A V EERSTE BLAD Nieuwe verbrokkeling. Belangrijkste Nieuws n DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVÜ'dE ZEELAND 50 e JAARGANG Me. 4S Abonnementsprijs f3.-50 nor kwartaal, W80köbosïnczn8ntc3Q voor Mididslbiiyg Qossi sn Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 een;. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland reaak van de if de voeding worden, even >en bepaalde in de eerste in verder aan mijn dieren istus ingeënt imber-Decem- i. Vorig jaar 4 Novem- „De dieren tegenstelling ng alle vroeg 10 a 14 da- dieren zijn terwijl die een weergave jeld dat mijn In mijn ja nimmer een tand meege- izien, dag in zijn daarin is onhoud- de goede re- door in 't ge- ïog steeds de -ten dat hier is. Van ver- mijn kuikens leling zoowol jonge hen- >este conditie evreden zijn ik voor le- weer 3000 voor een eren al een rden). Steeds aan een pro- zeer hooge schijnt daar niet zoo zeer ten aard dan ziekte betreft het dat er op dit ade geleden er wat ver- rjaar heb ik beschreven, ziekte, vaak Lang niet kte zoo snel, ander soort kuiken-cocci- darm zetelt verloop en de darm voor- esis lijkt niet slijker. Hier- ische darm- ing van den •van lijdt de jet meer dan oer passeert ip vermagert men het al en er Moed- raag, zonde- e kippen en Geen won eggen en als n leg staken, allerlei be- diphtherie Het weer ing en heel 3els voor dat iting en een in dezen tijd smetten deze •het terrein s uiterst ge- s. ooals in het jven, heel in ndbesmetting jrger en ten ten gronde szen tijd zeer alle kippen lellijk uit de of apart zet- ippen prima gemaakt met aan te beve- m water on- HENNEPE. iffende, kun- len gezonden 'gaardesingel voor ant- ïelden. BERICHT. iran 26 Nov.: nemende W. of betrokken, zachter. ig 3 u. CJitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Gocb. Tclcfooiinummcr 11. Postcheque on Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Advertentie." 30 cent per regc1 Ingezonden mcdodcolingcr» CO cent per rcgci. K.crj Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De sombere vooruitzichten op financi eel, economisch en politiek gehie'd, heeft een groep Hervormde antirevolutionairen niet weerhouden in een Zaterdag te Ut recht gehouden vergadering te besluiten tot de stichting van een nieuwe partij. Hoewel men, naar gezegd werd, niet blind bleek te zijn voor de gevaren die van een verder doorgaande verbrokkeling op pdlitiek gebied het gevolg kunnen zijn, meende men toch tot nieuwe partijforma tie te moeten overgaan. Als motief werd genoemd het niet be leven van hare beginselen door de A. R. partij, het loslaten van het beginsel uit gesproken in Art. 36 der N. G. B. en. de achteruitzetting van Hervormde anti revolutionairen biji benoemingen. De leiding van deze scheidingsactie be rust bij Prof. Dr Hugo Vissoher, die sinds 25 Juli 1922 deel uitmaakt van de Tweede Kamer voor de A. R. partij en die tot op den huldigen dag geen bezwaar bleek te hebben die partij in het parlement te ver tegenwoordigen. Prof. Visscher beschuldigt de Anti-re volutionaire party van beginselverzaking. Maar toen enkele jaren geleden deze party haar 50-jarig bestaan herdacht was het Prof. Visscher, die in een enthousiaste rede tot trouw aan de party opwekte. Toen in 1934 een herziening van het Program van Beginselen der A. R. party tot stand werd gebracht, heeft Prof. Vis- scher (het niet noodig geoordeeld by de behandeling, eerst in het Gentralen-Gon- vent en daarna in de Deputatenvergade- ring ook maar met één woord van zijne bezwaren blijk te geven. Wel heeft hy een enkele maal zijn grie ven gelucht in de.liberale pers, maar op de plaats waar hy behoorde te spréken werd zijn stem niet gehoord. En nu neemt hy, terwyi hy nog na mens de A. R. party in de Kamer zitting heeft, de leiding by de stichting van een nieuwe organisatie. Het is 'wél droevig! De partyen echter, die beoogen den on dergang van het constitutioneel parlemen taire stelsel en de vestiging van een dicta- tuur, waarhy alle vrijheid, óók de geeste- ïyke vrijheid verloren gaat, zullen dit op treden met applaus begroeten. 