De begrooting ran Landbouw. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 53 Anti-revolutionaire Partij. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws BANKETBAKKERIJ van MELLÊ IJitg.: IN.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 41455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J, J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Prof, Dr H. Visscher heeft Zaterdag 1.1. in de vergadering te Utrecht, blijkens het verslag in de bladen, gezegd, dat in een vergadering van het Centraal Comité van Anti-Revolutionaire Kiesvereenigingen plechtig aan hem is beloofd, een Com missie, die art. 36 van de Nedorlandsche Geloofsbelijdenis onder de oogen zou zien, maar dat die belofte nooit is ingelost. Naar aanleiding daarvan kan worden medegedeeld, dat thans terzijde gela ten de bewoordingen, waarin Prof. Vis scher zoowel die „belofte" als de zaak, waarop zij betrekking had, samenvatte in de vergadering van het Centraal Co mité op 8 December 1928 door den voor zitter van die vergadering is gezegd, dat over de besproken geschillen een samen- spreking moest plaats hebben, maar dat daarvoor die geschillen aanhangig moes ten morden gemaakt hij het Centraal Co mité, dat dan een commissie kon benoe men, om de punten, waarover geschil be staat, te bestudeeren, enz. Prof. Visscher is er echter nimmer toe overgegaan, deze geschillen aanhangig te maken bij! het Centraal Comité. In dit verband wordt tevens bericht, dat de tijdelijke voorzitter van bet Cen traal Comité, in een bespreking met de commissie uit Zeist, welke plaats beeft gehad onder de leiding van Prof. Dr J. Sëverijn, in een tweetal conferenties te Utrecht, zich heeft bereid verklaard, het Centraal Comité te adviseeren ,een com missie in te stellen met de opdracht eeni- ge nader aan te geven punten van prin- cipieelen aard te onderzoeken en daar omtrent aan de partij te adviseeren, mits de actie van de Zeister commissie zou worden stopgezet,' aangezien anders geen objectieve en zakelijke voorbereiding van pen nadere behandeling dezer punten zou mogelijk zij'n. De Zeister Commissie was echter daartoe niet bereid. J. SCHJOUTEN Tijdelijk voorzitter C.-C. Samenwerking! met de organisa ties. De kleine bedrijven onont beerlijke bronnen van wezenlijke volkskracht. Aan de memorie van antwoord inzake de begrooting van Landbouw enz. is het volgende ontleend: Het ligt in het voornemen van den mi nister, de directie van den Land bouw zooveel mogelijk in zijn tegen- woordigen vorm te handhaven. Over de vraag of en zoo ja, welke wij zigingen gebracht zullen worden in den voorlichtingsdienst, wenscht de minister zich nog te beraden. Zijn aan dacht is bij voortduring gericht op be vordering van een zoo goed mogelijke samenwerking van de instellingen en diensten zoowel onderling als met de or ganisaties der landbouwers. Het is den minister niet mogelijk reeds thans nauwkeurig mededeelingen te doen omtrent de groote lijnen, die hij bij de landbouwcrisispolitiek zal volgen. Gezien den grooten omvang welken het huidige samenstel van regelen heeft ver kregen, heeft hij het wenschelijk geoor deeld, alvorens zich voor de in de naaste toekomst te volgen landbouwpolitiek uit te spreken, zich te doen voorlichten door een commissie van deskundigen, welke dezer dagen is benoemd. De meening van vele leden, dat het streven er op gericht moet zijn den steun te bewerk stelligen, door eenvoudiger en aan de boeren meer vrlj- heid latende maatregelen dan thans het geval is, kan de mi nister onderschrijven. De gedachte, dat het opstellen van de noodige crisismaatregelen en de uitvoe ring daarvan zouden worden gelegd in handen van een deskundig bestuurs lichaam een crisislandbouw raad, samengesteld uit de vertegen woordigers der verschillende landbouw organisaties, moet de minister verwerpen. De verantwoordelijkheid zou dan immers niet meer liggen bij den minister, maar bij de organisaties. Tegen misstanden, die werden gecon stateerd, is met kracht opgetreden en zal ook in de toekomst met kracht worden opgetreden. De minister wenscht hierbij echter uitdrukkelijk op