Staten-Generaal Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 51 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. I'ostcli(''([iie en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: Ft. ZUIDKMA 7)e Zeeuw Abonneméntsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden rnededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. EERSTE KAMER. HET BEZU1N1G1NGSONTWERP. MINISTER COLIJN AAN HET WOORD. GEEN DEVALUATIE. D'e Eerste Kamer zet spoed achter de zaa'k. Gistermiddag is de openbare behande ling van het Bezuinigingsontwerp begon nen en zij is reeds zoover gevorderd, dat Minister Galijn in eersten termijn de spre kers kon beantwoorden. Minister 'Golijn betoogde in zijn antwoord, dat de aanpassingspolitiek van de Regeering ruimer is dan de defla- tiepolitiek, welke men hier en daar meent dat de Regeering volgt. Bij de aanpas singspolitiek wordt rekening gehouden met de afzetmogelijkheden en de aanslui ting van kostprijzen aan goederenprijzen. D'e Regeering moet trachten den moed erin te houden. In dat licht moeten de 200 mil'lioen landbouwsteun en diverse andere crisismaatregelen worden bezien. Naast de ongerepte bewaring van het crediet dwingt de nood van den tijd ons, dat we ons bemoeien met den economi- scben gang van zaken. Doch in dit Kabi net zitten geen mannen, die meenien, dat de Staat zelf als producent moet optreden. D'e industrie heeft door de contingen- teeringien al veletientallen millioenen voordeel genoten. Het is niet te weerspreken, dat de werk loosheid in den laatsten tijd weer is toe genomen. Doch hoe zou de toestand er uit zien, indien de Regeering haar maatrege len niet had genomen? Spr. 'houdt vol, dat nergens in landen welke met Nederland vergelijkbaar zijn, de toestand beter is dan hier. Men zegt, dat hier en daar het wer'ke- lo'osheidsvraagstuk is opgelost. Maar wan neer men dan bedenkt, dat de arbeiders de fabriek ingaan o.a. met schoeisel uit afgedankte automoMelbanden, dan acht spr. dat geen welkome oplossing. Het Plan van den Arbeid stuit af o.a. op de onmogelijkheid om op de geldmarkt de daarvoor noodige honderden millioe nen te vinden. De Regeering heeft 60 millioen gevo- teerd uit het Werkfonds. Indien die niet volledig zijn uitgegeven, dan berust dat op technische bezwaren. Men wil toch niet beweren, dat er is gesaboteerd? Bij de bespreking van het Plan van den Arbeid zegt de Minister, dat bet voor naamste bezwaar er tegen is, dat bet den Nederlandschen uitvoer zou dooden. Tegenover het devaluatiebetoog van den heer Serrarens, die Amerika als voorbeeld stelde, wijst spr. er op, dat Amerika vol komen zeifsupporting is en ook in andere opzichten niet met Nederland vergelijk baar. De werkloosheid is in Amerika en En geland veel grooter dan 'hier te lande. Wat de devaluatie aangaat, spr. is het met den 'heer Serrarens eens, dat geen andere autoriteit dan de Regeering deze zou kunnen doorvoeren. (De heer Molt- maker tot den heer Serrarens: Een reu- zensucces voor je). Maar de R e g e e r i n g w e n s e ht de verantwoordelijkheid voor devaluatie niet te aan vaarden. Zij zou ook tegenover de arbeiders on verantwoord zijn. Het capitulantenstelsel is een oplossing om frisoh Moed en jeugdige krachten in 'het leger te krijgen. Van de sergeanten zijn op het oogenblik 95 pet. boven de 40 jaar. In den tijd toen Spr. Minister van Oorlog was, was de meerderheid 'beneden de 30 j'aar. Ging het zoo door als in den tegenwoordigen tijd, dan zouden we bij mobilisatie de onderofficieren met kruk ken naar de grenzen moeten sturen. 