10 u.: 762. en: De toestand aan de fronten. Een Abessynsche aanval ver wacht. Er is gisteren op het oorlogsterrein biykbaar weer niet veel gebeurd. En de krygsverrichtingen, dié dan nog hebben plaats gehad, worden door beide partijen als overwinningen beschouwd. Italianen zoowel als Abessyniërs maken n.l. mel ding van overwinningen by Makalle be haald. Het incut Dolo-Kakalle is versterkt, aangezien men hier op een heftigen Abes- synschen aanval schijnt te rekenen. ne concentratie van Abessynsche troe pen tussohen Amba Aladsji en Dessie, (de sterkte van deze troepenmacht wordt op eenige honderdduizenden geschat), is daar de reden voor. Het is wel zeker, dat de Abessyniërs by mba Aladji byzonder sterke troepen geconcentreerd hebben. Dat deze troepen een tegenaanval op de Italianen zouden ondernemen is niet waarschijnlijk, daar zij op het oogenblik strategisch bijzonder gunstige posities innemen, die zy by een tegenaanval zouden moeten verlaten, om de Italianen die op hun beurt gunstige posities innemen en over zeer sterke af weermiddelen beschikken, aan te vallen. Men is er niet zeker van wat er met Ras Seyoem is gebeurd. De Italianen maken melding van een voortduren van den strijd op het Tem- bien-plateau, waar troepen van Ras Sey oem de laatste dagen ernstige gevechten hebben geleverd, terwijl van andere zyde wordt gemeld, dat Ras Seyoem zich by Ras Kassa gevoegd heeft ten Zuiden van Makal'e. Nog weer andere berichten mel den, dat Ras Seyoem by gevechten op het Tembien-plateau gedood zon zijn. Het is voorals nog moeilijk te controleeren welk bericht het juiste is. Van het Zuidelijk front worden geen groote bewegingen gemeld. De regen blijft hier groote bewegingen verhinderen. Te Mojadisjoe doen geruchten de ron de, dat terwyl de aandacht der verdedi gers door Italiaansche lichte troepen naar het gebied ten zuiden van Djijiga was afgeleid, de hoofdmacht der Italia nen tot op 90 K.M. van Harrar zou zijn genaderd. Het is niet mogelijk van deze geruchten bevestiging te verkregen. Volgens berichten uit het hoofdkwar tier van generaal Graziani is een Abessy- nische troepenafdeeling, welke onder lei ding stond van Ras Oezta Demtoe, een zwager van den Negus, in het gebied van Juba in Italiaansch Somaliland, waar zy reeds waren doorgedrongen, onschadelijk gemaakt. De Abessynen hadden blijkbaar een stoutmoedige aanval op de Italiaansche verbindingen in den zin. GUERILLA VOOR EN ACHTER HET FRONT. Een Abessyn zonder geweer is een schip zonder roer. Onze V.P.B.-correspondent aan het Italiaansche front, Sven Olafson, schryft ons. Aan het front, 25 Nov. 1935. Den laat- sten tijd heb ik herhaaldelijk gelegenheid gehad, te wijzen op de toenemende activi teit van Abessynische zyde aan dit front. Zy zien blijkbaar in, dat hun negatieve wij'ze van oorlogvoeren geen baat kan brengen. Hun guerilla achter het front houdt aan, terwyl zy nu ook vóór het front aanvallenderwijze te werk gaan. Alvorens de werkelijke opmarsch naar Addis Abeba kan worden voortgezet, moeten de Italiaansche troepen onbe perkt heer en meester zijin van de hoog vlakte van Tambien. De Abessynen heb ben het er evenwel blykbaar op gezet, hier een goed georganiseerden tegen stand te bieden, zoodat de waarschyniyk- heid niet denkbeeldig is, dat hier de eer ste groote slag in dezen oorlog zal worden geleverd