EERSTE BLAD De financieele positie van de gemeenten. Buitenland De oorlog in Abessynië. BeiangrSjkste Nieuws DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAAR0M m. 45 Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes sn Vlissingon 10.20 Losse nummers 5 sesu Advortontiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeclingci! 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. G Minister de Wilde heeft in de Tweede Kamer mededeelingen gedaan omtrent de resultaten'van het financieele beleid der gemeenten. Wij laten dit gedeelte van 's Ministers betoog hier volgen: „Het aantal gemeenten met een reëel nadeelig saldo is in 1934 a f- genomen; het was in 1934 472 tegen ■907 in 1933 en 770 in 1932. De gewone uitgaven overtroffen de gewone inkomsten over 1932 met 54,4 millioen; over 1933 is deze overschrijding 43,7 millioen^ over 1934 36,1 millioen. Bij de beschouwing van het resultaat 1934 moet in aanmerking worden geno men, dat de Rijksbijdrage in de werkloos heidsuitgaven in 1934 29 millioen lager is geweest dan in 1933! Aan de gemeen ten, die met de lagere Rijksbijdrage niet uitkwamen, is toegestaan, de uitgaven, die niet gedekt konden worden, eerst uit de begrooting te stooten en later naar den kapitaaldienst over te brengen. Bij de berekening, welke aan het cijfer van 36.1 millioen ten grondslag ligt, zijn ech ter deze bedragen volledig als gewone uitgaven aangemerkt, terwijl de bijdrage van den kapitaaldienst het bijzondere dekkingsmiddel voor deze uitgaven in de gemeenterekening volledig buiten be schouwing is gelaten. Zouden wij derhalve den achteruitgang van de Rijksbijdrage ter wille van de vergelijking met 1933 even elimineeren, dan zou tegenover het reëele nadeelige saldo van alle gemeenten te zamen van 43,7 millioen over 1933 gesteld kunnen worden 7 millioen over 1934. Deze ongetwijfeld veel gunstiger toe stand is een gevolg van de maatregelen, welke de gemeentebesturen tot verlaging van uitgaven en verhooging van inkom sten hebben getroffen. Het verheugt mij, dat in het generale resultaat van het financiëele beheer van alle gemeenten de neerslag van deze maatregelen thans voor het eerst zoo duidelijk tot uitdruk king komt. Men zal beseffen, waarom dit resultaat voldoening geeft, wanneer men de cijfers van de laatste jaren nog eens nader beziet. Het nadeelig verschil tusschen gewone uitgaven en gewone inkomsten over 1931, 20.2 millioen bedragende, steeg over 1932 tot 54,4 millioen, over 1933 daalde het tot 43,7 millioen, hetgeen een voorteeken kon zijn van een gunstige wending. Ik heb dit echter als zoodanig nog met eenige reserve aanvaard. Inderdaad is thans gebleken, dat de middelen, aangewend door de gemeente besturen om de tering in overeenstem ming te brengen met de nering, niet zon der effect zijn gebleven. Hiermede is vanzelfsprekend nog niet gezegd, dat geen groote waakzaamheid voor het heden en voor de toekomst ge boden blijft. Men vergete toch niet, dat het resultaat, alleen in vergel ij king met vorige jaren bezien, tot min dere ongerustheid stemt. Op zich zelf echter beschouwd geeft het alle aanleiding met allen aandrang naar ver dere aanpassing te streven. Bovendien wordt hier alleen het algemeene effect van alle gemeenten te zamen geconsta teerd; er zijn tal van zwakke plaatsen in de rij der gemeenten, die bij zulk een beschouwing niet opvallen, doch voor welke een verdere meering gebiedend noodzakelijk blijft. Bovendien neemt de financiëele weer stand van de gemeenten op zeer snelle wijze af. De hulpbronnen, waaruit geput werd om het budget bij te springen, wan neer dit noodig was, de batige sloten van vorige jaren en de reserves, slinken op onrustbarende wijze. Vorig jaar noemde ik ten bewijze hier van eenige cijfers. Ik kan deze thans aan vullen met de recente rekeningsgegevens over 1934. Aan overschotten van vorige jaren, welke aangewend werden ter versterking van het budget, na aftrek van de tekor ten van vorige jaren, vloeide aan den dienst 1931 nog toe netto 29,3 millioen. Voor 1933 was dit cijfer 17,3 millioen, ter wijl nu de dienst 1934 uit dezen hoofde slechts netto is versterkt met 2,9 mil lioen! Nog een ander gegeven, dat wel in staat stélt een duidelijk beeld te verkrij gen van de mate, waarin de hulpbron nen van het gemeentelijk budget in dezen tijd aangesproken worden, is het vol gende: De reserves, beschikbaar voor aan wending voor den gewonen dienst, wan- neerdenoodaandenmankomt, beliepen voor alle gemeenten te zamen op 81 December 1931 70,3 millioen; een jaar later 55,6 millioen, nog een jaar later 43,3 millioen en op 31 December 1934 31,3 millioen!" DE EERSTE GROOTE LUCHTAANVAL. Hoe de Abessynen doordrongen In de Italiaansche linies. De V.P.B.