Zegeningen van de devaluatie. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Gemengd Nieuws. Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. koloniale oorlog met Italië knoopt een medewerker van de „Nieuwe Tilhurgsohe Crt" een andere herinnering vast. In hetzelfde jaar n.l. stond er te Forli in Italië een anti-militairist terecht, die een anderen eed zwoer. Deze man heette Benito Mussolini; hij kreeg vijf maanden .gevangenisstraf, omdat hij vertrekkende koloniale troepen had opgeruid tot dienst weigering. Bij de rechtszitting zwoer deze man, dat zijn leven gewijd zou zijn aan den oorlog tegen den oorlog I 1 Kan verkeeren! Als „verzachtende omstandigheid" zou kunnen gelden, dat Mussolini toen nog geen dictator was en dus niet aan handen en voeten gebonden om ten koste van alles succes te hebben bij zijn volgelingen, die hij opgevoed had met de stelling, dat de oorlog voor den man moet zijn, wat het moederschap is voor de vrouw. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg (vac. wijlen ds J. de Visser) G. van Veldhuizen te Hantum. Te Oostrum M. R. Pliester, cand. te Den Haag. Te Warns J. F. L. Becht, cand. te Arnhem. Te Maastricht, D. van Peursum te Uitgeest. Te Randwijk, E. V. J. Japchen te Waarder. Bedankt voor Wilnis, H. Kraaij te St.- Annaland. Middelburg. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier koos in plaats van dhr J. Reijnhout die bedankt had, tot diaken den heer J. Kievit. Borssele. Inplaats van dhr Joh. Veer- hoek, die tot ouderling is benoemd is in zijn plaats tot lid in het kiescollege (Xcd. Herv. Kerk) benoemd dhr F. de Keizer. De vier aftredende leden van het kiescol lege G. van Boven, Jacs. v. Liere, P. Miu- derhoud en G. Rottier zijn herkozen. Rilland-Bath. Gisteravond had alhier de 2e vrije stemming plaats voor twee leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. Uitgebracht werden 96 stemmen, waarvan twee van onwaarde. In de vaca ture J. de Nooyer werden uitgebracht op A. Goeree 37; op P. J. Dominicus 33, H. Prevo 10, W. J. Taillie 9 st., zoodat herstemming moet plaats hebben tus- schen A. Goeree en P. J. Dominicus. In de vacature J. Taillie verkregen W. Taillie 47, A. Goeree 24, P. J. Dominicus 10, H. Prevo 5, N. Nieuwdorp 4 st., zoo dat herstemming volgt tusschen W. J. Taillie en A. Goeree. De benoeming van prof. N a u t a. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoeling, dat de nieuwbenoemde hoogleeraar in de theologische faculteit der Vrije Universiteit onderwijs zal geven in de Algemeene en Vaderlandsche Kerk geschiedenis. Dr Nauta krijgt de vakken van prof. dr H. H. Kuyper, die echter zoo welwillend is, ondanks zijn h-oogen leeftijd, zich vooralsnog beschikbaar te stellen om Kerkrecht te blijven doceeren. -Vereen voor C h r. Volks- o n d e r w iji s. Het Hoofdbestuur van de Vereen, voor Ghr. Volksonderwijs heeft in de vacature in de commissie van be roep van dr E. J. W. Posthumus Meyjes, Ned. H,erv. predikant te 's Gravenhage, die voor de besturen als vast lid zitting had, candidaat gesteld ds D. A. v. d. Bosch, eveneens Ned. Herv. predikant te Den Haag. Als de schoolbesturen vóór 30 Nov. a.s. geen candidaten bijstellen, wordt ds v. d. Bosch bij' enkele candidaat- stelling verkozen verklaard. Bezuiniging op onderwijs. Aan de leden der Tweede Kamer is door de Unie van Chr. Onderwijzers(essen) een adres gericht bevattende eenige be zwaren tegen het reeds