tusschen de Italianen en de troepen van Ras Seyoem. Als voorproefje worden de verbin dingslinies tusschen het Italiaansche front en de vooruitgeschoven posten her haaldelyk bestookt door groepen van en kele honderden Abessynen. Dezen doen vliegende aanvallen op de convooien, be last met de ravitilleering van de buiten posten. Veel schade richten zy1 niet aan, doch het gevolg is, dat er meer gewapen- den beschikbaar moeten worden gesteld •om deze convooien te begeleiden en dat men voortdurend op zyn qui vive moet zijn. By vorige gelegenheden heb ik er reeds den nadruk op gelegd, dat de Italianen de bevolking in de overwonnen gebieden met de grootst mogelijke verdraagzaam heid behandelen en volstrekt niet optre den als overweldigers, die zich alles kun nen veroorloven. Tot deze tactiek van verdraagzaamheid behoorde ook, dat men de bevolking in het bezit liet van haar wapens, ten deele omdat de geweren niet zoo byzonder veel waarde hadden als ge vechtswapen, voorts, omdat men zeer goed wist, hoe elke Abessyn aan zaj'n wapen hangt, en tenslotte omdat men een bewijs van vertrouwen wilde geven, waarvan men hoopte, dat het zou worden gewaardeerd. Hoewel dit vertrouwen, naar het schijnt weinig of niet is be schaamd, heeft het Italiaansche opper commando het toch raadzaam geacht, om wijziging te brengen in dezen stelregel, uitgaande van het standpunt, dat het be ter is te voorkomen, dan te genezen. Zoo komt het, dat men den laatsten tyd er op groote schaal toe is overgegaan, alle wapens by de bevolking in het bezette gebied in beslag te nemen. Nu de gue rilla tot achter het front woekert, is men er niet geheel zeker van, dat de bevolking zich niet door de strijdende stambroe ders zal laten overhalen, om zich by hen te voegen, hetgeen natuurlijk tot een zeer ernstigen toestand zou leiden. Hoewel tot dusverre niet met zekerheid te bewijzen is geweest, dat dergelijke gevallen inder daad zyn voorgekomen, geeft men er de voorkeur aan, het zekere voor het onze kere te nemen. Tot daadwerkelijk verzet tegen dezen maatregel is het nog niet gekomen, doch het is een zure appel, waar de Abessynen doorheen moeten bijten, als zy hun on misbaar geweer moeten afstaan. Een Abessyn zonder schietwapen schynt het best te vergelijken te zyn bij een schip zonder roer: men heeft hem van een on misbaar deel van zyn uitrusting beroofd. De belofte, waarmede de bevolking wordt gepaaid, dat zij na de pacificatie weder in het bezit zal warden gesteld van haaF dierbaar wapen stelt de menscben slechts voor een klein gedeelte gerust. Uw correspondent had gelegenheid, zich te onderhonden met een groep dezer lieden, die hun wapens by de leger-admi- nistratie hadden ingeleverd. Somber en zwijgend, met naar den grond gerichte blikken, stonden de anderen er by1, ter wyl ik mij onderhield met hun woord voerder, die een tyd in Djiboeti had door gebracht en daar voldoende Fransch had opgedaan om zich verstaanbaar te ma ken. „Onze vaders hebben ons hun wa pens vermaakt als het dierbaarste bezit van ons ras. Wij gaan niet uit zonder wapens; des nachts liggen zij; naast onze legerstede, binnen het bereik van onze hand. Zij zijn ons dierbaarder en onmis baarder dan vrouw en kind." Hy schudde het hoofd en gaf een teeken aan zijn met gezellen. Dan sjokten zij voort over het mulle pad, moedeloos en ontwapend; en ik keek hen na met een mengeling van verbazing en medelijden, deze mannen, die liever vrouw en kind misten, dan hun geweer, dat nog nauwelijks waarde had als oudroest (Nadruk verboden.) Het uitstel van de verdere sancties. D'e reden, die Laval heeft aangevoerd voor verdaging van de bijeenkomst van de Commissie van Achttien, wordt te Londen volkomen