'Het capitulantenstelsel nu is een middel om jonge krachten in het 'leger te 'brengen. De vergadering wordt daarna verdaagd tot hedenochtend elf uur. Trekken de Italianen terug,? Weer tegenstrijdige berichten. Het is weer moeilijk uit de elkaar te gensprekende berichten op te maken hoe nu precies de toestand in Abessynië is. Addis Abeba is vol overwinningsvreugde. Ieder oogenblik komen er meestal nog niet officieel bevestigde overwinnings- berichten binnen. Om er maar enkele te noemen: Zevenhonderd Italianen, die van D'olo uit aan de grens van Italiaansch Somaliland, Noordwaarts oprukten zijn door de Abes- syniërs in een hinderlaag gelokt. D'e Italianen werden uiteengeslagen. D'e vijandelijke voorhoede werd in een heftigen strijd volkomen vernietigd. Een ander bericht: De Italiaansehe ver bindingen worden sterk bedreigd door den opmarsch van Ras D'esta. Benden zouden zijn doorgedrongen tot de stad Iscia Baldoa in Italiaansch Somaliland. Voorafgegaan door zijn voorhoede van Fanno's is Ras Desta, gezeten op een witten muilezel, met zijn 100.000 man Sidomo's de Juba-vallei op Italiaansch gebied binnengedrongen. Tijdens den opmarsch zijn evenwel vele soldaten van Ras D'esta omgekomen, deels door de Italiaansehe wapenen, deels door de koortsen in dit vochtige klimaat, doch niettegenstaande dit, trekt de colon ne van Ras Desta, als een kronkelende slang, voorwaarts Verder is bericht ontvangen, dat dui zend man Italiaansehe troepen uit Ma- kale tot Adrigat zijn teruggetrokken. Er is evenwel nog geen bevestiging ontvan gen, of het geheel ontruimd is. D'e reden van den terugtocht der Ita lianen is gelegen in de succesvolle strijd- methode der Abessyniër®, die kans heb ben gezien, de verbindingen tusschen Adigrat en Makale te verbreken. Te Addis Abeba gelooft men intussoben dat de Italiaansehe zwarthemdendivisie Makale nog steeds bezet houdt I Officieele personen te Addis Abeba zijn zelfs bezorgd en vreezen, dat men hier te do<en heeft met een tactische manoeuvre, daar de Italiaansehe legers zich over de GEHEELE linie terugtrekken. D'e situatie aan beide fronten ontwik kelt zich intusschen thans in het voor deel der Abessyniërs. Zij hebben, zooals gemeld, Gorahai en Gerlogoebi opnieuw bezet, waardoor de Italianen in dezelfde posities zijn gekomen, als zij bij bet be gin van den oorlog hadden. De sterke actie van de luchtmacht aan bet Zuidelijk front wordt beschouwd als een dekking van den terugtocht der Ita liaansehe troepen. Tot zoover is Abessynië aan het woord g'eweest. En nu de Italiaansehe tegenspraak: Het ministerie van pers en propaganda ontkent formeel, dat de Italianen Makale hebben overgegeven en zich naar Adrigat terugtrekken. Officieele kringen ontkennen verder de berichten uit Addis Abeba, volgens welke de Italianen aan bet Ogaden-front den aftocht hebben geblazen. De laatste verkenningstocht der Ita liaansehe vliegtuigen boven Harrar werd uitgevoerd door een escadrille, dat ge deeltelijk uit Gorobai afkomstig was. Generaal Graziani beeft de overwin ning behaald op de troepen van Ras Des ta en aldus de stelling van de Italianen op den linkervleugel beveiligd. Door de overwinning van generaal Gra ziani is het plan van Ras D'esta, om de verbindingen van de Italiaansehe troepen te verbreken mislukt. Het moreel van de strijders van Ras Desta beeft zeer gele den. Uit Asmara woidt gemeld door U. P.: Het heeft tien uren achtereen zeer hevig geregend. De regens gingen vergezeld van een zwaar en langdurig onweer. De Ita liaansehe officieren zijn dankbaar voor deze regenbuien, daar zij eenigen tijd een einde maken aan de ondraaglijke stof- plaag. IN AFWACHTING VAN DEN GROOTEN SLAG. Waarom treedt Ras Seyoem niet kracht dadig op? Onze V.P.B.