gewijzigde wets ontwerp tot verlaging der onderwijsuit gaven. Gewezen wordt op: een nieuwe bedreiging met werkloosheid voor een groot aantal leerkrachten; de schade voor het volksonderwijs te vreezen; het gevaar van de (onvoldoend) moreele ver plichting van schoolbesturen, om eigen wachtgelders te herplaatsen in geval van vacature; de rechtspositie van het vak- personeel; de geforceerde opheffing van kleine scholen; de regularisatie van de opleiding, en de surplus van leerkrach ten makende z.g. stoomcursussen. Indien de Kamer met de Regeering van oordeel mocht blijken, dat de voorgestelde maatregelen onvermijdelijk zijn, dringt de Unie er met klem op aan, dat thans voor de onderwijzers, evenals voor de ambtenaren, het kweekschool- en het leer- schoolpersoneel wettel ij k e regelen betreffende de volgorde van afvloeiing worden vastgesteld. Wegen Gods in Gelre. Een bijdrage tot de geschiedenis der Afscheiding op den Noord-Oostelijken Veluwe- rand, door Ds Ghr. W. J. Teeuwen te Heerde. Uitgave J. H. Kok te Kampen. In een woord vooraf verklaart de schrijver dat hij met dit boek niet meer dan een overzicht bedoelt te geven van den reformatorischen arbeid, welke door den op 7 October 1835 afgezetten Hatte- mer predikant Dis Anthony Brummel- kamp op den Noord-Oostelijken Veluw- rand is verricht. Al mocht documentatie uit den aard der zaak niet ontbreken, toch heeft de schrijver zooveel mogelijk getracht den verhalenden trant te bewaren. Daardoor is dit bereikt, dat deze met talent ge schreven en terdege gedocumenteerde stu die, die veel meer dan plaatselijke of ge westelijke beteekenis heeft, zich gemak kelijk laat lezen. Verschillende foto's, reproducties van officieele stukken en een aantal bijlagen verhoogen de waarde van dit historische verhaal waaraan heel wat bronnenstudie ten grondslag ligt. St. Nicolaas te Zierikzee, door J Stampeorius. Uitg. A. G. de Mooij te Zierikzee. De bekende schrijver Stamperius geeft in dit boekje een levendige beschrijving van een bezoek van St. Nicolaas aan Zierikzee. Hij vleoht daarbij in een ver haal van het beleg „der stede Zierezee" van 1572. Het keurig uitgevoerde boekje bevat een aantal mooie foto's op het bezoek betrekking hebbende. Inzonderheid de kinderen uit Zierik zee en Schouwen, maar ook anderen zullen dit boekje gaarne lezen. Een aar dig St. Nicolaasgeschenk. Aan de Levensbron. Troostboek. Uitgave La Rivière en Voorhoeve, Zwolle, Dit werk bedoelt te zijn een troostboek voor hen die verhinderd zijn te kunnen opgaan naar Gods Huis; een troostboek ook voor alle zieken en eenzamen, die gelaafd en gesterkt worden door te ver toeven bij de Levensbron Jezus Chris tus. Dit troostboek, dat heenvoert naar de Bron van troost, het Woord van God, be vat 55 Schriftbeschouwingen, geordend naar de weken en maanden van het jaar. Aan de samenstelling hebben mee gewerkt de predikanten: Dr G. Bouma, Den Haag; Ds A. M. Boeijenga, Haarlem; Dis H. Knoop, Rotterdam; Ds J. H. Kui per, Zwolle; Ds L. Oranje, Groningen en Dh P. Gh. van der Vliet, Utrecht. Bij de uitgave van dit werk is in de eersite plaats gedacht aan zieken en een zamen, maar voorts ook, naar de tekst nader aangeeft, aan allen, onder alle omstandigheden waarin de g r o o t e le vensvragen naar voren komen. Het is -dus een boek ook voor het leven. Het bevat treffende bijdragen, die bij alle verschil deze overeenkomst hebben dal ze Leenwijzen naar de