gerechtvaardigd ge acht. Laval wilde persoonlijk aan de bijeen komst deelnemen, doch het is hem in ver band met de heropening van het Parle ment niet mogelijk op 29 dezer te Genève tegenwoordig te zijn. D'e Commissie van Achttien zal worden bijeengeroepen, zoodra de politieke toe stand in Frankrijk Laval zal toestaan Pa rijs te verlaten. De regeeringen van Roemenië en van Sow jet-Rusland hebben aan het Volken bondssecretariaat meegedeeld, dat zij be reid zijn ook voor petroleum, steenkool, ijzer en staal een uitvoerverbod naar Ita lië uit te vaardigen, mits echter alle an dere staten, die deze grondstoffen voort brengen, dit eveneens zullen doen. D'e regeering der Vereenigde Staten is vast besloten haar politiek van volstrek te neutraliteit te blijven volgen, zonder rekening te houden met besluiten van an dere regeeringen. Men waagt echter geen voorspellingen omtrent de mogelijke hou ding van Washington ten aanzien van het vraagstuk der petroleumverschepin- gen naar Italië. D'e diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schryft, dat in de En- gelsche Kabinetszitting van morgen ook de vraag aan de orde zal komen of het wenschelijk is de sanctiemaatregelen te gen Italië door het verbieden van den uitvoer van belangrijke grondstoffen als petroleum, steenkool en ijzer uit te brei den. Een langdurig uitstel van de bijeen komst der commissie van 18 van den Volkenboyd verwacht men niet. Inmiddels heeft echter de Britsche re- geering de taak te beslissen of 'het re sultaat der reeds in werking getreden sanctiemaatregelen zoo doeltreffend is dat men de toepassing van nog krachti ger maatregelen kan uitstellen of dat de toestand onmiddellijk toepassing daarvan noodzakelijk maakt. Indien men tot uitstel beslist zal te Genève opnieuw de vraag onderzocht worden of het mogelijk is Abessynië op eenigerlei wijze financieele hulp te ver- leenen. Er wordt op gewezen, dat het bezoek van den Britschen ambassadeur te Rome bij Mussolini Zaterdag j.l. een tweede Britsche vredespoging beteekent. Tengevolge van de buitengewone voor zorgsmaatregelen te Londen is in offi cieels kringen niets ervan bekend, dat Baldwin een persoonlijke boodschap aan Mussolini heeft gezonden. Het is steeds de Britsche opvatting ge weest, dat het in Augustus te Parijs ont worpen Fransch-Engelsche plan de grondslag voor den vrede moest zijn. Dit plan hield o.a. in gebiedsuitwisseling tusschen Italië en Abessyyinë, en inter nationaal toezicht op Abessynië. COMMUNISTISCHE OPSTAND IN BRAZILIË. Staat van beleg afgekondigd. Uit Natal (de hoofdstad der Brazili- aansche provincie Rio Grande do Norte) werd gisteren gemeld: In den nacht van den 23en November is een opstandige beweging uitgebroken onder de jagers van het 21ste bataljon. De muiters be zetten de stad. De regeering heeft vlieg tuigen en oorlogsschepen gezonden om de beweging te onderdrukken. Het 29ste bataljon, dat te Pernambuco in garnizoen lag, is eveneens in opstand gekomen. Regeeringsgetrouwe troepen en de politie zijn de situatie meester. In sommige stadswijken woTdt nog gevoch ten. De bevolking is rustig. Een regeeringscommuniqué verklaart, dat de regeering zeker is van de lucht- en landstrijdkrachten en den steun van het volk en gereed is om het hoofd te bieden aan alle ongeregeldheden of onlusten. Te Rio de Janeiro heerscht rust, doch de winkels, de banken en alle spoorwegen worden militair bewaakt. Het hoofd van de Justitie in den staat Pernambuco zou zijn gearresteerd wegens het sympathi- seeren met de communisten. De ministerraad heeft besloten aan de Kamer te verzoeken den staat van beleg af te kondigen. Volgens een nader bericht uit Rio de Janeiro hebben Kamer en Senaat den staat van