EERSTE BLAD Verbod voor particuliere Weercorpsen. Buitenland. De Kerkstrijd in Duitschland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Binnenland DINSDAG 3 DECEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 55 CJitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postohóquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngon (0,20, Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeclingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ingrijpende maatregelen voorgesteld. Ingediend is thans het aangekondigde wetsontwerp houdende voorzieningen omtrent weercorpsen. Reeds sedert eenigen tijd, aldus de toe lichting, heeft de regeering met bijzon dere aandacht de meer en meer tot uiting komende neiging van bepaalde groepen in den lande gadegeslagen om, hetzij' bin nen, hetzij! naast de partij, doch met haar nauw verbonden, organisaties te vormen welke zich onder omstandigheden kunnen leenen tot daadwerkelijke machtsontplooi ing. Bij: toenemende ontwikkeling kunnen dezen zender veel moeite worden omgezet in een soort particuliere legercorpsen. Preventie is hier noodzakelijk. Dat door de algemeenheid van 't thans ingediende wetsontwerp ook de categorie van zekere loyale vereenigingen (Burger wachten e.d.) onder het wettelijk toezicht komt te staan, is een consequentie, welke men geenszins behoeft te betreuren. Ver eenigingen, welker bestaan en optreden het wettig gezag slechts met erkentelijk heid kan waardeeren, zullen met zeker heid op de in het ontwerp gedachte toe lating kunnen rekenen. Behoudens toelating bij of krachtens algemeenen maatregel van bestuur zul len verboden zijn het tot stand brengen van weercorpsen, het daarvan deel uit maken, en het steunen van deze. Organi saties zullen reeds onder het verbod val len, zoodra zij1 zoodanig optreden, dat in haar activiteit met grond kan worden gezien een voorbereiding voor hetgeen tot de taak behoort van weermacht of politie. Onder deze formule valt alles, dat ge richt is cp verdediging tegen een huiten- landschen of binnenlandschen vijand, en op handhaving van rust en orde, of be scherming van personen éf goederen. Opzettelijk is in het ontwerp een zoo ruime formule gekozen. "Werd dit niet ge daan, dan zou het maar al te wel aan deze of gene minder gewenschte organi satie kunnen gelukken, tusschen de ma zen der wet door te glippen. Uitzonderingen op het verbod worden geregeld bijl algemeenen maatregel van bestuur. Voorts zullen voorwaarden ge steld kunnen worden, waaraan zekere or ganisaties, om toegelaten te worden, zul len hebben te voldoen. Wanneer het verbad van weercorpsen eenmaal zal zijn tot stand gekomen, zal overtreding daarvan aangemerkt moeten worden als een vergrijp dat een ernstig karakter heeft; er bestaat alle aanleiding om den opzettelijken vorm van overtre ding van het verbod te stempelen tot een misdrijf, terzake waarvan veroordeeling tot gevangenisstraf zal kunnen geschie den, terwijil bovendien gewensaht moet worden geacht, de mogelijkheid open te stellen, dat de bedrijvers zoo noodig door toepassing van preventieve hechtenis bij voorbaat onschadelijk worden gemaakt. Niet opzettelijk gepleegde overtredin gen hebben uiteraard een minder straf waardig karakter dan de opzettelijke. Ge zien de openbare belangen, welke ten deze op het spel staan, is het niettemin ge- wenscht geacht, dat ook daartegen krach tig kan worden opgetreden en dat opleg ging van principale vrijheidsstraf kan geschieden. dening de organisatie der belijdende kerk reeds totaal was verlamd, is deze thans volkomen ondergeschikt gemaakt aan de door de nationaal-socialistische regeering in bet leven geroepen kerkelijke com missies, die, zooals men weet, bijna ge heel zijn samengesteld uit verbitterde tegenstanders der belijdende kerk, de Duitsche christenen van rijksbisschop Muller. Daardoor is dus de bestaansmo gelijkheid der belijdende kerk direct aan getast. Waartoe de strijd 'zal leiden valt niet te voorspellen. Hier hotsen twee beginselen. De „Beüjdeniskerk" staat op bet Schriftuurlijke standpunt, dat de kerk niet is geroepen God te dienen door 'diens