-correspondent aan het Ita liaansche front, Sven Olafson, schrijft: Na de aanvallen achter het Italiaansche front, waaraan de troepen den laatsten tijd hebben blootgestaan, zooals ik reeds meldde, heeft men een aanvang gemaakt met de grondige zuivering van het ter rein van alle vijandige elementen. Hier toe kon men des te eer overgaan, omdat uit alles blijkt, dat het voorloopige doel, dat men zich aan het Noordelijke front had gesteld, is bereikt en dat er een rust- pooze zal intreden, voordat men er toe overgaat, den opmarsch voort te zetten. Deze laatste dagen is er een factor in het geding gekomen, waarmede men aan deze zijde weinig of geen rekening heeft gehouden, omdat men blijkbaar de mo gelijkheid over het hoofd heeft gezien, dat zich iets dergelijks zou kunnen voordoen. Men meende namelijk met den vijand in het bezette gebied te hebben afgedaan na de tamelijk sporadische en weinig moord dadige schermutselingen tijdens den op marsch om de linie AksoemAdigrat te bezetten. Geheel onverwacht heeft het vijandelijk verzet weder het hoofd opge stoken op plaatsen, waar men dit het minste verwachtte: binnen de Italiaan sche linies! De oorzaak van het „doorzijpelen" der vijandelijke troepen moet waarschijnlijk worden gezocht in het feit, dat tusschen de tweede kolonne en het corps kleurlin gen, dat aan de operaties deelneemt, ge leidelijk een bres was ontstaan ter breed te van ongeveer 100 kilometer in vogel vlucht. Ondanks de regelmatige surveil lance van vliegmachine moet het den vijand niet zoo moeilijk zijn gevallen, hierdoor een aantal troepen binnen te smokkelen. Er kan evenwel geen twijfel aan bestaan, of men zal aan deze gue rilla spoedig den kop hebben ingedrukt. De vuurdoop der Italiaansche luchtmacht. Tot dusverre hadden de Italiaansche vliegers nog slechts weinig blootgestaan aan aanvallen der Abessynen. Wel is waar werden af en toe enkele geweer schoten op hen gelost, doch deze hadden al heel weinig effect. Thans evenwel is het in de streek tusschen Ambaladsji en Antalo, ten Zuiden van Makalle, tot een ernstig treffen gekomen tusschen de vlie gers en een sterke Abessynsche troepen macht. Uw correspondent had het voorrecht, hiervan de voornaamste indrukken op te teekenen uit den mond van een der offi cieren, die aan den raid had deelgeno men. „Toen de beide Caproni-escaders het aangeduide gebied naderden", ver telde hij, „bleek ons al spoedig, dat de Abessynen de hoogten, die het smalle dal bij Goea Michael beheerschen, bezet had den met scherpschutters, afdeelingen machinegeweren en stukken afweerge schut. Nadat wij de posities hadden ver kend, waarbij ons al dadelijk bleek, dat ons een warme ohtvangst werd bereid, daalden wij zoo laag, als onze veiligheid dit toeliet, na eerst onze bommen te heb ben gestrooid, teneinde de vijandelijke stellingen met onze machinegeweren te bestoken. „Ik verzeker u", ging hij voort, „dat het oogenblikken van hevige opwinding voor ons waren. Wij werden begroet door een ontzettend vuur. Om ons heen spron gen onophoudelijk de granaten van het afweergeschut, terwijl de geweerkogels en de projectielen uit de machinegeweren onophoudelijk tegen de vliegtuigen klet terden. Ieder oogenblik konden wij een treffer verwachten, die voor ons onher roepelijk het einde zou hebben beteekend. Wij hebben het er echter allen boven verwachting goed afgebracht. Schade van eenig belang hebben wij niet opgeloopen, behalve de machine van graaf Viano, die, zooals u bekend zal zijn, een noodlanding heeft moeten maken bij Makalle, welke goed is afgeloopen. Het wordt meer en meer duidelijk, dat ten Zuiden van Makalle een groote Abes synsche troepenmacht is samengetrok ken, die den verderen Italiaanschen op marsch zal trachten te