Binnenland De Prinses verdiept haar kennis. Staten-Generaal. Het Werkfonds 1934. Uit de Provincie Gezellig winkelen in de etalagehal 't Kan verkeeren. Korte Berichten. Te Buenos Aires heeft de politie het (hoofdkwartier ontdekt van een anarchis tische organisatie. Er zijn 32 personen gearresteerd. Sedert verscheidene weken wordt dagelijks bij de politie te Boedapest de verdwijning van ten minste 15 menschen aangegeven. De weduwe van den vroegeren pre sident der Vereenigde Staten Theodore Roosevelt heeft in haar woning te Saga more Hill bdj Glencove een ernstigen val gedaan, waarbij haar heup werd ont wricht. Haar toestand is levensgevaar lijk. Te Marseille zijn noodseinen opge vangen, uitgezonden door het schip „Ari- chaehu". Het schip, dat een groot lek heeft, bevindt zich aan de westkust van Spanje. i Uit Pola wordt gemeld, dat in een steenkolenmijn te Iarso een instorting plaats had. Als gevolg hiervan werden drie mijnwerkers in de mijn opgesloten en kwamen door verstikking om het leven. Te Viella (Spanje) in de provincie Lerida heeft een ontploffingsongeluk plaats gehad in een spoorwegtunnel, waar met dynamiet werd gewerkt. Zes arbeiders zijn gedood en drie ernstig ge wond. i Gisteravond is op een onbewaakten overweg in de nabijheid van Stuttgart een auto gegrepen door een trein. De vier inzittenden van de auto werden op slag gedood. i In een petroleum-raffinaderij te Ploesci heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Twee arbeiders werden ge dood en tien gewond. i Te Mexico City zijn bij betoogingen ter gelegenheid van den 25sten verjaar dag van de Mexicaansche regeering 3 personen gedood en 30 gewond. i De waarnemende Minister van Fi nanciën noemt de finacieele toestand van Japan slechter dan die van Europa en Amerika. De schuldendienst van den staat beloopt 40 pet. der belastinginkom sten. i Tengevolge van de staking van 4000 havenarbeiders in de haven van Glasgow konden gister 50 schepen hun lading niet uitladen. De bemanning van twee Grieksche vaartuigen, welke door de ItaMaansohe regeering waren gecharterd om petroleum in te laden te Suez, zijn in staking gegaan omdat zij de verscheping in strijd achten met dë Volkenbondssancties. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET DE VEREENIGDE STATEN. Verwacht wordt dat voor Kerstmis een verdrag zal zijn tot stand gekomen. In New-York verluidt, naar Reuter meldt, dat de Nederlandsche delegatie, die met de Amerikaansche regeering handelsbesprekingen voert, aangemoe digd door de tot stand koming van het handelsverdrag tusschen Canada en de Ver. Staten, waarbij men elkaar de meestbegunstigingsclaususle verleent, aan president Roosevelt heeft voorgesteld, een soortgelijke overeenkomst met Neder land aan te gaan. Nader meldt men, dat het handelsver drag tusschen Amerika en Nederland binnen veertien dagen zal worden afge sloten. Conferenties ten Paleize met toonaan gevende figuren. H. K. H. Prinses Juliana zal dezen winter, naar ,Het Vaderland" meldt, toonaangevende figuren in den lande uitnoodigen om Haar van him vak, be drijf of bezigheid te vertellen. De juistheid van deze mededeeling, werd ons, zegt het „Hdbl.", bevestigd. Wij vernamen daarbij, dat deze voor drachten ook het vorige jaar zijn gehou den. Zij betroffen toen voornamelijk vraagstukken van economischen aard. De bijeenkomsten werden steeds in het Koninklijk paleis aan het Noordeinde ge houden, ook als H. K. H. op Het Loo vertoefde, in welk geval zij daarvoor speciaal naar de Residentie kwam. Ge woonlijk noodigde H. K. H. bij deze con ferenties ook eenige harer vriendinnen uit. PRINSES JULIANA VODR EEN FAMILIEBEZOEK NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen heeft Prinses Ju liana zich heden voor een kort familie bezoek naar Düitschland begeven, waar H. K. H. de gast zal zijn van den vorst en de vorstin van Bentheim te Burgtstein- furt. Zooals bekend is de vorst van Ben theim een neef van wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder. HOE