te merken, dat hij gedurende de maanden, dat hij het bewind voert, geenszins den indruk heeft gokregon, dat ernstige misstanden aan wezig zijn. Bij de beoordeeling van de gevolg de exportpolitiek dient er reke ning mede te worden gehouden, dat Ne derland voor een zeer groot deel van zijn land- en tuinbouwproductie afhankelijk is van uitvoer. Het laat zich helaas aan zien, dat deze uitvoer voorloopig, aan zienlijk geringer zal zijn dan vóór de crisis. Door teeltbeperking en omvorming der productie zal men zich aan de ge wijzigde omstandigheden moeten aan passen. De minister is zich ervan bewust, dat de steun aan de kleine bedrij ven niet afdoende is en hij zint dan ook op middelen tot het verleenen van zoo danige hulp, dat de kleine bedrijven onontbeerlijke bronnen van wezenlijke volkskracht kunnen blijven bestaan. Het is niet juist, dat de heffingen op granen worden verhoogd omdat de prijzen der granen op de wereldmarkt stegen. De verhooging had plaats omdat de prijzen zoover gedaald waren, dat met den bestaanden toeslag en de heffing niet meer de richtprijzen, zooals deze waren toegezegd, werden bereikt. De minister heeft de vraag of de richt prijs voor de tarwe juist is, in onderzoek genomen. Overwogen wordt, nu de aanvankelijk opgezette beperking van den melk steun wegens de reeds kenbaar gemaakte redenen op de eerst aangegeven wijze en tijd niet zal doorgaan, andere maatregelen te treffen, waarbij gestreefd wordt naar een zoodanige beperking van de melkproductie, dat een melkprijs wordt verkregen, waarin aangenomen kan wor den, dat de kosten der heffingen zijn ver disconteerd. Met de meeste nauwkeurigheid wordt er door den minister op gelet, dat niet ten gevolge van de crisismaatregelen door de margarineindustrie onrede lijke winsten worden gemaakt. Door een voortdurende wisseling van de heffing en een controle op de prijzen der gebruikte grondstoffen wordt bereikt, dat aan de margarine-industrie niet meer dan haar normale omzetkoersen worden vergoed. Ondanks den omvang, welken de dis tributie van goedkoope marga rine reeds heeft bereikt, gaat de minis ter ernstig na of in zeer bijzondere om standigheden tot uitbreiding dier distri butie moet worden overgegaan. Ten aanzien van de maatregelen voor de varkenshouder ij kan worden medegedeeld, dat de Veehouderij-centrale in overleg met den minister het bacon- contract heeft opgezegd. Versobering der organisatie heeft de veehouderij-centrale in verband met den afgenomen export reeds toegepast. De uitkeeringen aan de tuin ders zullen zooveel mogelijk worden bespoedigd. Indien de vermeerdering der eierenpro- ductie, welke over eenige weken zal aan vangen, tengevolge van de verminderde afzetmogelijkheid naar het buitenland, tot een sterke prijsdaling aanleiding mocht geven, hoopt de minister door een matige uitkeering aan de pluim vee h o u d e r ij tot instandhouding van het bedrijf te kunnen bijdragen. Wat betreft de voornemens der regee ring tot het tegen gaan van noodlottige prijsdaling en het bevorderen van den afzet van visch, kan worden mede gedeeld, dat het in de bedoeling ligt voor hands voort te gaan met het nemen van daartoe strekkende maatregelen door de Nederlandsche Visscherij centrale. Ten opzichte van de verbetering van het pro ductie-apparaat zijn onderzoekingen loo- pende. Onder de tegenwoordige omstandig heden bestaat er naar de meening van den minister voorhands geen aanleiding, maatregelen te nemen ter stimuleering ■\an de consumptie van mosse len. Afscheid van generaal de Bono. De Abessyniërs melden overwin ningen. Maarschalk de Bono is gisteren ver trokken naar Massaoea, vanwaar hij, na zijn opvolger, maarschalk Badoglio, be groet te hebben, scheep zal gaan naar Italië. Badoglio wordt vanmorgen te Mas saoea verwacht. Hij zal zich onmiddellijk naar Asmara begeven, waar hem een feestelijke ontvangst wordt bereid. Daar na zal hij onverwijld de leiding der mi litaire operaties op zich nemen. In sommige kringen van het Italiaan- sche hoofdkwartier gelooft men, dat Ba doglio reeds aanwijzing heeft gegeven voor een reorganisatie der militaire