BINNEN ENKELE DAGEN Staten-Generaal. Buitenland De oorlog in Abessynië. zijn onze 2 nieuwe etalages gereed. Binnenland VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARMG Me, 40 T. FABERY DE JONGE LIJDT NIET AAN RUGPIJN! Belangrijkste Nieuws -***.■-_L-IULM Ultg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.-50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VHssingon f 0.20. Losse nummers 5 con:. AdvorlontiCn 30 cent per roge! Ingezonden mededeellngco 60 cent per regel. Kle-rvj Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij- vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. De Justltlebegrootlng. De Justitiebegroting. Aantasten van het gezag door de N. S. B. Misbruiken bij strand- en bad leven. Nadat gisteren de verdere behandeling van de militaire pensioenwetten in ver band met ingediende amendementen was geschorst tot a.s. Dinsdag werd de be grooting van Justitie aan de orde gesteld. Een groot aantal leden heeft hierbij het woord gevoerd over de meest uiteenloo- pende onderwerpen. In de avondvergadering heeft Minis ter van Schaik de sprekers beant woord. Uit zijn rede stippen wij het vol gende aan: De Minister erkent, dat voor kleine beurzen het verkrijgen van recht nog altijd niet goedkoop is. Spr. tracht te doen, wat hij kan; reeds zijn griffie- posten verlaagd. Spr. herhaalt, dat hij persoonlijk niet tegen regeling van het h u w e l ij k s - vermogenrecht is. Doch het vorig kabinet is bij zijn optreden tot de con clusie gekomen, dat het beter ware, dit onderwerp niet te behandelen. Hij wil gaarne trachten het kabinet van dit stand punt af brengen. Spr. hoopt, dat het voorontwerp inzake verzekering tegen wettel ij ke aan sprakelijkheid aan de wenschen van den heer Zandt tegemoet komt. In het kinderrecht kan de rechtsver houding van ongehuwde moeder en natuurlijk kind worden betrokken. Wat betreft den rechtstoestand van de pensioenfondsen, deze een eigen rechtspersoonlijkheid te geven, zou niet altijd de belangen der arbeiders dienen. Verschillende instellingen werden vrij wel gedwongen hun pensioenfondsen in het bedrijf te gebruiken. Dit is af te keu ren, doch verdient niet zulk een streng vonnis als geveld is. Spr. hoopt, dat het wetsontwerp betref fende handelsagenten en reizi gers nog dit jaar zal worden behandeld. Gewetensbezwaren tegen opkomst plicht moeten erkend worden. Dit is niet steeds voldoende geschied. Spr. heeft zich ten deze met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken in verbinding gesteld. Wat betreft de N. S. B. in het aantas ten van het gezag, in die beweging is veel dat de regeering afkeurt. Daar de N.S.B. een politieke partij is, ligt het niet op den weg der regeering, die te onderdruk ken. Iets anders is, als een partij zich te buiten gaat. Dan passen krachtige maatregelen daartegen en die heeft de regeering ook wel genomen. Spr. geeft toe, dat sommige bladen, met name „Volk en Vaderland", een toon zijn gaan voe ren, die alles te buiten gaat. Reeds vroe ger is per circulaire de aandacht daarop gevestigd, en op de wenschelijkheid van vervolging in bepaalde gevallen gewezen. Inderdaad mag de overheid niet stel selmatig worden gehoond, belasterd, en verguisd. Men kan dit doen echter op een niet-beleedigende wijze, niet vallende onder het Wetboek van Strafrecht. Dit te verscherpen, is niet zoo eenvoudig. Overwogen is, ook wijziging der Grondwet om tegen de overheid on dermijnende lichamen en organen te kun nen optreden, beter dan nu. Inmiddels zal spr. aan de parketten opdragen, de organen in hun gebied streng te contro leeren. Tegen particuliere machtsvorming wor den maatregelen genomen; spreker zal trachten het wetsontwerp de volgende week bij de Kamer te doen inkomen. Het in beslag nemen der per sen van „Tribune" en „Volk en Vader land" is wettelijk geoorloofd. Het moet zijn een afschrikwekkende maatregel. Over het algemeen wordt er rustig ge colporteerd. Gevallen als te Amsterdam en te 's-Gravenhage-Duindorp zijn uitzon deringen. Hier ligt een taak voor den plaatselijken wetgever. Spr.'s indruk is, dat over het algemeen het Uniformverbod