v—JSp**"" de prijs van Edelweiss EERSTE BLAD Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 52 35 jaar geleden deed ze de wasch voor een heel gezin met een pak Edelweiss-Zeep- poeder en ze waren met z'n tienen. Ze begrijpt alleen niet, dat Edelweiss nu nog goedkooper is dan toen, terwijl ze er nu nog vlugger en schooner mee wascht .CENT HXZeajifaiirtek v/h. De Haas vJrero» Apeldoorn Uitg.: JN.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Pa BOEKHANDEL J. .1. TANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28 Directeur-HoofdredactPur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiün Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nieuwe splitsing. In verband met de oprichting van de „Christelijke Nationale Partij'', onder leiding van Prof. Hugo Visscher, terwijl deze nog voor de A.R.-partij in de Twee de Kamer zitting iheeft, sohrijft de „Maasbode" dat dit besluit niet alleen in de Anti-revolutionaire partij zal wor den betreurd. „Allen toch, idle meenen, dat in dezen roerigen tijd vóór alles die groepeerin gen intact moeten blijven, welke bet christelijk beginsel 'hebben uit te dragen tegenover een wereld, die verheddensöht zullen deze nieuwe splitsing op ons va- derlandsch-politieke erf met Ieede oogen zien. In stede van een toenadering tus- söhen de beide grootere protestantsche partijen te mogen constateeren, die een versteviging der christelijke gedachte op politiek terrein kan bevorderen, moeten zij getuigen zijn van een verder doorwoe keren van den splitsingsbacil. Evenals de andere groepeeringen, wel ke zich van beide kiezers-formaties reeds afscheidden, vinden de Visscherianen niet voldoende bevrediging bunner wenschen binnen bet verband der anti-revolutio naire partij:; maar evenals die andere zal ook deze groepsvorming ervaren in haar isolement geen kracht te 'hebben gevon den, 'daardoor integendeel haar speciale politieke verlangens nog verder in een onbereikbaar verschiet te hebben gebracht." Deze laatste opmerking is volkomen juist. De R.K. Staatspartij heeft van de actie van Ds Kersten en zijn politieke vrien den noodt eenige schade ondervonden. Wel bet tegendeel. Want boe meer de groote Prot. Christelijke groepen worden verzwakt en versplinterd, hoe sterker de positie van 'het Roomsche volksdeel wordt. En hetzelfde geldt ook voor de revo lutionaire partijen, onverschillig of zij zich communisten dan wel fascisten noe^ men. Deze groepen zien met 'groote vreugde dat een man ais Prof. H. Visscher in plaats van zijn ongetwijfeld groote gaven m dienst te stellen van de Anti-revolu tionaire politiek door zijn verbrokkelings poging, den invloed van (het positief Christelijk volksdeel in niet geringe mate vermindert en 'zijn positie verzwakt. Ons antwoord op dit heilloos pogen niet anders zijn, dan dat we ons 'dichter aaneenscharen rond bet Anti revolutionaire vaandel, dat wij: onze acti viteit verdubbelen en dat wij door onze trouwe toewijding onze trouw aan de leiding demonstreeren. De nieuwe generaal Badoglio gearriveerd. De Negus naar Dessie. Groote krijgsverrich tingen verwacht. Maarschalk Badoglio is gisteren te Massaoea aangekomen. De komst van maarschalk Badoglio is bet begin voor een hervorming, zoowel in de organisatie van den dienst, als in het algemeene systeem van behandeling van het conflict. D'e bevolking in de bezette gebieden heeft bevel gekregen haar wapens in te leveren; tot nu toe maakten de Ethiopi sche soldaten gebruik van de toestemming hun wapens te behouden om zich in hin derlaag te leggen en de kleine verken- nint;s-patrouilles en ravitaileerings-pa- trouilles te overvallen. Algemeen is men van oordeel, dat thans binnenkort belangrijke operahes te verwachten zijn. Zoowel in het opperbevel als in het be stuur, zal het militaire element het po litiek vervangen. Italiaansche verkenningsvliegtuigen heb ben een groote Abessynsche troepenver zameling in het gebied van het Asjangi- meer waargenomen. De aviateurs schatten