-correspondent aan het Ita liaansehe front, Sven Olafson, schrijft ons: Aan het front, 27 Nov. 1935. Dit begint op den oorlog te gelijken. Tot dusverre hadden wij daarvan met uitzondering van het groote luchtgevecht nog niet veel gemerkt. Thans echter begint bet ernst te worden. Voortdurend worden door de vliegtuigen, die onophoudelijk op verkenning uitgaan, berichten aange bracht over Abessynsche troepenverzame lingen. D'e hoofdmacht is hieraan valt niet meer te twijfelen bijeengetrokken ten Zuiden van Makalle. Zullen de Abessynen een poging in bet werk stellen om Makalle te heroveren? D'it gelooft men hier nauwelijks. D'e om geving van de stad is zoodanig versterkt, dat het een roekelooze onderneming hun nerzijds zou zijn, een aanval te wagen. D'ag en nacht is het vervoer van geschut naar de voorste linies doorgegaan, zoo dat men er aan Italiaansehe zijde vast op vertrouwt, dat men een eventueelen aan val met succes zou kunnen afslaan. In dien de vijand naar een kwetsbare plek zoekt in het Italiaansehe front, is deze zeker niet te vinden in de nabijheid van Makalle. D'it verhindert evenwel niet, dat men zich op alles voorbereid houdt. Kleine nachtelijke aanvallen op verschillende punten van de linies leveren het bewijs, dat de tegenstander vastbesloten is, zijn krachten te meten met die der Italianen. Nu de nachten niet meer zoo helder zijn, maken de Abessynen gebruik van de duisternis, om zich onhoorbaar en on zichtbaar tot in de onmiddellijke nabij heid van de voorposten te wagen. Er gaat geen nacht voorbij, of de stilte wordt verscheurd door het plotseling knetteren van geweerschoten, gevolgd door bet rik-tik-tik-tik der machinegewe ren, vermengd met de oorlogszuchtige kreten der Abessynen en Askari's. D'an vermindert bet rumoer, om geleidelijk weg te sterven. Voordat men zich naar de plaats beeft gespoed, waar de aanval beeft plaats gehad, is alles afgeloopen. Den laatsten tijd loopen hier hardnek- kige geruchten, dat Ras Seyoem zou zijn gesneuveld. Het is mij evenwel niet mo gen gelukken, van officieele Italiaansehe zijde een bevestiging van 'dit bericht te krijgen. Het schijnt, dat een der Abessy nen, die spionnendiensten verrichten voor het Italiaansehe hoofdkwartier, met deze mededeeling is binnengekomen. De moge lijkheid is echter volstrekt niet uitgeslo ten, dat men van Abessynsche zijde met voordacht dergelijke geruchten uit strooit. Op verschillende plaatsen op de hoog vlakte van Tembien worden verbitterde gevechten geleverd, doch van een slag kan nog niet worden gesproken. Toch zijn de Italianen er vast van overtuigd, dat deze zich niet lang zal laten wachten; vandaar dan ook de haast, waarmede het front rijkelijk is voorzien van geschut. De groote rol, welke de vliegtuigen in dezen oorlog hebben gespeeld, is te be kend, om er bier nader op terug te ko men. Hun actie-radius aan dit front werd echter sterk beperkt door de omstandig heid, dat zij genoodzaakt waren, op te stijgen van de vliegvelden in Erythrea. Hierin is thans een gunstige verande ring gekomen door de voltooiing van het vliegveld te Makalle. Hier zal nu een be langrijke vliegtuig-basis worden geves tigd. De actie-radius der vliegtuigen wordt door dezen maatregel vergroot met ette lijke honderden kilometers. Een betrekke lijk nadeel is, dat de benoodigde brand stof nu ook zooveel verder naar het bin nenland moet worden vervoerd, terwijl zij in Erythrea znder moeite onmiddellijk naar de vliegtuig-basis werd vervoerd van Massaoea uit. Zij zal nu vermoedelijk per vliegtuig naar Makalle worden ver voerd. (Nadruk