lei ding aan het Noordelijk front. Men verwacht, dat de politieke bewer king der inhoemsche bevolking krachtig zal worden voortgezet. Bij zijn vertrek van Asmara naar Mas saoea, alwaar hij zich naar Italië zal in schepen, richtte generaal de Bono een proclamatie tot de troepen, waarin hij o.a. zeide: „Nieuwe roem wacht u onder leiding van mijn opvolger. Fascistisch Italië zal den Afrikaanschen grond krijgen, die ons rechtens toekomt." Volgens een bericht in de Parijsohe editie van de New York Herald heeft maarschalk de Bono bij het uitreiken van decoraties te Asmara gezegd, dat de tac tiek van de Abessyniërs om teder open gevecht te ontloopen, de Italiaansche plannen m de mar heeft gestuurd. De Bono zeide, dat het belangrijkste gedeelte van den oorlog nog moest komen, omdat men tot dusverre nooit meer dan een handvol Abessynen tegenoverzich heeft gehad, en dat de Italianen zich hier dan ook op moesten voorbereiden. Het is wel een eigenaardig samentref fen, dat reeds zoo kort nadat generaal de Bono deze woorden zou hebben ge sproken, verschillende berichten van gis teren en hedenmorgen melding maken van Abessynsche successen. Dë voornaamste militaire actie vindt nu weer plaats aan het Zuidelijk front. Van Addis Abeba komen over deze actie de meest optimistisch© berich ten, volgens welke de Italianen zich reeds tot bij Gerlogoebi en Wal Wal hebben te ruggetrokken. D'e Abessyniërs schijnen bij verschillende gevechten met Italiaan sche afdeelingen, die zich zeer snel zou den hebben teruggetrokken, tal van ma terialen en levensmiddelen buit hebben kunnen maken. Van Italiaansche zijde wordt hieromtrent nog het zwijgen be waard. Wel maken de Italianen melding van een gevecht van de vorige week, dat in de buurt van D'olo met de troepen van Ras Desta geleverd is en waar de Italianen erin slaagden de troepen van D'esta te verspreiden. Uit dit bericht blijkt evenwel, dat de Italiaansche stellingen in Ogaden wel uiterst zwak waren, nu Desta er in kon slagen een omtrekkende beweging te maken en tot bij Dolo, vlak bij Italiaansch Somaliland door te drin gen. De Abessynsche regeering bevestigt, dat de Italianen Gorahai en Gerlogoebi, aan het front van Ogaden ontruimd heb ben en zich terugtrekken naar Wal-Wal en Wardair. D'e Abessyniërs maken zich gereed om de beide eerste posten te be zetten. Ook aan Fafan hebben naar de cor respondent te Addis Abeba van het D. N. B. verneemt de troepen van generaal Graziani den terugtocht aanvaard, nadat zij' bijl Annaleh het onderspit hadden gedolven, hoewel dit van Italiaansche zij de wordt ontkend. De Abessynsche strijd krachten hebben een krachtige achter volging ingezet. De Italianen blijken tij dens hun zegevierenden opmarseh door de krachtige Abessynische aanvallen vol komen te zijn; overrompeld, zoodat zij bij hun overhaasten terugtocht tal van vrachtauto's, benevens een' groote hoe veelheid wapens en munitie in handen der aanvallers hebben moeten -achterla ten. De Abessyniërs zijn thans doende, bun nieuwe stellingen te versterken. Het is echter een bekend feit, dat door de zware en onverwachte regenval de voorziening van de vooruitgeschoven Italiaansche tmepen van het noodige op buitengewoon groote moeilijkheden stuit. Het is dan clok aan te nemen, dat de Ita lianen hun troepen terugnemen. Indien het juist is, dat de Italianen Go rahai moeten teruggevenzo\u dit een zware slag beteekenen voor hun prestige. Op grond van de diverse berichten van het oorlogstconeel gelooft men m de Abessynische hoofdstaddat elk oogen- bhk een grootscheepsche actie kan wor den verwacht. „Graziani heeft alle vruchten van zijn veldtocht van 55 dagen weer verloren", verklaarde men te Addis Abeba tegenover den correspondent van United Press. Te Adis Abeba wordt medegedeeld, dat bij dezen geslaagden aanval groote voor raden graan en levensmiddelen, die door de Italianen waren bijeengebracht, zijn buitgemaakt, terwijl verscheidene ver sterkte punten bezet konden worden. Te Addis Abeba wordt zelfs officieel medegedeeld, dat de Abessyniërs Gerlo goebi en Gerahai opnieuw hebben bezet. Beide steden zijn na