DE PRINSES HAAR BLOEMEN KWIJTRAAKTE. H. K. H. Prinses Juliana heeft gister middag een bezoek gebracht aan de psy chiatrische inrichting „Het Apeldoorn- sche Bosch" ter bezichtiging van het Pae- dagogium voor jeugdige patiënten. Bij het bezoek aan de school vroeg een der kinderen haar om een bloem uit het bloemstuk, dat H.K.H. bij de ontvangst was aangeboden, aldus vertelt „De Maas bode". De prinses voldeed hieraan direct, waarop meer kinderen een bloem vroe gen. De Prinses bevredigde hen allen. TREURIGE TOESTAND IN DE KLOMPEN-INDUSTRIE. De R. K. Vereeaiging van exploitanten van machinale klompenbedrijven heeft naar aanleiding van het wetsontwerp ter zake van de continuatie der contingentee- ring betreffende klompen, klumpschoenen en klompenmakerswerk, een schrijven ge publiceerd, waarmede de drie overige or ganisaties op klocmpengebied het volkomen eens zijn. Aan dit schrijven ontleenen we o.m. het volgende: (De allertreurigste toestand in de bij uitstek nationale klompenindustrie is in den lande voldoende bekend. Volstaan kan worden met ter illustratie op te merken, dat sinds 1930 de Nederlandsche produc tie met meer dan de helft is gedaald, het aantal arbeiders in de bedrijven met meer dan 2/3 is terug geloopen, en de opbrengst met meer dan 3/4 is verminderd. Concurrentie met België is definitief uitgesloten. Rentabiliteit en financieele positie van de klompenfabrieken zijn zoo slecht, dat van uithoudingsvermogen geen sprake meer is. Een beroep wordt gedaan op den Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart oim het daarheen te leiden, dat we komen tot verhooging van 'het invoerrecht niet alleen, doch daarenboven een ver scherping der contingenteering. Het schrijven sluit: „Eenparig is de opvatting van alle beoefenaren van het 'klompenmakersvalk, dat wat zij tot op heden hebben kunnen waarnemen van de overheidsbemoeiing in één woord een aan fluiting is van al wat bescherming van nationale industrie heet". NIEUWE AFSLACHTING VAN VEE. Naar het „Vad." verneemt wordt er op het oogenblik een nieuw plan tot afslach ting van een gedeelte van den veestapel voorbereid. DE BELASTING OP BUITENLAND^ SCHE PLEZIERREIZEN. Een adres van den Ned. Trekkersbond. De Nederlandsche Trekkersbond heeft tot den minister van Financiën een adres gericht naar aanleiding van 's ministers plan aan de Staten-Generaal voor te stel len (ter verbetering van de inkomsten der schatkist) een belasting te heffen op het maken van z.g. plezierreizen naar het buitenland. Zoodanige uitvoering van dit plan, dat een bedrag van 50 cents per dag zal worden geheven, wanneer het verblijf in het buitenland niet langer duurt dan 14 dagen en dat bij een lan ger verblijf een hooger bedrag geheven zal worden, ontmoet bij adr. ernstige be zwaren omdat van zulk een belasting in hooge mate een belemmerende invloed zou kunnen uitgaan op het werk van den Nederlandschen Trekkersbond. Het eenige gevolg zou zijn, dat het werk, dat de Bond met veel persoonlijke opofferingen de laatste jaren heeft opge bouwd zonder dat er eenig winstbejag bij heeft voorgezeten, thans zou worden afgebroken. Adr. dringt er o.a. op aan bij den mi nister, een vorm te vinden, waardoor trek tochten als door den Bond worden ge organiseerd, onbelast blijven. Nederl. planten in Rusland. Te Leningrad zijn dezer dagen uit ons land 2500 planten aangevoerd bestemd voor de kweekerij van het staatsland- bouwbedrijf Joezjnaja Koeljtoera (zui- dercultuur) aan de kust van de Zwarte Zee. Dë planten bevinden zich in quaran taine in den botanische tuin van de aca demie van wetenschappen te Leningrad. Slechts de volstrekt gezonde exemplaren zullen in de kweekerij worden toegelaten. De verhooging van de schoenen-prijzen. Door de Federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten is het volgende offi- ciëele communique verstrekt: „In de Maandag U. gehouden algemeene leden vergadering der federatie werd met groo- te instemming het bestuursvoorstel