Kerknieuws Onderwijs Het antwoord van Neder land aan Italië inzake de sanctiemaatregelen. Gemengd Nieuws. Werkfonds wordt versterkt Wetenschap en Kunst Telegrammen. ■Woensdagavond had in ihet Zon- dagssohoollakaal een gecombineerde ver gadering plaats der Meisjesvereen. en de C. J. V., waar de 'bekende voordrager J. L. Hamelink een keur voordrachten ten beste gaf, 'zoowel ernst aLs luim. De leden der G. J. V. zorgden voor een samenspraak en de Meisjesvereen. voor een tableau. Da Mortier opende en sloot dezen goedgeslaagden avond. Kapelle. In bet lokaal Obadja werd door de Gbr. Jongel. Vereen, onder lei ding van den voorzitter J. P. Kooiman een openbare vergadering gehouden, wel ke zeer druk bezocht was. Dr J. D. Schmidt sprak een inleidend woord over Jonathan en Paulus. Nu volgde afwerking van het met zorg opge stelde programma. Goed ingestudeerde voordrachten en samenspraken volgden met als slot een tableau: Rond het Woord. Nadat door den voorzitter nog werd medegedeeld, dat de Chr. Jongelings- vereen. 6 Dec. 1890 werd opgericht en nu 45 jaar bestaat, de oprichter was wijlen Ds Et M. v. Ysendijk en aan deze ver- eeniging een bibliotheek is verbonden met 285 nummers, sprak Dr J. D. Schmidt het slotwoord. I I i Biezelinge. Daartoe vanwege de afdee- ling Biezelinge tot Chr. verzorging van Krankzinnigen uitgenoodigd, trad in de Ned. Herv. Kerk op Ds M. B. van 't Veer te Zevenbergen. Spr. bepaalde zijn gehoor bij „de Anti christ" van Nietsche, zijn ideaal om te vertrappen al wat ellendig en minder waardig was, hiertegenover plaatsende de woorden van onzen Heere Jezus Christus uit Mattheus 25 laatste gedeelte. Spr. besprak le Christus taxeert het werk der barmhartigheid hoog; 2e. wij mogen God danken dat dit niet te hoog wordt getaxeerd. Ten slotte wees Z.Eerw. op het stuk geloofswerk, dat door de voormannen Ds Donner en Ds de Ligt is tot stand gebracht en op den zegen wel ke deze stichting verspreidt. Opgewekt werd om de stichting te blij ven steunen. Hansweert. De heer J. van Os, surnu merair der directe belastingen enz. wordt met ingang van 28 Nov. belast met de waarneming van het Ontvangkantoor al- bier tijdens de vacature. Vrouwenpolder. Aan het strand alhier is een zaanvisch van ruim een meter breed aangespoeld. Het dier is aanvan kelijk naar Middelburg, doch later naar Amsterdam opgezonden. Zaamslag. Dinsdagavond vergaderde de A.R. Kiervereeniging. Door den 'heer C. Herrebout werd ingeleid: „Kerkelijke en Burgerlijke politiek", waarop drukke bespreking volgde. Terneuzen. Woensdagavond vergader de de antirev. 'kiesvereeniging „Neder land en Oranje", onder 'leiding van den voorzitter H. R. J. van der Veen. Na diens openingswoord verkreeg dhr Mr H. van der Belt bet woord voor een inlei ding over 'heit onderwerp: „Enkele op merkingen over de geconcentreerde natie". In een naar vorm en inhoud keurig-verzorgde rede beeft Mr van 'der Belt eenige stelsels besproken, en daar bij gewezen op de verwording van 'het Parlementaire stelsel. De voorzitter beeft voor deze inleiding naar aanleiding waarvan nog ver schillende vragen werden gesteld en be antwoord den dank der vergadering gebracht. Voetbal. Wemeldinge. Woensdag speelde het eerste elftal de V.V. Wemeldinge een vriendschappelijke wedstrijd tegen een comhinatie de V.V. Goes. Wemeldinge wist dezen wedstrijd met 42 te winnen. Wemeldinge II speelde eveneens Woensdag een bekerwedstrijd tegen Ka pelle H. Ook deze wedstrijd werd door Wemeldinge gewonnen en wel met 32. Oostkapel le. Woensdagmiddag speelde Oostkapelle EE een vriendscbappelijken wedstrijd tegen Seroosfcerke II. Rust stand 42. Eindstand 02 in bet voor deel van Oostkapelle. BIJDRAGE WERKLOOSHEIDS- SUBSIDIEFONDS. Geen wijziging in de steunnormen. Het ligt blijkens de memorie van ant woord inzake de begrooting van bet werkloosheids-subsidiefonds, in de be doeling der ïegeering, het maximum percentage van de bijdrage voor bet Werkloosbedssubsidiefonds te bepalen