hevige gevechten door de Italianen ontruimd. Een koerier van het Zuidfront bericht, dat de aanval der Abessyniërs den Italia nen volkomen heeft verrast. Talrijke Ita lianen zijn het slachtoffer geworden van het machinegeweervuur, waarmede de Abessyniërs hen hebben bestookt. Reuter meldt uit Djiboeti: Volgens berichten van de grens heb ben de Italianen zich voor Gombortulen in loopgraven genesteld, na een aantal gevechten met de Abessyniërs, die zware verliezen leden. De Fransche spoorwegadministrateurs hebben de Abessynen verzocht geen ge bruik te maken van den spoorweg voor vervoer van troepen of gewonden, uit vrees, dat de Italianen den spoorweg zul len bombardeeren, indien deze wordt ge bruikt voor troepentransport. Men verwacht, dat over 10 of 14 dagen een groote slag aan het Zuidelijk front zal worden geleverd. Uit Dessie wordt gemeld: Twee honderd duizend man zijn in de omgeving gelegerd, zorgvuldig onttrokken aan de blikken der vijandelijke lucht macht. In de afgeloopen dagen trokken dagelijks tienduizend soldaten, die mee- rendeels op moderne wijze bewapend en gekleed zijn, door de stad. Naar men gelooft, wachten deze troe pen op de komst van den negus, alvorens naar het front te vertrekken. De ark des Verbonds. Uit Addis Abeba werd gemeld, dat de Ark des Verbonds uit de St. Georges-ba- siliek werd medegenomen, teneinde het vertrouwen en den moed der soldaten aan te wakkeren. Een van Reuters correspondenten heeft evenwel een bezoek aan Aksoem gebracht, en deelt mede, dat de tafelen met de tien geboden, die God Mozes heeft gegeven, nog steeds te Aksoem worden bewaard. Zij zijn echter niet van steen, maar van hout en hun aantal is in den loop der jaren gestegen. De correspondent bracht een bezoek aan de Mariakerk, waar volgens de le gende de tafelen zijn geborgen uit de Arke der Verbonds, die de Koningin van Sheba gekregen heeft van Koning Sa lomo. Na onderhandelingen met den priester en een belangrijke gift aan de kerk, kreeg de correspondent toegang tot een kamer met een hooge balken zoldering, waarin tegen den achterwand een gordijn, hing, dat eerbiedig opziji werd geschoven. Het verborg een dubbele deur, waarachter de tafelen lagen. De priester zeide: Dit zijn de tafelen der wet, die God den menschen heeft gegeven; het zijn er vij'f of zes, ze zijn geschreven in het Gées (een oude naam voor Abessynië, die nog gebruikt wordt voor de taal, waarin de heilige hoe ken geschreven zijn, welke taal niet meer gesproken wordt); niemand mag ze zien dan buitengewoon heilige lieden, die nooit een vrouw hebben aangeraakt, zelfs de priesters-bewaarders mogen ze nooit zien. Het Noordelijk front. In het Noorden duurt de actie op het Tembien-plateau voort. Ook de strijd te gen Abessynsche guerilla-troepen in Tigre blijft nog steeds veel van de Itali aansche krachten vergen. De militaire medewerker van de „Daly Telegraph", generaal-majoor Temperley, behandelt de kwestie van de verzorging der Italiaansche troepen in bedenkelijken toon en hij' noemt de geruchten omtrent een ineenstorting van de voorziening der troepen met levensmiddelen en materiaal geloofwaardig. Hij1 vermoedt, dat één der eerste han delingen van den nieuwen opperbevel hebber, maarschalk Badoglio, zal zijn, het aantal soldaten aan het front te ver minderen. Hij voegt er aan toe: de tijd verstrijkt en de regens en de druk der sancties moeten binnenkort hun invloed doen gelden. De Italianen dienen sneller resul taten te bereiken. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de nieuwe Italiaansche opperbevelhebber in Abessynië, Maarschalk Badoglio, defini tieve instructies uit Rome heeft ontvan gen, om een nieuw offensief te beginnen, dat van den uitersten Westhoek van Eri- threa langs de grens van 'den Soedan zou leiden en welks doel zou zijn de bezetting van het gebied rond het Tanameer. Tot nu toe is Rome vermoedelijk niet geneigd geweest een dergelijk offensief te beginnen, omdat het einddoel ervan in de Britsche belangenzone ligt. Deze laatste overweging schijnt thans echter o'p den achtergrond te zijn gedron gen door de andere overweging dat