beleg afgekondigd m het ge- heele land. Koning George in Athene. Koning George heeft in een boodschap het volk gedankt en zich bereid verklaard al zijn krachten, al zijn ondervinding en al zijn werkkracht te geven tot materieele en moreele verbetering van het geheele volk, zonder onderscheid. De koning belooft verder, het verleden te vergeten en waarborgt rechtvaardig heid en gelijkheid voor allen. Overal, waar de koning tijdens den rit door de stad verscheen, kwam geen einde aan 't gejubel van de enthousiaste menig te, die alle balkons en vensters 'had bezet. Duizenden en nog eens duizenden geest driftige inwoners hadden zich in de stra ten verzameld. Elk verkeer was onmoge lijk. Kondylis en de overige leden van de voorloopige Grieksche regeering hebben den koning hun ontslag aangeboden, dat door dezen is aanvaard. De toestand in China. Dé Nanking-regeering zou voornemens zijn, gewapend in Hopei te interveniee- ren. De autonomisten van Noord-Ghina hebben Japanschen bijstand verzocht. To kio zou tot onderhandelen met Nanking bereid zijn. Het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken slaat angstvallig ihet verloop der gebeurtenissen in Noord- Ghina gade. In sommige Amerikaansche perskrin gen heersohte de meening, dat de alge- heele overheersching van China door Ja pan nog slechts een kwestie van tijd is. Korte Berichten. i Dr Heinrich Sahm, de eerste burge meester van Berlijn, is uit de nationaal- socialistisehe partij gestoten. Vermoede lijk zal het partygerecht hem verplichten af te treden als burgemeester. Sahm wordt verweten, dat hij eerst tot de partij is toegetreden, nadat Adolf Hitler aan het bewind is gekomen; dat hij te weinig aan het werk van de Winterhulp heeft ge geven en dat hij nog koopt in Joodsohe zaken. Zaterdagochtend is tusschen de sta tions Pockau en Langefeld in Saksen een locomotief in botsing gekomen met een trein. De beide locomotieven en de ba gagewagens ontspoorden. D'e machinist en de stoker van de alleenrijdende loco motief werden ernstig gewond, terwyl in den trein 17 reizigers licht gewond wer den. Er was een vertraging van onge veer 4 uur. i Een hevige aardschok, welke vier seconden aanhield, heeft Zaterdag beroe ring gewekt te Santa Anna in Galifornië. Er is geen schade aangericht. De Japansche regeering deelt mede, dat de bevolking van Japan op 1 October meer dan 97% millioen bedroeg, hetgeen een vermeerdering van meer dan 7 mil lioen beteekent sedert 1930. Volgens berichten uit Syrië heeft de politie een wijdvertakt complot ontdekt, dat gericht was tegen het Fransche man daat. De Zaterdag en Zondag hebben te Cairo een rustig beloop gehad. In plaats van de betoogingen is thans een cam pagne van pamfletten begonnen. In verschillende streken van Trans vaal en Natal heerscht sedert meer dan een jaar een geweldige droogte, waardoor 50.000 inboorlingen door hongersnood wor den bedreigd. In het noordelijke deel van Transvaal sterven dagelijks 600 stuks vee. Uit Zuid-Frankrijk wordt gemeld, dat in de Cévennes reeds veel sneeuw is gevallen, op een bepaalde hoogte zelfs reeds 25 a 30 c.M. Ook in de alpen sneeuwt het en ligt de sneeuw op sommige plaat sen reeds 30 c.M. hoog. In Savoye richten sneeuwstormen groote schade aan. Het voormalige Duitsche Rijksdag lid Hoemberg is tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij in een leesbibliotheek den Duitschen groet, hem door de eigenares gebracht, niet had beantwoord. Bovendien had hij booze woorden aan het adres van Goering ge bruikt. Binnenland. Memorie van Antwoord inzake de Defen- siebegrooting. Regeling van de werktijden der chauf feurs. D'e stichting van een Ghr. nationale partij. Geen Nederlandsche mitrailleuses