Levensbron. De uitgeefster biedt dit werk aan in een fraai bewerkten band. De druk is helder, de indeeling prettig, en de in houd voortreffelijk. Kalenders. De verschijning van diverse kalenders voor 1936 herinnert ons, dat het „oude" jaar weer bijna verstreken is. Wij ontvingen den Maranatha- kalender, uitgave J. H. Kok te Kam pen. Voor velen een gewaardeerde huis vriend. Het schild brengt in beeld Jona, predikende te Ninevé. De blaadjes zijn ook nu weer bewerkt door Ds J. J. Knap Cz. Als premieboek is bij dezen kalender ver krijgbaar gesteld een werkje van Ds Knap, handelende over de bekeering. De schrijver blijft ook hierin zichzelf gelijk. Eenvoudig en ernstig; naar de Schriften. Scheurkalender J. N. Voor hoeve. Deze kalender, waaraan als steeds veel zorg is besteed, wijkt in zoo verre af van andere soortgelijke kalen ders, dat de voorzijde als regel alleen een tekst geeft. Weinig? Ja, maar in som mige gevallen meer dan een stichtelijke beschouwing naar aanleiding van een of andere tekst. D'e gekleurde briefkaarten zijn ditmaal achterwege gebleven. In de plaats daarvan is de achterzijde van een aantal blaadjes geïllustreerd. Bij den ka lender worden als premieboeken ver krijgbaar gesteld: „De stem des bloeds" door W. Schippers en „Waar liefde woont" door Gath. Sham. Bij denzelfden uitgever verschenen: „Het licht tegemoet" een 12 bladi'ge ka lender met op ieder blad een kunstfoto en een vers of een spreuk. Verder de „Kalender voor 1936" bestaande uit drie geïllustreerde bladen en een zesbladige Verjaardagkalender. Alles keurig uitgevoerd, zooals we dat van fa. Voorhoeve te 's Gravenhage ge woon zijn. Filippus-kalender, Uitgave J. B. v. d. Brink en Go. te Zutphen. De bekende kalender van het Gereformeerd Trac'taatgenoofcschap „Filippus". Het in bruine kleur gehouden schild geeft een blik op de heilige stad. De blaadjes zijn bewerkt door diverse Gereformeerde pre dikanten. Martha-kalender. Uitgave J. M. Bredee's Uitg. Mij., Rotterdam. Dte vorm van schild en blok is andera dan vorige jaren. We zouden zeggen, mooier. Het schild geeft een voorstelling van Ja cob's worsteling met den Engel. De blaad jes van dezen kalender waarvan de baten ten goede komen aan de bekende Martha- stichting zijn bewerkt door predikanten van diverse kerkelijke richtingen. Kalender Nederl. Ghr. Ra dio Vereen. Het schild van dezen royaal uitgevoerden kalender geeft bo venaan een zestal gekleurde voorstellin gen uit het leven van Jozef. Daaronder bevindt zich het blok bestaande uit 26 bladen die aan de voorzijde foto's en por tretten of ook wel een Schriftwoord be vatten. Db achterzijde van deze bladen brengen archeologische afbeeldingen van voorwerpen enz. uit het oude Egypte. Bij den kalender behoort 'een boek: „Jozef de wegbereider zijns volks" door Dr A. Noordtzij en Dis Joh. de Groot. Het aardige bij dit met kennis van zaken geschreven boek ia dat men het zelf kan illustreeren, door dó platen van den ka lender, na gebruik, op de aangegeven plaatsen in te plakken. HERHAALDE PRIJS- EN L00NS- VERH00GINGEN BENEMEN FABRIKANTEN WERKGELEGENHEID In de Textiel-industrie in Vlaanderen (België) ziet men met ongerustheid de voortdurende stijging der kosten voor het levensonderhoud, aldus de „Métropole". De loonen zijn sedert de devaluatie drie maal verhoogd, in totaal met 10 pet. en wanneer het indexcijfer op 15 November tot 690 punten is gestegen, zou een vierde verhooging