Minister Colijn blijft Defensie beheeren. Binnenland Staten-Generaal. Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs Korte Berichten. Dr Sahm, formeel nog steeds opper burgemeester van Berlijn, heeft eindelijk zijn ontslag ingediend, na daartoe door zijn uitsluiting uit de N.S.D.A.P. vrijwel te zijn gedwongen. Tengevolge van de hevige stormen boven de Zwarte zee zijn een veertig schepen verplicht een haven binnen te loopen. Een Zuidslavisch schip is voor de haven van Eraclea gezonken. Ook op de rivieren hebben talrijke scheepsongevallen plaats gehad. In Klein- Azië zijn aardschokken waargenomen. Zoo noodig een nieuwe functionaris voor Koloniën. Naar de „Stand." verneemt, is te ver wachten, dat dr H. Colijn voorshands zoowel het departement van Koloniën als dat van Defensie zal blijven beheeren. Het voornaamste motief hiervoor zou lig gen, in de noodzakelijkheid om het ma rine-vraagstuk, zoowel wat het materiaal als wat de personeelsbezetting betreft, tot een goede oplossing te brengen. Gezien het nauwe verband inzake het maritieme vraagstuk tusschen Nederland en Indië wordt in bevoegde kringen aangenomen, dat enkel een minister die hoofd van beide departementen is, in staat zal zijn het vraagstuk tot een bevredigend einde te brengen. Naar het blad nog verneemt, moet het niet onwaarschijnlijk worden geacht dat dr Colijn, indien deze dubbele taak hem te zwaar zou worden, ais minister van Defensie zal optreden en een nieuwe functionaris van Koloniën zal worden benoemd. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Een geringe toeneming. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids- middeling deelt mede, dat in de week van 4 tot en met 11 Nov. j.l. het aantal le den van ingevolge het Werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 541.100, waarvan 74.700 landar beiders. De werkloosheid onder de overige 466.400 verzekerden bedroeg 31,5 pet. In de vorige verslagperiode (21 tot en met 26 October j.l.) bedroeg de werkloos heid 30,8 pet. In de overeenkomstige week van de ja ren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 27,6 en 25,2 pet. Einde October waren er onder de werklooze werkzoekenden 55.211 ge plaatst bij een werkverschaffing. Boven dien waren nog 4443 personen met fi- nancieelen steun van de overheid inge volge de loonbijslagregeling te werkge- steld in het land- en tuinbouwbedrijf; dit laatste aantal is niet begrepen onder het als werkloos opgegeven aantal personen. In de week van 28 Oct.2 Nov. j.l. wa ren in 36 gemeenten in totaal 1575 jeug dige arbeidskrachten bij verschillende ob jecten werkzaam, In de werkkampen voor jeugdige werk- loozen waren in October 1935 819 manne lijke en 50 vrouwelijke personen van 16— 24 jaar werkzaam. CRISISSTEUN GELDERSCHE MIDDENSTAND. Hulp ter omzetting van het bedrijf. Bij besluit der Staten van Gelderland van 25 Juli j.l. werd een bedrag groot f 100.000 beschikbaar gesteld om daar mede renteloos of tegen een lage rente voorschotten te verstrekken aan midden standers, die tengevolge der crisisom standigheden in moeilijkheden verkeeren en werden Ged. Staten uitgenoodigd een commissie samen te stellen, die onder na der te stellen voorwaarden, met de uitvoe ring dezer voorschotverstrekking zou worden belast, Ter uitvoering van gemeld besluit heb ben Ged. Staten in navolging van het geen ten aanzien van den steun aan kleine land- en tuinbouwers geschiedde den 13 November een stichting opgericht onder den naam: „Stichting Grisissteun Middenstand Gelderland". Het doel der Stichting is mede te wer ken aan het instandhouden van midden- standsbedrijven in Gelderland, voorzoover 'die bedrijven tengevolge van den econo- mischen toestand in liquiditeitsmoeilijk heden zijn geraakt. D'e stichting tracht haar doel te berei ken door het verleenen van hulp aan handeldrijvende en industrieele midden standers, van wie redelijkerwijze ver wacht kan