be groet, om in de verhooging der prijzen waartoe de belangrijke stijging van de leerprijzen iederen individueelen schoen fabrikant noodzaakte, in onderling over leg meer uniformiteit te brengen. Algemeen was men van oordeel, dat het in de gegeven omstandigheden on mogelijk is, zonder prijs verhooging de huidige kwaliteiten te handhaven. Met algemeene stemmen werd tenslotte besloten tot een verhooging der thans geldende prijzen met 1015 pet., al naar gelang van de verhooging waartoe reeds eerder werd overgegaan". Crisis-aankoopen van vruchtboomen. De Minister van Landbouw en Vissche- rlj heeft vastgesteld de „crisis-aankoop beschikking 1935" (vruchtboomen). Krach tens het bij deze beschikking gevoegde reglement zullen door de Nederlandsche Sierteelt Centrale van georganiseerde kweekers vruchtboomen worden afge kocht tot een maximum van 50 der door hen aangeboden vruchtboomen. De vruchtboomen zullen vanwege de Cen trale ter plaatse worden gekeurd en ver nietigd. Voor deze aankoopen zal een bedrag van ten hoogste f37.500.— ter be schikking van de Centrale worden ge steld. Ontwerp-Automatenwet. Het bondsbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft zich met een adres tot den voorzitter van den Minis terraad gewend, waarin melding gemaakt wordt van het feit, dat uit een aantal plaatsen ln het land bij voortduring klachten komen, terzake overtredingen van de Winkelsluitingswet, waarvan de bona-fide winkeliers en werknemers de dupe worden. Als oorzaak van deze veelvuldige over tredingen wordt aangegeven het ontbre ken van een wet, regelende den verkoop per automaat. Onder herinnering aan het per 28 Maart 1934 verschenen ontwerp-wet, regelende den verkoop per automaat, van welk ontwerp na de verschijning van het Voor- loopig Verslag op 17 Mei 1934 niets meer werd vernomen, verzoekt het bondsbe stuur in het algemeen belang te willen bevorderen, dat het ontwerp-Automaten- wet op korten termijn door de Tweede Kamer in behandeling kan worden ge nomen. Chr. Bond van Postpersoneel. Gisteravond vierde de afd. Middelburg en omstreken „Door Plicht tot Recht" van den Ned. Bond van Chr. Prot. Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel te Vlissingen haar 25-jarig bestaan. De voorzitter, de heer M, Dekker te Vlissingen, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en heette de talrijke dames en heeren welkom. Door den secretaris, den heer M. Tallie te Vlissingen, werd een breedvoerig his torisch overzicht gegeven over de geschie denis der afdeeling in de afgeloopen 25 jaar. De penningmeester, de heer Minnaar te Middelburg, sloot met een batig saldo van f 52,70. Door een dames-kwartet werden een tweetal muzieknummers met zang ten beste gegeven. De bondssecretaris, de heer P. A. ten Haef, te 's-Gravenhage, hield daarna een opwekkende toespraak. Aan den heer J. Coppoolse te Seroos- kerke, die 25 jaar onafgebroken lid der afdeeling is geweest, werd met eenige toepasselijke woorden door den voorzit ter het gouden insigne van het Chr. Nat. Vakverbond op de borst gespeld. Door den heer J. Marijs werden de ge- lukwenschen overgebracht van den Chr. Besturenbond alhier, terwijl namens de Goesche afdeeling een fraaie bloemen mand werd aangeboden; evenzoo een bloemenattentie van het bondsbestuur. Na afdoening van het officieel gedeelte bleef men nog enkele uren onder muziek, zang en samenspraak bijeen, waarna de voorzitter met dankzegging eindigde. TWEEDE KAMER. De Postbegrooting aangenomen. Bij de gisteren voorgezette behandeling van de begroeting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, betoogde 'Minister de Wilde, in antwoord op gemaakte opmerkingen, dat het bedrijf er in de eerste plaats is, om het publiek goed te 'bedienen. Daarbij moet er een 'goede behandeling van het personeel zijn; Men bedenke, dat er maar een 'kleinigheid voor noodig is, om de winst van f5.5 millioen te doen omslaan in een verlies. Volgens den heer IJssel- muiden is er te kras