verboden.) ITALIË VERZET ZICH TEGEN UIT BREIDING DER SANCTIES. Hei bereidt militaire maatregelen voor. Gisteren is te Genève weer een com missie van de conferentie der volken- bondsstaten voor de sanctiemaatregelen tegen Italië bijeengekomen, namelijk de door de commissie van achttien benoem de deskundigencommissie voor bet toe zicht op de toepassing der sanctiemaat regelen door de verschillende eraan deel nemende staten. Biji den aanvang der vergadering be sloot de commissie de regeeringen van Nederland en België alsnog uit te noodi- gen eveneens aan de werkzaamheden der commissie deel te nemen. De Nederlandscbe vertegenwoordiger bijl den volkenbond, mr G. Ridder van Rappard, bijgestaan door mr van Essen als deskundige zijn de Nederlandscbe vertegenwoordigers in deze commissie. Uit verschillende binnengekomen ant woorden bleek, dat van de 52 volken- bondsstateni, die zich verplicht hebben, aan de sancties deel te nemen 48 thans bet verbod van wapenuitvoer naar Italië in toepassing hebben gebracht, 44 de fi- nancieele sanctiebepalingen, 38 bet ver bod van invoer van Italiaansehe waren en 39 het verbod van uitvoer van bepaal de grondstoffen en producten naar Italië. Het zijn vrijwel uitsluitend Zuid-Ame- rikaanscbe staten, die de op 3 Nov. aan vaarde sanctieverplichtingen nog niet volledig nakomen. Verschillende van deze hebben echter reeds verklaard, dat de noodige maatregelen hiertoe thans in voorbereiding zijn. De Manchester Guardian verneemt uit „gewoonlijk goed ingelichte" bron, dat de uitgestelde zitting van de Commissie van Achttien waarschijnlijk Donderdag 5 Dec. gehouden zal worden. Ernstige geruchten. Uit Rome komen ernstige geruchten, die men misschien niet hooger dan als dreigementen moet aanslaan, maar 'die toch kunnen wijzen op een grootere inter nationale spanning. In verband met den toestand, aldus meldt Reuter uit Rome, welke is gescha pen door de dreiging van nieuwe sanc ties, zijn militaire voorzorgsmaatregelen genomen. Troepenbewegingen hebben plaats ge had, teneinde Italië in onmiddelUjken staat van tegenweer te brengen. Be 100.000 man uit Abessynië, die drie maanden met landbouwverlof zouden mo gen gaan, zullen onder de wapenen moe ten blijven. Zooals bekend, zouden deze soldaten gedurende hun verlofstijd naar bun woonplaatsen terugkeeren, om door hun medewerking in den landbouw Italië's weerstand tegen de sanctiemaatregelen te versterken. Het nieuwe besluit van den duce zou een gevolg zijn van het feit, dat de toestand het noodzakelijk maakt, de soldaten onder de wapens te houden. Tegelijkertijd wordt officieel medege deeld, dat Italië voornemens is zekere troepenbewegingen uit te voeren. Men neemt in politieke kringen aan, dat het terugtrekken van bepaalde troepen in Lybië niet heeft plaats gehad of zal plaats hebben en dat een aantal blanke soldaten in Abessynië van bet front is teruggeroepen naar het etappe-gebied, om gereed te zijn, ingeval bun hulp in het vaderland noodig zou worden. (Men heeft hier misschien een verkla ring voor het terugtrekken van Italiaan sehe troepen, waarvan de Abessynsche berichten melding maken.) Be beslissingen van Mussolini worden in verband gebracht met het feit, dat Italië een uitbreiding van de sanctie maatregelen tot petroleum, katoen en me taal als een vijandelijke daad zou be schouwen. Uit Rome wordt gemeld, dat men al daar gelooft, dat de Italiaansehe regee ring de kwestie beeft onderzocht van het zenden van troepenversterkingen naar Libië. Volgens de geruchten die gister avond in omloop waren, was er sprake van twee divisies met een sterkte van 34.000 man. Men