e politie zette een wilde achtervolging in, waarbij één vluchteling en één poli- tie-ambtenaar ernstig werden gewond. Korte Berichten. De met zooveel spanning verwachte debatten over de strijdhonden zijn giste ren in de Fransche Kamer geopend. Tot dusver waren voornamelijk linksche af gevaardigden aan het woord. De zitting had een rumoerig verloop. Ze wordt Don derdagmorgen voortgezet. Een der meest gelezen kranten in Zweden de „Stockholm Tidingen' heeft haar bedrijf aanmerkelijk uitgebreid en gemoderniseerd. Er is o.m. ook een nieuwe rotatiepers geplaatst, de grootste, die ooit uit Ame rika in Europa werd geleverd met een ca paciteit van 90.000 exemplaren van 32 bladzijden per uur of 120.000 exemplaren van 24 pagina's. De Italiaansche ministerraad nam een aantal maatregelen tegen hamsteren, prijsopdrijven en verdere manoeuvres op de binnenlandsche markt, alsmede over treding van de in- en uitvoerverboden en overtreding van de maatregelen op den handel in deviezen en waardepapieren. Na langdurige onderhandelingen hebben de textielfabrikanten uit de streek van Kortrijk en Moeskroen, in West- Vlaanderen, tot het toekennen van een loonsverhooging met 5 pet. besloten. „DE BEUL" IN DE KAMER. Vragen van den heer Amelink. De opvoering van het tooneelstuk „De Beul", door de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging, zijn voor het Tweede-Ka merlid den heer Amelink aanleiding ge weest de volgende vragen te richten tot den minister van Binnenlandsche Zaken: Is het juist, dat in het door de Amster damsche Tooneelvereeniging gespeelde stuk „D'e Beul" de Christelijke godsdienst wordt gesmaad en onze weermacht wordt bespottelijk gemaakt? Is bet juist, dat in dit stuk godslastering, moord, doodslag en verheerlijking van geweld schering en inslag zijn? Indien dit juist is, wil de minister dan bevorderen, dat de opvoering van dit tooneelstuk wordt verboden? PROV. STATEN VAN FRIESLAND. De N. S. B.-verklaring niet toegelaten. In de gisteren gehouden zitting der Pro vinciale Staten van Friesland vroeg bef N. S. B.-lid, de beer Popping. 'bet woord, om een verklaring 'af te leggen. De voorzitter, baron van Harinxma Tboe Slooten: „Neen, dat is niet aan de orde". De beer Popping: „D'an verwijder ik mij uit de vergadering en zal de verkla ring schriftelijk ter 'kennis brengen". Benoemd werd tot lid van Gedeputeer de Staten in de vacature-Okma de heer J. H. Fricke ('C. H.) te Leeuwarden met 33 tegen 14 stemmen op den beer Sikkes (soc. dem.) en 1 blanco. UITVOER VAN KAAS NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE. D'e directie van den Landbouw maakt bekend, dat aan Nederland voor den in voer in Tsjecho-Slowakije in 1935 een extra contingent van 10.000 K.G. kaas is toegestaan. Prof. Mr P. J. M. Aalberse te Brussel. Prof. mr P. J. M. Aalberse, die te Brussel vertoeft, beeft gistermiddag de Belgisohe Kamerzitting bijgewoond en na dien een onderhoud gehad met de leden van het Bureau van de Kamer en van de rechtsche Vlaamsche groep. Notariaat. Bij K. B. is benoemd tot notaris to Bolsward H. A. J. Alma, candidaat-aota- ris te Tiel; te Makkum (gem. Wonsera- deel) J. H. Faber, candidaat-notaris te Heemstede; te Oldeberkoop (gem. Oost stellingwerf) J. G. Tammens, candidaat- notaris te Twello (gem. Voorst). Carnegie-stichting. Bij Kon. besluit is tot bestuurder, te vens voorzitter van de Carnegie-stichtiiiCT benoemd jhr mr dr H. A. van Karnebeek, minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland. Centrale voor Werkloozenzorg. Een radio-spreekbeurt. Naar men ons meedeelt zal de beer J Schipper, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond Donderdag 5 Lc- cember a.s., des avonds 6.457 uur via de N.C.R.V. voor de radio spreken. Hij zal van deze gelegenheid gebruik maken enkele belangrijke mededeelingen te doen in verband met het werk van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kel ken voor practisoh Christendom. TWEEDE KAMER. DE BEROOTING VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ GOEDGEKEURD. Oestervisscherij en pokmosselen. De Kamer beeft gisteren voortgezet de behandeling der afdeeling Visscherij van de begrooting van Landbouw en Vis- scherij1. De heer Van de Bilt (r.k.) bepleit bevordering van de conserveering en fi leering van visch, welke den geregelden afzet zullen ten goede komen, zoodat de belangen der visscherij erdoor worden gediend. De beer Van Zadelhof (S.D.) zegt, dat in de troonrede, voor het eerst sedert Binnenland. D'e Tweede Kamer nam het wetsontwerp op de afbetaling en de landbouwbegro ting aan en behandelde de waterstaats- begrooting. Dë vertooning van „De Beul" te Amster dam. Groote brand in Den Helder. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Een aanval in bet Noorden en in het Zuiden verwacht. Heeft Italië bet embargo op petroleum verijdeld? AL5 tU_BELIEFT!-+|^ nswirmpjrmn:'. tt'iwi iu mui i /mi-iwuhnuhuuhuhbu een troonrede is gehouden, over de belan gen der visscherij is gesproken. De minister bevordere den afzet der visscherij-producten, in binnen- en bui tenland. De beer Drop (S.D.) vraagt een ster kere centralisatie van alle visscherijbe- langen onder één departement. De beer Van Dis (S. G.) bepleit de belangen der visscherij op de Waddeu en bet IJsselmeer en der mossel- en oes- tervisschers. Hij' wensebt aanvoer van Fransche zaaioesters. De minister van Landbouw enVisscherij, de beer Deckers, bespreekt de overbevissching van de Noordzee, waardoor de jonge viscb zich niet kan ontwikkelen tot marktwaardige visob. Men kan kleinere viscb weer in zee gooien of ze te gelde maken. Beide ge beurt. Wil men den pufaanvoer volstreki verbieden, dan benadeelt men menschen die er een centje mee verdienen, en dan dwingt men visschers om ook andere visch, die zich met de puf in de netten bevindt, weer in zee te gooien. De uitvoer van gepelde garnalen naar Engeland wordt door de hooge invoer rechten daar sterk belemmerd. België heeft den invoer van gepelde en ongepel de garnalen gecontingenteerd. Frankrijk is ook tot contingenteering overgegaan. Bevordering van viscbverbrnik in ons land is niet gemakkelijk. Gelukkig stijgt het verbruik. Spr. bespreekt vervolgens de mossel vangst, uitweidende over de pokmosselen, die ondanks den naam even lekker zijn als gewone mosselen. Het pokje is niets dan een tache de beauté. (Gelach.) De beer Van Dis beeft de ontstellende mede- deeling gedaan, dat bet bestuur nopens oestervisscherij1' geheel in banden is van anti-revolutionairen en r.-katholieken. Dit is inderdaad het laatste, dat er noo- dig is om de oestervangst geheel ten on dergang te brengen. (Vroolijkheid). Bij een bezoek aan Ierseke is spr. echter op zakelijke gronden een andere samenstel ling van het bestuur wenschelijk geble ken. De regeeringsoommissaris voor de vis scherij1 beeft ontslag gevraagd en daar door komt de zaak op de helling. Hoe verzekert spr. zich de beste leiding van de visscberij-centrale en boe bevordert hij het beste de verhouding tusschen baar en de afdeeling Visscherij! van zijn depar tement? Spr. onderzoekt deze vragen. Een oplossing zal den economischen be langen der visscherij ten goede komen. De heer Krijger (C.H.) vestigt bij art. 95 's ministers aandacht op de oude metbode van kweeken van oesterbroed op dakpannen. Minister Deckers zal bet on derzoeken. Da Kamer keurt de begrooting van Landbouw en Visscherij' zonder hoofde lijke stemming goed. DE BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Verbinding van Nederlandsche en Belgische kanalen. Verder kwam aan de orde de begroo ting van Waterstaat. De beer Bakker (C.H.) wensebt, dat collectieve arbeidsovereenkomsten ook in de bestekken voor Rijkswerken bindend zullen worden verklaard. De beer van der Waerden (S.D.) zegt, dat voor de wegen niet de 4Va mil- lioen per jaar wordt uitgegeven, die Wa terstaat destijds beeft toegezegd, voor on derhoud en voorziening der bestaande wegen. Vóór de totstandkoming der we genbelastingwet werd dit bedrag normaal aangevraagd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1