naar Abessynië. De examen-spelling blijft. Buitenland. D'e oorlog in Abessynië. Beramen de Abessyniërs een aanval? Communisten-opstand in Brazilië. De koningskroning in Griekenland. De uitbreiding der sancties tegen Italië. De toestand in China. BEZUINIGING BIJ HET VAK ONDERWIJS. Door den bond van vereenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs is aan den minister van Onderwijs, K. en W. een motie aangeboden, welke op de algemeene ledenvergadering van 14 No vember j.l. van genoemden bond met algemeene stemmen werd aangenomen. In de motie wordt erop gewezen, dat de algemeene invoering van den 2-jari- gt,n cursus aan dagamfaachtsscholen, 'spe ciaal ten plattelande en in die gemeenten waar geen groot-industrie gevestigd is, voor het vakonderwijs verderfelijk moet worden geacht en niet tot werkelijke be zuiniging zal leiden, en het bestuur van den hond opdragen Z.Exc. te verzoeken af te zien van algemeene invoering van den 2-jarigen cursus en het daarheen te leiden, dat de inspectie, voorgelicht door de betrokken besturen en vertegenwoordi gers van de plaatselijke bedrijven voor elke school afzonderlijk, in verband met plaatselijke of regionale behoeften en leerlingentoeloop zal onderzoeken of het behoud van een 3-jarigen cursus de voor keur verdient. CONTROLE OP INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. Ged. Staten nemen maatregelen. Ged. Staten van Noord-Holland 'hebben aan de gemeentebesturen in die provincie een rondschrijven gericht, waarin de wenschelijkheid uitgesproken wordt, dat in de, in art. 20 der Armenwet bedoelde reglementen der burgerlijke instellingen van weldadigheid voorgeschreven wordt, dat B. en W. verplicht zijn, ten min ste éénmaal in elk kwartaal, ten kantore van den penningmeester, de boeken en de kas op te nemen, zonder voorafgaande aankondiging van hun komst. Voorts moet in deze reglementen een bepaling voorkomen, krachtens welke de boeken en kas te allen tijde door of vanwege Ged. Staten kunnen worden opgenomen. Voorts geven Gedeputeerden in overwe ging te bevorderen, dat voor zoover den penningmeester geen persoonlijke of za kelijke zekerheid voor zijn geldelijk be heer is gesteld, een regeling wordt getrof fen, waarbij het armbestuur een verzeke ring sluit tegen schade ten gevolge van diefstal, verduistering of niet-verant- woording van gelden of geldswaarden door rekenplichtigen. HET BESLAG BIJ VOLK EN VADERLAND. De redacteuren zullen op 17 December terecht staan. Naar het „U. D." verneemt, zullen de drie redacteuren van Volk en Vaderland, tegen wie eenige weken geleden proces verbaal is opgemaakt wegens beleedigen- den inhoud van dat blad, voor de recht bank te Utrecht terecht staan op Dinsdag 17 D'ecember. De Koningin beschermvrouwe van de Ned. Vereen, tot bescherming van dieren. Het heeft H. M. de Koningin behaagd de plaats in te nemen van wijlen H. M. do Koningin Moeder, als beschermvrouwe der Ned. Vereen, tot bescherming van dieren. Bescherming tegen mosterdgas. Reeds geruimen tijd worden proeven genomen in samenwerking tusschen de laboratoria van de Artillerie-Inrichtin gen en van prof. Wibaut te Amsterdam om het vraagstuk van tegen mosterdgas bestand zijnde kleeding tot oplossing te brengen. Hoezeer reeds zeer gunstige re sultaten, ook met machinaal aangemaak te kleedingstof werden bereikt, kunnen de proefnemingen nog niet als geëindigd worden beschouwd, aldus deelt thans mi nister Golijn mede in de M. v. A. inzake de begrooting van Defensie, omdat enkele ondervonden bezwaren nog tot oplos sing moeten worden gebracht. In verhand met het groote belang van het vraagstuk is met de uitvinders een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1