worden, dat zij ten geschikten tijde aan de uit de hulpverleening voort spruitende verplichtingen zullen kunnen voldoen. De hulp zal strekken om de voortzet ting van het bedrijf mogelijk te maken. KOMT ER VERBETERING IN EVEN REDIGE VRACHTVERDEELING? Minister Gelissen laat onderzoek instellen. De sub-commissie voor de binnen scheepvaart uit de vaste verkeerscommis- sie-De Vries zal, aangevuld met eenige deskundigen op verzoek van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, een onderzoek instellen naar de in de uit voering van de wet op de evenredige vrachtverdeeling aan te brengen verbe tering. Aan de commissie ad hoe zal ge vraagd worden op korten termijn rapport uit te brengen. De bijzondere leden zullen dezer dagen worden benoemd. PROF. H. VISSCHER EN MR. J. DUYS. Onze belangstelling, aldus de parle mentaire verslaggever van het „Vader land", ging gisteren naar twee Kamerle den uit, hoewel zij niet het woord voer den. Het is hun politieke positie, welke de aandacht trok. Daar was prof. dr Visscher, „de man met den Geuzenkop", gelijk wijlen dr Kuyper hem noemde en die nu de partij van Kuyper in den rug aanvalt, door een nieuw partijtje te stichten op een grond slag, die buiten alle realiteit en actualiteit staat. En de man, die leider wil zijn van deze nieuwe groep malcontenten, meed contact met zijn vroegere politieke vrien den of dit contact de laatste jaren nog bijzonder hartelijk was blijve in het midden en stond telkens in diepzin nige conferentie metds Kersten, mede-specialiteit in art. 36 der Geloofs belijdenis, welk artikel leiddraad moet zij'n voor de nieuwste politiek: a.s. con currenten of bondgenooten? Enkele geestige speeches van den nieu wen leider kwamen ons in de herinne ring. Prof. Visscher was een figuur in de Kamer; hij zal het niet meer zijn als hij op een zetel blijft kleven, welke de Anti- Revolutionairen hebben veroverd voor een der hunnen, niet voor iemand, die zich tegenover hen stelt. De andere afgevaardigde, dien wijl op het oog hebben is mr Duys, voorheen de specialiteit van de S.D.A.P. op het ter rein van de sociale verzekering. Hoewel hij present was, liet hij zich ook bij deze afdeeling weer niet hooren en nam de heer Drop, die waarlijk niet over werke loosheid heeft te klagen, zijn taak weer over. De heer Duys is meer dan 25 jaar ambtenaar op non-activiteit. Het heeft er tegenwoordig veel van of hij ook Ka merlid op 'Pon-activiteit is. Wat er ook achter de schermen moge zij'n daarin ons te verdiepen ware onbescheiden er is in de positie van dit Kamerlid iets scheefs, dat niet bevredigt. Onttrekt zich de heer Duys aan het Kamerwerk? Of wordt hij' in zijn functie op een zijspoor gerangeerd? KOLONIALE RESERVE NAAR INDIE. Op 11 December a.s. zal met het mo torschip „Johan van Oldenbarnevelt" een detachement aanvullingstroepen van de Koloniale Reserve naar Ned.-Indië wor den afgezonden, ter sterkte van drie on derofficieren en dertig militairen bene den dien rang. Commandant van het de tachement is de tweede luitenant der in fanterie van het Kon. Ned. Ind. leger B. C. Blom en medegeleider de tweede luitenant van dat wapen en leger M. A. Kroon. N.S.B.-GRAPPENM AKERS. In de gisteren gehouden vergadering van de Staten van Utrecht en Gelderland hebben de N.S.B.-leden de door Mussert verstrekte verklaring voorgelezen om daarna de vergadering te verlaten. In de Staten van Utrecht werd de heer Geel kerken door den voorzitter genoopt den tekst van 'zijn verklaring te wijzigen. In de Staten van Overijssel weigerde d'e voorzitter de voorlezing van de ver klaring, die geen verband hield met de aan de orde zijnde onderwerpen. Daardoor raakten de drie N.S.B.