wordt ge handhaafd. Hij wenscht, dat dit krachtig geschiedt, waar en tegen wie ook. Naar spr.'s meening zijn er bij het strand- en badleven zekere mis bruiken, waartegen de overheid heeft op te treden. Hij is steeds bereid, de porno grafie te bestrijden, in het bijzonder wat betreft boekenstalletjes. Ten opzichte van het vraagstuk der castratie is men blijkbaar heel wat minder enthousiast dan verleden jaar. De bestrijding, welke door mevr. De Vries- Bruins is geschied in een pleidooi, is spr. uit het hart gegrepen. Inderdaad stijgt de criminaliteit onrustbarend. Spr. constateert, dat de werkloosheid, de physische spanningen, er een groote oorzaak van zijn. Bij ver mindering der werkloosheid zal ook de criminaliteit dalen. Duitsche cijfers kan spr. niet beoordeelen; maar als men vele menschen opsluit, kunnen ze weinig kwaad meer doen. Spr. wil overwegen of voorwaard e- lijkveroordeeldenals voorwaarde kunnen zien gesteld opneming in een werkkamp. Hoezeer het asylrecht eerbiedi gend, kan spr. niet toestaan, dat vreem delingen hier revolutionnaire propaganda maken. In dat opzicht kan spr. geen con sideratie gebruiken. Als godsdienstoefeningen op Zondag verstoord worden, houdt spr. zich aanbevolen voor mededeeling. Spr. zou gaarne medewerken aan het vraagstuk van de uitvoering der B e - grafeniswet. Ten aanzien van de benoemingen zegt spr., er steeds naar te streven, de meest geschikten aan te wijzen. De reis van den Negus. Weinig nieuws van de fronten. Reuter meldde gisteren uit Addis Abeba: Om half negen kwam de Negus bier met zijn vliegtuig van bet front in Ogaden aan. De censuur is oorzaak, dat eerst 'thans gesproken kan worden over deze reis, waarvan de bijzonderheden reeds lang bekend waren. Het was de eerste maal, dat de Negus zich per vliegtuig verplaatste. Ondanks dat het incognito bewaard werd, was de reis volgens ooggetuigen een ware zege tocht. De Negus bezocht eerst Dzjidsjiga, 't hoofdkwartier van het front in Ogaden, en inspecteerde direct de troepen. Hij bracht vervolgens een bezoek aan de hos pitalen, waar hij de gewonden 'decoreerde. Hij maande de soldaten tot voorzichtig heid, doch bestrafte de verraders. De Negus hield daarop raad met ras Nassiboe, den gouverneur der provincie Harrar, en den Turkschen generaal We ll ib Pasja, den technischen adviseur aan het front van Ogaden, om het nieuwe plan de campagne vast te stellen. De Negus vertrok vervolgens per auto mobiel om het front in de richting van Daggaboer te inspecteeren. Hij: wenschte den troepen geluk en toonde groote be langstelling voor de ooriogstropheeën, o.a. 'die vier tanks, die bij' Anele zijn buitge maakt. Woensdag werkte 'hij met de adviseurs en vooraanstaande stamhoofden, om ver volgens opnieuw de troepen te inspec teeren. Op het oogenblik waarop het keizerlijk vliegtuig te Addis Abeba landde, kwam uit Harrar het bericht, dat twee Italiaan sche vliegtuigen boven Harrar en Dire- dawa vlogen; de Italianen te elfder ure gewaarschuwd, dat de Negus op reis was gegaan, kwamen zich hiervan „vergewis sen". Ze kwamen echter te laat. Van de fronten is weinig nieuws te melden. In het Noorden 'zijn de Italianen tot wachten genoopt tot de strijd op het Tembien plateau beslist is en in het Zui den blijft het weer en de slechte gesteld heid van het terrein een beletsel voor verdere grootere actie. De berichten over den strijd op het Tembien plateau, die een zeer verwoed karakter blijkt te dragen zijn goeddeels veronderstellingen en spreken elkaar, zooals gewoonlijk, vierkant tegen. Syoem schijnt een aanval gedaan te hebben op een afdeeling inlandsche troe pen, doch heeft zich hierna, naar men meldt met verliezen, in een 'hooger ge deelte teruggetrokken. De Italiaansche verliezen zouden 'hierbij' ook vrij aanzien lijk geweest zijn. De Italianen worden 'hier, afgedacht van de vraag, wie aan de winnende hand is, leelijk opgehouden. En dat is voor Italië heel bedenkelijk. Ook in het Zuiden is het slechte weer een spelbreker voor de Italianen. Verder schijnt generaal Grazaani ook niet veel geluk te hebben bij 'het verster ken van 'zijn stellingen tussohen Gorrahei en Daggaboer. Abessijnsche berichten maken (bij voortduring melding van aan vallen, die 'guerillatroepen verrichten op kleinere afdeelingen Italiaansche troe pen, die op weg zijn naar de Italiaansche stellingen. Verleven voor Italiaansche soldaten. Binnenkort zullen 100.000 man van de 1.2 millioen Italianen, welke onder de wapenen staan, drie maanden verlof ikriji- gen. Zij moeten dan meehelpen in de in dustrie en de landbouw om de sancties het hoofd te bieden. De volgende verloven kunnen worden gegeven le. landhouwveriof voor den tijd van drie maanden. 