toegepast moeten worden. Eenigen tijd geleden werd reeds aam het Ministerie van Economische Zaken medegedeeld, dat hij een verdere stijging van de steenkoolprijzen de fabrieken ge sloten zouden moeten worden. De fabrikanten zullen zich thans tot de regeering wenden om interventie. Zij eiscthen dezelfde bescherming als thams verleend wordt aan den landbouw en de basis-industrieën. De kosten voor de so ciale wetten, die door de regeering in het vooruitzicht zijn gesteld, zijn thans reeds verdisconteerd in de prijsverhooging van steenkool. De rente en het disconto kun nen daardoor niet tot een redelijk niveau worden teruggebracht. De textielfabrikan ten zien in dit alles een 'hernieuwing van de situatie, die tot de crisis heeft geleid. Berucht kerkdief gearres teerd. De gemeentepolitie van Weert is er gisteravond in geslaagd een berucht kerkdief aan te houden, wiens aanhou ding door den burgemeester van Zeeland (N.-Br.) was verzocht. In het been geschoten. Dins dagnacht stiet een patrouille marechaus sees uit Weert in de gemeentelijke ont ginning Roukespeel op stroopers, die met lichtbak en geweer opereerden. Op het aanroepen richtte de drager van het ge weer dit opwaarts, waarop de marechaus sees van hun vuurwapen gebruik maak ten. Een der stroopers werd in het been getroffen. Hij moest naar het ziekenhuis te Weert worden overgebracht. Een groote slang. In het ge bied van den boven-Solinos in den Bra- ziliaanschen staat Amazonas heeft men een slang gevonden van 26 M. lang. Uitspraken in de Ossche strafzaken. D'EN BOSCH. De Bossche rechtbank wees heden vonnis in de Ossche strafza ken die op 7 Nov. j.l. werden behandeld. Wegens inbraak in den nacht van 29 op 30 Juli 1933, en wegens inbraak in den nacht van 1920 Aug. 1933 en we gens roofoverval in den nacht van 89 Febr. 1935 werden de 32-jarige A. J. Hendriks (Dikke Toon de Soep), tegen wien 10 jaar was geëischt en de 35- jarige L. Vos tegen wien 12 jaar was geëischt, veroordeeld ieder tot 10 jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde 6 verdach ten van den roofoverval op den kassier der Boerenleenbank op 8 Sept. 1930, n.l. M. A. v. Orsouw tot 4 jaar, eisch 6 jaar, M. J. de Reuver tot 5 jaar, eisch 6 jaar, J. J. van Berne (Koosje) tot 5 jaar, eisch 2 jaar, L. L. de Reuver (de kippenko- ning) wegens medeplichtigheid tot 1 jaar en 6 maanden, eisch 4 jaar, L. van Or souw (Het schoentje) wegens medeplich tigheid en heling tot 1 jaar, eisch 3 jaar en G. J. Verhoeven wegens uitlokking en heling tot 2 jaar gevangenisstraf, eisch 3 jaar, de laatste vijf personen met aftrek voorarest. ZEELAND EN HET WERKFONDS. Vastgestelde bedragen. De Memorie van Antwoord der Regee ring op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende het Bezuinigingsont- werp is vergezeld van een opgave van de ten laste van den begrootingspost voor het Werkfonds 1934 geblokkeerde 'gelden tot en met 18 November 1935. Voor werken in de provincie Zeeland blijkt vastgelegd: voor de kanaalhaven te Terneuzen f506.467.65; voor den Rijksweg tusschen Kruiningen en Goes f32.900; voor de provincie Zeeland ten behoeve van 'den weg MiddelburgVlis- singen f 70.000; eveneens voor de 'provin cie ten behoeve van den weg Koewacht- Sint Jansteen f 35.886; nog voor de pro vincie ten 'behoeve van het gemaal te Ritthem f 65.500; voor de gemeente Mid delburg ten behoeve van een riool en pompgemaal f35.000; eveneens voor de