het aantal man schappen op ongeveer 10.000 man, die zijn ondergebracht in 500 tenten. Amba Aladji, ten Zuiden van Makalle, ontvangt steeds meer troepen en Italiaan sche vliegtuigen hebben opnieuw troepen kampen waargenomen in de buurt van die plaats. Men vermoedt, dat dit afdee- lingen zijn van de troepen van Ras Moe- loegeta. De eerste groote ontmoeting tus- schen de Italianen en de Abessyniërs wordt niet ver meer geacht. De Italianen melden, dat zij thans de controle hebben over het Tembien-pla- teau, doch het voortduren van de verken ningen in dit gebied wijst er op, dat de Italianen wat betreft de „zuiverheid" vau dit plateau nog niet zeker zijn. In het Zuiden hebben de Italianen gisteren de verdedigingswerken van D'aggaboer ge bombardeerd en naar het heet ernstig beschadigd. D'e plannen van Ras Desta, die in het Zuiden opereert, zouden zijn 'het gebied tussohen Kenia en den Sjebeli te bezet ten, wat voor den toevoer van Italiaan sche troepen een ernstige belemmering zou zijn. D'e stemming1 van de bevolking te Ad dis Abeba is tengevolge van de berichten over Abessynsche successen zeer gelukkig. Men verheelt zich in officieele kringen niet, dat de Italianen al deze berichten met nadruk en volharding tegenspreken, maar men bevestigt daar de berichten nochtans met een even groote volharding. Hierbij is Makalle de eene keer wel door de Abessynen bezet en de andere keer niet. De Negus naar Dessie vertrokken. D'e Negus van Abessynië is Donderdag ochtend om 8 uur naar het groote hoofd kwartier te Dessie vertrokken. D'e kroonprins die den keizer een ge deelte van den weg vergezelt, zal tijdens de afwezigheid van zijn vader de regee- ringszaken in de hoofdstad behandelen. De reis gaat per auto. Te Dessie zal hij zijn intrek nemen in het oude paleis. D'e stad is zoo goed mo gelijk tegen vliegeraanvallen beschermd. Waarschijnlijk zal de keizer slechts 10 dagen te Dessie vertoeven. Het vertrek van den Negus geschiedde onder zeer groote belangstelling der be volking. Op den weg naar Dessie stonden de menschen op vele plaatsen langs den weg om den keizer hulde te brengen.. In politieke kringen neemt men aan, dat de oorlog aan Abessynisehe zijde na de aankomst van den keizer in het hoofd kwartier een ander aspect zal krijgen en dat de Abessynsche troepen zullen over gaan tot een systematische tegenaanval. De legerleiding is volkomen op de hoogte van de Italiaansche positie, zoodat de Abessynsche troepen ondanks de su perioriteit der Italiaansche krijgsmidde- len bij groote aanvallen niet op onver wachte moeilijkheden zullen behoeven te stuiten. HET PETROLEUM-EMBARGO. Gevaar voor uitbreiding van den oorlog? De geheimzinnige Itali aansche troepenverplaatsingen. Reuter meldt uit Londen, dat men daar in gezaghebbende kringen verwacht, dat de Vereenigde Staten spoediger dan men algemeen denkt, over zullen gaan een pe- traleumembargO' toe te passen. Men heeft den indruk, dat men geen beslissingen van den Volkenbond af wil wachten, doch de Amerikaansche regee ring het initiatief wil nemen. Men neemt aan, dat Roosevelt niet veel moeite zal hebben om de goedkeuring van het congres te krijgen om petroleum op de lijst van 'oorlogsmaterialen te plaatsen. Omtrent de resultaten van het onder houd dat Laval gisteren heeft gehad met Sir George Clerk, wordt gezegd, dat La- val geen blijk heeft gegeven van tegen kanting tegen een embargo op petroleum In officieele Britscbe kringen acht men het verloop der besprekingen van Laval met Sir George Clerk „geheel bevredi gend". Men is van meening, dat de dreiging van het petroleum-embargo de oorzaak is van de uit Italië gemelde troepenbewe gingen. Omtrent deze troepenverplaatsingen wordt de meest strikte geheimhouding gehandhaafd. Men hoort twee meeningen verkondi gen: de eene wil, dat de bedoelde troepen beweging betrekking heeft op Lybië, de andere, dat de Italianasche troepen, die in September aan de Fransche grens zijn teruggenomen, weer daarheen zijn terug