in Abessynië snelle resultaten dienen te worden bereikt, voordat de druk der sancties te overweldigend zou worden. OPROER IN BRAZILIË BEDWONGEN. Natal nog in handen der oproerlingen. Gemeld wordt, dat de communistische opstand is onderdrukt. Te Olinda werden de rebellen verslagen; in Pernambuco moesten zij zich terugtrekken in de ka zernes, waar zij thans omsingeld zijn. Te Rio de Janeiro en in de overige groote steden is alles kalm. Uit Natal zijn geen verdere berichten ontvangen. De regeerings-getrouwe gou verneur is aan boord van een Mexi- Binnenland. De Tweede Kamer over do begroeting van Sociale Zaken. Memorie van Antwoord inzake de Land- bouwbegrooting. Minister Colijn blijft defensie beheeren. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Successen voor de Abessyniërs. De Italianen moeten in het Zuiden terugtrekken. De politieke toestand in Frankrijk. Radio rede van Minister Laval. Oproer in Brazilië bedwongen. caansch oorlogsschip, dat toevallig in de haven lag, gevlucht. Twee kruisers zijn naar 't Noorden ver trokken, om te helpen, den opstand te bedwingen. De regeeringstroepen hebben de mili taire kazernes van Socorro, die tot dus ver een van de belangrijkste steunpunten der opstandelingen in de stad Pernam buco waren, bezet. In regeeringskringen meent men, dat daarmede de opstand zoo goed als onderdrukt is. De stad Natal bevindt zich echter nog steeds in handen van de opstandelingen, hoewel men er ook hier in slaagt, lang zaam den opstand te onderdrukken. Het Duitsche luchtschip „Graf Zeppe lin" bevindt zich nog steeds in de lucht, aangezien de bemanning niet durft te landen vanwege de woelingen. Tot Donderdag heeft het luchtschip een voldoenden voorraad brandstof aan boord. Laval voor de radio. Geen devaluatie. Gisteravond heeft Laval, de Fransche minister-president, voor de radio', een koirte uiteenzetting gegeven van hetgeen zdjh regeering heeft tot stand gebracht. De financieele toestand van Frankrijk was slecht toen de regeering haar taak aanvaardde. Be frank was in gevaar. De door de regeering terstond genomen maatregelen brachten verbetering in den toestand, welke in milliarden valt uit te drukken. Na vier weken kwam er reeds een kri tiek lo's, die de bereikte resultaten in ge vaar bracht.. Het parlement, vervolgde Laval, moet nu zeggen of het ons werk goed keurt. Weer dreigt de politiek haar spel te spelen, maar er is een snel votum noodig wil er niet opnieuw een ernstige toestand ontstaan. De regeering zal geen nieuwe devalua tie aanvaarden. De kleiné spaarders, de eenvoudige menschen zouden van nieuwe devaluatie het slachtoffer zijn. Ik, zeide Laval, wijs devaluatie af, die in enkele maanden de oogenblikkelijke voordeelen zou te niet doen. Het parlement moet uit spraak doen: dat het beseffe,' dat het lot van den frank op het spel staat. De ochtendbladen van vandaag zijn het er algemeen over eens, dat het niet te verwachten is, dat de regeering bij de Donderdag a.s. te houden Kamerzitting in de minderheid zal blijven, nu de rad. socialisten zich er mee accoord hebben verklaard de kwes'tie der strijd-organi- satie pas na de financieele debatten aan de orde te stellen. Met vrij groote zekerheid wordt ver wacht, dat Laval ook in deze laatste aan gelegenheid de meerderheid zal verkrij gen, aangezien de maatregelen, welke ge nomen zijn, voor de handhaving van de openbare orde zeer zeker in overeenstem ming zuilen zijn met de wenschen der radicaal-socialisten. Incident in de Belgische Kamer. In de Belgische Kamerzitting van gis teren werd van de tribune af een serpen tine met de Italiaansche en Belgische kleuren naar beneden geworpen met de vermelding erop: „Weg met de sancties; leve Italië". De persoon, die zich hieraan heeft schuldig gemaakt, is een Waalsch arbei der, die te Luik woont. Bij het verhoor verklaarde hij zeer veel van Italië te houden. Proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. Met 128 stemmen voor, vijf tegen en 22 onthoudingen werd de 'houding der re geering met betrekking tot de sancties goedgekeurd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1