2e bijzonder verlof van denzelfden duur voor militairen welker gezinnen zich in bijzonder behoeftige omstandigheden be vinden. 3e. Verlof wegens verdienste voor mili tairen, die zich bijzonder hebben onder scheiden, die ten minste acht maanden onder de wapenen zijn en die bijzondere familie-betrekkingen hebben. Italiaansche vrouwen geven haar gouden ringen aan den staat. 'Gelijk men weet, nemen ook de vrou wen in Italië actief deel aan het bestrij den der sancties. Mussolini heeft aan alle getrouwde vrouwen en weduwen verzocht, haar trouwringen aan den staat te schenken, opdat deze hierdoor zijn hestellingen bij landen, die niet aan de sancties deel nemen, in goud kan betalen. Duizenden vrouwen hebben reeds aan dit verzoek gehoor gegeven. In ruil voor haar gouden ring krijgen zij een ijzeren, waarin gegraveerd staat: „18 November, het antwoord der Italiaansche vrouwen aan Genève". Volgens autoriteiten is het aantal in leveringen verrassend groot. ABESSYNSCHE SUCCESSEN IN DEN STRIJD TEGEN ITALIAANSCHE TANKS. Gevaarlijke anti-ltaliaansche stemming achter het front. Onze V.P.B.-correspondent te Addis Abeba, André Lateillade, schrijft ons: De tankvallen. Men spreekt hier op het oogenblik veel over de successen van de Abessynen in hun strijd tegen de Italiaansche tanks. Onder leiding van buitenlandsche ingenieurs hebben de Abessynen „tankvallen" gegraven, die zoo aangelegd zijn, dat de Italianen eerst na een zeer zorgvuldig doorzoeken van bet terrein het bestaan van deze valkui len kunnen vaststellen. Rukken de tanks echter op, zonder dat patrouilles van te voren het terrein onderzocht hebben, dan vallen zij gemakkelijk ten offer aan de verraderlijke en schitterend gecamou fleerde valkuilen. Want deze kuilen zijn zoo diep, dat de tanks er op eigen kracht niet meer uit kunnen komen en de be manning aan den vijand is overgeleverd. D'e Abessynen hier beweren, dat zij op deze wijze reeds twaalf tanks gevangen en onschadelijk hebben gemaakt. In het zuiden bieden de Abessynen thans heftigen tegenstand. In de omgeving van Sassa Benah schijnt op het oogenblik he vig gevochten te worden met groote ver liezen aan beide zijden. Het Abessynsch succes in deze streken wordt algemeen toegeschreven aan den Turkschen gene raal Wahib Pasja, die officieel als raad gever van Ras Nasiboe fungeert, doch in werkelijkheid het opperbevel van deAbes- synscbe troepen voert. Intusschen schijnen de Abessynen niet erg op hun vreemden raadgever gesteld te zijn en er wordt hier dan ook openlijk gesproken over bet voortdurend getwist tusschen den Turkschen generaal en Ras Nasiboe, die evenals Ras Desta maar het liefste de Italianen in het open veld zou willen aanvallen. Dat een open veldslag voor de Abessynen een catastrophaal ver loop zou hebben, heb ik al meer dan eens uiteengezet. Ook de negus weet zulks. Verzet in E! n d e r t a. Aan het noordelijk front is op het oogenblik alles rustig. De negus, die op het oogenblik de verschillende fronten bezoekt, zal dezer dagen een onderhoud hebben met Ras Seyoem en Ras Kassa, was, naar men ver onderstelt, zeker een verhoogde activiteit aan het noordelijk front tengevolge zal hebben. D'e Abessynen zijn er van over tuigd, dat zij uit de veranderde Italiaan sche tactiek, die weliswaar een snellere opmarscb mogelijk maakt, doch waarbij veel meer risico genomen wordt, munt kunnen staan. Men is hier van meening, dat men het met de kleine, snel opruk kende Italiaansche troepenafdeelingen gemakkelijk zal kunnen klaarspelen. In Addis Abeba wordt op