afgeschreven, ten koste van het personeel. Sterke afschrij ving in een (bedrijf als dit is noodzake lijk. Hadden de spoorwegen maar zoo sterk afgeschreven. Het is mogelijk, dat een uitnemend in strument over tien jaar waardeloos is en dat men dan met dood kapitaal zit. Er zijn gemeenten, die nog moeten afschrij ven op gebouwen, die al geamoveerd zijn. Men moet er voor oppassen, het bedrijf der posterijen niet 'de rol te laten spelen van een rijk familielid, waarop ieder leu nen wil. Gebeurt dit, dan kan het bedrijf niet lang welvarend blijven. Anderzijds moet het personeel goed behandeld wor den. De strekking van de Arbeidswet is niet ■zoodanig, dat bestellers, zaalchefs en la ger technisch personeel zouden vallen on der den achturendag. Als bij dit bedrijf de achturendag komt heeft dit consequenties voor andere be drijven, waarop hef doorwerkt. Intus- schen wil spr. met den directeur-generaal de zaak 'bespreken, om te zien wat er aan te doen is. Men Haagt over een te veel aan ar beidscontractanten, maar er zijn op 'het oogenblik nog 700 bestellers te veel. Volgens spr. komt het met de tijdsom standigheden overeen als gehuwde ambtenaressen worden ontslagen. Maar er is werk, beter voor vrouwen dan voor mannen geschikt. En spr. wil gaarne met de belangen van vrouwelijke werkkrachten rekening houden. Op handhaving van Zondags rust is spr. steeds bedacht. Een cir- cuiaire van den directeur van het Am- sterdamsChe postkantoor, die uitbreiding van Zondags werk tengevolge zou hebben, is geschorst. Da heer Weitkamp klaagde over ach terstand van het platteland. Spr. voelt alles voor het platteland, maar het postbedrijf mag niet ter wille van het platteland economisch worden vermoord. De verspreiding van circulaires over geneesmiddelen zal spr. overwegen, maar mogelijk is er verschil van opinie over de vraag, wat kwakzalversmiddelen zijn. De heer Drop zei, dat hij' op het oogen blik geen reden heeft om op te komen tegen de regeling der hoogtijdagen (ge lach). De heer 'Boom is het er hartelijk mee eens '(vroolijfcheid). Dan kan spr. tevreden zijn. Spr. acht het juist, dat de radiodistri butie een vergoeding 'geve aan de om- roepvereenigingen. Vertegenwoordiging van de onderschei dene stroomingen in de radiocontrole- oommissie acht spr. wenschelijk. De heer IJsselmuiden (R.K.) dient een motie in, waarin de Kamer uit spreekt, dat elke redelijke kans op ver ruiming van werkgelegenheid moet wor den gebruikt, en de Regeering uitnoodigt te 'bevorderen dat geleidelijk hij 't staats bedrijf der P. T. T. de arbeidsduur, bui ten noodzaak, de 48 uur per week niet zal overschrijden. Minister de Wilde heeft geen be zwaar tegen deze motie, als zij wordt opgevat in dezen zin, dat hij met den directeur-generaal zal spreken en zal onderzoeken wat mogelijk is. De Kamer verwerpt de motie-De Visser, tegen uitbreiding van het perso neel met arbeidscontractanten met 56 te gen 24 stemmen. Voor: S.D.A.P., G.P. en de heeren Sneevliet '(r.s.), Van Houten (c.d.) en Arts (R.K.D.P.). De motie-D e Visser ten gunste van 'n 48-urenweek wordt met 56 tegen 24 st. verworpen. De motie -IJsselmuiden wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De begrooting wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen, met aantee- kening, dat de heer Sneevliet tegen is. De Regeering geeft cijfers. In een bijlage tot de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over het be- zuinigingsontwerp geeft de regeering een opsomming van de ten laste van den be- grootingspost voor het Werkfonds 1934 geblokkeerde gelden tot en met 18 Nov. 1935. Hierin worden de volgende bedragen genoemd: Voor bureelkosten f 66.130.56, rijkswerken f 20.965.951,29; voor werken van andere publiekrechterlijke organen f20.963.347; voor industrieele projecten f 17.198.764 en voor andere werken f 876.540; totaal generaal f 59.170.732,85. Voorts is nog toegezegd voor Rijkswa terstaatswerken f 1.449.899,71. In totaal is er, blijkens deze opgave van de regee