-ers een weinig van streek. Zij hadden wel bevel ontvangen om na het afleggen van de verklaring weg te loopen. Maar zij hadden geen orders voor 't geval de ver klaring niet werd voorgelezen. En daar om besloten ze maar 'te blijiven. De heer Mussert zal aan zijn satellie ten nog verder strekkende orders moeten geven. De route van de scheepvaartlijnen op Indië. De vrachtschepen van den Rotterdam- schen Lloyd en de Stoomvaart-Mij. Neder land, welke mail vervoeren, zullen te be ginnen met de op 4 December van Tand- jong-Priok vertrekkende T'awali Genua niet meer aandoen, doch te Marseille aanloopen. De passagiersschepen van de Neder land blijven Genua aandoen. TWEEDE KAMER. BEGROOTING SOCIALE ZAKEN. Sociale Verzekering en Volksgezondheid. Bij de gisteren voortgezette behande ling van de begrooting van Sociale Zaken bepleitte de heer Vos (Lib.) unifi catie en vereenvoudiging der sociale ver zekering. De grondslag van alle verzeke ringswetten moet zijn de bedrijfsvereeni- ging, welker bestuur evenredig is samen gesteld en die geen winst maken tot doel heeft. De heer Kersten (S.G.) bepleit af schaffing van den verzekeringsdwang. Daarmee behoeven wij den verzekerden niet aan den honger prijs te geven. Wij zijn geroepen de nooddruftigen te hei pen. De kerkelijke armenzorg heeft ten deze een taak. De heer Drop (S.D.) heeft groote be zwaren tegen een overbrenging van kleine ongevallen naar de Ziektewet. Hierdoor zou één der beide verzekerings- takken worden ontwricht. Uiterst voor zichtig zij men met de door den heer Vos bepleitte unificatie. Ook spreker komt op voor de 65-jari- gen en ouderen, die weinig inkomsten hebben en geen verzekeringsrente, en voor hen, die de premie vopr de vrijwil lige ouderdomsverzekering niet hebben kunnen blijven betalen en die nu niets krijgen dan een paar dubbeltjes per week. De heer J o e k e s (V.-D.) bestrijdt 's hee- ren Kerstens aandrang tot afschaffing van de sociale verzekering. Wat betreft de motie-Van Houten, de overheid heeft nu al de grootste moeite om de staatszorg gaande te houden. Spre ker echter wil ook wel gaarne, dat er wat voor ouden van dagen wordt gedaan. De Regeering ga eens na, hoevelen er zijn, die geen gebruik hebben kunnen maken van de overgangsbepalingen om onder de ouderdomsverzekering te val len, en berekene wat het zou kosten om althans hen te helpen. De Minister van Sociale Za ken, de heer Slingenberg, zegt, dat de heer Kersten herinnerde aan den toestand onder de Republiek, maar toen bestond er geen industrie. Bovendien is het moreel beter, dat de arbeider recht heeft op een verzekeringsuitkeering, dan dat hij van de liefdadigheid afhanke lijk is. Een Rijkskinderbijslagfonds wijst spr. af, alleen reeds omdat er geen geld voor is. Het zou 12 millioen kosten. Spr. zal onderzoeken of de deelvis- schers onder de sociale verzekering kun nen worden gebracht. Spr. heeft het departement opgedragen, te trachten, binnen niet al te langen tijd geregeld te krijgen de quaestie van het baseeren van de industriëele ongevallen wet op denzelfden grondslag als de ziekte wet. Ter ontlasting van het Rijksbudget in de eerste vijf jaar is in het bezuinigings- ontwerp een matiging van het fondsvor mingstelsel gebracht, waardoor men eenigszins gaat in de richting van het omslagstelsel. De heeren Van Houten, De Visser en Sneevliet hebben, wat de verzorging van ouden van dagen betreft, niet in het oog gehouden, dat een partij met haar wen- schen voor de kiezers komt, maar in een regeering al haar wenschen niet kan ver vullen. Spr. zal onderzoeken, hoeveel geld er noodig zou zijn om die ouden van dagen te helpen. Hij kan de motie-Van Houten niet aanvaarden. Uitvoering zou vele millioenen kosten. De Kamer verwerpt de motie-Van Houten met 45 tegen 18 stemmen. Voor: s.d.a.p. en de heeren Sneevliet (r.s.), Van Houten (c.d.) en De Visser (c.p.) Aan de orde is de afdeeling volks gezondheid. De heer Steinmetz (R.K.) bepleit wettelijke regeling van het ziekenfonds wezen. De regeering make het mogelijk, dat de huurverlaging voor de particuliere wonin gen van economisch zwakken effectief wordt. Spr. betoogt voorts, dat