op 85, doch dit beeft slechts betrekking op de gewone bijdrage in de werkloosheids- lasten. Daarnaast blijft evenals voor 1935 de gelegenheid geopend voor de gemeenten om, indien daartoe overigens voldoende termen bestaan, een extra bijdrage te ont vangen, doch tot zoodanigen omvang dat wegens gewone en extra bijdrage te za- men ten hoogste 99' procent van de voor subsidie in aanmerking komende werk loosheidsuitgaven wordt genoten. Het ligt niet in de bedoeling de verlaging welke bij bet maxmum der gewone bijdrage van 90 tot 85 procent plaatsvindt, verder te laten doorwerken in de subsidieschaal. Aan de steunnormen zal niet worden geraakt bij de in overweging zijnde wij ziging van den algemeenen maatregel van bestuur om de gemeenten in sterker mate dan in 1935 belang te doen hebben bij de besparingen, welke op de kosten van de werkloosheidsvoorziening kunnen worden verkregen. Het was de regeering bekend dat er verschillende bezwaren bestaan tegen het denkbeeld om als grondslag voor de be rekening van het gewone percentage der bijdrage in de werkloosheidslasten te ne men het bedrag der werkloosheidsuitga ven over 1935 eerste halfjaar en dit te vermenigvuldigen met twee. Bij de voor bereiding wordt op bet oogenblik aan deze bezwaren nauwlettend aandacht ge schonken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Berkenwoude, P. A. H. de Boer, cand. te Leiden. Aangenomen naar Muiderberg, W. Wil- lemse, cand. te Driebergen. Naar Hoog- made, J. H. Yrielihk, cand. te Dalen. Bedankt voor Oostiheim, J. H. F. Engel te Alblasserdam. Geref. Kerken. Tweetal te Borger, cand. J. Ribberibk te Kampen en cand G. van 't Riet te Was senaar. D& L. J. Kreyt em. pred. der Geref. Kerk te Dieren is benoemd tot hulppredi ker te Hillegersberg. Ds L. Bouma. f Dinsdag overfeed te Huizum in den ouderdom van ruim 80 jaren Ds L. Bouma em.-pred. van de Geref. Kerk te Mid delburg. De overledene werd 25 Oct. 1855 te Oldeboorn geboren en ontving zijn oplei ding aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1882 eandidaat werd om 12 Nov. van dat jaar te Driesum het predik ambt te aanvaarden. Hij diende de ker ken van Terneuzen, Emlichheim en van 1898>1925 die van Middelburg, waar hij een op den voorgrond tredende persoonlijkheid is geweest. Trouwens; in heel Zeeland heeft hij leiding gegeven aan het Geref. kerkelijk 'leven. Vele jaren was Ds Bouma redacteur van „De Zeeuwsche Kerkbode" en van de Part. Synode van Zeeland maakte hij ge regeld deel uit. Deze vaardigde hem ook 'bij herhaling af naar de Gen. Synode der Geref. Kerken. Tal van deputaatschappen heeft hij voor de Classis Middelburg en de Part. Synode bekleed. Ook was hij lid van het 'bestuur van de Zeeuwsche Geref. predikantenconferentie, van dat der Gbr. School en der A. R. Kiesvereeniging in Middelburg enz. Toen hem in 1925 eervol emeritaat werd verleend, vestigde Ds Bouma zich weer te midden van zijn Friesche landgenooten en verband zich voor hulpdiensten aan de kleine Geref. Kerk van Hijum. De Part. Synode van Friesland-Noord vaardigde hem als ouderling af naar de Generale Synode van Assen (1926) en Groningen (1927). D'e verdiensten van den overledene von den erkenning in zijn benoeming tot Ridr- 'd©r in de Orde van Oranje^Naissau. Kapelle. Tot ouderling in de Geref. Kerk werd gekozen in de vacature-P. M. Keim de heer P. Scheele. Tot diaken in de vacature-J. EVersdijk de heer N. Eiversdijk. lerseke. Dhr H. te Hen nepe, onderwij zer aan de Ned. Herv. school alhier, slaagde 27 dezer te 's-Gravenhage voor het examen godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Kerk. Kamperland. Bij de Geref. Kerk zijn in de vacature ontstaan door de verplichte aftreding van G. Noordhoek en H. Bou- terse als ouderlingen gekozen M. de Kam Wz. en Adr Poortvliet Adrz., welke even wel hebben bedankt. Als diakenen (aftre dend M. van Goudzwaard) zijn gekozen M. Filius Mz. en H. van de Kreeke Adrz. Het getal diakenen is van 4 op 5 gebracht. Geslaagd