ten aan den staat te bewijzen, maar dat het de roeping van de kerk is God' te dienen door een vrije verkondiging van de Heilige Schrift, waardoor tegelijker tijd de staat wordt gediend. De nationaal-socialistische regeering echter, staat op het standpunt, dat de eischen van Gods Woord ondergeschikt zijn aan de belangen van den staat. Zij erkent niet en kan krachtens 'haar beginsel niet erkennen de heerschappij' van Koning Jezus. Wat thans in Duitschland geschiedt, is ook voor ons land van -groote beteekenis. Ook in ons land werken dezelfde na- tionaal-soeialistisch beginselen. Ook hier dreigen als de Christus-be lijders niet wakker zijn dezelfde ge varen. De belijdende kerk in den druk. Ernstige waarschuwing oak voor ons land. In een nieuw decreet, dat in de krin gen der Belijdenis-kerk wordt uitgelegd als gelijkstaande met een openlijke oorlogs verklaring, verbiedt de rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden, Dr Kerr'l, aan de instellingen de Evangelische Kerk kerkelijke belastingen te heffen, predi kanten te bevestigen, candidaten te exa- mineeren, synodes bijeen te roepen, mede- deelingen van den kansel te doen en administratieve werkzaamheden van wel ken aard ook uit te oefenen. Het decreet treedt vandaag in werking. De kerkelijke groepen, die er zich tegen verzetten, kunnen ontbonden worden. Dit besluit beeft in de kringen -der be lijdende kerk gro-ote consternatie en ver ontwaardiging gewekt. Nadat Zondag door de censuurveror- De toestand aan de fronten. De Abessynsche bewegingen in het Noorden duren voort. Zoowel de Abessy- niërs als de Italianen bereiden zich daar haastig voor op den komenden slag. D'e negus moet zich nog steeds te Des>- sié bevinden, maar volgens een bericht uit Addis Abeba is zijn vertrek naar het Asjiang-ifront spoedig te verwachten. De Abessyniërs hebben eenige afdeelingen van het Roode Kruis naar Am ha. Aladji gezonden en men neemt aan, dat men daar voor een goed deel gereed is voor een treffen. Er zijn geen berichten van de' Itaiaan- sche linies in het Noorden, alleen duurt de actie in het Tembienplateau voort. Van een beslissing in den strijd om dit pla teau is nog geen sprake, zoo er een be slissing zal vallen, want de taktiek van de Ab-essyniërs is niet zoozeer om de Ita lianen hier te overwinnen, als we-1 om hen op te houden. De negus heeft bevel gegeven, dat alle troepen Harrar moeten ontruimen nu de Italiaansche bombardemenstoestellen zoo dicht in de buurt van deze plaats begin nen te komen. In het Zuiden is -de Ab-essynsohe actie wat onzeker omdat men in het duister tast naar hetgeen de Italiaansche bedoe lingen zijn. De Italiaansche vliegtuigen hebben eergisteren en gisteren hun actie in het Zuiden moeten beperken in verband met het slechte zicht. Wel deelt men mede, dat bij het laatste bezoek dat deze vlieg tuigen boven Go-rrahei gebracht hebben geen bommen zijn geworpen. Een onwaarschijnlijk gerucht. De Star publiceert een artikel, waarin gezegd wordt, dat Laval een voorstel zal indienen tot een wapenstilstand tusschen ItaliëAbessynië in den Volkenbond. Het zou in de bedoeling van Laval liggen dit yoorstel te doen nog voor de commissie van achttien bijeen zal komen. Italië zou zich moeten verplichten Abes synië niet verder binnen te dringen, ter wijl de Volkenbond de uitbreiding van de sanctiemaatregelen dan zou moeten uitstellen voo-r den tij-d-van de vredeson derhandelingen. D'e Star acht een en ander niet zeer aannemelijk omdat Italië in dit geval alle gelegenheid zou hebben de olievoorraden aan te vullen om dan voort te gaan met de actie in Abessynië. Bewering omtrent de Italiaansche vredesvoorstellen. De Manchester Guardian ontleedt de voorwaarden, waarop Italië volgens het blad bereid zou zijn te onderhandelen over de „annexatie" van een breede strook grondgebied langs de grens van Eritrea en O-gaden, en de provincies Har rar en Aoe-ssa, opdat Eritrea en O-gaden samengevoegd worden. De Italianen staan voo-ral op het laat ste. Ze eischen tevens de gebieden van Bale, Boran en Kafa voor zich op. Daar het gebied van Kafa aan den Soedan grenst, zou het van