neemt echter aan, dat de verbetering van den toestand die is ontstaan tengevolge van bet uitstellen van de bijeenkomst van de commissie van achttien van den Volkenbond aanlei ding voor de Italiaansehe regeering is geweest, nog geen beslissing te nemen. Een officieele bevestiging hiervan was echter niet te krijgen. Uit Londen wordt gemeld: Het bericht uit Rome dat bepaalde troepenbewegingen zijn gelast en dat bet verlof van drie maanden van een aantal soldaten is ingetrokken, beschouwt de Londensche pers als een waarschuwing van Italië aan de wereld dat bet voorge steld uitvoerverbod van benzine, petro leum en andere grondstoffen naar Italië ernstig zal worden beoordeeld. Of bij" bet verwijzen naar de troepen bewegingen aan de Egyptische grens van Libië of aan de Noordgrens van Italië is gedacht, acht men onduidelijk. In een bericht uit Rome aan de Mor ning Post is sprake van de mogelijkheid dat de van de Franscb-Italiaansche grens teruggetrokken Italiaansehe troe pen daar weer been zullen worden gezon den. De gemiddelde Italiaan zal in een ben- zine-uitvoerverbod naar Italië een vijan dige daad met militair karakter zien, die Italië bet recht van militaire repressail- les geeft. De Italianen zijn verontwaardigd over de te verwachten nieuwe sanctie-maatre gelen, die zouden kunnen dwingen de militaire campagne in Abessynië te vroeg af te breken. Voortdurend hoort men uitlatingen als: Indien wij moeten vallen, zullen wij ten minste eenige anderen met ons meestee- pert. In een brief aan de Times steunt Lord Gecil bet voorstel tot uitbreiding van de sanctiemaatregelen voor de olie-leveran tie aan Italië. In aansluiting op de radio-rede van iLaval verklaarde bijl dat ook hij' van meening is dat samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk van bet grootste belang voor den vrede is. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Brit- sche ambassadeur Clerk tij'dens bet on derhoud dat hij' gisteren met Laval had, ook het voorgestelde petroleum-uitvoer- verbod aan de. orde heeft gesteld. Naar verluidt, is de kans groot dat een uitvoerverbod van petroleum en benzine zal worden afgekondigd. Beze wijziging van het program schijnt het gevolge te zijn van het ingrijpen der Vereenigde Staten. De Amerikaansche regeering heeft reeds stappen gedaan om mede te werken aan een desbetreffend uitvoerverbod en het bericht van het uitstellen van deze maatregelen heeft in Amerika groote ontstemming veroorzaakt. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Beweging in Pernambuco en Rio de Janeiro onderdrukt. De Zeppelin geland. Uit Rio de Janeiro werd gisteren ge meld: De opstandigen te Pernambuco moes ten gisteren wijken voor een aanval van de regeeringstroepen, gesteund door bombardementsvliegtuigen. De opstandelingen lieten 60 dooden achter en de regeeringstroepen maakten 120 gevangenen. Volgens opgave van de regeering ver loren de opstandelingen tot nu toe 100 dooden en 300 gevangenen. De kruisers „Osabia" en „Rio Grande de Sul" kunnen ieder oogenblik met een eskader bommenwerpers te Natal aanko men. Ze hebben opdracht de stad te beschie ten, indien de opstandelingen weigeren Binnenland. Het Nederlandsche antwoord aan Italië. De Tweede Kamer nam de begrooting van financiën aan en behandelde verder die van sociale zaken. De Eerste Kamer nam het bezuinigings ontwerp aan. Memorie van Antwoord inzake 'het werik- loosheids-subsidiefonds. Versterking van het werkfonds. Buitenland. D'e oorlog in Abessynië. Italië spreekt de Abessynische overwinningsberiohten te gen. Dreigementen van Italië, als de sancties worden uitgebreid. D'e