bemoeilijken. Anale deor de Abessynen heroverd? De correspondent van Reuter-A.N.P. te Harrar seint, dat Fitaoerari Ayele, de op- perjachtmeester van den keizer, heden morgen een krachtigen tegenaanval ge opend heeft op een Italiaansch detache ment tusschen Anale en Gorrahei. Hij heeft gemeld, dat hij den vijand ernstige verliezen heeft toegebracht. Ayele ver klaart Anale drie dagen geleden te heb ben heroverd. Volgens zijn verslag duurde de slag van het aanbreken van den dag tot 12 uur 's middags en zijn de Abessy- niërs thans in het bezit van zekere posi ties, die de Italianen tevoren bezet hiel den. De Abessynische troepen zullen nu binnenkort trachten, om den vleugel der Italianen nabij Anale heen te trekken. 2.624 Italiaansche gewonden door het Suez-kanaal. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zijn van 13 tot 18 November 14 Italiaansche schepen met in totaal 2624 zieke en ge wonde Italiaansche soldaten het Suez- kanaal gepasseerd op weg naar Italië. HET ITALIAANSCHE VERWEER TEGEN DE SANCTIES. Hoewel er weinig is uitgelekt van wat er in de bijeenkomst van den fascistiscben Grooten Raad besproken is, schijnt de Duce wederom uitdrukking te hebben ge geven aan zijn bedoeling om den oorlog in Abessynië tot het bittere einde voort te zetten. Mussolini houdt zich er thans mee be zig «den vorm onder de oogen te zien, waarin het best tegenmaatregelen tegen de sancties kunnen worden genomen, nu de antwoorden op het Italiaansche protest nog niet zijn binnen gekomen. Volgens hem is zijn doel om een wig te steken tusschen het Geneefsche front van vijftig staten bereikt en een zegsman van de regeering heeft aangekondigd, dat de strengheid van de tegenmaatregelen zal afhangen van de houding, aangenomen door iederen staat afzonderlijk. Men heeft verder aangekondigd, dat de Vereen. Staten, wanneer zij den olie-uit voer naar Italië zullen hebben verboden, op denzelfden voet zullen worden behan deld als iedere staat, die aan de sanctie maatregelen deelneemt en dat de goede ren uit de Vereen. Staten derhalve zullen worden geboycot. De wrok tegen Engeland neemt nog steeds toe. Opdat de kinderen nooit het onrecht hun aangedaan door de toepassing der sanc ties zullen vergeten, hebben de onderwij zers het bevel gekregen hen van de betee- kenis van de sancties te doordringen. Zoo moeten de ikinderen de namen van de staten, die de sanctiemaatregelen toepas sen, nik hun hoofd leeren en Engeland staat natuurlijk bovenaan op de lijst. Ver der krijgen de jongens en meisjes als huiswerk, de dagelijksche regeeringscom- muniqué's over de operaties in Abessynië, uit him hoofd te leeren. Een pauze in de operaties? Reuter meldt uit Addis Abeba: De meer of minder clandestiene informatoren, die in de afgeloopen maand een soort nieuwe „heurs" hebben gevormd voor de journa listen, schijnen langzaam hun verbeel dingskracht te verliezen. Volgens betrouwbare personen is het uitblijven van berichten toe te schrijven aan gebrek aan gebeurtenissen. Algemeen wordt verondersteld, dat maarschalk Badoglio voor eenigen tijd de operaties zal staken, om daarna sterk aan te vallen. Ook de toepassing van sancties heeft invloed op het tempo van de operaties, aangezien men wacht op de reactie in Europa. Ook is het mogelijk, dat de gebeurte nissen in Egypte, welke indirect in ver band staan met het Italiaansch-A'bessy- nisch conflict, kunnen invloed hebben op de Italiaansche actie. Van andere zijde wordt vernomen, dat in de provincies Gheralta en Tembien 10.000 man Abessyniërs in kleine ben den verdeeld een guerilla voeren. De Italianen zijn aan de Webb© Shibeli teruggedrongen. Groote invoeren in Italië uit Duitschland via Oostenrijk en Zwitserland. Naar Reuter gisteren uit Innsbruck seinde, werd van den Brenner-pas ge meld, dat het goederenverkeer uit Duitsch land naar Italië en omgekeerd onmid dellijk na de inwerkingtreding van de sancties sterk vergroot is; wel met meer dan 50 pet. Twee-en-twintig goederentrei nen met elk 25 wagons reden de grens over. De goederen uit Duitschland naar Italië bestaan meest uit steenkool, hout, auto's en vliegtuigonderdeelen. De wa gons gaan terug, gevuld met fruit en andere Italiaansche landbouwproducten. De Zwitsersche correspondent