gemeente Middelburg ten behoeve van 'de dokhaven f 18.000; voor de gemeente Goes ten behoeve van den aanleg van een nieuwe haven f 150.000; voor den bouw van een koelhuis te Goes f 100.000. CoSperatieve Melkinrichting „Walcheren". Woensdagmiddag vergaderde onder voorzitterschap van den heer S. Simonse te St. Laurens bovengenoemde vereeni- ging in de bovenzaal van de Sociëteit St. Joris te Middelburg. In zijn openingswoord moest spreker constateeren, dat we nog steeds met 'groote economische' moediykkeden te kampen hebben en vooral het veehouders- bedrijf heeft het daarbij zwaar te ver antwoorden. De voorzitter brengt dank aan de Regeering voor hetgeen zij voor de veehouderij deed. Daarmede wil hij niet zeggen, dat hij met alles wat zij doet, instemt. Ten aanzien van den gang van zaken der vereeniging kunnen we tevreden zijn. De moeilijke jaren zijn we te boven en onze producten genieten een goede repu tatie. Heette het vroeger altijd, dat er op Walcheren geen goede kaas zou zijn te maken, het tegendeel hiervan is wel ge bleken toen verleden maand onze kaas op den Kaasdag te Hoornaar (Z.-H.) den eersten prijs verwierf. De overeenkomst met de Walcheren- sche Melkfederatie is weer voor drie jaren verleend. Bij de mededeelingen van den direc teur stippen we aan, dat er weer 16 per sonen als lid zijn toegetreden. Recht streeks wordt er door 665 veehouders 'de melk aan de .fabriek 'geleverd. In de eerste tien maanden van 1935 werden 12. 103.816 liters melk aan de fabriek geleverd, waarvoor betaald werd i 579786.20. Gedurende de 3Vs jaar, 'dat de melk naar vetgehalte wordt uitbetaald steeg 't gemiddelde pet. vet der fabriek met 0.2 pot. De omzet der producten gaf met uit zondering van de losse melk, welke van 3.304.355 tot 3.173.204 liter daalde, een flinke stijging te zien. Verkocht werden 87446 flesschen ge steriliseerde melk (v. j. 45063), 73642 halve flesschen gesteriliserde melk (v. j. 50116), 157585 L. karnemelk (v. j. 149905 L.), 66124 heele en 10792 halve flesschen karnemelk (v. j. 46180 en 9083) 116958 fl. pap (v. j. 99128), 13006 liters slagroom (v. j. 10104), 11019 flesschen yoghurt (v. j. 8617), 22984 flesschen cho colademelk (v. j. 11713(, 307090 kg. bo ter i(v. j. 198471), 36519 kazen '(v. j. 18524) en 101174 kg. melkpoeder (v. j. 20083). Met ingang van 1 Januari zal 0.3 ct. per liter voor melkvervoer worden ver goed. Bij de verkiezingen van een bestuurs lid en een commissaris worden de af- Iredenden, de heeren S. Simonse te St. Laurens en J. J. Mesu te Nieuw- en St. Joosland, met nagenoeg algemeene stem men herkozen. Middelburg. De voortrekkers- stammen. Vrijdag en Zaterdag heeft in het Padvindersgebouw aan den Zuid- singel (de hulpkazerne) een tentoonstel ling plaats van het werk der Nederland- sche Vo'ortrekkersstammen. Door een 'groot aantal foto's, boekwer ken, ori'gineele teekeningen, gebruiksvoor werpen, statistieken, rapporten enz., krijgt men een uitstekend 'beeld van het actieve leven der Voortrekkers, terwijl 'het geheel een goeden kijk geeft op de ont wikkeling van de Padvindersheweging. Behalve een aantal voorwerpen van de plaatselijke stammen, kan men als bij zondere attractie een mooie collectie voorwerpen bewonderen, betrekking heb bend op het leven van den grooten Bóe ren-Generaal en voortrekker C'hr. de Wet. De stam van Groep I alhier draagt den naam van, 'Ghr. 