het oogen blik verzekerd, dat de onderwerping van de Abessynsche bevolking achter het front door de Italianen niet zoo geheel zonder wrijvingen gepaard gaat, als men zulks van Italiaansche zijde zoo gaarne wil doen voorkomen. Zoo weigerden b.v. de inwoners van de stad Enderta, een plaats in de omgeving van Makalle, bun graanvoorraad ter beschikking van de Italianen te stellen. D'e nederzetting is daarna bezocht door een aantal Italiaan sche vliegers, die bommen op de buizen wierpen. D'e stemming onder de inwoners van de omgeving van Makalle heeft zich na deze gebeurtenis op een voor de Ita lianen zeer gevaarlijke wijze gewijzigd. (Nadruk verboden.) De zoons van Mussolini met de Kerst dagen thuis. D'e beide zonen van Mussolini die dienst doen bij de luchtmacht in Oost- Ingezonden Mededeeling. Hierdoor geven wij U een beter overzicht over onze bekende, keurig verzorgde sorteering. Lange Kerkstraat 30 - Goes JUWELIER HORLOGER Opgericht 1834 DAT ZAL VOORTAAN MIJN ADRES ZIJN f Afrika zullen een kort verlof krijgen om de Kerstdagen bij hun ouders door te brengen. De vredespogingen te Parijs. De diplomatieke besprekingen tot bij legging van het Italiaansch-Abessynische conflict worden te Parijs voortgezet. „Le Jour" verneemt uit Londen, dat de besprekingen tussohen de Engelscbe en Eransöhe deskundigen binnen het raam van den volkenbond zullen blijven. D'e „Matin" schrijft, dat het er niet naar uitziet, dat de besprekingen eenigen voortgang in de onderhandelingen heb ben gebracht. In politieke kringen te Londen staat men sceptisch tegenover deze besprekin gen. Men gelooft in Britsche kringen niet, dat men er gemakkelijk in zal slagen een formule te vinden, welke voor alle par tijen bevredigend is. Een levensteeken van Kingsford Smith? Uit Singapore wordt gemeld, dat de ka pitein van bet stoomschip Pasha draad loos heeft meegedeeld, dat hij op het eiland Sayer aan de westkust van Siam in de golf van Bengalen gisteren vuur- signalen heeft waargenomen. Hij heeft getracht het eiland te naderen hetgeen door den hevig'en wind piet mogelijk was. Men acht het mogelijk, dat deze signalen afkomstig zijn van den op deze route ver misten vlieger Kingsford Smith en een vliegtuig heeft opdracht gekregen onmid dellijk een onderzoek in te stellen. Alarmtoestand in Buenos Aires. Te middernacht is voor de politie te Buenos Aires de alarmtoestand afgekon digd, naar aanleiding van geruchten over voorgenomen verstoringen van de orde door politieke tegenstanders der regee ring in de provincie Buenos Aires. De grenzen der stad worden bewaakt. 20 personen zijn gearresteerd. Ingezonden Mededeeling. Het leven wordt ondraaglijk, als gij voort» durend lijdt aan rugpijn, duizeligheid, pt)r» ln de gewricht-en, hoofdpijn, rheumatlek oi Ischias. Het gestel behoeft dan onmiddellijk verzorging. Immers de organen voor het flltreeren van het bloed kunnen verstopt zijn en dit wordt het be6t hersteld door een dluretlsch middel. Poster's Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor dit doel. Gedurende 50 Jaren hebben zij duizenden dankbare gebruikers van hun pjjn bfVfUd. t 1.—» 1.75 en I 3.— per doof. Korte Berichten. De Russische vlieger Kokinaki heeft een hoogte bereikt van 14.575 M. en hier mede het wereldrecord verbeterd. Gisterochtend zijn de Hawai-eilanden door een krachtige aardbeving geteisterd welke werd gevolgd door een reusachtige vloedgolf. Aan het strand werd zeer aan zienlijke schade aangericht. Vele vis- schersbooten en jachten werden op het land geworpen. De staking van de steenbakkers in de streek van de Rupel is de laatste da gen nog toegenomen, daar nu ook het transportpersoneel het werk heeft neer gelegd. Men verwacht, dat a.s. Maandag de vuren van vijf en tachtig steenbakke rijen zullen gedoofd zijn, waardoor zoo goed als alle werk zal zijn stilgelegd. - Gisterennamiddag is te Cairo weer hevig gevochten, Talrijke zaken werden door de menigte gedwongen te sluiten. D'e politie moest verschillende salvo's afvu ren. Eir waren eenige gewonden. De open bare gebouwen waren bewaakt. D'e manoeuvres; die de Engelsche vloot op de ree-de van Alexandria heeft gehouden, waren de grootste, die ooit in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee plaats hadden. Ze hebben een die pen indruk op de Egyptische autoriteiten gemaakt. Daarom zal het ook wel begon nen zijn. Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de Justitie- begrooting. Maatregelen tegen de N. S. B. bepleit. Voorloopig Verslag over de begrooting van Boon. Zaken. Opnieuw afslachting van vee? De nood in den Noord-Hollandschen tuin bouw. De handelsbesprekingen met Duitschland. Buitenland. De gevechten in Abessynië. De Negus wee-r in Addis Abeba terug. Weer besprekingen tusschen Londen en Parijs. DE WIJZIGING VAN DE WARENWET Adres van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. De Ned. Ver. van Huisvrouwen beeft aan den minister van Sociale Zaken een adres gezonden, waarin dringend wordt verzocht, zoowel in bet belang van de consumenten als van den bona-fiden handel art. 13 van het wetsontwerp ter vervanging van de Warenwet van zooda nige aanvulling te voorzien dat de aan duiding van de hoeveelheid op verpakte waren bij' algemeenen maatregel van be stuur verplicht kan worden gesteld. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST IN DE LUCHT. De noodlanding met de Fokker- verkenner C X. Minister Colijn heeft gisteren den kapi tein Van Lent van het Koninklijk Ned.- Indische leger bij zich ontboden, naar aan leiding van de opmerkelijke wijze waarop de kapitein onlangs erin slaagde met den door hem in te vliegen Fokker-verken ner C X een noodlanding te volbrengen. Zooals bekend is kapitein Van Lent be last met het afnemen van examens van de voor het Indische leger bestemde ver kenners. Toen hij met den Fokker C X in de lucht was en de vlieger op zeker moment van een zeer groote hoogte met een snelheid naar schatting van 5 600 K.M. per uur loodrecht naar beneden dook, brak de- schroef. Met groote kundigheid en zelfbeheer- sching wist de kapitein zijn toestel niet temin aan den grond te brengen. De minister heeft zich omstandig laten inlichten en na afloop van het onderhoud den kapitein gecomplimenteerd met zijn bijzondere prestatie. GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND. Onderhandelingen korten tijd onderbroken. De onderhandelingen, welke sinds 30 October in Dien Haag worden gevoerd over de regeling van het goederenvervoer met Duitschland in bet jaar 1936, zijn voor korten tijd onderbroken, teneinde den de legaties gelegenheid te geven voor over leg met hun regeeringen. Over ongeveer een week zullen de on derhandelingen te Berlijn worden voort gezet. OMKOOPING VAN EEN RAADSLID? Twee wethouders in staat van beschuldiging. In de gisteren te Wierden gehouden Raadsvergadering werd als wethouder gekozen de heer R. Bartels met 8 st. te gen 7 op den heer Wolthuis. Onmiddellijk na deze benoeming ver klaarde de 'heer Wolthuis (Chr.-Hist.), dat door den in de vorige raadsvergade ring benoemden wethouder, den heer Borg'ert, en door den thans benoemden wethouder, den beer Bartels, corruptie was gepleegd. Een der Christelijk-Histo- rische fractieleden, de beer Stegeman, zou n.l. door den heer Borgert, die di recteur is van de textielfabriek te Wier den, zijn geprest op de heeren Borgert en Bartels te stemmen. Indien de beer Stegeman, die werk loos is, dit niet deed, zou zijn getrouwde zoon geen werk krijgen. Na de wethou dersbenoeming heeft de zoon van den heer Stegeman inderdaad werk op de textielfabriek gekregen. D'e heer Bartels zou aan den heer Steg'eman f 600 hebben aang'eboden, als bij op de stem van den beer Stegeman kon rekenen. D'eze verkla ring baarde groot opzien en gaf aanlei ding tot een zeer scherp debat, waarin wethouder Borgert ontkende, dat hij. al dus gehandeld zou hebben. D'e beer Stegeman is inmiddels door zijn partij geroyeerd. Met betrekking tot de beweerde poging tot omkooping door den beer Bartels. is reeds een onderzoek gaande. Het Bezuinigingsontwerp. In de Eerste Kamervergadering van 27 dezer komt het wetsontwerp inzake ver laging van de openbare uitgaven in be handeling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1