voor het machinisten-exa men voorloopig diploma de heer M. G. Aarnoutse te Vlissingen. In antwoord op de note verbale van 11 November 1.1. welke bet Italiaansche ge zantschap aan bet departement van Bui- tenlandsche Zaken beeft doen toekomen, heeft bet departement de eer het volgen de ter kennis van bet gezantschap te brengen. De Nederlandsche regeering heeft niet lichtvaardig bet besluit genomen om over te gaan tot de toepassing van de in art. 16 van het Volkenbondsverdrag voorziene sancties tegenover een land waarmee zij steeds de hartelijkste betrekkingen heeft onderhouden en welker geschiedenis en cultuur bij! bet Nederlandsche volk een diepe bewondering opwekt. Intusschen zou deze levendige sympa thie voor het Italiaansche volk naar de Nederlandsche opvatting niet kunnen rechtvaardigen dat men zou afwijken van den weg die aan Nederland is voorge schreven, door de trouw aan de verdra gen verschuldigd. Het Volkenbondsverdrag verplicht de onderteekenaars deel te nemen aan de in art. 16 voorziene sancties tegenover ieder lid dat zijn toevlucht neemt tot den oorlog in strijd met de in de artt. 12, 13 en 15 aanvaarde verplicbingen. Tevens merkt de Italiaansche regee ring op dat ieder van de betrokken staten rechter is over zijn eigen gedragslijh en verantwoordelijk is voor de maatregelen welke hij ter zake zal nemen. Inderdaad is het 't recht van iederen staat om in vrijl en souverein oordeel te beslissen of de al of niet schending van het Volkenbondsverdrag heeft plaats ge- bad. De Italiaansche regeering verwijlt aan den Volkenbond dat deze het Italiaansche memorandum waarin de Italiaansche re geering getracht heeft haar gedragslijn te rechtvaardigen, niet aan een grondig onderzoek zou hebben onderworpen. De Nederlandsche regeering, eraan her innerend dat Nederland geen deel uit maakte van den raad en dat bet derhalve niet vertegenwoordigd was in de door dit 'orgaan ingestelde commissie, deelt deze meening van de Italiaansche regeering niet, maar zelfs indien het juist was dat het onderzoek door de organen van den Volkenbond van de door de Italiaansche regeering overgelegde stukken onvolledig zou zijn geweest, dan is bet toch niet minder waar, dat de geheele documenta tie overgelegd is aan de leden van dezen bond. Aldus oordeelend met volledige kennis van zaken, zijn bijna alle leden van den bond, en daaronder Nederland, van mea ning geweest, dat het in art. 16 voorziene geval zich hier voordoet. De Italiaansche regeering is van oor deel, dat de gebeurtenissen die sinds de laatste bijeenkomsten van den raad en van de vergadering hebben plaats gehad, de grondslag waarop de beslissingen van Genève zijn genomen, zouden hebben on dermijnd. De Nederlandsche regeering kan dit standpunt niet deelen. Zij kan niet toege ven dat een aanvalsoorlog zijn onwettig karakter zou verliezen tengevolge van het feit, dat zekere elementen van het vijan delijke land zich scharen aan de zijde van den bezetter. Iedere staat die erkent dat een geval van aanval in strijd met bet Volken- bondsverdrag aanwezig is, is verplicht deel te nemen aan de economische sanc ties. Art. 16 maakt dit tot een stelligen plicht. De Italiaansche regeering spreekt de meening uit dat bet verbod van allen uit voer eerder een wezenlijke daad van vij andschap beteekent dan een economische maatregel. De Nederlandsche regeering veroor looft zich op te merken dat bij de toepas sing van de sancties de deelnemende sta ten zich hebben laten leiden door de re- solutie's welke in 1921 door de 2e Vol- kehbondsvergadering met de krachtige medewerking van de zijde van de Ita liaansche delegatie zij'n aangenomen. Toentertijd is het bij1 niemand opgeko^ men om de maatregelen waarvan sprake was, te beschouwen als wezenlijke daden van vijandschap ten opzichte van den staat tegen wien zij' zouden zijd gericht. De Nederlandsche regeering meent met deze enkele opmerkingen te kunnen vol staan. Verlangend om Italië bij