de overheid op de woningen moet afschrijven, evenals een particulier, die zijn verlies neemt. Mej. Katz (C.H.) heeft de woningtoe standen te Emmen leeren kennen en is van de erbarmelijkheid ervan diep onder den indruk gekomen. Vooral de vrouwen worden er het slachtoffer van. De heer D r e e s (C.D.) betoogt de nood zakelijkheid van huurverlaging. Er be staat dringend behoefte aan een regeling op dit punt. Er moeten huurcommissies worden ingesteld. Spr. vestigt 's ministers aandacht op het streven van kleine gemeenten bij groote gemeenten om vestiging van arbeiders tegen te gaan. De heer Smeenk (A.R.) bepleit huur verlaging zoowel voor door het Rijk als door de gemeenten gefinancierde wo ningen. Met alle kracht worde voortgegaan met krotopruiming. De heer Vos (Lib.) vraagt den minis ter te overwegen, wat kan worden ge daan met betrekking tot inenting tegen diphtheria Verheugend is, dat de typheu- ze koortsen zoo afnemen. De tuberculose heeft een recorddaling bereikt. In menig opzicht geeft het beleid der regeering reden tot tevredenheid. De minister trede op tegen de beun hazerij op tandtechnisch gebied. Als de oude onbevoegden zoo streng aan regels worden gebonden, is het nog veel minder geoorloofd, dat nieuwe onbevoegden doen, wat zij willen. Mevrouw De Vries Bruins (S.D.) wenscht krachtig optreden tegen het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Avondvergadering. In de avondvergadering werd de be grooting van Financiën afge handeld. Tal van wenschen inzake accijnsver laging, vervanging van omzetbelasting door invoerbelasting, afschaffing van het Rijksinkoopbureau, betere werking van het georganiseerd overleg enz. werden onder de aandacht van den Minister gebracht. Door den heer Zijlstra (A.R.) werd nog ter sprake gebracht het midden- standscrediet aan uitbreiding waar van groote behoefte bestaat. De Minister verklaarde geen al te groot risico te mo gen nemen. Vandaag zal de stemming plaats hebben. P a a r d e n f okk e r ij. Ge deputeer de Staten van 'Zeeland 'hebben met in gang van 1 December 1935 benoemd tot lid van de Provinciale Regelingscommis- eie voor de paardenfokkerij in Zeeland, Mr M. C. van der Minne 'té Middelburg. Middelburg. Verhuring gemeen tegrond. B. en W. stellen den Raad voor aan H. A. Loontjes niet ö'pnieuw voor 20 jaar 82 c.A. gemeentegrond nabij de Stadsschuur in erfpacht te geven, met het oog op de mogelijkheid, dat de ge- mëente eerlang den betrokken grond zou noodig hebben voor eenigerlei verande ring of uitbreiding van de stadsschuur, doch adressant den grond te verhuren voor drie jaar tegen 15 ct. p. c.A. per jaar. Verhuring woning c.a. B. en W. stellen voor de kleine, dubbele wo ning met bijbehoorenden grond, gelegen in de Oude Middelb; Haven aan den Nieuwlandschen weg, gezamenlijk groot 8625 c.A. en laatstelijk verhuurd aan wij len W. Kasten Sr., te verburen aan P. Beekman. Aanvankelijk wilde deze f 235 per jaar betalen, tegen Kosten f 129.37V2. Doch waar bij bereid is beide woningen tot één in te richten en voor zijn rekening te onderhouden gedurende den kuurtijd, zal f 200 huur worden berekend. Overeenkomst met de Godshuizen. Op 31 December zal de loopende overeenkomst tusschen de ge meente en het bestuur der Godshuizen met betrekking tot verpleging en behan deling van patiënten in het Gasthuis een einde nemen. B. en W. stellen den Raad voor deze overeenkomst met 1 jaar te verlengen, wijl hun verwachting, dat zoowel de rege ling der onderwerpen, genoemd in art. 125 der Ambtenarenwet, voor het perso neel der Godshuizen als de daarmede sa menhangende bevoegdheidsvraag in 1935 tot een oplossing zouden kunnen worden gebracht, niet in vervulling is gegaan. Verkiezing Kamer van Koophandel. Bij de gisteren gehou den verkiezing van 12 leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, is in alle plaat sen bij enkele candidaatsteüing voorzien. Gekozen zijn voor