Britsch standpunt bezien, niet van Abessynië lost- gemaakt kunnen worden. Officieele Italiaansche doodencijfers. Te Asmara werd gisteren officieel me degedeeld, dat van 1 Januari tot 30 No vember 241 officieren, onderofficieren en sol-daten in 0-ost-Afrika zijn omgekomen. Van 31 October tot 30 November sneu velden er in den oorlog 4 officieren, 2 onderofficieren en 1 soldaat. Verder kwamen er in dien tijd 1 officier en 40 onderofficieren en soldaten o-m tengevol- i ge van ongelukken. Verder stierven er van 1 Januari tot 30 November 229 ar beiders en van 30 Octo-ber tot 2 December zijn in Eritrea 35 arbeiders o-verleden, tengevolge van ongelukken, arbeidsonge vallen en verschillende ziekten. Er bevinden zich volgens deze officieele mededeelingen thans 3000 werklieden in Eritrea, De ontruiming van Harrar. De minister van buitenlandsche zaken van Abessynië heeft den Volkenbond te legrafisch bericht, dat de negus besloten heeft, teneinde aan de burgerlijke bevol king en de te Harrar wonende buiten landers de gevolgen van een luchtbom bardement te besparen, dat alle Abessyn sche troepen onmiddellijk Haraar zullen moeten verlaten, en dat deze stad uitslui tend bestemd zal zijn om de gewonden van het front van Ogaden en -het Zuide lijk front te ontvangen, en dat zij op gee nerlei wijze tot eenig militair doel zal dienen. D'e minister verzocht den secretarisi- generaal van den Volkenbond deze be slissing vaa den negus, die door de be voegde autoriteiten is uitgevoerd, ter ken nis van alle Volkenbondsstaten te bren gen. Italiaansche luchtverkenningen. Uit Addis Abeba: Italiaansche vlieg tuigen hebben Dag'gaboer en Hagre Sa lem overvlogen, zonder evenwel bommen af te werpen. Het schijnt, dat zij .alleen verkenningen uitvoerden en foto's namen, teneinde de posities van de Abessynen nauwkeurig vast te stellen. Naar verluidt is een aantal soldaten in Ogaden door scheurbuik getroffen, door het gebrek aan versche groenten. De Abessynen herstellen thans met be hulp van buitenlandsche deskundigen de mitrailleurs en tanks, welke zij op de li&r lianen hebben veroverd, n.l. acht mitrail leurs en vier tanks, waarna deze wapens tegen de Italianen zullen worden ge bruikt. De amnestie in Griekenland. Na de onderteekening van het amnes tiedecreet zijn gisteren om 12 uur 578 ge vangenen op vrije voeten gesteld. Sofoelis, de leider der liberale partij, is zich op het Paleis gaan laten inschrij ven, om door den Koning te worden ont vangen en dezen te 'bedanken vo-or -de am nestie. Venizelo-s zelf heeft in een brief aan den oud-minister Rufos zijn besluit mee gedeeld, om zich voor altijd uit het poli tieke leven terug te trekken en eerst na de volgende verkiezingen terug te kee- ren, o-m als een gewoon burger in zijn ge boorteland Kreta te leven. Naar aanleiding van een uitnoodiging de-r notabelen van Kreta beeft de Koning beloofd het eiland binnenkort te zullen bezoeken. WEINIG NIEUWS VAN HET NOORDE LIJK FRRONT. De opruiming onder de guerilla-benden. Onze V.P.B.-correspondent aan het Ita liaansche front, Sven Olafson, schrijft: Aan het front, 2 December 1935. (VPB) De komst van den nieuwen opperbevel hebber, Maarschalk Badoglio, blijkt niet alleen van belang te zijn voor de troe pen onder zijn bevelen, doch ook voor de oorlogscorrespondenten aan het front. Bij de ontvangst van een aantal mijner col lega's achter het front heeft de maar schalk namelijk verklaard, dat de corres pondenten van buitenlandsche bladen aan het Italiaansche front alleen op zijn steun zullen kunnen rekenen, voor zooverde zij met hun berichtgeving geen nadeel be rokkenen aan Italië. In dat geval zul len zij ter verantwoording worden ge roepen. Met andere woorden wil dit na tuurlijk zeggen, dat er een strenge cen suur zal worden ingesteld op door oor logscorrespondenten verzonden berichten over troepenbewegingen, ten einde op deze wijze te verhinderen, dat dergelijke berichten langs een omweg den vijand ter oore komen, die er dan zijn voordeel mee zou kunnen doen. Offcieus werd uw correspondent van een en ander op de hoogte gesteld door een der officieren in dezen sector. Ook