gezonden. Men gelooft dat in Oost-Afrika vol doende petroleum en benzine is tot Fe bruari, doch een embargo zou onmiddel lijk gevolgd worden door restricties voor de burgerbevolking. Naar Havas uit zeer betrouwbare bron verneemt, beoogen de door de Italiaan sche regeering genomen voorzorgsmaat regelen de versterking van de in Lybië gelegerde troepen. De Divisie, die ko-rt geleden na 'on derhandelingen met Engeland was terug gezonden, zal weer naar Libië terugkee- ren en worden aangevuld met nieuwe contingenten. De troepen zouden reeds op weg zijn. De houding van Amerika. Uit Washington wordt gemeld: In politieke kringen vraagt men zich met bezorgdheid af waartoe de nieuwe groote spanning tusschen Engeland en Italië zal leiden. De mogelijkheid, van vijandelijkheden zal niet zijn uitgesloten, daar Mussolini zich niet zal neerleggen bij een embargo op petroleum. In verband daarmee wen schen verschillende politici dat de Ver eenigde Staten zich van inmenging zullen onthouden, daar de Amerikaansche hou ding tegenover den uitvoer van petroleum grooten invloed zal hebben op de beslui ten van den Volkenbond. Zooals de zaken staan gelooft men niet dat het congres in Januari aan Roosevelt de vrije hand zal geven om maatregelen te nemen tot handhaving van de neutra liteit. Het Engelsch-ltaliaansch conflict. De „Excelsior" meent te weten, dat de besprekingen welke de Britsche des kundige Peterson in de afgeloopen da gen heeft gevoerd, reeds zouden zijn ge ëindigd. De voorstellen welke zijn uitgewerkt voor de vreedzame bijlegging van het Ita- liaansch-Abessynisch conflict en welke intusschen aan de Britsche regeering zijn voorgelegd, zijn evenwel tamelijk inge wikkeld, zoodat de Britsche regeering zich genoopt heeft gezien juristen te be lasten met de nauwkeurige bestudeering. Men gelooft niet, dat het Engelsch-lta liaansch conflict zich in gunstigen zin zal ontwikkelen. Met de verdere ontwikkeling der Ita liaansche militaire maatregelen in Abes- synë, neemt ook de spanning in de Mid- dellandsche Zee toe. Engelsche waarschuwing aan Mussolini. Laval heeft den Britschen ambassa deur de belofte gegeven Mussolini te waarschuwen, voor overijlde handelingen en zich reeds Donderdag van zijn taak gekweten, tegenover den Italiaansohen ambassadeur. De crisis is hiermede op haar hoogte punt gekomen en het uur van vriend schappelijk onderhandelen over de vreed zame bijlegging van het geschil heeft thans geslagen. Het rapport dat de Britsche des kundige naar Londen heeft gezonden voorziet in het afstaan van een haven in de Roode Zee aan Abessynië, waartegen over Abessynië den Italianen kleine ter ritoriale, doch belangrijke economische concessies zou moeten doen. HET ITALIAANSCHE VOLK OFFERT. Ruim 3 milliard lire aan goud van gesmolten trouwringen. Het Italiaansche volk beseft volkomen het gevaar, dat de troepen in Abessynië bedreigt tengevolge van de sancties. Alles, wat voor het verder voeren van den oor log kan dienen, wordt reeds sinds gerui- ruen tijd ijverig bijeengegaard. Door mid del van groote aanplakbiljetten wordt iedereen opgewekt, deel te nemen aan deze nationale inzameling. In groote uit stalkasten ziet men de sport-medailles van schoolkinderen en de kinderlijke briefjes aan den D'uce. Daaronder merkt men o. a. op een briefje van een kleinen „ballila", die schrijft, dat bet hem spijt, dat bij nooit 'heeft geweten, dat zijn medailles nog eenmaal nut konden opleveren voor bet vaderland, want dan „zou hij zijn best hebben gedaan, om er nog véél meer te halen!" In een andere uitstalkast ziet men de in den oorlog verworven onderschei dingen. D'e Italiaansche worden te zamen met de sport-medailles gesmolten; die van de landen, waarmede men tijdens den oor log verbonden was, worden aan de gezan ten der verschillende landen teruggezon den. Op de binnenplaats van het fascistische partijhuis rollen de volgeladen vrachtwa gens binnen. Dag in dag uit trekken fas>- cisten langs de buizen en 'brengen