van de „Daily Express" meldde gisteren hetzelfde van het verkeer over de Zwitsersche spoorwegen via den St. Gotthard. Maan dag zouden er 35.000 ton goederen naar Italië gepasseerd zijn. Uit Italië niet meer dan 7000 ton, minder dan de helft van het normale cijfer. Naar Italië gingen vooral steenkool en petroleum en rub ber (oude autobanden), alles komende uit Duitschland via Bazel. Ook zag de correspondent een wagon geladen met schroot. Hervatting der diplomatieke besprekingen tot bijlegging van het Itallaansch- Abessynsch conflict. De diplomatieke besprekingen tot bij- legging van het Italiaansch-Abessynsch conflict, worden heden te Parijs voortge zet. Uit Londen wordt vernomen, dat de be sprekingen tusschen de Ehgelsche en Fransche deskundigen binnen het raam van den Volkenbond zullen blijven. Weliswaar schijnen op het oogenblik noch Laval noch de Ehgelsche regeering een nauwkeurig plan van een regeling te hebben, doch men hoopt te Londen dat spoedig een aannemelijke grondslag voor een discussie zal worden gevonden. Het ziet er niet naar uit dat de be sprekingen van gisteren over het Abes synsche conflict en over de kwestie der vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee eenige voortgang in de onderhande lingen heeft gebracht. Uitbreiding van uitvoerverboden naar Italië? Vermoedelijk zal de commissie van achttien bijeen worden geroepen om zich bezig te houden met de uitbreiding van de voorstellen in zake verbod van den uitvoer van grondstoffen, zooais steenkool, petroleum, staal, ijzer, e.d. naar Italië. In internationale kringen wordt veel waarde gehecht aan de verklaring van den Amerikaansehen minister van Bui- tenlandsche Zaken Cordell Huil, dat de Vereenigde Staten reeds controle oefenen op den uitvoer van deze artikelen. Som migen zijn van meening, dat Roosevelt het Congres zal vragen een wet aan te nemen, waarbij de levering van deze ar tikelen aan oorlogvoerenden wordt ver boden. Nationalisten in Egypte kondigen algemeene staking af. De nationalistische Wafdpartij heeft de algemeene proteststaking afgekondigd. De dertig Arabische bladen zullen vol gens „United Press" evenmin verschij nen, uit protest tegen de beperkende maatregelen der regeering in zake de be richtgeving over den binnenlandschen politieken toestand. De nationalistische studenten zullen er in de inlandsche wijk voor zorgen, dat de winkeliers zich aan de stakingsorder houden. Men vreest, dat het daarbij tot nieuwe ongeregeldheden zal komen. De Wafd heeft verder de bevolking verzocht niet te gaan kijken naar de manoeuvres der Britsche vloot, welke voor Alexandrië zullen worden gehouden; de manoeuvres worden een beleediging der nationale gevoelens genoemd. TREEDT PRESIDENT MASARYK AF? Dë „Daily Herald" meldt uit Praag, dat president Masaryk heeft besloten af te treden als president van Tëjecho-Slo- wakië. Masaryk heeft deze functie sedert het ontstaan van de Tsjechische repu bliek, thans 17 jaren geleden be kleed. Zijn aftreden zal einde van dit jaar worden bekend gemaakt. Dr Benes, de rechterhand van presi dent Masaryk zou zijn opvolger zijn. Masaryk zal Benes in diens functie van advies dienen. GOEBBELS OVER DE BOTER- SCHAARSGHTE IN DUITSCHLAND. Oak in de toekomst wellicht dergelijke beperkingen. Dr Goelbbels heeft in de „Hanseaten- ha'lle" een redevoering gehouden voor 50 duizend personen. Ten aanzien van de boterschaarsohte zeide Goebbels, dat het duidelijk is, dat de vijf millioen menschen, die te werk zijn gesteld sedert het begin van het nationaal socialistische regime, ook meer levens middelen verbruiken. Indien nu meer bo ter in het buitenland zou worden gekocht, zou men moeten afzien van den invoer der noodzakelijke grondstoffen, waardoor de werkverschaffing zou worden belem merd. Ook in de toekomst za'1 men wellicht dergelijke beperkingen op zich moeten ne men, bij voorbeeld in geval van misoogst. Duitschland heeft echter den moed de crisis te overwinnen. Eerst komt de vrij^ held en uit de vrijheid ontspringt een hoo gs beschaving, niet omgekeerd. We werken niet alleen voor het heden, aldus vervolgde Goebbels, maar ook voor de toekomst. De latere generatie zal eens zeggen: zij hebben naar behooren gehan deld; zij hebben