het noemen van namen van commandan ten, zelfs van den opperbevelhebber is ver boden. Den officieren is het eveneens ver boden, bijzonderheden mede te deelen zoowel over afgeloopen als over op han den zijnde gevechten. Zelfs schijnt men als algemeenen maatregel te overwegen het tot op zekeren afstand van het front verdwijnen van alle correspondenten vóór het ondernemen van een groote of beslis sende actie, zooals dit reeds bij een vroe gere gelegenheid is geschied. Dit alles klinkt niet zeer bemoedigend, doch wij zullen ons naar de voorschrif ten hebben te regelen. De maatregelen, welke men heeft toe gepast om het bezette gebied zooveel mo gelijk, en, als het kon, zelfs geheel te bevrijden van de kleine groepen vijanden, die de convooien naar het front veront rustten, blijken doeltreffend te zijn ge weest. Dit soort schermutselingen valt hoe langer hoe minder meer voor en het zal ongetwijfeld nog slechts een kwestie van dagen zijn of zij zullen geheel zijn opgehouden. Vermoedelijk heeft de ge dwongen inlevering van wapens en am munitie door de bevolking in de bezette gebieden veel bijgedragen tot dit resul taat. Op het plateau van Tembien gaan de plaatselijke gevechten met Abessynsche troepenafdeelingen voort. De vijand blijft evenwel hardnekkig een beslissend tref fen vermijden. Ik verneem bij geruchte, zonder echter bewijzen daarvan te heb ben gezien, dat de Abessynen in enkele gevallen gebruik hebben gemaakt van dumdum-kogels. De berichten houden aan, als zou Ras Seyoem (of althans zijn divisie) trach ten zich te vereenigen met de troepen van Ras Kassa. Dat dit niet zoo spoe dig zal gelukken, is zelfs voor den leek, die dit land nooit heeft aanschouwd, be grijpelijk. De Italiaansche vliegers blij ven onophoudelijk waakzaam en verhin deren nagenoeg elke troepenbeweging overdag, zoodat de Abessynen niet an ders dan onder begunstiging van het nachtelijk duister kunnen oprukken; en ook dan kunnen zij onmogelijk afstan den van eenig belang afleggen in dit door ravijnen en afgronden doorsneden gebied. Het mysterie, dat Ras Seyoem persoon lijk omhult, blijft onopgelost. Uit geen enkele aanwijzing is zijn aanwezigheid bij den tegenstander op te maken, het geen eenigen schijn van waarschijnlijk heid verleent aan het vermoeden, dat hij óf dood, óf althans niet meer aan het front aanwezig is. Een enkele maal wordt een escadrille vliegtuigen door den vijand onder vuur genomen, echter zonder resultaat. (Nadruk verboden) RAS KASSA NAAR DE ITALIANEN OVERGELOOPEN? Volgens een Reuter-bericht uit Djiboeti zijn hardnekkige geruchten in omloop, volgens -welke Ras Kassa, een neef van den negus, in zijn trouw aan de regee ring te Addis Abeba, wankelt. Handelaren en stamhoofden, die- naar Fransch So-maliiand zijn gekomen, ver telden allen hetzelfde. Zij beweerden, dat Ras Kassa als ach terneef van Negus Menelik, evengoed re-c-ht heeft op den troon als Haile Selas sie. De verhouding tusschen heiden is den laatsten tijd slecht geweest. Ras Kassa -zou er over denken zich hij de Italianen aan te sluiten. Het schijnt, "dat te Amh-a Aladzji reeds boodschappers -zijn aangekomen om -daar te informeeren op welke voorwaarden zijn onderwerping en die van zijn pro vincie in midden Amhara zou kunnen worden geaccepteerd. De negus heeft van de-ze geruchten kennis gekregen en Ras Seyoem, die Sinds -50 jaar vijandelijk tegenover Italië staat, opdracht gegeven zijn troepen zoo spoedig mogelijk uit -de provincie Tem bien over te brengen en -zich zelf te he geven naar Ras Kassa. PRINSES VICTORIA OVERLEDEN. De zuster van Koning George, prinses Victoria, is in den afgeloopen nacht o-verleden. De prinses is 67 jaar oud geworden. Zij was se-dert drie weken ongesteld. Storm te Zürich. Een zware storm heeft in Zürich ge woed. Van het tehuis vo-or daklo-ozen werd een plaatijzeren dak van 200 vier kante meter afgerukt en op de electrische lei-ding van -de tram geworpen, waardoor het verkeer werd gestremd. Een tramwagen werd door een omval lende reclame-zuil beschadigd, de ruiten werden verbrijzeld en verschillende pas sagiers gewond. Abessynische spoorwegaandelen