rijke „buit" aan. Op een hoop oud-ij'zer, die hooger en hooger wordt, stapelt men ge broken emmers, oude ledikanten, 'badkui pen, kinderauto's en verder van alles, wat voor de vroegere bezitters geen waarde meer had, doch thans ten goede komt aan het algemeen belang. Zorgvuldig wordt koper en brons van het oude ijzer geschei den, voordat het naar de smelterij gaat. Van alles offert de bevolking: oude bron zen herinneringsmedailles, -afbeeldingen in 'brons van de bekendste antieke plas tieken, zelfs zware bronzen kunstwerken vinden hun weg naar de plaats waar de metalen worden uitgezocht. Binnen in 't gebouw staan de menschen in -de queue, om gouden en zilveren voor werpen in te leveren. Elk geschenk op het altaar des vaderlands wordt nauwkeurig gewogen en de naam van den gever wordt op een steeds langer wordende lijst buiten het gebouw gepubliceerd. Het zijn over het algemeen menschen, die het zelf niet te breed hebben en wien 'het ongetwijfeld zwaar valt van hun bezit te scheiden. In een enkele stadswijk heeft men in acht dagen meer dan drie K.G. goud, ter waarde van 30.000 lire, en 30 K.G. zilver ingezameld. Wanneer het plan ten uitvoer wordt gebracht, om alle gouden trouw ringen in hee-1 Italië in de smeltkroes te werpen, zal dit 3.3 milliard lire opbren gen. Met de tot dusverre bereikte resul taten is men reeds zeer tevreden. (Nadruk verboden.) HET OORLOGSGEVAAR TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. Japan waarschuwt Engeland. Het dreigende gevaar van een nieu wen „niet-offioieelen" oorlog tusschen Japan en China neemt volgens Un. Press steeds duidelijker vormen aan. De Japanners gaan door met de uit strategisch oogpunt belangrijke punten in Noord-C'hina te bezetten, terwijl de cen trale C'hineesche regeering nog een af wachtende 'houding aanneemt, doch niet temin ook reeds bepaalde maatregelen treft. Naar schatting 15.000 in Mandsjoe- koeo gemobiliseerde Kwantoeng-soldaten zijn den Grooten Muur overgetrokken en houden zich in de vlakte van Noord- Hopei gereed, om de autonomistische be weging steun te verleenen, indien het tot een conflict zou komen. De eerste aanwijzing, dat de Japan ners vast besloten -zijn, hun plannen in Noord-China ook met de strengste mid delen door te zetten, ziet men in de ge nomen „voorzorgsmaatregelen", bestaan de in -de bezetting van verschillende sta tions en de gedeeltelijke stremming van het spoorwegverkeer. Uit Nanking wordt aan de bladen ge meld, dat maarschalk Tsjiang Kai-tsjek nog steeds hoop 'heeft op een vreedzame regeling van de quaestie der autonomie in N oord-China, doc'h besloten heeft zijn toevlucht te nemen tot geweld, indien vreedzame onderhandelingen mochten mislukken. De 'Britsche 'zaakgelastigde te Tokio heeft de Japansche regeering verzocht mede te deelen, welke precies haar be doeling-en met Noord-Ohina zijn. Hierop is nog geen antwoord gegeven. Volgens een telegram aan de „Daily Tel." heeft -de zegsman van het Japan sche ministerie van bui'tenlandsche zaken een beroep gedaan op Groot-Brittannië om zic'h er van te onthouden de regee ring te Nanking aan te moedigen tot het aannemen van een anti-Japansche hou ding. Een dergelijke houding, zeide hij, zou de pogingen van Japan tot het her stellen van normale 'betrekkingen met China moeilijker maken, en het misluk ken van de-ze pogingen zou den toestand in het Verre -Oosten verscherpen en Gr.