het gemeen schappelijk werk voor de versterking van de internationale organisaties van den vrede wederom de plaats te zien innemen die dit land toekomt, spreekt de Neder landsche regeering de vurige hoop uit, dat bet mogelijk zal zajin binnen korten termijn te komen tot een bevredigende oplossing van dit noodlottig conflict. Het auto-ongeluk bij N i g t e v e c h t. De raadkamer der Am- sterdamsdhe rechtbank heeft den auto mobilist J. O., ito Bloemen daal, die er van wordt verdacht begin October van dat jaar opzettelijk 'bij Nigtevecbt in het Merwedekanaal te zijn 'gereden, waardoor zijn vrouw en dochtertje om het leven zijn gekomen, in vrijheid gesteld. De man heeft ruim een maand in voorloopige hechtenis doorgebracht. i Kolendampvergiftiging. Gisternacht heeft zich in de Stevinstraat te Scheveningen een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, waarvan de 57-jarige K. uit Zeist het slachtoffer geworden is. K., die als aannemer eenige werkzaam heden moest verrichten in de Stevin straat, bewoonde een nabij het werk ge legen leegstaand gebouwtje, dat ver warmd werd door een kachel, welke niet van een behoorlijken afvoer zou zijn voorzien. De gasverstikking, welke hiervan het gevolg was, heeft vermoedelijk plaats ge vonden terwijl de heer K. ter ruste was, daar werklieden in den vroegen morgen bet slachtoffer dood aantroffen. Bankierskantoor in Amsterdam ontruimd. Sedert eenigen tijd was in perceel Keizersgracht 717 te Amsterdam een bank gevestigd, die gedreven werd door den heer J. L. K. onder den naam G. A. ten Hope Co. Deze bank is sedert Dinsdagavond plot seling ontruimd. De geheele kantoorin ventaris is in een grooten verhuiswagen geladen en weggevoerd. Tegen den „ban kier" was bij' de politie een groot aantal klachten ingekomen. Het kantoor dreef zeer dubieuze zaken. Het animeerde zijn klanten beurszaken te doen en voerde de Orders niet uit, zoodat vele personen zijn benadeeld. Met 1 Dec. was de huur van bet per ceel opgezegd, doch de bankier vond bet gezien het aantal klachten, blijkbaar be ter eerder op te houden. De beer K. schijnt nog in Amsterdam te verblijven. De massa-vergiftiging te San Francisco. 23 dooden. Eeni ge dagen geleden maakten wij melding van een massa-vergiftiging te San Fran cisco, waarbij drie dooden te betreuren waren, en die veroorzaakt zou zijn door een bakmiddel. Het betreffende bakmiddel is, naar achteraf gebleken is, dubbelkoolzure soda, die door toevoeging van twee gevaarlijke stoffen, waaronder arsenicum, giftig was gemaakt. Reeds meer dan tweeduizend huismoeders hebben deze dubbelkoolzure soda kunnen koopen, daar door de lang zame werking van het gif de noodlottige uitwerking ervan eerst sedert korten tijd aan het licht is getreden. Het aantal dooden is intusschen tot drie en twintig gestegen. Daar uit de opslagplaatsen der maat schappijen, die de dubbelkoolzure soda aan bet betrokken warenhuis leverde, na aflevering er van, een belangrijke hoe veelheid arsenicum werd vermist, is een bedrijfsleider in arrest gesteld. Ook de chef van het warenhuis is gearresteerd. Het auto-ongeluk bij Heesc'h. In het ziekenhuis te Oss is overleden mejuffrouw Phaff, leerares te Nijmegen. Mej. Phaff werd ernstig ge wond bij een auto-botsing, welke de vo rige week in den nacht van Dinsdag op "Woensdag plaats had op den rijksweg D'en BoschGrave onder de gemeente Heesch waarbij twee personen op slag werden gedood. Mej. Phaff bereikte den leeftijd van 50 jaar. Politie zoekt „Zakenman". De centrale recherche te Amsterdam stelt een onderzoek in naar de verblijf plaats van den 37-jarigen Helmich, tegen wien bij de hoofdstedelijke politie een groot aantal klachten is ingekomen van de zijde van personen, die door hem op ernstige wijze -zijn gedupeerd. Hij is spoorloos uit Amsterdam ver dwenen; vermoedelijk verblijft hij echter nog in Nederland. Het vorige jaar vertoefde Helmicb, die van geboorte een Nederlander is, te Lon den, waar 'hij ook onder