verkocht In welingelichte kringen gaat, het ge rucht, dat keizer Hailé Selassie de Abes synische aan-deelen van den spoorweg DjiboetiAd-dis Abeba, welke 25 pet. van het aandeelenkapi-taal vertegen woordigen, heeft verkocht aan een Britsch concern tegen een belangrijke hoeveelheid wapenmateriaal. Binnenland. Verbod van particuliere weercorpsen. Regeeringshulp aan den kleinen midden stand. Verlaging van de onderwijsuitgaven. Steunregeling aan de tuinders. Algemeene vergadering van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Buitenland. D-e o-orlog in Abessynië. De kerkstrijd in Duitschland. Groote droogte in Transvaal. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat he-t in het Noordelijk deel van Trans vaal zoo droog is als sedert jaren nie-t het -geval is geweest. Het vee sterft hij honderdtallen, boerenhoeves, -die vroeger welvarend waren, zijn waardeloo-ze woes tenijen geworden, in enkele districten is sedert een jaar geen enkele regendruppel gevallen. Ook te Johannesburg heeft het sedert maanden bijna niet geregend. De hitte is buitengewoon. Door -de rijke wa tervoorraden van het bekken van de Vaalrivier heerscht er evenwel gelukkig nog geen gebrek aan water. Belgische verkiezingen uitgesteld De minister van Binnenlan-dsche Za ken, de Warnasse, beeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt besloten de algemeene verkiezin gen, die in Mei a.s. -zouden plaats vin den, uit te stellen tot 'October 1936, ten einde -de regeering in staat te stellen in een rustige atmosfeer haar werkzaamhe den tot nationaal herstel voort te zetten, waarvoor zij speciale machtiging heeft gekregen tot 31 Maart 1936. Korie Berichten. De werkloosheid is in Zweden in vergelijking met de vorige maand met 14 pet. toegenomen. In een mijn nabij Kottbus (Duitsch land) zijn bij een ontploffing 17 man gewond, van wie drie -zwaar; een dezer is overleden. Vanuit de haven Goergen aan de Kaspische Zee zijn twee vrachtschepen met ongeveer 80 personen aan boord door ijsgang naar open zee afgedreven; de noo-dige reddingsmaatregelen -zijn ge nomen, doch tot nu toe he-ef't men hen nog niet gevonden. Een epidemie van een so-ort -hersen vliesontsteking verspreidt zich in Ben galen, waar duizenden personen aan de ziekte lijdende -zijn. - Maandag -zijn bij- 'het afbreken van de paviljoens van de wereldtentoonstel ling van 'Brussel vier arbeiders ernstig gewond door een instorting van mate rialen. Uit Vancouver wordt gemeld, dat een wilde eend binnengevlogen is in de cabine van een watervliegtuig boven de golf van -Georgië. De pilo-o-t raakte het stuur kwijt -en het vliegtuig viel te pletter. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET DE VER. STATEN. In verband met berichten over gedeel ten van den vermoedelijken inhoud van het met -de Vereen. Staten van Noord- Amerika te sluiten handelsverdrag wordt medegedeeld, dat -deze berichten als voor barig moeten worden 'be-schouwd. Met name kan een bericht, volgens het welk verlaging van een Ne-derlandsch in voerrecht op -tarwebloem zou worden ver kregen, niet juist zijn, omdat tarwebloem aan geen invoerrecht onderworpen is, terwijl hoven-dien uit niets gebleken is, -dat het in de bedoeling zou liggen de bestaande monopolieheffingen te verla gen. Intusschen deelt minister Gelissen in de -gisteravond verschenen M. v. A. in za'ke de begroeting van H., N. en S. mede, -dat de onderhandelingen met de Ver. Staten een 'gunstig verlo-op hebben en binnenkort 'tot afsluiting -zullen ko men. De wet op de evenredige vrachtverdeeling Aan de memorie van antwoord van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart aan de Tweede Kamer is ontleend: De wet op de EVenredige Vrachtver deeling vertoont inderdaad leemten. In overleg met den Oeconomischen Raad en den minister is besloten, de subcommissie voor de binnenscheepvaart uit de Cen trale Commissie van Advies en Bijstand voor -het Verkeersfonds uit te breiden ten einde op korten termijn van advies te dienen over de vraag of er in afwachting van verdere maatregelen tot reorganisa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1