de afdeeling groot bedrijf de heeren: W. Berdenis van Ber- lekom, W. Bosman, beide Middelburg, J. C. E. Massee, Kloetinge, en D. L. H. van Raalte, Vlissingen, allen aftredend; Ir H. G. Ghijsen, Middelburg en W. Kakebeeke, Goes, in plaats van de heeren G. Bou- dewijnse en Ir. J. Siebengq/, 'die zich niet meer herkiesbaar stelden. Gekozen zijn voor de afdeeling klein bedrijf de heeren L. A. Stofkoper en J. P. A. Machgeels, beide Middelburg, M. Veenis, Goes, P. G. Laernoes, Vlissingen, W. v. d. Berg Dzn., Bruinisse en A. J. J. Klijherg, Breda, alle aftredend. Loterijwet.. Bij een controle inzake de loterijwet heeft 'de politie bij, een 20-tal winkeliers gelegen heid 'aangetroffen om deel te nemen aan z.g.n. spinnewefo-prijsvragen. De politie heeft het verwijderen der betrokken kaarten geordend, tegen een winkelier, die meent daaraan niet te moeten vol doen, zal 'proces-verhaal worden opge maakt. Reeds eerder is dit spinnewe'b straf baar gest'eld door een veroordeeling. Goes. De marktbestrating On langs is in hoogste instantie ten gunste van 'de anarktbestraiting beslist. Het was echter een papieren overwinning voor het gemeentebestuur, want 'het daarvoor uit getrokken bedrag bleek gebruikt te zijn «m een tekort op de gasbegrooting aan te vullen. 'B. en W. hebben nu een post voor deze bestrating op de 'begrooting 1936 gezet. Kloetinge. Gisteravond hield de Chr. Jongel. Ver. „Immanuël" alhier in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw haar 51e jaarvergadering. Ds Joh. A. Raams leid de dezen feestavond en sprak een ope ningswoord over d'e gelijkenis van „den verloren zoon", daar een samenspraak „De Zwerver", welke zou worden opge voerd, deze gelijkenis in een anderen vorm weergaf. Uit de verslagen van secretaris-pen ningmeester en 'bibliothecaris 'bleek, dat de vereeniging nog in haar vollen Woei stond. Voordrachten en samenspraken wissel den elkaar af. Het geheel gaf den in druk, 'dat de vereeniging beslagen ten ijs was gekomen. Met dank aan God, sloot de voorzitter deze gezellige en leerzame vergadering. lerseke. De verrassingen 'der Mosselver koopcentrale houden dagelijks aan. Nu weer is verboden de uitvoer van Zeeuwsche mosselen naar 8 provincies van Nederland. Alleen naar Zeeland, Noord-Brabant en Limburg mo gen nog Zeeuwsche mosselen worden ge zonden. Men schijnt wel maatregelen te willen nemen om de Visscherij-centrale impopulair te malken. Eers't laat men de mosselkweekers en handelaren jarenlang systematisch propaganda ma'ken voor de consumptie van Zeeuwsche mosselen, waarvan alleen de beste qualiteiten wor den gebruikt om dan eensklaps een ver bod uit te vaardigen. Zoo zijn er 'kooplui (o.a. de firma de Leeuw te lerseke), die 40 jaren lang in Holland afzebterrein heeft gezocht en gevonden en nu is al dat jarenlange werk tevergeefs. Al die moeite is voor niets. Dit komt er van als maatregelen worden genomen door on- deskundigen, zonder overleg met de kweekers en den handel. Ze beseffen niet dat ze met zulke maatregelen jten islotte aOfle belangheb benden tegen zich in 't harnas jagen en de regeering, die toch aller steun behoeft door het drijven van enkele dictaitortjes impopulair maken. 's Heer Arendskerke. D'e bazar ten bate van het muziekgezelschap „Excelsior"' alhier, heeft zich mogen verheugen in een spontane medewerking van de inge zetenen. Het was er steeds een gezellige drukte. Het comité mag een netto-opbrengst boe ken van ruim f 1100. Heinkenszand. Tot tijdelijk bode-con- cierge aan het gemeentehuis alhier is met ingang van 1 December benoemd de beer M. J. Huissoon alhier. Souburg. Gedurende de bietencampagne 1935 zijn alhier aan de Loskade aange voerd 2.281.500 Kg. suikerbieten. Koudekerke. Nu de kerk te Koude- kerke gerestaureerd zal worden, is het, betoogt Minister Slotemaker de Bruine in zijn Memorie van Antwoord op bet Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wenschelijk