'de Wet-stam en dit was oorzaak, 'dat deze voorwerpen, door be middeling van den 'Gezant van de Unie van 'Zuid-Afri'ka, door het Algemeen Nederlandsch Verbond bereidwillig afge staan zijn. De B' ij' beltentoon stelling. De tentoonstelling van het Nederlandsche Bijbelgenootschap is 'he denmiddag 'door den burgemeester, dhr M. Fern'hout, geopend in de bovenzaal van de consistorie der Nieuwe Kerk aan het Koorkerkhof. Op de tafels langs den muur liggen de vele Bijbels uit de verzameling van het Genootschap, w.o. verschillende oudere en ook Indische en andere vertaalde. Wat echter deze tentoonstelling in het bijzonder aantrekkelijk maakt is de mede werking van de Provinciale Bibliotheek, die nu tevens gelegenheid krijgt de schit terende collectie oude Bijbels waarover zij beschikt en die ainders hij weinigen bekend zijn, meer naar voren te brengen. Onder deze op de middentafels bijeen gebrachte collectie treffen wij aan een der drie nog bestaande Bijbels in Nip-Moek- sche vertaling, dus in een Amerikaansche legertaal. Verder de eenige nog aanwezige Bijbel uit een Zeeuwsch klooster en wel uit het Karthuizerklooster 'bij Noordgou- we, dateerend uit 1537. Dan de oudst ge drukte Latijnsche Bijbel in klein formaat, dateerend uit 1491. Nog viel ons op een handschrift van den vertaler van den Staten-Bijbel, den Middel'burgschen predikant Hermanns Faukeel. Onder de inzendingen van het Genoot schap troffen wij nog aan een Bijbel in blindensohrift en ook Bijbels, speciaal voor zieken en slechtzienden gedrukt. Alles bijeen is een bezoek op heden avond of morgenochtend middag of avond zeer aan te bevelen. Ln de Donderdag gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der N. V. Cultuurmaatschappij Salatri Plantations zijn de voorgestelde statuten wijzigingen aangenomen. Winkelsluiting. Van 25 November tot en met 5 December behoeft men in verhand met St Nicolaas de win kels eerst om 10 uur te sluiten. Ten opzichte van de Kerstdagen is dit ook het geval van 18 tot en met 24 Dec. Proces-verbaal. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbeidswet, n.l. het lan ger laten werken dan de arbeidslijst aan geeft. Kruiningen. Woensdagavond vergader de de Ohr. Hist. Jongerengroep „Krui ningen en Omstreken" onder leiding van •haar voorzitter, dhr G. de Jonge Jr. Uit het le jaarverslag van den secretaris', J. M .Geleedst, bleek, dat de opkomst op de vergaderingen 'goed was en vele leerzame onderwerpen zijn behandeld. Herkozen werd als penningmeesteresse mej. B. van de Velde en gekozen in de vacature v. d. Boomgaard A. Stevens© te Schore. Burgemeester B. C. de Mul behandel de hierna het onderwerp: „Volkenbond en Christendom "Op duidelijke wijze zette spreker uiteen de voorgeschiedenis en vredesgedachte vanaf de 13e eeuw, als mede de samenstelling, doel en werking van den Volkenbond dn verband ook met de C.H.-beginselen en het Christendom. Enkele vragen werden tot genoegen be antwoord. De voorzitter bracht spreker dank voor de duidelijke uiteenzetting. Voordrachten en ithee brachten afwisse ling. TWEEDE KAMER. De militaire pensioenwetten. DEN HAAG. In de hedenmiddag ge houden vegadering kwam aan de orde wijziging en aanvulling der militaire pen sioenwetten. De heer Duymaer van Twist maakt bezwaar tegen opheffing van den Pensioenraad, wat slechts weinig bezui niging beteekent. De heer Schaepman kan zich daarentegen wel met het voorstel vereeni gen wat dit punt betreft. Spr. ontwik kelt echter andere