opstand in Brazilië bedwongen. Japan 'bezet een deel van Noord-Ghina. zich over te geven. Officieel wordt uit Natal gemeld, dat de rebellen de stad hebben opgegeven. Gisteren is de revolutionaire beweging, overgeslagen naar de hoofdstad Rio de Janeiro. Een der bataljons van het derde regiment, dat te Rio de Janeiro ligt, is aan bet muiten geslagen. Twee andere bataljons zijn tegen de rebellen opgetrok ken. Een groep sergeants van de lucht- machtschool heeft de officieren aangeval len en zich vervolgens aan het hoofd der opstandige beweging geplaatst. Regee- ringsroepen hebben bet eerste regiment van de luchtmacht en de artilleriescbool aangevallen en gebombardeerd. De mui ters heben de hangars op de vliegterrei nen in brand gestoken. Officieel wordt medegedeeld, dat de re geeringstroepen bet fort Sao Joao na een hevig artilleriebombardement hebben be zet. In de kazerne van dit fort hadden zich de opstandige troepen van bet der de regiment infanterie teruggetrokken. De rebellen hebben zich overgegeven. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de federale troepen de kazerne van het derde regiment infanterie hebben bezet. De opstandelingen gaven zich over. De muiterij! van de luchtvaarttroepen is bedwongen. De opstandelingen hebben zich aan de regeeringstroepen overgege ven. Te Natal; hebben zich 'ongeveer 500 opstandelingen .ingescheept, nadat zij' de banken en verscheidene groote 'Onderne mingen hadden geplunderd. Te Pernambuco hebben de opstande lingen ongeveer 100 dooden moeten ach terlaten. Reuter seinde uit Pernambuco dat de toestand in de stad weer normaal is. Nu de opstand in Pernambuco onder drukt was, kon het luchtschip Graf Zep pelin 'op het vliegveld landen. Op bet landingsterrein waren, naar geconsta teerd werd, alleen de licht- en telefoon- leidingen vernield. Del Zeppelin is Woensdag om 21,25 M.E.T. geland. Het luchtschip beeft op zijn 500sten toch onvrijwillig een nieuw duurrecord voor luchtschepen gevestigd. Het is 119 uur in de lucht gebleven. De Japanners bezetten Noord-China. Van velschillende plaatsen aan den Chineeschen muur wordt gemeld, dat Japansche troepen het land binnenruk- Voort® 'zijn naibij; Roepeikau, waar zich een der voornaamste doorgangen door den Ohineeschen 'Muur bevindt, 12.000 man Mantsjoekwosche troepen aangeko men. Volgens de Chineesche autoriteiten heeft 'deze 'troepenconcentratie ten doel, de onafhankelijkheidsbeweging in Noord- Ohina te steunen. Te Peiping arriveerden gisteren 500 Japansche militairen in veldtenue en met machinegeweren uitgerust. De Japanners hebben daar o.a. de internationale race baan bezet, 'die zij' als vliegterrein willen gebruiken. De Japanners 'hebben de stations bij Peking bezet en beheexschen thans de spoorlijnen. De toestand in Noord-Ohina wordt steeds kritiaker. Vooral in Peking en Tientsin is de situatie zeer gespannen. Nederlander uit Oostenrijk uitgewezen. „Het Volk" meldt, dat de redacteur van dit blad, A. den D'oolaard, Dinsdagmor gen door de Weensohe politie in het hotel „Mariahilf" van zijn bed is gelicht en aan de politieke staatspolitie is overge geven. D'e staatspolitie beeft hem bij het verhoor een artikel voorgelegd, dat tij- densö de maand Augustus j.l. in de bla den van de Arbeiderspers is verschenen en dat den titel draagt: „Het fascisme is niet enkel moord, het is ook diefstal". In dit artikel viel bij Oostenrijk scherp aan. Op grond van dit artikel is bij als staatsgevaarlijk vreemdeling voorgoed uit Oostenrijk gewezen. Om zes uur s avonds werd hem zijn uitwijzing medegedeeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1