zeer verdachte omstandigheden verdween, een schuld van ongeveer 20.000 pond nalatend; cir ca 50 firma's waren 'benadeeld en zijn faillissement werd uitgesproken. Daarna zocht Helmich zijn vaderland weer op om hier een nieuw terrein voor zijn bedenkelijke practijken te vinden. De clearingsmogelijkheden, die in het internationaal geldverkeer waren ont staan, leken hem een geschikt object om voor zichzelf een winstje te maken. Vooral in de Balkanlanden zei'de hij goede relaties te hebben. Clearing en valu t amo eilijkh e den waren voor hem geen beletsel om crediteuren tot betaling te dwingen. Gaarne zou 'hij zich belasten met het innen van uitstaande posten in de ver verwijderde Balkanlanden. Om deze compensatiezaken te drijven vestigde hij een kantoor in perceel Reerengracht 406, onder de schoonklinkende naam „Inter national Central Agency". Weldra kwamen 'bij justitie en politie klachten binnen van personen, die bet geld, dat H. geïnd had, niet van hem 'hadden ontvangen. Ook gebeurde bet meermalen, dat hij een voorschot vroeg, zonder dat er echter van de vorderingen iets ikwam. Helmich echter was voor zijn cliënten nie't altijd even gemakkelijk te spreken te krijgen. Hij veranderde nog al eens van adres en woonde in gezelschap van een Engelsche dame in de beste en meest gerenomeerde 'hotels. Dit bleek ech ter ook niet in overeenstemming met zijn beurs, hetgeen bleek uit het feit, dat bij in een groot 'hotel in het centrum van die stad betaalde met een ongedekte cheque. Familie geruïneerd door bedrieger. Dezer dagen zijn bij de N.V. Loodgietersbedrijf v.h. Wed. J. E. Lefering te Amsterdam zeer belangrijke malversaties aan bet licht gekomen, die in de af geloop en vier jaar zouden zijn gepleegd door den directeur dezer N.V., die bet volste vertrouwen van alle be langhebbenden in deze zaak genoot, aldus meldt de „Tel." De geheele familie Lefering, alsmede het personeel der zaak, benevens een aantal schuldeisohers, zijn door de han delingen van den directeur zeer ernstig gedupeerd. De weduwe Lefering, die een flink kapitaal bezat, is totaal geruïneerd. F 20 tot 25 millioen voor openbare werken. In de Memorie van Antwoord op de Waterstaatsbegrooting herinnert de mi nister er aan, dat het toegestane bedrag van f 60 millioen voor het Werkfonds ten volle is vastgelegd, 'zoodaJt Versterking van de geldmiddelen noodzakelijk is, waartoe de spoedige indiening van een wetsontwerp reeds in uitzicht werd ge steld. Voorshands meent de minister, dat een bedrag van ten minste f20 tot f25 mil lioen voor openbare werken dient te worden beschikbaar gesteld. Dit bedrag zal in ongeveer gelijke verhouding ver deeld kunnen worden tusschen rijkswer ken en werken door andere overheids organen uit te voeren. Koninklijke zangvereeniging „Tot oefening en uitspanning" te Middelburg. Een uitvoering van werken van Dr Joh. Wagenaar, onder leiding van Joh. H. Cara. De concertzaal was goed gevuld en geen wonder, de ook bier zoo bekende componist zou zelf aan den vleugel bet koor begeleiden. Dr Wagenaar is iemand met zin voor humor en talent voor parodie. „Hoe ge- noegelijk rolde 't leven," ook op het ter rein der muziek in <ms land voort, tot deze toondichter met zijn composities de hoorders wakker schudde. Wat is de parodie een uitstekend mid del om fouten aan te toonen. Dr Wage naar overdrijft de misbruiken, zoodat ieder van het vlakke en banale overtuigd wordt. De avond opende met verschillende kleinere werken. Allereerst Zweedsche Lucifers-marsch, humoreske voor man nenkoor. Hiet Middelburgsch Mannen koor verleende zijn medewerking en ver sterkte het koor niet weinig. Na een solfege voor vrouwenkoor, drie liederen voor tenor. In plaats van Louis van Tulder, trad op Mr Harm Smedes wiens geluid zeer valt te roemen. In de dialogen uit „Dadelpracht" humoristi sche duo's voor sopraan en bas, genoten we van de mooie stemmen en uitstekende voordracht van Marie Heymans, sopraan en Job. Lammen, bas; vooral de laatsten voldeden bijzonder. Eindelijk nog twee gedichten van „den schoolmeester", „Ode aan de vriend schap" en „De schipbreuk". Dit laatste, natuurlijk humoristisch en parodistisch, behoort tot Wagenaars beste werken. De 'componist moet de geestigheden van den dichter muzikaal weergeven en werkt dus sterk illustreerend. Anderzijds hekelt bij de bestaande gebruiken in de opera stormkoor, overdreven coloratuur in de solo's e.d. 