tijdelijk afgezien van de behaaglijkheid van het oogenblik en daar mede het bestaan in de toekomst verze kerd. NOODWEER OP ZWARTE ZEE. Schip op rotsen verpletterd, zes man vermist. Op de Zwarte Zee woedt sedert giste ren een storm van een hevigheid als in de laatste jaren niet meer is voorgeko- Binnenland. Het werk aan de Moerdijkbrug. De toestand in de klompen-industrie. Bijdragen uit het Werkfonds voor Zee land. Postbegrooting en Cumulatie-ontwerp door de Tweede Kamer aangenomen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Hevig verzet van de Abessynen. Noodweer op de Zwarte Zee. Treedt president Masarijk af? men. Het geheele scheepvaartverkeer is stilgelegd. In de nabijheid van het Bulgaarsche kustplaatsje Warwara werd Woensdag morgen het Turksche zeilschip „Sjasjim Bair" op de rotsachtige kust aangedre ven, waarop het tenslotte verpletterd werd. Een gedeelte der bemanning kon worden gered, doch zes man worden nog vermist. Twee kleine vtachtschepen bevinden zich ter hoogte van Boergas in nood en hebben hulpsignalen uitgezonden. Dooi de hevigheid van den storm is op het oogenblik elke poging tot redding on mogelijk. Ook aan de kust richtte de storm ernstige schade aan. Van talrijke hui zen woeien de daken af, die in sommige gevallen over een grooten afstand wer den meegenomen door den wind. Hondsdolheid in Istanboel. Het schijnt, dat korten tijd geleden een wolf, die lijdende was aan hondsdol heid, uit de wouden in de omgeving van de Turksche hoofdstad in een der voorsteden van Istanboel eenige honden heeft gebeten. Het gevolg was, dat deze dieren even eens hondsdol werden en weer andere honden beten en verscheidene personen door dolle honden gebeten werden. Ver- scheidenen moesten in de ziekenhuizen behandeld worden, terwijl twee slacht offers in levensgevaar verkeeren. De Chineesch-Japansche betrekkingen. In het onderhoud dat maarschalk Tsjang Kai Sjek gisteren met den Japan- sohen ambassadeur Ariosji heeft gehad worden de Chineesch-Japansche betrek kingen uitvoerig behandeld. Naar van Japansche zijde verluidde, overhandigde Ariosji den Maarschalk de drie door den Minister van Buitenland- sohe Zaken geformuleerde eischen die o.a. inhouden het onderdrukken der anti- Japansche stroomingen in China, het tot stand komen van definitieve samenwer king tusschen China, Japan en Mands- joekwo en ten slotte bet ontwerpen van gemeenschappelijke maatregelen tot be strijding van het communisme in hot Verre Oosten. Meerderheid voor mijnwerkersstaking in Engeland. Reuter meldt, dat 409.351 Engelsche mijnwerkers voor staking hebben gestemd en slechts 29.215 tegen, zoodat de meer derheid 93 procent bedraagt. De meerderheid van 93 pet., waarmede de mijnwerkers ten gunste van een sta king hebben gestemd, heeft algemeen verrassing gewekt, ook al had men in de laatste dagen een belangrijke meerder heid voor een staking verwacht. Deze meerderheid is de grootste, die tot nu toe ooit is voorgekomen bij een referen dum van de mijnwerkers. Nu 93 pet. der stakers zich voor de staking hebben uitgesproken, voor het geval de mijneigenaren hun eischen niet mochten inwilligen, zal, indien de inter ventie der regeëring zonder resultaat blijft, rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid van een algemeene staking na Kerstmis. Admiraal Jellicoe. f Naar uit Londen gemeld wordt, is de Britsche admiraal Viscount Jellicoe of Scapa, gisteren overleden. Bij het uitbreken van den wereldoorlog was hij tweede zeelord der admiraliteit en werd tot opperbevelhebber van alle Engelsche strijdkrachten ter zee van de thuiswateren benoemd. Hij trad voor het eerst naar voren in den zeeslag in het Skagerrak op 31 Mei 1916, die hem echter geen onverdeeld suc ces bracht. Einde 1916 gaf hij het com mando der groote vloot aan admiraal Beatty over en werd eerste zeelord der admiraliteit. De vliegers staken het zoeken naar Kingsford Smith. De Australische premier Lyons heeft in het Huis van Afgevaardigden medege deeld, dat de regeering tot de overtuiging was gekomen, dat verdere nasporingen door vliegers naar den vermisten Austra- lischen aviateur Sir Kingsford Smith en zijn metgezel Pathybridge nutteloos zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1