gebleken om tegelijkertijd aan den toren, die aan de burgerlijke gemeente toebe hoort, verschillende gebreken te herstel len. Uitvoering dezer werkzaamheden gelijktijdig met de restauratie van de kerk is aangewezen, niet alleen omdat daardoor besparing wordt verkregen, maar ook omdat bij uitvoering nadat de kerk gerestaureerd is het herstelde kerk dak weer zou kunnen worden beschadigd. De kosten zijn op f 9000 geraamd, waar van het Rijk evenals voor, de kerk 40 pet. voor zijn rekening zou kunnen nemen tot een maximum van f 3600. Axel. Gemeenteraad. In de gis teren gehouden Raadsvergadering werd gestemd over de voorstellen, waarover in de vorige vergadering bij de behandeling der begrooting de stemmen staakten. Allereerst kwam in stemming het ver zoek van de verschillende neringdoenden om op de a.s. Jaarmarkt, de Nieuwjaars dag, de 'tweede Paasohdag en gedurende de heide Pinksterdagen dansmuziek te geven en de kermis weer in te voeren. Dit verzoek werd thans verworpen. Daarop werd in stemming gebracht post 79 van de begrooting 'betreffende de beloonmg van het leidende personeel bij de Brandweer. Het voorstel van B. en W. luidde ge wijzigd als volgt Opperbrandmeester ongewijzigd te laten op f 130, de 2 brandmeesters van f40 te brengen op f20, de 2 onder- brandmeesters van f25 te brengen op f 12.50, de secretaris van f 30 te bren gen op f 15, 'de monteur van f 100 'te brengen op f75 Dit voorstel werd thans aangenomen. Het volgende punt liep over de ver makelijkheidsbelasting. Het verzoek om deze op 10 pet. te brengen (thans 20 pet.) werd afgewezen. Door den heer Eanoy werd daarop voorgesteld deze heffing te brengen op 10 pet. voor entreeprijzen tot 30 cent op 15 pet. voor entreeprijzen tot 60 cent op 20 pet. daarboven. Dit voorstel is aan genomen. Sas van Gent. Alhier is overleden de heer P. Wauters, oud-burgemeester. Gedurende een reeks van jaren stond hij aan het hoofd dezer gemeente en trad in Juli 1915, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd als zoo danig af. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Exmorra, W. Sybrandy, cand te Groningen. Aangenomen naar Berlikum (N.-Br), E. J. B. Jansen, gep. 0.1. pred. te 's Gra- venhage. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Sassenheim, W. Heerma te Aalsmeer. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rijssen, W. G. Lamain te Rotterdam (Z.). St. Laurens. Tot ouderling der Geref. Kerk alhier is gekozen de beer P. Boone en tot diaken de heer A. v. d. Broeke. Grijpskerke. In de Ned. Herv. Gemeen te alhier zijn respect, als ouderling en diaken herkozen Iz. Luteijn en D. J. Fveraers. Ais notabele is herkozen C. Coppoolse en gekozen (in de vacature Z. Koene) A. Maljaars. CHR. BEWAARSCHOOLONDER WIJZERESSEN. In de 31e jaarvergadering van de Ver. van Chr. Bewaarschoolonderwijzeressen is een verklaring aangenomen, waaraan wij het volgende ontleenen: „Het Hoofdbestuur van de Ver. van Chr. Bewaarschoolonderwijzeressen meent een woord van ernstig protest te moeten laten hooren tegen de misbruiken die in den laatsten tijd bij het Christelijk voor bereidend onderwijs moeten worden ge constateerd. „Wij wijzen op twee verschijnselen, die hoe langer, hoe duidelijker aan 't licht treden n.l.: 1. de voorbereidende school is vaak al leen kweekinrichting voor de lagere school; 2. de oude toestand keert terug: be waarplaatsen, en salarissen, welke die naam niet mogen dragen". Verder lezen wij: „Moet ons Christelijk Bewaarschoolon- derwijs zóó naar beneden gebaald wor den, dat zij, die bet dienen willen, niet eens een behoorlijk bestaan meer hebben? „Wij zeggen tot allen, die een Christe lijke Bewaarschool willen oprichten: Vraagt niet: met hoe weinig kunnen we volstaan? maar zorgt dat zij, die leiding hebben te geven aan uw school, ook kun nen leven en geen armoede behoeven te lijdenl"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2