ring, geblokkeerd f 60.620.632,56. Goes. De collecte voor het Crisis-Comité bracht deze week op f 51.50. Bevolking. Ingekomen: P. Verburg geb. de Rooy, zonder beroep, van Poelweg V 99; E. M. Lehman, liefdezuster, van Amsterdam, Kloetingscheweg 5a; M. G. A. Ros, naaister, van Breda, Groote Ka de 42. Vertrokken:1 M. Meulbroek, 'bakkers knecht, naar Arendskerke E 78; A. Kip, dienstbode, naar Arendskerke F 125; M. G. Ruiter, liefdezuster, naar Amsterdam, Oosterparkstraat 179; W. J. Mazzola, arts, naar Middelburg, Singelstraat 184; J. v. d. Voort, en gezin, zonder beroep, naar Tilburg, H. de Keijzerstr.a 6; J. de Smit, dienstbode, naar Velsen, Kanaal straat 256; J. Wolff, huishoudster, naar Dortmund; J. E. Hibels, geb. Gerritse, dienstbode, naar Oostkapelle; Wed. W. G. Witkam en gezin, zonder beroep, naar Den Hfaag, Valkenboschkade 434; A. J. van IJsseldij'k, kantoorbediende, naar Zierikzee B 484; W. A. v. d. Velde, op zichter, naar Haarlem, J. de Wittlaan 5; S. Siebenga, hoofdverpleegster, naar Den Haag, Aalbessenstraat 34; C. Walraven, dienstbode, naar Rilland-Bath, Adr. Bu- teijnstr. 88; L. A. Dijke, dienstbode, naar Golijusplaat; wed. J. Maartense, zonder beroep, naar Breda, Koekoekstr. 28; M. Ventevogel en gezin, opperman, .naar Kloetinge, B 12. van Witkam's Geschenkenhuis in de L. Kerkstr. te Goes, waar honderden St.- Nicolaascadeautjes overzichtelijk geëta leerd en zeer voordelig geprijsd zijn. (Adv.) Kapelle. Het comité voor Chr. Winter- lezingen te Kapelle-Biezelinge is in staat gesteld door bijdragen van de leden om drie lezingen te laten houden. De Geref. Kerk is hiervoor bereidwillig afgestaan. Toezegging is ontvangen van Ds N. Buffinga uit Rotterdam, .welke in het begin van Dec. hoopt op te treden met het onderwerp: de onsterfelijkheid der ziel. Ook Dr G. P. van Itterson uit Den Haag komt in de 2e helft van Februari. Als derde spr. is den heer Van Hulzen aangezocht voor een paedagogisch onder werp. 's Gravenpolder. Woensdagavond 7 uur kwam de gemeenteraad bijeen. Beëedigd als raadslid werden de heeren Th. de Klerk, G. Blok en G. Riemens. Hierna kwam aan de orde de verkiezing van een wethouder. De eerste stemming had het volgende resultaat: Th. de Klerk 2 st., A. Hoogesteger 2 st., Joh. de Schipper 2 st. en 1 blanco. Tweede vrije stemming: De Klerk 2, Hoogesteger 2, De Schipper 3 stemmen. Tusschenstemming: De Klerk 2, Hoogesteger 4, blanco 1. Bij herstem ming werd gekozen dhr A. Hoogesteger (Stk. Geref.) met 3 st. terwijl op dhr Joh. de Schipper 2 st. waren uitgebracht. Thans heeft de vaststelling der begroo ting voor 1936 plaats tot een bedrag van f 28.061.71, met een post onvoorzien groot f 1679.70. De opcenten op de ge meentefondsbelasting zijn gebracht van 75 op 55 en de hondenbelasting van f6 op f3. Besloten werd dat voortaan de werk- loozen die uit de werkloozenkas uitkee- ring ontvangen niet meer minder krij1- gen dan steunuitkeeringen. De rekening van het B. A. werd goed gekeurd in ontvang op f 9857.80, uitgaaf f 6906.04, batig saldo f 2951.76. De com missie die met het nazien was belast gaf in overweging dat het B. A. zal overleggen met eenige gezinnen om in ziekenhuisverpleging te gaan met het oog op het groote bedrag dat uitgegeven is aan ziekenhuis- en operatiekosten. De begrooting van datzelfde middel werd goedgekeurd tot een bedrag van f 84-86.50, met een post onvoorzien van f2254.12. Verschillende pensioengrondslagen wer den vastgesteld alsmede de vergoeding der bijzondere school -over 1933 tot een bedrag van f 11.05 per leerlmg. Daarna kwam aan de orde een verzoek van de herbergiers om de herbergen op Zondag open te stellen. Dhr Vermue ver dedigt dit op grond van het feit, dat de herbergiers in hun brood getroffen wor den. Dhr Schipper meent, dat de men schen die voor Zondagsluiting zijn, ook niet volmaakt zijn; dan mag men een ander niet beletten op Zondag de her berg open te hebben. De voorzitter ziet er geen kwaad in. Weth. Verhulst zegt dat wij; als