Begrooting van Financiën. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Staten-Generaal. Binnenland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 44 CJitg.: N.V. Uitgevere-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingo» f 0.20, Losse nummers 5 eoni. Advortontiön 30 cent. por regel, ïngoronden mcdedcclingcn 00 cent, per regel. Kle'r/j Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Departement van Financiën, is het volgende ontleend: Daar van een vereenvoudiging van het belastingstelsel bezwaarlijk sprake kan zijn, is uit den aard der zaak een aanzien lijke bezuiniging op de personeelsuitgaven niet mogelijk. De meening van enkele leden, dat door kapitaalvlucht de belasting in niet geringe mate wordt ontdoken, acht de minister niet juist. Van kapitaalvlucht als middel om belastingbetaling te ontgaan, is hem ook thans nog niet in beteekenende mate gebleken. De meening van verscheidene leden, dat het aantal klassen waarin gemeenten voor de heffing van de belasting naar de eerste twee grondslagen verdeeld zijn, vermin derd dient te worden, onderschrijft de minister geenszins. Naar de meening van de Regeering biedt art. 31 duodecies, paragraaf 2, tweede lid, der wet op de personeele be lasting aan de gemeentebesturen voldoen de gelegenheid om, waar dit noodig is, den druk der belasting voor koffiehuizen, restaurants, enz. te verlichten. Het door verschillende leden geopperde denkbeeld, de grondbelasting af te schaf fen en te vervangen door 100 opcenten op de vermogensbelasting vindt bij' den minister geen instemming. In de omstandigheid, dat de opbrengst van de belasting op goederen in de doode hand beneden de verwachting is gebleven, ziet de minister geen grond haar afschaf fing te bevorderen. Een voorstel tot uitbreiding van de in de wet opgenomen vrijstellingen is van den minister niet te verwachten. De minister deelt niet in de meening, dat de teleurstellende opbrengst van de omzetbelasting een gevolg is van aanzien lijke ontduiking, welke door het stelsel van de wet in de hand zou worden ge werkt. Bijl de behandeling van een in voorbe reiding zijnd wijzigingsohtwerp zal wor den overwogen, welke wijziging noodig zal zijn met betrekking tot de regeling van de omzetbelasting voor de gemeentelijke lichtbedrijven. Wat het denkbeeld betreft om de ver plichting tot het betalen van aflossing op krachtens de Landarbeiderswei uitgege ven plaatsjes op te schorten: afgezien van de omstandigheid, dat voor een toepas sing van dezen maatregel over de geheele lijft geen reden zou zijn, bestaat daartegen bovendien het principieele bezwaar dat het doel der wet door een dergelijke op schorting zou worden gemist; immers het doel is juist de mogelijkheid te scheppen, dat de plaatsjes door de belanghebbenden op den duur in onbezwaarden eigendom zullen worden verkregen, en hiervan komt niets terecht, indien een geregelde af lossing achterwege blijft.. De bestrijding van de smokkelarij vindt zoo krachtig mogelijk plaats. Er zijn nog enkele maatregelen in overweging om dit groote euvel zoo veel mogelijk tegen te gaan. In het denkbeeld den Dienst der V«s- scherijen op de Zeeuwsche Stroomen af te schaffen, kan de minister niet treden. Bepaalde voornemens tot verderen uit bouw van het eigenlijke middenstandscre- dtet heeft de minister niet. Wel wordt door den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een regeling voorbereid, welke beoogt het Rijk te doen participee- ren in het risico, verbonden aan de ver leening van rentegevende voorschotten aan kleine middenstanders, die niet vol doen aan de voorwaarden, welke de Mid- denstandsbank gehouden is voor ver strekking van credieten uit hoofde van de bestaande regeling te stellen. Weinig nieuws. Waar is de Negus? Vandaag valt er weinig nieuws van de fronten te melden. Uit een bericht, dat we gisteren pu bliceerden, is inmiddels' gebleken, dat bij den luchtaanval die de Italiaanen ten Zuiden van Buia, Zuidelijk van Makalle ondernamen, de Abessyniëra met hun af weergeschut de vijandelijke vliegtuigen buiten gevecht konden stellen. Nu is de luchtaanval hier wel zeer intensief ge weest en de Italianen schijnen zich om de troepen met succes