- Brittannië schade berokkenen. DE POLITIEKE TOESTAND IN FRANKRIJK. Aanvankelijk succes voor Laval. Gisteren kwam de Fransche Kamer in buitengewone zitting bijeen. Nadat de ingediende interpellaties wa ren voorgelezen stelde minister-president Laval de directe behandeling voor van de vier interpellaties welke betrekking heb ben op de financieele politiek der regee ring, waarbij bij tegelijkertijd de quaestie van vertrouwen stelde. Laval verklaarde er mede accoord te gaan, -dat vóór de beraadslaging over het rapport-Ghauvin de interpellaties in zake de „ligues" en de handhaving van de or de zouden worden behandeld. Bij de stemming waren uitgebracht 570 stemmen, van welke 345 vóór en 225 stemmen tegen -de regeering. Laval kan over dezen uitslag tevreden zijn. Dinsdagmorgen ko-men de interpella ties over de „ligues" ter sprake, waarbij het wel meer spannen zal. Men kan thans nog maar alleen zeg gen, dat de positie van de regeering er wel wat beter op geworden is. Reeds tweedracht in Griekenland. Reeds drie dagen na zdjh terugkeer dreigt, zoo meldt Un. Press., koning George van Griekenland zijn land weer te verlaten, wanneer de militairen onder leiding van Kondylis zich tegen de door hem verleende algemeene amnestie blij ven verzetten. Kondylis heeft verklaard, dat een uit breiding van de amnestie ook tot Veni- zelos en andere leiders der republikeinen onvermijdelijk tot het aftreden van den minister van oorlog, van den chef van den Griekschen generalen staf der ma rine en van den chef der luchtstrijdkrach ten zal leiden. De koning liet zich echter door hun dreiging niet beïnvloeden, Toen Koning Qeo-rge op 't dreigement van Kondplis, dat een aantal ministers zou aftreden, wanneer de amnestie vol ledig zal worden doorgevoerd, in het ge heel niet reageerde, organiseerden de aanhangers van Kondylis op het stads plein een groote betooging, om onder de bevolking stemming te maken tegen Veni- zelos en den koning te dwingen, geen al gemeene amnestie uit te vaardigen. Binnenland. De tweede Kamer behandelt de begroe tingen van sociale -zaken en van land bouw en visscherij1. Commissie van onderzoek naar wijziging in de landbouwcrisispolitiek geïnstal leerd. Het Koninklijk Paleis te Amsterdam aan 'het Rijk afgestaan. Steunmaatregelen voor rogge en -gerst. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De nieuwe Ita liaansche bevelhebber aangekomen. De gevolgen van een embargo op petro leum. Het einde van den opstand in Brazilië. De politieke toestand in Frankrijk. De actie van Japan in China. Ingezonden Mededeeling. Rusland koopt twee stoomschepen en bloembollen in Holland. De So-vjet-Regeering heeft besloten in Holland twee stoomschepen voor de Sov jet-handelsvloot aan te koopen. Een com missie van deskundigen begeeft zich naar Holland,, om de schepen in oogenschouw te nemen, waarvan de aankoop in de maand D'ecember wordt verwacht. D'e Sovjet-Regeering heeft aan de Sovjet van Leningrad toegestaan, in Holland een partij bloembollen aan te koopen. Einde van den opstand in Brazilië. Bondspresident Vargas, die tijdens de onderdrukking van -den opstand te Rio de Janeiro persoonlijk op het tooneel van den strijd aanwezig was, heeft per tele gram officieel de gouverneurs der afzon derlijke staten in kennis gesteld van het einde van den opstand te Recife (Per- nambuco), Natal en Rio de Janeiro. In de mededeeling van den president wordt verklaard, dat te Natal 500 op standelingen aan boord van een schip met onbekende bestemming zijn gevlucht. D'e banken werden geplunderd en de daders zijn per vliegtuig ontkomen. Alle maat regelen zijn genomen om hen te kunnen arresteeren. Bij den opstand te Rio de Janeiro zijn verscheidene officieren door de opstande lingen doodgeschoten. Het aantal slacht offers -van de gevechten om de vliegschool en de kazerne van het derde infanterie- regiment heeft men nog niet kunnen vaststellen. De president wijst verder op het dap pere gedrag der regeeringstroepen bdj de onderdrukking van den opstand. In Rio de Janeiro zijn in totaal onge veer 1300 opstandelingen gevangen geno men. Tot gistermorgen werden in het mi litaire hospitaal 30 dooden en ongeveer 200 gewonde officieren en manschappen geteld. Uit Natal wordt gemeld, dat daar het s.s. „Santos", waarmede de opstandelin gen van het 2'lste bataillon jagers -de vluc'ht hebben genomen weer in de haven is teruggekeerd. D'e rebellen hebben zich aan de autoriteiten overgegeven. Vanmorgen wordt gemeld, dat in ge heel Brazilië weer rust heerscht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1