bezwaren aangaande gelijkmaking der regelen voor verlies van pensioen van militairen met die van bur gerlijke ambtenaren. De heer K. ter Laan acht den Pen sioenraad een nuttig lichaam. Spr. be twijfelt of er veel bezuiniging wordt ver kregen. Overigens zullen volgens deze wet burgerlijke en militaire ambtenaren vol komen gelijk moeten staan. De heer T i 1 a n u s betoogt dat het verschil der functiën van burgerlijk ambtenaar en militair ook hier tot uiting moet komen. Het overgaan der beslissing over pen sioenaanspraken van den Minister naar den centralen raad van beroep, acht spr. een verbetering. De Minister van Defensie a.i. de heer G o 1 ij n merkt op dat de gelegenheid tot beroep toch altijd blijft openstaan. De pensioenraad heeft voortreffelijk werk gedaan. We hebben echter thans een 40-jarige jurisprudentie. Bovendien kan advies gevraagd wor den aan den burgerlijken pensioenraad. De bezuiniging door opheffing van den militairen pensioenraad ad f 22.000 zal ten volle worden verkregen. Thans wordt met tweeërlei recht voor militairen opgetreden. De vraag der gelijkstelling met burger ambtenaren is een probleem dat principi eel nader onder de oogen zou kunnen worden gezien. VRACHTAUTO OP 0NBEWAAKTEN OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN. Twee dooden. APELDOORN. Hedenmorgen omstreeks 10 uur heeft zich op den onbewaakten spoorovergang aan den Astaweg te Wenum een noodlottig ongeval voor gedaan. Op dit tijdstip passeerde de locaaltrein ZwolleApeldoorn, terwijl terzelfder tijd een vrachtauto naderde. Hoewel het uitzicht in beide richtingen door niets werd belemmerd, is de auto, die volgens ooggetuigen met groote snel heid heeft gereden, door de locomotief van den trein gegrepen. Over een afstand van meer dan 150 M. werd de auto mee gesleurd en totaal versplinterd. Een der inzittenden, vermoedelijk de 20-jarige G. uit Rheden, werd uit de ca bine geworpen, hij kwam onder den voor- bijtrekkenden trein terecht, waarbij hem door de wielen van de volgwagens het hoofd van den romp werd gescheiden. Enkele tientallen meters verder werd de bestuurder uit de cabine geslingerd en ook hij was vrijwel op slag dood. Het ernstig verminkte lijk kon nog niet wor den geïdentificeerd. Nader vernemen wij, dat de auto toe behoorde aan den heer B. Gelsing te Rheden. De slachtoffers zijn een zoon van den eigenaar, de 19-jarige R. Gelsing en de 20-jarige H. Polman, beiden uit Rheden. Witboek over de laatste Volkenbonds vergadering. DEN HAAG. Hedenavond verschijnt het Witboek over de vergadering van den Volkenbond, welke van 9—28 September j.l. te Genève is gehouden. In dit verslag wordt niet besproken de behandeling van het geschil tusschen Ita lië en Etiopie, waarvan een afzonderlijk verslag is verschenen. De beleediging van de hakenkruisvlag. AMSTERDAM. Tegen de vier mannen, allen links extremisten, en bekenden van politie en justitie, die gisteravond op een woonschuit zijn gearresteerd, zal door de justitie een vordering worden ingesteld terzake van diefstal in vereeniging sub sidiair zaakbeschadiging. Aan den rech tercommissaris is dan de beslissing of de gearresteerden in bewaring zullen worden gesteld. Ons wetboek van straf recht kent geen artikel, dat de beleedi ging van een vlag eener bevriende natie strafbaar stelt. Het door de politie aan boord ingestelde onderzoek heeft uitga-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3