over heid geroepen zijn Gods wet te eerbiedi gen, ook als Hij eischt den Sabbath te heiligen. Eh als men spreekt van brood ontne men, als er geen God was, die voor ons zorgde, zou men niet alleen elkaar het brood ontnemen, maar dan sloeg men elkander dood. De voorzitter meent dat Zaterdag de Sabbath is. Weth. Verhulst zeg: U bent toch geen Jood, want dan houdt u den Sabbath slecht. Van de opstanding van Christus af is de Zondag gevierd. Weth. A. Hoogesteger "zegt: ieder mensch staat onder de wet Gods. De historie toont aan dat juist de groote mannen die ons land hebben groot ge maakt den Sabbath nauwgezet vierden. Hierna werd tot stemming overgegaan. Voor de openstelling op Zondag: De Schipper Gib.), G. Blok (lib.), Vermue (R.K.) en De Klerk (C.H.j Tegen Riemens (St.G.), Hoogesteger (St.G.) en Verhulst (A.R.). De rondvraag leverde niets bijzonders op. Daarna sluiting. Dinsdagavond kwam het Comité tot behartiging van de belangen van jeug dige werkloozen bijeen. Besloten werd op Dinsdag 3 Dec. 's avonds 7 uur in het lokaal de cursussen te openen. De voorz. Ds v. Hoogstraten, zal dan een openings woord spreken. Er wordt een cursus ge geven in m-otorkennis, in huisvlijt en tim meren. Door dhr De Dreu zal de radio gratis geleverd worden. Zoo zal ook bier getracht worden de gevolgen der werk loosheid eenigszins te verzachten. Heinkenszand. Gistermorgen reed dhr A. Bos alhier met zijn broer per rijwiel naar zijn werk te Kruiningen. Onderweg week hij uit voor een vrachtauto*, doch hij kwam daarbij met zijn wiel in aanraking met bet rijwiel van zijn broer, waardoor hij kwam te vallen en bewusteloos bleef liggen. Een passeerende auto heeft dok tershulp te Kapelle gehaald, waarna dhr B. per auto naar het ziekenhuis te Goes is vervoerd. Gisternamiddag is hij tot be wustzijn gekomen. De dokter acht geen direct levensgevaar aanwezig. Souburg. Woensdagavond vergaderde de C. B. en T. B. De voorzitter, dhr B. Koole, deed enkele mededeelingen om trent de aanschaffing van verschillende producten, waarvoor in 't algemeen de Goöp. „Eiland Walcheren" gekozen is. Spr. wekte de leden op zich te abonnee- ren op het orgaan „Het Platteland". Hierna verkreeg dhr A. L. Louws van Oostkapelle het woord om te spreken over: „Veredeling en instandhouding van onze landbouwgewassen". Spr. begon met er op te wijzen hoe schoon d© arbeid in de natuur is, met name in den landbouw en hoe noodzakelijk het is onze gewassen te kennen. Spr. behandelde eerst de tarwe en merkte o.a. op, dat men door kruising van Wilhehnina- mat Essex-tarwe de Ju- liana-tarwe verkreeg, welke nu de meest geteelde tarwe is. Na er op gewezen te hebben, dat er nu een massa tarweras- sen zijn waarschuwde Spr. voor een al te groote vlucht in de Fransche tarwe, daar d© resultaten der proefvelden nog geen voldoende waarborg bieden. Daarna behandelde spr. de verschillen de tabweziekten, hun ontstaan, gevolgen en behandeling. Verder werden nog verschillende ge wassen 'behandeld, waarbij uiteengezet werd op welke wijze kruising van verschil lende rassen plaats heeft. Dikwijls is her haalde en nauwgezette selectie noodig voor zuivering van het gewas. Veredeling beteekent 'het bevorderen van Gods eer ©n verheerlijking van Gods schepping. Spr. waarschuwt, inzonderheid bij tarwe, zioh te houden aan de gegevens welke van uit "Wageningen verstrekt worden. Verschillende vragen werden daarna door Spr. beantwoord. Bij de rondvraag werd nog gesproken over de wenschelij-kiheid om als organisa tie zelfstandig 'kunstmest in te koopen. EEN EED VAN MUSSOLINI. In het jaar 1911 versohenen heel on verwacht Italiaansche oorlogsbodems aan de kusten van Lybië voor een koloniale verovering. De „vrome broeders van het zwaard", de Senoes&i, zwoeren in dat jaar den vreeselijken eed, dat zij den blanken indringer zouden bevechten zoolang er nog één Senoessi een druppel bloed in het lijf had. Aan deze herinnering uit een vroegere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2