te kunnen besto ken wel zeer dicht bij den grond te heb ben begeven. Volgens de Italianen is het aantal Abessynsche slachtoffers groot. Van Abessynsche zijde worden geen be richten over slachtoffers gegeven. De veronderstelling, dat nabij Makalle de grootste en bloedigste slag van den Noord-Abessynsohen veldtocht aanstaan de is, wordt bevestigd door berichten van inboorlingen in het frontgebied, volgens welke een sterk bewapende Abessynsche kolonne naar het ongeveer 15 K.M. ten Zuiden van Makalle gelegen Cheliot op rukt. Men verwacht, op grond van dit be richt en van berichten over het verschijn nen van het leger van Ras Seyoem in oostelijk Tembien binnenkort een Abes- synischen aanval op de linie Makalle Dole, Berichten uit Asmara melden dat Ras Seyoem de rivier Takazze is overschreden op een tot dusver door de Italianen nog met bezet punt. Indien dit waar is, is dat voor de Ita lianen wel een zeer ernstige bedreiging. De Italianen richten thans al hun aan dacht op het Tembien plateau. Zoolang men de troepen van Ras Syoem hier niet heeft kunnen verdrijven is het niet wel mogelijk de opmarsch voort te zetten, omdat hiermede een te belangrijke be dreiging in den rug blijft bestaan. In middels kan de strijd om dit plateau nog wel eenige dagen duren want de troepen van Syoem nemen in het moeilijk te be naderen gebergte strategisch bijzonder gunstige posities in. Men vraagt zioh af, waar momenteel de Negus zich bevindt. Uit Addis Abeba werd gisteren ge meld, dat de Negus thans per vliegtuig vandaar is vertrokken. Het bericht werd door de Abessynsche regeering tegenge sproken, maar naar in officieele kringen verluidt is de Negus inderdaad met on bekende bestemming afgereisd. Men ver wacht hem echter binnen eenige dagen te Addis Abeba terug. Het is mogelijk dat de Negus alvorens dus definitief naar Dessi te gaan zijn bezoek aan Harrar waar reeds eeningen tijd geleden sprake van was, zal afleggen. Aan het Zuidelijk front hebben giste ren kleinere gevechten plaats gehad langs de geheele linie tusschen Gorrahei en Sasa Baneh. Volgens een bericht uit Ad dis Abeba zijn de Abessyniërs er in ge slaagd de Italianen die de vorige week de waterbronnen van Annale bezet had den, ernstige verliezen toe te brengen. De Italianen gaan ondanks den regen door hier met alle macht hun linies te conso- lideeren. Uit Djiboeti wordt gemeld, dat het le ger van generaal Graziani in het Z. van Abessynië is opgerukt tot Woraleh, tusi- schen de rivieren Fafa en Jerer, een kruispunt van karavaanwegen. Italië en het benzine-probleem. Italië voert een strijd om zich vrij te maken van het buitenland ten aanzien van granen, steenkool en benzine. Wat de granen betreft, is de strijd ge wonnen; Italië kan thans zich zelf van graan voorzien. Wat betreft de steenkool beeft de re geering een uitgebreid program voltooid voor het gebruik van witte steenkool en de exploitatie van de steenkolenmijnen in Italië. Over de benzine kan het volgende ge zegd worden: In 1934 importeerde Italië voor ongeveer 300 millioen lires van deze brandstof. De belasting op auto-benzine is aanzienlijk verhoogd. Een liter benzine die nog geen twee lires kostte, kost thans lire 3.66, en de prijs wordt binnenkort 5 lires. De aankoop en de distributie van vloeibare brandstoffen is een staatsmono polie geworden. Tevens is studie gemaakt van de productie van synthetische ben zine. Deze maand zijn te Milaan metho dische proefnemingen met nationale vloeibare brandstoffen verricht, n.l. met steenkoolgas en methaan en met een nieuwe brandstof, genaamd „robur", zijn de een mengsel van twee soorten alcohol en benzine. Ook wordt gesproken over een nieuwe brandstof, gemaakt van as- faltstof en alcohol. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De nagekomen uitslagen van de verkie zingen voor de Lagerhuis-districten Ork ney en Shetland brachten een verdere overwinning voor de Nationale regeering. De conservatieven hebben thans een par lementaire meerderheid van 246 zetels. Vergiftiging op groote schaal door brood. Te Muicia is een meelfabrikant gear resteerd en ter beschikking van de auto riteiten gesteld, daar hij door zijn meel groote hoeveelheden zout en lood had gemengd. Door het brood, dat in de dorpen in de omgeving van Murcia van dit meel was gebakken, zijn meer dan 4000 per sonen vergiftigd. De meelhandelaar had drie wagons met 30.000 kilo bariet-aarde ontvangen en dit door het meel vermengd. Meer dan 4000 personen werden ziek. Twee hunner zijn reeds gestorven en een ar beider verloor tengevolge van de pijnen, door de vergiftiging veroorzaakt, het verstand en pleegde zelfmoord. De vergiftigingsverschijnselen kennen overeen met die van mijnwerkers. De ar mere bevolkingsgroepen, waar het brood- verbruik zeer groot is, worden het zwaarst getroffen. In sommige dorpen zijn onge veer 100 gezinnen ziek geworden. Laat uw kinderen niet oorlogje spelen. De speelgoedfabrikanten van de Ver- eenigde Staten, die te New-YoTk een ten toonstelling houden van Kerst-speelgoed verklaren, dat de tijd van het speelgoed soldaatje voorbij is. Het pacifisme heeft zijn intrede gedaan in de speelgoedin dustrie en de opvoeding der kinderen is thans zoodanig, dat minder belangstelling bestaat voor oorlog-speelgoed. Een leider van de vereeniging van speelgoedfabrikanten heeft verklaard, dat de omzet van „militair" naar „vredelie vend" en „wetenschappelijk" speelgoed is verplaatst. Op de laatste tentoonstelling is dit duidelijk uit de cijfers gebleken. Uitsluiting te Glasgow. Gistermorgen vroeg zijn alle havenar beiders in de dokken van Glasgow, bijna 4000 man, uitgesloten. Deze lock-out is bedoeld als een protestmaatregel der werkgevers tegen de voortdurende ge deeltelijke stakingen en de uitingen van verzet onder de arbeiders. In verband met de uitsluiting hebben talrijke schepen niet kunnen vertrekken. De dwinglandij in Duitschland. Onlangs werd te Kettwig een gemeente ambtenaar door den burgemeester ont slagen, omdat hij geweigerd had zijn kin deren lid van de „Hitier Jugend" te la ten worden. De ambtenaar diende een protest in, dat dezer dagen voor de recht bank van Arbeidszaken van Essen is be handeld. De ontslagene grondde zijn verweer op het feit, dat hij katholiek was, en daarom zijn kinderen in de Roomsche jeugdbe weging wilde zien opgenomen. De rechtbank stelde hem in het onge lijk en verklaarde, dat van den burge meester van zijn gemeente niet geëischt kon worden samen te werken met iemand, wiens meening zoozeer afweek van de nationaal-socialistische beginse len. Noord-China zwicht voor Japan's ultimatum. Van zeer betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat de Japansche autoriteiten een ultimatum hebben gezonden aan de plaatselijke autoriteiten van Noord-Ghina waarbij den Chineezen de keus wordt ge laten tusschen een inval van het Japan sche leger en het vormen van de voorge stelde autonome regeering. De autoriteiten van Noord-Ghina heb ben toegestemd in een autonome federa tie, welke financieel en economisch onaf hankelijk is van Nanking. Volgens te Londen in officieele krin gen ontvangen berichten, zou de separa tistische beweging in China slechts drie provincies omvatten. Korte Berichten. i De Britsohe vlooteenheden, die te Alexandrië geconcentreerd liggen, zullen Donderdag uitvaren voor groote manoeu vres. De Britsohe Hooge Commissaris en het geheele Egyptische kabinet zullen de manoeuvres bijwonen. De minister voor Kerkelijke Zaken heeft het geschil tusschen de kerken in Saksen tot bevrediging van allen gere geld. Alle oppositioneele dominés, waar van een aantal in concentratiekampen waren geweest, zullen in hun ambt wor den hersteld. De New Yorksche politierechtbank heeft een automobilist, die er van beschul digt was beschonken achter het stuur van zijn auto te. hebben gezeten, veroor deeld een half uur door te brengen in het vertrek waar de lijken van slachtoffers van het verkeer waren neergelegd. De straf heeft een zeer diepen indruk ge maakt op dezen automobilist. Bijl ongeregeldheden aan de uni versiteit van Boedapest zijn 15 Jood- sche studenten gewond. In Griekenland doet het gerucht de ronde dat de Koning een amnestiedecreet heeft onderteekend, voor politieke en mi litaire veroordeelingen, naar aanleiding van de Maart-opstand, dat zelfs nog voor de aankomst van den Koning te Athene van kracht zou worden. houden over de werking van de