't Koor zong met veel elan, aange vuurd, niet alleen door Cara, maar met een begeleiding van Dr Wagenaar, die bewondering afdwong. Deze grijze musicus speelt onvermoeid en geeft zijn composities, zonder muziek voor zich, weer op een buitengewone wijze. Geen wonder, dat bij1 een grootsche hulde in ontvangst moest nemen, waarin hij Cara en de solisten liet deelen. Voior Oefening en Uitspanning en zijn directeur een goede avond. 0NN00DIG GEBRUIK VAN BUITEN- LANDSCHE MATERIALEN. 'Bij de uitvoering van werken vanwege het departement van Waterstaat wordt tegen omnoodi'g gebruik van buitenland- sc'he materialen bij voortduring gewaakt, aldus 'zegt minister Van Lidt d'e Jeude in de M. v. A. in zake de begroeting van Waterstaat. Zoo wordt ingeval gebruik van buiten- landsche materialen tot goedkoopere uit voering voert, niettemin veelal aan uit voering met gebruikmaking van Neder landsche materialen de voorkeur gege ven en het kostenverschil in bet belang van de werfiverruiming hier te lande aanvaard. Verschil van inzicht omtrent de vraag, tot hoever gegaan moet worden met aan vaarding van 'dit kostenverschil, en wan neer dus het gebruik van buitenlandsche materialen moet worden aanvaard, zal uiteraard kunnen bestaan. EERSTE KAMER. HET BEZUINIGINGSONTWERP. De Ministers Oud en De Wilde aan het woord. Het Rijksbud get gedaald van f 795 tot f711 millioen. Bij de voortgezette behandeling van bet wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven zette Minister Oud uiteen, dat bij het optreden van het Ka^- binet-Goiijn in 1933 het begrootingstekort f 190 millioen bedroeg. Het was niet mogelijk dit tekort in één jaar weg te werken. Vele bezuinigings maatregelen werken eerst op den langen duur. Indien geen maatregelen waren ge nomen, dan zo-u bet Rijksbudget nu f 795 millioen bedragen. In werkelijkheid is bet thans f 711 millioen. Eerst na 'herstel van de wereldwelvaart zal volledig evenwicht in de begrooting weder mogelijk zijn. De fout van de ver dedigers van bet plan van den Arbeid is, dat zij niet de consefcwentias van bet ver minderde welvaartspeil willen aanvaar den. Men zal zoo verwacht Spr. over eenigen tijd niet meer over het Plan van den Arbeid praten, evenmin als over bet SociaMsatie-rapp ort. Ten aanzien van de sociale verzekering zijn destijds verplichtingen aangegaan te genover personen, voor wie onvoldoende premies waren betaald. Daardoor zitten we thans met de moeilijkheden. Om hier aan ©enigszins te ontkomen is thans het gematigde omslagstelsel gekozen. Men dient matig den weg te blijven bewandelen welken de regeering heeft ingeslagen. Misschien is de redding meer nabij dan menigeen vermoedt. Minister De "Wilde antwoordt ten aanzien van de wensoben inzake wijzi ging van de gemeentelijke indeeling, dat 'hij, waar noodig, samenvoeging van ge meenten heeft voorgesteld. Rekening moet wordien gehouden met 'het historisch ge- wordene. Noodlijdend zijn over het alge meen niet de kleine gemeenten, doch juist de grootste. De heer Serrarens repliceert. Teekenen Van vooruitgang 'kon Spr. hier te lande nog niet bespeuren. Ook de heer de la Bella repliceert. Minister G o 1 ij n antwoordt nog, dat hier te lande de 50.000 personen in werk verschaffing, worden, geteld bij de wertk- lo'oizen. In Engeland is dat niet het geval. Tot devaluatie zal deze Regeering niet vrij willig overgaan. Minister Oud herhaalt, dat de finan cieel© basis voor het plan van den arbeid niet aannemelijk is gemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3