wet op de evenredige vrachtverdeeling. Deze samenkomst was van zuiver infor matief karakter, ter oriëntatie van den minister omtrent de evenredige vracht verdeeling. Besluiten van welken aard ook zijn er dan ook niet genomen. Bijbellezing en gebed In het leger. Een adres van „Pro Rege". Het hoofdbestuur van de Nat. Vereen. „Pro Rege" heeft een adres gezonden aan den Minister van Defensie, waarin het er op wijst, dat in de praktijk zoo wel in de morgen- als in de middag uren, geen tijd overblijft voor gemeen schappelijke Bijbellezing en gebed, hoe wel het legerbestuur blijkens art. 47 van bet reglement op den inwendigen dienst op het behoud van het godsdien stig leven in den troep wel prijs stelt. Inzonderheid doet de huidige onge- wenschte praktijk haar invloed gelden bij de bereden wapens, waar de mor genstaltijd een gezamenlijke Bijbelle zing practisch verhindert. Tal van afd. van Mil. Pro Rege klagen dan ook over de toepassing van art. 47 bovenbedoeld. Reden waarom adressant den Minister verzoekt te willen overwegen of een in- corporeeren van de gezamenlijke Bijbelle zing in 't diensttableau mogelijk is. De N. S. B.-protesten. Ook in de vergadering van de Staten van Noord-Brabant moesten gisteren de N. S. B.-leden de hun door de leiding verstrekte protest-verklaring voorlezen en daarna verdwijnen. Hier deed zich echter een moeilijkheid voor. Toen de heer Seugers zoover was, dat hij' had voorgelezen dat de Eerste Ka merleden op schromelijke wijze.werd hij1 door den voorzitter verzocht die uit drukking terug te nemen. Daarop had de N.S.B.-man niet gere kend. En hij1 kon ook niet eerst aan den heer Mussert nadere instructies vragen. Hij trachtte toen toch maar op de voor geschreven wijze door te gaan, maar dit werd door den voorzitter belet, waarop de heeren de zaal verlieten. DE EVENREDIGE VRACHT VERDEELING. Bespreking op het departement van scheepvaart. Op het ministerie van handel, nijver heid en scheepvaart is gistermiddag tus schen den minister Prof. Dr Ir Gelissen en een aantal daartoe door hem uitge- noodigde vertegenwoordigers van de par ticuliere binnenschipperij in verschillen de deelen des lands een bespreking ge TWEEDE KAMER. Tarief van invoerrechten Nederl.-lndië. De Kamer heeft gisteren het wetsont werp tot wijziging van het tarief van in voerrechten in Ned.-Indië en afwijking van de Indische comptabiliteitswet aan genomen met 40 tegen 32 stemmen. Arbeid door vreemdelingen. Aan de orde kwam toen het wetsont werp tot wijziging van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. De heer Kupers (S.D.) heeft geen bezwaar tegen het wetsontwerp, dat werk gevers f2 laat betalen voor een vergun ning om een buitenlander in dienst te houden. Maar wij moeten krachtiger op treden tegen de Duitsche regeering ten behoeve der in Duitschland wonende Ne derlanders, van wie zoovelen werkloos zijn. Wanneer wordt het wetsontwerp inge diend tot het tegengaan van vestiging van vreemdelingen in ons land? Krijgen vreemdelingen geen vergunning om hier in loondienst te werken, dan vestigen zij zich als zelfstandigen. Dit gebeurt bij terrazzowerkers, kappers en kleermakers. De minister van Sociale Za ken, de heer Slingenberg, zegt, dat de wet van 16 Mei 1934 langzamerhand stringenter zal worden toegepast. Dit moet geleidelijk gebeuren. In Augustus is zij uitgebreid tot 80 bedrijven. In den loop der komende maanden zal zij wor den uitgebreid tot meer bedrijven, waar van het belangrijkste is het h u i s h o u- d e 1 ij k b e d r ij f, dus met betrekking tot de' d i e n s t b o d e n. Met Duitschland is een overeenkomst getroffen, als gevolg waarvan kan worden verwacht, dat het met de tewerkstelling van in Duitsch land wonende Nederlanders beter zal gaan. Het wetsontwerp tegen vestiging van vreemdelingen in ons land zal binnen den allerkortsten tijd worden ingediend. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met aanteekening, dat de communisten en de heer Sneevliet tegen zijn. Begrooting van het staatsbedrijf der Posterijen. Vervolgens werd behandeld het wets ontwerp begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1936. De heer F a b e r (S.D.) zegt, dat door de rationalisatie in het bedrijf geduren de de laatste jaren er geen enkele spe ling meer zit in den diensttijd van per soneel. Daarbij verzwaart een versnippe ring van diensturen, welke tegenwoordig plaats vindt, den 8y2-urigen werkdag. Door werkverruiming kome de minister mede aan deze euvelen tegemoet. Binnenland. Memorie van Antwoord, Financiën. De PosteriJ-begrooting1 en die van Bui- tenl. Zaken in de Tweede Kamer. De evenredige vrachtverdeeling. Ernstig auto-ongeluk. Twee dooden. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Spanning tusschen China en Japan. Vergiftiging op groote schaal. Zeer gewichtige bezwaren zijn er tegen de verandering van vast dienstverband in een verbintenis op arbeidscontract. Spr. bespreekt de bestelling van tele grammen en expressestukken op het platteland, waarbij ten onrechte nieuwe belangrijke buurtschappen niet gelijke lijk worden behandeld met de kom der gemeente. Mevrouw Bakker Nort (V.D.) huldigt de bedrijfsleiding, die zelfs in dezen tijd kans ziet, een groote winst te maken. Zij bepleit verbetering van de promotie kansen van commiezen en voor de bestel lers invoering van de 48-urige werkweek. Ook spr. klaagt over het te veel aan arbeidscontractanten. Meer aan stelling in vast dienstverband is niet al leen een belang van de bestellers, maar ook van het platteland. De heer Weitkamp (C.H.) bepleit een billijker behandeling van het plat teland in het algemeen en van den boerenstand in het bijzonder. Hij wenscht oprichting van publieke telefoon cellen en lagere tarieven voor telefoon enz. voor bewoners van afgelegen buurt schappen. De heer Van Houten (C.D.) vraagt invoering van den acht-uren-dag bij de P.T.T. De Zondagsdienst bij de telegrafie wor de verder beperkt. De loketdienst op Zon dag worde zooveel mogelijk ingekrompen. De heer IJsselmuiden (R.K.) zegt dat het groote aantal arbeidscontractan ten bij hem den angst doet groeien, dat de bedoeling voorzit, om het postperso- neel op het platteland op het lage plaat selijke loonpeil te brengen. De heer A m e 1 i n k (A.R.) acht de winst, welke in de schatkist vloeit, niet te hoog, gezien den omvang van het be drijf. Met den Zondagsdienst gaat het den verkeerden kant uit, gezien een niet on belangrijke uitbreiding van den Zondags dienst, welke te Amsterdam heeft plaats gevonden, met het doel, meer bezorging met de eerste post op Maandagmorgen mogelijk te maken. De minister voere de 48-uren-week in, waardoor 600 personen meer te werk ge steld kunnen worden. Hij make een eind aan het teveel aan arbeidscontractanten. De heer Bakker (C.H.) bepleit Zon dagsdienstbeperking. Verkeerd is aanstelling van meer ar beidscontractanten, waardoor de promo tiekansen van vast personeel te veel ver minderen. De vergadering wordt om half zes tot acht uur geschorst. Avondvergadering. BEGROOTING BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Belgische kwestie. De erken ning van Sovjet-Rusland. De Kamer heeft gisteravond de begroo ting van Buitenlandsche Zaken be handeld. In antwoord op gemaakte opmerkingen, verklaarde Minister de Graeff, dat de persdienst zijn taak naar behoo- ren vervult al zal uitgroeiïng noodzake lijk zijn. Over de Belgische kwestie kan spr. heel weinig zeggen. Tusschen Brus sel en Den Haag heeft in het afgeloopen jaar contact bestaan. Op beide plaatsen is bereidheid tot hervatting der bespre kingen, doch op enkele punten is nog geen overeenstemming bereikt en dit moet eerst geschieden. Ook te Brussel is men het daarmee eens. Zoodra de zaak rijp is, zal spr. de commissie voor buiten landsche zaken daarmee in kennis te stellen. Met den heer Bongaerts is spr. het eens, dat al wat samenhangt met 1839 als één geheel moet worden be schouwd. Bezwaren van moreelen en anderen aard staan de erkenning van Sow- jet-Unie in den weg. Dat is geen ge- voels-, doch een reëel argument. Om rede nen van opportunistischen aard is die erkenning door anderen gevolgd, doch deze landen juichen het toe, dat Zwitser land en Nederland den moreelen stan daard handhaven. Spr. wijst op de ver volgingen, waaraan priesters e.d. in de Sowjet-Unie bloot staan, en de revolution- naire propaganda.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1